Hammarskjoeid zou 5 jaar over Kongo willen waken Lagerhuis schikt zich in Lord Home's benoeming 1 WEEK daverende koopjes Zweden en Denen trekken zich Eisenhowers woorden erg aan WERELDNIEUWS Geestdriftig welkom in Leopoldstad Zaak-Eichmann zou geregeld zijn Kroesjtsjev met Kadar en Ulbricht in Kiev Adenauer in Parijs Belgisch rapport over de wreedheden in Kongo 4 Felle critiek van de gezamenlijke oppositie Initiatief zou van De Gaulle zijn gekomen Ook Mauretanië nog dit jaar zelfstandig Hammarskjoeid in Kongo Francis Powers krijgt een Russische advocaat Weer een Tsjechische vluchteling in Denemarken Reddend zwemmen VRIJDAG 2 9 JULI 196 0 LEOPOLDSTAD, Kongo, (Reuter/AFP) De secretaris-generaal van de UNO Hammarskjoeid, heeft een plan opgesteld dat voorziet in een „aanwezigheid" van de UNO in Kongo voor een periode van tenminste vijf jaar, aldus is van diploma tieke en UNO-zijde in Leopoldstad ver nomen. Na afloop van een onderhoud van vijf kwartier met Hammarskjoeid, deelde de Kongolese president Kasavoeboe mede, dat de Kongolese regering haar beslissin gen over de kwestie Katanga had genomen. Hij wilde niet zeggen hoe deze luidden. Hij zei optimistisch te zijn over de situa tie met betrekking tot Katanga. „Er is eenheid", zo zei hij. De bijeenkomst werd mede bijgewoond door generaal Carl von Horn, de Zweedse commandant der UNO-troepen in Kongo, en enkele leden van het Kongolese kabi net. De Kongolese minister van Voorlichting, Kasjamoera, heeft verklaard, dat Ham marskjoeid ook naar Katanga zal gaan alvorens door te reizen naar Johannesburg. Het voornaamste doel van Hammar- skjoeld's bezoek is het bestuderen van de mogelijkheid van hulpverlening bij het op lossen van economische en sociale pro blemen van Kongo. De vorming van een administratief ap paraat ter vervanging van de UNO-verte- genwoordigers zal wellicht de meeste tijd kosten. Opleiding van ambtenaren, offi cieren, artsen, advocaten en vakbekwame mensen op ander gebied binnen vijf jaar is niet mogelijk. Sommigen menen dat hiervoor een periode van tien of vijftien jaar nodig is. Honderden handenklappende en jui- Advertentie in onze vermaarde opruiming, bijv. Interieurmatras 80 x 190 39.75 Jeugdmatras 80 x 190 19.90 Wollen Wilton karpetten 120 x 170 34.50 200 x 290 89.— 220 x 310 119.— Haarlus bouclé tapijt per meter 100 cm br. 9.90 Moderne tafelkleden 9.90 Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel ANEGANG 27 Tel. 12610 (hoek Warmoesstr.) HAARLEM BUENOS AIRES, Argentinië (Reuter, U.P.I.) In diplomatieke kringen in Bue nos Aires is vernomen dat Argentinië en Israel hun geschil over de zaak-Eichmann definitief hebben bijgelegd. Sjabatai Rosenne, de juridische adviseur van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken, heeft donderdag een onder houd gehad met president Frondizi van Argentinië. Na afloop van dit gesprek deelde Rosenne aan de pers mee dat de Israëlische en Argentijnse regeringen een gezamenlijk communiqué over de kwestie- Eichmann zullen uitgeven. Globke beschuldigd BERLIJN (U.P.I.) Het Oostduitse Comité voor Duitse eenheid heeft tijdens een persconferentie in Oost-Berlijn ver klaard dat Hans Globke, de persoonlijke assistent van bondskanselier Adenauer, als functionaris bij het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken tijdens de twee de oorlog medewerker is geweest van Adolf Eichmann. Gegevens hierover zou den naar Israel worden gezonden, ten be hoeve van het vooronderzoek tegen Eich mann. chende Kongolezen gaven Hammarskjoeid een koninklijke ontvangst, toen hij in Leo poldstad aankwam. Hammarskjoeid was de ruim drie kilometer brede Kongo-rivier vanuit Brazzaville, overgestoken