WESTDUITSE NOTITIES HABSBURG-KWESTIE IS WEER ACUUT IN OOSTENRIJK Raadslid beschuldigt B. en W. van Genemuiden Zoontje van oppasser kreeg klap van leeuw Rotterdam mag geen gratificaties geven Verzending van zeepost Onderzoek naar sterfgeval Auto tegen een boom; verloofd paar vond de dood Castro naar Moskou, daarna Kroesjtsjev naar Cuba Nieuw gesprek van Anglicanen-Oosters- Orthodoxen Acht doden in Algerije bij overvallen Sukarno kreeg Leninprijs met de complimenten van Kroesjtsjev Raadsbesluit vernietigd Rijnaak stootte lek op stalen buis Bonn-ongezond Vroeg pensioen Niets-artiest Muzikale smaak Nobele wraak Pocketbooks Acht doden in het verkeer Cubaanse vlieger week uit naar de Verenigde Staten Gevaarlijk defect aan raket-op-transport in Texas fzoelhcióten diepvriezer* sinaasappel citroen vruchtenlimonade VOOR BELEGGING IN AANDELEN: "INTERUNIE" "INTERUNIE" Parkstraat 30 - Den Haag Socialistische pers doorkruist coalitie-akkoord Uittocht van Indiërs uit roerig Oeganda uiJDAG 2 9 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT U DJAKARTA (Tass) Met enige plech tigheid heeft de heer Mirzo Tursun, een vooraanstaande Russische letterkundige, als vertegenwoordiger van de internatio nale Lenin-vredesprijs-commissie, donder dag de Leninvredeprijs officieel overhan digd aan president Sukarno. Deze ontving tezelfder tijd een brief van premier Kx-oesjtsjev uit Moskou, 'aarin hij met deze uitreiking werd gelukgewenst. Kroes- tjev zegt daarin onder meer, dat in het huidige tijdsgewricht gezien de vernieuw de samenspanningen van de vijanden van de vrede, de eenheid van alle vredelie vende krachten in de wereld noodzakelijk is voor het welzijn van de mensheid. „Ik wens u, geachte Bung Karno, verdere gro te successen in uw werk, dat gericht is op de consolidatie van de vrede en de veiligheid der volkeren". De plechtigheid in het paleis werd bij gewoond door leden van de regering en het parlement, leden van het corps diplo matique en tal van andere vooraanstaan de figuren. Een fraaie foto van de nieuwe aan winst van de Wijsmuller-vloot: de Utrecht. Sinds de overname van Moran heeft het schip Wijsmuller al goede diensten bewezen. Een raadslid van Genemuiden, de heer K. Bakker, (C.H.U.) heeft bij de offi cier van Justitie in Zwolle een klacht in gediend tegen B. en W. van Genemuiden wegens valsheid in geschrifte. De heer Bakker zegt, dat B. en W. van Genemui den aan Gedeputeerde Staten van Overij- sel een raadsbesluit ter goedkeuring heb ben voorgelegd, dat geen raadsbesluit is. Gedeputeerde Staten verleenden er inmid dels hun goedkeuring aan. De heer Bakker betoogt, dat B. en W. uit de notulen van de vergadering van 26 juni, toen het ging over de aankoop van twee stukken grond voor een uitbrei dingsplan. dit raadsbesluit gedestilleerd hebben. Er werd toen met algemene stemmen besloten de twee stukken land aan te kopen. De omvang van de pach- tersschade, die betaald zou moeten wor den, werd wel besproken, aldus de heer Bakker, maar aangezien men niet wist hoe groot de stukken grond waren kon geen bedrag worden vastgesteld. Toch kon naar aanleiding van de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het raads besluit pachtersschade betaald worden aan de zwager van wethouder J. Post. De heer Bakker zegt dat de gemeente raad ook de vaststelling van het bedrag had moeten goedkeuren, hetgeen niet is gebeurd en dat de pachter zelf mede ta xateur is geweest in deze kwestie. Gisteravond is het 14-jarige zoontje