r Lagerhuisdebat besloten met een nietszeggende motie De beurs Per Saldo Markt en bodem Transatlantisch lucht verkeer steeg met 19% KOOPKRACHT ARBEIDSLONEN MET 56% GESTEGEN Wall Street sloot aanmerkelijk lager SCHEEPVAARTBERICHTEN DINSDAG 26 JULI I960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onderzoek Euratoom-V.S. De invoer van de E VA landen ENGELAND EN DE E.E.G. Trekking premielening Zuid-Holland 1959 Critiek op hulpplan van V.S. voor Z.-Amerika Meningen verdeeld over invloed van buisleidingen „WIRTSCHAFTSWUNDER" IN CIJFERS In Nigeria is weer olie aangeboord Moluksche Handels- Vennootschap i De invloed die de beleggingsmaatschap pijen op het koersverloop hebben zal uiter aard toenemen naarmate hun aandelen kapitaal stijgt. De particuliere belegger kan daardoor aan de beurs aan betekenis gaan verliezen en de vorige week leek dit ook inderdaad het geval te zijn. Natuurlijk zijn er ook andere oorzaken voor de inacti viteit van het publiek, maar opvallend was dat dê zaken die er bij het onregelmatig en dalend koersverloop werden gedaan, grotendeels van de kant van het buiten land, de arbitrage en de beroepshandel kwamen. Naarmate de beleggingsmaatschappijen groeien wordt de politiek die zij voeren in de samenstelling van hun portefeuilles interessanter. Het is voor de particulier van belang deze in het oog te houden, ook al dient hij wel te beseffen dat nie mand het koersverloop kan voorspellen. Maar hij kan wel zijn eigen ideeën over de marktmogelijkheden met die van de beheerders der fondsen vergelijken, en daaruit zijn conclusies trekken. Maar ook om een andere reden is die politiek van belang, of kan dat worden. Het afstoten of aantrekken van pakketten aandelen door deze maatschappijen brengt koerswijzigingen teweeg. Natuurlijk heb ben de beleggingsfondsen zelf het meeste belang bij een evenwichtige markt, maar naarmate zij in omvang toenemen hebben verhoudingsgewijs kleine mutaties in hun bezat meer invloed op het koerspeil. De •ongste vermindering van hun beleggingen ;n Amerikaanse fondsen van Robeco en 'nterunie zal te New York weinig invloed bebben gehad, maar de steun die aan de Europese en Nederlandse markt gegeven wordt door grotere aankopen van Euro pese fondsen kan wel van belang zijn. Er wordt wel gezegd dat beleggingsmaat schappijen met hun bezit een bodem in de markt leggen. Als men deze bodem opvat als'een be paald minimaal koersniveau dan is dit stellig juist. Maar boven dit minimum zijn marges die de beheerders ruimte tot ma nipuleren laten. Die gestes kunnen van belang zijn voor de particuliere belegger en voor de plaatselijke marktsituatie. Slechts één opdracht Het comité voor Onderzoek en Ontwik keling van de Verenigde Staten en Eura- toom heeft 45 voorstellen voor onderzoek en ontwikkelingswerk op kerngebied aan vaard als basis voor contracten met instan ties in de zes Euratoom-landen en de Ver enigde Staten, waarover thans zal worden onderhandeld. Bij de voorgestelde projecten, waarmee in totaal 7,8 miljoen gemoeid zal zijn, zijn 28 organisaties uit de Euratoom-lan den en tien Amerikaanse organisaties be trokken. Op de lijst van werken komt slechts één Nederlands project voor, tegen zeven Franse, acht Duitse, twee Italiaanse, zeven Belgische en een aantal gemengd Italiaans-Amerikaanse projecten. Het Ne derlandse project heeft betrekking op on derzoek van de warmte-overdracht en ki netica van kokend-water-reactoren door de Technische Hogeschool te Eindhoven. Het gemeenschapeplijk program voor on derzoek en ontwikkeling is in hoofdzaak gericht op de verbetering van kernreacto ren die in het kader van het gemeenschap- pélijk reactor programma Ver. Staten- Euratoom zullen worden gebouwd. De be langstelling van het gemengde comité gaat daarbij in het bijzonder uit naar de kokend water-reactor en het terugvoeren van plutonium. De zeven landen die lid zijn van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA), Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemar ken, Portugal, Zwitserland en Oostenrijk zullen op 1 januari de tarieven voor hun onderlinge handel hebben afgeschaft. De waarde van de totale invoer van de EVA bedraagt circa 19 miljard (voor de EEG is dit cijfer ca. 15 miljard). In onze gra fiek wordt aangetoond uit welke gebieden de landen van de EVA hun