Debat tussen theoretici en practici Lagerhuisdebat toont de Britse aarzeling tegenover de E.E.G. De beurs Onderzoek naar verhoging van de melkopbrengst wordt voortgezet Winst Shell Oil is onveranderd De wereldscheepsbouw in het 2de kwartaal Oost-Borneo Mij speurt in Nieuw Guinea Effectencrediet in de V.S. verruimd Sombere vooruitzichten voor de scheepswerven SCHEEPVAARTBERICHTEN DONDERDAG 28 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL Dividend 0,57 dollar Restitutie Javasche Cultuur General Tire maakte winst NIET THUIS - MAAR OP DE BANK 31/4 °/o rente tot f 30.000,- SPAAR VEILIG - SPAAR BIJ DE N.H.M. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIj Riva komt met emissie OFFICIEEL NEDERLANDS COMMENTAAR Aan oplossing wordt niet serieus genoeg gewerkt (Van onze Haagse redacteur) De tegenstellingen In het bestuur van het Produktschap voor Zuivel worden niet alleen bepaald door de uiteenlopende belangen van de verscheidene sectoren van het melkbedryf, maar ook door de mentaliteit van de bestuursleden naarmate deze meer of minder waarde hechten aan theorie en perfectionisme enerzijds of praktijk en spon taan commercieel handelen aan de andere kant. Vanmorgen kwam dat onderscheid in de openbare vergadering by twee agendapunten ter sprake. Bij de vaststelling van een nieuw reglement over de wijze, waarop het vetgehalte zal worden bepaald, had dr. E. van der Wiel, die de in de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond georganiseerde ondernemers vertegenwoordigt, de verplichte toepassing van een mechanische roer- inrichting bepleit omdat volgens hem de rapporten aantoonden dat de kans op foutieve monsters dan veel geringer zou zijn. De heer G. J. Blink had uit dezelfde nota's, vrijwel tegengestelde conclusies ge trokken en trok van leer tegen te vergaan de detaillering der voorschriften. De waarnemend voorzitter, de heer S. van der Ploeg, schaarde zich aan de zijde van de voorstandei's van de mechanische roerinrichting, omdat ook het zuivelbedrijf in de richting van een modernere uitrus ting gaat en deze maatregel niemand schade doet. De voorstanders van de per fectie wonnen het pleit met tien tegen vijf stemmen, dus op het randje gezien de twee-derde meerderheid welke voor wijzi gingen van verordeningen vereist is. De zaak is overigens voor de veehouders zeer belangrijk. Er wordt in Nederland jaar lijks zes miljard kilogram melk geprodu ceerd, zodat met verschillen van honderd ste-percenten in het vetgehalte reeds aan zienlijke bedragen gemoeid zijn. Om een hogere melkopbrengst Het tweede onderwerp waarbij practici en theoretici tegenover elkaar stonden, vergde heel wat meer denkwerk. Dat be trof de maximalisatie van de opbrengst van de melk. gezien in het licht van de stabilisatie van de binnenlandse opbrengst van de boterprijs. Het hoofd van de eco nomische afdeling van het produktschap. drs. J. P. van Ouwerkerk, had over die stugge materie zestien pagina's theoreti sche beschouwingen ontwikkeld, voor de lezing waarvan een kleine studie in diffe- rentiaalrekenen niet ondienstig zou zijn geweest. De heer Blink behoorde kennelijk weer tot de praktijkmensen, die maar liever niet de uitwerking van de nota hij beval een andere studie wel aan wilden af wachten om de hangende problemen op te lossen. De heer Van der Wiel daarentegen hield een zeer doorwrocht betoog, waarin hij zijn 'geloof aan het nut van een gesta biliseerde binnenlandse boterprijs beleed naast een beweeglijk prijsbeleid voor de export. Daartoe zal het produktschap dan inderdaad als een moedige beleidsinstan- tie moeten fungeren, steunende op een voortreffelijk statistisch apparaat. De Ne derlandse zuivel zal dan inderdaad een flink brok overheidsingrijpen moeten slik ken, aldus dr. Van der Wiel, wiens con clusie luidde, dat men deze studie juist niet op de lange baan moest schuiven op dat het produktschap sneller klaar zal staan om ongewenste prijsbewegingen de kop in te drukken. Ook de boterproduktie behoeft geen vast gegeven te blijven: Men zal van tijd tot tijd de bestemming van de melkopbrengst moeten differentiëren. Had dr. Van der Wiel gezegd, dat het bestuur van het produktschap tot nu toe een in zekere zin „dom" beleid had ge voerd, drs. A. D. Imhülsen. die ir. Ritze- ma van Ikema in deze vergadering als woordvoerder voor de Bond van Coöpera tieve Zuivelverkoopverenigingen verving vond deze theoretische beschouwingen „ver verwijderd