TAXI 13000 75ct W PRATEN MET ENIGE FESTIVALSPELERS 2 Japanse studenten wijzen Nederland op atoomgevaar Nu koopjes halen! Morgen geven zij in Haarlem filmavond Amsterdammers vochten in Halfweg om een vrouw VAT 69 Fa. A. EVERTS SETERS" Y akantie-activiteiten voor de jeugd COLLECTE VISSEN MET DE JEUGD Open kerken Uitwerking plan voor Hildebrandmonument DONDERDAG 28 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 BETOGINGEN IN JAPAN GEMIST Haarlemse politierechter K U I N 'S „KARAMELLA'S" Examens niet voor iedereen Ds. G. K. v. d. Horst viert jubileum in 's Heerenberg Een verrassend .*5 lekkere sigaret Burgerlijke Stand van Haarlem Programma voor vrijdag ZE ZIJN EIGENLIJK een beetje toevallig in Nederland: Hiroshi Komai (19 jaar) en Takashi Tachibana (20 jaar), studenten aan één der universiteiten van Tokio. Zij kwamen alleen maar naar Nederland om de boot naar Canada te nemen, maar toen zij in ons land waren aangekomen, bleek dat hun geld niet toereikend was. Daarom besloten zij om begin augustus van hieruit per schip naar hun vaderland terug te keren. Beide studenten zijn helemaal uit Japan gekomen om in Europa te protesteren tegen de atoombom. Daardoor hebben zij in Japan zelf andere demon straties gemist: die tegen de toenmalige premier van dat land, Kisji, die moest aftreden omdat hij het veiligheidsverdrag met Amerika er bij het parlement wilde doordrukken, hetgeen zeer bepaald tegen de zin van de Japanse Studentenunie en grote delen van het Japanse volk was. Nu is er een nieuwe eerste minister, maar het gewraakte veiligheidsverdrag is door het parlement aangenomen en er zijn geen demonstraties meer. Daar hoorde Hiroshi Komai van op, toen wij hem dezer dagen in Haarlem spraken. Hij was bepaald een beetje teleurgesteld dat hij de demonstraties in Japan had ge mist. Maar ja, als de Studentenunie je uitverkiest om in Europa te proteste ren tegen de kernbewapening, dan kun je niet tegelijkertijd in Japan ook nog je stem laten horen tegen een veiligheidsver drag. Overigens had hij goede hoop dat er bij zijn terugkeer in september alsnog gelegenheid zou zijn in zijn vaderland te betogen. Misschien wel tegen datzelfde veiligheidsverdrag. Komai en Tachibana zijn reeds sinds april in Europa. Zij hebben in Londen het congres tegen de kernbewapening bijge woond, dat daar onder auspiciën van de Wereldstudentenbond is gehouden en aan sluitend daarop hebben zij meegelopen in de beroemde „Mars van Aldermaston", die ook tegen de atoombom was gericht. „Aanvankelijk waren wij de enige twee Japanners, die mecmarcheerden", vertel de hij, „Maar al speodig waren wij met zijn achten, omdat zes in Engeland wonen de landgenoten zich bij ons aansloten." Na hun bezoek aan Engeland gingen bei de Japanners naar Parijs, Marseille en Zwitserland en vandaar naar Milaan en nog enige andere Italiaanse steden, waar onder Rome. Toen reisden zij naar Neder land, waar zij de boot naar Canada wil den pakken, omdat zij ook door een Cana dese organisatie waren uitgenodigd om te spreken over de gevaren van een atoomoorlog. Helaas bleek hun geld uit geput te zijn, zodat zij in arren moede maar besloten naar Japan terug te gaan. Tenslotte moeten ze in oktober weer op hun universiteit zijn om verder te studeren Beiden volgen colleges algemene culture le zaken en Hiroshi Komai wil na afloop daarvan graag journalist worden. Zijn vriend Takashi weet het nog niet. Mis schien wordt hij leraar, misschien wat an ders. Hun min of meer onvrijwillig verblijf in Nederland willen zij in ieder geval pro- duktief maken. Op 6 maart van dit jaar kreeg een lom pensorteerder in Halfweg bezoek van drie mannen en een vrouw. Zij wilden hem spreken over een vrouw, met wie een van de mannen kort te voren omgang had gehad, maar die vriendschappelijke be trekkingen had aangeknopt met de lom pensorteerder. De visite liep echter uit op een hevige vechtpartij waarbij planken en