invoer betrek ken. Duidelijk is te zien, dat de verhoudin gen tot de landen van de EEG een belang rijke plaats in de handelsbetrekkingen in nemen. De onderlinge handel tussen de leden van de EVA laat zien, dat ze elkaar 18% van hun uitvoer zenden en dat zij 16% van de invoer afnemen van hun mede leden. De totale handel van de EVA met de landen van de EEG bedraagt ongeveer een kwart, terwijl de handel met de rest van de wereld ca. drie vijfde deel van de totale handel van de EVA uitmaakt. Voor West-Duitsland is de EVA een be langrijk afzetgebied, want ongeveer 27% van de totale Duitse afzet aan fabrikaten gaat naar de landen van de EVA, tegen 24% naar de landen van de EEG. (Van onze correspondent) LONDEN. Het gisteravond in het Lagerhuis gehouden debat over de Europese eenheid heeft duidelijk aangetoond dat er nog vele moeilijkheden zyn te overwinnen voordat Engeland zich bij de E.E.G. aansluit. Voor de zoveelste maal werd vastgesteld nat er geen sprake van kan zijn dat Engeland tot het Europa van de „zes" in de huidige vorm zal kunnen toetreden, maar de Britse regering is bereid om elke mo gelijkheid tot nauwer samengaan met Europa aan te grijpen. Er is een minderheid in en buiten het Britse parlement welke in een soort paniek is geraakt en vreest dat Engeland de bus mist indien het zich niet in de eerstvolgende maanden in de armen van West-Europa werpt of dit laatste er op dit tijdstip van gediend is of niet. Maar Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken die waarschijnlijk zijn laatste rede als zodanig hield de verwachting is dat hy deze week minister van Financiën zal worden verklaarde onomwonden dat er geen sprake van kan zijn dat Engeland zich onvoorwaardelijk by de Euromarkt aansluit. Ook de oppositie was het daarmee gloeiend eens. Maar vrijwel zonder uitzondering zong iedereen de lof voor hetgeen de „zes" tot nu toe hebben gepresteerd en onder streepte men de noodzaak van Europa's politieke en economische eenheid. Hetgeen Engeland en het vasteland verdeeld houdt is niet het doel, maar de methode. De Britten deinzen, gezien hun positie als cen trum van een wereldmacht, terug voor volledige politieke vervlechting met Euro pa en zij voelen er in dit stadium niets voor om hun economische zelfstandigheid geheel prijs te geven. Maar zij zijn even tueel bereid om met Europa een los-vaste verkering aan te gaan. Selwyn Lloyd zei dat de Engelsen even goede Europeanen zijn als de anderen, al voelen zij niets voor politieke integratie. Hij betoogde ver der dat wat Engeland thans te doen staat is de handel tussen de „zes" en de „ze ven" uit te breiden en te voorkomen dat beide groepen elkaar benadelen. Men is op de goede weg wanneer in de aan staande winter in de organisatie betreffen de de Algemene Overeenkomst inzake Ta rieven en Handel verdere wederzijdse ta riefsverlagingen worden tot stand ge bracht. Harold Wilson, de economische deskun dige van de oppositie erkende volmondig dat er een formidabele reden is voor En geland om zich bij de E.E.G. te voegen, maar ook hij maande tot voorzichtigheid en geduld. De EVA-landen konden niet zonder meer in de steek worden gelaten. Hij vroeg zich af of er nog iets zou te recht komen van Brits initiatief op het gebied der internationale politiek als En geland geheel opgaat in Europa. Het grootste gevaar dat de zes voor Engeland vormen ligt niet op het terrein van de handel slechts drie of vier percent van de Britse export zou er door worden ge troffen, welke met enige inspanning ge makkelijk naar elders kan worden ver legd maar ligt op het gebied van be leggingen en de schepping van midde len welke de economische groei moeten bevorderen. Deze zouden in toenemende mate van Engeland worden weggezogen. Maudling, de minister van Handel, die een grote rol speelt in het overleg met het De zeventien „IATA" luchtvaartmaat schappijen hebben in 1959 1.539.934 passa giers tussen Europa en Noox-d-Amerika vervoex-d, waarvan 172.647 met charter vluchten. Het vervoer steeg daarmee 19 pei-cent in vergelijking tot 1958, welke stijging voor bijna driekwart voor reke ning van het chartervex-voer kwam. Van de reizigers vloog 73,8 percent in de eco- nomy-klasse, 21,6 percent eerste klasse en 4,7 percent in de toeristenklasse. Ofschoon het aantal vluchten over de Atlantische