van een leeuwenoppasser in Burgers Dieren park te Arnhem door een leeuw aange vallen. Het dier werd in een binnenkooi gelaten op een moment dat het kind zich op tot nu toe onverklaarbare wijze daar in bevond. De vader slaagde er in rnet behulp van toegeschoten collega's de leeuw weer naar buiten te krijgen, maar kon niet verhinderen, dat het jongetje van het roofdier een klap kreeg. Met vrij ern stige verwondingen moest het kind in het ziekenhuis worden opgenomen. De Kroon heeft vernietigd het besluit van de raad der gemeente Rotterdam van 22 januari 1960 tot het verlenen van een gratificatie aan het daarvoor in aanmer king komend personeel der gemeente. De Kroon acht dit raadsbesluit een doorkrui sing van het algemeen salaris- en loonbe- leid en met name een verstoring van de onderlinge verhoudingen in de bezoldiging van het overheidspersoneel. De Kroon zegt in haar beslissing dat als motief voor deze gratificaties niet kan worden aanvaard een tengevolge van de schaarste aan arbeidskrachten meer dan normale krachtsinspanning van het per soneel van de gemeente over de gehele linie. Ook bij andere overheidsdiensten en in de particuliere sector is een bijzondere krachtsinspanning van het beschikbare personeel wegens de thans heersende per- soneelsschaarste een veelvuldig voorko mend verschijnsel. De uit Luik afkomstige rijnaak „Bon- heur" ("400 b.r.t.) is in de Weespertrekvaart nabij de Duivendrechtsebrug in Amsterdam lek gestoten. Het schip is tegen een uit een aan de kant liggend vlot stekende stalen buis gevaren. De brandweer pompte het langzaam zinkende schip leeg, waarna twee sleepboten de rijnaak tegen de kant zetten. De „Bonheur" was met een lading slakken en zand op weg naar de Nessersluis in Am sterdam. Uit een onderzoek is gebleken dat de stalen buis waarop het schip is lekgevaren ongeveer P/2 meter onder de waterspiegel lag. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ts Libertad, 5 aug. Australië: ms Rothenstein, 3 aug. en ss Riouw, 5 aug. Brazilië: ss Algorab 1 aug. en ms Argen tina Star, 4 aug. Canada: ss Statendam, 31 juli, ss Kerkelijk, 3 aug. en ms Prinses Irene, 6 aug. Chili: ms Buchenstein, 6 aug. Indonesië: ss Hoechst, 6 aug. Ned. Antillen: ms Agamemnon, 1 aug. Suriname: ms Ma- ron, 3 aug. Unie van Z.Afrika en Z.W. Afrika: ss Steenbok, 1 aug., ms Almkerk, 2 aug. en ms Winchester Castle, 6 aug. Brits Oost-Afrika: ms Europa, 6 aug. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. BONN Het klimaat van de kleine Westduise hoofdstad (145.000 inwoners) is, ronduit gezegd, miserabel. Het is er in de zomer ondragelijk zwoel. Het maakt de mensen moe, prikkelbaar en traag. Een dezer dagen verschenen disser tatie zegt dat nergens in de Bondsrepu bliek zoveel windstille dagen voorkomen als in Bonn. Boven de stad hangt in juli en augustus een klokvormige wolk vol wa terdamp. Kortom, Bonn is ongezond. Men ont vlucht de stad, waar het nimmer echt fris is omdat het onweer de trechter van de Bonnse bocht altijd pleegt te omzeilen. Alleen in het najaar en in de winter kan Bonn behaaglijk zijn. Dan vormt de stad een eiland van warmte, waar het slechts zelden steenkoud is. Maar overigens? Een kantoorbediende van het ministerie van Buitenlandse Za ken won onlangs een vreemd proces tegen zijn departementsheren, die er over wa ren gevallen dat de man zoveel ziek was. De zaak kwam voor het arbeidsgerecht. De man won, want de rechters geloofden hem toen hij zei: „Ik kan niet tegen het klimaat". Meer