Compromis voor de oprichting is thans bereikt De beurs Lijempf passeert liet dividend Grondpersoneel KLM gaat korter werken Duitse staalfabrieken zouden van niets hebben geweten Italiaanse arbeiders voor Nederland In 1961 weer één voorjaarsbeurs Britse zakenlieden en politici pleiten voor Maudling pessimistisch Cuba levert China 500.000 ton suiker SCHEEPVAARTBERICHTEN Communistisch festijn op Cuba in volle gang MAANDAG 25 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 DE CONFERENTIE VAN DE O.E.S.O. Minder stringente controle op de handelspolitiek Lagere winst door prijsverloop Index groothandelsprijzen ongewijzigd Engeland en de EEG De broodprijzen in de EEG De Congo International Management Corp. De buitenlandse handel van Benelux in mei De kolenvoorraden in de KSG Afbetalingskrediet in lste kwartaal gestegen De conferentie over de op te richten Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling die vrijdag en zaterdag te Parijs is gehouden, werd zaterdagavond besloten, nadat volgens gezaghebbende kringen een compromis was bereikt om te gemoet te komen aan bezwaren van enkele kleine Europese landen, die vreesden in de nieuwe O.E.S.O. overstemd te worden. De werkingssfeer van de nieuwe organisatie zal worden uitgebreid tot hulp bü de economische ontwikkeling van onderontwikkelde landen. Vele van de functies van de O.E.E.S.? de voorgangster van de O.E.S.O., zullen in het ontwerp-statuut van de nieuwe organisatie gehandhaafd blijven, doch op aan drang van Frankrijk, de Verenigde Staten en enige andere grote landen zal de strenge controle van de O.E.E.S. over maatregelen tot liberalisatie van de handel en het Euro pese betalingsverkeer worden afgeschaft. Deze afschaffing van collectieve zeggenschap over handelsaangelegenheden vormde het moeilijkste punt van de conferentie. De kleinere landen, en met name Zwitserland, NoorwegeVi, Zweden en Por tugal waren bevreesd, dat hun stemmen in het gedrang' zouden komen als het ne men van maatregelen op het gebied van liberalisatie van de handel en het inter nationale betalingsverkeer in handen werd gelaten van grote organisaties als het G.A.T.T. en het Internationale Mone- tarie Fonds. Genoemde gezaghebbende kringen deel den mee, dat algemene overeenstemming werd verkregen over het compromis dat, hoewel de bevoegdheden van de O.E.E.S. in handelsaangelegenheden niet behouden blijven, voorziet in een „algemene con frontatie van de handelspolitiek en de gelegenheid voor de leden om handels politiek en de gelegenheid voor de leden om handelsproblemen bij een handels commissie voor te brengen". Deze commis sie zal zich o.a. bezig houden met vraag stukken voortspruitend uit de concurren tie lussen de E.E.G. en de E.V.A. De nieuwe organisatie zal worden op gezet in een „losse omlijsting" waarbinnen de leden-landen profijt kunnen trekken van het G.A.T.T. en het Internationale Monetaire Fonds. Er zijn nog geen beslui ten over de door de O.E.S.O. bij liberali satie van de handel te volgen procedux-es, doch volgens genoemde kringen is het on waarschijnlijk, dat daarbij volgens dezelf- Het onregelmatige pryzenverloop in de zuivelindustrie heeft in aanzienlijke mate het exploitatieresultaat van de n.v. Lijempf in 1959 beïvloed. In een oplopende markt moesten termijn-contracten met verlies worden uitgevoerd. Ten aanzien van melk- produkten met veelal onveranderlijke ver koopprijzen leidde de gestegen kostprijs tot een aanzienlijk lager rendement; ten slotte diende de waardering van de balans- voorraden te worden aangepast aan het wederom gedaalde prijsniveau. De exploitatiewinst daalde van 398.306 in 1958 tot 223.888 in 1959. De toevallige baten en baten uit voorgaande boekjaren beliepen 222.687 (v.j. 280.318). Na af schrijvingen ad 617.393 553.642), te be talen interest ad 103.634 81.274) en toe vallige lasten en. lasten uit voorgaande boekjaren ad 163.439 2.516), bedraagt het verliessaldo 398.225. Hierop wordt in mindering gebracht het onverdeeelde winstsaldo over 1958 ad 25.270, zodat het verliessaldo ad 372.955 wordt voorgesteld naar het volgende boekjaar over te bren gen. Een dividendvoorstel wordt niét ge daan (vorig jaar werd 4 percent uitge keerd). De produktie van gecondenseerde melk, kaas en volle melkpoeder was aanzienlijk hoger dan in 1958, die van boter en mager melkpoeder daarentegen lager. De verkoop van de speciale produkten beweegt zich nog steeds in duidelijk stijgende lijn. Over de gang van zaken in het lopende boek jaar zegt het verslag dat de tot dusver be haalde resultaten tot tevredenheid