Lodge: RB-47 was 200 mijl uit kust toen hij werd neergehaald Loemoemba zegt verdrag van vriendschap op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Voorlopig geen algemene snelheidsbeperking Duitse toeriste op Zeeweg dodelijk verongelukt Olympisch dorp is officieel geopend Vliegincident in de Veiligheidsraad „Eerst mislukte poging om toestel naar Sovjetgebied af te leiden Negers en politiek ef ore you Wisselend bewolkt Aan het strand 20% korting Trenco no-iron sportshirts House of England BONTMANTELS Bonthuis „H I n e" In de krant van heden: Het woord is aan 75e JAARGANG No 14 DINSDAG 26 JULI 1960 305e JAARGANG No 167 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De resultaten van de in West-Duilsland en andere landen genomen proeven met algemene snelheidsbeperking op de wegen zullen nauwkeurig worden bestudeerd. Dit heeft de minister van Verkeer en Water staat, de heer Korthals, geantwoord op vragen van het Twede-Kamerlid de heer Daams (P.v.d.A.). De uitwerking van de ze proeven zal vrij veel tijd vergen. Om dat de bewerking van de landelijke onge- vallengegevens door het Centraal Bureau voor de Statistiek niet is ingericht op het verkrijgen van cijfers voor bepaalde data, zal het niet mogelijk zijn hier te lande een vergelijking tussen het aantal ernstige verkeersongevallen tijdens de Pinksterda gen van dit jaar en die in voorafgaande jaren te trekken. De gepubliceerde gege vens omtrent de jongste in Duitsland ver kregen resultaten geven voorlopig de in druk, dat het ook daar zeer moeilijk zal zijn tot betrouwbare conclusies te komen. Als de studie van de resultaten der proe ven in het buitenland daartoe aanleiding mocht geven, zal worden overwogen soort gelijke proefnemingen in ons land te doen verrichten. Dit zal evenwel slechts moge lijk zijn wanneer de in voorbereiding zijn de herziening van de wettelijke voor schriften ten aanzien van het vaststellen van maximumsnelheden tot stand zal zijn gekomen. Ten einde na te gaan, of voor bepaalde gevallen de vraag kan worden beantwoord of een in verhouding tot de verkeersdrukte te grote snelheid een rol heeft ge speeld, zou naar elk geval een gedetail leerd onderzoek moeten worden ingesteld. Mede omdat de snelheden van bij een ongeval betrokken voertuigen meestal ach teraf niet meer kunnen worden vastge steld, is te betwijfelen of een dergelijk onderzoek tot een duidelijk en juist resul taat zou leiden. De minister vreest, niet tot het instellen ervan te moeten over gaan. Maandagavond zijn by het oversteken van de Zeeweg in Bloemendaal aan Zee de 46-jarige mevrouw E. Abstoss uit Engcls- kirchen (by Keulen) en haar achtjarig dochtertje door een auto aangereden. Beide slachtoffers zijn overgebracht naar het Ma rinehospitaal in Overveen, waar de vrouw enkele uren later (om tien uur) aan haar verwondingen is overleden. Het meisje is ernstig gewond. De Duitse toeristen verbleven sedert enige dagen in Heemstede en waren op be zoek geweest in de Kennemer Duinen by kamperende kennissen. Met het hijsen van de vlaggen der 86 deelnemende landen is maandagmorgen het Olympisch dorp bij Rome officieel in gebruik genomen. Tijdens de plechtigheid, die precies een maand voor de opening van de Olympische Spelen plaats vond, speelde het muziekcorps van de politie de Olympische hymne. Het Olympisch dorp, dat is gelegen op de linker-oever van de Tiber, niet ver van het Flominio-stadion, zal tijdens de Spe len plaats bieden aan 7000 atleten en 1500 officials en verzorgers. De woningen zijn bijzonder modern van opzet en voorzien van alle comfort, dat maar mogelijk is. De 1348 huizenblokken bevatten 4363 ver trekken, waarin zijn begrepen de keukens en de badkamers. Het stoffelijk overschot van de commandant der door de Russen neergeschoten RB-47 is maandag naar New York overgebracht. Het was uit Moskou overgevlogen met een toestel van de KLM en werd op Schiphol op een door zes officieren geëscorteerd platform naar een Amerikaanse luchtmacht-Dakota overgebracht. NEW YORK, (Reuter) De Sovjet- Unie heeft maandag een Amerikaans voor stel het incident met het Amerikaanse RB-47 vliegtuig in handen te geven