van de dynamische wer kelijkheid". Hij herinnerde aan de erva ringen met „ideaal vastgestelde inleve- ringsprijzen voor boter" en hoe men toen in zijn verwachtingen teleurgesteld was. Volgens hem vergat men de voorwaarden .te scheppen om ook voldoende boter te kunnen verkopen. De taxatie van de boter produktie voor dit jaar is er ook naast: Men schatte tachtigduizend ton en het worden er ruim honderdduizend. „Als er geen ander zuivelproducerend land als Nederland bestond, zou het gaan. Nu is het jammer van de vele uren, welke er besteed worden aan nota's waarmee we niets kunnen doen", aldus drs. Imhülsen. Toch bleek de vergaderin in het alge meen een meer wetenschappelijke bena dering van de economische problemen in de zuivelsector wel te waarderen, zodat men met de conclusie van de voorzitter Evenals in het eerste kwartaal van dit jaar heeft de geconsolideerde nettowinst van de Shell Oil Company in het tweede kwartaal 57 dollarcent per aandeel bedra gen. Dè nettowinst ad 1,14 dollar per aan deel over de eerste helft van 1960 is gelyk aan die over de eerste helft van 1959. Het netto resultaat bedraagt in het tweede kwartaal van dit jaar 34.767.000 dollar tegen 34.545.000 dollar over het eerste kwartaal van dit jaar en 34.720.000 dollar over het tweede kwartaal van het vorig jaar. Ook in het eerste en het twee de kwartaal van het vorige jaar kwam de nettowinst overeen met telkens 57 dollar cent per aandeel. Het netto resultaat over de eerste helft van 1960 bedraagt 69.312.000 dollar tegen 69.187.000 dollar over de eerste helft van 1959. De verkopen en andere bedrijfsinkomst- en plus ontvangen dividenden, interest enz. bedroegen in het tweede kwartaal van 1960 446.387.000 dollar tegen 457.553.000 dollar in het eerste kwartaal van dit jaar en 446.665.000 dollar over het tweede kwar taal van 1959. De kosten, afschrijvingen, interestbetalingen, belastingen enz. kwa men in het tweede kwartaal van 1960 op 411.620.000 dollar tegen 423.008.000 dollar in het eerste kwartaal en 411.945.000 dol lar in het tweede kwartaal van 1959. In de eex*ste helft van 1960 beliepen de ver kopen en andere inkomsten 903.940.000 dollar tegen 898.883.000 dollar in de eerste helft van 1959. De kosten enz. bedroegen in deze perioden rsep. 834.628.000 dollar en 829.696.000 dollar. meeging, dat op de thans gelegde grond slag verder cijfermateriaal zal worden verzameld. Het bestuur ging akkoord met een loons verhoging van vijf percent met terugwer kende kracht tot 1 januari voor het per soneel van het produktschap en met een aantal verordeningen over arbeidsvoor waarden, pensioen en wachtgelden. Het vaststellen van de vergoeding voor de voorzitter op 25.365,90 deed de afge vaardigde van S. Bonifacius (een werk nemersorganisatie) opmerken, dat het ver schil in belangrijkheid tussen de verschil lende produktschappen toch ook in de ver goeding van de voorzitter tot uitdrukking dient te komen. De waarnemend voorzit ter vond het een zaak voor „de vakbond van voorzitters van produktschappen". Bij het begin van de vergadering heeft de heer Van der Ploeg hartelijke woorden gesproken tot de vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw ir. J. E. C. Spithoven, die benoemd is tot secretaris van de Bond van Coöperatieve Zuivelver koopverenigingen. Uit de opgave van Lloyd's Register of Shipping omtrent de per einde juli j.l. over de gehele wereld (exclusief de Sovjet-Unie, China en Oost-Duitsland) in aanbouw zijn de tonnage blijkt dat Nederland de vierde plaats inneemt met een in aanbouw zijn tonnage van 721.622 brt. Al deze gegevens hebben betrekking op schepen van 100 ton bruto en meer. Einde maart j.l. bedroeg de in Nederland in aanbouw zijnde tonnage 784.224 brt. De in de gehele wereld in aan bouw zijnde tonnage bedroeg per einde juni 9.124.175 brt. tegen 9.366.974 brt. per einde maart. De eerste plaats wordt weer ingenomen door Engeland met 1.866.288 brt. tegen 1.960.651 brt. per einde maart. De tweede door Japan met 981.026 brt. tegen 945.755 brt. per einde maart, de derde door West- Duitsland met 929.826 brt. tegen 928.455 brt- per einde maart: -j .Afgeleverd werden in Het;;tweede kwar taal van dit jaar 535 schepen van tezamen 2.098.725 brt., waarvan 170 schepen van tezamen 349.998 brt. in Japan, 76 schepen van tezamen 377.477 brt. in Engeland, 62 schepen van tezamen 259.824 brt. in West- Duitsland. 