Oceaan tot beneden de 30.000 daalde (3,1 percent minder) steeg door gebruik van gx-otex-e vliegtuigen het aantal beschikbare zitplaatsen met zes percent. De gemiddelde bezetting der vliegtuigen steeg tot 66 percent. De in 1959 behaalde resultaten met vracht en post worden gunstig genoemd. In het eerste kwartaal is het aantal passagiers op de Atlantische route met bijna 20 percent gestegen in vex-houding tot het eerste kwartaal van 1959. Gisteren is wederom de trekking gehou den van de 21/2 percent premielening Zuid-Holland 1959, waarbij 12 series van elk 10 obligaties werden uitgeloot. Het waren de sei'ies 20362, 20370, 22482, 24248, 33673, 34096, 34461, 35052, 35215, 36632, 38379 en 39806. De premie van 100.000 viel op nummer 8 van serie 34461, die van 10.000 op num mer 9 van serie 36632 en die van 5000 op nummer 10 van serie 22482. Twee obliga ties lootten uit met een premie van 2500, nl. nummer 3 van serie 20370 en nummer 8 van serie 35052. De bezitters van de 5 volgende obligaties werd een premie van 1000 toegewezen: nummer 9 van serie 24248, nummer 7 van serie 33673, nummer 5 van serie 34461, nummer 5 van serie 35215 en nummer 8 van serie 39806. Voorts wex-den de volgende 5 obligaties uitgeloot met een premie van ƒ500: nummer 5 van serie 20362, nummer 2 van serie 34461, de nummers 4 en 8 van serie 38379 en num mer 4 van serie 39806. Tenslotte werden de overige 105 niet genoemde nummers van bovenvermelde serie uitgeloot met ƒ125 eik. WAAR DE EFTALANDEN HUM INVOER VAM BETREKKEN verdelingen in van de waarde van de invoer) vasteland, waarschuwde dat indien Enge land zich thans bij de Eux-opese Gemeen schap zou aansluiten, de Britten geen han delsverdragen meer zouden kunnen tot- standbrengen met Canada en Australië. De libei'alen die unaniem voor onmiddel lijke aansluiting van Engeland bij de zes zijn wax-en de enigen die tegen de zich tot niets bepaalds verbindende regerings motie stemden, waarin het Lagerhuis de noodzaak van politieke en economische eenheid in Europa erkent en verklaart daarvoor geschikte regelingen, aanvaard baar voor alle regeringen, welkom te zul len heten. Deze motie is niet veel meer dan een slag in de lucht, maar Engeland bedankt ervoor voor de tweede maal zijn neus te stoten, zoals het dat drie jaar geleden ge daan heeft toen het met zijn huwelijks- vooi'stel in de vorm van een Europees vi-ijhandelsgebied kwam en als een afge wezen minnaar werd weggestuurd. Boven dien heeft Engeland niet zoveel haast, daar 84 percent van zijn export naar lan den buiten Europa gaat. Volgens de plaatsvervangende Democx-a- tische fx-actieleider in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, is een bedrag van een half miljai-d dollar, dat president Eisenhower naar ver-luidt wil vragen voor een hulpprogram voor Latijns-Amerika, veel te gex-ing om de levensstandaax-d daar op te voeren. Hij sprak zich, tegenover United Press Intei-national, uit voor een hulpprogram dat door de 21 staten van het westelijk halfrond collectief wordt op gezet, bij voorkeur met behulp van de Inter- Amerikaanse Ontwikkelingsbank. Dit commentaar is een teken, dat de democraten zullen komen met scherpe cx-itiek, als president Eisenhower zijn hulp program volgende maand indient in het Congres. Het Europees Parlement De verkeerscommissie van het Europese Parlement is zeer verdeeld over de eco nomische en sociale invloeden van de aan leg van buisleidingen in Eux-opa. Een deel van de afgevaardigden was op de bijeen komst van gisteren de mening toegedaan dat de binnenscheepvaart schadeloos moet worden gesteld voor de transporten, die aan de buisleidingen ten goede komen, door andere goederen aan te bieden. Ande re afgevaardigden waarschuwden voor een overdreven uitbreiding van de binnen- scheepvaartwegen. In de commissie werd levendig gedis cussieerd over het vraagstuk in hoeverre nationale of Europese autoriteiten de ont wikkeling van een buisleidingnet moeten contx-oleren. De socialistische afgevaardig den waren van mening dat er slechts de keuze was tussen een dirigistische politiek van staatswege en een dirigistische poli tiek van de gx-ote aai'dolieconcerns ter wereld. In de herfst zal de vex-keerscom- missie op grond van nieuwe gegevens en tezamen met de energiecommissie van het Eux-opese Parlement de