van een onpartijdig onderzoek van de hand gewezen. De Russische gedelegeerde Ivoez- nctsov zei in de Veiligheidsraad van de UNO, dat hij zijn veto over het voorstel zal uitspreken, als het in stemming wordt gebracht. De Veiligheidsraad kwam op Russisch verzoek bijeen ter bespreking van het vliegtuigincident, dat zich op 1 juli boven de Barentszee afspeelde waarbij de RB- 47 werd neergeschoten. De behandeling van de zaak wordt dinsdag voortgezet. De Amerikaan Lodge verwierp de Rus sische beschuldiging dat het toestel boven de Russische territoriale wateren heeft gevlogen. Hij toonde kaarten, waarop de vlucht en het vluchtplan van het toestel stonden aangegeven. Volgens Lodge heeft een Russische jager de RB-47 gedwongen het maken van een bocht uit te stellen. Tenslotte hield de jager hiermee op. Hij vroeg: „Wij vragen de Sovjet-regering: Wat hebt u daarna met dit vliegtuig (de RB-47) gedaan?". De Amerikaan diende een resolutie in, waarin wordt verzocht om een onderzoek door een commissie bestaande uit door Amerikanen en Russen aangewezen leden en een regering of een andere autoriteit, die voor beiden aanvaardbaar is. De zaak zou. indien de Russen de commissie zouden Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEiDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 FALCON TWEED 50 KORTING Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en slechts een enkele verspreid voor komende bui. Zwakke tot ma tige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De hogedrukgebieden worden van iets meer betekenis, waar door er ook morgen rustig strandweer wordt verwacht met zonnige perioden. Zwakke zuid westelijke wind. Temperatuur ongeveer 20 gr. C. Zeewater 18 gr. C. Vooruitzichten: Perioden met vrij goed strandweer, maar nog steeds zwakke zeewind. 99 verwerpen, voor het internationale ge rechtshof in Den Haag kunnen worden gebracht, aldus Lodge. De Brit Dixon verweet de Sovjet-Unie een internationaal geschil te maken van het incident. Hij maakte voorts melding van talrijke gevallen van Russische spio nage aan de kusten van Groot-Brittannië. Dixon en ook de Fransman Bérard heb ben er met nadruk op gewezen dat presi dent Eisenhower verzekerd heeft dat de Amerikanen na 't incident met de U-2 in mei zijn opgehouden met het maken van vluchten boven de Sovjet-Unie. Beiden steunden Lodges voorstel voor een onder zoek. Men wacht met spanning op het slot van Lodge's „feuilleton" omdat hij kenne lijk meer weet dan hij vertelt. De lezing van Lodge over het vliegincident luidde als volgt: „Vóórdat het vliegtuig het punt op ruim 50 mijl ten noorden van Svyatoy Nos bereikte, waar het naar het noord oosten zou afzwenken, vloc een Sovjet jager van zeezijde op het toestel in en probeerde het uit de koers boven Sovjet grondgebied te dringen". De RB-47 deed vervolgens pogingen om in de voorgeschreven noordoostelijke koers terug te keren en slaagde daar ook in. Tijdens deze vertraagde terugkeer, en zich van de Sovjet-Unie verwijderend, kwam de RB-47 op het punt dat het dichtst bij Sovjet-grondgebied lag. Dit was een punt op 30 mijl (48 km.) van de tip van Advertentie Met de vakantie voordedeur In vage ruitdessins en zeer moderne kleuren, zoals olijf. Alleen nü in onze Service- Verkoop 1 2,75. Tevens no- iron TOWER weekenders met lange of korte mouw, w.o. vele Italiaanse en Zwit serse nouveauté's. Amsterdam, Reguliersbreeslr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Advertentie ZOMEROPRUIMING Jap. Nerzstola's 225.-, 350.-, 450.- Chin. Persiancr Mantels in zwart en grijs, lang v.a. 125.