dan de helft van de volwassenen in de Bondsrepubliek wil al op zestigja rige leeftijd gepensioneerd worden. Op het ogenblik ligt de leeftijdsgrens bij 65 jaar. De arbeiders in het bijzonder willen de pensioengrens verlaagd zien: een op de drie arbeiders pleit zelfs voor pensioen op 50- of 55-jarige leeftijd. Kantoorbedien den, ambtenaren en zelfstandigen in han del en nijverheid en ook de bperen wil len het liever bij 65 houden. Zet men de percentages van alle ondervraagden uit een opinie-onderzoek over dit onderwerp achter elkaar, dan krijgt men: Elf per cent 50 jaar, zestien percent 55 jaar, zes envijftig percent 60 jaar, vijftien percent 65 jaar, een percent 70 jaar, en de ove rige een percent weet het niet In Hamburg werden onlangs twee vreemde tentoonstellingen gehouden. Eerst poogde de docent aan de staatsschool voor beeldende kunsten in de Hanzestad, Frits Hundertwasser, een expositie te houden voor zijn kunstwerk „Het spiraloid" een eindeloze lijn, die over de drempels, de deuren, de muren, de vloeren zou moe ten worden getrokken en de eindeloosheid zou moeten weergeven. De Hamburgers konden er echt geen artistieke belangstel ling voor opbrengen. Hundertwasser ver liet. de Elbestad woedend. Daarop probeerde de achttienjarige zoon van een bekende reder, Herbert Schuldt, het met iets anders. Hij opende een „In ternationale expositie van het niets," waarmee hij het bijzondere van het niets wilde tonen. Aan de muren hingen lege schilderijlijsten. Er waren lege houten blokken, waarop normaal beeldhouwwer ken plegen te worden opgesteld. Er was een boek, waarbij in drie talen stond: „Op deze bladzijden staat niets". De „niets-ar tiest" haalde het voorts in zijn hoofd een projectieapparaat zeven minuten lang niets op het doek te laten brengen.. Schuldt had ook aan een reeks kunste naars in de gehele wereld uitnodigingen voor de opening van de expositie gezon den: niemand verscheen.. Dit werd een groepje „echte" artiesten te bar. Zij bestormden Schuldts expositie, verwijderden de lege lijsten en hingen er echte schilderijen voor in de plaats. Toen de politie op het lawaai van de bestor ming af kwam, en Schuldt vroeg wat er aan de hand was, zei hij zeer consequent: „Niets..", waarop de politie de jongeman alleen liet staan. In Bremen vroeg men onlangs de leer lingen van een meisjesschool welke mu ziek zij het liefst hoorden en wat hun mu zikale wensen waren. Negen percent wens te klassieke muziek, 11,5 percent was voor volkszang, 1,4 percent voor jazz, 77,1 per cent voor de „Schlager" en de „Schnulze" het schreeuwerige lied van onbelangrij ke maar veel geld verdienende populaire radio- en televisiezangers. Als nadere mo tivering schreven enige meisjes: „Wij, tieners, van deze tijd, houden van Conny Froeboss omdat ze zo'n mooi klokkend ge luid weet te maken." Anderen schreven: „Wij willen Elvis Presley horen, omdat hij zo mooi huilt." De schoolautoriteiten waren zo gediens tig deze wensen over te brengen aan de radio- en televisieafdelingen, die zich met de jeugd bezig houden.. In Hamburg kregen onlangs twee auto mobilisten ruzie. De een, een Israëliër, die geen voorrang had gegeven, zei rustig tegen zijn woedende opponent: „Hier wordt niet meer geschreeuwd, sedert zes miljoen van mijn geloofsgenoten in Duits land zijn vermoord". De ander, een taxi chauffeur, gilde daarop woedend: „Jammer dat u ook niet bent vergast". Een rechtbank in Hamburg veroordeelde de 53-jarige taxichauffeur, August Brinken, hiervoor