Leopoldstad wacht op de dingen die hdpw U eraf ZWITSA1ETTEN k* PT1 CT fp^ LEOPOLDSTAD. Tussen de twee grote torenhotels „Stanley" en „Memling" Loemoemba streeft naar de dictatuur m Kongo TSJOMBE VOOR FEDERALE OPBOUW VAN KONGO Lord Home zou Lloyd opvolgen aan buitenlandse zaken NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Konjev draagt bevel in Warschaupact over aan Gretsjko Bescherm Uw haar tegen zon en water met -haarcrème Lidmaatschap van Hogerhuis echter groot bezwaar Russische diplomaat liep in Amerikaanse valstrik Onrust in Zuid Rhodesia blijft aanhouden Op de <~Praatótoel ENGEL MAANDAG 25 JULI 1960 3 I\\/Iilwi I waar de officieren en administrateurs van de UNO, nieuwbakken Kongolese Belgische troepen hebben Leopoldstad verlaten MACMILLAN PAST EN MEET Beroep op Hammarskjoeld van Indiërs in Z. Afrika Lichaam van commandant der RB-47 uitgeleverd N egcrwoordvoerder eist opschorting van grondwet (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) functionarissen en internationale correspondenten wonen, speelt een militair orkest uit Ghana de „High Life". Dat is Ghana's nationale dans, een mengsel van samba en schetterende Afrikaanse pret. Blonde Zweedse officieren en toege stroomde zwarte kinderen grinniken elkaar verlegen toe, maar de Afrikaanse schouders en heupen, die anders bij de geringste trommelslag in beweging raken, komen niet los. De Ghanezen doen hun lacherigste best, maar hun geforceerde opgeruimdheid blijft die van de bezoeker aan een sterfbed, dat van de leeg bloedende Kongo-rcpubliek. Af en toe wordt hun muziek bedolven onder cle donder van vliegtuigmotoren: een Boeïng-jet van de Sabena brengt weer twee honderd Belgen, bittere mannen, bleke vrouwen en slaperige kinderen uit de hete dreiging van Afrika's nieuwe, wilde nachten naar het bloemetjesbehang van Belgische pensionkamers. Met die vluchtelingenstroom vervoerd met alles wat vliegen kan, loopt Kongo's levensbloed weg: technische kennis, geld, administratie, artsen. Maar nauwelijks heeft zo'n Boeing op het vliegveld Ndjili zijn wielen gelicht, of er landt een Amerikaanse Hercules, een Russische Tljoesjin, een Britse Bristol. Die brengen de bloedtransfusies: soldaten in alle kleuren om de orde te herstellen, koele, onpersoonlijke UNO-deskundigen met blauwe armbanden en hoofden vol goedbedoelde plannen; voorts ook meel, suiker, gedroogde vis en medicamenten om dertien miljoen Kongolezen niet terstond aan hun onafhanke lijkheid te laten sterven. Een nieuw en geducht wapen, waarmee de Amerikanen hun afschrikkingsstra- tegie tegenover de Sovjet Unie hopen Ie versterken, wordt nog dit jaar ope rationeel. Op elke gewenste plaats ter wereld kan een Polaris-raket ((gelan ceerd van een atoomonderzeeër) onver wachts uit zee opduiken en op een doel afgaan, dat duizenden kilometers ver der ligt. Men ziet hier het projectiel boven water komen bij een van de nvee geslaagde onderwater-lanceringen van de vorige week. MOSKOU (Reuter) De Russische maarschalk Iwan Konjev is, zo heeft Tass zondagavond gemeld, ontheven van hel op perbevel over de strijdkrachten van de landen van het verdrag van Warschau. Volgens het Tass-bericht, had Konjev om ontslag verzocht wegens zijn slechte ge zondheidstoestand. De Russische maar schalk Gretsjko is benoemd tot zijn opvol ger. Gretsjko was tot dusver bevelhebber van de landstrijdkrachten van de Sovjet- Unie. De 63-jarige Konjev was een van de wei nige grote bevelhebbers uit de oorlog, die nog een hoge post bekleedden. Hij is se dert 1944 maarschalk. Troepen onder zijn bevel hebben Praag op de Duitsers ver overd en na de oorlog is hij bevelhebber van