Kardinaal Bea over het zoeken naar eenheid Beroepsrijders strijden zondag om de nationale wegtitel MEUBELSHOW Q&P 30-50% korting KAN JUWELIER - HORLOGER v. DUIVENBODEN KNCB-team won met innings van de RAF C.C. „Ducks" in Engeland OLYMPISCH ALLERLEI Ruiterwedstrijden in Midden-Beemster Polsstokvèrspringen HORLOGES fabrieksrestanten Zondag belangrijke derby: HHC tegen Schoten Het honkbalprogramma Gevangenisstraf geëist wegens rijden onder invloed 19 OP HET CIRCUIT VAN ZANDVOORT KNCB-elftal-NMCC in de tweede innings gestaakt wegens aanhoudende regen De Ronde van Joegoslavië Russische judoploeg in Europa-toernooi? w Moss filmt zichzelf „Ritm. De Kruyff' kampioen zware dressuur WIJ OP RUIMEN lOOO Dodelijke val door glasraam WAT KAN KAN, KAN KAN ALLEEN Kerkelijk Leven Kort nieuws VRIJDAG 29 JULI 1960 Op het circuit van Zandvoort wordt zon dag de derde en beslissende rit van het wegkampioenschap der beroepsrijders ge reden. Wie van de 92 ingeschreven pro fessionals en onafhankelijkcn er tot de fa vorieten behoren? Het zijn er na de voor gaande ritten in Beek en Chaam nog slechts veertien. Al de overige deelne mers rijden louter en alleen voor de eer van de ritoverwinning of een der ere plaatsen in de Zandvoortrace. Van de veertien kanshebbers staat Bas Malie paard uit het Brabantse Willemstad die in zijn eerste seizoen als beroepsrenner tot opmerkelijke prestaties is gekomen er het beste voor, alhoewel zijn voorsprong op de Beverwijker Ab Geldermans en Jef Lahaye uit het Limburgse stadje Borgha ren slechts drie seconden bedraagt. Als vierde man volgt de Brabander Anton v. d. Steen met een achterstand van acht se conden op Maliepaard. Het zou dus een interessante koers kun nen worden in Zandvoort, want ook de Zeeuwen Jo de Roo en Piet Rentmeester, die respectievelijk een achterstand van veertig en vijftig seconden moeten over bruggen, zijn lang niet kansloos maar. door de formule van drie ritten is de strijd om de landstitel der beroepsrenners uit gegroeid tot een aangelegenheid van de fabrieksploegen. De minder goed of helemaal niet geklas- seerden moeten voor hun beste man rij den en ook als zodanig staat Maliepaard Advertentie WIE REKENT bezoekt vrijblijvend de permanente SPAARNE 11 t.o. de Damstraat De meest verwende cliënt slaagt bij onze „groep C 20" van fabriek naar particulier SPAARNE 11 - Telefoon 13608 - HAARLEM 17165 - 34200 Cricket Het team van de Koninklijke Neder landse Cricketbond heeft op de vliegbasis Jever in Duitsland een fraaie inningszege behaald op een geselecteerd team van de in West-Duitsland gestationeerde R.A.F.- militairen. De Nederlandse ploeg leidde aan het einde van de eerste dag met 85 runs, terwijl de Britten het in de eerste innings tot 60 brachten. Op de tweede dag waren de Engelsen niet tot herstel in staat en bereikten de Nederlanders een totaal van 145. De En gelsen bleven met 58 het juiste antwoord schuldig. In de eerste innings kwamen Shuffelbottom (13) en Price (10) in de dubbele cijfers op een KNCB-aanval met Van Staay (3 voor 21), Onstein (3 voor 25), Bijleveld (2 voor 7) en Wijkhuizen (1 voor 3). De Nederlanders kwamen op 145 door Bouwman (55 not out), Herklotz (25), De Nijs (25) en Bregman (10). Read (4 voor 30), Ellison (4 voor 49) en Evers (1 voor 11) namen voor de RAF de wickets. Voor de tweede maal aan bat zorgden Shuffelbottom (13), Spalding (12) en Evers (14) voor dubbele cijfers. Van Staay (2 voor 17), Dries (1 voor 12), Van Arkel (1 voor 1), Bijlveld (12 voor 4) en Wijkhuizen (2 voor 4) deelden in de tweede