tot zes weken gevangenis wegens beledi ging. De Israëliër verklaarde bij het hoger beroep van de chauffeur: „Wanneer de heer Brinken zijn excuses aanbiedt, trek ik de aanklacht in". Dat deed Brinken dadelijk, waarna de Israëliër hem de hand drukte, hem uitnodigde om op zijn kosten Israël te bezoeken, opdat de taxichauffeur de moeilijke bestaansstrijd van het Isra ëlische volk zou kunnen aanschouwen. Brinken nam de invitatie aan. Midden 1950 begon de Hamburgse uit gever Ernst Bowohlt met de uitgave van de eerste Westduitse pocket-books, die hier Taschenbücher heten. De bestsellers onder de Westduitse pocket-books in de periode 1950-'60 waren: 1 „Het dagboek van Anne Frank" (750.000 exemplaren), 2. „Oosten- wind-westenwind"van Pearl Buck (463.000) 3. „Monpti" van Gabor von Vaszary (400.000), 4. „Bonjour Tristesse" van Frangoise Sagan (398.000), daarna een reeks met oplagen obven 300.000, waar onder Gabor von Vaszary „Sie", Betty Macdonald „Het ei en ik", Kurt Tuchol- sky, Thornton Wilder (Brug van San Luis- rey), Kafka (Het Proces) en anderen. De zedenpolitie te Rotterdam heeft een 41-jarige man, die in het westen van de stad woont, in bewaring gesteld. Zij heeft dit gedaan, omdat een onderzoek wordt ingesteld naar de omstandigheden waar onder zijn 39-jarige vrouw en haar pas geboren kind om het leven zijn gekomen. In hun wonig heeft de politie gisteravond de moeder en het kind dood aangetroffen. Om halfvijf 's morgens is op de rijks weg Breda-Tilburg nabij Molenschot een personenauto in volle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder, de 25-jari- ge Tilburger A. C. Timmermans, en zijn 21-jarige verloofde, mej. P. J. Willemse uit Breda, waren op slag dood. De 17-ja- rige mej. J. Willemse kreeg een schedel breuk en brak beide benen. Voor haar le ven wordt gevreesd. Het drietal kwam van een bruiloft in Arnhem en was op weg naar Breda. Op de Veurseweg in Voorschoten is een personenauto tegen twee bomen gereden en daarna op de trambaan terechtgeko men. De bestuurder, de 43-jarige L. van Tol uit Schiedam, werd uit de wagen ge slingerd en was op slag dood. Hij was ge huwd en vader van twee kinderen. Op een kruispunt in Dordrecht gaf de 63-jarige heer J. Witteveen, die op een bromfiets reed, geen voorrang aan een personenauto. Hij werd aangereden en was op slag dood. Een dergelijk ongeluk gebeurde in Nij megen. Een bromfietser, de 44-jarige heer J. T. H. A. Hoekjan, verleende op een kruispunt geen voorrang aan een truck met oplegger. Hij werd aangereden en zo ernstig gewond dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. De 36-jarige heer G. Leenheer, die in Dordrecht met zijn motorfiets tegen een trottoirband reed en een ernstige val maakte, is later in een ziekenhuis te Rot terdam overleden. In het ziekenhuis in Ulm (D.) is over leden Willy Bosma, het tweejarige klein dochtertje van de heer en mevrouw Meinds uit Stadskanaal. Zoals gemeld is kwam de auto waarin de familie Meinds een tocht door Duitsland maakte, op de weg tussen Neu-Ulm en Senden in West- Beieren in botsing met een Duitse vracht wagen. In. de Ursulakliniek te Wassenaar is de 72-jarige heer Hortes uit Voorburg overle den. Hij werd, toen hij onvoorzichtig de Koningin Julianalaan te Leidschendam per fiets overstak, aangereden door een per sonenauto en zeer ernstig gewond. MIAMI, Florida, (AFP) De vlieger van een Cubaans vliegtuig, dat een dienst onderhield tussen Havana en de Cubaanse provincie Oriente, heeft in volle