de Russische troepen in Oostenrijk ge weest. Tegen-het einde van 1953, na Stalins dood, was hij degene, die benoemd werd tot president van het hof, dat Beria, het hoofd van Stalins geheime politie, moest berechten. Beria werd ter dood veroor deeld en terechtgesteld. Sedert mei 1955 is hij opperbevelhebber van de landen van het verdrag van War schau geweest. (Reuter) Ook de vijftigjarige Gretsj ko was een vooraanstaande commandant in de oorlog. In 1953 werd hij opperbevel hebber van de Russische bezettingsstrijd krachten in Oost-Duitslanri. In het zelfde jaar leidde hij de onderdrukking van het volksoproer in Oost-Berlijn en Oost-Duits- land. Het feest van de onafhankelijkheid is voorbij, de orgie va,n wraak, bloed, brand en plundering ook. Nu verkeert Kongo in de kalcrige ochtendstemming van het zelfbeklag. De Zweedse fotograaf hoort zich door de massa zachtjes uitschelden voor „vuile Vlaming". De haat tegen de Belgen is enorm, wordt door geen enkel respect voor België gecompenseerd. Hij richt zich, nu de meeste Belgen uit Leo poldstad vertrokken zijn, tegen de Belgi sche troepen, die in het binnenland pro beren hun bedreigde landgenoten te ont zetten en die volgens de Kongolezen bezig zijn daarbij bloedbaden aan te richten. „Er zijn al tién doden gevallen", volgens premier Loemoemba. Patrice Lomocmba heeft nu zijn zetel in de somptueuze villa van België's laatste gouverneur-generaal. de ongelukkige, machteloze Hendrik Cornelis, als 't eindpro- dukt van de Belgische kolonisatie: de half-intellectueel die soms doet denken aan het soort handelsreiziger, dat zijn voet tussen de deur zet en praat, en dreigt. De bravere produkten van het Belgische stelsel, de kleiene burgemeecstertypen als Kasavoeboe, Diomi en Pinzi, heeft hij al lang onder de tafel gepraat. Zij en de nieuwbakken parlementsleden morren nog wel een beetje, maa.r frummelen geïnti mideerd hun moties van wantrouwen tot een propje in een, wanneer premier Pa trice hem doet weten dat zij met die mo ties op het dak kunnen gaan zitten. Pre mier Patrice is immers bezig de U.N.O., de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie tegen elkaar uit te spelen en kan daarbij niet door zijn eigen politici voor de voeten worden gelopen. En premier Patrice heeft de straat: deze politieke standwerker kan formuleren wat er in het mistige achter hoofd van de straat omgaat, de haat, de achterdocht, de verongelijktheid. Hij is de enige die niet duizelig wordt van de leeg te, die niet bang is voor de macht, die iedere keer alles durft te spelen. Pre mier Patrice wil de dictator van Kongo worden. De jongen met de gladde tong streeft naar de alleenheerschappij van een land dat zo groot is als West-Europa. Loemoemba is niet dom. Hij heeft wel iswaar geen staat, geen geld. geen appa raat, geen economie, maar hij heeft de U.N.O. en de doordsangst van het Westen voor de Russische infiltratie in Afrika Voor een jongen die durft is dat genoeg. De U.N.O. zal het afgesplitste Katanga voor hem terughalen, voor hem de orde (Van onze correspondent) BRUSSEL. Twee feiten trokken gis teren in Belgische regeringskringen de aandacht: de onhandige zet van Loemoem ba om de Amerikaanse financier Detwiler met een ontwikkelingscontract voor Kongo te belasten en anderzijds de handige zet van premier Tsjombe van Katanga die aan president Kasavoeboe en aan de se naatsvoorzitter jfleo de oprichting van de „Verenigde staten van Kongo" voorstelde. Dctwilcrs verleden van „twaalf stielen en dertien ongelukken", zoals het Vlaamse spreekwoord luidt, wordt in de pers uit voerig beschreven. Detwiler heeft overal ter wereld gepoogd