in een witte sloep, die het UNO insigne voerde. Toen Hammarskjoeid van de landings steiger kwam, renden enkele Kongolezen naar voren, zwaaiend met houten venster luiken en stukken karton, waarop slagzin nen stonden geschreven als „Weg met Tsjombe", „Geef ons een verenigd Kongo" en „Trek de Belgische troepen terug". De secretaris-generaal wuifde goedge mutst naar de menigte terug, die dit ge baar met applaus en gejuich beantwoorde. Honderden Kongolezen hadden vier uur lang staan wachten om de secretaris-gene raal te verwelkomen, van wie men niet alleen verwacht dat hij de politieke pro blemen zal oplossen, doch die door de gewone man ook wordt beschouwd als de redder van zijn baan. zijn gezinsleven en zijn bestaan in de nabije toekomst. UNO-sterkte Hammarskjoeld's aankomst on Leopold stad viel samen met de voltooiing van de eerste fase der operaties van de UNO- hülpmacht: de bezetting van alle belang rijke centra in Kongo buiten Katanga en het herstel van de orde in de steden. De UNO strijdmacht in Kongo omvat thans 9500 man: Ethiopië 1160 man, Ghana 2340 man, Guinea 741, Marokko 1324, Libe- rië 225, Tunesië 2087, Zweden 623 man. Belgische actie BRUSSEL (Reuter) Het Belgische mi nisterie van Defensie heeft medegedeeld, dat dinsdag Belgische valschermtroepen naar Kasongo zijn gezonden, in de provin cie Kivoe, nadat muitende Kongolese sol daten zich van het vliegveld en het plaat selijk spoorwegstation hadden meester ge maakt. Volgens het ministerie beletten de muiters vliegtuigen, die voor evacuatie van Europeanen naar Kasongo waren ge zonden, te landen, terwijl zij zich voorts aan plunderingen overgaven. Alle Europeanen zijn veilig geëvacueerd. Aan de zijde dei- Belgische troepen werden geen verliezen geleden, aldus het ministerie. Het Ierse bataljon, dat vandaag in Kongo wordt ver wacht, zal waarschijnlijk rechtstreeks naar de provincie Kivoe worden gediri geerd. Niet zonder meer terug (ANP) „Ik kan niet aanvaarden dat onze militaire eenheden zonder meer de plaats ruimen voor de UNO-troepen. Uit talrijke plaatsen in Kongo wordt nog om hulp geroepen en ik ben ervan overtuigd, dat er nog personen zijn in verafgelegen plaatsen, die op onze bijstand wachten," aldus heeft de Belgische minister van Landsverdediging, Gilson, voor de Belgi sche radio en televisie verklaard. „Eerst moet ik uitdrukkelijk de verzekering krij gen dat de taak van onze eigen militairen snel en doelmatig door de internationale contingenten zal worden overgenomen," zo zei hij. MOSKOU (UPI) Het Russische nieuwsagentschap Tass heeft bekendge maakt, dat premier Kroesjtsjev, te Kiev in de Oekraïne een ontmoeting heeft met de Hongaarse leider Janos Kadar en de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht. Kadar en Ulbricht waren met vakantie in de Sovjet-Unie, toen zij van premier Kroesjtsjev de uitnodiging ontvingen hem te vergezellen op een reis langs verschei dene ondernemingen in de Wolga-delta. Ontmoeting BERLIJN (UPI) Het informatiebu reau West, een particuliere geheime dienst in West-Berlijn, meldt dat de Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, dinsdag in Oost-Berlijn een bespreking heeft gehad met de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken, Lothar Bolz. Na de besprekingen zijn de beide ministers naar Jena gegaan en vandaar naar Wei- mar. Overleden UPPSALA (UPI) De Poolse minister van Financiën Tadensz Dietrich die eind mei in Uppsala aankwam om zich te laten behandelen wegens kanker, is in het aca demisch ziekenhuis op 55-jarige leeftijd overleden. Hij was lid van het centrale comité van de Poolse communistische par tij. PARIJS (UPI) Bondskanselier Aden auer van