vlucht de bewapende bewaker, die op voorschrift der Cubaanse autoriteiten op alle vliegtui gen is geplaatst, overmeesterd en daarna koers gezet naar Miami, in de Amerikaan se staat Florida, waar het vliegtuig is ge land. De vlieger en zijn zes passagiex-s hebben de Amerikaanse autoriteiten poli tiek asiel gevraagd. Terwijl het toestel van Camaguay op weg was naar Havana, trok de vlieger een revolver, die hij op de in de bestuurscabi- ne gezeten bewaker richtte. Op hetzelfde ogenblik drongen twee passagiers de ca bine binnen, die de bewaker ontwapenden en tevens de tweede vlieger en de hof meester in bedwang hielden. Hierna ver anderde de vlieger van richting. De DC-3 kon later naar Cuba vertrekken, met de tweede vlieger en de hofmeester aan booi-d, benevens twee nassagiei-s die met het gebeurde niets te maken wilden hebben. Men scheen dan ook te vrezen dat de conventionele springstof die als ontsteking van de kernlading dient, zou ontploffen, omdat de luchtkoelingsinstallatie defect was geraakt. Nadat deze installatie hersteld was, was het gevaar, zo het inderdaad be staan heeft, geweken Advertentie levering via uw handslaar Imp. KÖNIG N.V. - AMSTERDAM ROTTERDAM ALMELO - VENLO MEXICO (A.F.P.) De Russische am bassade te Mexico heeft meegedeeld dat minister-president Kroesjtsjev niet naar Cuba zal gaan voordat de Cubaanse pre mier, Fidel Castro, de Sovjet-Unie zal hebben bezocht. Volgens de ambassade schrijft het diplomatieke gebruik voor dat eerst het bezoek van de eerste plaatsver vangende premier Mikojan aan Cuba wordt beantwoord voordat Kroesjtsjev naar Havana kan reizen. Geen overeenkomsten CAIRO (Reuter) De Cubaanse minis ter van de strijdkrachten, majoor Raul Castro, heeft op een persconferentie te Cairo gezegd dat hij in Moskou vijf uur met Kroesjtsjev heeft gespx-oken, maar dat de Russische premier en hij geen ovei'eenkomsten hebben ondertekend. Over Israel zei Castro: „Wij zijn tegen elk land dat in handen van grotere landen als werktuig wordt gebruikt, en wij zijn voor de landen die voor rechtvaardige zaken strijden, zoals de Verenigde Ara bische Republiek". Joegoslavisch contact BELGRADO (U.P.I.) In Belgrado is een Cubaanse handelsdelegatie aangeko men onder leiding van de minister van Handel Raul Cepero Bonilla. De Cubannen zullen besprekingen voeren over een Joe- goslavisch-Cubaans handelsverdrag. Advertentie De Anglicaanse aartsbisschop van Can terbury, dr. Fishei-, heeft de oecumeni sche patriarch van Constantinopel Athe- nagoras, primaat van de orthodoxe ker- kengemeenschap uitgenodigd voor een be zoek aan Engeland. Reisdoel zou een her nieuwd gesprek over de Anglicaanse en orthodoxe kerkleer zijn. Theologische gesprekken met als doel een hereniging van beide kerken hebben in de laatste tientallen jaren herhaaldelijk plaats gehad. Er was hiertoe reeds een vertegenwoordiger van de patriarchale stoel (Doi-otheos von Prusa) in Engeland. De meest op de voorgi-ond tredende ont moeting werd gehouden in 1930, na afloop van de toenmalige Lambeth-conferentie. De Oostex-s-orthodoxe delegatie werd toen geleid door de patriarch van Alexandrië. De Russische kerk nam aan dit gesprek niet deel. Met het Moskouse patriarchaat begonnen de besprekingen pas in 1955.. Sindsdien stelden beide kerken een ver gaande ovei-eenstemming in geloofszaken vast. Onlangs heeft een kleine deputatie Russische geestelijken Engeland bezocht. ALGIERS (UPI) In de laatste vier entwintig uur zijn acht personen gedood en vier