Kamercommissie: geen bewijzen voor beweringen van majoor K. NAAIMACHINES Beschuldigingen van majoor Koopmann zijn onjuist Nieuwe storingen op komst ENGEL Politie ongerust over eventuele blokkering der kledingtoelage Militaire commissie adviseert, geen maatregelen tegen hem te nemen Bouwconflict gaat achter de schermen door Wit-Rus blijft nog in Nederland Meisjein zee verdronken 2 De kooktoestellen De helmenkwestie Betere controle Doelmatigheidskamer Hoe denkt minZijlstra er nu over? Legervoertuigen Onjuist systeem STAATSSECRETARIS CALMEYER Kerkelijk Nieuws MAAGKLACHTEN? ii ZATERDAG 30 JULI I9 60 (Van onze parlementaire redacteur) Op 3 juli 1959 heeft majoor Koopmann een nota gezonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het eerste rapport van de commissie uit de Kamer die een onderzoek heeft ingesteld naar het militair aankoopbeleid. In haar tweede rapport licht de commissie nu enige punten nader toe. Zij deelt mee naar deze punten een uitvoerig en zo nauwkeurig mogelijk onderzoek te heb ben ingesteld. Zij heeft daartoe opdracht gegeven aan twee deskundige mede werkers, die voor haar de gebeurtenissen hebben onderzocht die zich vele jaren geleden hebben afgespeeld. Mede aan de hand van het materiaal van deze des kundigen heeft de commissie nog een vrij groot aantal informatieve besprekin gen gevoerd met bij deze gebeurtenissen betrokkenen. Tenslotte heeft zij nog kennis kunnen nemen van het resultaat van een onderzoek dat in opdracht van de chef van de generale staf is gehouden. De commissie merkt op dat het nadere onderzoek haar geen aanleiding geeft het in het eerste deel van het verslag ge stelde, alsmede de conclusies (die niet vleiend waren voor majoor K.) aan te vullen. Zij maakt er echter op attent dat zij alleen het overheidsbeleid diende te controleren. Zij heeft derhalve de zaken niet uit strafrechtelijk oogpunt bekeken. Met betrekking tot het contract met de heer Van Benthem heeft de commissie in het eerste deel van haar verslag gezegd dat in het bijzonder de toenmalige plaats vervangend directeur Materieel Land macht de minister heeft geadviseerd het contract, voorzover het de aanschaffingen betrof, aan te gaan. Majoor Koopmann meent dat het o.m. de directeur-generaal van Oorlog was, die de minister op dit punt heeft geadviseerd. Majoor Koopmann voert daarvoor aan een persoonlijk schrijven van de directeur- generaal, waarin deze de heer Van Ben them zou hebben aangesproken met „ami ce" en waarin hij hem verzekerd zou heb ben dat de verlenging en de wijziging van het contract, dat ten slotte op 1 juni 1954 is ingegaan, zeker tot stand zou komen. De directeur-generaal ontkent ooit een dergelijke brief geschreven te hebben. De heer Van Benthem ontkent ooit een der gelijke brief van de directeur-generaal met de aanhef „amice" ontvangen te heb ben. Een nader nauwkeurig onderzoek heeft de commissie geen enkele reden gegeven tot de veronderstelling dat de directeur- generaal een dergelijke brief zou hebben geschreven. Over de order van 2.345 kooktoestellen en verwisselstukken, waartoe in mei 1954 een contract was gesloten, heeft de com missie in het eerste deel van haar ver slag reeds een uiteenzetting gegeven. Ma joor Koopmann stelt dat degene die toen in Nederland voor deze fabriek optrad, geen agent was. De betrokkene zelf ver klaart dat dit wel zo was. In de corres pondentie tussen de Engelse fabriek en de betrokkene wordt deze laatste uitdrukke lijk als agent voor de kooktoestellen aan gemerkt, met name in een brief van 14 januari 1954, terwijl in een brief van 15 december 1953 wordt gesteld, dat in de prijzen van de kooktoestellen een „agen- cy-commission" is verdisconteerd. Betrok kene ontving dan ook van de leverancier van de kooktoestellen voor zijn bemoeiin gen een bedrag van duizend pond Ster ling- Op bladzijde 43 van haar eerste verslag deelt de commissie