innings voor de K.N.C.B. de wickets.r De tweedaagse cricketwedstrijd tussen het bondselftal van de KNCB en het Engelse touringteam North Middlesex Cricketclub gespeeld op het terrein van Rood en Wit in Haarlem is geëindigd in een draw. Welgemoed begon het Nederlandse team donderdagochtend aan de tweede innings, maar toen na de lunch de regen in stromen begon te vallen was het spoedig duidelijk dat verder spelen onmogelijk was. Op een stand van 135 voor het verlies van drie wickets (Heimei, HHC, 16; Terwiel, VOC, 9; Van der Linde, Sparta. 52 not out; Janssen, ACC, 41) werd de match wegens regen ge staakt, zodat een draw het resultaat was. Winnett (111) en Lewis (114) namen de wickets. De eerste dag was geëindigd met een voorsprong van het Nederlandse team, dat 163 runs in de boeken bracht tegen het En gelse 134. In de eerste tour naar Engeland onder vond de C. C. Ducks, bestaande uit promi nente jeugdige spelers, zeer sterke tegen stand van het Aldershot Army team, waar in o.m. vier Free Foresters en één Hamp shire countyspeler meededen. Op een uitstekend battingwicket kwa men de Engelse batsmen al gauw in moei lijkheden door het goede bowlen van T. H. Venker (4-41), M. Maas (3-35), R. Dérogée (2-24), dat uitstekend gesteund werd door het goede veldwerk, in het bijzonder wicketkeeper M. Slingenberg (4 slacht offers), waardoor zij slechts 126 runs wis ten te scoren Bij een theestand van 100 voor 4 (Venker 28, Mulder 16, Maas 26) scheen de overwinning zeker. Na de thee verdween echter M. Maas spoedig, waarna de laatste vijf spelers slechts vier runs aan het totaal toe kon den voegen, waardoor de Ducks 15 runs van de overwinning verwijderd bleven. er heel goed voor. Hij weet zich voor zon dag door een tiental sterke helpers om geven. Als er geen andere belangen in het spel betrokken worden, dan moet Malie paard de titel zonder veel moeite kunnen grijpen. Maar Geldermans en Lahaye heb ben eveneens hun mannetjes om het zwa re werk op te knappen. Het zijn bovendien twee renners die zich goed op een belangrijke koers kunnen concentreren. Als hun helpers er dan nog in slagen om door het beschermende cor don rond de slimme Maliepaax-d te bre ken, zal dit titelgevecht nog een boeiende ontknoping wachten. Mocht dat niet het geval zijn zodat de knechten van de Brabander de strijd beheersen dan is er voor zondag weinig spanning te ver wachten op het circuit. Theoretisch hebben ook Theo Sythoff uit Rotterdam (op 1 min. en 1 sec.), de Am sterdammer Joop Captein, Piet Damen uit Lieshout (kampioen 1959) en de Noordwij- kerhouter Arie van Wetten (allen op 2.09), de Beverwijker Coen Niesten (op 3.34), die vermoedelijk nog niet geheel hersteld is van zijn in de Tour de France opgelopen W ielrennen blessures, de Amsterdammer Daan de Groot (op 4.16), de Zeeuw Jaap Huissoon en Ab van Egmond (beiden op 4.22) nog kansen op de titel. Bij een normaal koers verloop zijn deze acht renners praktisch kansloos. Van de overige deelnemers kunnen indien zij niet aan een bepaalde ploegtac- tiek gebonden zijn Jo de Han, Wim en Piet van Est, Henny Marinus, Gijs Pauw, Jan Rol, Piet Steenvoorden, Joop v. d. Putten en Gerrit Voorting een greep doen naar de ritoverwinning. Tot de streekrijders, die aan deze fina le deelnemen, behoren: de Beverwijkers Ab Geldermans, Jan Groot en Henk Cas- tricum, de IJmuidenaar Jan Hofland, de Haarlemmers Lou Kiekens, Cees Piers en Tonny Peters, Dick Enthoven uit Halfweg, de Sassenheimer Arie van Houwelingen en Piet Steenvoorden uit Heemstede. De start is om 1 uur