stem men. In verband met de recente ontwikke lingen in Nederland op het gebied van werktijdverkorting, heeft de directie van de KLM, in overleg met de erkende werk nemersorganisaties voor het grondperso neel, besloten om met ingang van 1 januari 1961 over te gaan tot verkorting van de maximale werktijd per week van 48 uur tot 45 uur en tot invoering van de vrije zaterdag. Voor diegenen die in een normale dag dienst nu 48 respectievelijk 4lVi uur wer ken zal wat de tweede categorie betreft door werktijdverschuiving in het alge meen de 5-daagse werkweek worden in gevoerd, hetgeen dus wil zeggen een werk week waarbij de zaterdag evenals de zon dag vrij zal zijn. De KLM moet als vervoerbedrijf zijn diensten 7 dagen per week verlenen. Hier door zal het uiteraard niet mogelijk zijn het gehele personeel iedere zaterdag vrij te geven, evenmin als het nu mogelijk is alle werknemers iedere zondag vrij te doen zijn. Er zal echter in de komende maanden in overleg met de werknemersorganisaties in de ondernemingsraad naar worden ge streefd om ook voor de overige categorieën grondpersoneel door werktijdverkorting en/of door werktijdverschuiving te komen tot meer vrije tijd, bij voorkeur in het weekend. Voorzover niettemin op zaterdag zal moeten worden gewerkt zal een financiële compensatie daarvoor worden gegeven. De positie van het Horeca-personeel bij de KLM zal in het kader van de in de bedrijfstak Horeca te treffen maatregelen worden bezien. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans indexcijfers van groothandels- prijzen samengesteld per 31 mei I960. Het algemeen indexcijfer bleef, vergeleken met ultimo april 1960, ongewijzigd op 139. Het indexcijfer van de voedingsmiddelen daalde met 1 punt, terwijl dat van de grond, en hulpstoffen met 1 punt steeg. In het indexcijfer van de afgewerkte pro dukten kwam geen wijziging. de lijnen als die van de O.E.E.S. te werk zal worden gegaan. Tot secretaris-generaal van de toe komstige O.E.S.O. werd benoemd de Deense hoogleraar in de economische we tenschappen en oud-minister van Finan ciën Thorkil Kristensen, wiens eerste taak zal zijn deinstelling van een commissie van voorbereiding, die het ontwerpsta tuut in definitieve vorm zal moeten gieten. Het statuut zal 10 november gereed moe ten zijn. Voor het einde van het jaar zal een nieuwe ministerconferentie worden gehou den, waarin zal worden besloten over de definitieve vorm van de O.E.S.O., die in september 1961 in werking zal moeten treden, na ratificatie der conventie dooi de betrokken landen. Het hoofdkantoor zal in Parijs worden gevestigd. Na afloop van de conferentie deelde de secretaris, Hjorth Niesel mede, dat de nieuwe organisatie een bredere taak zal krijgen dan de O.E.E.S., doch het is nog niet mogelijk te preciseren welke deze taak zal zijn. Hij noemde de hulp aan de zich ontwikkelende landen de enige nieu we ontwikkeling in de organisatie. Op het gebied van hulp zal niets worden onder nomen, dat het werk op dit gebied van andere internationale organisaties zal doorkruisen. De functie van prof. Kristensen als secretaris-generaal van de toekomstige O.E.S.O. komt, als die van een internatio naal „ministerie", vrijwel overeen met die van Spaak als secretaris-generaal van de N.A.V.O. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Krag, die de conferentie presideer de, deelde mee dat in afwachting van de formele totstandkoming van de O.E.S.O., Kristensen de tegenwoordige secretaris generaal van de O.E.E.S. René Sergent als zodanig zal opvolgen. Prof. Kristensen is van 1945 tot 1947 en later van 1950 tot 1953 minister van Financiën geweest in het liberale kabinet. Thans heeft hij zitting in het parlement als lid van de oppositie partij. Hij docert poltiek-economische we tenschappen aan de universiteit in Aar- huus. HA. over schrootfraude De Hoge Autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal gelooft niet dat zij bij het door haar verloren proces tegen een aantal Duitse staalfa brieken van wie zij ten onrechte uit betaalde toeslagen op schroot terugver- derde had kunnen bewijzen dat die fabrieken wisten dat er met het schroot gezwendeld was, anders had zij dat vast gedaan. De Hoge Autoriteit verklaart dit in een „vertraagd" antwoord op vragen van de Nederlandse socialistische afgevaardigden jhr mr M. van der Goes van Naters en G. M. Nederhorst. Zij heeft deze vragen toen zij enige maanden geleden gesteld werden, niet willen beantwoorden omdat de zaak toen nog bij het Hof der Europese Gemeenschappen in Luxemburg in behan deling