fantastische plannen door anderen te laten financieren, maar in Nederland, in Ghana, Liberia en Groot- Brittannië werd hem de deur gewezen. Dat hij thans Kongo wil redden met een ont wikkelingsplan van honderd miljard Bel gische frank, even zoveel als het bedrag van de Belgische staatsbegroting over een heel jaar, past wel in zijn kraam. Men vestigt er in Brussel de aandacht op dat de Wereldbank te Washington maan denlang in Leopoldstad heeft onderhan- derd over een lening van veertig miljoen dollar en dat deze UNO-instelling, die dooi de Amerikanen wordt beheerst, garanties van de Belgische staat eiste voor een le ning aan Kongo. Amerikaanse wereldcon cerns, zoals Rockefeller en Union Carbide, die zich voor Kongo interesseren, hebben in samenwerking met Belgische firma's be scheiden bedragen geïnvesteerd om nieu we bedrijven op te richten. Daarbij ging het om een miljoen dollar. En nu hoort men Detwiler praten over twee miljard dollar. Amerikaanse kringen in Brussel vrezen dat Detwilers bluf het Amerikaans krediet in Kongo grote schade zal berokkenen. An derzijds is de politieke zet van Tsjombe om zijn plan voor een onafhankelijk Ka- tanga te wijzigen in een voorstel om een federale statenbond van Kongo op te rich ten volgens Belgische regeringswaarne mers een bewijs voor de toenemende in vloed van Tsjombe in de andere provin cies van Kongo. Tsjombe is er in geslaagd zijn regering uit te breiden en in feite zijn thans alle cthnisch georganiseerde partijen van Katanga in zijn kabinet met eigen mi nisters vertegenwoordigd, onder meer de Baloeba-stam uit de Kasai-provincie. Vol gens de meeste Belgische Kongo-kenners is Kongo aangewezen op een federale opbouw van de staat met het oog op de zeer grote verscheidenheid van de volken. Dc rege- ring-Loemoemba heeft alleen in Ncder- Kongo en in de Oost-provincie (Stanley- stad) gezag. Overal elders regeren de pro vinciale kabinetten zo goed en zo kwaad als het gaat. De Belgische troepen hebben zich uit uit Leopoldstad op hun bases van Kamina en Kitona teruggetrokken. De ontruiming van deze bases door dc Belgi sche troepen is een zaak die volgens het Belgisch-Kongolcse staatsverdrag moet worden geregeld. Het is echter nog veel te vroeg, aldus Belgische regeringswaarne mers om dit verdrag opnieuw onder de loep te nemen. De Kongolese UNO-afge- vaardigde, Thomas Kanza, heeft in New York evenwel laten doorschemeren dat de Kongolese regering, althans enkele gema tigde ministers van het kabinet-Loemoem- ba, niet onwelwillend staan tegenover een hervatting van het gesprek tussen Brussel en Leopoldstad. Maar men geeft er zich rekenschap van dat zowel het Belgische als het Kongolese parlement het staatsver drag in de huidige ongunstige sfeer zou verwerpen. Men zou al tevreden zijn wan neer de Belgische functionarissen, genees heren en bedrijfsleiders waar zij dat ook enigszins maar kunnen opnieuw aan het werk gaan, zoals in Leopoldstad reeds het geval is. bewaren en hem eten en technici bren gen. Hij heeft de vriendelijke, eerlijke Ralph Bunche al onder de tafel gepraat; op zijn wilde persconferenties heeft de U.N.O.-afgezant hem een eindweegs gelijk gegeven. Aan Hammarskjoeld zelf, de kil le, arrongante Zweed, zal hij een hardere noot te kraken hebben. Maar de U.N.O.- stai', de brave, grijze idealisten uit het wolkenland, de a-nationale diplomaten, en lagere ambtenaren waaronder gladde ver sierders zijn die hun dollarinkomen via dcviezenmanipulaties met vluchtende Belgen verdubbelen, die U.N.O.