Emigrantenkinderen in doolhof van twee- of drietaligheid UNO is onmisbaar bij verdere dekolonisatie van Afrika Groen Co. Hongkong, vitale Westerse stad bestaat bij gratie van Peking Britten exposeren draagbare bedienbare hartstimulator VLUCHTIG BEZOEK AAN CANADA (4) Het zuiver Nederlands verleren zij Poolse graanoogst met mislukking bedreigd Vooral in Brits Oost-Afrika waar ook het rassenvraagstuk meespeelt 7 Veertig slachtoffers van Hirosjima overleden Gezamenlijke Scandinavische consulaten in Afrika Nog steeds komen per dag 100 vluchtelingen de rivier overzwemmen Triomf van elektronische hulp bij geneeskunde Overstromingen hebben 4 mensen het leven gekost Bajonetten in Boelawajo Centrale Verwarming Oliestook-installaties Fidel Castro gaf postzegel- zwendel aan bij Interpol VRIJDAG 29 JULI 1960 „Vader, kunt u mij mon le9on de frangais teachen?" „Dit abacadabra kwam uit de mond van een achtjarige knaap, te jong en onbevangen voor snobistisch taalvertoon. Het is alleen maar, dat het lot deze Nederlandse jongen in Ottawa heeft geplaatst, de stad in het grensgebied van Ontario en Quebec. Thuis hoort hij Nederlands, op school Frans en over de radio en t.v. Engels. De vraag was overigens ter zake: de vader van de jongen is prof. dr. J. P. L. Spekkens, uit Maastricht afkomstig, docent in de Franse taal- en letterkunde aan de universi teit van Ottawa en een der eerste Nederlandse hoogleraren in Canada. Prof. Spekkens maakt zich maar niet te veel zorgen over het grillig opschietend onkruid in het taaltuintje van zijn zoon, die spreekt van een „platte band" als hij een lekke band en van „neerlaten" (to let down) als hij „in de steek laten" bedoelt. (Van een speciale verslaggever) „In het begin dacht ik, dat het voor een kind mogelijk moest zijn drie talen zuiver te spreken. Dat heb ik zelfs eens in een artikel over het onderwijs in Canada be weerd. Die mening moet ik herzien. Het is twijfelachtig, dat kinderen hier hun Ne derlands zuiver houden, zeker niet in tweetalig Groot-Ottawa. Trouwens, de pro fessor moet soms zelf ook al naar het juiste Nederlandse woord zoeken! Spekkens junior mag dan zijn Neder lands vreemd verhaspelen, met zijn En gels op straat en zijn Frans op school heeft hij niet de minste moeite. Hij is in Nederland niet op school geweest en omzeilt daardoor op school in Canada het grote struikelblok voor oudere emigranten kinderen: de taal. De eerste drie maan den speelt zo'n 6-jarige in de eerste klas misschien nog stommetje, maar na die periode is hij al in staat de lessen te verstaan. Een half jaar, zo bewijst de praktijk, heeft hij nodig om zelf de taal, wat haperend, te gebruiken. Na een jaar bedient menige knaap zich vlotter van Engels (en in Quebec of Ottawa bovendien Frans) dan de ouders dit ten koste van de moedertaal, die dagelijks wordt be laagd door Angelsaksische en Gallische insluipsels. Tegen die tijd onderscheidt zo'n jonge „Dutchie" zich weinig van zijn klasgenoten of het moest zijn door zijn vrees door kleding of gedrag anders dan de anderen te zijn. Zoals het Nederland se jongetje zich diep schaamde, toen zijn vader in een blauwe overal op een Ne derlandse damesfiets hem van school kwam halen. Zoiets doe je niet in Canada. Anders dan de anderen zijn dat be tekent isolement, korter of langer, maar altijd pijnlijk voor de betrokkenen. Daar van weten oudere emigrantenkinderen, die in Nederland al een paar jaar op school zijn geweest en nu moeten omschakelen, mee te praten. De taal is het grote sta ketsel, niet dat andere basisvak, rekenen. Met het leren van de tafels van verme nigvuldiging hebben Canadese kinderen de grootste moeite. De tafels worden er niet uit het hoofd geleerd. Eenvoudig hoofdre- kenen blijkt veel Canadees winkel- en kan toorpersoneel te geleerd. Het secure werk laat het graag aan handige rekenmachien tjes over. Taalmoeilijkheden zijn er ook voor de jeugd, die uit Nederland gekomen, het middelbaar onderwijs op een „High School" moet gaan volgen. In Nederland leek 't allemaal zo moeilijk niet. De jon gens prevelden een aardig mondje