42 schepen van tezamen 178.411 brt. in Nederland. Per einde juni waren over de gehele wereld 243 olietankschepen in aanbouw van tezamen 4.358.613 brt. of 293.547 brt. minder dan per einde maart. De in aanbouw zijnde tanktonnage maakt 47,8 percent uit van de totale in de wereld in aanbouw zijnde tonnage. In Nederland waren einde juni j.l. 18 tankschepen van tezamen 348.836 ton in aanbouw. Wat de toevoegingen aan de bestaande koopvaardijvloot betreft meldt Engeland voor het tweede kwartaal van dit jaar een stijging van 1.967.648 ton, Noorwegen van 881.696 ton, de Verenigde Staten 629.135 ton, Liberia 617.755 ton, Italië 617.379 ton. Japan 442.416 ton. Frankrijk 440.613 ton en Nederland 397.217 ton. De door de Oost-Borneo Maatschappij n.v. in Nieuw-Guinea uitgezonden expedi ties voor bodemonderzoek hebben zojuist hun taak volbracht. Hun rapporten zijn bemoedigend. Zaterdag ontvangt het be stuur bodem-monsters. Het betreft hier 3 expedities van hoofdzakelijk plaatselijke krachten naar drie districten van Nieuw- Guinea. Aldus werd desgevraagd mee gedeeld in de gisteren gehouden jaar vergadering. Onderzoekingen werden gedaan naar nikkel, koper, bauxiet en goud. Met het nikkel- en kobaltproject in Nieuw Gui nea werden bevredigende vorderingen ge maakt. Samen met de Nederlandse Han- del-Maatschappij, de firma Wilhelm H. Müller en Co in Rotterdam en de .U.. S. Steel Corporation zal daartoe een aparte n.v. worden opgericht. De drie Neder landse maatschappijen zijn onderling ge lijkwaardig en tezamen gelijkwaardig aan de deelneming van de Amerikaanse groep. Aan de nieuwe n.v. zal een concessie worden verleend. Wanneer het belastingprobleem is ge regeld, zal het bestuur van de n.v. Java sehe Cultuur Maatschappij een voorstel tot statutenwijziging aan aandeelhouders voorleggen tot een terugbetaling van 25 percent op het geplaatste aandelenkapitaal, aldus deelde de directie in de jaarvergade ring mede. De directie van The General Tire and Rubber Company Holland n.v. maakt bekend, dat in de eerste helft van het lo pende boekjaar, welke 31 mei 1960 ein digde, winst werd gemaakt. De verbetering in de positie van de maatschappij wordt het duidelijksttgedemonstreerd door verge lijking met dezelfde periode in 1958, toen een verlies werd geleden van bijna 1 min, en die in 1959, toen een slechts zeer be scheiden winst kon worden behaald. De orderportefeuille geeft het hoogste bedrag aan uit de geschiedenis van de maatschappij. De zeer hoge prijs van na tuurrubber zal de winst voor het boek jaar in hoge mate blijven beïnvloeden. Advertentie Bescherm uw spaargelden tegen brand, Inbraak en verlies. Uw besparingen zijn veilig op een spaarreke ning bij de N.H.M. Wij vergoeden over uw spaartegoed U kunt zonder opzegtermijn ten laste van uw spaar tegoed effecten kopen en uw belastingaanslagen in termijnen laten betalen. Het Federal Reserve System heeft be kendgemaakt, dat voortaan bij effecten aankopen slechts 70 percent van de koop som behoeft te worden gestort. Tot dus verre moest 90 percent van de markt waarde der effecten gedekt zijn. De be kendmaking kwam na beurssluiting. Tot deze maatregel is overgegaan we gens de recente dalingen van de aande lenkoersen. De maatregel betekent, dat men in de Verenigde Staten thans slechts 70 dollar behoeft te storten om voor 100 dollar effecten te kopen; sedert 15 okto ber 1958 was slechts een kredietfinancie ring van 10 percent toegestaan. Het Westdultse arbeidspotentieel Het federale bureau voor de statistiek in West- Puiteland heeft bericht dat in het eerste kwar taal van I960 het aantal werknemers met 239.100 is toegenomen tot 20.270.631. In „The Financial Times" van heden worden de vooruitzichten van de scheeps werven in de wereld enigszins somber be oordeeld, maar het blad meent dat de vraag naar schepen verbijsterend plotse ling kan omslaan. Na te hebben opge merkt dat de scheepswerven in de meeste landen nog voor twee a drie jaar werk hebben, schrijft het Londense dagblad dat, tenzij er iets onverwachts gebeurt en hier moet vanzelfsprekend rekening mee worden gehouden de vooruitzichten voor de tijd na 1963 nogal somber zijn. Volgens de Fin. Times staat de scheeps- bouwindustrie voor de keus tussen een in ternationale overeenkomst inzake de be perking van de produktie en een geleide lijke uitputting. Het tot stand brengen van een internationale overeenkomst en de toepassing hiervan zal uitermate moeilijk zijn, want op het ogenblik bestaat de ten dentie