-, kort v.a. 99.50 (Vicoma N.V.) WILHELMINAPARK 17 - TEL. 19056 bus 6 en 11 HAARLEM-Z. het schiereiland Kanin nog steeds ver af van Sovjet-grondgebied. Nadat het toestel namelijk was gedwon gen het punt waarop het zijn koers had moeten wijzigen voorbij te vliegen zwenk te dé Sovjet-jager af, „misschien wegens gebrek aan brandstof". Pas toen was het Amerikaanse vliegtuig in staat vertraagd naar het noordoosten te wenden en de voorgeschreven route te hervatten, zo zei Cabot Lodge. (Reuter) Twintig minuten na het tijd stip waarop het toestel volgens de officië le Russische mededeling (16.03 uur) werd neergeschoten, was het op 200 mijl (320 km.) van Svyatoy Nos, ver van de terri toriale wateren van de Sovjet-Unie, aldus Cabot Lodge. „Wij vragen de Sovjet-regering: wat deed u met dit vliegtuig toen het, om 16.22 uur, op dit punt was?" Pag- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Agenda van Haarlem en IJmond 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Feuilleton 8 Horen en Zien 8 Boekenhoekje 8 Garcia de Leon8 Beeldverhalen 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's De Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Cabot Lodge, heeft maandag tot nu toe geheime gegevens gepubliceerd om aan te tonen, dat de RB-47, die 1 juli boven de Barentszee werd neergehaald, niet het luchtruim van de Sovjet-Unie heeft geschonden. Tijdens de zitting van de raad gaf de heer Lodge op een kaart aan, waar het Amerikaanse toestel zou zijn neerge schoten. (Telefoto ANP). NEW YORK (Reuter/A.F.P.) Premier Loemoemba van Kongo heeft op een pers conferentie in New York gezegd, dat het vriendschapsverdrag van België niet meer geldt. De Belgen hebben het verdrag, dat nog niet door het Kongolese parlement is bekrachtigd, „geschonden en vernie tigd", aldus Loemoemba. De Belgen moe ten volgens hem ook hun militaire bases ontruimen. De premier zei dat Hammarskjoeld „geen moeite zou sparen" om de Belgen weg te krijgen. Daarover zou de secre taris-generaal woensdag in Brussel met de Belgen onderhandelen. Volgens Loe moemba heeft Hammarskjoeld premier Tsjombe van Katanga laten weten, dat de UNO Katanga niet als onafhankelijk be schouwt. De overeenkomst met de Newyorkse fi nancier Detwiler is slechts een akkoord in beginsel, dat nog door het Kongolese parlement moet worden bestudeerd en be krachtigd, zo deelde Loemoemba mee. Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft gezegd dat Detwiler die vorige week een veelomvattende over eenkomst met de Kongolese regering De Vierdaagse is van start gegaan. De inschrijving van de ruim 13.000 deel nemers leverde menig vrolijk toneeltje op. De Zwitserse soldaat met baard stond in het middelpunt der vrouwe lijke belangstelling. Dion Boucicault: Ik wou dat Adam gestorven was met al zijn ribben in zijn lichaam. sloot, geen betrekkingen met het departe ment heeft, maar als zelfstandig zaken man optreedt. Het departement kent de inhoud van de overeenkomst niet. Loemoemba zei te wensen, dat de UNO na de terugtrekking van de Belgen in Kongo blijft voor het herstel van de orde en het verlenen van hulp bij de opleiding van het Kongolese leger. Daarna zou hij de UNO vragen, zich uit zijn land terug te trekken. „Kongo zal verenigd blijven en zo tot een grote mogendheid in Mid den, Afrika worden", aldus Loemoemba. Hij zei dat aan niemand de toegang tot Kongo zal worden geweigerd. Van blan kenhaat is geen sprake. Als er onrust in Kongo heerst, is dat de fout van de Bef gen. Zolang zij in het land blijven, zal er geen vrede zijn. De Kongolezen zijn „aan het eind van hun geduld". Wanneer de Belgische militairen het land hebben verlaten, zal Kongo overwegen of het de verbroken betrekkingen met België zal hervatten. Naar aanleiding van beschuldigingen, dat de kongolese regering naar het com munisme neigt, verklaarde de premier dat de Kongolezen „nationalisten" zijn. „Wij zijn niet onder een koloniaal bewind uit gekomen om ten offer aan een andere dictatuur te vallen. Wij zullen heersen in een ware democratie". Tegenspraak Von Horn heeft tegenover een correspon dent van Belga gezegd, dat hij het slacht offer is geworden van een verkeerde uit legging van zijn woorden. Advertentie Nieuwe glazen, 'n nieuw montuur? Betrouwbaar advies geeft de specialist, die al meer dan 50 jaar brillen maakt (en niets anders!) ©p- Houtstraat 137, Maaftem Er heeft in de Amerikaanse politiek een wedloop in edelmoedigheid plaats ten aan zien van de negerbevolking der Verenigde Staten. In Los Angeles heeft de Democra tische partij twee weken geleden in haar verkiezingsprogram een artikel over het garanderen van de burgerrechten der ne gers opgenomen dat maar ternauwernood aanvaardbaar was voor de