België dwingt zijn onderdanen in Katanga te blijven Lord Home opvolger van minister Selwyn Lloyd Wereldnieuws^ Rechten gaan teloor bij ongemotiveerd vertrek PHILIPS Hedendagers Premier Macmillan hield voet bij stuk ondanks de protesten van alle zijden -Ha arcrèm e ^Praatótoel ENGEL 3 Schaamte Insectenverdelger Frans parlement is op reces gegaan Over Algerije werd deze zitting niet gesproken Krachtvoer Tegen Tsjombe Europese Parlementsleden vragen veel Homehomehome Staking bij Italiaanse Wagon-Lits Uw haar zit beter met Op de DONDERDAG 28 JULI 1960 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma ELISABETHSTAD. 27 juli. België zet zijn onderdanen in Katanga onder druk: graaf d'Aspremont Lynden, die met zijn grijze leeuwemanen als een offi cieuze Belgische Hoge Commissaris door Elisabethstad waart, heeft alle Bel gische ambtenaren doen weten, dat als zij Katanga verlaten voordat hun persoon lijke veiligheid in gevaar is, zij al hun rechten verliezen en op geen cent onder steuning van de Belgische regering hoeven te rekenen. De Union Miniere, Ka- taJiga's tweede regering, heeft zijn employés dezelfde boodschap gegeven. Der halve heerst er bitterheid in de kantoren en de cafés van Elisabethstad, waar de mannen, die hun vrouwen en kinderen naar huis gestuurd hebben, mokken in het scherpe zonlicht en de kille wind van de Katangese hoogvlakte en zeggen: „Moe ten wij ons eerst laten vermoorden, voordat we recht op pensioen krijgen?" Die ingeving is begrijpelijk, maar niet oprecht: niemand in Katanga loopt de minste kans vermoord te worden en de Belgische regering maakt het uitdrukke lijke voorbehoud, dat haar bevel tot blij ven slechts geldt zolang Belgische troepen in Katanga de orde handhaven. Maar er is een tweede oorzaak voor deze bitter heid. Brussels dwangbevel grondt zich weliswaar op de wens der afgescheiden Katangese republiek in leven te houden, maar het sluit tevens een element van schaamte en verwijt in. Wat zich in de broeihitte van Leopoldstad slechts flauw tjes deed vermoeden, wordt in het harde, koele licht van de hoge, ertsrijke savannah veel duidelijker: zonder af te dingen op de ellendige en gevaarlijke dagen, die de Belgen in sommige delen van Kongo heb ben doorgemaakt, is de Belgische exodus uit Kongo in vele gevallen een ketting reactie van nervositeit en ongegronde pa niek geweest. Elisabethstad is daar een duidelijk voor beeld van: voordat er in de stad iets was gebeurd, trok op grond van de berich ten uit Leopoldstad. waar de paniek op haar beurt losbrandde door de gebeurtenis sen in Thysstad reeds een lange kara vaan auto's naar de grens van Noord-Rho- desië. Niet alleen vrouwen en kinderen, maar ook mannen vluchtten. Die vlucht groeide tot een volledige uittocht, toen de „Force Publique" op zaterdagmiddag 9 juli in haar kamp begon te muiten en vijf blanken, onder wie de Italiaanse consul, neerschoot. Maar die muiterij werd door kordaat optreden van een Belgische offi cier en een handvol parachutisten binnen anderhalf uur ingekapseld. Weliswaar begon de bevolking van de zwarte wijken Kenya en Katouba de zondag daarop te plunderen, maar die actie beperkte zich tot twee winkelstraten van voornamelijk Griekse handelaren, die aan die wijken grensden en hun winkels reeds verlaten hadden. De totale schade was: twintig leeggeplunderde en uitgebrande winkeltjes, een akelig, maar in Afrikaanse wijken geenszins ongebruikelijk voorval. In het blanke deel van Elizabethstad werd nie mand een haar gekrenkt, er werd niet ge plunderd, niet gebrandschat. De Belgische officieren en administra teurs, die nu met hun hand op de kas van Advertentie PARIJS (UPIMet een uiteenzetting van premier Michel Debré over de buiten landse politiek, is het Franse parlement maandag op recès gegaan tot 4 oktober. De Kamer is sedert 26 april in zitting ge weest. Het onafhankelijke