anderen gewond bij overvallen en aanslagen door Algerijnse rebellen. Een légionnair van het Vreemdelingenlegioen en een Arabier werden gedood bij de ont ploffing van een handgranaat in een café te Algiers. Een bende overviel een boer derij ten zuiden van Medea. Zij ver moordde de eigenaar en twee andere Europeanen. Bij een overval op een an dere boerderij in dezelfde streek werden drie personen gedood door machinege weervuur. Advertentie Met één „Interunie" koopt U een aandeel in 300 zorgvuldig geselecteerde binnen- en buitenlandse fondsen. Inlichtingen bij iedere bank en commissionair N.V. INTERNATIONALE BF,LEGGINGS UNIE WENEN Bij het uitroepen van de Oostenrijkse republiek in 1918 werden de leden van het huis Habsburg verbannen en hun bezittingen verbeurd verklaard. Dat is meer dan veertig jaar geleden, maar er leven nog steeds Habsburgers en het is in Oostenrijk algemeen bekend dat Otto van Habsburg, de zoon van de laat ste keizer Karei en van de vroegere keize rin Zita, in tamelijk benarde financiële omstandigheden leeft. Als banneling woont hij met zijn gezin dicht bij de Oostenrijkse grens in Zuid-Beieren en hij zou graag naar zijn vaderland willen terugkeren. De leiders van de twee regeringspartijen zou den tot de overtuiging zijn gekomen dat dit vraagstuk op waardige en menselijke wijze dient te worden opgelost. Toen kanselier Raab kortgeleden echter het initiatief nam tot regeling van deze zaak, verzette zich hiei-tegen niet de socia listische partij, waarmee Raab had onder handeld, maar de socialistische pers. Zij trok hierbij alle anti-monarchistische re gister's open en riep zelfs de voorzitter van de socialistische partij ter verantwoor ding. Er is nu een felle pei-scampagne los gebroken tussen de socialistische bladen en rooms-katholieke, die het voor Otto van Habsburg op nemen. Raab en de Volkspartij verklaren dat de leden van het huis Habsburg nog altijd recht hebben op hun particulier bezit en dus op een redelijke schadevergoeding. In feite gaat het hier om bosbezit in de provincie Opper-Oostenrijk, dat particulier eigendom van de Habsburgers is ge weest. Bovendien beroept de Volkspartij zich op het feit dat premier Schuschnigg indertijd een fonds tot ondersteuning van de familie Habsburg heeft opgericht. Daar dit fonds door het nationaal-socialisme in beslag werd genomen, is Oostenrijk op grond van het staatsverdrag verplicht dit onrecht goed te maken, zoals dit ook ge beurd is voor alle anderen die schade hadden opgelopen. De socialistische pers staat echter op het standpunt dat volgens de grondwet van 1918 alle eigendommen van de Habs burgers aan de staat zijn vervallen en dat dus ook het ondersteuningsfonds onder Schuschnigg onrechtmatig is geweest. Met verheffing van stem roepen de socialisti sche bladen nu hun eigen ministers ter verantwoording en verklaren zij, dat de Volkspartij een poging onderneemt om het „volksvermogen" aan te tasten. Zij zien echter over het hoofd dat het hier niet KAMPALA, Oeganda (A.F.P.) Ruim 80.000 Aziaten die in het Britse protecto raat Oeganda in Oost-Afrika wonen, ma ken zich gei-eed om naar India te vluchten omdat zij bang zijn dat de gebeui-tenissen in Kongo zich in Oeganda zullen hei-ha- len, zo heeft een wooi-dvoex-der van de Indische gemeenschap te Kampala vex-- klaard. De passagiex-sschepen, die op India va- i-en, zijn tot apx-il van het volgende jaar volgeboekt. BRAZZAVILLE (Reuter) De Nationa le vergadering van Kongo (voormalig Fx-ans) heeft