en de af te leggen afstand bedraagt ongeveer 192 km. (45 ronden). Voorafgaande aan deze beslissende kam- pioensrit is er een wedstrijd voor nieuwe lingen over 60 km., waarvan de start om elf uur is. De organisatie is door de KNWU weer opgedragen aan de Haarlem se wielerclub HSV „De Kampioen". De Hongaar Janos Juszko maakte don derdag de beste totaaltijd in de derde etappe van de Ronde van Joegoslavië, van Slavonski Brod naar Zagreb, die was on derverdeeld in een ploegentijdrit van 87,5 km en een rit van 101 km. De rit tegen het uurwerk voor equipes van Slavonski Brod naar Novska (87,5 km) leverde een zege op voor Hongarije met een tijd van 2 uur 02 min. 57 sec. Joegoslavië werd tweede in 2 uur 04 min. 11 sec. en Roemenië derde in 2 uur 05 min. 01 sec. De Roemeen Ionbramaru legde beslag op de eerste plaats in de tweede etappe, Novs ka—Zagreb (101 km). Zijn tijd was 2 uur 34 min. 44 sec. In het ploegenklassement na de derde etappe bezet Nederland de vijfde plaats achter Joegoslavië, Hongarije, Roemenië en Polen. De Joegoslaaf Zirovnik behield de leiding in de algemene rangschikking. Hij wordt gevolgd door zijn landgenoot Levacic en de winnaar van de derde etappe, de Hongaar Joszko. Bij de eerste tien in het algemeen klassement zijn geen Neder landers. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Judo Kampioensploegen uit acht landen heb ben ingeschreven voor het judotoernooi voor clubteams om de Europa-cup, dat op 28 augustus in St. Raphael aan de Franse Rivièra zal worden gehouden. Deze landen zijn België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Nederland, Polen, Rusland en Zwitserland. De Russische inschrijving heeft de aan dacht getrokken omdat Rusland geen lid is van de Europese Judo Unie. Om deze reden staat het nog niet vast dat de Russen tot deze wedstrijden zullen worden toege laten. Nederland zal worden vertegenwoor digd door het team van de sportschool Anton Geesink uit Utrecht. Dit team be staat uit v. d. Dolewaard. Stroes, Mackaay en uiteraard Geesink zelf. CCO^MCOCOXCCCCCOCOM Paardesport Bussen, bestuurd door „Olympische" chauffeurs hebben gisteren de bevolking van de Italiaanse hoofdstad van en naar het werk vervoerd. De „gewone" chauf feurs van de gemeentelijke vervoersdienst hadden in de ochtend-, middag- en avond- piekuren korte stakingen georganiseerd om hun eisen voor hogere lonen en betere werkvoorwaarden kracht bij te zetten. De stedelijke overheid zat echter niet met de handen in het haar, zoals de stakers had den verwachtZij riepen inderhaast de reserves op die in de afgelopen weken zijn getraind om tijdens de Olympische Spelen de axtra busdiensten te doen functioneren. De Romeinen genoten hierdoor het voor recht al een beetje in de „Olympische sfeer" te zijn gebracht. De eerste bewoners van het Olympisch dorp in Rome zijn er al. De enige schoon- springster uit Zuid-Rhodesia, de 20-jarige Sandra Morgenzood, die op de Olympische Spelen zal uitkomen, meldde zich gister middag. Zij is zo vroeg naar Rome ge komen, daar het in haar land te „koud" is om te kunnen trainen. Dinsdagavond arri veerde de eerste equipe, namelijk die van Ghana, bestaande uit elf atleten en een chef d'equipe. Hongarije zal op de Olympische Spelen door 175 sportlieden worden vertegenwoor digd. Het grootst is de schermploeg, die uit 21 leden bestaat. De atletiekploeg wordt door 20 dames en heren gevormd. In het waterpoloteam zijn 8 spelers opgenomen, die ook deel uitmaakten van de ploeg, welke in 1956 in Melbourne Olympisch kampioen werden. Het