Derde dag Vierdaagse weer zwaar, behalve voor de terdege getrainden Mere veld's mijlrecord-prijs is niet attractief genoeg voor het buitenland Beslissingswedstrijden in de tweede klasse Ereplaats voor Bontekoe Races in Zandvoort gaan niet door Nederlandse turnploeg is ingedeeld Ook gisteren slechts één uitvaller in Apeldoorn Stille claque KNBvLO contra NWB 17 HPC in de titelstrijd Westduitse waterpoloploeg gaat naar de Spelen Hockeyploeg van India mag vertrekken Joop de Mos uitgeschakeld in Eastborne Regen spelbreker bij toernooi in Hilversum Om de Galea-beker Anton Ebben op negende plaats in Oostende Pisani leidt in Europese titelstrijd Starklasse Van der Hoek gaat naar Sportclub Enschede VRIJDAG 29 JULI 1960 Alleen de allersterksten blijven over de Vierdaagse". En terwijl die infante ls' met zijn Rotterdamse accent het zei, hrok hij erzelf van. Het gebeurde clon- 'erda«middag halverwege de Zeven- 'leuvelenweg, tegen het einde van de 'acht dus. De velen die voorzichtig lo pend, zodat de pijn van de doorgelopen voeten tenminste nog te dragen was, eigenlijk op hun wilskracht de tocht, naar Nijmegen voortzetten, zeiden weinig, maar dachten zoveel te meer. Alleen die kleine magere wandelaar, die dat leerde een blik op zijn Vicr- daagsekruisje voor de veertiende maal naar Nijmegen was gekomen om zich on der de hoede van majoor Breunese te stellen, was heel erg verontwaardigd. „Neen, jonge man", waren zijn woorden „niet in de eerste plaats de sterkst.en blijven over. Alle goed getrainden redden liet". En zo is het. Primair voor een Vier daagse is een voortreffelijke training. Dondei-dag was het weer het gebruikelijke beeld van de derde Vierdaagsedag. Regel matig passeerden er wandelaars, die' al leen doordat zij links en rechts onder steund werden, de finish hebben gehaald. Zelfs kregen de toeschouwers weer zo'n triest tafereeltje te zien van een Britse militair die gesteund door twee meisjes zijn laatste kilometers afstrompelde. Training, inderdaad, het valt steeds Enkele groepjes uit het Vierdaagse- leger van Nijmegen uit de lucht gezien tijdens hun mars van de derde dag. (Luchtfoto ANP) lijke zeven-heuvelenweg. ging die hinder lijke motregen over in een druillerig regentje, dat iedereen langzaam maar heel gestadig doornat maakte. Neen, erg veel belangstelling hadden de duizenden niet voor de prachtige natuur, voor het golvende graan en de mooie bos sen. Bij elke heuvel die genomen was, tel den ze: „één., twee., drieEn toen ze dan eindelijk die zeven-heuvelenweg mochten verlaten waren ze er inmiddels wel heel zeker van geworden, dat zeven nooit een heilig getal kan zijn. Het kon haast niet anders, zo meenden de kenners, ditmaal moest het aantal uit vallers wel bijzonder hoog zijn. Maar die experts kregen ondanks het slechte weer ongelijk, het werd zelfs een laagterecord. Slechts 20 lopers haalden de eindcontrole niet. Die cijfers zeggen echter lang niet alles. Daaruit valt niet te lezen, dat een meisje dat bij de finishcontrole flauw viel, per ambulance moest worden vervoerd voor nadere medische behandeling. Ook valt daaruit niet op te maken, dat velen de finish slechts ternauwernood hebben ge haald en dat enkelen zelfs per militaire auto naar huis moesten worden vervoerd. Van de 11.361 deelnemers, die donderdag de derde dag van de Vierdaagse met suc ces beëindigd hadden er waren die dag 20 uitvallers hebben er zich 19 vrijdag morgen niet bij de startcontrole gemeld. Het aantal wandelaars, dat vanmorgen op pad ging, bedroeg dus 11.342. Het was ideaal wandelweer: een licht bewolkte hemel met af en toe wat zon, en een tem peratuur van ongeveer 19 graden. Bekende momenten voor Vierdaagse- lopers: vermoeide en beblaarde voeten. De water polocompetitie De drie minuten en 41 seconden die HVGB wegens het staken van de wed strijd moest spelen tegen Het Gooi in Bussum zijn donderdagavond