-staf is aan handen en voeten gebonden aan de onzij dige voorschriften van het onzijdig appa raat dat U.N.O. heet. De internationale arts hoeft zijn patiënt niet aardig te vin den om aan zijn plicht tot bijstand te voldoen. Tot die plicht behoort ook het ontzetten en beveiligen van de Belgen buiten Leo poldstad, in de steden, de dorpjes en de missieposten waar de muitende „Force Publique" nog een, overigens van angst bevende, heer en meester is. Tot nu toe deden de Belgische parachutisten dat nog en zij deden het hardhandig maar die Belgen moeten weg om de Kongolese crisis niet te internationaliseren. Gekleurde troepen, de harde Marokkanen en Ethio- piërs, zijn het meest geschikt om de mui tende „Force Publique" tot neerleggen van de wapens te bewegen. In die muiterij schuilt overigens een bitter stuk koloniale ironie. De Belgen die na)ieteen Kongolese politici en be stuursambtenaren te doen opgroeien vormden wel een Kongolees, leger van „betrouwbare zwarten". Die betrouwbare Kogolese soldaten hebben jarenlang hun onbetrouwbare broeders iedere neiging tot opstaan met hun geweerkolven ont nomen, het laatst bij de relletjes van Leopoldstad op 4. januari 1958, toen de „Force Publique" de mitrailleurs op de zwarte „Cité" zette. Die relletjes leidden de Kongolese onafhankelijkheid in. Toen die kwam bleken de Kongolese politici onbekwaam, hetgeen ieder kon voorzien, maar terwijl de zwarte bevolking zich rustig hield, trokken de „betrouwbare zwarte soldaten" moordend, plunderend en verkrachtend door de Belgische huizen. In die enkele dagen van paniek en mi sère betaalde België de bittere prijs voor zijn foutief koloniaal beleid. Nu wacht Leopoldstad op de dingen die komen gaan. In de trotse, blanke stad, waar de wolkenkrabbers de monumenten zijn voor de vertrokken energie, zijn de winkels dicht, driekwart van de industrie ligt stil. En zijn nog maar vijfduizend Belgen, meest mannen, in „Leo". Zij zitten in de hotels, waar de hoteliers (altijd de laatsten die vertrekken) nu ineens „u zeggen tegen de zwarte „boys" en hen schouderklopjes geven. Pas nu de paniek geweken is, ziet men dat het erger heeft geleken dan het was. De blanke winkels zijn niet geplunderd en ook nu nog wor den de begerenswaardige artikelen ach ter de ramen met rust gelaten door de duizenden Kongolese werklozen, die dooi de straten slenteren en zich vergapen aan de U.N.O.-troepen, de nonchalante Tune- siërs die koffie zetten op de trottoirs, de stramme Ghanezen, die tot Kongolese verbazing door blanke officieren met grote Britse snorren worden gecommandeerd. Achter die blanke stad ligt de „Cité", de zwarte metropool met zijn 350.000 inwo ners, het licht en de daverende muziek van zijn bars. Maar dat grote zwarte beest heeft zijn goedmoedigheid van vroeger verloren. Als het donker valt, kan men er als blanke niet meer in, overdag krijgt men er kwade blikken en altijd weer dat scheldwoord „vuile Vlaming". De zwarte stad is bang en onzeker, het geld is op, men wisselt nu geruchten. Zal het zwarte beest straks opnieuw opstaan en in het donker razend uit zijn hol komen? Is dit het Afrika van morgen? Op de „beach", waar de veerboten ver trekken naar Brazzaville aan de over kant van de rivier, brengen Belgen die dat vrezen hun koffers aan boord, wisse len hun Kongolese franken, mager restant van jaren zweten, tegen een ongelukkige koers bij zwarte zwarte-handelaren. De veerboot puft over de Kongo-stroom naar „Brazza", hoofdstad van de andere Con- go-republiek, die eens een Franse kolonie was. Daar zitten blanken en zwarten lachend en pratend samen op gezellige terrassen in hun vriendelijke, luie stad, waar men economisch weliswaar nooit geweldig van leer getrokken is, maar waar een groot land, welke fouten het ook gemaakt