bestaande vraagstukken vex-der bespreken. Hoe de economische wederopbouw van de Westduitsc Bondsrepubliek gedurende de afgelopen tien jaar is verlopen, blijkt uit een statistiek, welke door het Duitse ministerie van Economische Zaken is uit gegeven. In een voorwoord schrijft minis ter Erhard dat de nog te vervullen taak slechts dan succes zal hebben, als men ook in de toekomst strak vasthoudt aan het beproefde principe van de sociale mai-ktcconomie. In een overzicht over de werkgelegen heid wordt medegedeeld dat het aantal werklozen in West-Duitsland de laatste tien jaar is verminderd van 1,3 miljoen tot 150.000 of van 8,8 tot 0,8 percent van alle werknemers. Het nationale inkomen steeg in de periode 1950 tot en met 1959 van 74,5 miljard DM tot 188,6 miljard DM. Het gemiddelde inkomen van de ar beiders, beambten en ambtenaren nam met 91 percent toe. De gemiddelde ar beidsduur is verminderd van 47,3 uur in maart 1950 tot 44,8 uur in februari 1960. Ongeveer 15 miljoen van de 20 miljoen wex-knemers zijn op het ogenblik reeds minder dan 48 uur per week in dienst De werkelijke lonen zijn volgens de sta tistiek gedurende de laatste tien jaar in West-Duitsland gestegen met ongeveer 56 percent. De bewering dat loonsverhogin gen teniet worden gedaan door prijsstij gingen, wordt op deze wijze van alle grond ontbloot. Een vergelijking van de prijsindexcij fers op basis van 1950 is 100 toont duide lijk dat op het ogenblik alleen Pox-tugal met 110 en Zwitserland met 114 nog la ger zijn dan België, de Bondsrepubliek en de Verenigde Staten met een indexcijfer van 121 voor elk land. Bijzonder opvallend wordt genoemd de stijging van het particuliere verbruik per inwoner "xritëfnationaal gezien. De prijs stijgingen buiten beschouwing gelaten steeg het particuliere verbruik in de acht tien landen van de O.E.E.S. gemiddeld met 26 percent. In West-Duitsland bedroeg de stijging daarentegen 63 percent. Zoals uit de statistiek blijkt heeft de Duitse in dustriële produktie een internationaal hoogtepunt bereikt. De industriële produk tie is sedei't 1950 met 130 percent toege nomen. De New Yorkse effectenbeurs beleefde gisteren een van zyn slechtste dagen van dit jaar. De industriële fondsen sloten ge middeld op een kritiek niveau en de sporen sloten op hun laagste punt in byna twee jaar. Bijna alle groepen kregen hun deel van de verkoop, die langzaam inzette, doch in galop sloot. De neergang was de elfde achtereenvolgende en onttrok meer dan 3.300.000.000 aan de marktwaarderingen. De lyst ontmoette enige tegenstand tegen slui tingstijd, hetgeen vele fondsen in staat stel de boven hun laagste dagwaarde de markt te verlaten. De indxxstriëlen sloten op hun laagste punt sedert 2 mei. Op 601,68 kwamen de industriëlen zeer dicht bij het belangrijke punt van 599. Sommige makelaars zijn van mening dat als dit niveau bij verdere druk niet kan worden gehandhaafd, een nieuw en aan houdende teruggang kan volgen. De sporen, welke verleden week onder hun laagste ni veau gedux-ende zes maanden kwamen, maakten opnieuw een duikeling. Zij sloten op 134,02 gemiddeld, hun laagste punt se dert 12 september 1958. In hoofdzaak ver antwoordelijk voor deze teruggang waren verliezen van 2-A voor Great Northern en een dollar of meer voor Baltimore and Ohio, New York Central en Louisville and Nashville. De experts zijn van mening dat slechts ontwikkelingen van spectaculair ka rakter de industriële lijst in staat zullen stellen tot een plotselinge ommekeer. Ook de nutsbedrijven stonden onder druk. Dit is de grootste teruggang sedert 3 maart. De chemicaliën behoorden tot de zwaarst ge troffen groepen. Eastman Kodak, welk be drijf hoger verkopen en verdiensten meld de, zakte 254. Allied Chemical gaf prijs en Union Carbide was 314 lager. De elek- ti-onische waarden verloren ook. Bij de staalwaarden zakte Youngstown ruim 2 Lukens 1 dollar en U.S. Steel VA- Bethle hem was gemakkelijker. De autowaarden daalden ook, met Ford lager en American Motors en Chrysler Yi, lager. In West-Nigeria heef' Shell-BP in twee boringen aardolie aangetroffen. Uit Oost- Nigeria wordt eveneens succes gemeld Daar wox-dt door vier putten aardolie ge produceerd. Ook is daar het diepte-record voor Nigeria gebx-oken. Nabij de rivier de Nun in Oost-Nigeria is namelijk een diepte bereikt