West-Duitsland is vandaag in Pa rijs aangekomen voor besprekingen met president De Gaulle te Rambouillet.Hoe- wel officiële woordvoerders in Parijs en Bonn zwijgen begint het duidelijk te wor den dat niet Adenauer maar De Gaulle heeft aangedrongen op de ontmoeting wel ke beide regeringsleiders van vandaag tot zondagavond zullen hebben. De Gaulle heeft besloten om, tegen de achtergrond der recente ontwikkelingen, met Adenauer een versterking van de Europese eenheid te beramen. Daarvoor zal een spoedprogramma nodig zijn, waar bij niet alleen de Europese maar de gehe le westelijke eenheid met kracht versterkt zal worden. Naar te Parijs vernomen wordt denkt de Franse president nu niet aan een direc- toraat voor de Noordatlantische verdrags organisatie maar aan een „permanent po litiek secretariaat", dat om te beginnen de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap omvat en moet wor den gevormd door de ministei-s van Buiten landse Zaken dezer landen. De standplaats zou Parijs moeten worden. Uiteindelijk moet hieruit een raad van de Europese federatie ontstaan, waarvoor een Europese verkiezing, of in elk geval een Europees referendum, nodig is. Europa zal dan de „derde macht" in de wereldpolitiek kunnen worden en de be slissende factor in vele, zo niet alle, grote politieke kwesties die tussen Oost en West ontstaan. De Franse president meent dat van de leiding der Verenigde Staten in wereld politieke zaken weinig is overgebleven. PARIJS (Reuter) Premier Moktar Oeld Daddah van Mauretanië heeft don derdag bij een bezoek aan president De Gaulle verzocht, zijn land op 28 novem ber onafhankelijkheid te verlenen. Dit Westafrikaanse gebied is het laat ste in de Franse gemeenschap dat een dergelijk verzoek doet. Naar in welinge lichte kringen in Parijs verluidt, heeft De Gaulle het verzoek in beginsel ingewilligd. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan heeft gisteravond een gevuld en gespannen La gerhuis proberen te kalmeren over de ver ontrusting, ontstaan door de benoeming van de in het Hogerhuis zetelende Lord Home tot minister van Buitenlandse Za ken, hetgeen door velen wo.Jt opgevat als een slag voor de democratie, omdat een minister, die deel uitmaakt van het Hoger huis geen persoonlijke verantwoordelijk heid kan afleggen in het Lagerhuis, het gekozen deel der volksvertegenwoordiging. Macmillan zei, dat hij de moeilijkheden over Home's benoeming volkomen be grijpt, maar dat hij de keuze op hem heeft laten vallen, omdat Home de beste man is, die hij op het ogenblik voor het ambt kan vinden. Macmillan zei Home met gro te bewondering te hebben gade geslagen tijdens de conferentie van premiers van het Gemenebest. Home slaagde er toen in op de laatste dag het Gemenebest bijeen te houden, on danks de spanningen over de Zuidafrikaan- se apartheidspolitiek. Selwyn Lloyd wenste Buitenlandse Za ken na bijna zes dienstjaren op te geven en hij voïgt thans Heathcoat Amory, die er ook genoeg van had, als kanselier van de schatkist op. Macmillan zette uiteen, dat de functie van minister van Buiten landse Zaken het gruwelijkst denkbare be roep is, omdat hij dag en nacht in de weer is en zelfs op zijn vele reizen door zijn dagelijks routinewerk wordt achter volgd. Macmillan herinnerde aan degenen, die onder het ambt zijn bezweken. Waar schijnlijk doelde hij hier op de zieke Sir Anthony Eden en op wijlen Ernest Bevin, Labours grote minister van Buitenlandse Zaken. Maar Macmillans betoog, dat Bui tenlandse Zaken fysiek en geestelijk tot uitputting moet leiden, was weinig over tuigend, omdat Selwyn Lloyd naast hem zat, na al die jaren het toonbeeld van blakende gezondheid. Bovendien