afgevaardigden uit de Zuidelijke staten. Dit was één van de aanleidingen tot de benoeming van se nator Lyndon Johnson tot kandidaat voor het vice-presidentschap, want het partij bestuur rekent erop dat de Texaan John son voldoende prestige (en een voldoende conservatieve reputatie) in het Zuiden heeft om de Democratische kiezers in dat deel van de V.S. „gerust te stellen", on danks de vooruitstrevende aard van ge noemd programmapunt. Op het Republikeinse partijcongres is de kwestie van de burgerrechten der negers nu ook op de voorgrond komen te staan door de verklaring van Nixon dat het Re publikeinse program hem, wat dat onder deel betreft, niet ver genoeg gaat. Hij noemde het zelfs „te slap", verklaarde dat hij als hij tot president zou worden gekozen een einde zou maken aan de rassendiscriminatie in het Zuiden, en ver oorzaakte zodoende ernstige tweespalt in het congres. Dat hij dit heeft geriskeerd (nadat Kennedy op het Democratische congres een soortgelijk risico had aan vaard) toont wel aan hoe bijzonder belang rijk dit punt van het partijprogram door de kandidaten voor het presidentschap wordt geacht. Nu is er ook bij vroegere partijcongres sen aan de vooravond van Amerikaanse verkiezingscampagnes gewoonlijk wel een vriendelijk woord aan het adres van de negers gezegd, al was het alleen maar om dat de miljoenen stemmen, die deze men sen buiten de Zuidelijke staten uitbrachten, óók meetelden. Maar als de stemmen een maal geteld waren, waren die vriendelijke woorden dikwijls al gauw vergeten. In dit opzicht is de situatie nu echter veranderd. En daar zijn verschillende redenen voor. In de eerste plaats is het aantal negers in de V.S. gegroeid tot 18 miljoen en tege lijkertijd is de toestand in de Zuidelijke staten thans wel in zoverre verbeterd dat het de stemgerechtigden onder de negers daar op de meeste plaatsen niet meer door dreigementen en „stembusbelastingen" on mogelijk wordt gemaakt, bij federale ver kiezingen hun stem uit te brengen. Een kandidaat die deze vele stemmen verwaar loost, zou daardoor de verkiezing wel eens kunnen verliezen en als hij zich op fla grante wijze zou onttrekken aan het na komen van zijn verkiezingsbeloften zouden die stemmen de volgende keer wel eens op zijn tegenstander kunnen worden uitge bracht. Vooral wat dat laatste betreft moe ten beide partijen op hun tellen passen. Bovendien hebben de acties van de laat ste jaren voor verdergaande gelijkstelling van negers en blanken acties die zoals men weet niet alleen door de organisaties der negers werden gevoerd, maar soms ook aan het initiatief van federale over heidsinstanties te danken waren het minderwaardigheidsgevoel van vele kleur lingen in het Zuiden doen plaatsmaken voor een zekere mate van zelfbewustzijn. Die omkeer is stellig ook voor een deel het gevolg van de politieke emancipatie van de negers in Afrika. Het ontstaan van een groot aantal onafhankelijke Afrikaan se staten binnen een bijzonder kort tijds bestek kan op de Amerikaanse negers (wie door de kleurlingenhaters juist zo lang is voorgehouden dat zij „toch maar Afrika nen" zijn) zijn invloed niet hebben gemist. Zelfs al zullen sommigen hunner uit de gebeurtenissen in Kongo wellicht de lering hebben getrokken dat hun Afrikaanse ras genoten nog heel wat rijpheid en wijsheid te kort komen voor hun nieuwe taak. En tenslotte zullen de kandidaten van dit jaar voor het presidentschap van de Verenigde Staten er zich waarschijnlijk rekenschap van hebben gegeven dat de Amerikaanse regering bij het voeren van haar buitenlandse politiek voortaan voort durend in aanraking zal komen met die nieuwe Afrikaanse staten en dat dit con tact ernstig zou kunnen worden gehinderd door het voortbestaan van rassendiscrimi natie in de V.S. zelf. Zo wordt de binnen landse politiek er op dit punt, althans voor een deel. bepaald door de internationale situatie. En straks zal die internationale situatie, voor zo ver het Amerika's positie in de wereld betreft, op haar beurt worden bepaald door de wijze waarop de Ameri kaanse regering binnenslands orde op zaken stelt. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1