mee, dat de concur rerende fabriek niet over een belangrijk patent ter vervaardiging van een onder deel kon beschikken en dus geen goed pro- dukt kon leveren. Bij Jiaar nader onder zoek is haar gebleken, dat majoor Koop mann, die verklaart hiervan toen op de hoogte te zijn geweest, bij brief van 17 'maart 1954 aan deze fabriek vraagt, een offerte te maken voor de 2.345 kooktoe stellen en verwisselstukken. Hierop ant woordde de directie van d'ezè fabriek, dat zij niet in staat was het complete kook- toestel te leveren. Toch vermeldt het door majoor Koopmann getekende procesver baal van inschrijving, dat er twee offer tes zijn binnengekomen. De door hem op 31 maart 1954 opgemaakte toelichting bij de aanvrage tot aanschaffing doet het voorkomen alsof twee gelijkwaardige of fertes zijn binnengekomen. Dit was niet het geval, omdat de directie van de ene fabriek geen compleet kooktoestel offreer de. Er was dus slechts één geldige offerte. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 De Centrale van Politie-Orgaisaties (C.P.O.) heeft in een brief aan de minis ter van Binnenlandse Zaken haar veront rusting uitgesproken over de door de minister aangekondigde blokkering van de tegoeden op de kledingrekeningen over 1960. Volgens deze brief vragen de leden van bij de C.P.O. aangesloten bonden zich met ernstige ongerustheid af, of zij dooi de voorgenomen invoering van de nieuw ontworpen uniformkleding niet voor hoge re lasten zullen worden geplaatst. „De in druk, dat de invoering van de nieuwe uni formen gepaard zal gaan met hogere uit gaven en derhalve financiële nadelen voor de hierbij betrokken ambtenaren zal bete kenen, is nog versterkt door de medede ling, dat de invoering van de nieuwe uni formen voor de overheid niet tot hogere uitgaven mag leiden en door het aange kondigde voornemen tot blokkering van de tegoeden op de kledingrekeningen over het jaar 1960" zo wordt in de brief gezegd. De hoofdbesturen van de C.P.O.-bonden constateren, dat door de uit deze omstan digheden voortvloeiende onrust onder de ambtenaren van de gemeentelijke politie korpsen de stemming ten aanzien van de nieuwe uniformkleding in ernstige mate ongunstig is beïnvloed, temeer daar ver schillende korpschefs reeds als vaststaand aan het personeel te kennen hebben gege ven, dat de blokkering van het kleding- tegoed zal geschieden. De C.P.O. dringt er tenslotte bij de minister met klem op aan, niet tot het blokkeren van de tegoeden op de kledingrekeningen 1960 over te gaan. De commissie verklaart voorts dat ma joor K. geen enkel bewijs heeft kunnen leveren voor zijn beweringen inzake de helmenkwestie in zijn speciale nota aan de Tweede Kamer. De voorraad deugde lijke helmen is nog te klein. Ongeveer de helft van de groep van 346.000 helmen moet nog worden gecontroleerd. De hel men kunnen niet in een keer worden inge nomen omdat er geen voldoende voorraad aan goede helmen is. Ook aan de gasmas kers moet nog aandacht besteed blijven. Uit een onderzoek is gebleken dat het Directoraat Materieel Landmacht slechts een deel van de werkzaamheden verricht voor de verwerving van militaire goede ren. Controle heeft uitgewezen dat onge veer de helft van de behoeftebepaling fou te aantallen bevat. Het is duidelijk, zegt de commissie, dat een niet. ontdekte fout in de behoeftebepaling, waardoor onjuis te aankopen worden gedaan, niet het D.M.L. kan worden aangerekend. De twee belangrijkste oorzaken waar door de fouten ontstaan, zijn het ontbre ken van een goede bedrijfsadministratie en de gevolgde personeelspolitiek. Onge veer iedere drie jaar worden andere mi litaire functionarissen voor de behoeftebe paling aangewezen. Het hieruit voort vloeiende gebrek aan continuïteit moet wel tot fouten leiden. De commissie beveelt aan, de onvol doende betaling van personeel dat met keuring is belast, te herzien. Voor de lage salarissen kan men