zou de slotsom van Macmil lans betoog moeten zijn, dat juist omdat Buitenlandse Zaken zulk een onmogelijke baan is, de verantwoordelijke minister voortaan eigenlijk altijd uit het Lagerhuis zou moeten komen, omdat hij daar ten minste bevrijd is van de last van de bijna dagelijkse ondervraging door het Lager huis en de vervulling van zijn plichten tegenover zijn kieskring, namelijk de be hartiging van de belangen van allen, die daartoe behoren. Macmillan zei, dat Groot-Brittannië ten slotte een tweekamerstelsel bezit (het Ho gerhuis wordt echter niet gekozen, maar benoemd) en dat hij vrij behoort te zijn in de keuze van ministers. Hij gaf echter toe, dat in de praktijk Groot-Brittan nië heeft geen geschreven constitutie de premier, de kanselier van de schatkist en de minister van Binnenlandse Zaken altijd uit het Lagerhuis worden gerekru teerd. Voor de kanselier van de schat kist (minister van Financiën) is zulks van zelfsprekend, aangezien het Hogerhuis in 1911 het recht werd ontnomen zich met de financiën te bemoeien. Zowel Gaitskell, de oppositieleider, die tijdens zijn aanval op Macmillan door zijn volgelingen voortdurend werd toegejuicht, als de vroegere liberale aanvoerder, Cle ment Davies, gebruikte het argument, dat nu de wereldvrede meer dan ooit op het spel staat, het onverantwoordelijk is dat het Lagerhuis het zonder minister van Buitenlandse Zaken moet stellen. „Met een grammofoonplaat nemen wij geen ge noegen", zeide de bejaarde Davies in zijn hartstochtelijk betoog. Hij zinspeelde op Edward Heath, die als extra plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Zaken is aangewezen. Macmillan ontkende, dat deze slechts een „woordvoerder" zou zijn. Hij is een verantwoordelijk minister met kabinets rang en zijn benoeming betekent juist een versterking van het departement. Macmil lan werd uit eigen kring aangevallen door Nabarro, van ouds een Conservatieve op roerling, bovendien één van de komiekelin gen van het Lagerhuis, die ervoor zorgde dat het tumult door geschater werd afge wisseld. Dit alles werd lijdelijk aange hoord door het „slachtoffer" zelf, Lord Home, die op zijn armen over de balus trade van de publieke tribune leunde. Dat illustreerde nog eens de bedenkelijke toe stand, dat volksvertegenwoordiging en minister onherroepelijk van elkaar ge scheiden zijn. Gaitskell waarschuwde in zijn meer spot tend dan bitter betoog Macmillan, dat het negeren van de gevoelens van het Lager huis hem duur te staan zou komen. Home's benoeming achtte hij onnodig en onver standig. In constitutioneel opzicht is het verwerpelijk en het zou Groot-Brittannië in het buitenland schade berokkenen. De benoeming maakt Groot-Brittannië boven dien onnodig kwetsbaar voor Sovjetpropa ganda, aldus Gaitskell. Toen een motie van afkeuring in stemming kwam, schaar den de Gonser-avtieven zich in groten ger tale achter Macmillan, die met een over wicht van 112 stemmen zegevierde. STOCKHOLM (AFP) Zonder enig plezier heeft Zweden zich herkend in het .tamelijk bevriende Europese land" met een socialistische regering en een groot aantal alcoholici en zelfmoordenaars, dat Eisenhower op de conventie van de Repu blikeinse partij noemde als het slechte voorbeeld. De meeste leden van het Zweedse kabinet zijn op IJsland waar zij een bijeenkomst van de Noordse raad bij wonen. De koele en onbehaaglijke stilte die in regeringskringen in Stockholm heerst is slechts verbroken door de minis ter van defensie Swen Andersson, die tegenover een verslaggever van de libera le „Dagens Nyheter" verklaarde, dat men slechts blij kan zijn, dat Eisenhowers ambtstermijn spoedig voorbij is, wan neer hij Zweden bedoelde. vorm