dagblad Le Monde heeft wrang opgemerkt dat in al die tijd, niet aan het parlement is verzocht Alge rije, Frankrijks voornaamste probleem, te bespreken. Het werk van de Nationale Vergadering was grotendeels de aanneming van economische wetten. Op de slotzitting hield men zich in hoofdzaak bezig met en voorstel der regering om de lonen van zekere transportarbeiders, die met tussen pozen hebben gestaakt deze zomer, te ver hogen. Dit voorstel werd aangenomen. Debré riep de mislukking van de top conferentie en van het Geneefse overleg in herinnering en hij gaf daarvan Rus land de schuld. Als Rusland zich zou aan sluiten bij een algemene politiek die op vermindering van de spanning is gericht, zou Europa lange tijd niet het risico van oorlog behoeven te lopen. Over Kongo zei Debré dat België het recht heeft zijn burgers te hulp te komen. België van agressie beschuldigen, zoals Rusland deed, en bovendien nog de ande re leden van de NAVO van agressie be schuldigen, is niet alleen een lelijke ver draaiing der feiten, doch wijst ook op de bedoeling de situatie te vergiftigen en de terugkeer van de vrede tegen te werken, zo verklaarde de Franse premier. het pensioenfonds de resterende tiendui zend van de vroegere vijfentwintigduizend Belgen in Katanga tot blijven dwingen, verbergen hun schaamte over die paniek met moeite. Een hunner zei tegen mij: of men de koloniale taak nu nationaal, mo reel, religieus of economisch ziet, in de panische uittocht is in al die aspecten te kortgeschoten. En nodeloos, want overal waar maar een Belg onbevreesd op zijn post bleef en de toestand kordaat het hoofd bood, is men de zaak meester gebleven. Het past de buitenstaander nauwelijks een oordeel te vellen over de houding van de Belgische bevolkingsgroep in Kongo, maar hij kan zich lastig losmaken van de indruk, dat blanke kolonialen in Kenya, Indochi na, Kameroen, Algerije en Indonesië zich vasthoudender hebben getoond. En zeker is, dat de opvangcentra der vluchtelingen ware geruchtenfabrieken zijn geworden, waar de aantallen vermoorde Europeanen en misbruikte vrouwen tot. in de duizenden zijn opgevoerd, terwijl zij zich in werke lijkheid tot enkele dozijnen beperken. Zo men de Belgische administrateurs en adviseurs van de Katangese regering tot hier kan volgen, dan moet men zich van hun argumenten losmaken, wanneer zij betogen: als de Belgische troepen hier door UNÓ-eenheden zouden worden vervangen, dan wordt een advies aan de Belgische burgers om te vertrekken onvermijdelijk. Die betoogtrant, die ten doel heeft de UNO van interventie in Katanga af te houden door met economische chaos te dreigen, verhoogt de onzekerheid van de burgers, die er helemaal niet zeker van zijn dat Tsjombe's regering een lang leven be schoren is. Hij dient ook België's toekom stig belang niet. Tekenend is dat de Union Minière, die zeker Tsjombe boven Loe- moemba verkiest, zegt: onze stelregel is: koper produceren. Wie er hier ook regeert, als men ons met rust laat zullen wij dat blijven doen. De ogenschijnlijke zekerheid, waarmee Belgische administrateurs en mi litairen de grondslagen leggen voor een langjarig bestaan van de Katangese repu-- bliek, verbergt toch niet hun vrees, dat Katanga weer in de schoot der Kongo- republiek teruggedreven zal worden, om dat alleen de rijke mijnstaat het economi sche krachtvoer kan leveren, dat Kongo op de been kan brengen. Noch het Westen, noch de UNO zal eeuwige steun kun nen verlenen. Niemand wenst een politiek en economische vacuum, waarvan alleen de Sovjet-Unie zou profiteren. Hammar- skjoeld zal dezer dagen in Brussel. Leo poldstad en Elizabethstad de basis moeten leggen voor een politiek compromis: men spreekt nu in Katanga over een referen dum. Zal Tsjombe dat winnen? De intimidatie jegens de oppositionele Baloebakat, waar mee hij de vorige verkiezingen uit het vuur