stokken gehanteerd werden. Wegens mis handeling van de inwoner van Halfweg hadden woensdag twee van de mannen en de vrouw zich voor de Haarlemse politie rechter mr. L. W. M. M. Drabbe te ver antwoorden. „Hij had haar van mij weggestolcn met zijn geld", zei de in de vrouw teleurgestel de verdachte, een 45-jarige classificeerder. Hij ontkende echter de lompensorteerder geslagen te hebben. „Ik was bewusteloos geslagen. Bovendien was ik onder invloed van sterkedrank", verdedigde hij zich. Op een vraag van de politierechter be- ve.stigde verdachte dat het nu weer goed was tussen hem en de vrouw over wie de ruzie was ontstaan. „Dus het is Jantje huilt, Jantje lacht", stelde de politierech ter vast. De tweede verdachte, een 25- jarige hoedenmaker, ontkende eveneens de lompensorteeerder mishandeld te hebben. Hij was alleen meegegaan om de oudste verdachte „tegen te houden" als het mis schien tot vechten zou komen. De lompen sorteeerder en diens zoon verklaarden als getuigen dat het viertal hem wel degelijk met stokken en planken had afgetuigd. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, achtte de mishandeling wettig en overtuigend be wezen en vorderde tegen de 45-jarige clas sificeerder een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een geldboete van 100, tegen de hoeden maker- 75 en tegen de vrouwelijke ver dachte 50. Tegen de man van de laatste, die niet op de terechtzitting was versche nen, vorderde mr. Wiarda een geldboete van 75. De politierechter veroordeelde de verdachten conform de eis. Advertentie HEBT U ZE AL GEPROEFD BANKETBAKKERIJ Hoogerwocrdstraat 11 - Tel. 53158 Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn voor de hoofdakte-examens geslaagd (gehele akte) de dames A. Josso te Amsterdam; A. W. Adneij te Haarlem; Th. M. de Jong te Venhuizen; H. J. W. M. Fles- kens te Amsterdam; J. J. S. Kranendijk te Haarlem; F. de Metz te Amsterdam; de lieren H. G. Strick te Alkmaar; J. W. Smith te Amsterdam; R. J. W. M. Peters te IJmui- den; Th. J. M. v. d. Meer te Amsterdam; W. G. Kwakman te Amsterdam; S. Graaf- huis te Amsterdam; J. H. Glotzbach te Am sterdam. Verklaring B de dames P. H. Ke- venaar te Amsterdam; P. J. de Rozario te Haarlem; de heren C. v. d. Bosch te Uit geest; B. Kramer te Assen; N. C. Betjes te Assendelft en A. Mak te Obdam. Advertentie Op hun wereldreis hebben zij vier films bij zich, die de verschrikkingen van de atoomoorlog duidelijk maken. Het groot ste deel van één van deze films, „Hiro- sjima", uitgebracht door de Japanse On derwijzersunie, hebben wij gezien. De film, waarin achtduizend inwoners van Hirosjima meespelen, is voor het eerst in Nederland vertoond en brengt op sug gestieve wijze de verschrikkingen van het bombardement van Hirosjima in beeld. De tekst is in het Japans, maar Hiroshi Komai, een ernstige bebrilde jongeman, gaf ons in duidelijk Engels enkele toe lichtingen. Verder hebben de beide stu denten nog bij zich: „The world is terri fied", een wetenschappelijk film, waarin wordt gewezen op de genetische gevolgen van een atoomoorlog, „Children of Hiro sjima" en „It is still good to live". Dc beide Japanners willen deze films onder een zo groot mogelijk publick bren gen. Gelukkig hebben zij in ons land con tact kunnen opnemen met de heer G. A. de Bock van de Anti-Atoombomactie. Deze is erin geslaagd voor morgenavond een bijeenkomst te beleggen in restaurant Brinkmann, waar de vier films worden vertoond en hijzelf toelichtingen zal geven in het Nederlands. Aan deze filmavond werken tevens mee „Kerk en Vrede", Pax Christi en de Wereldfederalisten. De Japanse studenten hopen tijdens hun korte verblijf in Nederland nog meer van Advertentie maar alleen voor de man, die weet wat hij wil en een goede maak heeft. FINEST SCOTCH WHISKY Ds. G. K. van der Horst, emeritus-predi kant te Haarlem, die zondag de dag her denkt waarop hij vijftig jaar geleden in het ambt bevestigd werd, zal dit jubileum vieren in zijn eerste gemeente 's Heeren berg, waar hij op dezelfde datum (31 juli) vijftig jaar geleden zijn intrede deed. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem -Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel. 12730 BADKAMERS - DOUCHECELLEN dergelijke avonden te kunnen beleggen, ook al omdat zij wegens geldgebrek niet naar Ghana en Tunesië kunnen gaan, het geen zij aanvankelijk van plan waren. In elk geval hebben zij tot dusverre in Europa gelegenheid te over gehad om te protesteren en zij hebben van deze kan sen een dankbaar gebruik gemaakt. Want aan de jeugd komt in de eerste plaats het recht tot protest toe. Een gezegde dat Hiroshi Komai en Takashi Tachibana goed hebben begrepen. Advertentie HAARLEM, 2 juli ONDERTROUWD: 27 juli: J. J. van den Hoek en M. van der Pol; T. Luimes en H. C. G. M. van der Ham; Th. K. M. Mees ters en H. Th. Boxelaar; J. Hoppenbrouwer en A. G. de Graaff; P. G. van Dalen en W. Smit; J. M. G. F. Scholte en J. W. E. Burggraaf; Tj. Boonstra en A. Hoetmer; G. Piers en A. M. Grannetia; D. A. Schoen en Th. W. Mooren; R. P. Hij wegen en M. Ottolini; J. B. P. M. van der Veldt en M. G. Bekema; J. G. Pel en M. A. Ronde; D. de Graaf en A. Kamerman; J. P. B. Son- nemans en O. M. Schnitger; A. Pleizier en F. van den Berg; A. van den Bosch en H. M. A. Rovers; A. Miedema en A. M. S. Beringen; W. A. M. Rooijers en A. C. M. van Bakel. GEHUWD: 27 juli: J. Th. H. Bannen berg en H. M. F. de Roij; Th. M. Germes en J. G. C. Elsendoorn; F. W. Bechler en L. Colt'oort; J. M. Laadstra en M. Oor schot; B. H. A. van der Vlist en C. E. M. van Velsen. BEVALLEN van een zoon: 25 juli, J. SchutterBeek; 26 juli, M. Kessens Mast; 27 juli, P. M. RietSiewertsen. BEVALLEN van een dochter: 26 juli, H. M. BooneTeeuwen; J. M. Duiven voordenGuiteneau; Chr. H. Mulderij de Jong; 27 juli, A. VaderCommandeur. OVERLEDEN: 25 juli, C. Th. Blokker, 81 j., Kamperlaan; 26 juli, M. G. G. Goe- maatvan Bentem, 51 j., Kamperlaan; E. M. Bol, 38 j., Lcidsevaart; 27 juli, H. W. Kooij, 84 j., Badhuisstraat. Parochiehuis St. Jan, Teylerplein 10 en 14 uur: toneelgroep „Arene" met „De gestolen prins". Voor alle afdelingen van het Haar lems Speeltuinverbond: Fantasiedag in het Concertgebouw. Aanvang 10 uur. „V.Z.O.D.", Nieuwlandstraat 10 uur: zwemmen in zwembad Kleverlaan. „Centrum", Wilsonsplein 10 uur: zwemmen in zwembad Houtvaart. „Delftwijk", Top Naeffplantsoen 15 uur: excursie stadskweektuin. „Zaanenoord", Zaanenstraat 9.30 uur: dagtocht naar Groenendaal. „Dartele Jeugd", Flevoplein 14 uur: toneelvoorstelling in feestzaal Noord. Rijksstraatweg. „Hof van Eden", Geusevesperstraat 10 uur en 14 uur: filmvoorstelling op de kleutertuin, Muiderslotweg. „Noordervreugd", Ambachtstraat 14 uur: toneelvoorstelling in feestzaal Noord, Rijksstraatweg. „Don Bosco", Phoenixstraat 14 uur: filmvoorstelling. „Elba", Ged. Schalkburgergracht 9.30 uur: wandeltocht naar Bosbeek. Het aantal buitenlandse gasten in Haarlem is dezer dagen met achtenveertig toegenomen. Het zijn de deelnemers aan het internationaal kunstfestival van de Conference of Inter nationally-minded Schools, die zich hier voorbereiden op de grote uitvoering, die zij op 4 augustus in het Openlucht theater te Bloemendaal zullen geven. Deze uitvoering vormt dan tevens de apotheose van hun verblijf in Nederland; een verblijf tijdens welk zij kennis hebben gemaakt met de Nederlandse volksaard. Maar, wat tenslotte het doel van dit alles is: zij hebben de internationale verstandhouding tussen de middelbare scholieren kunnen verbeteren en verstevigen. Allemaal werken zij hieraan mee, maar nog harder werken zij voor het meer vastomlijnde doel van een goede einduit voering in het Openluchttheater. Eén van de repeterende groepen was bezig in de Christiaan Huygensschool in Haarlem-Zuidwest. Bij een bezoek, dat wij aan deze school brachten, vielen wij met onze neus