mag hebben, en een groot man door hun grote stijl het ménselijke plan voor een waardige overgang hebben mo gelijk gemaakt. Voor degenen die na de gebeurtenissen in Kongo aan Afrika be ginnen te wanhopen is de boottocht naar het andere Kongo een opbeurende be levenis. Advertentie (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan staat op het punt belangrijke wijzigingen in het Engelse kabinet aan te brengen als gevolg van het op handen zijnde aftreden van de kanselier van de schatkist, Sir Heathcoat Amory, die allang te kennen heeft gege ven zich in het zakenleven te willen terug trekken. Amory was vele jaren een uit stekend minister van landbouw en de laat ste drie jaar minister van financiën. Hij heeft de laatste tijd nogal wat conserva tieven tegen zich in het harnas gejaagd wegens zijn nieuwe kredietbeperkingen, waartoe de ongunstige handelsbalans hem dwong. 1-Iet schijnt wel vast te staan dal Selwyn Lloyd, die ook al zolang de brui wenst te geven aan het uitputtende ambt van minister van buitenlandse zaken, dat hij zes jaar lang heeft bekleed, de nieuwe kanselier van de schatkist zal worden. Het moeilijke probleem is voor Macmil lan een opvolger voor Lloyd te vinden. Figuren, die verstand hebben van buiten landse politiek en 'n partij zijn voor Kroe- sjtsjev, zijn dun gezaaid. De tegenwoor dige minister van koloniën Macleod wordt door velen als een toekomstige minister van buitenlandse zaken beschouwd, maar hij zal eerst meer ervaring moeten krij- WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se fotograaf die door de derde secretaris van de Russische ambassade te Washing ton Jezjov, werd overgehaald om, tegen betaling, luchtfoto's van Amerikaanse ste den te maken, zou een agent zijn van de Amerikaanse geheime inlichtingendienst. Jezjov die op zoek was naar een fotograaf, die vanuit de lucht spionagefoto's voor hem wilde maken, kreeg contact met de agent, waardoor het mogelijk werd hem op heterdaad op spionage te betrappen. De federale inlichtingsdienst, die Jezjov verscheidene maanden heeft laten schadu wen, beschikt over talrijke films, waarop de handelingen van de Russische ambas- sade-secretaris-spion zijn vastgelegd. JOHANNESBURG Zuid-Afrika (AFP) Het Zuidafrikaanse Indische congres heeft de secretaris-generaal van de UNO Dag Hammarskjoeld verzocht de leider van 't, verboden Afrikaanse nationale con gres, Albert Loethoeli, en de leider van het Indische congres, dr. Naicker te wil len ontvangen tijdens zijn bezoek aan Zuid- Afrika. Loethoeli werd kort na het begin van de actie tegen de persoonsbewijzen ge arresteerd en zit nog steeds gevangen. Het Indische congres heeft ten behoeve van Hammarskjoeld een memorandum samengesteld over de behandeling van po litieke gevangenen in Zuid-Afrika en de wijze waarop krachtens de noodtoestand wordt opgetreden. MOSKOU (Reuter-AFP) Het lichaam van de piloot van het Amerikaanse vlieg tuig dat op 1 juli boven de Barentszee werd neergeschoten, is maandag te Moskou aan Amerikaanse vertegenwoordigers over gedragen voor terugzending naar de V.S. Het stoffelijk overschot wordt in een gecharterd K.L.M. toestel naar Amster dam gevlogen, vanwaar de Amerikaanse luchtmacht het verder vervoert. (Van onze correspondent) LONDEN Naar aanleiding van de ge beurtenissen in Zuid-Rhodesia heeft een zojuist in Londen aangekomen vertegen woordiger van de nationaal-democratische partij, NKomo, besloten zich rechtstreeks tot premier Macmillan te wenden. Hij zal de opschorting van de grondwet in Zuid- Rhodesia eisen. Gebeurt dit niet dan zal bloedvergieten niet kunnen uitblijven, zei- de hij. Verder beschuldigde hij