sleepte, zal dan niet herhaalbaar zijn. Wie de opposjtie jegens Tsjombe wil pol sen, hoeft maar de zwarte Cité in te gaan. De zwarte bevolking, die een vriendelijke bejegening door de blanke bezoeker opge ruimd begroet want zij heeft een kwaad geweten over de plundering, welke stapels koelkasten, textiel, drank, radio's en con serven jn de vrolijk geschilderde huisjes bracht, die de Belgische administratie voor haar bouwde maakt van haar hart geen moordkuil. Tsjombe moet weg en de Bel gische troepen moeten weg, zegt zij. Stuur ons maar Amerikanen en de UNO. In het rode stof spelen jongetjes trouwens al UNO-tje. Zij hebben blauw geschilderde kookpotjes op het hoofd en stofbrillen van geperforeerde tomatenpureeblikjes op en exerceren met houten geweertjes en do delijke ernst. Dezelfde ernst, waarmee de gloednieuwe rekruten van de gloednieuwe Katangese strijdkrachten onder de gloed nieuwe rood-groen-witte Katangese vlag oefenen. Maar de Nederlanders het meest De afgevaardigden in het Europese Par lement gaan bij de uitoefening van de par lementaire controle op de drie Europese gemeenschappen (E.E.G., Eurat.oom en EGKS) steeds veelvuldiger gebruik maken van het recht schriftelijk vragen aan de executieven der gemeenschappen te stel len en vooral de Nederlanders maken er een druk gebruik van. Blijkens het dezer dagen verschenen nieuwe jaarboek van het Europese Parle ment zijn er in 1959 in totaal 53 schrifte lijke vragen gesteld, tegen 29 in 1958. Dit jaar zijn bij de drie executieven reeds 48 vragen van afgevaardigden binnengeko men. Van de 53 vragen die vorig jaar wer den gesteld vloeiden er 19 uit de pen van Nederlandse afgevaardigden. Duitsers en Italianen kwamen op elf vragen, de Fran sen op zeven en de Belgen op vijf. De Nederlanders, die bij Duitsers. Fransen en Italianen vergeleken numeriek verre in de minderheid zijn in het parlement, hebben zich dus geducht geweerd. (Van onze correspondent) LONDEN. Macmillan heeft zijn kabi net gereorganiseerd. Ondanks de storm van protesten gedurende de afgelopen dagen kreeg Lord Home (uitgesproken als „joem", alsof het „Hume" was gespeld) de porte feuille van Buitenlandse Zaken als opvol ger van Selwyn Lloyd, die het Foreign Of fice na zes .jaar moe is en thans, overeen komstig de verwachting, kanselier van de schatkist is geworden. Ondanks alle pro testen tegen de benoeming van Home als minister van Buitenlandse Zaken heeft de premier voet bij stuk gehouden. Macmillan is er niet de man naar om voor protesten terug te krabbelen. Bovendien heeft hij tijd genoeg gehad om het voor en tegen van Home's benoeming af te wegen. Diens per soonlijke kwaliteiten, welke hij duidelijk in zijn vorige functie als Gemenebest minister heeft getoond, gaven de doorslag. Home wordt vooral geprezen voor de voortreffelijke manier waarop hij met de vertegenwoordigers van het Gemenebest omging waardoor hij in moeilijke omstan digheden meestal de juiste sfeer wist te scheppen. Macmillan gaf de critici gelegenheid stoom af te blazen. Psychologisch bleek dit een meesterlijke zet. Want nu iedereen bui ten adem is van het gesputter en gekijf behoeft Macmillan weinig te vrezen van het debat in het Lagerhuis over deze be noeming en van de critiek in de pers. Het verzet in conservatieve kringen is ook al vormloos inheen gezakl. Dit neemt niet weg dat er nauwelijks iemand schijnt te zijn die Lord Home als een ideale minister van Buitenlandse Zaken beschouwt. 