Festivalspelers gaven voor Hetty Blok eerste auditie TAX» 13000 Duinen bij Schoorl een week lang „speeltuin" van Vondelkwartier Elf invalide kinderen kregen hun zwemdiploma Grote Prijs van Haarlems Bloei voor Temmen Wij kunnen u nog helpen voor uw vakantie Haarlemmertjes kamperen in een schitterende omgeving Vakantie-activiteiten voor de jeugd 5 Successen voor DWR öp de lange afstand Examens Programma voor woensdag Bedrijfsvoetbal in Haarlem Ouders van emigranten spaarden reeds 364.000.- DINSDAG 26 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In afwachting van de aankomst der deel nemers aan de „Muggcnronde" werd op het parcours aan de Rich. Holkade in Haarlem- Oost een uurswedstryd voor adspiranten ge houden om de „Grote Prijs van Haarlems Bloei". De jeugdige Herman Temmen van „De Kampioen" uit Haarlem er namen ook rennertjes van „De Bataaf" uit Halfweg en „De Bollenstreek" uit Lisse deel aan deze wedstryd toonde zich in het beslissende sprintje de snelste en mocht dolgelukkig zyn eerste ereronde rijden. Er werd in deze koers flink strijd geleverd en vooral de leidersprijs uitgeloofd voor de renner die tijdens de wedstrijd de meeste keren als eerste over de streep zou gaan bleek aanstekelijk te werken op de strijdlust der jonge rennertjes. Rutte, Boterman en Krijgsman, die in de slotfase nog een ver geefse solovlucht ondernam, toonden zich daarbij het meest actief en bleken hun zinnen op die prijs gezet te hebben. Door zijn ont snapping wist' Krijgsman tenslotte twéé pun ten meer te behalen dan Rutte. De hoofdprijs kwam echter "in het bezit van Temmen, die zich nadat Krijgsman in de voorlaatste ronde vooral dankzij het werk van Boterman was achterhaald de snelste toonde in de eindsprint van het peloton. De uitslag luidde: 1. H. Temmen (Kam pioen); 2. A. Schenk (Kampioen): 3. M. Rutte (Kampioen); 4. A. van Leuffen (Kampioen); 5. S. Handgraaf (Kampioen); 6. H. Kooy (Ba taaf); 7. W. Boterman (Bataaf); 8. G. Wagner (Kampioen); 9. P. van Dongen (Bataaf); 10. R^ Krijgsman (Kampioen). Eindstand leidersprijs: 1. R. Krijgsman 13 pnt.; 2. M. Rutte 11 pnt.; 3. W. Boterman 7 pnt; 4. H. Temmen 5 pnt.; 5. en 6. H. Kooy en S. Handgraaf 4 pnt.; 7. en 8. J. Roet en J. de Jong (beiden Bataaf) 1 pnt. DWR heeft met succes aan de 3 kilo meter zwemwedstrijden die in De Waran da in Oosterhout zijn gehouden deelgeno men. Op de 3 kilometer schoolslag dames startten Gerda Drogtrop en Ans Lenaarts Eerst genoemde mocht de voor deze wed strijd uitgeloofde bokaal in ontvangst ne men, daar zij in 52 min. 30 seconde de 3 kilometer had uitgezwommen; h^ev clubgenote Ans Lenaarts werd vierde met een tijd van 57 min. 40 sec. Ali Drogtrop zwom mee in de 3 kilo meter vrije slag en klasseerde zich met 45 min. 21 sec. als derde. In totaal ver schenen er 200 deelnemers en deelneem sters aan de start. Bij de school slag startten de 24 heren vijf minuten vroeger dan de dames, maar deze vijf minuten waren voor Gerda Drogtrop geen bezwaar om voor de 23 heren te finishen. 'Advertentie Overveen. Voor de examens van het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders (C.I.O.S) in Overveen zijn geslaagd: Hoofdspecialisaties: Voetbal: H. Beid- schat, Haarlem; S. Kistemaker, Velsen; gymnastiek: J. J. L. Sacher, Haarlem. Nevenspecialisaties: Basketbal: H. Beid- schat, Haarlem. Den Haag. Geslaagd voor het examen lichamelijke opvoeding M.O. L. Th. Schip- perijn, Santpoort; W. van der Werff, Haar lem. Den Haag. Geslaagd voor het examen boekhouden M.O. A. Trap, Heemstede. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn voor de hoofdakte-examens geslaagd: de dames M. B. Nieuweboer Wervershoof, A. v. d. Leeden te Amster dam; de heren: H. J. J. Tol te Volendam; A. W. Burger te Amsterdam; G. F. Pebes- ma te Haarlem; J. v. d. Bijl te Amsterdam; P. Balderwpersad Tewarie te Amsterdam; J. I. C. v. Deutekom te Den Helder; W. van Ede te Badhoevedorp. Verklaring A: mej. L. A. Diwan te Am sterdam; de heren: B. Costers te IJmuiden; J. G. v. d. Berg te Beverwijk; B. H. Frenk te Eclam; G. C. Kramer te Krommenie. Verklaring B: mej. I. Enninga \e Pur- m er end: de heren: C. Koopman te Boven- karspel; P. F. H. W. Middelman te Wie- ringerwerf. ITAL. BOUCLÉ PULLOVER korte mouw, zuiver wol, flatteuze tinten, o.a. geel, wit, honing, oranje 15.90 CHARMANT VEST 100 wol speciaal grote maten t./m 54, grijs, beige, geel, lila 15.75 SLANK AFKLEDENDE ROK linnen-effect, streep-dessin tot maat 5011.50 EVEN KIDKEN Bil MODEHUIS ANEGANG 26 TELEFOON 10643 HET KAMP ligt aan de voet van de weelderig begroeide duinrug, waarachter het dorpje Schoorl zich schuchter verschuilt. „Vakantie-oord De Zeester' staat er met kloeke letters onder het schuine dak van het hoofdgebouw geschilderd. Op een zandstrook zitten, om een vlaggemast geschaard, groepjes kinderen aan lange- houten tafels te eten met de graagte die een lang verblijf in de openlucht ver raadt. Boven hun hoofden ontplooit een groen-witte vlag traag de naam van de Haarlemse speeltuinvereniging Het Vondelkwartier". Vijfenveertig monden doen de inhoud van zo juist nog volle schalen in verbluffend tempo tot wat nietige kruimels slinken. De roep „Wie lust er nog wat?" van de kampvader doet nogal overbodig aan, want twintig, dertig liefhebbers zitten al enige tijd startklaar om deze vraag met een doordringend „Ik!" te beantwoorden. Kwetterend als par kieten slaan ze in de rij voor de dampende pan van wel een halve meter doorsnee, die zijn bodem nog lang niet laat zien. Maandagavond hebben in het Sportfond- senbad te Haarlem negen gehandicapte meisjes en twee gehandicapte jongens een zwemdiploma behaald. Dit is voor hen én voor anderen moge lijk geworden dank zij de zwemcursus voor invaldien, die nu reeds zes jaar door de afdeling Haarlem van de Algemene Ne derlandse Invalidenbond in Haarlem gege ven wordt. „Ook in Zaandam en Leiden worden der gelijke cursussen gegeven", aldus de heer W. M. Flipse, penningmeester van de af deling Haarlem. „En men vindt er baat bij. Natuurlijk leert de een het sneller dan de ander". Dat dit laatste juist was, konden wij maandagavond zien bij dit diplomazwem- men, waaraan invalide kinderen deelna men die pas vier maanden zwommen. Aan de rand van het binnenbad hadden zich de familieleden en de belangstellen den verzameld en voor dit forum zwom men de kandidaatjes hun verplichte i-ond- jes, gevolgd door het verplichte minuutje watertrappen. Het ging allemaal keurig en zelfs de afsprong van dc duikplank. wat niet altijd zonder een zekere aarzeling ge beurde, werd moedig volbracht. Een spon taan applaus