de federale premier, Sir Roy Welensky, ervan alle politieke uitingen onder de Afrikaners te onderdrukken. Volgens Nkomo zijn sedert dinsdag meer dan 180 leden van de nationale de mocratische partij op last van de Zuidrho- desische minister-president, Whitehead, in hechtenis genomen. „Kongo dient een waarschuwing voor de Britse regering te zijn. Hetzelfde kan in Zuid-Rhodesia ge beuren," zei Nkomo. BOELAWAYO, Zuid-Rhodesia (UPI) Na de ongeregeldheden van de vorige week in de Zuidrhodesische hoofdstad Sa lisbury is het zondag tot een heftige uit barsting van Afrikaans nationalisme geko men in de stad Boelawayo. gen in zijn tegenwoordige functie. Ook de veelbelovende Ted Heath, thans minister van arbeid, komt misschien later voor de functie in aanmerking. Duncan Sandys, de vroegere schoonzoon van Churchill hij is gescheiden van diens dochter Diana thans minister van luchtvaart is ook een mogelijke kandidaat, hoewel zijn ster dalende is. Aangezien Macmillan blijkbaar niemand anders kan vinden schijnt hij, tenminste volgens de hardnekkige geruchten gedu rende het weekeinde zijn keus te hebben laten vallen op lord Home spreek uit: Joem), de tegenwoordige minister voor het gemenebest. Dit voornemen heeft een politieke storm doen opsteken. Vooral de oppositie noemt het in hoge mate ondemo cratisch om iemand die tot het niet-geko- zen Hogerhuis behoort en geen toegang heeft tot het Lagerhuis ook ministers, die peer zijn mogen behalve op de tribu ne nooit in de Lagerhuiszaal komen de belangrijke portefeuille van buitenland se zaken te geven. Hij zou het Lagerhuis, dat dagelijks een uur lang elke minister met vragen kan bestormen, nooit zelf van repliek kunnen dienen en dit via andere ministers moeten doen. Indien Home toch benoemd zou worden ziet men hierin een bevestiging van de al jaren bestaande toestand welke er op neerkomt, dat de pre mier de toon aangeeft op het gebied van de buitenlandse politiek. In dertig jaar is het slechts een maal voorgekomen dat een minister van buitenlandse zaken in het Hogerhuis zetelde, namelijk Lord Halifax vlak voor de oorlog. Dit was bepaald geen succes. Ook thans achten velen het gezien de internationale spanningen ongewenst indien de minister van buitenlandse zaken buiten het Lagerhuis wordt gehouden. Macmillan moet ook nog een opvolger vinden voor Walker-Smilh, de minister van volksgezondheid die enkele dagen ge leden is afgetreden om zijn advocaten praktijk te hervatten, welke hem 300.000 gulden per jaar zal opleveren in plaats van de voor Engeland povere 50.000 gul den die hij als minister ontving. Peter Thorneycroft, die uit protest tegen de geldverruimingspolitiek van vóór de ver kiezingen als kanselier van de schatkist aftrad zal naar verwacht wordt weer in de regering worden opgenomen. Indien hij luchtvaart krijgt zou Duncan Sandys waarschijnlijk minister van het gemene best worden als opvolger van Home. Enoch Powell, die tegelijk met Thorney croft aftrad, zal waarschijnlijk volksge zondheid krijgen. Zij die in de schaduw bloeien In ieder zichzelf en anderen respecte rend week- of dagblad is wel een hoekje te vinden, waarin de vers verschenen lite raire werken behandeld worden, afbre kend of opbouwend. Dichters en prozaïsten worden daarin op de< talent-snijtafel ge legd en tot in alle geledingen ontleed, hun gevoelens worden ontrafeld, hun diepzin nigste bedoelingen blootgelegd. Zij verdienen dat natuurlijk ten volle, maar er bestaan een groot aantal andere poëten, die nimmer op die snijtafel terecht komen. En toch verdienen ze beter! Want deze nuttige lieden moeten u en mij en iedereen overtuigen van de voortreffelijke