zijn Jenei, Boros, Markovitch, Doemoetor, Kanizsa, Karpati, Hevesi en Mayer. De bekende speler en oud-aanvoerder Gyarmati, die in 1956 naar de Verenigde Staten was gevlucht doch later naar zijn land terugkeerde, is voor Rome weer in de ploeg opgenomen. Jenei, Markovitch, Karpati en Gyarmati speelden reeds in de ploeg, die in 1952 in Helsinki uitkwam. Het Olympisch dorp heeft al weer meer bewoners gekregen: vijf Indonesische wiel renners en hun trainer. Uiteindelijk wor den bijna 8000 personen in het Olympisch dorp verwacht. Morgen zal een groep In diërs arriveren, spoedig door anderen ge volgd. Vier weken voor de Olympische Spelen beginnen, hebben de Romeinse verkeers- deskundigen hun plannen ontvouwd voor de verkeersregeling gedurende de Spelen. Er zullen totaal 40.000 personenauto's kun nen worden geparkeerd en duizend auto bussen bij de verschillende stadions. Daar deze parkeerterreinen tenminste 600 meter van een stadion verwijderd liggen raadt de verkeerspolitie aan, zo mogelijk gebruik te maken van de openbare vervoersmidde len. Het autobuspark is met 420 bussen uit gebreid, die tot op 200 a 300 meter bij de stadions komen. De plannen om bepaalde wegen voor het gehele verkeer af te suliten, heeft men la ten varen. Wel zal op de wegen, die leiden naar het Olympisch stadion, het zwemsta- dion en enkele andere centra, éénrichting- verkeer worden ingesteld. Een zekere res trictie zal gelden voor de bijna gereed zijnde Olympia-weg, die de verbinding vormt tussen de beide grote Olympische centra in het noorden en zuiden van de stad. Op deze 18 km lange route zal tevens een minimum-snelheid gelden van 40 km per uur, waarmee, men opstoppingen wil voorkomen. Voor de deelnemers, de officials en de pers zijn speciale parkeerplaatsen beschik baar. Om het verkeer zo vlot mogelijk te doen verlopen, wordt de automobilisten aange raden de binnenstad zoveel mogelijk te mijden. Reeds nu is het in Rome, met zijn 200.000 vervoersmiddelen, vooral in de bin nenstad met haar nauwe straten, dikwijls chaotisch en tijdens de Spelen verwacht men er nog zo'n 30.000 auto's bij, waarvan het merendeel der bestuurders het Romein se verkeer niet kent. Al jaren worden de provinciale kam pioenschappen van de Noordhollandse lan delijke ruiters gehouden te Midden-Beem ster, het landelijk gelegen centrum van de mooie Beemster. Het is de „Beemster Ge meenschap" welke deze voor de landelijke ruiters zo belangrijke dag mogelijk maakt. Belangrijk zijn de wedstrijd niet alleen om dat er de gewestelijke kampioenen wor den aangewezen, maar meer nog omdat hun prestaties aldaar bepalend zijn voor het al of niet mogen deelnemen aan de nationale kampioenschappen in Utrecht in september. Voor de springconcoursen was een aan trekkelijk parcours opgebouwd, waarop desniettemin nogal wat fouten werden ge maakt. De landelijke ruiters kunnen aan het systematisch trainen van hun spring paarden en aan hun eigen wijze van rijden wel wat meer zorg besteden. Een verschijn sel, dat trouwens niet alleen bij landelijken voorkomt. Het dressurrijden wordt terecht bij de landelijke ruiters zeer aangemoedigd en ook veel beoefend, maar aan uniformiteit van houding, zit en wijze van rijden kan nog heel wat ten goede verbeteren. Vooral was dat weer te zien bij de para de waarin ook nu weer een zeer groot aantal ruiters met hun paarden tegelijk in de ring verschijnen. Dat geeft altijd een aardige vergelijkingsmogelijkheid. De pa rade was wel een glansnummer en gaf op nieuw een bewijs van de grote bloei, waar in zich de