klonk telkens op in de gal mende ruimte van het Sportfondsenbad. De heer H. Smit, die als vertegenwoor diger van het bestuur reeds vijfenhalf jaar de zwemlessen aan minder validen bij woont, glunderde terwijl hij „zijn jongens en meisjes" zo voor het oog van het pu bliek hun best zag doen. „Sommigen zwem men als ratten" zei hij. Op een meisje wijzend, dat telkens en telkens weer van de duikplank sprong: „Als ik haar niet tegenhoud, gaat zij nog een salto maken ook. En dan te bedenken dat zij een ernstige rugpatiënte is". Ondanks de diverse gebreken leren alle kinderen toch zwemmen. En mocht het zwemmen alleen niet voldoende zijn, dan zijn er nog altijd die drie Mensendieck-le- raressen, die met hun bewegingsleer de leerlingen ter zijde staan. Aan het einde van het zwemuurtje reik te de heer J. J. Horn, secretaris van de afdeling en de heer J. Philippo, admini strateur, de diploma's uit, waarna vele kinderen, dank zij de hulp van een parti culiere hulporganisatie met auto's naar huis konden worden gebracht. Advertentie Vanuit het vakantieoord „De Zeester" in Schoorl sturen deze kampeerdertjes een hartelijke groet aan de familie in Haarlem. Natuurspel in de Kennemerduinen: vertrek per fiets om 9 uur van het Sta tionsplein (brood en drinken meenemen) Concertgebouw 10 en 14 uur: toneel voorstelling „De gestolen prigs". Voetbaltoernooi van het Haarlems Speeltuinverbond op het EDO-terrein aanvang 10 uur, voor afdelingen Delftwijk, Haarlem-Oost, Ooster kwartier, Weltevreden, W.I.K. en Te Zaanen. „Patvliet", Marianne Philipsplantsoen. 10 uur: zwemmen in zwembad Kle verlaan. „Glasblazers", Papentorenvest. 10 uur: zwemmen in zwembad Houtvaart. „D.V.S.", Vondelweg, 15 uur: excursie Stadskweektuin. Voor alle speeltuinen van de Haarlemse Kath. Vereniging voor het Gezin: gro te hengelwedstrijd in de Leidsevaart bij Vogelenzang. Aanvang 9.30 uur. „Noordervreugd", Ambachtstraat, 9.30 uur: autobustocht naar Kennemer duinen. „Dartele Jeugd", Flevoplein, 9.30 uur: autobustocht naar Kennemerduinen. „Elba", Ged. Schalkburgergracht, 14.30 uur: tekenwedstrijd. De zee- en dennenlucht van Schoorl mist, al moge het zonnetje dan tot nu toe nog te veel verstek laten gaan, haar uitwer king niet op de kamperende Haarlem mertjes. Een volle week genieten zij hier, temidden van prachtig natuurschoon, van bossen, zee en strand. Het bestuur van „Het Vondelkwartier" had voor deze meis jes en jongens tussen tien en veertien jaar waarlijk geen fijnere vakantiebesteding kunnen bedenken. Zaterdagochtend om negen uur zijn ze op de fiets uit Haarlem vertrokken. Drie dames en vijf heren begeleidden de zes tien meisjes en negenentwintig jongens, 's Middags om drie uur stapten ze, na enkele rustpauzes, voor de laatste keer bij de plaats van bestemming aan de He renweg in Schoorl van hun karretjes. „De aankomst hier viel een beetje'te gen. De vorige bewoners hadden namelijk nogal wat rommel achtergelaten. Maar in de tijd dat de kinderen in het duin speel den hebben we dat fluks in orde gemaakt. En nu gaat het zó," vertelt de kampva der, de heer F. Wezel, zijn rechterduim opstekend. „Gaan jullie maar al vast. Ik kom jullie zo wel achterna" zegt hij tegen een groepje dat met de fiets aan de hand klaar staat om te vertrekken. Alle meisjes en jongens dragen om