Engels en van de versjes van Doris Day en Nat King Cole misten ze geen woord. Maar het is heel iets anders het Engels voortdurend en zeer genuanceerd in woord en geschrift te moeten gebruiken. Overschatting „Dat is wel eens irriterend bij Neder landse emigranten," zei prof. Spekkens, „de overtuiging, dat het Nederlandse on derwijs het beste ter wereld is. Zeker, met name het gymnasium eist meer van de leerling. Grieks wordt in Quebec wel, in de andere provincies bijna niet onderwe zen. Aan Latijn wordt overal minder aan dacht besteed dan op onze gymnasia. Maar laat men zich niet vergissen: het volgen van een „High School" is voor Ne derlandse kinderen veel moeilijker dan men denkt. Met de overschatting van het eigene gaat in ieder geval een onderschat ting van het Engels als gebruikstaal ge paard." Diezelfde taalbelemmeringen gelden op het hogere plan van „college" en univer siteit. Als het gaat om de kennis van La tijn, wiskunde, geschiedenis, veel parate kennis, behoeven de 20-jarigen uit Neder land in het algemeen niet beducht te zijn. Maar zodra zij een stuk Engels proza op papier moeten zetten of zich bij een collo quium scherp en exact moeten uitdrukken, schieten zij tekort. Hetzelfde geldt, vol gens prof. Spekkens, voor een ander vak, namelijk de kennis van de inleiding der wijsbegeerte, waaraan vooral in Quebec veel aandacht wordt besteed. De jeugdi ge emigrant, die reeds een „High School" heeft kunnen volgen, staat er in dit op zicht aanzienlijk beter voor dan de stu dent, die kersvers uit het moederland is aangekomen. Het onderwijs, onderwerp van provincia le regeringszorg, is sterk Angelsaksisch geaard, uitgezonderd in Quebec en in het gebied van Groot-Ottawa, waar de organi satie Europees geïnspireerd is. Op vele scholen is het Frans er de voertaal voor de meeste vakken. Die Franse scholen stellen emigrantenkinderen bij het taalge bruik aanvankelijk nog voor grotere moei lijkheden dan de Engelse. Voor een leer ling met goede aanleg hebben zij echter veel aantrekkelijks. De Franse scholen onderwijzen behalve Frans namelijk ook het Engels als ver plicht vak, het omgekeerde is met de En gelstalige scholen niet het geval. Een Ne derlands kind wordt, als het een Franse school bezoekt, in de doolhof der drietalig heid gevoerd: Frans, grammaticaal over eenkomend met het „algemeen be schaafd" van Frankrijk, maar fonetisch sterk verwant aan de taal van vóór de revolutie; Engels, maar met het dikke ac cent en het soms afwijkend vocabulaire van de taal der Amerikaanse zuiderburen en in het gezin een Nederlands, dat spoedig geen Nederlands meer is. Nu vraagt zo'n leerling zijn vader nog een „leqon te teachen", na verloop van tijd is hij tweetalig, met niet veel meer dan passieve kennis van de moedertaal. De jonge emigrant is dan de doolhof uit, heeft veel verloren en veel gewonnen. Hij is „a real Canadian" of „un vrai Cana- dien" geworden. „Dutchie' onderscheidt zich in weinig van zijn Canadese klasgenoten. Prof. Spekkens, Nederlands hoogleraar in Ottawa. Van juli vorig jaar tot begin deze maand zijn veertig personen overleden aan ge volgen van de kernbom die in 1945 boven Hirosjima ontplofte. Het afgelopen jaar werden nog steeds 18.031 personen met stra lingsziekten in de ziekenhuizen verpleegd. Van de veertig personen die zijn over leden stierven dertien aan een leverkwaal, elf aan leukemia, negen aan bloedarmoe de en zeven aan verschillende andere aan doeningen. Voor het eerst werd een geval van polyosteomyeloma, tumor in het been merg geconstateerd. KOPENHAGEN (Ritzau) Van wege de stichting van veel nieuwe onafhankelijke staten in Afrika en Azië zijn de Scandi navische landen de mogelijkheid van com binering van hun diplomatieke diensten gaan bestuderen om aldus tot een bezuini ging op de desbetreffende begrotingspos ten te kunnen komen. Op de aanstaande zitting van de Noorse raad zal de even tuele instelling van „Scandinavische" con sulaten ter sprake komen en de mogelijk heid van bezuiniging op de inter-Scandina- vische diplomatieke vertegenwoordiging, ofschoon er nog