in de „litteraire" boter, ivant in het nieuwe gymnastieklokaal van de school, waren enkele Duitse leden van het gezelschap bezig aan een repe titie van Goethe's „Die Laune des Verliebten", voor een aan dachtig luisterend gehoor, dat zich stil en instemmend aan de voet van het wandrek aan Goethe's gezag onderwierp. Onder deze schare bevond zich eveneens mejuffrouw A. Otto, presidente van het kunstfestival. Op ons gewenk kwam zij op kousevoeten nader (de vloer van de gymnastiekzaal dwong haar en de anderen tot. dit vertoon) en bereidwillig introduceerde zij ons bij enkele gasten, met wie wij een gesprekje hadden. In één van de zandbakken, die langs een muur van de Christaan Huygensschool, aan de kant van het speel plein zijn ingericht, zaten twee Engelse meisjes te zon nen. Susan Morgan en Susan Bulmer, kwamen allebei uit een plaatsje in de buurt van Bristol. De zeventienjarige Susan Morgan had haar hart verpand aan het toneel en nu ook aan Holland, dat zij voor de eerste maal bezocht. „Iedereen is zo vriendelijk", zei ze en daarmee kon haar mede-scholiere, Susan Bul mer, zich volledig verenigen. In tegenstelling tot haar vriendin had Susan Bulmer Oostenrijk en Zwitserland bezocht, maar hier in Hol land was alles „lovely" en „beautiful". Mejuffrouw Bulmer speel de hobo en zij wachtte in de zonnige zandbak op haar beurt om te repeteren, iets wat het groepje Duitse jon gelui rondom een piano in één van de schoollokalen be slist niet deed. De klanken van de „klas sieken" omspoelden de wach tenden in de zandbak buiten Binnen zaten de veroor zakers van dit welkome ge luid' Horst Weber en Uwe Daneke. „Ik kom uit Hameln weet wel de „Rattenvanger" en ik heb al eens eerder een festival meegemaakt, in de buurt van Parijs. Ja, ik speel al negen jaar piano. Nee geen jazz, hoewel ik er wel van houd. Maar ik heb er geen temperament voor, geloof ik. Ik speel trouwens niet alleen klassieke muziek, maar ook wel schlagers en zo" De achttienjarige Horst sloeg een paar accoorden aan op de piano. Zijn twintigjarige vriend, Uwe Daneke eveneens uit Hameln pakte nu zijn „violine". („Ik speel zeven jaar viool en ik heb ook zeven jaar les" vertelde hij ons) en beiden schikten zij zich terwille van de fotograaf om de piano waarop trots de muziek bladen van het „Concert in G dur" van Joseph Haydn pronkten. „Die Laune des Verlieb ten" is voorbij. Toehoorders, speelsters en spelers drom men de koele gang in, praten soms moeizaam met el kaar of lopen even verder de gang in waar enkele krat jes staan met frisse dranken. Het is zowaar warm weer en Marie Iiélène Sicard uit Bayonne. zakwoordenboekjes, raken wij in gesprek met mademoi selle Marie Hélène Sicard, die uit Bayonne in Zuid- Frankrijk kwam. Mademoi selle Marie studeert op een Het Engelse meisje Susan Bulmer de festival-gaslen laten zich de gelegenheid niet ont nemen om op het uitgestrek te grasveld voor het gym nastieklokaal verpozing te zoeken. Daar op dat gras veld, midden tussen de boterhampapiertjes en kleine De Duitse jongens Horst Weber en Uwe Daneke muziekschool in Parijs. „In maart, volgend jaar studeer ik af". Maar op dit festival danst zij en speelt zij mee in een maskerade. Het is niet de eerste maal, dat Hé lène Sicard Holland bezoekt. Verleden jaar september heeft zij met haar school een bezoek gebracht aan Zwolle Tswollè, zoals zij zegt en aan Amsterdam. Marie Hélène spreekt goed Engels en in deze taal geeft zij uiting aan haar liefde voor Holland, „because, here everything is so clean". Maar plotseling daagt er aan de kim van ons rustige gesprekje een wolkje op, een verontwaardigd wolkje, dal Tineke Drabbe heet, zestien jaar oud is en in de vierde klas van het gymnasium zit. En dit laatste is het be langrijkste. Want het gym nasium, dat oorspronkelijk helemaal niet mee zou doen aan dit festival „het was ons niet gezegd", aldus Ti neke is nu plotseling wel, dank zij de deelneming