gespeeld. Het Gooi produceerde nog 2 doelpunten en HVGB één, zodat de eindstand is gewor den 8-3 voor Het Gooi. In Zaandam werd gespeeld de ontmoeting Nereus-DWT. De ontvangende ploeg, die de kampioensaspiraties heeft, zat er flink op en nam door Jan Sikma de leiding, waarna Stam er 2-0 van maakte. Peter Smit, die bij DWT op de midvoorplaats lag had de achterstand voor DWT verkleind toen Henk Schenk vanuit de Nereus-ach- tehoede naar voren kwam en de ruststand op 3-1 bracht. Ook in de tweede helft hield de DWT- verdedigde de gevaarlijke Nereus-midvoor Gregorius onschadelijk maar plotseling kwamen toen steeds de achterspelers naar voren. Het was 5-1 toen Eichhoorn voor DWT raakschoot, waarna Westerman met het nemen van een strafworp de eind stand op 5-3 bepaalde. Met deze uitslag is Nereus en AZ'70 gelijk geëindigd op de bovenste plaats, zodat een beslissingswed strijd om het kampioenschap van de twee de klasse A moet volgen. Deze wedstrijd wordt al hedenavond half acht in de zwem vijver Groenendaal in Heemstede gespeeld. DWT en DWR delen nu de onderste plaats van de ranglijst, zodat een beslis singswedstrijd moet worden vastgesteld om uit te maken welk zevental afzakt naar de derde klasse. De reserves van HPC wonnen in de zwemvijver Groenendaal met 5-0 van De Futen 2 en moeten nu met DJK 4 een beslissingswedstrijd spelen om het kam pioenschap van de reserve derde klasse F. De dames van HPC kregen voor de derde klasse DLGB uit Leiden op bezoek. Het was een ongelijke strijd, daar HPC met 6 dames tegen een voltallig LGB streed Met een overwinning van 90 keerde LGB huiswaarts. De ploeg werd met die uitslag afdelingskampioen. De Heemsteedse zwem- en poloclub HPC heeft voor de nationale zwemkampioen- schappen die op 5, 6 en 7 augustus in Apel doorn worden gehouden, als volgt inge schreven: 400 meter vrije slag: Johan Bon tekoe; 100 meter vlinderslag: F. E. v. d. Eynde; 100 meter rugslag meisjes: Liesje Remer; 100 meter rugslag jongens: Boudie de Jong; 4 x 100 meter wisselslag estafette heren: rugslag: P. H. Enthoven, schoolslag: H. R. Verieur, vlinderslag: F. E. v. d. Eyn de, vrije slag: R. Prins; 4 x 200 meter vlin derslag: J. Bontekoe, H. Lippe, R. Kabel, R. Prins; 100 meter vrije slag heren: R. Prins; 100 meter vrije slag jongens: P. Hu- nink; 100 meter rugslag dames: Hennie Vlaanderen. De Westduitse waterpoloploeg zal Duits land vertegenwoordigen hij de komende Olympische Spelen. Dat was het resultaat, van de vijfde en beslissende ontmoeting tussen Oost- en West-Duitsland, die don derdag op neutraal terrein in het Zweed se Upsala plaatsvond. West-Duitsland won daar met 31 na een voorsprong bij de rust. Het Westduitse zevental had de eerste twee wedstrijden ge wonnen, Oost-Duitsland de volgende twee en na vier ontmoetingen was ook het doel- gemiddelde gelijk: 1616. De Indiase hockeyploeg, die op last van een rechtbank in Bombay een verbod was opgelegd om naar Rome voor de Olympi sche Spelen te vertrekken dit in ver band met een geschil tussen het Olympi sche comité van India en de Indiase Wie lerfederatie heeft gisteren toestemming gekregen voor de reis. Rechter B. J. Diwan heeft het verbod vernietigd op grond van een verzoekschrift van het Indias Olympi sche Comité. Tennis In de halve finales herenenkelspel van het toernooi voor tennisleraren in East bourne is onze landgenoot Joop de Mos uit geschakeld door George Worthington. De als eerste geplaatste Australiër zegevierde met 2—6, 6—4, 6—4. In de andere halve eindstrijd versloeg Peter Canhtorn (Australië) de Engelsman Bill Moss met 61, 62. Donderdag werden in de morgenuren enkele partijen gespeeld in het internatio nale tennistoernooi in Hilversum, daarna was de regen voortdurend spelbreker. De uitslagen waren: herenenkelspel, derde ronde: M Davies (G.B. versl. G. Koenig (Zuid-Afrika) 6—1, 6—1; V. Petrovic (V.S.) versl. K. E. Diepraam (Z.