eigenschappen van bepaalde artikelen, die u en ik en iedereen moeten kopen. En deze lieden wil ik nu eens uit de schaduw der anonimiteit trekken en koesteren in de zonneschijn der algemene waardering. Deze mensen zijn namelijk ware helden, om niet te zeggen martelaren, van de dichtkunst en het proza. Zij zoeken niet zelf hun onderwerp, o jeetje nee! Zij krijgen het pasklaar voor geschoteld. En wat voor onderwerpen! Hebt gij, erkende en nog niet erkende poëten-uit-ware-dichtlust, ooit getracht een ode te schrijven op een plastieken eier- lepel? Hebt ge wel eens gezocht naar de woorden, waarmee ge de ronding, de ver antwoorde vorm, het lichte gewicht, het jolige kleurtje of het immens gemak van die eierlepel zoudt kunnen bejubelen? Hebt ge wel eens geprobeerd lyrisch te worden over een autoband, gevoelvol over een binnenveringsmatras, speels over een damesniemendalletje of episch over een sporthemd voor heren-met-stijl? Niet? Dan zou ik u en alle lezers van deze rubriek willen aanraden om ook de adver tentiekolommen eens heel nauwkeurig te bestuderen. U doet dat natuurlijk al lang, maar hebt u ooit goed op taal en stijl gelet? U laat er iedere dichtbundel, tonaal of atonaal, beslist voor liggen! Wat u daar leest is klare taal, begrijpe lijk voor ieder mens, vol stoute woord spelingen, kloeke beeldspraak, koene ideeën, stralende schoonheid en soms diepe mystiek. U zult er versteld van staan, ■welke schone woorden geschreven zijn over bed- en tafellakens. Over neus- en maagdrupjes. Over lelijke en diepvries eenden. Over vrouwe- en borstelharen. Over lippe- en tekenstiften. Ik vind dat die dichters-in-de-schaduw cok eens een erepalm moeten hebben. Hier is er dan één van de zijde van Sporr ij Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 Geen hinder. Een vliegtuig van de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij SAS is zondag kort naar zijn vertrek uit Wenen naar München door de bliksem getroffen. Niemand van de 67 passa giers of bemanning werd echter ge wond en de reis kon normaal worden voortgezet. Alleen de plastic-overdek king van de radar-apparatuur raakte los en stortte op een huis in de Ween- se voorstad Steinhof. Het dak van het huis werd enigszins beschadigd, maar ook hier waren geen persoonlijke on gelukken te betreuren. Vernietiger. Een rechtbank te Ansbach heeft Friedrich Gottschalk, oud 49 jaar en voormalig majoor bij de S.S., tot drie jaar en zes maanden gevangenis straf veroordeeld. Gottschalk had drie inwoners van Brettheim springstoffen gegeven en hen bevolen het dorp ge heel te vernietigen. Toen de drie man nen weigerden, schoot Gottschalk ze ter plaatse neer. Het heeft zich afge speeld in april 1945. Bosbranden. In negen staten in het wes ten van Amerika woeden op het ogen blik meer dan negenhonderd bosbran den, die tot dusver al meer dan 100.000 hectare bos en struikgewas, verslonden hebben. De branden zijn de ernstigste in dertig jaar en voor het overgrote deel veroorzaakt door achteloos wegge worpen sigaretteneindjes, lucifers en in enkele gevallen door blikseminslag. Goud. Volgens de correspondent in Leo poldstad van de in Johannesburg ver schijnende „The Star" heeft de Belgi sche regering reeds enkele maanden voor de onafhankelijkheid het grootste deel van de goudvoorraad van Kongo, 15 ton, naar Brussel overgebracht. Veroordeeld. Een rechtbank te Lissabon heeft de secretaris van de verboden communistische partij, Tavares Mag- ro, tot tien jaar gevangenisstraf en ont zetting uit de burgerrechten voor een periode van vijftien jaar veroordeeld. Magro werd reeds eerder wegens com munistische activiteit veroordeeld