van Tineke Drabbe (als enige van de gehele school) by dit C.I.S. festival betrokken ge raakt. Het gymnasium doet dus wel mee, al is het horri bele dictu met één leer ling En Tineke was veront waardigd omdat dit niet in de krant stond. Nu, hier staat het dan. Na het gesprekje met Ti neke, vertrouwt Marie Hé lène Sicard ons nog toe, dat zij 3 augustus drieëntwintig jaar wordt. Drie augustus, dat is één dag voor de uit voering in het Openlucht theater. Wij hebben het in onze oren geknoopt. In de week van 1 tot 6 augustus wordt weer gecol lecteerd voor de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonneglo ren". Het comité dat zich met deze collecte heeft belast, doet een beroep op de inwo ners van Haarlem een bij drage af te staan ten bate van de verpleging van lang durig zieken in deze sana toria. Opbrengst collecte De in de week van 4 tot en met 9 juli gehouden collecte, uitgaande van de stichting christelijke blindenhulp „De fakkels bijeen" heeft onge veer 8200 opgebracht. Verleden week zaterdag hield de visclub „Morgen licht" uit Haarlem bij Schalk wijk een viswedstrijd voor de jeugd met de bedoeling om bij de jongeren de be langstelling wakker te roe pen voor de hengelsport waarna men in de nabije toe komst wil overgaan tot het stichten van een jeugdvereni ging. Er verschenen tien jon gens aan de waterkant, die driemaal 45 minuten visten. De uitslag was: 1. Jan Stoof 40 stuks, 2. Gerrit Vlugt 26 stuks. 3. Jan Vlaswinkel 17 stuks, 4. Bertje Hermus 8 stuks, 5. Benny Vijfhuizen 6 stuks, 6. Wim Noyons 3 stuks en 7. Giel Pus 1 stuks. De overige drie deelnemertjes vingen niets, maar toch gin gen alle jongens met een prijsje naar huis. Op zaterdag 6 augustus trekt „Morgenlicht" er weer met de jeugd op uit. Jongens van 10 tot en met 16 jaar kunnen zich voor deze wed strijd opgeven bij de heren H. J. Hulscher, Klein Heilig land 58rood en P. G. Stoof, J. J. Hamelinkstraat 117, beiden te Haarlem. Behalve de kerk van de Evangeliische Broederge meente en de Gereformeerde Wilhelminakerk in Haarlem, die dagelijks voor meditatie of gebed geopend zijn, is nu ook een zaaltje van het Ne derlands Bijbelgenootschap bij de Grote Kerk iedere dag van tien tot twaalf en van drie tot vijf uur open. Dezer dagen heeft prof. J. Bronner in gezelschap van onder meer ir. Ch. C. van der Vlist en ir. H. A. Breuning van de Haarlemse gemeentelijke dienst van Open bare Werken, alsmede architect C. W. Royaards een bezoek gebracht aan de Kleine Hout in Haarlem, waar het Hilde brandmonument zal komen te staan. Als resultaat van dit bezoek zijn enige kleine correcties aan het opstellingsplan aange bracht, waarna Openbare Werken zal be ginnen met de uitwerking van het defini tieve ontwerp voor de plaatsing. Men ver wacht dat met de voltooiing van dit plan ten naaste bij ongeveer twee maanden zullen zijn gemoeid, waarna met de plaat sing van het monument kan worden be gonnen. Advertentie Kamgaren costuums 69.00 Sportcolbcrts29.90 Sterke broeken 9.98 Cotton gabardine regenjassen, geheel dubbel 24.90 Dri sil regenjassen39.00 Fablo No-iron overhemden 7.95 Ziet onze etalages vol koopjes Ook u kunt hiervan profiteren Gen. Cronjéstr. la - lb - Tclef. 53334 BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: A. Roekens en H. H. L. Oosterholt; L. Roosendaal en T. Adema; J. Stanborough en R. Meijer; R. J. Ruyse- naars en I. M. de Groot; P. A. M. Mulders en H. Th. J. Schutter. GETROUWD: W. H. M. Kamphuijs en G. W. Bakker; R. Wolthuis en R. A. M. van Deutekom. GEBOREN: Michaël, z. van A. Beerthui- zen en C. W. van Vliet; Michael Petrus Ma ria, z. van H. B. M. Schumacher en J. M. C. Duindam; Petra Corine, d. van J. Schipper en A. E. van der Zweep; Johannes Marcus Hermanus, z. van F. M. Gozeling en J. Th. C. Woerden. OVERLEDEN: Mej C. E. Doesburg, 77 j.; Th. J. Konings. 75 j.; H G. Christenhusz, 67 j.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5