van regering tot toegenomen zelf moord, dronkenschap en gebrek aan am bitie op elk gebied leidde", druk met zelf analyse bezig is. Het (radicale) blad „Ekstrabladet" schrijft in dit verband: „Niemand twijfelt eraan dat de president op een Scandina visch land doelde, doch is het Zweden, Noorwegen of Denemarken? Wanneer wij om een antwoord te vinden, de cijfers dei- statistiek raadplegen, zal het ons moeilijk vallen te ontkennen, dat wij bedoeld wer den. Het is betreurenswaardig maar waar, dat het aantal zelfmoorden in Denemar ken het hoogst is, namelijk 22,5 op elke honderdduizend inwoners. In Zweden en Noorwegen is dit cijfer respectievelijk 20,1 en 7,3 per 100.000 inwoners. Voor de Stockholmse pers bestaat er niet de minste twijfel aan dat Eisenhower Zweden heeft bedoeld. Alle bladen hebben heftig gereageerd, te meer daar over an derhalve maand verkiezingen worden ge houden. D Geëscorteerd door de Ghanese majoor Crabbe en de Zweedse generaal Carl von Horn opperbevelhebber van de UNO-strijdkrachten in Kongo, inspec teert Hammarskjoeid op het vliegveld van Leopoldstad een erewacht, be staande uit Ghanese soldaten van het UNO-leger. (Telefoto). Mislukt. De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag op Cape Canaveral een proef genomen met een voor-model van de Titanraket. Er ontstond een storing in de eerste trap en de raket legde slechts 80 kilometer af van de afstand van 8000 kilometer die hij had moeten afleggen. Het was de eerste proef met de Titan die ondernomen werd sinds het eerste proefmodel op 1 juli op de lan- ceerplaats tot ontploffing moest worden gebracht, juist toen hij zich in de lucht verhief. Reuzenkikvorsen. Reuzenkikvorsen met een gewicht van naar schatting zeven tot acht kilogram bevolken op het ogen blik de Italiaanse rivier de Po ter hoog te van Sanguigna in de provincie Par ma. Deze merkwaardige dieren die bij de plaatselijke bevolking groot opzien baren, maken een geluid dat op brullen lijkt, en zijn ongeveer vijftig centime ter lang en bijna even breed. Aangeno men wordt dat de kikkers van dezelfde soort zijn als die welke een paar jaar geleden bij Ferrara werden gezien. Vergissing. Bij vergissing hebben Russi sche en Turkse grenswachten zondag nacht een vuurgevecht geleverd bij Savsat, aldus heeft het Turkse minis terie van Defensie bekendgemaakt. Het incident ontstond nadat een Turkse wachtpost een schot loste op een figuur die in de duisternis de grens naderde en weigerde gehoor te geven aan waar schuwingen. Van Russische zijde werd het vuur onmiddellijk beantwoord, doch gelukkig vielen er geen slachtoffers, al dus de Turkse woordvoerder. Het inci dent had plaats in een van de méést woeste delen van het Turks-Russische grensgebied, ongeveer 100 km. ten oosten van de Zwarte Zee. Turkije heeft hier een zeer intensieve patrouillegang onderhouden sinds de Sovjet-Unie vijf tien jaar geleden aanspraken meende te kunnen maken op de Turkse provin cies Ardahan en Kars. Zelfvertrouwen. Van de scholen in Epsom en omgeving (Engeland) zullen 27 jon gens van 15 tot 18 jaar, een reis naar IJsland maken en daar een tocht van 800 kilometer te paard, in iets minder dan drie weken, gaan maken. Het groot ste deel van de route loopt over onbe gaanbaar terrein waar de jongens moe ten bewijzen dat zij tegen de tocht op gewassen zijn. De reis en de tocht heb ben de steun van een fonds dat beoogt het initiatief en het zelfvertrouwen van de jonge deelnemers te beproeven en aan te moedigen, een der aspecten van het Britse onderwijs. Goed teken. Drie Italiaanse ministers, die de eerste zitting van het nieuwe kabi net van Fanfani hadden bijgewoond, hebben gisteravond