geen concrete voorstellen voorhanden zijn. Het Deense ministerie van buitenlandse zaken is inmiddels reeds aan het nagaan of het personeel van de Deense ambassades in andere Scandinavische landen inge krompen kan worden, aangezien zowel het parlementaire als administratieve contact tussen Denemarken, Noorwegen en Zwe den steeds toeneemt, waardoor vele am bassadefuncties overbodig worden. HONGKONG (UPI) Het vasteland van China zal tegen het eind van deze eeuw een miljard mensen herbergen. De ze ontnuchterende voorspelling voor het Westen en voor het Kremlin, dat in het uitstippelen van zijn wereldpolitiek daar ernstig rekening mee moet houden, werd gedaan door de mannen, die de Britse kroonkolonie Hongkong besturen. De voor spelling is gebaseerd op een wiskundige berekening op grond van de huidige be volkingsaanwas in China. Het probleem van de toekomst van Hongkong zelf, gedeeltelijk gelegen op het vasteland van China en geheel staand on der een „heilzame autocratie", die geen communistische partij duldt, noch alge mene verkiezingen toestaat, vormt niet de voornaamste zorg van Hongkongs be- stuurderen. „Men moet vertrouwen hebben in het permanente van deze Westelijke stad, die schijnt te bestaan bij de gratie van de communistische wereld," zo verklaarde een hooggeplaatste politicus in Hong kong. Op het ogenblik vormt het beoorde len van toekomstige politieke ontwikkelin gen niet het voornaamste probleem, voeg de hij eraan toe. „We hebben hier drie miljoen mensen, onder wie een miljoen refigués, voor wier welzijn na vandaag moet worden gezorgd" zei hij, „onze voornaamste zorg is erop (Van een onzer redacteuren) Zonder enig onderling overleg zijn thans verscheidene Europese mogendheden bezig van hun verantwoordelijkheden in Afrika af te komen. Nog geen eeuw nadat op het Koloniale Congres in Berlijn (1885) onder makelaardij van Bismarck dat enorme brok onroerend goed verdeeld werd, is het zo uitermate roerig ge worden, dat zelfs een simpelweg afstand doen van het voorheen beheerde gebied Kongolese taferelen uitlokt. En in het hart van Afrika, in de voormalige Belgische kolonie Kongo, ploetert thans de UNO om het vacuum te vullen dat ontstaan is door de opeenvolging van twee uitersten: de absolute kolonie en absolute auto nomie. Terwijl de troepen der Verenigde Naties voor de tweede maal een conflict verhinderen uit te groeien tot een wereldoorlog en deskundigen van deze organi satie moeizaam beginnen met het vormingswerk dat men toch op zijn minst tien jaar geleden al van de Belgen had kunnen verwachten, moet secretaris-genei aal Hammarskjoeld blijven bedelen om.deskundigen. Ook de financiering \an de noodstrijdkrachten in Kongo hangt nog helemaal in de lucht als men er zich rekenschap van geeft, dat zelfs de begroting van het politielegertje in de Gaza- strook nog een tekort van miljoenen aanwijst. (Van onze correspondent) LONDEN Britse geleerden zijn op het ogenblik bezig instrumentjes ter grootte van een lucifersdoosje te ontwikkelen, wel ke hartpatiënten niet alleen in leven hou den, maar hen in staat stellen zonder ge vaar trappen te lopen. Dergelijke instru menten worden reeds in het lichaam aan gebracht. Deze week zijn de toestelletjes te zien op een medisch congres in Londen, dat door artsen en technici uit de gehele wereld wordt bijgewoond. Het betreft hier een nieuwe tak van de medische weten schap, namelijk de elektronische genees kunde, welke beoogt de geluidsgolventech- niek in dienst te stellen van de lijdende mensheid. Het grootste succes tot nu toe is de genoemde hart-„gangmaker" welke door een serie kleine elektrische schokken een ziek hart regelmatig laat kloppen. De moeilijkheid is echter dat het mecha niek een vast tempo bezit en geen snel lere hartslagen kan opwekken, welke no dig zijn als de patiënt zich plotseling in spant. Maar een Britse firma staat op het punt ook dit probleem op te lossen. Men is namelijk een instrument aan het ma ken, dat door de patiënt zelf kan worden bediend door een schakelsysteem dat hij in zijn zak kan dragen. Als hij buiten