van 4437 meter. Deze boring is tevens de diepste produktieve boring van het Afrikaanse continent. De directie van de Moluksche Handels vennootschap is tevreden over de hui dige gang van zaken. Zover thans te zien is heeft de maatschappij in de ver streken maanden van het lopende boek jaar nog een kleine vooruitgang geboekt Dit heeft de directie in de jaarvergade ring medegedeeld. De middelen veroorloven de maatschap pij geen wilde plannen, aldus de dix-ectie Thans is de vennootschap op een punt gekomen dat de dix-ectie het vaste ver trouwen heeft de zaken verder te kunnen opbouwen waardoor de onkosten gedekt worden. Voorts wordt op een kleine groei van ovex-schotten gehoopt. Het zal echter nog wel heel lang dux-en voor aandeelhou ders een dividend kunnen verwachten aldus de directie. De zaken in Singapox-e gaan x-edelijk goed, ofschoon de x-esultaten niet ovex-wel digend zijn. Ook het Surinaams bedrijf loopt heel aax-dig. Invoer uit EE6-landen (Eurorrxar'Kt) Invcer uit da j rest van da wereld Aagtecüjk 25 220 m. n.w. Andamanen n. Rangoon. Aardijk 25 ten anker op Weser n. Bremen. Abbekerk 25 v. Marseille n. Cadiz. Abida 26 te Rotterdam. Achilles 25 500 m. w.z.w. Ouessant n. Emden. Acila 27 te Brisbane verwacht. Acmaea 28 te Port Reading verwacht. Alamak 25 te Duinkerken. Alblasserdijk 800 m. z.z.o. Kp. Race n. Houston. Alchiba 25 435 m. z.z.w. Las Palmas n. Santos. Algenib 25 170 m. n.n.o. Benghazi n. Port Said. Algol 25 te Townsville verwacht. Alhena 26 te Las Palmas verwacht v. Rotterdam. Alioth 26 v. Breinen n. Rotterdam. A.lkes 26 v. Panamacity te Mobile. Almdijk 25 v. East-London n. Durban. Alphacca 25 330 m. z.w. Karachi n. Karachi. A.lphard 25 v. Rotterdam n. Bremen. Alwaki 26 te Cochin verwacht. Ameland 25 te Curagao verwacht. Amstelhoek 25 op rede Karachi. Amstellaan 25 265 m. z. Chungjin n. Chungjin. Amstelmeer 25 70 m. w.n.w. Ouessant n. Norfolk. Annenkerk 25 te Beira v. Lorenco Marques. Area 25 v. Abadan n. Lourenco Marques. Arendskerk 25 v. Marseille n. Duinkerken. Argos 27 te Patras verwacht v. Volos. Arnedijk 25 580 m. n.n.vv. Azoren n. Antwerpen. Asmidiske 25 400 m. o.z.o. Kp. Race n. Hampt. R. Averdijk 25 te Aden v. Colombo. Baarn 25 15 m. n.w. Casquets n. Point Fortin. Bali 26 v. Port. Said n. Napels. Balong 25 te Madras. Banda 25 v. Cristobal n. New Orleans. Bantam 26 v. Baltimore, 27 te New York verw. Barendrecht 25 90 m. z.z.w. Djeddah n. Gibraltar. Batjan 25 v. Boston, 26 te New York verwacht. Bengalen 25 600 m. o. Colombo n. Colombo. Beninkust 25 v. Abidjan n. Monrovia. Billiton 25 v. Bahrein te Damman. Bonita 26 te Laceiba, verm. 26 n. Charleston. Borneo 25 v. Djeddah n. Djibouti. Breda 25 55 m. z. Landsend n. Brake. Bussum 27 te Paranagua verwacht. Calamares 26 te Cristobal verwacht. Caltex Amsterdam 25 220 m. z. Socotro n. Kaapst. Caltex Arnhem 26 te Port Said verwacht. Caltex Delft 26 te Abadan verw. v. East-London Calt. Nederl. 25 v. Isle of Grain n. Grangemouth. Caltex Pernis 25 300 m. z. Ceylon n. Kurnell. Caltex Rotterd. 26 110 m. o.n.o. Massawa n. Suez. Caltex The Hague 25 v. Bahrein n. Colombo. Caltex Utrecht 25 250 m. z.w. Adelaide n. Bahrein. Camitia 25 190 m. z.z.o. Colombo n. Curagao. Celebes 25 te Kaapstad. Ceres 25 v. Matarani n. Arica. Cities Service Valley Forge 25 49 m. z.w. Kp. St. Vincent naar Port Said. Clavella 25 v. Stanlow n. Karlshamn. Colyt.to 25 560 m. z.w. Genua n. Genua. Crania 28 te Curagao verwacht. Dahomevkust 25 v. AAmsterdam n. Bremen. De Eerens 25 v. Port Sudan n. Massawa. Delft 25 ie Curagao verwacht v. Bridgetown. Diemerdijk 25 v. Newport Mon n. Hamilton. Dinteldijk 26 te Los Angeles verwacht. Diogenes 26 v. Antofagasta te Tocopilla. Eenhoorn 25 10 m. n.w. Stromboli n. Genua. Elizabeth 25 335 m. w.z.w. Landsend n. Antwerpen. Esso Amsterdam 25 te Suez. Foresthill pass. 25 Vincent n. Hamburg. Foresttown 25 80 m. z.z.w. Masira n. Bahrein. Fravizo 25 v. Kramfors te Savona. Friesland KRL 26 v. Los Angeles n. Panamakan. Friesland SSM 25 t.e Immingham. Geertje Buisman 25 v. Montreal n. Rotterdam. Gemma 25 932 m. o. Rio de La Plata n. Ascension. Graveland 25 v. Vitoria n. Ilheus. Gyrotoma 26 190 m. n. Finisterre n. Curagao. Hathor 23 te Napels n. West-Indië. Heemskerk 25 250 m. z.z.w. K. Palmas n. Kaapst. Helicon 24 v. Curagao n. Gothenburg. Hera 24 