vandaag, dondex-dag, het ver drag met Frankrijk, waarbij het land vol ledig onafhankelijk wordt eenstemmig goedgekeurd. De vrees dat de socialistische M.S.A. zou tegenstemmen werd niet bewaai-heid. Maar de afgevaax-digden van de M.S.A. namen wel de gelegenheid te baat om te verklaren, dat de regering van Fulbert Youlou niet x-epresentatief is. Naar verluidt heeft de M.S.A. er op aan gedrongen dat onmiddellijk na het ver- krijgen van onafhankelijkheid 15 augus tus nieuwe verkiezingen worden gehou den. De x-egex-ing voelt hier weinig voor, in het bijzonder in verband met de situa tie in Kongo. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Marianne Willemien, d. van M. Otger en G. C. Roest; Gijsbertje Bri gitte, d. van W. Nieuwenhuijs en M. H. Bood; Alida Maria, d. van L. M. van den Bx-oek en J. A. Vianen; Jacobus, z. van J. van de Vorstenbosch en A. Gelton; Johan nes Cox-nelis Hermanus, z. van C. J. van Dongen en J. M. Uitendaal; Rudy Edmond, z. van A. T. van Vooren en M. R. Verheije; Freddy, z. van K. F. W. van Ingen en H. A. van Putten; Paul Leo Aloysius Joseph, z. van H. H. J. Siermann en J. A. C. Blome- sath; Irene, d. van H. Lanser en S. Janson; Gijsbertus Andries, z. van G. Stolker en A. Wildeman; Peter, z. van J. P. Koolhaas en E. van Aalst; Johannes Cox-nelis, z. van B. van Stam en G. J. de Jong; Gerrit Jan, z. van J. de Groot en E. H. Winter; Fredex-ik Johannes, z. van F. J. Appelman en A. C. Poppes; Sylvia, d. van J. Elshout en M. Beerendonk; Jacob, z. van M. J. Korsuize en S. van Weencn; Maria Anna Theresia, d. van H. Clemens en G. P. M. Tutert. ONDERTROUWD: M. G. Bouterse en A. Hoogendoorn; K. Hoogenboom en A. Voogt; J. Vink en J. van Tilborg; B. van Beem en W. J. T. de Reus; W. Borreman en W. D. Eigenhuis. GETROUWD: D. J. Heijkoop en T. A. M. Schuckman; C. Oudshoorn en G. M. de Jong; A .E. Tiemens en M. Smit; G. Smit en J. van Kuijk. OVERLEDEN: F. J. Appelman, w. van P. J. Kampen, 92 j.; P. Smit, e. van J. W. van Nieuwmegen, 81 j.; P. A. den Dekker, 3 mnd.; H. Verkuijl, e. van L. N. Enthoven. 63 j.; W. L. G. Gronert, e. van J. H. W. van der Muelen, 61 j.; C. M. Rosier, e. van J. van Geemen, 74 j.; H. P. Maks, e. van J. Voet, 81 j. gaat om de kroongoederen, die aan de staat zijn vervallen, doch om het persoon lijk bezit van Otto van Habsburg. Boven dien is hij bereid om officieel afstand te doen van de troon. Zou hij echter naar Oostenrijk tex-ugkeren, dan bezit hij welis waar alle rechten van elke normale staats burger, al zal hij nooit president van de republiek kunnen worden, omdat hier voor uitdrukkelijk een uitzondex-ing is ge maakt in de grondwet. Zuiver zakelijk beschouwd kan het af staan van een stuk bosbezit of een daar aan beantwoordende schadevergoeding geen voelbaar vex-lies zijn voor de Oosten rijkse republiek, die tamelijk welvarend is. Daarvan zijn ook de leiders van de socialistische partij overtuigd, maar zij hebben geen macht over hun pers, die op eens het oude ressentiirxent opwax-mt en in demagogische stijl verklaart dat het niet aanstaat geld af te staan „om een dux-e hofhouding te financieren". Ook spreekt zij over het gevaar dat de monarchistische en legitimistische bewe ging door de terugkeer van Otto van Habs burg weer sterker zou kunnen worden. Zij weet echter even goed als iedere ver standige Oostenrijker dat deze beweging vrijwel geen steun vindt in de publieke opinie, ook niet van de Volkspartij, uitge zonderd in de kleine onbeduidende kringen van verarmde