-Afr.) 63 61; A. Gaertner (Z.-Afr.) versl. R. Bruloot (België) 60, 62. Damesenkelspel, derde ronde: Renee Schuurman (Z.-Afr.) versl. mej. Warnke (Did.) 63, 64; mevrouw VukovicCarr (Z.-Afr.) versl. mej. Ruinen (Ned.) 6—1, 6—0. Tn Vichy zijn de wedstrijden begonnen voor de finales van het tennistoernooi om de Galea-beker. Na de eerste dag heeft Spanje een 2-1 voorsprong in de ontmoeting tegen Frankrijk en leidt Rusland met 2-0 tegen Duitsland. VOETBAL. De Tsjechische voetbaltrai ner Milan Luger, die met het Poolse voet balteam „Gornik" een tournee door Zwe den maakte, heeft kort voor de ploeg zou terugkeren politiek asiel gevraagd. Hij heeft dit gekregen en wacht thans, voor lopig ondergedoken in de omgeving van Malmö, op een werkvergunning. De Heemsteedse zwemmer Bontekoe heeft in Ermelo, zoals bekend, de 1500 meter vrije slag gewonnen en daar mede de nationale titel op dit nummer voor zich opgeëist. Men ziet hem hier op het „schavotje", geflankeerd door Witte van AZC Apeldoorn, die op de tweede plaats kwam, en de Robben- zwemmer Hermsen. De gecombineerde races van de K.N.M. V. en de K.N.A.C., die volgens de natio nale autosportkalender zondag 7 augustus op het Zandvoortse circuit zouden worden gehouden, gaan niet door. De organisatie van deze races was in eerste aanleg in handen van de K.N.M.V. De K.N.A.C. zou medewerking verlenen door aansluitend aan de motorraces natio nale sportwagenraces te laten verrijden. De K.N.M.V. heeft echter bij nader in zien de financiële risico's van de organi satie niet aangedurfd en de K.N.A.C. heeft niet kunnen besluiten op eigen gelegenheid sportwagenraces te organiseren, eveneens vanwege de financiële risico's en boven dien omdat op 7 augustus een aantal be kende Nederlandse rijders niet aanwezig kan zijn. Op 6 augustus wordt namelijk in Engeland de return-match gehouden in de door de Nederlandse Autorensport Vereniging op touw gezette landenwed- strijd voor Grand Tourisme-auto's tot 1600 cc. De Nederlandse dames-turnploeg is door de Internationale Turnfederatie voor de Olympische Spelen ondergebracht in de eerste van de twee groepen. De Internationale Turnfederatie, die deze week in vergadering te Genève bijeen was, heeft de volgende groepsindeling voor de Olympische Spelen opgemaakt: Groep 1: Finland, Joegoslavië, Canada, Israel, Bulgarije, Italië, Oostenrijk, V.S., België, Rusland en Nederland. Groep 2: Frankrijk, Duitsland, Japan, Tsjechoslowakije, Polen, Roemenië, Spanje, Hongarije, Luxemburg, Zuid-Afrika, Au stralië, Groot-Brittannië en Zweden. Groep 1 zal op 6 september van 8 tot 14 uur turnen en op 8 september van 17 tot 23 uur Groep 2 treedt aan op 6 september van 17 tot 23 uur en op de 8ste van 8 tot 14 uur. Wegens de te verwachten hitte, stelde de Internationale Turnfederatie voor de individuele kampioenschappen van 9 sep tember twee uur later te laten beginnen. Het aanvangsuur zou dan 5 uur 's middags worden. Wandelsport weer op dat die geroutineerde oudere Vierdaagselopers vrijwel allen fit binnen komen. Rustig, heel rustig leggen zij hun dertig of veertig kilometer af. En als men hen vraagt hoe het komt dat zij zo monter de tocht hebben volbracht, dan luidt het antwoord steeds: door een lang durige en serieuze training. Alles-of-niets De derde dag, als het parkoers de wan delaars in de richting van de Maas voert, was der traditie getrouw de dag van alles-of-niets. De wandelaars die erin sla gen op de derde dag hun tocht te vol brengen, kunnen er vrijwel zeker van zijn dat zij 24 uur later hun Vierdaagse kruis je mogen afhalen. Immers, al is ook die laatste dag moeilijk, door de morele steun van de vele tienduizenden langs de wegen worden heel veel deelnemers gered. Het zag er 's morgens allemaal heel goed uit. De lucht was lichtbewolkt. en de temperatuur was heerlijk. Maar, als zo vaak, het venijn zat in de staart. Toen de