was. De heren Van der Goes en Nederhorst hadden gevraagd of de Hoge Autoriteit voor het Hof tegen hei- standpunt van de advocaat-generaal, dat de elf ondernemingen waar het om ging, bij de aankoop van het omstreden schroot te goeder trouw konden zijn geweest, had aangevoerd dat elke onderneming terzake specialist is. Zij gaven een aantal argu menten die de Hoge Autoriteit volgens hen had moeten aanvoeren. Zij meenden voorts dat uit de eerste aangifte die de Nederlandse schroothandelaar Worms in dertijd deed, en verklaringen van een dei- fabrieksdirecteuren voor de Nederlandse justitie in ieder geval duidelijk bleek dat een der fabrieken niet te goeder trouw was geweest. De Hoge Autortieit stelt nu voorop dat de advocaat-generaal voor het Hof het laatst aan het woord komt, zodat zij niet meer iets tegen zijn conclusie heeft kun nen aanvoeren. De argumenten tegen de goede (rouw die de twee Nederlandse af gevaardigden noemden, laat de Hoge Autoriteit geheel voor hun rekening. De door hen genoemde verklaring van een der fabrieksdirecteuren waardoor de kwa de trouw zou kunnen worden bewezen, was de Hoge Autoriteit niet bekend, aldus het antwoord. Zaterdagmorgen is te Rome op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken de voor lopige ondertekening van een akkoord over de werving van Italiaanse arbeiders voor Nederland geschied. Het akkoord geldt voor één jaar en zal telkens stilzwijgend met eenzelfde termyn verlengd worden. Aanvankelijk lag het alleen in de bedoe ling een regeling te treffen voor de wer ving van een groep van 2000 Italianen. Het thans tot stand gekomen akkoord zal echter ook voor eventuele volgende wervingsacties de basis vormen. De wer ving zal geschieden via een voorselectie door de Italiaanse arbeidsbureaux aan de hand van Nederlandse richtlijnen. Een Ne derlands team zal de uiteindelijke .selectie verrichten. Deze houdt in een beoordeling van de medische en algemene geschikt heid en de vakbekwaamheid. Voorlopig wordt eraan gedacht het selectiecentrum in Milaan te vestigen. Het akkoord zal zo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. De voorjaarsbeurs te Utrecht, die wegens het gebrek aan expositieruimte, waarmede de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs te kampen had, de laatste twee jaar in een beurs voor gebruiksgoederen en een voor technische goederen moest worden gesplitst, zal met ingang van 1961 weer één grote manifestatie worden. Daar is gebleken, dat zowel deelnemers als bezoekers weer samenvoeging van de twee afzonderlijke delen wensen, heeft de raad van beheer der Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs besloten tot een snelle en aanzienlijke uitbreiding van de expo sitieruimte, om de combinatie van de voor jaarsbeurs voor gebruiksgoederen en tech nische goederen op korte termijn mogelijk te maken. Om in de directe behoeften te voorzien, zal midden op het Croeselaanterrein een nieuw expositiegebouw verrijzen. Dit ge bouw zal een oppervlakte van ruim 17.000 m2 bruto krijgen. Het zal aan de modernste eisen van expositietechniek voldoen en een netto expositieruimte van 9.000 m2 bieden. Voorts zullen bij de hoofdingang van het Croeselaanterrein aan de Graadt van Rog- genweg enige praktische vooi-zieningen worden getroffen, die extra expositieruimte zullen opleveren. De bouwkundige werk zaamheden, verbonden aan de uitvoering van deze plannen, zullen in de eerste maan den van het komende jaar gereed zijn, zo dat in 1961 na een onderbreking van en kele jaren weer één voorjaarsbeurs zal kunnen worden gehouden. Thans is besloten, dat de voorjaarsbeurs 1961 zal beginnen op maandag 13 maart en als geheel een week zal duren, waarna de technische groepen nog drie dagen van de daaropvolgende week, dus tot en met woensdag 22 maart, zullen exposeren. Een groep van 42 vooraanstaande Brit se politici en zakenlieden, heeft met klem bepleit dat de Britse regering de Kleine Vrijhandelszone loslaat en toe treedt tot de Euromarkt. Tot de groep be horen 11 conservatieve politici, 10 socia listen en 8 liberalen. In de verklaring van deze groep wordt gezegd dat de kans ge ring is dat de Kleine Vrijhandelszone van de „zeven" de weg kan plaveien voor een bredere overeenkomst. De regering werd er op gewezen dat de zes van de Euromarkt hun plannen voor grotere eenheid versnellen, en gezegd werd dat dit een gevaarlijke situatie schept voor Engeland, zowel politiek als economisch. „Het lijkt in het belang van het Gemenebest, dat Engeland deelt in de groter kans op welvaart welke wordt ge schapen