aristocraten en van oudere mensen die de glans van de vx-oegere monarchie nog hebben meegemaakt. De Volkspartij wil de monarchie niet herstellen, maar zij neemt het op voor een afstammeling van het vroegere keizer lijk huis, die dezelfde rechten dient te hebben als elke staatsburger, dat wil dus zeggen de mogelijkheid om in het land te wonen waar hij werd geboren en het recht op een geldig paspoort. Dr. Otto van Habsburg dat is de enige titel die hij voert en die hij door zijn studie in België verwox-ven heeft is een sta tenloze, die als banneling in het buiten land leeft. BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT GEBOREN: Cornelia Wilhelmina, d. v. J. I. Willems en C. H. Bakkenhoven Nienke Janna, d. v. P. M. van Keulen en A. W. de Graaf. GEBOREN BUITEN DE GEMEENTE: René Jannis, z. v. J. J. Kemmer en P. E. Hessels. Josette, d. v. F. Slagveld en W. Bouwman. ONDERTROUWD: R. Janssen en A. K Kx-amer, C. Zwemmer en S. P. Ruiter, M. M. Vleugels en H. R. Padt, J. van Huffelen en G. Lindtner. GEHUWD: Jac. Paap en Hendr. van der Mije. OVERLEDEN BUITEN DE GEMEEN TE: C. J. H. M. van Santvliet, 55 jr., geh. M. J. H. van Rijk. E. Schots, 62 jr., geh. gew. m. J. Bijlsma. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Albert Pieter, z. van A. G. J. Stegeman en J. Polman; Hendrika Elisa beth Cornelia, d. van G. J. Verdegaal en E. R. Bennik; Johanna Cornelia Max-ia, d. van J. Witteman en M. C. T. van Haaster; Robbert, z. van T. J. van Steijn en M. C. Leijssenaar; Rudolf Cox-nelis, z. van W. G. Kulk en W. P. Hofman. ONDERTROUWD: L. M. J. Kolkman en A. D. van de Loo; C. M. van der Linden en A. Teeuw; A. J. Teeuwen en C. M. Balm. GETROUWD: J. G. van der Wex-eld en J. Meijer; L. F. N. Hulsbosch en B. van der Stelt; P. T. Hoogkamer en M. A. T. Wal kers. OVERLEDEN: A. S. Kali, weduwe van P. Schuijt, vrouw, oud 88 jaar. Hoofddorp GESLAAGD Van de openbare ULO-school, de J. A. Oudheusden-school Hoofddorp behaalden het ULO-diploma: Kornelia de Boer, Janny Bos, Dick Bosch, Edith Evelijn Veere, Herman Ko ningen, Ria Wisselink te Hoofddorp. Gert van Groenigen, Gert Klootwijk te Nieuw Vennep, Maas v/d Glind, Dick Ridderhof, Mees Griekspoor, Renee Tresfon te Bad hoevedorp, Filip Stel te Zwanenburg. Het ulodiploma met middenstandsdiplo ma behaalden: Willy van Berkum, Ineke Zegstro te Badhoevedox-p, Alie Douma, Theo Stellens te Vijfhuizen. Agatha Groen te Hoofddorp, Greet je van Keulen te Zwa nenburg, Cok Leen, Ko Roodenbux-g te Nieuw Vennep. Zonder middenstandsdiplo ma slaagde: Pietje van Hal te Lijnden. GESLAAGD Van de Chr. Burgerschool te Hillegom slaagden voor het mulo diploma A rnet midd. dipl: Atty Sprangers, Rinse Brunt, Henny Timmex-s, Jan Nieuwenhuyzen en Hanneke Boogaard allen in Nieuw Vennep. Voor de Federatie voor stenografie „Groo- te" en machineschrijven: Henny Timmers, Atty Sprangex-s en Jan Nieuwenhuyzen. De heer A. Vex-beek slaagde voor het eindexamen U.T.S. afdeling Bouwkunde en de heer H. Vex-beek behaalde het di ploma Duitse Handelscox-respondentie van de Ned. Associatie van Practijk examens. GESLAAGD De heer C. A. J. Strikkers behaalde het diploma middelbare bedrijfsadministratie. Zes leerlingen van de x-.k. middelbare handelsavondschool slaagden voor- 't pi-ak- tijkexamen boekhouden, het waren de he ren H. v. Haaster, P. Weijers en H. Zwa- neveld uit Hillegom en C. Schrama, M. van Stein en J. Smakman uit Lisse; één kandidaat werd afgewezen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6