550 m n.o. San Juan n. San Juan. Hersilia 25 180 m. z.w. Horta n. Rotterdam. Hestia 25 85 m. w.z.w. Landsend n. San Juan. Hoogkerk 26 te Penang. Hydra 23 v. Port Au Prince n. Nassau. Iberia 25 70 m. van Bergen n. Huil. Ittersum 23 te Amsterdam. Jac. Verolme 26 v. Quinterbay 27 te Caldera verw. Japara 25 te Antwrepen. Kabylia 30 te Anacortes verwacht. Kalinga 2/8 te Gothenburg verwacht. Kalycion 28 te Niigata verwacht. Kara verm. 26 v. Turku n. Curagao. Karirnata 24 100 m. o. Sabang n. Colombo. Katelysia 28 te Perth Amboy verwacht. Kellelia 25 v. Takoradi, 26 te Port Harcourt. Kellia 25 te Buenos Aires verwacht. Kenia pass 25 Ras Al hadd n. Mena. Kennemerland 25 te Recife verw. v. Amsterdam. Kcrmia 31 te Rotterdam verwacht. Khasiella 25 170 m. o. Bahrein n. Singapore. Kinderdijk 25 450 m. z. Kp. Race n. Antwerpen. Koningswaard 25 58 m. n. Puerto La Cruz (best.). Kopionella 25 250 m. n.o. Azoren n. Curagao. Koratia 26 te Perth Amboy verwacht. Korenia 29 te Curagao verwacht. Krebsia 25 150 m. z.w. Azoren n. Trinidad. Kreon 25 v. Baltimore, 26 te Philadelphia. Kylix 25 te Dundee. Leiderkerk 25 te Damman. Leuvekerk 25 90 m. o.n.o. Gibraltar n. Marseille. Liberty Bell 25 200 m. z.o. Beira n. Philadelphia. Limburg 25 100 m. w. Gibraltar n. Genua. Lindekerk 26 te Rotterdam. Lissekerk 25 te Muscat v. Port Said. Loosarecht 25 te Bahrein verwacht. Maas 25 200 m. n.n.o. Finisterre n. Lissabon. Maasdam 26 te New York verwacht v. Cobh. Maaskerk 25 v. Lisboa n. Calais. Madissonlloyd 25 te Singapore. Maron 26 te Antwerpen verwacht v. Cardenas- Maureen 25 50 m. o. Wight n. Pensacola. Medon 25 400 m. w. Finisterre n. Amsterdam. Meerkerk 25 v. Suez n. Aden. Mentor 24 v. Tunis n. Cartagena. Meres N 25 ten anker Buenos Aires. Mississippilloyd 26 te Manilla verwacht. Mitra 25 630 m. w.z.w. Scillys n. Landsend. Montferland pass. 25 Ouessant n. Amsterdam. Moordrecht 26 te Amuaybay. Musilloyd 25 te Colombo v. Penang. Naess Commander 25 150 m n.w. Perim n. Mena. Ncranio 25 v. Rotterdam n. Thameshaven. Navicella 30 te Hamburg verwacht. Nestor 25 60 m. n.o. Ouessant n. Paramariboo Neverita 26 te Punta Cardon verw. v. Pt. Fortin. Nieuwe Tonge 26 te Duluth. Nijkerk 25 378 nr. z.z.o. Suez n. Djibouti. Ootmarsum 25 430 m. n.o. Terceira n. Hamilton. Orestes 25 50 m. n.n.w. Skagen n. Oslo. Ouwerkerk 26 v. Kobe n. Shimizu. Parkhaven 26 te Santos. Peperkust 25 v. Lagos n. Douala. Philidora 25 in Suezkan. verw. n. Mena A1 Ahm. Philine 25 20 m. n.n.w. St. Vinvent n. Le Havre. Philippia 25 in Suezkanaal n. Mena A1 Ahmadi. Poseidon 25 te Antwerpen n. Rotterdam. Prinses Irene 25 460 m w. Valencia n. Rotterdam. Prins der Nederlanden 26 te Kingston. Prins Frederik Willem 25 885 m. n.w. Bishoprock naar Londen. Pr. Willem II 25 730 m. n.w. Valencia n. Le Havre. Ridderkerk pass. 25 Kp. Blanco n. Las Palmas. Koepat 25 in Straat Messina n. Genua. Rondo pass. 25 Ouessant n. Antwerpen. Rossum 24 te Bremerhaven. Rijnkerk 27 te Pto. Amelia n. Dar Es Salaam. Salatiga 24 v. Port Said n. Montreal. Schelpwijk 25 240 m. n.w. Port Said n. Mena. Schouten 25 te Walvisbaai. Senegalkust 25 35 m. w. Belle Isle n. Bordeaux. Sibigo 27 te Sydney verwacht. Silindoeng 26 te Jesselton verwacht v. Sandakan. Skadi 26 le Haukipudas. SJiedrecht 25 te Newport News. Sloterdijk 25 v. Hamburg n. Bremen. Socrates 26 v. Amsterdam n. Noordzee. Solon 24 345 m. z.w. Bermudas n. Willemstad. Stad Arnhem 25 50 m. w.n.w. Palermo n. Reggio. Stad Maastricht 25 730 m. w. Landsend n. Wabana. Stad Schiedam 25 22 m. n.w. Stadlandt n. Gent. Stanvac Adventure 26 te Sungeigerong verwacht Stanvac Malacca 25 te Tandjong Uban n. Buatan. Steenwijk 25 14 m. n.n.w Casquets n. Baltimore. Stentor 25 te Tunis. Straat Lombok 26 te Beira. Straat Madura verm. 26 v. Zanzibar n. Beira. Straat Torres 25 v. Hongkong n. Saigon. Sunetta 3/8 te Buenos Aires verwacht. Tamara pass. 25 Kp. De Gata n Finnart. Taria 25 v. Abadan n. Mena. Telamon 24 v. Curagao n. Mobile. Thuredrecht 25 43 m. z. Cartagena n. Norfolk. Tjibodas 26 v. Beira n. Mtwara. Tjiluwah 2ö v. Hongkong n. Singapore. Tweelingen 26 te Rotterdam. Van Linschotcn 26 te Port Gentil. Van Riebecck 25 te Mombasa. Van Riemdijk 25 60 m. n.w. Malta n. Rotterdam. Van Waerwijck 25 v Melbourne n. Sydney. Vasum 25 125 m. w. Algiers n. Tripoli. Viana 26 te Suez