door een ruimer Europees econo misch gebied en dat het Gemenebest di recte banden heeft met de Europese markt. Het systeem van imperiale prefe renties, is onvoldoende voor de behoeften van de meeste zich uitbreidende bedrijven van het Gemenebest." Tot de conservatieven die de verklaring steunden, behoorde Lord Boothby. Een der socialistische leden van hun gezelschap was Roy Jenkins, een vriend van partij leider Hugh Gaitskell. De liberale partij gaf onafhankelijk hier van een rapport over de Euromarkt uit getiteld „Engeland moet toetreden". De liberale partij, welke slechts 6 zetels in het Lagerhuis heeft, zei dat de politieke en economische eenheid van West-Europa een fundamenteel Brits belang is, daar de mogelijkheid van oorlog tussen Duitsland en zijn buren er definitief door wordt uit geschakeld, en het herstel van Europa als een invloedrijk gebied in wereldzaken er door wordt gestimuleerd. Hiex-aan werd toegevoegd dat de toekomst van de Euro pese democratie steviger zou staan, als Engeland en de Scandinavische landen zich binnen de Euromarkt zouden bevin den. Hoe groot de verschillen zijn tussen broodprijzen in de landen der E.E.G., blijkt uit een publikatie van het verbond van Duitse meelgroothandel. Volgens deze pu blikatie kostte in 1959 wittebrood in West- Duitsland 1,10 DM per kg tegen slechts het equivalent van 0,60 DM in Nederland. In België was de prijs het equivalent van 0,63 DM, in Frankrijk van 0,67 DM en in Italië van 0,97 DM. Binnenkort zal met toestemming van de Executieve Commissie der E.E.G. Neder land een heffing invoeren op de export van brood naar West-Duitsland. De Britse minister van Handel, Reginald Maudling, die indertijd de leiding heeft ge had van de mislukte onderhandelingen in de O.E.E.S. over een Europese vrijhandelszone, heeft zich zaterdag in een interview met het Wcstduitse blad „Industriekuricr" pessimis tisch getoond ten aanzien van de mogelijkheid om tussen de Europese gemeenschappen van de „zes" en de Kleine Vrijhandelszone van de zeven een regeling tot stand te brengen. Tijdellijke maatregelen kunnen volgens hem geen oplossing bieden voor de groeiende kloof tussen de „zes" en de „zeven". De „zeven" hebben zich verscheidene malen tot onderhandelingen en concessies bereid ver klaard, zo zegt hij, doch de E.E.G.-landen hebben daar geen overeenkomstige bereid heid tegenover gesteld. Zodra de bereidheid werkelijk bestaat, zal het volgens hem niet moeilijk zijn om tot een regeling tussen E.E.G. en E.V.A. te komen. Perscommentaar De Britse pers blijft grote aandacht be steden aan de vraag of Engeland zich moet aansluiten bij de zes landen van de Europese Gemeenschappen. De algemene teneur van de beschouwingen van maandag is, dat de Britse regering opheldering dient te geven over haar standpunt en de kwesties die in het geding zijn. De onafhankelijke Guardian meent dat de kwestie waar het uiteindelijk om gaat, niet de vraag is of Engeland zich kan veroorloven om zich bij de zes aan te sluiten, doch of het zich kan veroorloven dat niet te doen. De Londense Times verklaart, dat „de re gering heeft gezegd dat zij voorstellen van de zes zal onderzoeken, doch haar eigen poli tiek blijft volledig onbekend, tenzij die poli tiek haar vroegere voorstellen voor een vrij handelszone zijn". De conservatieve Daily Telegraph neemt aan dat het huidige debat over de Britse be trekkingen met de zes bedoeld is om de at mosfeer op te helderen. Het is hoog tijd daar voor, aldus dit blad, want de recente erva ring leert dat voor het ogenblik de compro mis-oplossingen die Engeland in staat stellen zich bij de zes te associëren, zonder het Ver drag van Rome te ondertekenen, onmogelijk zijn. De Newyorkse Public Relations Compa ny, George Peabody and Associates, heeft namens Kongo International Management Corporation, waarvan gemeld is, dat zij een overeenkomst heeft gesloten met de Kongolese regering om het land bij het herstel van zijn economie te helpen, de volgende verklaring afgelegd: „De Congo International Management Corporation, gevestigd Wallstreet 67, New York is ongeveer een maand geleden op gericht. De maatschappij valt onder de wetten van de staat Delaware en heeft een beginkapitaal van 1 miljoen dollar in aandelen van 1 dollar. L. Edgar Detwi- ler is president en lid van de raad van commissarissen. „Op het ogenblik bekleedt niemand de functie van voorzitter van de raad. Het voornaamste doel van de maatschappij zal zijn de aanbieding van een hulppro gramma aan de nieuwe Kongolese rege ring door Amerikaanse en andere inter