'IV J Uitstekend cricketer "Selwyn Lloyd was dit échter èVèrimin. Het heeft jaren geduurd voor hij in het Lagerhuis enige indruk maakte. Men zal dienen af te wachten hoe Home zich in zijn nieuwe ambt ontwikkelt. Het is echter te betwijfelen of van het bezadigde Hoger huis de nodige vormende kracht zal uit gaan. Van Home kan gezegd worden dat hij een uiterst vriendelijk man is, die in zijn jeugd een uitstekend cricketer is ge weest. Voor een Engelsman betekent, dit laatste de best denkbare aanbeveling maai de Britse bladen hebben Home reeds ge brandmerkt als een onbekende, een mid delmatigheid en een man-zonder-gezicht. Chamberlain-man Voor de oorlog stond hij als Chamber lains parlementaire privé-secretaris, ook na München. door dik en dun aan diens kant. Home behoort tot de oude Schotse aristocratie. Een van zijn voorvaders was Schots ambassadeur in Londen. Toen in de middeleeuwen de in het nauw gebrachte Schotten in een bittere veldslag met de Engelsen om hun dap pere aanvoerder Home riepen, keerden de Schotse manschappen haastig op hun schreden terug, want de woorden „Ho me, Home, Home" die over het slagveld klonken vatten zij op dat zij naar huis moesten gaan. Sindsdien noemt het ge slacht Home zich Hume (uitspraak: j o e m) daarbij de oorspronkelijke spel ling handhavende. Toen Chamberlain werd verslagen trok Home zich uit de politiek terug, maar hij handhaafde zijn beginselen, zelfs al be tekende dit dat hij onenigheid met Chur chill kreeg. Misschien juist wegens zijn karaktervastheid besloot. Churchill hem in 1944 in zijn tussentijdse kabinet als onder minister van Buitenlandse Zaken op te nemen. Hij was niet alleen een succes als Gemenebest-minister maar ook als leider van het Hogerhuis. Het lijdt geen twijfel dat hij loyaal zal zijn tegenover Macmillan. Dit vormt echter het hoofdpunt van de al gemene critiek, namelijk dat Macmillan hoe langer hoe meer de neiging lijkt te ver tonen in de regering de enige sterke man te willen zijn, op een ogenblik dat er zulk een grote behoefte bestaat aan een ploeg welke over de hele linie sterk is. Lord Home wordt als minister van het Gemenebest opgevolgd door Duncan San dys, wiens laatste functie minister van Luchtvaart, was. Peter Thorneycroft. die twee jaar geleden, uit protest tegen de geldverruimingspolitiek en de gestadige verhoging van de regeringsuitgaven, af trad als kanselier van de schatkist, treedt weer tot de regering toe. Hij neemt Lucht vaart voor zijn rekening. Enoch Powell, die destijds als onderminister van Finan ciën tegelijk met Thorneycroft aftrad, keert terug als minister van Gezondheid. Christopher Soames, Churchills schoon zoon, die minister van Oorlog (dit bete kent: Leger) was, komt nu aan Landbouw. Zowel Thorneycroft als Soames krijgt kabinetsrang. Soames is als 39-jarige de jongste minis ter die ooit van het kernkabinet deel heeft uitgemaakt. De veelbelovende „Ted" Heath, die eerst „chief whip" (het lid van de re gering of van de oppositie, dat moet toe- Lord Home verlaat 10 Downingstreel zien op de fractiediscipline in het Lager huis; het woord betekent karakteristiek genoeg „opperste zweepdrager") en daarna minister van Arbeid, kreeg de portefeuille- loze functie van „Lord groot zegelbewaar der" met speciale verantwoordelijkheid om in het Lagerhuis als woordvoerder van Buitenlandse Zaken op te treden. Hij wordt, naar de geestige opmerking welke het Labourlid Sydney Silverman dinsdag in het Lagerhuis onder daverend gelach maakte, de „Archie Andrews" van de regering. Dit is de naam van de pop welke sinds jaar en dag voor de BBC zijn spreektalenten vertoont dank zij de mees terlijke buikspreker Peter Brough. Profu- mo, die onderminister van Buitenlandse Zaken was, verhuist naar Oorlog en John Hare verwisselde Landbouw voor Arbeid. Heathcoat Amory die door zijn aftreden als kanselier van de schatkist de voor naamste oorzaak is van het ministeriële stuivertje wisselen, werd in de erfelijke adelstand verheven en komt als Viscount in het Hogeihuis. Dezelfde eer viel te beurt aan de vroegere minister van Koloniën Lennox-Bovd, terwijl Walker-Smith, de afgetreden minister van Gezondheid naar de Lords gaat als baron. Lord Home wordt als leider van het Hogerhuis (die belast is met de indeling der parlementaire