landelijke ruitersport mag ver heugen. Tijdens de parade werden de uitslagen van de kampioenswedstrijden bekend ge maakt. Hierbij bleken vooral de Wieringer- meer-ruiters weer in hun oude vorm te zijn. Zij wonnen in de lichte en de middel zware klasse van de afdelingsdressuur en werden in de „vrije achttallen" nog tweede De zware afdelingsdressuur, dus die waar in ook inderdaad de zwaarste eisen aan man en paard gesteld worden, werd echter een zekere prooi voor de Noord-Haarlem- mermeerse „Ritm. de Kruyff" met als re- serve-kampioene de afdeling uit Nieuw- Vennep. In het kampioenschap voor viertallen konden de Venneperruiters nogmaals een 2de prijs winnen. In de zware individuele dressuur traden opnieuw leden van de Wieringermeerruiters sterk op de voor grond en wel in het bijzonder mej. B. Nie- boer, die met haar paard Goldman zowel de zware dressuur (algemene deelneming) als het dameskampioenschap dressuur wist te winnen. Een bijzonder mooie prestatie temeer omdat deze amazone al meermalen kampioene is geweest en dus blijkbaar „op peil" weet te blijven. Ook het reservekampioenschap zware dressuur kwam nog op naam van een lid van haar rijclub, eveneens een dame: mej A. Broer. Er was zelfs een jeugdkampioen schap met als 1ste prijs een gratis verblijf in het jeugdkamp ;der Kon. Federatie! Dit buitenkansje kreeg mej. Ramondt, alweer uit de Wieringermëer! Enorm groot was het aantal ruiters dat in de lichte dressuurproeven uitkwam Waar het hier geen kampioenschappen be trof, volstaan we met de mededeling, dat hierin vooral de Hoofddorpse L. R. Kapt- v. d. Wal sterk op de voorgrond trad en veel prijzen behaalde. In de springconcoursen was o.a. G. de Wit de Venneper ruiters, zo gelukkig het L- parcours te winnen als enige met 2 fout loze ritten, tweede in het M-springen was J. Bos van deze afdeling en nogmaals 1ste (in het zware parcours) mevr. Immink-v. d Sluys. Ook de leden van Ritm. de Kruyff kon den zich nog vooraan plaatsen in het M- springen, in het nummer „Klavertje-drie' (met 3 mooie bruine paarden) en in een keuring „landbouwrijpaard". Een nummer paarden voor boerenwagens en vooral het kindercircus „Door het kind voor het kind" uit Hoofddorp vormden een welkome afwisseling. Advertentie tafel- thee- en ontbijtserviezen tegen zéér lage prijzen! GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM SINDS 1876 'V I n 1 Wê>M i n Met een filmcamera van de televisie achterop zijn auto gemonteerd en onderweg luidkeels commentaar schreeuwend door het geluid van de motor heen, trekt. Stirling Moss zijn eerste oefenbaantjes na zijn herstel op het circuit van Brand's Hatch in Kent. Hij bereed een Formule I Cooper uit 1959 en droeg dezelfde valhelm-, die hij ook tijdens zijn ongeluk op Fran- corchamps droeg. En passant ver beterde hij even het ronderecord van het circuit! In Vlaardingen is de 17-jarige Rotter damse werkstudent H.C.G. de Koning door het glazen dak van een loods der Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfa- briek op een 13 meter lager gelegen beton nen vloer gevallen. Hij was op slag dood De student ,die elders in de fabriek werkte, heeft kennelijk op het dak een kijkje willen nemen. Hij is vermoedelijk dichtbij het draadglasraam uitgegleden. Op 20 augustus zullen in het Friese dorp Winsum weer de jaarlijkse kampioens wedstrijden worden gehouden van 't pols stokvèrspringen. Er is dit jaar een bijzon dere prijs aan deze wedstrijden verbonden namelijk een medaille. Deze is beschik baar gesteld door Prins Bernhard. Vele prominente