de hals een groene padvindersdas met de wit te letters V K erop, afkorting van Vondel kwartier. Ook de fietsen zijn met een clubvlaggetje getooid. Het dragen van die halsdoek is verplicht. Niemand mag het kamp verlaten zonder zijn of haar hals doek. Op die manier zijn de jongens en meisjes overal goed te herkennen. Dagopening met zang De dag begint voor de Vondelkwai'tier- ders met het hijsen van de speeltuinvlag en het zingen van het Vondelkwartierlied. Na het ontbijt wordt er onder leiding ge sport of een spel in de duinen gedaan. Zo vliegen de uren tot het middageten om. „Ik sta iedere keer versteld wat die kna pen naar binnen kunnen werken. Trou wens er zijn meisjes bij die niets voor hen onder doen. Nee, kiesk'auwers hebben we hier niet", aldus de heer Wezel, voor wie het niet de eerste keer is dat hij de leiding van een jeugdkamp heeft. De vërzörging van de maaltijden is dë dames Verwer, De Ridder en Nieborg wel toevertrouwd. De dagelijkse pot is een voudig maar voedzaam bereid, hetgeen wij uit eigen ondervinding weten. Na de lunch trekken de kinderen er met een leider per fiets of „benenwagen" weer op uit om de omgeving te verkennen of om mee te doen aan een van de activi teiten die de plaatselijke V.V.V. op touw zet. Zo zijn er vossenjachten, vlaggenroof, puzzeltochten en schatgravingen in het duin. Compliment over gedrag Op onze vraag naar zieken en heim- weeklantjes antwoordde de heer Wezel dat twee meisjes een lichte verkoudheid had- Het Schoorlse duingebied is een ideaal speelterrein. Hier is een groepje Von delkwartier ders bezig met een vossen jacht waarmee ze enkele uren zoet zijn. den opgelopen en een meisje wat buik klachten had. „Voor alle zekerheid hou den we ze een paar daagjes binnen", den we ze een paar daagjes binnen. Na tuurlijk waren er een paar bij die Maar die gedachten aan thuis zijn ze zo weer kwijt als ze in de kring van vriendinnen en vriendjes worden opgeno men. We hebben werkelijk een fijn koppel hier. Meer dan eens is in het dorp een compliment gemaakt over het rustige ge drag van onze jongens en meisjes". De Vondelkwartierders slapen vlak on der de pannen van-het kamphuis in stalen stapelbedden. Het is op de, slaapzalen .ge zellig vol. Totdat het klokje van gehoor zaamheid negen uur slaat worden de ge beurtenissen van de dag nog eens luid ruchtig besproken. Wie op het sein „alles stil" geen acht -geeft moet de volgende morgen op het matje komen om te horen welke straf hem of haar zal worden opge legd. En wie wil nu die kans lopen als er nog zoveel prettige dingen te beleven zijn? Afscheidsfeest Donderdag brengen de kinderen een be zoek aan de folkloredag in Schagen en vrijdag gaan ze naar de kaasmarkt in Alkmaar. Vrijdagavond wordt in de tuin van hotel Timmermans in Schoorl een da verend afscheidsfeest gegeven met mede werking van het bekende Haarlemse or kest „De Alpenjagers" onder leiding van Will van Baekel'. Met speciale bussen komen ook de ouders van de jeugdige kam peerders naar Schoorl om dit feest mee te vieren. Zaterdagochtend om tien uur aanvaarden de Vondelkwartierders de te rugreis en kunnen ze omstreeks twee uur 's middags thuis worden verwacht. We twijfelen er niet aan of er zal dan nog lang over het verblijf in Schoorl worden „nagekaart". De uitslagen van het bedrijfsvoetbal in Haarlem luiden: Afd. A: SVOW 1-OCS 1 2-2; J. G. Nelis- Nebima 1 8-2. Afd. B: GIHHeeremans v. L. 0-3. Afd. C: PlanetaCoop 3-0. Afd. E: Nebima 2—SVOW 2 0-1. Afd. F: MSD 2De Schoof 1-3: RuysBoru 3-5 (Boru kampioen). Afd. G: KMC—OCS 3 2-3 (OCS 3 kampioen). Het programma voor deze week is als volgt: Heden: B: Heeremans v. L.