naar een groter nationaal protec tionisme en in enkele gevallen naar sub sidies. Een gemakkelijke oplossing is der halve niet te verwachten, hoewel men in gedachten moet houden dat de vraag naar schepen, zoals ook voor andere handels goederen, zich kan wijzigen op een ver bijsterend plotselinge wijze, zo voegt het blad hieraan toe. De Riva denkt in het komende najaar in de vorm van een aandelenemissie met recht van voorkeur voor aandeelhouders, een beroep te doen op de kapitaalmarkt. Op het ogenblik bedraagt het kapitaal 2,2 miljoen, terwijl daaraan door uitke ring van het stockdividend over 1959 nog 220.000 zal worden toegevoegd. In de gehouden jaarvergadering werd meege deeld, dat de kapitaalsuitbreiding minder dan de helft van het thans uitstaande be drag zal belopen. De gang van zaken in het lopende jaar geeft evenmin reden tot klagen. De om zetten zijn in de verstreken maanden ver der gestegen, maar de kosten zijn even eens toegenomen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft naar aanleiding van vragen van de pers over Nederlandse reacties op het Europese debat van deze week in het Britse Lager huis het volgende verklaard: Zowel de tekst van de regeringsmotie die het Lagerhuis aan het einde van het debat heeft aangenomen, als de redevoe ringen van de minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, en de minister van Economische Zaken, Maudling, geven blijk van een positieve instelling ten opzichte van het probleem der politieke en econo mische Europese eenheid. De Britse ministers hebben zoals te ver wachten was, niet nagelaten te wijzen op de belangrijke obstakels die Groot-Brit- tannië op de weg naar deze eenheid zal hebben te overwinnen. De conclusie waar toe zij kwamen is dan ook deze dat op ko- te termijn geen Britse initiatieven kunnen worden verwacht, maar dat het begin van verbetering der politieke atmosfeer, welke minister Selwyn Lloyd constateerde, eerst verder tot ontwikkeling moet komen. Hier voor zullen de bestaande diplomatieke ka nalen moeten worden benut, terwijl op economisch gebied een nauwere samen werking tussen de Europese landen door een wederzijdse tariefverlaging middels onderhandelingen in GATT-verband moet worden voorbereid. De duidelijke aarzelingen van de Britse regering worden in Nederland zeer wel begrepen: het valt niet te ontkennen dat de reacties in het Europa van de „zes" op de voorzichtige toenaderingspogingen van Groot-Brittannië voor dit land tot nu toe niet zeer hoopgevend zijn geweest. Met na me kan het voor een toekomstige toenade ring weinig bevorderlijk zijn, wanneer Groot-Brittannië voor de keuze wordt ge steld tussen handhaving van zijn traditio nele relaties met het Gemenebest of een anuwere aansluiting bij het Europa van de „zes". Anderzijds is het begrijpelijk dat men op het continent in het ongewisse verkeert over de werkelijke bedoelingen van Groot- Brittannië en de praktische mogelijkheden die men aan de overzijde van het Kanaal ziet om de impasse te doorbreken waarin Europa is gekomen na het mislukken van de onderhandelingen in de O.E.E.S. over de oprichting van een grote Europese Vrij handelszone. De politieke lijn, die Enge land, mede gegeven zijn bindingen met het Gemenebest en de Europese Vrijhandels associatie (E.V.A.) zou kunnen volgen om tot een nauwere samenwerking met de zes te geraken is tot nu toe in Londen niet duidelijk aangegeven. Ook in dit Lagerhuisdebat is weer geble ken, aldus de woordvoerder van Buiten landse Zaken, dat enerzijds de Britse re gering zich bewust is dat de tijd niet nood zakelijk in het voordeel van Groot-Brit tannië werkt en dat men anderzijds in Londen niet zelf initiatieven wil nemen, omdat men bevreesd is voor een nieuw politiek echec. Deze situatie is uiteraard zeer te betreuren. Immers ook indien men moet erkennen dat het probleem niet „rijp is voor een oplossing op korte termijn, dan blijft het niettemin van bijzonder belang dat aan beide zijden ernstig wordt gezocht naar wegen en middelen om het rijp wor den ervan te bevorderen. De bereidheid daartoe schijnt op dit ogenblik helaas nog verre van algemeen. Angtekerk 27 y. Rotterdam n. Le Havre. Aalsdijk 27 v. Siingeigerong n. Tandjdng Pribk. Aard ijk 27 te Hamburg. Abbcdijk 28 e Lte Havre verwacht. Abbekerk 27 te Cadiz. Abida 27 30 m. z.o. Wight n. Curagao Aeila 27 te Brisbane verwacht Achilles 28 te Rotterdam. Acmaea 28 te New York. Adonis 27 te New Orleans verwacht Aegis 28 te La Guaira. Aeneas 27 te Rotterdam. Agamemnon 28 te Rotterdam v. Amsterdam. Akkrumdijk 28 te Victoria verw. v. S. Francisco. Alamak 28 te Rotterdam. Albireo 28 te Aden. Alca 27 v. Calabar n. Takoradi. A.lcor 27 v. Fremantle. 