adem raakt bij het klimmen van treden hoeft hij alleen maar op een knopje te drukken om zijn hart sneller te laten wer ken. Aansluiting op elektrische stroom is niet nodig omdat een ander apparaat in zijn zak het instrument binnen zijn li chaam zal bijladen door de uitzending van elektrische signalen. De „gangma ker" welke de taak van het menselijk li chaam overneemt als de eigen natuurlij ke elektriciteit welke de hartspieren doet functioneren tekort schiet, zal mogelijk ook gebruikt kunnen worden om spieren in andere vitale delen van het lichaam te stimuleren. De belangrijkste bijdrage van de elek tronische geneeskunde ligt echter op het gebied van het inwendige onderzoek. Televisie wordt met röntgenstralen ver bonden zodat chirurgen een bewegend beeld krijgen van hetgeen in het lichaam afspeelt. Er zijn instrumenten verbonden aan de pols van patiënten, welke automa tisch de temperatuur opnemen en op een wijzerplaat registreren zodat verpleeg sters op hun plaats kunnen blijven zitten en niet meer met een thermometer be hoeven rond te gaan. Er is ook een auto matische thermometer, welke tegelijker tijd de temperatuur aangeeft van vier plaatsen in het menselijk lichaam speciaal om artsen bij diepvriesmethoden te hel pen. Er zijn monitors, die de hartslag van een kind registreren terwijl het geboren wordt en een draagbaar instrument om het energieverbruik van patiënten te me ten. Er is ook een radiopil voor maagon- derzoek dat signalen uitzendt welke be paalde gegevens verschaffen. WARSCHAU (Reuter-AFP) De over stromingen in het zuiden van Polen heb ben tot donderdagavond vier mensenle vens geëist. Dertigduizend mensen hebben hun woningen moeten verlaten. Tien brug gen zijn bezweken en duizenden hectaren staan blank. Ten gevolge van de over stromingen wordt de graanoogst met mis lukking bedreigd. In het zuiden van Polen is slechts acht percent van de oogst bin nengehaald, aldus persberichten. Een ijzermijn is volgelopen. Duizenden huizen en boerderijen zijn verwoest of ernstig beschadigd. Wegen en spoorlijnen zijn in totaal over een afstand van honderden kilometers onberijdbaar. Aan de oorzaak van de catastrofaal hoge waterstand in het zuiden van Polen, de zware slagregens, is donderdag een einde gekomen. Na ruim een week regen scheen donderdag de zon. Door de hoeveelheden water die de zij rivieren aanvoeren stroomde de Oder in het gebied van Zielona Gora niet langer naar zee maar landinwaax-ts. In Warschau waar in 24 uur evenveel x-egen viel als noi-maal in een maand, worden zondag en maandag moeilijkheden verwacht, wan neer de Weichsel zijn hoogste stand zal hebben bex-eikt. De spoorweg Warschau- Krakau is door het water weggespoeld. In Lodz staan de benedenste verdiepingen van laaggelegen huizen onder water. Ook de straten van Czestochowa staan blank. En het water van de Warta stijgt nog I steeds. De moeilijkheden in Kongo staan niet op 'zichzelf, zij kunnen gemakkelijk door vreten naar verschillende delen van Brits Oost-Afrika, met name naar Rhodesië en naar Kenya. Tot nu toe is de dekolonisatie in Afrika geheel buiten de UNO omge gaan. Frankrijk, geheel gepreoccupeerd door het Algerijnse probleem, heeft op Mauretanië na al zijn gebieden in West- Afrika zelfstandigheid verleend; tesamen vormen die nu drie statenbonden: de Mali federatie, de Raad van de Entente (Daho mey. Oppervolta. Ivoorkust en Niger) en de Equatoriale Unie (Tsjaad, de Centraal- Afrikaanse Republiek en Congo). Aan deze laatste unie ontbreekt alleen Gabon, dat zijn rijkdommen niet met de drie andere lonisten. Nu is men in Londen ongetwijfeld laatste weken is de vrees daarvoor weer veel groter geworden. De onafhankelijkheid welke voor het eind van dit jaar geprojecteerd was voor de Centraal-Afrikaanse Federatie (Noord en Zuid-Rhodesië en Nyassaland) moest er een worden met een „blanke baasskap het beginsel dat reeds lang de gang van zaken in Zuid-Rhodesië bepaalt. Maar het wordt steeds duidelijker dat dit een uit daging voor zwart Afrika zou zijn die de ernstigste gevolgen zou kunnen hebben. Het is dan ook