werkzaamheden in die kamer en niet te verwarren met de Lord kanselier, die voorzitter, is) opgevolgd door Lord Hailsham, die de functie kreeg van Lord President of the Council (president van de kroonraad) en minister van We tenschappen blijft. Het Italiaanse personeel van Wagons- Lits en de werknemers van het gemeente lijk vervoerbedrijf in Rome, hebben nieu we stakingen aangekondigd. De staking van de employés van Wagon-Lits begint vrijdagmorgen om 0.500 uur en zal drie dagen duren. De employés van het Romeinse ver voerbedrijf zullen donderdag en vrijdag pas om half negen 's ochtends aan het werk gaan, op etenstijd gedurende drie uur niet rijden en het werk reeds om zeven uur 's avonds beëindigen. Advertentie Alleen verkrijgbaar bij de kapper. Forse tube f 1.75 Een product van Indola. Een oude man bij een stop licht, verbijsterd starend naar een blinkende keten van voor- bijsuizend staal-op-wielen, zei zuchtend: „Dat kan nooit goed gaan waar moet dat heen?" Hij bedoelde niet te vragen naar de bestemming van al die auto's, noch vreesde hij botsin gen. Zijn verzuchting gold het probleem van alle tijden, de vraag naar wat uit deze zich bliksemsnel ontwikkelende wereld groeien moet. Een probleem van alle tijden want eens heeft ongetwij feld een voorvader van deze man verbijsterd gestaard naar een in stofwolken gehuld ma- chien, waarin dames en heren met stofbrillen en hoofddoeken en geruite jassen voort.st.oven met een snelheid van vijfen twintig kilometer per uur, en zuchtend zich afgevraagd: „Wat moet dat worden?" Het merkwaardige en tevens vertroostende van dit probleem is, dat niemand het kan oplos sen. Geen mens kan een ant woord geven op deze vraag ook al proberen velen het. En het zijn speciaal de pessimis ten, die zich beijveren om hun onheilsprofetieën met schilder achtige gedetailleerdheid rond te strooien. Doch zij weten niets helemaal niets. Wat een prettige gedachte! Nog prettiger is het daaraan verbonden idee, dat het dus geen enkele zin heeft ons te verdiepen in wat het worden moet of kan of zal. Wij kun nen met een gerust hart de wereld van vandaag aanvaar den en bezitten, zonder angst voor wat er komen zal. Want het kan evenzeer een schone wereld zijn, die zal ontkiemen uit wat ons vandaag soms als een chaos voorkomt. Wat de pessimisten vergeten is een zéér belangrijk ding: het leven is niet enkel een kwestie van wereld, doch ook van mensen. De wereld en de mensen weven samen het pa troon; en in het leven van morgen zullen de mensen even zeer passen als wij passen in het bestaan van deze dag. Het was een verbazingwek kende ervaring, dezer dagen een alom geacht en bewonderd oud-hoofdredacteur van een weekblad voor de televisie te horen uitroepen: „Wij staan aan het einde van een volko men foutieve periode in de ge schiedenis! Het is allemaal fout geweest in het. verleden en daar plukken we nu de nare vruchten van!" Hij doelde op het kolonialisme, maar hij had evengoed een ander voor beeld kunnen nemen. Wani deze man behoort tot het edele gilde der critici, die tegelijk wereldverbeteraars zijn. Zo hebben we dus al twee illustere gezelschappen: de pessimisten der toekomst, die niets goeds verwachten. De pessimisten van het verleden, die niets goeds kunnen zien in wat geweest is. Moeten we nu onze keus maken, net als bij de verkiezingen, en ons bij ge brek aan méér mogelijkheden aansluiten bij een dezer twee? Er zou nog een derde groep moeten wezen, doch merk waardig genoeg ziet men de eventuele leden daarvan nooit op het televisiescherm hun stellingen voorbrengen, noch hoort men hen in de luidspre kers, noch leest men hun ge schriften in de kolommen der levensbeschouwelijke periodie ken. De groep der Hedendagers timmert dus blijkbaar niet aan de weg en tracht niet steeds grotere aanhang te verwerven. Het is een groep, waarin het leven bizonder aangenaam kan