lopers Groesbeek, het centrale punt, na derden begon een gestadig motregentje al vervelend te doen. En enkele kilometers verder, nota bene op het moment dat het legioen bezit nam van de mooie maar moei- De derde dag van de Apeldoornse vier daagse is voor de deelnemers niet eenvou dig geweest. De mulle bospaadjes in de omgeving van Assel bleken soms moei lijk te nemen hindernissen, temeer omdat diverse tippelaars last van stijve spieren hadden. Deze bleven aanvankelijk wat achteraan sukkelen ih het wandelpeloton, maar later op de dag kwamen de gelede ren toch weer aardig bijeen. Van de 1070 gestarte wandelaars is er deze dag slechts één uitgevallen, zodat het legioen nu nog uit 1069 deelnemers be staat. De tocht voerde donderdag naar Assel en omgeving, terwijl de lopers op de 40 en 50 km bovendien nog Uddel met een bezoek vereerden. Vandaag, de laat ste wandeldag, staan Beekbergen en Hoen- derloo en de fraaie omgeving van Loenen op het programma. Om drie uur begint de gezamenlijke en feestelijke intocht in Apeldoorn, waarna gedefileerd zal worden voor het gemeentebestuur. In verband met de feestelijke intocht van de deelnemers aan de Apeldoornse Vierdaagse die vanmiddag plaats vindt, is het wandellegioen van de N.W.B. vanmor gen wat vroeger uit de veren gekomen dan de vorige dagen. Reeds van 5 uur af zijn de groepen en de individuelen bij de eierhal vertrokken. 1069 voetgangers zijn vandaag op pad gegaan onder een somber en nogal dik en dreigend wolkendek. Vol trots vertelden de KNBvLO offici als ons het: de Vierdaagse is de enige organisatie die een „claque" heeft die geld toegeeft. En inderdaad, tot voor kort konden we het jaarlijks weer vaststellen, zodra majoor Breunese zijn Vierdaagse- leger heeft laten opmarcheren, stonden ze overal langs de wegen, de toeschouwers, die van heinde en verre naar Nijmegen waren getrokken. Luid klonk het applaus steeds weer op als er een groepje wande laars passeerde. Een claque dus die niet gehuurd behoefde te worden, 'n claque die zichzelf betaalde. Maar helaas, dit jaar ook een claque die geluidloos is. Donderdagmiddag viel het wel heel erg op. Vele duizenden toeschouwers hadden zich langs de laatste kilometers van het parkoers opgesteld om de wandelaars te zien binnentrekken, maar het bleef vrij wel steeds stil, heel erg stil. Vooral op die derde dag, en met die stromende re gen hadden ze dat applaus echt wel ver diend, die wandelaars. Eén van de lopers liet het wel heel erg duidelijk merken. „Eén hoeraatje voor het publiek", riep hij tot de rijen wachten den. Even werd er gelachen, toen werd het weer stil Het conflict tussen de NWB en de KNBvLO dreigt een ruzie te worden van „welles-en-nicttes". De kwestie ontstond, toen de vice-voorzitler van het organisa tie-comité van de Apeldoornse Vierdaagse en de leider van de Nijmeegse Vierdaagse na elkaar geïnterviewd werden voor de televisie. Bij die gelegenheid verklaarde majoor Breunese (KNBvLO), dat een NWB-be- stuurslid hem in 1953 zou hebben gezegd dat de NWB de Apeldoornse Vierdaagse wandeltochten heeft georganiseerd ten einde aan die van Nijmeegn afbreuk te doen. Majaar Breunese eiste in het tv- gesprek, dat deze verklaring zou worden herroepen alvorens er van 'n overleg tus sen de beide verenigingen sprake kan zijn. De NWB ontkende kort na deze tv-uitzen- ding al dat van officiële NWB-zijde een dergelijke uitspraak was gedaan. Majoor Breunese hield echter op het jaarlijks persdiner, dat altijd op de der de dag van de Nijmeegse Vierdaagse wordt gehouden, tegenover de daar aanwezige journalisten staande, dat de gewraakte woorden wel degelijk zijn gebezigd. ATLETIEK Na de eerste dag van de landenwedstrijd atletiek tussen de heren- ploegen van Finland en Zweden, die door 50.000 toeschouwers werd bijgewoond, heeft Finland een kleine voorsprong ge nomen, namelijk 103102 punten. Ondanks de verhoging