31 te Adelaide verwacht. Algenib 27 v. Port Said n. Colombo. A'.kes 27 te New Orleans verwacht v. Mobile. Alkmaar 26 v. Calcutta n. Abadan. Ameland 27 te Maracaibo verwacht v. Curasao. Amerskerk 27 250 m. n.w. Fremantle n. Aden. Ammon 27 tc New York verwacht v. Philadelphia. Amsteldijk 27 op Elbe n. Hamburg. Amstelliock 27 rede Karachi. Amstelkroon 27 180 m. z.o. Cocos eil. n. Karachi. Amstelmeer 27 520 m. n.w. Finisterre n. Norfolk. Amslelveld 27 v. New Orleans n. Port Said. Angolakust 27 v. Takoradi n. Freetown. Area 6/8 te Lorenco Marques verwacht. Arendskerk pass. 27 Gibraltar n. Duinkerken. Argos 27 v. Patras n. Catania. Attis 26 v. Georgetown n. Mackenzie. Br.li 27 30 m z. Kreta n. Napels. Balong 27 .90 m. o. Vizagapatnain n. Chittagong. Bantam 27 teNew York v. Baltimore. Barendrecht 27tc Port Said verwacht. Batu 27 v. Sungeigerong n. Tegal P.engkalis 27 v. Bangkok n. Kohsichang. Bennekom 26 v. Puerto Ordaz n. Europa. Borneo 27 te Djibouti verwacht v. Djeddah. Breda 27 te Brake. Bussum 27 v. Parnnagua n. Puerto La Cruz. Calamares 27 te Golfito verwacht v. Balboa. Caltex Amsterdam 27 '15 m.t o.n.o. Mombasa naar Kaapstad. Caltex Arnhem 27 v. Suez n. Rastanura. Caltex Delfzijl 27 te Pernis verwacht. Calt. Eindhoven pass. 27 n.p. Luzon n. Singapore. Call. Nederl. 27 v. Grangemouth n. Isle of Grain. Calt. Pernis 27 625 m. n w. Cocos eil. n. Kurnell. Caltex Rotterdam 28 te Suez verwacht. Caltex The Hague 27 80 m. n.n.w. Muscat naar Colombo. Caltex Utrecht 27 420 m. o.z.o. Kp. Leeuwin naar Bahrein. Casamance 27 v. Rouaan n. Dakar. Castor 27 v. Algiers n. Malta. Charis 27 te New Orleans verwacht v. Houston. Cinulia 26 520 m. n.o. Belem n. Durban. Colytto 27 te Genua verwacht v. Casablanca. Crania 28 te Curacao verwacht Dahomevkust 28 v. Bremen n. Hamburg. Dordrecht 27 te New Orleans v. Fort de France. Eemland 27 te Paranagua verwacht v. Itajai. Eos 27 v. Algiers n. Antwerpen. EssoAmsterd. 27 170 m. w.n.w. Alexandr. n. R'dam. Foresthill pass. 28 Casquets n. Hamburg. Fravizo 27 v. Ostrand. 28 te Norrköping verw. Friesland SSM 27 v. Humber n. Kyndbv. Geertje Buisman pass. 27 Anticosti n. Rotterdam Graotekerk 28 v. Rotterdam n. Port Said. Gyrotoma 27 370 m. n.n.w. Azoren n. Curacao. Kathor 26 te Livorno n. Genua. Hector 27 v. Rotterdam n. Bremen. Helicon 27 te Georgetown verwacht v. Curagao. Hera 26 te San Juan v. Amsterdam. Hestia 27 500 m. w.n.w. Finisterer n. San Juan. Holondrecht 3/8 te Antwerpen verwacht. Houtman 27 175 m. z. Brisbane n. Cairns. Hydra 28 v. Nassau n. Santiago. Iberia 27 te Huil. Japara 27 te Amsterdam. Johan van Oldonbamevelt 27 280 m. o.n.o. Diego Garcia naar Fremantle. Kabylia 30 te Anacortes verwacht. Kalinga 2/8 te Gothenburg verwacht. Kaloekoe 27 te Singapore. Kalydon 1/8 le Niigata verwacht. Kamperdijk 27 480 m. w. Scillys n. Antwerpen. Kara 27 v. Turku n. Rotterdam. Karsik 27 v. Bangkok n. Singapore. Katelysia 28 tc Port Amboy. Kelletia 27 te Port Harcourt v. Takoradi. Kenia 28 te Abadan. Kennemerland 27 v. Recife n. Salvador. Kermia 31 te Rotterdam verwacht. Khasiella 4/8 te Singapore verwacht. Kieldrecht 31 te Marseille verwacht. Kinderdijk 27 150 m. n.w. Azoren n. Antwerpen Koningswaard 26 v. Puerto La Cruz n. Curagao. Kopionella 4/8 te Curagao verwacht. Korendijk 27 te Philadelphia verwacht. Korenia 29 te Curagao verwacht. Korovina 5/8 te Montevideo verwacht. Kosicia 6/8 te Curagao verwacht. Krebsia 1/8 te Trinidad verwacht. Kreeft 27 te Rotterdam. Kr.vptos 28 te Puerto Miranda verwacht. Kylix 27 v. Dundee n. Thameshaven. Langkoeas 27 500 m. w. Minicoy n Suez. Leiderkerk 27 v. Damman n. Suez. Lelykerk 27 op Weser. Leopoldskerk 27 te Genua. Leuvekerk 27 te Marseille. Liberiakust 27 v. Freetown n. Lagos. Lissekërk 27 te. Du ba L Loosdrecht 27 ten anker Bahrein. Loppereum 27 op Elbe n. Hamburg. Lutterkerk 28 te Port Sudan. Maas 27 v. Lissabon n. Algiers. Maaskerk 27 100 m. z.w. Ouessant n. Calais. Maaslloyd 28 te Malta. Meaon pass. 27 Startpoint n. Amsterdam. Meliskerk 28 te Suez verwacht. Memnon 27 te Ciudad Bolivar. Mentor 27 40 m. n. Gibraltar n. Antwerpen. Merwede 27 150 m. n.n.o. Las Palmas n. Dakar. Minos 27 te Rotterdam v. Amsterdam. Mitra 29 te Stanlow