zijn Men huldigt als voor naamste stelling de overtui ging, dat niets in het verleden noch in de toekomst werkelijk fout kan zijn, omdat het zijn rol speelt in het onnaspeur lijke weefwerk der dingen en mét al het andere de omstan digheden en de feiten schept voor wat was, is en worden zal. Het lijkt mij een zeer ge degen, wijze en rustgevende overtuiging, die ruimte laat voor vele grote levensvreug den. Wanneer men zich niet ergert over dingen die geweest zijn, en zich niet ongerust maakt over wat er komen zal, krijgt men een overvloed van vrije, onbekommerde tijd. Men loopt gevaar een lichtzinnige losbol te worden genoemd, of een naïeveling zonder verant woordelijkheid. Of een kind. Een kind ja, dat lijkt me de juiste naam voor deze mens, die alles aanvaardt in de over tuiging dat het ergens toe dient en een heilzame functie ver vult in het geheel des levens. Want een kind is het enige redelijke wezen, dat de rede lijkheid als hoogste vaandel voert. Een kind ziet alles in zijn ware gedaante, onmiddel lijk verbonden met zijn bedoe lingen en gevolgen, zonder verborgen tendenzen of ver wrongen symboliek. Als een volwassene ziet dat het regent, duiken in zijn pro- duktief gemoed herinneringen op aan druilerige zomers, ver dronken vakanties, bedorven uitstapjes, dringend aan te schaffen garderobestukken; hij denkt meteen vooruit aan de datum van zijn vrije dag, aan tante Lies die altijd slecht weer meebrengt als ze komt logeren, aan emigratie naar Florida, aan Nice, aan de was die wel niet zal willen drogen, aan de lek in het dak, aan dat noodlot van in een land als het onze geboren te zijn. Als een kind ziet dat het regent, zegt het: de bloemen krijgen te drinken, want ze hebben dorst. En het gaat over tot de orde van zijn vreugde volle dag. een regendag vol onverwachte pretjes die ge plukt moeten worden. De pessimisten van het ver leden zullen uitroepen: „Het was volkomen fout, dat onze zomers van de jaren zoveel- en-zoveel verregenden!" De pessimisten der toekomst voor spellen steeds slechtere zo mers, steeds ellendiger klima ten, steeds minder genoegen voor iedereen. Doch de Hedendagers wan delen in de regen, zien de bloe men groeien en zich schudden doorzien de functie van het neerklaterende water en ver heugen en er zich in. Zullen we niet maar onmiddellijk partij kiezen? Lief-poes, naar-pov* Als ik een „curve van genoegen" koti aanleggen zoals men in ziekenhuizen koorts-op-en-neer aantekent of zoals fir ma's hun viinst-en-verliesrekening grafisch uitdrukken, als ik op deze wijze ook het genoegen van elke dag kon vastleggen, dan zou de zigzag-lijn op en neer roets jen als een kermis-attractie. Van diepe te vredenheid met mijn eigen uiterlijk, pres taties, moraal, duik ik tot diepe wanhoop over eigen uiterlijk, prestaties, moraal. Het ene ogenblik vind ik mezelf en de wereld opperbest, het volgende moment zak ik in een diepe put van onherroepe lijke wanhoop. Treurigheid en smaak-in- het-leven wisselen elkaar af als regen en zonlicht boven een Nederlands landschap. „Dit had ik nimmer moeten doen", wordt vijf minuten later: „ik ben maar blij dat ik het zo gedaan heb". Of ook dat heb ik toch maar keurig voor elkaar gebracht" wordt: „dit is het vreselijkste wat ik ooit tot stand gebracht heb". Gaat het u ook zo, vriend lezer? Of ben ik meer dan normaal manisch-depres- sief? Bijvoorbeeld: nog tien minuten geleden beweende ik diep het verlies van twee vrije dagen waarin ik weliswaar gegeten heb en een paar vrienden heb bezocht en een zeer klein deel van een plicht ver vulde, doch vrijwel 47 uur verspild heb inplaots van zeer nodige en nuttige en belangrijke taken te volbrengen. Ik heb verlamd zitten lezen in verjaarde tijd schriften die ik in mijn huurkamer aan trof. Ik ivist, dat mijn hele leven ver gooid was, dat ik ongeluk en leed ge bracht had- En zie, om ..tenminste