tien minuten opge sloten gezeten in een lift van het par lementsgebouw, die wegens overbelas ting bleef steken tussen twee verdiepin gen. Toen premier Fanfani het gebeur de vernam, merkte hij spottend op dat dit een goed teken was. Het zelfde ge beurde na de eerste ontmoeting van het kabinet van De Gasperi. De Gaspe- ri was gedurende acht opeenvolgende perioden acht jaar premier. BRUSSEL (UPI) De Belgische minis ter van Justitie, Laurent Merchiers heeft op een persconferentie enige gegevens ont huld uit het rapport dat een koninklijke commissie samenstelt over de wreedhe den die in Kongo tegenover blanken be gaan zijn. Tot dusver is komen vast te staan, dat 230 blanke vrouwen aangerand, en 291 blanke mannen, vrouwen of kinde ren ernstig zijn mishandeld door muiten de Kongolese militairen. De minister reik te een boekje van 32 bladzijden uit, waar in deze vrouwen in de ik-vorm, maar zon der haar namen te noemen vertellen van de mishandelingen. Het onderzoek is nog verre van afgesloten. De genoemde 291 vrouwen betroffen slechts vrouwen die reeds in België zijn teruggekeerd. Er zijn ongetwijfeld nog veel gevallen van men sen die te ziek zijn om te reizen, aldus de minister of die naar andere landen zijn gegaan. Als het rapport klaar is, zal het worden aangeboden aan de UNO. NEW YORK (UPI) De Amerikaanse ambassadeur in Kongo, Timberlake, heeft in New York. meegedeeld, dat tijdens de ongeregeldheden in Kongo twee vrouwelij ke Amerikaanse zendelingen herhaaldelijk zijn aangerand en dat een zendeling, vol gens de berichten die hij ontving, werd vermoord. MOSKOU (UPI) De Amerikaanse pi loot Francis G. Powers (van het incident met het spionagevliegtuig U-2) zal worden verdedigd door een Russische advocaat. In een gesprek met Lev Smirnov, plaats vervangend voorzitter van het opperste hof der Sovjet-Unie, vroeg het Engelse parlementslid G. B. Dinlay of Powers door een niet-Rus zou worden verdedigd. Smir nov antwoordde: „Hij kan door een Rus sische advocaat worden verdedigd". De Russische rechter gaf geen direct ant woord op de vraag of een buitenlandse advocaat zou worden toegestaan voor de rechtbank te verschijnen als Powers' raads man. Smirnov zeide dat de rechtbank, het militair college, dat Powers zal berechten, uit drie rechters zal bestaan. Het proces begint op 17 augustus. Gedser, Denemarken (U.P.I.) Weer is een Tsjechische vluchteling in Dene marken aangekomen om er politiek asiel te zoeken. Hij nam, niet zoals aan het begin van deze week twee Tsjechische ge zinnen deden, de weg van een duik in de haven van een Oost-duits schip, maar kwam onder een treinstel op de Deense pont „Danmark" vandaan. De vluchteling had geen enkel document bij zich en zal naar Kopenhagen worden overgebracht voor een verhoor. Voor de tweede maal in twee dagen is een Tsjechische familie vader, moeder en twee kinderen naar het Westen gevlucht van de veerboot „See- bad Ahlbeck" tussen Warnemünde in Oost-Duitsland en Gedser in Denemar ken. Toen het schip de haven van Ongewenst. De Russische politie heeft vijf studenten drie Amerikanen, een Brit en 'n Westduitser vier uur vast gehouden nadat zij exemplaren van het in de Russische taal gestelde officiële blad „Amerika" hadden verspreid. Een zesde student stelde de Amerikaanse ambassade op de hoogte. Een lid van de staf begaf zich naar het politiebu reau om vrijlating van de studenten te verkrijgen. Zij werden in staat van be schuldiging gesteld wegens verstoring van de openbare orde. Hun is met uit zondering van de Westduitser verzocht het land zo spoedig mogelijk te verla ten. Ook gedurende het weekeinde wer den zes Amerikanen enige tijd vastge houden 'wegens