nationale belangen in de vrije wereld. Dit hulpprogramma zal het vooral mogelijk maken deskundige adviseurs en technici te zenden en tevens werkzaamheden te fi nancieren op het gebied van mijnbouw, krachtvoorziening, vervoer landbouw en veeteelt en woningbouw". Volgens een zaterdag in Havana gete kende ruilhandelsovereenkomst zal Cuba communistisch China jaarlijks 500.000 ton suiker leveren. De overeenkomst geldt voor vijf jaar. Gedurende het eerste jaar van de overeenkomst zal China 20 pet. in ponden sterling en de rest in goederen be talen. De resterende vier jaar zal de sui ker, zowel geraffineerd als ongeraffineerd, op ruilhandelsbasis geleverd worden. Cu ba zal ook nikkel koper, mangaan, chroom, kobalt, tabak, bonen, koffie en huiden naar China uitvoeren. Een Cubaanse delegatie zal naar Peking reizen om een kredietovereenkomst op lange termijn te tekenen waarbij China machinerieën en uitrusting voor het Cu baanse industriële ontwikkelingsplan zal leveren. In een bekendmaking van het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd dat de Chinese uitvoer naar Cuba de volgende goederen zal omvatten: elek trische uitrusting, machinerieën voor de landbouw, de textiel- en de mijnindustrie, wetenschappelijke en elektronische uit rusting en uitrusting voor de telecommu nicatie, staal, gi'ondstoffen voor een far maceutische industrie, plantaax-dige olie, thee, zout en bevroren vax-kensvlees, fruit en andere artikelen. Cuba en China heb ben zaterdag tevens een wetenschappelij ke en culturele ovex-eenkomst getekend. Volgens mededeling van het secretariaat- generaal der Benelux Douane Unie, geba seerd op de cijfers verstrekt door het Cen traal Bureau voor de Statistiek van Ne- derland en het nationaal instituut voor de statistiek van België, bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen in mei 1960 2.195 miljoen (mei 1959: 1.730 mil joen), terwijl Benelux voor een waarde van 2.000 miljoen (mei 1959: 1.680 mil joen) naar derde landen uitvoerde; t.o.v. de overeenkomstige periode van 1959 be tekent dit een toename van de Benelux- invoer met 26n/o en een toename van de Benelux-uitvoer met 18%. De intra-Beneluxhandel gaf in mei 1960 het volgende beeld te zien: invoer in de B.L.E.U. uit Nederland 178 miljoen (mei 1959: 151 miljoen); invoer in Nederland uit de B.L.E.U. 270 miljoen (mei 1959 209 miljoen). De toename van de intx-a- Beneluxhandel tijdens de maand mei 1960 t.o.v. dezelfde periode in 1959 bedroeg van noord naar zuid 18% en van zuid naar noord ongeveer 30%. Dc kolenvoorraden bfj de mijnen In de zes landen van de EKGS z\jn in de maand jun iels afgenomen, nadat in mei een recordom vang van 32.027.000 ton was bereikt. Eind jun beliepen de voorraden 31.699.000 ton (in Duits land 10.852.000, België 7.405.000, Frankrjik 12.501.000, Italië 167.000 en Nederland 771 000 ton). In januari van dit jaar bedroegen de voorraden 30.575.000. ton. Door het vervallen van ploegdiensten is in het eerste halfjaar van 1960 een produktie van ruim vier miljoen ton „bespaard". De kolenvoorraden bij de verbruikers in de zes landen beliepen eind april van dit jaar (de jongste cijfers die beschikbaar zijn) 16.060.000 ton. (Vorig jaar april 19.601.000 ton) De cokesvoorraaden bij de cokesfabrieken bedroegen eind juni 7.057.000 ton. De cokes produktie beiiep in het eerste halfjaar 1960 in de zes landen 36.752.000 ton, tegen 34.829 000 ton in de overeenkomstige periode van vorig jaar. De Nederlandse produktiecljfers waren in deze periode 2.237.000 en 2.006.000 ton. Op de staalmarkt van de Gemeenschap blijft de toestand gunstig en evenwichtig. Ook de uitvoer naar derde landen vertoont een gunstig beeld. Voor de meeste produkten be staat een vrij stabiel prijsniveau. De toestand op de schrootmarkt van de Gemeenschap is eveneens bevredigend. Aagtedijk 24 v. Madras n. Rangoon. Aagtekerk 24 v. Antwerpen n. Rotterdam. Aardijk 24 v. Rotterdam n. Houston. Abbedijk 24 600 m. n.w. Azoren n. Le Havre. Abbekerk 24 v. Genua n. Marseille. Abida 24 105 m. w.n.w. Trondheim n. Rotterdam. Agamemnon 24 240 m. z.w. Landsend n. A'dam. Akkrumdijk 23 v. Los Angeles n. San Francisco. Alamak pass. 24 Ushant n. Duinkerken. Alblasserdiik 24 400 m. w. Azoren n. Houston. Alchiba 24 v. Las Palmas n. Santos. Alcor 24 te Fremantle v. Aden. Algenib 24 120 m. z.o. Malta n. Port. Said. Albena 24 100 m. w. Lissabon n. Las Palmas. Alioth 24 te Bremen. Alkaid 23 te Rotterdam. Alwaki 24 600 m. w. Bombay n. Cochin. Amnion 24 te Baltimore verwacht v. Caracol. Ampenan 25 te Bahrein. Amsteldijlc 24 te