—WW (Slaper dijk). Dinsdag 26 juli: G: KMC—Koks de Jong (DSK); C: Coop—Vriebo (Slaperdijk). Woens dag 27 juli: E: SVOW 2—VVV 2 (Slaperdijk). Donderdag 28 juli: C: VES—Vriebo (Slaper dijk). Vrijdag 29 juli: D: Figee 2—H. S. (DSK); E: Figee 3—De Schoof (Slaperdijk). Zaterdag 30 juli: D: MSD 1—Dijkstra. 2 uur (Slaperdijk); A: Nebima 1—Figee 1, 4.15 uur (Slaperdijk). De ruim honderd leerlingen van mid delbare scholen uit een groot aantal landen die in Haarlem het „Festival of Arts" houden hebben hun eerste indruk ken reeds achter de rug. Nadat zij maan dagmorgen op het stadhuis officieel waren ontvangen gingen zij in een vlot tempo naar het Bloemendaalse Open- Jucdgtjhcatcrwaq\\ zjjvoor het eerst ken nis maakten met dc ouderen die in de komende weken féid en steurt aan hun culturele manifestaties zullen geven en waar zij een auditie moesten geven om te laten zien wat zij presteerden en of zij inderdaad het vereiste peil bereikt had den voor het onderdeel waarvoor zij zich hadden opgegeven. Mevrouw Hetty Blok die de algehele leiding in handen heeft sprak ze toe staande op het grasveld van het Open luchttheater, terwijl dreigende wolkenban ken de komst van regen schenen aan te kondigen. Gelukkig bleef het bij een dreiging en zo kon Hetty Blok haar pupillen het een en ander vertellen van hetgeen hun te wachten staat, voordat zij op 4 augustus in hetzelfde Openluchttheater met hun grote manifestatie in de openbaarheid zul len treden, zij wees er op dat het zeker niet in de eerste plaats om het plezier gaat, maar dat ze zouden moeten werken „als slaven" om op tijd klaar te komen. Deze waarschuwende woorden werden nog eens in het Engels, Frans en Duits her haald, zodat de deelnemers aan het festi val zich later zeker niet op onverstaan baarheid zouden kunnen beroepen als zij in hun prestaties te kort schoten. Tevens maakten zij kennis met Jack Bow, die de leiding van de ballet- en mimegroep.jes heeft, met Wolfgang Wijdeveld, die de muziek voor zijn rekening neemt, met de technische man Bob Logger, met mejuf frouw A. Zwemstra die met de zorg voor de kostuums is belast en met de heren De Jong en Van der Woude die met hun assistente Doris Bowen de teken- en dé- corbouwgroepen zullen gaan leiden. Na een korte maaltijd werden de groe pen ingedeeld. Iedereen kwam om beur ten een groot rugnummer halen dat zij als volleerde wielrenners aan hun kleding bevestigden. De indeling in ballet-, muziek-, toneel- en andere groepen had soms nogal wat voeten in aarde. Toen iedereen zijn plaats was aangewe zen en de muziekliefhebbers naar het Gymnasium vertrokken waren waar hun instrumenten lagen diende zich nog een Duitse jongen aan, die een beetje verlo ren naar zijn groep zocht, omdat zijn nummer niet was opgelezen. Men dacht dat hij bij de toneelgroep hoorde die „Die Laune des Verliebten" zou opvoeren. Op de vraag: „Was spielen Sie, Goethe?" antwoordde hij wat triest: „Nein, Flöte". Toen moest hij het