figuren zullen ook dit jaar dit aparte Friese festijn bijwonen, onder wie burgemeester Van Hall van Amster dam, die vorig jaar ook aanwezig was. Behalve burgemeester Van Hall zullen verscheidene vertegenwoordigers van het Amsterdamse zakenleven naar Winsum ko men. Deze dag is namelijk reeds uitge groeid tot een jaarlijkse contactdag tus sen Friesland en Amsterdam. De organisa tie van het bezoek aan Friesland berust bij de vereniging „De Amsterdamse Ha ven". Men verwacht circa 5.000 bezoekers bij het polsstokverspringfestijn, onder wie de commissaris der koningin in Friesland en verscheidene Friese burgemeesters. Advertentie >3CCOOOOOO(X>XOOOOCC<»DOCCOOCC<>030CCC^<>:05CCOOOCOCOC<!OCCCCOCOOCOa waaronder enkele stuks van bekende fabrieksmerken. ECHT ZILVER tegen „PLEETPRIJZEN" ECHT GOUD tegen „DOUBLéPRIJZEN" BARTELJORISSTRAAT 2 - TELEFOON 13004 - HAARLEM CCCCCCCCCOMCOXX „Om de weg naar de christelijke eenheid te banen, kunnen van de rooms-katholieke kerk zeker compromissen worden verwacht op het gebied van de liturgie, de organi satie en de kerkelijke tucht, echter niet op dogmatisch terrein." Aldus een verklaring van kardinaal Bea S.J., voorzitter van het concilie-secretariaat voor de hereniging, in het tijdschrift Civil- ta Cattolica. Het zal naar zijn mening een der belangrijkste opdrachten voor het tweede Vatikaanse Concilie zijn om nor men voor de compromissen op te stellen, waartoe de kerk in haar gesprekken met de protestantse en orthodoxe kerkgemeen schappen bereid is. Kardinaal Bea, die met de secretaris van het secretariaat mgr. dr. J. G. M. Willebrands uit Warmond, tot de beste kenners der protestantse stromingen gerekend kan worden, wees er met nadruk op, dat deze normen niet ruim genoeg kun nen zijn, willen zij recht doen wedervaren aan de grote verscheidenheid. Het artikel in Civilta Cattolica is een uitvoerige uitwerking van een gesprek, dat kardinaal Bea kort na zijn benoeming tot voorzitter van het concilie-secretariaat in New York had met een Amerikaanse jour nalist. Zijn secretariaat voor de hereniging heeft een dubbele taak. Uitvoerig gaat kar dinaal Bea hierop in, wanneer hij zegt, dat zijn secretariaat aan de niet-katholieken de mogelijkheid moet verschaffen de werk zaamheden van het concilie te volgen. Daarnaast zal het secretariaat de niet- katholieke kerkgemeenschappen onder steunen in haar pogen om eenheid met de katholieke kerk te bereiken. Daarom zal het secretariaat zich belasten met infor matie aan niet-katholieken en hun wensen en initiatieven opvangen. Ook zal het zich een algemeen en overzichtelijk beeld pro beren te vormen van de werkelijke situa tie der niet-katholieke christenen in de verschillende landen, alsmede van hun wensen ten aanzien van de hereniging. Kardinaal Bea acht het echter niet waarschijnlijk, dat zijn secretariaat zich met de orthodoxe kerken zal bezig houden, omdat dit onder de competitie der heilige congregatie voor de Oosterse kerk valt. Optimisme Over de vooruitzichten van een toekom stige eenheid tussen protestanten en ka tholieken uit kardinaal Bea zich betrek kelijk optimistisch, in het bijzonder voor voorzover het de protestantse kerkgenoot schappen der oude wereld betreft. Tegelijkertijd waarschuwt hij evenwel tegen lichtvaardige en oppervlakkige il- Honkbal De hoofdklassecompetitie nadert haar be slissend stadium. OVVO verloor de vorige week van Schoten en daardoor praktisch alle kansen op de bovenste plaats. Doordat in de Joop van deze week ook het protest, dat HHC na afloop van de wedstrijd OVVOHHC