Bremen. Amstellaan 24 v. Moji n. Chungjin. Amstelmeer 24 pass. Dungeness n. Norfolk. Andijk 24 te Beaumont. Annenkerk 24 v. Lor. Marques, 25 te Beira verw. Arendskerk 24 v. Genua n. Marseille. Argos 24 v. Kymassi n. Volos. Arnedijk 24 380 m. o.z.o. Kp. Race n. Le Havre. Artemis 24 15 m. n. Cuba n. La Guaira. Asmidiske 24 470 m. n.w. Flores n. Hampt. Roads. Asterope 24 te Norfolk verwacht. Attis 24 ten anker voor Georgetown. Averdijk pass. 24 Kp. Guardafui n. Aden. Baarn 24 v. Amsterdam n. West-Indië. Bali 24 te Suez v. Djeddah. Balong 24 15 m. z.w. Kp. Comorin n. Madras. Banda 25 v. Cristobal n. New Orleans- Bantam 25 te Baltimore verwacht. Barendrecht 24 100 m. n.n.w. Perim n. Suez. Bawean 24 te Kuwait verwacht. Batavia 25 te Singapore verwacht v. Bangkok. Bengalen 24 110 m. o.z.o. Sabang n. Colombo. Reninkust 24 te Abidjan. Bennekom 22 30 m. w.n.w. Trinidad n. C. Boliver. Billiton 24 te Bahrein. Blitar 24 dwarse Stromboli n. Port Said. Bonita 24 v. Puerto Limon n. Laceiba. Bussum 24 te Rio Grande do Sul. Byklefjell 24 in Makinac Strait n. Baycitty. Calamares 26 te Cristobal verwacht. Caltex Arnhem 24 180 m. z.w. Kreta n. Port Said. Caltex Delfzijl 24 v. Holtenau n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven 24 200 m. o.z.o. Okinawa naar Singapore. Caltex Leiden 25 te Abadan v. Singapore. Caltex Rotterdam pass. 24 Perim n. Suez. Camerounkust 23 v. Freetown n. Monrovia. Castor 24 20 m. w.n.w. St. Vincent n. Algiers. Charis 24 te Galveston n. Houston. Cinulia 24 230 m. n.o. Paramaribo n. Durban. Colytto 24 55 m. z.w. Gibraltar n. Genua. Crania 24 1200 m. n.o. Martinique n. Curacao. Delft 24 v. Bridgetown n. Curacao. De Eerens 25 v. Port Sudan n. Massawah. Diloma 24 te Monrovia verw. v. Punta Cardon. Dorestad 24 te Las Palmas verwacht. Elizabeth B 24 600 m. w.z.w. Landsend n. Antw. Esso Amsterdam 24 30 m. z.z.o. Daedalus n. Suez. Foresthill pass. 24 Gibraltar n. Hamburg. Foresttown 24 39 m. o. Ras Fartak n. Bahrein. Gaasterkerk 24 400 m. z. Saigon n. Manilla. Gaasterland 24 25 m. n. Cherbourg n. Santa Cruz. Geertje Buisman 24 te Montreal verwacht. Geestland 25 te Rotterdam. Geeststar 24 v. Portsmouth n. Dominica Barry. Giessenkerk 24 te Antwerpen v. Rotterdam. Gooiland 23 v. Rotterdam. Gyrotoma 24 30 m. n.n.o. Ouessant n. Curacao. Hathor 22 rede Napels v. Chalkis. Hector 24 te Rotterdam. Helicon 22 v. Maracaibo n. Curacao. Hera 23 700 m. n.o. San Juan n San Juan. Hersilia 24 450 m. z.w. Fayal n. Rotterdam. Hestia 24 dw. St. Catharinapoint n. San Juan. Hilversum 22 te Brownsville. Houtman 23 v. Adelaide n. Cairns. Hydra 24 v. Port Au Prince n. Nassau. Iberia 24 150 m. n.w. Trondheim n. Huil. Ittersum 22 v. Le Havre n. Amsterdam. Japara 24 et Antwerpen. Johannes Frans 24 v. Caldera n. Balboa. Kaap Hoorn 24 100 m. w.n.w. Malta n. Mena. K'atelysia 24 81 m. z.w. Pto. Rico n. Perth Amboy. Kellia 24 360 m. n.o. Montevideo n. Buenos Aires. Kennemerland 25 te Recife. Kcrkedijk 23 te Rotterdam. Kieldrecht 21 te Antwerpen. Kinderdijk 24 350 m. n.o. Bermuda n. Antwerpen. Kloosterdak 24 270 m. z.w. Flores n. Miami Kcningswaard 24 35 mijl o.n.o. Guadeloupe naar Puerto La Cruz. Kopionella 24 275 m. w. Finisterre n. Curacao. Korenia 24 850 m. z.w. Azoren n. Curacao. Korovina 24 300 m. n. Demerara n. Montevideo. Kosicia 24 v. Buenos Aires n. Curacao. Krebsia 24 300 m. n.o. Fayal n. Trinidad. Kreeft 24 v. Vigo n. Rotterdam. Kryptos 25 te Curacao v. Pto. Miranda. Kylix 24 v. Shellhaven n. Dundee. Langkoeas 24 v. Colombo n. Suez. Larenberg 24 te Newport News verwacht. Leeuwarden 24 te Cristobal verwacht. Leiderkerk 24 v. Ras Al Khafji n. Damman. Lekhaven 25 te Montevideo v. Santos. Lekkerkerk 24 te Bremen v. Amsterdam. Lelykerk 23 v. Rotterdam n. Antwerpen. Leopoldskerk 24 te Marseille verwacht v. A'dam. Liberiakust 24 250 m. w. Dakar n. Freetown. Limburg 24 310 m. w.n.w. Kp. Vincent n. Genua. Lissekerk 24 1200 m. z.o. Muscat n. Muscat. Loenerkerk pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Loosdrecht 24 15 m. o.n.o. Ras Alhuk n. Bahrein. Maashaven 24 65 m. w.z.w. Freetown n. L.Palmas. Muilkerk 24 33 m. w. K. St. Vincent n. Lissabon. Maaslloyd 24 375 m. w.n.w. St. Vincent n. Malta. Mariekerk 24 v. Durban, 25 te P. Elisabeth verw. Maron 24 310 m. w. Landsend n. Antwerpen. Medon 24 125 m. n.n.w. San Miguel n. Amsterdam. Meerkerk 24 60 m. w.n.w. Port Said n. Port Said. Meliskerk 25 v. Aden n. Port Said. Memnon 24 v. Port of Spain n. Caripito. Mentor 24 v. Tunis n. Cartagena. Minos 24 te Amsterdam. Molenkerk 24 v. Suez n. Aden. Montferland pass. 24 