nooit voldoende be kwame functionarissen aantrekken. Het handhaven van verouderde voorschriften leidt ook tot moeilijkheden en wrijvingen. Een van de redenen waarom over het algemeen bij de industrie geen grote be langstelling bestaat voor levering aan de strijdkrachten is, dat de vraag naar mili taire goederen in het algemeen geen con tinuïteit vertoont. Op vrijwel geen enkel gebied is tot nu toe de militaire behoefte een constante geweest. De commissie-Koersen heeft in haar rapport een aantal belangrijke sug gesties gedaan voor een betere controle van de zijde van 't parlement op een doel treffende besteding van de belastinggel den. De commissie vestigt de aandacht op het Zweedse controlesysteem. Ter goede uitvoering van zijn controletaken wordt de Zweedse Rijksdag bijgestaan door twee hoge ambtenaren. De ene heeft de taak controle uit te oefenen op de werkzaam heden van de ambtenaren. Hij dient te waken tegen machtsmisbruik van de over heid. De andere controleert namens het parlement alles in het leger. Iedere bur ger en militair kan zich tot hem wenden met klachten. Hij waakt er krachtens zijn instructie speciaal voor dat de klagers daarvan geen onaangename gevolgen on dervinden. De militaire controleur reist met zijn kleine staf van februari tot september on geveer een week in elke maand. In vijf jaar heeft hij dan alle onderdelen, leger plaatsen en militaire inrichtingen bezocht. Gedurende de laatste jaren zijn ongeveer zevenhonderd tot achthonderd gevallen per jaar behandeld, ongeveer een vierde deel op grond van klachten. Van de kla gers is ongeveer veertig percent beroeps- personeel, ongeveer hetzelfde percentage is dienstplichtig personeel, en de rest, twintig percent, betreft klachten van per sonen buiten de strijdkrachten.De militai re controleur stelt ook vaak op eigen ini tiatief een onderzoek in. Van tijd tot tijd vindt hij ook aanleiding een onderzoek in te stellen op grond van persberichten over ongelukken of andere gebeurtenissen bij de strijdkrachten. Hij controleert het ma terieel, de boekhouding, en de kwitanties voor geleverd materieel. Daarnaast wordt in de magazijnen nagegaan of alles aan wezig is wat de materieelstaten vermel den en in welke toestand het materieel verkeert. Eveneens wordt nagegaan of de bewaking van de voorraden voldoende is. Bij iedere inspectie wordt verder bijzon dere aandacht besteed aan het voertui genpark. Behalve op de instandhouding van het materieel houdt de militaire controleur ook controle op de aankopen. Steekproefs gewijs wordt geregeld nagegaan of de aan kopen geschieden overeenkomstig de des betreffende voorschriften. Industriëlen en personen uit de handel wenden zich geregeld tot de controleur wanneer zij van oordeel zijn dat bepaalde aankopen op on juiste wijze zijn gedaan. Ook Denemarken en West-Duitsland hebben een dergelijke figuur aangesteld. De commissie uit de Tweede Kamer beveelt ook de instelling (naar Zweeds voorbeeld) van een doelmatigheidskamer aan, eventueel in combinatie met de Al gemene Rekenkamer. Het is een orgaan om de administratie van de overheid en van de instituten die subsidie krijgen, op efficiency, organisa tie en doelmatigheid bij het besteden van de gelden te controleren. Haar eerste taak is door middel van steekproeven na te gaan of de staatsuitgaven efficient wor den gedaan en of de verhouding tussen de uitgaven en het nut daarvan juist is. Een tweede taak van de doelmatigheids kamer bestaat in het controleren van alle contracten voor aan- en verkopen en voor het verrichten van diensten, die door bur- gelijke of militaire autoriteiten zijn ge sloten. Een derde taak van de doelmatig- Na de tweede wereldoorlog heeft minister Lieftinck bepaald dat de diverse departementen geen financiële verplichtingen mogen aangaan zonder zijn voorafgaande toestemming ook al betreft de uitgave een goedgekeurde