indiende werd toegewezen is OVVO uitgeschakeld. Schoten en EHS zijn de belangrijkste ge gadigden voor het kampioenschap en alleen Sparta kan nog roet in 't Haarlemse kam pioenseten gooien. Zondag ontmoeten Spar ta en EHS elkaar in het Kasteel van Sparta en daar kan een EHS-zege alle Rotterdamse illusies vernietigen. Ook Schoten zou hier van profiteren. De Schotenaren krijgen zelf ook een moeilijke opdracht. HHC is de laat ste weken vooral mentaal veel sterker ge worden en dat heeft EHS haar enige neder laag gekost. Toch zien wij Schoten zondag middag in het honkbalstadion een kleine zege behalen. Zaterdagmiddag speelt EDO als enige Haarlemse eersteklasser thuis. Tegenstan der is het Rotterdamse Neptunus, dat zeer wisselvallig speelt. Een EDO-zege is het meest waarschijnlijke resultaat. Kennemer- land speelt in Amsterdam tegen ABC, dat de laatste weken enigszins van slag af is. Als de ABC'ers volledig zijn, zien we toch een kleine Kennemerland-nederlaag. HCK en SC Haarlem zijn dit weekeinde vrij. In Amsterdam spelen verder nog Volewijckers en Ajax een zeer belangrijke wedstrijd. Zaterdag 30 juli Eerste klasse: ABCKennemerland (16 uur). EDO Neptunus (16.30 uur). VolewijckersAjax. Overgangsklasse A: RCH—Schoten 2, OVVO2— HFC Haarlem. RFC—Thor. Tweede klasse A: TIWFeijenoord. Tweede klasse C: VVGA 2—TOG. RAYON HAARLEM 3 A: Schoten 4SC Haarlem 3. 3 B: Kennemerland 2-EHS 2, TYBB 2—HCK 3. 4 B: Rooswijk 3Terrasvogels 2. 4 CKennemerland 3—RCH 3, HFC Haarlem 3 —TYBB 3. 4D: SC Haarlem 4-EDO 4. Zondag 31 juli Hoofdklasse: HHCSchoten (14 uur), Sparta EHS, OVVO-UVV. Overgangsklasse A: TjikalongADO. Overgangsklasse B: Sparta 2Laakkwartier, HCK 2—TYBB, SVV—Blauw Wit. Tweede klasse A: HHC 2-Sparta 3, Rood Wit— WVHEDW 2, Storks—Schiedam. Tweede kl. B: Shell—THB. Schoten 3—VVGA 3, EDO 2—Ajax 2. Tweede klasseC: Bloemendaal—RCH 2, Rivalen JOS, SC Haarlem 2Volewenckers 2. RAYON HAARLEM 3 A: EDO 3Terrasvogels. 3 B: HalfwegDSS. 4 A: DSS 2Ripperda 2, VI. Vogels 2HFC Haarlem 2. Terrasvogcls 3—Geel Wit. 1 B: Ripperda—EHS 3, DIO 2-OG 4, THB 2— Halfweg 2. 4 C: Schoten 5—Rooswijk 2, Bloemendaal 2— THB 3. 4 DHCK 5—VI. Vogels. lusies, welke de moeilijkheden onder schatten. In de oude wereld, bijvoorbeeld in Engeland, Frankrijk, Duitsland en Zwit serland, is de beweging voor de hereni ging voor een goed deel terug te voeren op de bijbelstudie. Hier komt kardinaal Bea op bijzonder bekend terrein, want hij is jarenlang rector geweest van het pauselijk bijbelinstituut. Zo blijkt uit het nieuwe, niet-katholieke Theologische Woordenboek van het Nieuwe Testament, zegt hij, dat de oorspronkelijke, dogmatische stellingen der protestanten op talrijke plaatsen niet in overeenstemming zijn met de leer der Heilige Schrift. Dit geldt ook enigermate voor de bekende en voor Luther zo beslis sende leer van de rechtvaardiging alleen uit het geloof. In Engeland hebben vooral ook de histo rische studies van de leer der kerkvaders en de eerste concilies, zoals die vooral door de zogenaamde Oxford Beweging (New man, Pusey), aangepakt worden, het zoe ken naar de eenheid begunstigd. Daaren tegen ontstonden in de nieuwe wereld moeilijkheden en belemmeringen voor de oecumenische beweging tengevolge van voortgaande splitsing der protestanten in een veelvoud van groepen en belijdenissen. Daar deze groeperingen zich niet direct van de moederkerk hebben afgescheiden, maar afsplinteringen zijn van afsplinterin- gen, zijn de verschillen in de leer van ge val tot geval steeds groter. Daarmee is ook het verschil in