Finisterre n. Amsterdam. Musilloyd 24 te Colombo v. Penang. Naess Comm. 24 100 m. o.n.o. Pt. Sudan n. Mena. Naess Tiger 24 v. New York n. Covenas. Naranio 24 te Rotterdam. Nestor 23 v. Amsterdam n. West-Indië. Nijkerk 24 v. Suez n. Djibouti. Ommenkerk pass. 24 Gibraltar n. Antwerpen. Ootmarsum 24 120 m. n.w. Finisterre n. Hamilton- Oranje pass. 24 Vincent n. Napels. Oranjefontein 24 v. Lour. Marques n. Durban- Orestes 23 v. Amsterdam n. Oslo. Papendrecht 24 v. Wismar n. Novorossisk. Peperkust 22 v. Accra n. Capecoast. Pericles 24 v. Amsterdam n. Zuid-Pacific. Philippia 24 te Port Said n. Mena. Fhiline 24 180 m. o.n.o. Gibraltar n. Le Havre. Philippia 24 250 m. w.n.w. Port Said n. Mena. Polvdorus 24 v. Bangkok n. Labuan. Poseidon 25 te Antwerpen. Pr. Fred. Will. 24 670 m. n.o. Belle Isle n. Londen Prins der Nederl. 24 v. Puerto Limon n. Jamaica. Prins Willem II 650 m. n.o. Belle Isle n. Le Havre. Prins Willem V 25 te Cleveland. Prinses Irene 24 700 m. o. Belle Isle n. Rotterdam. Purmerend 24 250 m. n.n.o. Socotra n. Aden. Pygmalion 24 te Amsterdam. Randfontein 24 te Antwerpen v Southampton. Rempang 24 te Rotterdam. Reza Shah The Great 24 te Spezia v. Mena. Fidderkerk pass. 24 Dakar 11. Las Palmas. Rossurn 24 te Bremerhaven v. Amsterdam. Rijndam 24 te Quebec. Ruys 24 v. Hongkong n. Singapore. Salatiga 24 v. Port Said n. Montreal. Samarinda 24 te Tacoma. Senegalkust 24 30 m. z.o. Wight n. Bordeaux. Soestdijk 23 te Norfolk verwacht. Solon 23 140 m. w. Kp. Hatteras n. Willemstad. Sommelsdijk 24 v. Antwerpen n. New York. Stad Amsterdam 25 te Beira. Stad Arnhem 24 73 m. n. Bone n. Reggio. Stad Leiden 24 v. Aden n. Genua Stad Maastricht 24 430 m. w. Landsend n. Wabana Stad Rotterdam 24 45 m. n.n.w..St. Vine. n. Genua Stad Schiedam 24 125 m. n.n.w. Trondh. n. Gent Stanvac Adventure 26 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Lirik 24 50 m. n.o. Kota Baru n. S'gerong Stanvac Malacca 24 v. Buatan n. Tandjong Uban Stanvac Pendopo 24 v. Sungeigerong n. Bangkok Statendam 24 te Rotterdam. Statue of Liberty 22 750 m. z.w. Kp. Verdische eil naar Philadelphia. Straat Clarence 23 v. Penang n. Colombo. Straat Mozambique 24 te Penang verwacht. Straat Rio 23 v. Rotterdam n. Vitoria. Sumatra 23 v. Surigao n. Los Angeles. Sunetta 24 415 m. n.o. Fort Aleza n. Buen. Aires Tohama 24 190 m. o.n.o. Malta n. Port Said. Tamara pass. 24 Kp. Bougaroni n. Finnart. Telamon 24 te Curagao. Texelstroom 24 te Amsterdam. Thuredrecht 24 25 m n.w. Kp. De Fer n. Norfolk. Tiba pass. 24 Ouessant n. Santos. Tjimenteng 23 v. Beira n. Lourenco Marques. Tjinegara 25 te Montevideo verw v. Kaapstad. Togokust 24 te Amsterdam. Tweelingen 24 70 m. n.w. Bergen n. Rotterdam. Utrecht 25 te Beyrouth verw. v. Mastaganem. Van Heemskerk 24 v. Hongkong n. Kobe. Van Riebeeck 25 te Mombasa. Van Riemsdijk 24 180 m. n.w. Benghazi n. R'dam. Van Spilbergen 24 150 m. w. Kongo-riv. n. Douala. Vasum 24 50 m. o.z.o. Kp. St. Vincent n. Tripoli. Viana pass. 24 Djeddah n. Suez. Vivipara 24 120 m. w.n.w. Malta n. Algiers. Vlieland 24 160 m. o.n.o. Rio Grande n. Curagao. Waikelo 24 v. Mombasa v. Tanga. Waingapoe 24 v. Laurenco Marques n. Beira. Waterland 24 430 m. n.n.w. Dakar n. Montevideo. Westerdam 24 et Rotterdam. Westland 23 te Bremen v. Amsterdam. Willemstad 24 1373 m. n.o. Barbados n. Madeira. Woensdrecht 24 775 m. w.z.w. Fayal n. Coryton. Woltersum 24 250 m. o.z.o. K. Hatteras n, Le Havre. Wonogiri 24 te Amsterdam. Wonorato 24 v. Madras n. Chittagong. IJssel 23 te Amsterdadm. Zeeland 25 te Cebu verwacht v. Sandakan. KLEINE VAART Ank T pass. 24 JE-8 v. Zaandam n. Sundsvall. Appingedam 20 te Oporto v. Lissabon. Atlas 2 3v. Amsterdam n. Odense. Bab T 21 v. Lugnvik te Zaandam. Eljo 23 op Noordzee v. Rauma n. Grangemouth. Elsa 2 lv. Amsterdam n. Kristinehamn. Heerengracht 24 dwars Noordwijk n. Rotterdam. Helvetia S 20 v. Garston n. Teignemouth. Kaap Falga 21 v. Karskaer te Sikea Leliegracht 22 te Gotskasandon n. Amsterdam. Lijnbaansgracht 23 te Amsterdam. Mare Liberum 22 160 m. w.z.w. Kp. St. Vincent naar St. Etienne. Marianne 24 100 m. z.w. Hanstholm n. Rotterdam. Midas 22 v. Alicante n. Malaga. Strabo 24 zuid Kp. Trafalgar n. Rotterdam. Thaletas 24 30 m. z.w. Ouessant n. Napels. Twee Gebroeders 24 15 m. z. Hangö n. Helsnikl. Westerdok 24 55 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam. SLEEPVAART Schelde 20 v. Colombo n. Bahrein. Witte Zee 22 v. Rotterdam n. IJmuiden. HAVANA (Cuba) (UPI) In Santioga op Oost-Cuba, het gebied waar premier Fidel Castro zijn opmars naar de macht begon is zondag