en zou "tijdens het jongste proces de pre sident van de rechtbank hebben bele digd. Slachtoffer. Terroristen in Frans Kame- roén hebben bij een overval op een Franse zendingspost in Duala pasteur Bernard Kropp gedood. Hij werd 31 jaar en laat een vrouw en twee kin deren achter. Ds. Kropp was een van de bekendste en meest talentvolle pre dikanten van de Franse kerk na de oor log. Als gedelegeerde van de Franse protestantse afvaardiging nam hij deel aan de Evanston-assemblee van de Wereldraad van Kerken. Van '56 tot '58 was hij geestelijk verzorger in Berlijn. Hij had studie van de Islam gemaakt en in 1959 zond zijn kerk hem naar Kameroen, waar hij rector werd van de inheemse evangelistenschool in Fum- ban Advertentie Verbannen. Een negerstudent uit Oegan da, S. Omor Okoello, die onlangs werd verbannen van de universiteit van Mos kou, heeft in een interview met een Amerikaans blad verklaard, dat neger studenten in Rusland te lijden hebben van beledigingen en rassendiscrimina tie. Hij zelf werd, naar hij zei, weg gestuurd, vanwege een protest tegen de behandeling van Afrikaanse studenten door de Russen. „Wij stelden de Russi sche regering ervan in kennis", aldus Okoello, „dat een student uit Somalia door vier Russische studenten werd overvallen, en bewusteloos geslagen. Zijn misdrijf was, dat hij met een Rus sisch meisje gedanst had". Broer. De Amerikaanse rechter William C. Walsh is zondag vertrokken naar communistisch China voor een bezoek aan zijn broer, de rooms katholieke bisschop Edward Walsh, die in maart van dit jaar veroordeeld werd tot twin tig jaar gevangenis op de beschuldiging van spionage. De communistisch-Ghi- nese autoriteiten hebben de rechter vergunning gegeven zijn 68-jarige broer op te zoeken. Hij is van plan twee we ken in China te blijven. Verdronken. Bijna een gehele familie uit New Bern in Noord Carolina is zondag verdronken, toén de ouders een po ging deden hun drie kinderen te red den, die met een binnenband dreigden af te drijven van een zijstroom naai de rivier. De ouders verdronken voor dat zij de band bereikten en de kinde ren lieten de band los, toen zij hun va der en moeder onder water zagen ver dwijnen. Slecht één van hen werd gered. Het laagst. Volgens het Zweedse nationa le bureau voor de statistiek heeft Zwe den het laagste geboortecijfer van Euro pa. In het jaar 1958 was het geboorte cijfer slechts 14,2 per duizend inwoners hetwelk het laagste cijfer is, dat ooit werd genoteerd, behalve in de jaren 1933-1936. Na Zweden komen Luxem burg met 15,5. Oost-Duitsland met 15,6, Hongarije met 16,1, Denemarken met 16,5 en Nederland met 16,8 geboor ten per duizend inwoners. Stormtroepen. George Lincoln Rockwell, die zichzelf heeft uitgeroepen tot lei der van de Amerikaanse nazi's, is met 17 leden van zijn „stormtroepen" ge arresteerd op beschuldiging van orde verstoring. De partij van Rockwell hield een demonstratie in de nabijheid van het districtsgerechtshof. Een grote menigte liep te hoop en begon Rockwell en zijn aanhangers die allen hakenkrui zen droegen, uit te jouwen. Rockwell gaf toen aan zijn stormtroepen het bevel de menigte het zwijgen op te leggen. Dat gebeurde op een wijze die aanleiding werd tot de arrestatie. Van de helling. Doordat de remmen wei gerden is nabij de Japanse stad Otsu een autobus met 46 inzittenden tijdens de rit langs een berghelling stuurloos geworden en in een 100 meter diep ra vijn geschoten, in de vallei van de Hiei. Volgens de eerste berichten kwa men bij dit ongeval 28 personen om en werden de overige 18 inzittenden ern stig gewond.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3