die middag maar zonder auditie stellen. Balletoefeningen Een aantal meisjes was ondertussen on- deY leiding vari Jack "Bow bezig met :ëlè-' menta'ire balletoefeningën. y/J Onder het aanmoedigend geroep van „One, two, three" deden zij ritmische oefeningen, die spoedig de aandacht van een groot groepje jongens trokken. De heer Bow nodigde hen hartelijk uit mee te doen, maar toen bleek de belangstel ling opeens aanzienlijk minder groot. Ein- dellijk was een aantal bereid gevonden, toen één van hen bij de tekengroep nodig was. Ze riepen hem met grote aandrang, maar Bow hield hem aan de arm tegen, waarna het geschil tckengroep-ballet door één van de tekenmensen gekarakteriseerd werd met de kreet: „Ik word er een beetje Bow van." Alles verliep in de grootst mogelijke har monie en toen de Duitse groep een voor proefje van Goethe's stuk gaf klaterde er zelfs een spontaan applaus op. En zo zullen de honderd jongelui dag in dag uit blijven oefenen, totdat zij op 4 augustus met hun show komen. Of, als het die avond regent op 5 augustus. Mocht het dan ook slecht weer zijn dan gaat het in ieder geval in het Concertgebouw door. Te genieten valt er dus bij alle denkbare weersomstandigheden wat. Vandaag zijn de echte oefeningen be gonnen: in de Christiaan Huygensschool muziek, ballet en costumes, in het Coorn- hertlyceum décorbouwen en tekenen, in 't Openluchttheater toneel en in de Rijks kweekschool fotografie. Donderdag wordt een uitstapje naar Amsterdam gemaakt en volgende week dinsdag naar Aalsmeer. En als met al dit repeteren het resul taat soms mocht tegenvallen wat wel haast onmogelijk lijkt te zijn dan ligt dit toch zeker niet aan een gebrek aan enthousiasme. Want, deelnemers en leiding blaken gewoonweg van ijver en toewijding En behalve misschien hier en daar door een tikkeltje te weinig talent, kan hun het welverdiend succes alleen nog maar door boosaardige weergoden onthouden worden. Hetty Blok had het maandagmiddag druk, toen de deelnemers van het „Fes tival of Arts" van de Conference of Internationally-minded Schools in het Bloemendaalse Openluchttheater een auditie gatien. Hier ziet men de Duitse groep een voorproefje geven van Goe the's „Die Laune des Verliebten". Tot 1 juli had de rijkspostspaarbank in toaal 2650 reisfondsboekjes uigereikt, waarop totaal 364.000.— was gestort. Deze boekjes geeft de rijkspostspaarbank voor een febru ari begonnen spaarregeling van het reisfonds „Wij komen". Ouders van geëmigreerde kin deren en de geëmigreerden zelf kunnen op deze reisfondsboekjes geld storten teneinde te zijner tijd een overtocht van de ouders naar de kinderen te kunnen bekostigen. Ook de sjaarbank voor de stad Amsterdam, de Nutsspaarbank in Den Haag. de spaarbank te Rotterdam en die te Zaandam, alsmede de gemeente-spaarbank in Arnhem werken aan dit spaarsysteem mee. Het door de stichting „Wij komen" opge richte noodfonds voor gevallen, waarin een snelle overkomst van ouders naar hun kin deren is gewenst, heeft tot dusver negen keer een reis gefinancierd. Binnenkort zal in nog drie gevallen financiële hulp worden geboden Bossen, zee en strand houden de eetlust op peil. Als het eten geblazen is blijft dan ook niemand achter om zijn war me hap in ontvangst te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5