iets te doen, be gon ik voor u te tikken. En dat monter de mij zo op, dat de thermometer van mijn zelfgevoel rees als Wallstreet bij de ontdekking van een veld waarin dia manten om en om liggen met uranium en olie. Het is mij wellicht ook u en zelfs het hele mensdom mogelijk om van berg tot dal, van piek lot schacht, van hemel tot hel te laveren binnen tioaalf minuten vierendertig seconden. Hoe meer regels van redelijke kwaliteit op mijn pa pier verschijnen, hoe meer mijn levensge voel stijgt, tot het tegen het einde van het stukje gigantisch en bacchantisch Is. „Tot hemelhoog juichend, tot doodzijn bedroefd" met excuses aan de Duitse classicus van wie ik het zo slecht vertaald heb. Hij wist het reeds en ik weet het nu ook en als u dit leest en gelooft, weet ook u het. Het verklaart waarom brouwerijen en jeneverstokerijen goede dividenden beta len en waarom chemische fabrieken zulk een veilige belegging zijn. Indien m.en hun aangename produkten niet bij de hand heeft, is de enige uitweg het lezen of schrijven van een kort ar tikeltje rechts bovenaan bladzijde drie. En nu het bijna af is, gaat het mij alweer minder goed; erg tevreden ben ik er tenslotte niet over. En ik begin mezelf weer even zeer te haten als toen ik begon. En wellicht stemt u daarmee nu ten- volle in. H. B. Foituin Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Flirt. In Neuköln heeft een honderdjarige metselaar Adolf Joseph zijn vrouw ge slagen omdat zij 25 jaar jonger is en hij haar ervan verdenkt met jongere mannen te flirten. President. De gekozen president van Cy prus aartsbisschop Makarios en de lei der van de Turkse gemeenschap op het eiland, dr. Fazil Koetchoek hebben de benoeming van de Westduitser dr. Ernst Fortshoff tot president van het hoogge rechtshof goedgekeurd. De grondwet van Cyprus bepaalt, dat de president van het drie leden tellende hoogge- reentshof neutraal (dat wil zeggen geen Griek of Turk) moet zijn. Tweede geldzending. Twee Amerikaanse miljonairs, de broers Joseph en Victor Saturno, die vorig jaar Amerikaanse aandelen ter waarde van 340.000 dol lar hebben geschonken aan de inwoners van een arm gehucht in de bergen van Noord-Italië, waar hun vader was ge boren, hebben thans een fonds van een miljoen dollar gesticht, ten behoeve van de wezen in Italië. Genoeg. Een 33-jarige Amerikaanse sol daat van Poolse afkomst Joseph Dutka- nitch, heeft politiek asiel in de Sovjet- Unie gekregen. Dutknonitch was in West-Duitsland gelegerd, maar wilde niet langer een land en een leger die nen, die er scholen op na houden voor spionage tegen de Sovjet-Unie," zo schrijft hij in een open brief aan „Iz- westia". Gewoon teruggebeten. De 26-jarige Mario Falleroni werd woensdag in de Italiaan se stad Porto d'Ascoli aangevallen door een politiehond. Uit verdediging zocht Falleroni het gevoeligste lichaamsdeel van het dier en beet het in de neus. Man en hond moesten zich onder be handeling stellen. Uitnodiging. De Dominicaanse republiek heeft woensdag geheel onverwacht een commissie van onderzoek uit de orga nisatie van Amerikaanse staten uitgeno digd het land te bezoeken, om een on derzoek ter plaatse in te stellen naar aanleiding van beschuldigingen van Ve nezuela, dat de Dominicaanse republiek de hand heeft gehad in de mislukte moordaanslag op president Betancourt. Eén prik. Dr. D. Macleod, die verbonden is aan de universiteit van Toronto, heeft woensdag op het vijfde, internationale, aan de bestrijding van kinderverlam ming gewijde congres, dat thans te Ko penhagen wordt gehouden,verklaard dat men in de toekomst zuigelingen in hun eerste levensmaanden in één inenting, onvatbaar wil maken voor kinderver lamming. difterie, kinkhoest en tetanus. Hij deelde mede dat een dergelijke ent stof reeds in drie Canadese laboratoria wordt vervaardigd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3