begrotingspost. Een verschil van in zicht hieromtrent tussen minister Lief tinck en de minister van Economische Zaken (prof. Van den Brink) was toen oorzaak dat laatstgenoemde steeds ge weigerd heeft de procedure van de voorafgaand? kredietopening, die door alle departementen was aanvaard, ook over te nemen. Deze situatie is onder zijn opvolgers (onder andere minister Zijlstra, die nu minister van Financiën is) gehandhaafd. De Commissie Onder zoek Militair Aankoopbeleid dringt er nu op aan de eis van voorafgaande kredietopening ook te stellen voor het departement van Economische Zaken. Minister Zijlstra krijgt hiermee de unieke kans achteraf zichzelf op de vingers te tikken heidskamer is het verrichten van orga nisatie-onderzoeken. De commissie uit de Tweede Kamer heeft zich ook afgevraagd of de Ka mer voor de controle van de begrotingen van de diverse departementen niet een speciale budgetcommissie in het leven moet roepen, bestaande uit voornamelijk financiële deskundigen. In dit verband verwijst de commissie weer naar de bud getcommissie uit het Zweedse Parlement. Voor de verwezenlijking van deze denk beelden van de Kamercommissie zouden ingrijpende wijzigingen in de bestaande wetgeving dienen te worden aangebracht. In haar rapport deelt de commissie- Koersen voorts mee, dat het in de laatste jaren gevoerde beleid ten aanzien van de aankoop van legervoertuigen heeft geleid tot vermindering van het aantal typen voertuigen, een geregelde voorziening met onderdelen en tot vertrouwen in de ver wervende instanties. In 1940 waren de Nederlandse strijd krachten op slechts bescheiden wijze ge motoriseerd. Na de oorlog bleek de be hoefte vele malen groter. Bij de huidige organisatie behoeft een infanteriedivisie 2.600 motorvoertuigen met 1.700 aanhang wagens, ongerekend de tanks en andere rupsvoertuigen. Onmiddellijk na de oorlog kreeg men dit materieel uit Canadese en Engelse over gebleven voorraden (dumps). De schen king na 1950 van Amerikaans materieel was een uitkomst. Nederland kreeg de beschikking over een aantal niet meer in produktie zijnde Amerikaanse legervoer tuigen ter waarde van enige tientallen mil joenen guldens, echter zonder bijlevering van onderdelen. Die waren voor een groot deel opgekocht door handelaren. Een deel ervan had zijn weg naar Nederland ge vonden. Aanvankelijk heeft het Directoraat Ma terieel Landmacht getracht rechtstreeks onderdelen uit de „dumps" te verwerven, hetgeen een enkele keer is gelukt Nadien was men echter aangewezen op de hande laren. Gedurende enige jaren heeft men zich redelijk van de nodige onderdelen kunnen voorzien. Het kwam voor dat te veel werd betaald, maar dat een andere keer de koop zeer voordelig bleek. Deze wijze van aankopen begon omstreeks 1951. Een der leveranciers moest van levering worden uitgesloten. Het onderzoek van de accountants dienst wees uit dat er op bepaalde arti kelen exorbitant hoge winsten waren ge maakt en dat er ten minste éénmaal met een gefingeerde buitenlandse rekening was gewerkt. Na de opheffing der uitslui ting zijn de lopende contracten afgewik keld. Nieuwe zijn niet aangegaan. Door de gevolgde, onvermijdelijke pro cedure voor de aanschaffing van leger voertuigen bestond het voertuigenpark uit talloze verschillende typen, hetgeen het onderhoud ingewikkelder maakte en de bedrijfszekerheid afbreuk deed. Men wilde daarom het aantal types sterk verminde ren, maar men was er zich van bewust dat men daardoor voor de leverancier een monopoliepositie zou scheppen, die grote waakzaamheid bij de prijsvaststelling zou vereisen. De minister van Defensie heeft deze consequentie aanvaard en men is met Van Doorne's Automobielfabrieken, de D.A.F., in zee gegaan. De onderdelenvoorziening heeft daarna geen moelijkheden meer op geleverd. Eind 1950, toen de organisatie nog hiaten vertoonde, is een opdracht verleend tot de bouw van 40 