van de prijzen voor de Mereveld's Mijlrecord-prijs blijft de buitenlandse belangstelling voor dit at tractieve nummer beperkt tot de twee Bel gische paarden Harley en Jambart P, waarvan laatstgenoemde al verscheidene keren succesvol in ons land is opgetreden. Sinds kort echter weer in training, zal zijn vorm niet voldoende zijn om Theo Messidor te kunnen houden. Deze snelle ruin is dan ook favoriet, maar een twijfelachtige, daar hij met zijn handicap van 40 m op Typhoon en Vanadis voor een uitermate zware taak staat en zelfs beneden de 1.20 km-tijd moet lopen om te kunnen winnen. Een tweede sprinterskoers is gereser veerd voor de 4-jarigen, waarvan de bes ten uit hun jaargang vertegenwoordigd zijn. Daar de vorm van Xuthus T niet zo goed meer is, ligt het in de lijn der ver wachting dat Xanno Ha'nover dit nummer gaat winnen, vóór Xandro S en Xuthus T. Outsider is Xanthi Con Dios. In het Tom Schreurs Memoriaal zet Not- telman de crack Vrijdag opnieuw over een lange afstand in en deze tactiek zal hem de zoveelste overwinning bezorgen, zelfs al zou Way Jewel tot een goede pres tatie komen. Outsider is Umberto. Ook in het andere lange afstandsnum mer kan Nottelman een overwinning boe ken en wel met Vulture S, die weliswaar in lange tijd niet is gestart, doch wiens prestaties nog goed vers in het geheugen Paardesport Donderdag is in Oostende een internatio naal concours hippique begonnen, waar aan door de Olympische ploegen van de V.S., Frankrijk en Turkije werd deelgeno men. In de Grote Prijs Janssens beëindig den negen ruiters, bij wie onze landgenoot Anton Ebben met Bajazzo, foutloos het parkoers, zodat barrage noodzakelijk werd. De einduitslag werd: 1. George Morris (V.S.) met Sinjon 9 ft. 42.4; 2. William Steinlcraus (V.S.) met Riviera 0 ft. 44.9; 3. Hugh Wiley (V.S.) met Master William 0 ft. 47.4; 4. mej. Frangoise Vanderhaegen (België) met Fidelio 4 strpt. 46.1; 5. Pierre Jonquère d' Oriola (Fr.) met Eclair 4 strpt. 47.6; 6. Salih Koe (Turkije) met Dedal 4 strpt. 54.8 sec.; 7. Luitenant col. Fresson (Fr.) met Grand Veneur 8 strpt. 46.1; 8. Anton Ebben (Ned.) met Bajazzo 8 strpt. 49.9; 9. George Hernaelsteens (België) met Duncan 12 strpt. 45.6 sec. liggen. Wendy Hollandia en Xavero zullen de plaatsen kunnen bezetten. In het amateursnummer profiteert X Mieke Hollandia van een ontheffing, waar door haar de zege niet zal kunnen ontgaan. Xiphon L en Ta'ky Erebus zijn de gevaar lijkste concurrenten. Het met 18 paarden bezette openingsnummer brengt nog twee serieuze Derby-kandidaten aan de start. Van dit duo wordt Yataghan Hanover de Koersen op Mereveld snelste geacht, zodat zijn derde zege in successie een feit zal worden, dit ten koste van Y Norton en Yankee Maid. Enige aan dacht verdient ook X Erebus, die weken geleden met een uitstekende prestatie ver raste. Bij de 2-jarigen behoeft Zampa van Pa- penhoef slechts buiten de fouten te blijven om gemakkelijk te gaan winnen. De met 20 en 40 m gehandicapten Zus Scotch en Zéfa zullen deze achterstand niet kunnen inlopen. Tenslotte kan Ymen na het her stel van zijn inzinking de Ruinerwold-prijs voor zijn rekening nemen, daar hij sneller kan gaan dan IJssel en Xi S. Zeilen De vierde race van het Europees kam pioenschap Starklasse is geëindigd met een drievoudig Frans succes. Winnaar werd Pisani, tweede Chancerel en derde Debar- ge. De algemene rangschikking van dit kampioenschap, dat bij Bendor wordt ge zeild, luidt: 1. Pisani (Fr.) 127 pnt. 2. Chan cerel (Fr.) 125 pnt. 3. Schrauder (Zwits.) 121 pnt. Vost bal Hans van der Hoek, de 27-jarige stopper van het tweede elftal van Feijenoord, zal het komende seizoen voor Sportclub Enschede uitkomen. Beide clubs hebben overeenstemming bereikt over de transfer som, die, naar 'men ons van Feijenoord- zijde heeft medegedeeld, 30.000,zou bedragen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17