verspreiding van „Ame rika". Aanslag. Donderdagavond is bij een kof fiehuis op Cyprus een bom ontploft kort nadat een verkiezingsbijeenkomst was gehouden. Er vielen geen slachtof fers. Volgens de politie werd de bom naar het lokaal geworpen drie minuten nadat een vroeger lid van het onder grondse Eoka leger, een rede had ge houden. De bom kwam in een sloot te recht en ontplofte zonder schade te veroorzaken. Auto ongeluk. Twee vrouwen en zeven kinderen zijn in Odessa in de Ameri kaanse staat Texas om het leven ge komen, toen een zware vrachtwagen op een kruispunt inreed op hun auto. De enige overlevende uit de personenauto was een kind. Het verkeert nog in le vensgevaar. De chauffeur van de vracht wagen zou niet ernstig gewond zijn. Treinongeluk. Bij Camaguey op Cuba is een treinongeluk gebeurd, dat ten min ste aan zes mensen het leven heeft ge kost. Tweehonderd mensen werden ge wond. De ziekenhuizen van Camaguey liggen vol gewonden. Een helikopter van het Cubaanse leger heeft bloedplas- ma aangevoerd. Overleden. De leider van de Cubaanse re volutionaire beweging in Caracas, De la Cova die woensdag in zijn woning in de Venezolaanse hoofdstad werd neer geschoten door de politie die hem wilde ondervragen over pro-Cubaanse beto gingen van dinsdag, is aan zijn verwon dingen overleden. De politieagent, die het dodelijk schot heeft gelost, is gear resteerd. Schot. In antwoord op de gelukwensen in het Hogerhuis met zijn benoeming tot minister van Buitenlandse Zaken, zei Lord Home donderdag: „Ik wil niet ontkennen dat de afgelopen twee dagen moeilijk voor mij zijn geweest en dat ik mij soms terneergeslagen voelde door de critiek. Maar mijn Schotse bloed kwam mij te hulp en herinnerde mij er aan dat al deze reclame gratis was." Duurder lezen. De Italiaanse dagbladen zijn duurder geworden. De prijs van de kranten met acht of meer pagina's wordt van dertig lire (18 cent) op veer tig lire (24 cent) gebracht. De kranten met zes pagina's komen op 35 lire en die met vier pagina's blijven 30 lire kosten. „Eisenhower noemt Zweden als het slechte voorbeeld',, zet de regeringsgezin de „Stockholms Tidningen" boven het be richt. „Eisenhower schildert Zweden als een verschrikking" meldt de „Dagens Ny heter" over vijf kolommen. In een hoofd artikel merkt dit blad voorts op: „De mi nister van buitenlandse zaken Unden heeft thans de gelegenheid om in naam van de neutralitiet energiek op te treden. Hij zou in zijn protestnota kunnen opmerken, dat wij in Zweden niet gewend zijn aan een dergelijke toon van generaals". Het conservatieve „Svenska Dagbladet" grijpt Eisenhowers verklaring met het oog op de verkiezingen aan: „Socialistische Zweden, een slecht voorbeeld". De meeste waarnemers zijn het er over eens, dat Eisenhowers opmerking slechts voor binnenlands gebruik is bestemd en met het oog op de presidentsverkiezingen werd gemaakt. Op de Republikeinse con ventie van 1952, eveneens in Chicago, sprak Eisenhower over „de morele ont binding van Frankrijk". Ook deze uit spraak verwekte opschudding, te meer daar Eisenhower commandant van de S.H.A.P.E. in Parijs is geweest. Reuter meldt uit Kopenhagen, dat de Deense pers thans, naar aanleiding van Eisenhowers zinspeling op „een zeer met de V.S. bevriend land, welks vaderlijke Gedser naderde sprongen zij gevieren over boord en slaagden erin de vaste wal te bereiken. Zij hebben aan de Deense autoriteiten politiek asiel ge vraagd. Op de foto's zien we de familie bij aankomst in Kopenhagen. Later bleek, dat zij met de eerder naar Denemarken gezwommen Tsjechen af gesproken hadden hun vlucht op deze wijze te volbrengen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4