leer met de katholieke kerk des te groter en dientengevolge ook de belemmeringen voor de eenheid. Kardinaal Bea wil daarmee echter niets kleinerends zeggen over het verlangen van die groeperingen naar eenheid. Dit oecu menisch verlangen kan men in mindere of meerdere mate overal terugvinden. Men kan dit verlangen ook herkennen in de stichting van de Wereldraad van Kerken en in de steeds voortgaande verspreiding van de internationale gebedsweek voor de eenheid, welke jaarlijks van 18 tot 25 januari wordt gehouden. Maar men mag evenmin uit het oog ver liezen, dat de negen eeuwen oude scheiding der Oosterse orthodoxie, en de vier eeuwen oude afscheiding sinds Luther, met al haar vooroordelen en verbitteringèn, zeer vele_ sporen in de harten der mensen hebben achtergelaten. Zij hebben te diep wortel geschoten om gemakkelijk overwonnen te worden. Wanneer men de zaken echter van bo vennatuurlijk standpnut bekijkt, aldus kardinaal Bea, dan kan en moet men on danks alle hindernissen optimistisch zijn. De mogelijkheden van Gods Geest, van de geest van eenheid, zijn oneindig machtiger dan de menselijke middelen. Donderdagmiddag heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Haarlem op nieuw hoge straffen geëist wegens het rij den onder invloed van sterke drank. Een 22-jarige electriciën had op 21 rnei van dit jaar 's nachts slingerend over de Rijksstraatweg in Haarlem gereden op een motorfiets die niet van hem was. De eigenaar van het voertuig, een vriend van verdachte, had hem hiertoe geen tostem-e ming gegeven. Bovendien achtte hij ver dachte niet in staat een motorfiets te be sturen gezien de hoeveelheden drank, die deze naar binnen had geslagen. Hij kwam één en ander voor de rechtbank als ge tuige bevestigen. Volgens voorzichtige schattingen had de elktriciën echt pilsjes en twee citroentjes genuttigd. Toen was hij in een overmoedige bui op de motor van zijn vriend gesprongen en had daar mee zigzaggend over de Rijksstraatweg gereden, hetgeen voor een passerende agent aanleiding was geweest hem aan te houden. De officier van Justitie, mr. J. J. Bredius, eiste drie weken gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. Verdachte zelf voerde als verontschuldiging aan dat het allemaal in een overmoedige bui was gebeurd. Zes weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging eiste mr. Bredius tegen een 31-jarige Duitse monteur, die tijdelijk in Beverwijk woont. Een politieinspecteur ha hem in de nacht van 12 juni op de Delft laan in Haarlem in dronken toestand aan getroffen toen hij juist op het punt stond in zijn auto weg te rijden. De inspecteur verklaarde dat de Duitser onder meer lodderige en waterige ogen had gehad. „Anders dan nu?" informeerde de pre sident mr. J. J. M. Cokart. „Inderdaad". De inspecteur had de Duitser mee naar het bureau genomen en daar ter ontnuch tering een tijdje vastgehouden. Later kon hij per taxi naar huis terugkeren. Verdachte vroeg, de rechtbank hem een boete op te leggen, in plaats van gevan genisstraf. Uitspraak 9 augustus om half tien. Koninklijke onderscheiding. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau de heer P. H. Bogaard, directeur van de uitgeverij Het Spectrum n.v. te Vleuten-De Meern, wonende te De Bilt. Opgravingen. Bij de Poolse stad Bia- lystok zijn sporen gevonden van de Sla vische stad uit de periode tussen de zesde en de derde eeuw voor Christus. Ook in Silezië is een Slavische nederzetting uit de zesde eeuw voor Christus gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 19