verwacht n. Gibraltar. Vivipara 25 te Algiers. Vlist 25 280 m. n. Flores n. Amsterdam. W. A. Jones 25 300 m. n. L. Ma'rques n. Ph.delph Waikelo 25 v. Tanga n. Dar Es Salaam. Waterland pass. 25 Kp. Verd. eil. n. Montevideo. Waterman 25 v. Rotterdam n. New York. Weltevreden 25 te P. Swettenh. verw. V.Singapore Westertoren 26 te Suez verwacht. Willem Ruys 26 te Southampton. Willemstad 25 900 m. z.w. Madeira n. Madeira. Woensdrecht 25 450 m. w.z.w. Faval n. Coryton. Wonosari 25 v. Genua n. Rotterdam. Wonosobo 25 480 m. n.o. Salomon eil. n. Hollandia Zaankerk 25 te Kobe v. Hongkong. Zuiderkruis 25 v. Port Said n. Amsterdam. KLEINE VAART Admiralengracht 23 te Kotka. Albion 25 op Thames n. Londen. Alcetas 24 te Famagusta n. Tel Aviv. Ambiorix 25 10 m z. Smalls n. Par Amyntas 25 15 m. z.z.w. Finisterre n. Oran. Ank T 23 v. Zaandam n. Sundsvall. Anna Henny 25 10 m. z.w. Dungeness n. Londen Annie G 25 te Hanstholm n. Gothenburg. Antilla 25 dwars Stavanger n Burghead. Ardeas 25 40 m. z. Kopenhagen n. Kopenhagen. Auriga 25 15 m. z.w. Kp. Matapan n. Venetië. Bab T 21 v. Lugnvik te Zaandam. Biesbosch 25 dwars Dungeness n. Londen. Birmingham 25 op Thames n Rotterdam. Bloemgracht 23 te Kotka. Bornrif 25 dwars Alderney n. Sete. Brouwersgracht 24 v. Kaskoe n. Amsterdam. Casana 25 20 m. n. Er v. Aalborg n. Rotterdam. Catharina F pass 25 ET-10 v. Gruvon n. R'dam Cornelis Houtman 25 20 m. n. Shetl. n. Runcorn Dita Smits 25 te Dakar verwacht v. Montevideo Driebergen 25 nabij Borkum n. Ostende. Eagle 25 dwars Gravesend n. Antwerpen. EJsa 21 v Amsterdam n. Kristinehamn. Fiducia 25 ten anker rede Dieppe n. Dieppe. Geestdijk 25 20 m. z.o. Smithknoll n. Haassluis. Gitana 25 te Shipwash n. Londen. Gruno 25 25 m. n.o. Shipwash n. Strahlsund. Hontestroom 25 20 m. v. IJmuiden n. Amsterdam Jantje Eppiena pass. 25 Tersch.bank n. Cardiff. Joost 18 v. Amsterdam te Kristinehamn. Julia Mary 24 v. Grimsby te Esbjerg verwacht. Kaap Falga 23 van Sikea n. IJsselmonde. Kohinoor 25 op Humber v. Rauma n. Goole. Leliegracht 25 te Amsterdam Libra R 25 in Sont v. Stettin n. Honsate. Looiersgracht 24 te Stettin. Lucas Bols 2 25 m. dw. Oland n Amsterdam. Manto 24 te Delfzijl n. Amsterdam. Marianne 25 te Rotterdam verwacht. Markelo 25 3 m. z.w. Terschell.bank n. Dublin. Megres N 25 t. anker Buenos Aiies n. L. Palmas Meidoornsingel 25 Startpoint gepass. n. Elsfleth Merwehaven 25 35 m. n.n.w. St. Vine. n. D'kerken Midas 23 te Malaga n. Cadiz. Mirach N 80 m. n.n.w. Casablanca n. Casablanca Mithras 26 v. Cadiz te Amsterdam verwacht. Muphrid N 25 op Thames n. IJmuiden. Neeltje B 25 180 m. z.w. Lofoten n. Onega. Nero 23 te Gdynia n. Amsterdam. Pacific 25 te Scheveningen n. Nantes. Plato 22 te Leixous n. Oporto. Ponza 18 v. Köping te Rotterdam. Prins Bernhard 25 50 m. w. Tersch.bank n. Hull Realta 25 35 m. w.n.w. Hoek v. Holland n. Rouen Reliable 25 te IJmuiden. Schippex-sgracht 24 v. Hamina n. Amsterdam. Stella Maris 25 v.t Lagos n. Opobo. Strabo 23 v. Ox-an n. Rotterdam. Thaletas 25 15 m. z.w. Finisterre n. Napels. Thuban 27 v. Hamina te Newport. Tilly 18 v. Wasklot te Amsterdam. Trito 25 te Dublin v. Rotterdam. Truus 25 te Sunk n. Southampton. Unitas 25 10 m.t z w. Texel n. Londen. Vindicat 25 te Borkum n. Gefle. Vrijburg 25 10 m. n.w. Villano n. Bayonne. Westersingel 25 30 m. z.w. Ouess n. Casablanca Westkust 25 25 m. n.n.o. Ancona n. Rotterdam. Wickenburgh 25 v. Londen n. Rotterdam. Wilpo 23 Brunsbiittel gepass. n. Rotterdam. Wim 2 25 100 m. o. Newcastle n. Newcastle. IJsselborg 25 10 m. n.o. Noordh. n. Kopenhagen. Zevenbergen 25 5 w Villano n Londen. SLEEPVAART Cycloop 24 100 m. z.w. Takoradi n. Madago. Friesland 23 75 m. z. Freetown n. Madago. Utrecht 23 100 m. n.o. Singapore n. Hongkong. Witte Zee 23 te Rotterdam. Zeeland 24 200 m. w.z.w. St. John n. Genua. Internationals merendeels hoger Het Damrak zette gisteren de nieuwe beursweek in met merendeels hogere koer sen voor de internationale waarden. Kon. Olie verloor echter opnieuw terrein. De handel was alleen vrij actief in de hoek van Philips en Unilever en bij Kon. Olie. Bij Hoogovens en A.K.U. viel weinig te be leven. De tendentie is een gevolg van de betere toestand in Kongo. Het buitenland toonde weer interesse voor de Nederlandse hoofdfondsen. Daai-naast was er enige lo kale vraag. Philips liep