verwacht. Modjokerto 27 te Marseille. Molenkerk 28 te Aden. Moordrecht 27 v. Amuaybaai n. Landsend. Naess Commander 27 dwars Ras Fartak n. Mena. Nanusa 28 et Port Swettenham. Navicella 27 85 m. z.w. Southampton n. Hamburg. Neder-Ebro 27 te Amsterdam. Neder-Waal pass. 27 Sabang n. Colombo. Nestor 27 470 m. n.o. San Miguel n. Paramaribo Nias 27 te Abadan. Notos 28 te Rotterdam v. Amsterdam. Nijkerk 27 te Djibouti. Oldekerk 27 te Suez verwacht v. Akaba. Oranje 27 v. Napels n. Athene. Orestes 27 20 m. o Kp. Skagen n. Kopenhagen. Ossendrecht pass. 27 Minorca, 28 te Savona verw. Papendrecht 27 30 m. n.o. Casquets n. Novorossisk Parkhaven 28 v. Santos n. Bahia Philidora 27 dwars Daedalus n. Mena Al Ahmadi. Philine 27 te Le Havre verwacht n. Rotterdam. Philippia 27 95 m. n.o. Port Sudan n. Mena. Pieter S 28 v. Rotterdam n. Swansea. Pclydorus 27 te Labuan v. Bangkok. Prins der Nederl. 27 v. Santiago n. Cartagena. Prins Joh. Willem Friso 28 v. Ant-w. n. Hamburg. Prins Frederik Hendrik 27 te Antwerpen.a Prins Willem II 27 340 m. n.w. L'end n. Le Havre. Prins Fred. Willem 27 300 m. w.n.w. Bishoprock naar Londen. Prinses Irene 28 te Rotterdam. Raki 27 440 m. o. Manilla n. Los Angeles. Rsndfontein 27 te Amsterdam. Rempang 27 v. Rotterdam, 28 tc Bremen. Ridderkerk 27 v. Las Palmas n. Duinkerken. Roebiah 28 v. San Francisco n. Portland. Roepat 28 te Barcelona. Roggeveen 23 te Singapore. Rondo 27 te Rotterdam. Rossum 27 te Amsterdam. Rotte 27 te Mauban. Rotterdam 27 560 m. z.w. Scillys n. Southampton. Rijndam 27 v. Quebec n. Saquenayriver en Gaspe. Salatiga 27 46 m. w. Malta n. Montreal. Saloum 27 200 m. n.n.o. Las Palmas n. Bordeaux. Scheldelloyd 27 v Miri n. Manilla. Schelpwijk 27 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Senegalkust 27 v. Bordeaux n. Dakar. Sliedrecht 31 te Cristobal verwacht. Sccrates 27 te Amsterdam. Scestdijk 27 te N. York verw. v. Newport News. Solon 27 te Willemstad verwacht v. New York. Stad Alkmaar 27 v. Barcelona n. Rotterdam. Stad Leiden 29 te Suez. Stad Maassluis pass. 27 Ouessant n. Pepel. Stad Rotterdam 27 25 m. n.n.w. Majorca n. Genua. Stad Schiedam 28 te Terneuzen verwacht Stanvac Pendopo 28 te Bangkok verwacht. Stanvac Malakka 27 te Buatan. Stanvac Talangakar 28 te Buatan verwacht. Statue of Lib. 25 700 m. z.o. Bermuda n. Ph.delph. Steen wijk 27 600 m. n.o. Azoren n. Baltimore. Stentor 27 te Tripoli verwacht v. Tunis. Straat Clement 28 te Melbourne verw. v. Hobart Straat Lombok 27 ten anker Beira v. L. Marques. Straat Magelhaen 27 te Port Louis v. Durban. Straat Malakka 27 te Port Elisabeth. Straat Rio 27 70 m. n.n.o. Las Palmas n. Vitoria. Straat Soenda 27 940 m. z.z.o. Cocos eil. n. Maurit. Straat Torres 28 te Saigon. Sunetta 3/8 te Buenos Aires verwacht. Tahama 27 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Talisse 27 v Chittagong n. Rangoon. Tamara pass. 27 Berlenga n. Finnart. Teiresias 27 te Newport v. Glasgow. Telamon 26 60 m. n.w. Jamaica n. Mobile. Teucer 27 v. San Pedro n. Balboa. Themis 29 te Willemstad verwacht. Thuredrecht 5/8 te Norfolk verwacht. Tjibantjet 27 v. Manilla n. Hongkong. Tjikampek 27 te Yokohama. Tjinegara 27 te Buenos Aires. Tjipondok 28 te Mahe. Tjitarum 27 190 m. z.w. Saigon n. Hongkong. Togokust 28 v. Amsterdam n. West-Afrika. Towa 27 te Antwerpen v. Bremen. Tweelingen 27 v. Rotterdam n. Narvik. Utrecht 27 v. Suez, 28 te Akaba verwacht. Van Linschoten 27 v. Port Gentil n. Lobito. Van Neck 26 v. Hongkong n. Singapore. Van Spilbergen 28 te Port Harcourt. Vasum 29 te Tripoli (Libanon) verwacht Viana 27 v. Port Said n. Rotterdam. Vivipara 4 te Montreal verwacht. Waterman 27 290 m. w.n.w. Scillys n. Quebec Westland 27 te Hamburg. Westertoren 27 v. Port Said n. Lissabon. Wieldrecht. 28 te Puerto La Cruz verwacht. Wcensdrecht 31 te Coryton verwacht. Wonosari pass. 27 Cadiz n. Rotterdam. Wonosobo 28 te Hollandia. Zaanland 27 Pernambuco gepass. n. Las Palmas. Zeeland 27 v. Manilla n. Yokohama. Zuiderkerk 27 te Dar Es Salaam. Zwjjndrecht 27 te Rio de Janeiro verwacht. KLEINE VAART ui/cv Adine 27 te Beachyhead n. Antwerpen. Alcetas 26 te Tel Aviv n. Haifa. Ambulant 27 te Hansweert n. Gent. Amyntas 27 dwars Gibraltar n. Oran. Ank T 25 Kiel gepass. n. Sundsvall. Ank Winsemius 27 dwars Lizard n. IJmuiden. Anna Henn.v 27 15 m. w. Hoek v. Holl. n. Vlaard Antonie 27 v. Mantyluoto. Appingedam 27 te Dungeness n. Rotterdam. Areas 27 .50 m. z. Finisterre n. Malta. Ardeas 