een „Latijnsamerikaans jeugdcongres begonnen, samenvallend met de herdenking van Castro's „beweging van de 26ste juli" en het bezoek van delegaties uit communistisch China, Rusland en Noord-Korea. De Cubaanse regering heeft een overstelpende propaganda gevoerd voor dit jeugdcongres bij het aanvragen van telefoongesprekken werd men de laatste dagen in Havana door de telefonis tes begroet met een opgewekt „Met Fidel naar de Sierra" Het aantal bezoekers werd voorshands reeds geschat op een mil joen, een cijfer dat later afzakte tot een half miljoen. Op de eerste dag van het congres heb ben tienduizenden Cubanen met hartstoch telijke kreten van „Cuba ja, Yankee neen" geluisterd naar een redevoering in het Spaans van een Chinese communist, die felle aanvallen deed op „het Amerikaans imperialisme" en het Cubaanse volk de steun van zijn land toezegde. Zaterdag zijn twee Russische tanksche pen, de „Belgord" en de „Kostroma", in Havana aangekomen met ruwe olie uit de Sovjet-Unie. De Russische tankers „Pekin" en „Wolga Don" zijn zaterdag teruggekeerd naar de Zwarte Zee. De Russische tankers voeren olie aan die in Cuba geraffineerd moet worden. Het zestiende verslag over de tenuitvoer legging van de Wet Houdende een Tijde lijke Regeling Betreffende 'Afbetalings overeenkomsten blijkt dat de omzetten der financieringsmaatschappijen en die der postorderbedrijven in het eerste kwartaal van 1960 ten opzichte van het eerste kwar taal 1959 een stijging vertoonden van resp. 28 percent en ruim 30 percent. Ook de kre dietverstrekking door de gemeentelijke volkskredietbanken en de particuliere geldschietbanken steeg vrij aanzienlijk. De omzetten van het grootwinkelbedrijf en de overige detailhandelszaken (inclusief de af betalingsmagazijnen) bleven ongeveer op hetzelfde peil, terwijl die der betaalzegel- kassen iets zijn teruggelopen. VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U. 541—544gl 540 Kon. Olie....126.30—126.60 ƒ126.80 Philips1155—1162 1163 Unilever 905910 907 Hoogovens 766770 gl 767 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. VRIJ GUNSTIG Op de eerste beursdag van de nieuwe week zette het Damrak gunstig in. Wall Street had vrijdag teleurgesteld en daar door was het avondverkeer hier aanvan kelijk niet opgewekt. De politieke span ningen zijn dit weekeind echter niet toe genomen en de beurs zag de situatie daar om wat optimistischer in. Tijdens de voor beurs kwam er enige buitenlandse vraag en de koersen liepen iets op. Vanmiddag bij de opening handhaafde zich dit niveau met enkele vex-beteringen. De Europese beurzen toonden iets meer interesse, maar van Londen ging weinig uit. West-Duits land was nauwelijks prijhoudend. Op de voorgrond trad Philips, op Zwitserse vraag, met verbetering van 10 a 13 p. Voor Hoog ovens bestond Amerikaanse kooplust, 8. Voor Unilever enige Duitse belangstelling, 4- 3. AKU was ruim prijshoudend. Kon. Olie viel uit de toon, maar ging minder achteruit dan op grond van de reactie in Wall Street van 5/8 verwacht mocht wor den. De notering was a 1.lager. Bij kalme handel waren de scheepvaartwaar den ruim prijshoudend. In cultuuraandelen ging weinig om. De koersen handhaafden zich. Staatsfondsen weinig veranderd. Vorige Advieskoer slotkoers heden 13.45 Amsterd. Bank 359% 359% Ned. Handel Mij. 288 287 Rotterd. Bank 293 293 Twentsche Bank. 280 282 A.K.U 541 541 Albert Heijn 412 410 478 Billiton Mij. II 439 439 Bols 551% 552 Bührmann Papier 476 480 Deli Mij 181.— f 181.90 Dordtsche Olie 608% 605 Fokker 437 438 651 652 Hoogenbosch Sch. 271 271 Hoogovens - 767 775 H.V.A 155% 157% 500 505 477% 478 K.L.M 106.— 106.— Kon. Ned. Zout 905 Kon. Olie f 128.20 126.90 Müller Nat. Bezit 426 Nederl. Ford 600 605 Ned. Gist" en Sp. 393 395 Ned. Kabelfabr... 590 590 Philips Gem. Bez. 1152 1171 Philips Pref 307 A'dam Rubber 109/4 111% Sikkens Groep 835 Stokvis R.S 252 252 Thomassen Dr. 661 660 Unilever 905 911 Van Berkel's Pat. 308 308 Van Gelder Pap. 296 298 Van der Heem 28.9% 289 Ver. Machinefabr. 240 240 Wessanen 294% 295 Wilton Fijenoord 211 213 Zwanenberg-Org. 73" 745 Tnterunie 209.50 209.— Robeco f 232.— f 231.— Unitas f 490.— 490.— Ver. Bezit v. 1894 131.— 135.— H.A.L 136% 137 K.N.SM 178% 181 N. Scheepv. Unie 143 145 Ommeren v. 267 268 Stoomv. Mij. Ned. 163% 164 Anaconda 50% 50 Kennecott Copper 77 77 Aluminium Ltd.. 30% 30 Bethlehem Steel. 44%e 44 U.S. Steel 78% 79% Republic Steel 6C 60 American Motors 21% 22% General Motors. 431/is 43 "5 ties Service 40% 40 FhpR Oil 63% 62% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7