op tot 1171. Uni lever na een opening op 906 nog eens 5 p. hoger op 911, boekte een koerswinst van cix-ca acht punten. A.K.U. viel op 541 tegen met een koerswinst van ruim één punt. Kon. Olie een gulden lager op 127, in gevolge Wall Street. Dit betekende voor aandelen Kon. Olie een laagterecord. De hoogste koers in 1960 was voor deze aan delen 179,20 en de hoogste koers in 1957 f 230,20. Hoogovens lagen goed in de markt en boekten op 774 een winst van circa 8 punten. Voor de scheepvaartwaarden bestond enige belangstelling, waardoor koerswin sten konden worden geboekt van één tot twee punten. Er was vraag naar certificaten Deli, Amsterdam Rubber en H.V.A. De nieuwe lening K.L.M. kreeg een onver anderde adviesprijs op 102. Vrijdag werd in deze 5 percent obligaties nominaal f 456.000 omgezet. (ANP). Boeke Huide koper van 140 1. op 138 1., Boom Ruygrok van 83 op 185. Figée van 179 op 189. VERHANDELDE FONDSEN. 22 juli 25 juli Totaal 432 452 Hoger 146 (33.8%) 216(47.7%) Lager 185 (42.8%) 123 (27.3%) Gelijk 101(23.4%) 113(25%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U535—539 539 Kon. Olie126.50—127.00 127.— Philips 1158—1168 1165 Unilever 898—907 907 Hoogovens 768770 769 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U537—539% 536 Kon. Olie126.80—127.20 126.70 Philips 1162—1168 1162% Unilever 899—905 89854 Hoogovens 770772 76754 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. De handel opende vandaag zeer kalm. Nederlandse fondsen in Wall Street heb ben zich ondanks de daar heersende ten dens goed geweerd en onder invloed hier van trokken de koersen van de interna tionale aandelen gisteravond weer aan. Vanmorgen werd overwegend hoger ge opend, maar door gebrek aan voldoende belangstelling liepen de noteringen te rug. Het buitenland liet verstek gaan. Londen was onzeker en de Westduitse beurzen waren kalm. De opening was vanmiddag enigszins verdeeld. Voor Phi lips bestond een geringe kooplust, waar door t.o.v. gisteren een winst van enkele punten kon worden geboekt. Ook Kon. gaf op een avans van 0,25 in Wall Street een stijging van 1,te zien en het fonds was daarmee 0,80 op New York vooruit. KLM op 105,50 geadviseerd, 0;30 boven gisteren "en pari Wall Street. De 5% obligaties kregen een adviesprijs van 102. Er bestond kooplust voor Deli- mij op de hogere produktie van omblad en de royalty aan General Cigars. Het fonds werd 7,hoger geadviseerd. De overige cultuurwaarden waren prijshou dend. De scheepvaai-twaai-den konden zich vrij goed handhaven. Staatsfondsen weinig veranderd. Voi-lge slotkoers Advteskoers heden 13.45 11 Amsterd. Bank 359K 359 Ned. Handel Mij. 284 284 Rotterd Bank 29354 293% Twentsche Bank. 28 V/t 280 A.K.U 537 534 Albert. Heijn 410 405 Amstel Bier 478 465 Billiton Mij. II 440 440 Bols 561 565 Bührmann Papier 480 480 Deli Mij 181.90 f 188.10 Dordtsche Olie 607 34 608 Fokker 438 438 Heineken's 650 650 Uoogerbosch Sch. 271% 272 Hoogovens 774 771 H.V.A 15914 15954 525 530 478 475 K.L.M f 105.20 f 105.50 Kon. Ned. Zout 911 Kon. Olie f 126.80 f 127.20 Müller Nat Bezit 42634 426 ">derl. Ford 610 610 Ned. Gist- en Sp. 392 400 Ned. Kabelfabr. 591 590 Philips Gem. Bez. 1164% 1170 °hilips Pref 31C A'dam Rubber 11054 110 Sikkens Groep 835 Stokvis R.S 251 252 Thomassen Dr. 675 675 rTriilever 905 899 Van Berkel's Pat. 3091 308 Van Gelder Pap. 300 300 Van der Heem 290 290 Ver. Maohinefabr. 241 V* 240 Wpssanen 299 299 Wilton Fijenoord 215 215 Kwanenherg-Org. 743 745 rnterunie f 209.— 208.50 1 232.— 230.50 Unitas f 495.— 495.— Ver. Bezit v. 1894 f 132.— f 132. H.A.L 13754 138 K N S M 180% 181 N. Scheenv. Unie 145 14554 Ommeren v 268 269 Stoomv Mij. Ned. 164 164 Anaconda 5054 49 Kennecott Copper 77 76/4 Aluminium Ltd.. 29?4 2934 Bethlehem Steel. 4454 4354 U.S. Steel 80 78 Republic Steel 60 59 American Motors 2334 22% General Motors.. 4254 42 ""'"ties Service.... 4054 40 ^hell Oil 6254 6254 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK De totale omzet was 2.840.000 aandelen Van 1.198 verhandelde fondsen waren 807 lager en 196 hoger. Het industriegemiddel de kwam van 609.87 op 601,68, dat van spoorwegen van 135.84 op 134.02 en dat van openbare nutsbedrijven van 93,12 op 91.86. (UPI). Zie voor het beursoverzicht elders in dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9