de vraag of de Britten bij deze federatie zullen volharden, temeer omdat Noord-Rhodesië en Nyassaland, die daarin zouden moeten worden onderge bracht, beide protectoraten zijn waarvoor Londen verantwoording schuldig is aan de UNO. De inheemsen in deze protecto raten, met dr. Banda als voornaamste lei der, eisen een werkelijke zelfstandigheid en willen niets met een dergelijke fede ratie te maken hebben. Tegelijk eisen zij een evenredige politieke vertegenwoordi ging voor hun rasgenoten in Zuid-Rhode sië, maar het is de vraag of de Britten de'stevig verankerde posities der blanken in Zuid-Rhodesië zullen durven aantasten. Terwijl MacLeod in Londen voor dit moei lijke dilemma zit, bewapenen de blanke mannen in Zuid-Rhodesië zich omdat er zich in Salisbury en in Boelawajo uitbar stingen van haat tegen de blanke supre matie hebben voorgedaan. De moeilijk te ontwarren problemen in Brits Oost-Afrika hebben een griezelige actualiteit gekregen en bovendien zijn zij te veelomvattend voor een enkele mogend heid. Wanneer men bovendien bedenkt, dat bij deze problematiek verschillende gebieden betrokken zijn, waarvoor Enge land verantwoording schuldig is aan de gebieden wenst te delen. Het kan zijn zelf standigheid behouden omdat het nooit een eenheid met de overige gebieden heeft ge vormd, zoals Katanga met Kongo... Daardoor zijn Pan-Afi-ikanistische staten als Ghana en Guinea thans geheel omslo ten door landen met Frans-gezinde rege ringen. Men moet nog maar afwachten in hoeverre deze landen zich daarbij zullen neerleggen. In al deze gebieden is echter de vestiging van Europeanën zeer gering, zodat toekomstige kwesties niet gecompli ceerd zullen worden door het rassenvraag stuk. Dat ligt echter heel anders in het Afrika ten oosten en zuidoosten van Kongo, waai de Britten nu op een aanvaardbare ma nier tussenuit trachten te komen. Het is heel goed te begrijpen, dat zij op de ge beurtenissen in Kongo heel anders gerea- geei-d hebben dan de Fransen in West- Afrika, want de door hen beheerde gebie den in Oost-Afrika (met name in Kenya, Oeganda en Zuid-Rhodesië), hebben aan zienlijke vestigingen van blanke kolonis ten. Zij hebben hun luchtlandingstroepen in Kenya, die zij niet zonder trots hun Afrika-brandweer noemen, versterkt met het oog op een paar vonken die uit Kongo zijn overgewaaid naar het aangrenzende Noord- en Zuid-Rhodesië. Terecht kunnen zij zich afvragen hoe zij de Afrikaanse sentimenten zullen intomen in hun gebie den, waar het aspect van de huidskleur nog veel belangrijker is dan in Kongo. Wat in West-Afrika en in Kongo zij het met veel. pijn en met nog meer reste rende vragen mogelijk is geworden, lijkt ten aanzien van Brits Oost-Afrika voors hands onmogelijk. In Kenya vormt zich een nieuwe Mau Mau, die misschien over enkele maanden al sterk genoeg zal zijn om de in 1961 te houden verkiezingen te doen mislukken. Zij groeit uit ontevreden heid over de nog steeds dominerende rol van de blanke kolonisten, wier grondbezit de vruchtbare hooglanden van Kenya nog steeds onaangetast is gebleven. Een onafhankelijke, door de blanken beheerste regering zoals destijds in Zuid-Rhodesië werd gevormd, is in de huidige verhoudin gen niet minder dan een provocatie en men hoeft dat van de Britse „colonial secretary" MacLeod dan ook niet te ver wachten. Een zelfstandig Kenya, waarin de bevolking enigszins evenredig is vertegen woordigd, zal niet anders dan schade kun nen doen aan de belangen der blanke ko- UNO, zoals Noord-Rhodesië, Nyassaland. bereid veel van deze schade voor lief te nemen, maar welke waarborg heeft Mac Leod dat een dergelijke zelfstandigheid niet het goed en zelfs het bloed van de Britse kolonisten zal kosten? Vooral de Tanganyika en Beetsjoeanaland dan is er alle reden voor de vraag waarom de Britten deze zaken geheel op hun eigen houtje blijven afwikkelen. De kalmerende werking van de UNO- bemoeiingen bij dekolonisatie-vraagstuk ken is ook in Kongo weer duidelijk bewe zen. Die bemoeiingen kunnen in een latex- stadium ook voor Oost-Afrika schreeu wend noodzakelijk worden, temeer