26 te Amsterdam n. Hamburg. Aruba 27 50 m. w. Skagen n. Köping. Atlas 26 v. Odense n. Aalborg. Audacia 27 v. Casablanca n. Wicklow. Eab T 21 v. Lugnvik te Zaandam. Barendsz 27 dwars Juist n. Huil. Bern 27 v. Kolding te Wismar verwacht. Biak 27 70 m. o.n.o. Tyne n. Rotterdam. Bierum 27 50 m. z.w. Terschell.bank n. Odense. Binnenhaven 27 dw. Dvck n. Rouen. Bloemgracht 27 te Hamina Brouwersgracht 26 Brunsbüttel gepass. n. A'dam. Capricornus 27 te Texel n. Kotka. Carassi 27 20 m. z.w. Recife n. Ascunsion. Cornelia B 27 5 m. n.o. Ouessant n. Le Havre. Diannel 27 op Thames n. IJmuiden. Eddvstone pass. 27 ET-5 v. Stettin n. Dieppe. Eems 27 te Texel n. Antwerpen. Eemsborg 27 v. Abö te Rendsburg. Eemshorn 27 10 m. w. Noordhind. n. Vlaardingen Fl.io 24 v. Rauma te Grangemouth. Ellewoutsdijk 27 dwars Owers n. Rotterdam. F,Isa 24 v. Amsterdam te Kristinehamn. Fambo 27 v. Antwerpen te Oporto. Fedala 27 35 m. n.o. Aberdeen n. Faroer. Fiat 27 30 m. n.o. Ouessant n. Lissabon. Fiducia 27 v. Dieppe te Londen verwacht. Fifana pass. 27 Texel n. Harüngen. Flores 28 te Leixous verwacht. Frans W pass. 27 ET-12 v. Rafsö n Harüngen. Frisia 27 50 m. z.o. Smithknoll n. Alblasserdam Geestdam 27 20 m. w.n.w. Smithknoll n. Maassluis. Geeststroom 27 in Washba.v n. Boston. Haskerland 27 in Downsing n. Rotterdam. Helemar H 27 30 m. z.w. Noordhinder n. Korsor. Hinde 40 27 40 m. w.z.w. IJmuiden n. Amsterdam. Ida D pass. 27 ET-13 v. Terneuzen n. Delfzijl. Joost 26 v. Kristinehamn te Gruvon. Jurjen de Vries 27 te Galloper n. Londen. Kaap Falga 28 v. Sikea te IJselmonde verwacht. Leemans 27 5 m. n. Ouessant n. Requiada. Lelystad 27 35 m. o. Noordhinder n. Maassluis. Leuvehnven 23 v. Halmstad te Dordrecht verw. Lucas Bols 1 27 in Botnische Golf n Amsterdam Lydia 27 te Smithknoll n. Wisbeck. Maartje 27 45 m. n.w. Schouwen n. Yarmouth. Marguerite 27 Harwich gepass. n. Rottei'dam. Maria W 27 10 m. z.z.o. Dudgeon n. Londen. Matthew 27 v. Vestman eil. te Huil verwacht. Maybe 27 dwars Goeree n. Hoek van Holland. Medusa 27 30 m. w. IJmuiden n. Sharpness. Merwehaven 27 10 m. n.n.w. Villano n. D'kerken Midas 26 v. Cadiz n. Faro. Mirzam N 27 100 m. z.w. St. Nazaire n. Nantes. Muphrid N 27 te Terschilling n. Stettin. Mynias 27 10 m. o. Kp. Irene n. Istanbul. Nassauhaven 28 v. Malmö te Antwerpen verw. Navis pass. 27 Noordhinder n. Southampton. Nassauhaven 27 15 m. n.o. Texel n. Antwerpen. Oranjepolder 27 4 m. w. Hoek v. Holl. n. R'dam. Pacific 27 dwars Casquets n. Nantes. Plato 26 v. Vigo n. West-Indië. Ponza pass. 27 ET-15 v. Rotterdam n. Delfzijl. Prosperite 27 te Texel n. Hamina. Reliable pass. 27 Noordhinder n. Carcelona. Regina 1/8 v. Helsinki te Rotterdam verwacht. Rex 27 8 m. w. Goeree n. Dusseldorf. Rigel 27 te East-Goodwin n. Londen. Rudolf J 27 te Kp. Finisterre n. Silloth. Sar.ta Lucia 27 180 m. o.n.o. Hartlepool n. West- Hartlepool. Sehippersgracht 26 Brunsbüttel gepass. n. A'dam. Sertan 27 te Texel n. Vasklot. Scnja D verrh. 27 v. Hoeroen n. Sundsvall. Spaarnestroom 27 te Royal Sovereign n. A'dam. Strabo 27 10 m. z.w. Finisterre n. Rotterdam, Tanny 27 15 m o Noordhinder n. Brussel. Tasmanië pass. 27 ET-14 v. Hamina n. Rotterdam. Th allo 27 10 m. z.o. Lizard n. Dublin. Tilly 18 v. Wasklot te Amsterdam. Tuko 27 50 m. o. Duncansby n. Liverpool. Urkersingel 27 dwars Flamborough n. Tees. Veenenburgh 27 30 m. n. Smithknoll n. R'dam. Velox 27 50 m. w. Schveningen n. Cardiff. Volharding 27 60 m. o.n.o. Ouessant n. Dover. Voorwaarts 27 dwars Scheveningen n. Rotterdam Walcheren 27 20 m. w. Zandvoort n. Antwerpen Westerdok 27z.o. Docking Buoy n Boston. Westersingel 27 te Finisterre n. Casablanca. Wilpo 24 v. Stugsund te Rotterdam. Whitsun 27 te Goeree n. Rotterdam. Zaanstroom 27 15 m. n. Goeree n. Amsterdam. Zephyr 27 te Pentland n. Struer. Zevenbergen 27 25 m. z.w. Beachy n. Londen. SLEEPVAARI Elbe 22 te Djibouti. Holland 26 270 m. z. Kp. Race n. Wilmington. Humber 24 te Halifax. Loire 26 t.h.v. Kp. Palmas n. Takoradi. Maas 26 v. Rotterdam n Hoek van Holland. Thames 25 v. Dunedin n. Antwerpen. Witte Zee 27 v. Rotterdam n. Rouen. Vaste markt Het Damrak toonde gisteren een vaste tot zeer vaste stemming voor de internationale waarden. Vooral in de Philipshoek was van een ruime handel sprake. Er werd zware strijd geleverd toen getracht werd de „brug" van 1200 percent te nemen. Ge durende de laatste twintig minuten van de beurs werd de 1200 toch nog gepasseerd en hiermede behaalden de Philipsaandelen een koerswinst van circa dertig punten. In de scheepvaartafdeling ging er weinig om. Van de leidende cultures was Delimij nog iets hoger bij een prijs van f 189 tegen een vorige slotprijs van f 187,70. Staats fondsen zeer stil. Aandelen Boom-Ruygrok werden op 175 (184) laten geadviseerd op de verlaging van het dividend van negen tot zeven percent (ANP). Boeke Huidekoper van 137 op 139, Spaarnestad van 563 op 568. VERHANDELDE FONDSEN. 26 juli 27 juli Totaal 449 460 Hoger 176 (39.2°/o) 228(49.5%) Lager 164 (36.5%) 138 (30.0%) Gelijk 109 (24.3%) 94 (20.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U534—538 534 Kon. Olie126.50 gb-127.80 126.70 Philips 1188—1204 1188 Unilever 896—909 896 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U535—539'/2 535 Kon. Olie127—127.30 127.— Philips 1192 gb—1198 1195 Unilever 899 gb—906)4 899 Hoogovens 775776 Nat. Handelsb... 173% 174 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. GEMAKKELIJK Op de vaste stemming van gistermiddag is gisteravond een reactie gevolgd. De voornaamste reden daarvoor was de te leurstellende ontwikkeling in Wall Street. Na beurstijd werd aldaar bekend gemaakt, dat het stortingspercentage is verlaagd. De beurzen aan de Westkust reageerden hier op met een vaste stemming. In arbitrage kringen was men vanmiddag van mening dat Wall Street de daling niet zal voort zetten. De arbitrage was daarom terug houdend met afgeven wanneer er enige vraag kwam. Dit heeft de daling geremd. De hoofdfondsen waren zwak, maar de reactie was niet groot. Unilever lag het zwaarst in de markt met een verlies van 15 a 18 p. Andere soorten deden het beter. AKU 5, Hoogovens 3 en Philips 4 p. Kon. Olie onder invloed van verlies van 0,50 in Wall Street 1,20 lager, maar 0,50 boven pari. KLM op 106,50 0,50 lager geadviseerd. De 5 obligaties golden 102. De handel was kalm, ook voor Philips. Londen was kalm geopend. De Westduitse beurzen waren nauwelijks prijshoudend. Scheepvaartwaarden waren overwegend gemakkelijker met beperkte verliezen. Cul tuuraandelen eveneens, staatsfondsen ta melijk prijshoudend. Vorige Advieskoers slotkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 359 359 Ned. Handel Mij. 287 287 Rotterd. Bank 364 304 Twentsche Bank. 279% 280 A.K.U 538% 534 Albert Heijn 420 420 Amstel Bier 467 465 Billiton Mij. II 443 443 Bols 580 582 Bührmann Papier 481 480 Deli Mij f 189.20 f 188.50 Dordtsche Olie 612 604 440 440 662 Heineken's 660 Hoogenbosch Sch. 273 273 778% 775 H.V.A. 155^ 155% 556 575 470 470 K.L.M f 107. 106.50 Kon. Ned. Zout 919 f 128.20 127 Müller Nat. Bezit 433 433 Nederl. Ford 603 605 Ned. Gist- en Sp. 398'/» 400 Ned. Kabelfabr... 591 595 Philips Gem. Bez. 1201 1199 4 Philips Pref 317 A'dam Rubber 108% 108 Sikkens Groep 839 Stokvis R.S 248 248 Thomassen Dr. 679 675 Unilever 911% 897 Van Berkel's Pat. 310 310 Van Gelder Pap. 304 303 Van der Heem 299% 298 Ver. Machinefabr. 241 241 Wessanen 299% 299 Wilton Fijenoord 210 208 Zwanenberg-Org. 745 735 Tnterunie 209.— f 209.50 232.— 500.— f 132. f 232.50 f 500, Ver Bezit v. 1894 f 132. H.AL 137 136 K.N.S.M 180% 179% N. Scheepv. Unie 143% 141% Ommeren v 271% 270 Stoomv. Mij. Ned. 165 V* 165 Anaconda 49 48% Kennecott Copper 77 77 Aluminium Ltd.. 30 30 Bethlehem Steel.. 44% 44 U.S. Steel 78% 79 Bepuhlic Steel 59% 59% American Motors 22% 22 General Motors.. 42 42 Tties Service 40 40 Shell Oil 62%' 61% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). NEW YORK: Opnieuw lager Het herstel van dinsdag op de Newyork- se effectenbeurs is gisteren al vroeg ver zand. Aanvankelijk behield de lijst nog een klein avans doch dit ging verloren, toen winstneming op gang kwam. Du Pont gaf ruim 4 dollar prijs, Allied Chemical ruim 2. Westinghouse een dollar en United Air craft ruim een. Ook de sporen kwamen in het gedrang. De verkopen troffen het eerst de staalwaarden. Youngstown zakte om streeks 3. U.S. Steel en Bethlehem onge veer 1. De elektronische waarden verloren hun aanvankelijke vastheid geheel, met verliezen van ruim 3 voor Motorola en Zenith. Autowaarden waren gemakkelijker. De omzet van woensdag was 2.560.000 aan delen. In totaal werden 1.206 fondsen ver handeld. waarvan 308 hoger en 669 lager. Het industriegemiddelde kwam van 606.75 op 601 76. dat van spoorwegen van 134.40 op 132.3? on dat van openbare nutshe-lrü ven ven 92 02 np 91.63.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11