omdat hier nog in sterkere mate rassenkwesties doorheen spelen. Het lijkt ons daarom de aangewezen weg voor de Britten om reeds nu de UNO te betrekken in het overleg over de toekomst van hun Oost-Afrikaan se gebieden. Ook in Boelawajo, de tweede stad van Zuid-Rhodesia, wordt het stadsbeeld beheerst door tot de tanden gewapende militairen. Bij botsingen in de stad zijn twaalf negers gedood. Rhodesiaanse territoriale troepen hebben de sleutel posities in de stad. bezet. gericht hen te helpen zichzelf te helpen. „Gelukkig voor onze taak en verant woordelijkheden is het zelden noodzakelijk een Chinees méér dan eens te helpen." De hulp, die de miljoen refigués wordt verleend is huisvesting, werkverschaffing in de nieuwe industx-ieën die daarvoor worden gevestigd, onderwijs en medische bijstand. De kosten worden gedragen door het handjevol van 13.000 belastingbetalers in de kolonie, aangevuld door hulp uit de Westelijke wereld. Het permenente van de Westelijke con trole op Hongkong, met haar grote wel vaart en nieuwe moderne gebouwen, werd kort en bondig weergegeven door een Britse journalist. „Alles is goed, zolang de rijke Chinezen blijven investeren," zei hij, „als zij daarmee ophouden, kan iedereen de stormvlaggen zien wapperen." Er is echter nog geen teken van een vermindering in de intense activiteiten in het optrekken van nieuwe flatgebouwen, grote moderne kantoorgebouwen, noch in de haven, krioelend van schepen uit alle windstreken, die een aanlegplaats zoeken. De toekomst van Hongkong, de etalage kast van kapitalistische welvaart bij een van de grote poorten van het communis me, wordt gecompliceerd door het feit, dat een deel van de stad is gelegen op grond, gepacht van de Chinese regering, waar van het contract over 26 jaar verlopen is. De Britten spreken onomwonden tegen, dat zij discrimineren ten opzichte van de communistische pax-tij, zelfs al is commu nistisch China hun hospes, door erop te wijzen dat behalve de communisten, ook andere politieke pax-tijen uit het bestuur worden geweerd. Het bestuursysteem van de kroonkolonie kan nauwelijks democratisch worden ge-- noemd, daar er geen algemene verkiezin gen worden gehouden en personen zonder vorm van proces kunnen worden vastge houden, hoewel de regering periodiek de beschuldigingen tegen gedetineerden on- dex-zoekt. Tegen deze achtergrond wijzen de bestuurders van Hongkong erop dat er geen strijd is onder de burgerij noch on rust, die met die in Japan te vergelijken is. De stad blijft een Mekka voor de onte vredenen onder de miljoenen in de om ringende werled van het communisme. Immigratie is dx-astisch bepex-kt wegens overbevolking. De watexwoorziening bij voorbeeld, is gerantsoeneex-d tot tien uur per etmaal. Maar nog steeds komen wan hopige Chinezen zwemmend de rivier over om van het communistische juk bevrijd te worden. Het gemiddelde aantal is onge veer honderd per dag. „Met hun voeten voor vrijheid stem men," zo noemt sir Robert Black, gouver neur en commandant van de kolonie, deze vlucht naar de vrijheid. „Ik wou dat ik er zeker van was, dat Lenin dat niet het eerst gezegd had." voegde hij er glim lachend aan toe. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Door medewerking van de Cubaanse re gering heeft de politie van Rome de hand kunnen leggen op een organisatie van postzegelvervalsers. De bende wilde valse postzegels van Cuba en Paraguay ter ge legenheid van de Olympische Spelen in de handel brengen. Het hoofd van de organi satie, een zekex-e Castagna, stelde Fidel Castro voor de winst die op anderhalf mil joen valse Cubaanse zegels zou worden ge maakt te delen. Castro bracht Interpol op de hoogte en Castagna en vijf medewer- kers werden gearresteerd. Door zich voor te doen als hoofd van de Cubaanse poste- x-ijen had Castagna een Milanese indus trieel zover weten te krijgen dat hij geld beschikbaar stelde voor de inx-ichting van een typografisch bedrijf. Vier andere me dewerkers van Castagna zijn na een ver hoor voox-lopig op vrije voeten gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7