munitievoertuigen met een draagvermogen van drie ton. De uitvoe ring van deze order is niet gelukkig ge weest. De bovenbouw was in verband met het karakter van de lading veel te zwaar gemaakt, zodat slechts een deel van drie ton munitie kon worden geladen. Onop houdelijk is aan deze wagens gedokterd. De definitieve verbetering heeft 500.000 gulden gekost. De commissie heeft de in druk dat een ernstige fout als deze bij de huidige personeelsbezetting niet meer zal voorkomen. Het is een onjuist systeem de defensie uitgaven telkens voor drie of vier jaar tegelijk vast te stellen met een zeker plafond waar niet bovenuit mag worden gegaan. Er kan dan door de mogelijk heid van het overhevelen van niet beste de gelden naar een volgend jaar, bene den het defensieplafond met de uitgaven op de talrijke begrotingsposten worden ge schipperd, waardoor een juist inzicht in de besteding van de gelden verloren gaat. Het plafondsysteem was omstreeks 1952 in de eerste onzekere jaren van opbouw van het leger gerechtvaardigd, maar in de nieuwe kabinetsperiode (aanvang 1963) zal weer met normale jaarlijkse begrotin gen voor de defensie moeten worden ge werkt. Dat is het oordeel van de speciale commissie uit de Tweede kamer, die een onderzoek heeft ingesteld naar het mili taire aankoopbeleid. De commissie is voorts van mening dat de positie van de centrale accountantsdienst op het departement van defensie moet worden versterkt. Het grote graanoverslagbedrijf, dat in Amsterdam tussen de Coenhaven en de vlothaven in aanbouw is, zal nog dit jaar gereedkomen. Er verrijzen 24 silo's van 46 meter hoogte, die elk 2000 ton kunnen bevatten. Er komt boven dien een 56 meter hoog machinegebouw (Van onze Haagse redacteur) De drie jaar geleden begonnen zaak tegen majoor H. E. I. H. Koopmann is aan de vooravond van het verschijnen van het tweede deel van het rapport van de parlemen taire commissie-Koersen, waarin over het beleid van deze majoor niet onverdeeld gunstig wordt geoordeeld, nog wat ingewikkelder geworden door het bekendworden van een rapport van een' door de qhef van de Generale Staf benoemde commissie. De omstandigheid, dat deze commissie de chef van de Generale Staf adviseerde geen disciplinair'è rrlaatre'gelen tegen majoor 'Koopmann te nemen, is door een Amsterdams ochtendblad opgevat als een nieuw bewijs, dat majoor Koopmann geen enkele blaam treft en dat in tegendeel de manier waarop de commissie-Koersen de zaak onderzocht heeft aanvechtbaar is, zijn superieuren een zonderling beleid hebben gevoerd en dat de huidige staatssecretaris van Defensie, die destijds van de commissie-Koersen deel uitmaakte, om beleids- en politieke redenen het rapport van de Generale Staf wenst te verheimelijken. De staatssecretaris van Defensie, de heer M.R.H. Calmeyer, heeft in deze zeer ern stige beschuldiging aan zijn adres aanlei ding gevonden in een bijeenkomst met journalisten opening van zaken te geven, hoewel het rapport van de generale staf als zodanig een vertrouwelijk stuk is en blijft. „Wanneer de tegen mij gerichte be schuldigingen juist zouden zijn, zou ik geen dag langer in functie willen blijven. Het gaat hier om het vertrouwen van het Ne derlands Volk in zijn gezagsdragers", al dus de secretaris. De heer Calmeyer zette uiteen dat het in het onderhavige geval om een derde kant van de zaak-Koopmann gaat. Het eerste aspect, het strafrechtelijke, ein digde met de vrijspraak vgn de majoor door het Hoog Militair Gerechtshof. Het tweede betreft de beoordeling van zijn be leid zoals die door de parlementaire com- facet heeft betrekking op de nota, welke hij naar aanleiding van het eerste deel van het rapport-Koersen, dat slecht voor hem uitviel, tot de Tweede Kamer richt te. In die nota oefende majoor Koopmann felle critiek op twee superieuren, name lijk de directeur-generaal van het minis terie, de heer S.D. Duyverman, en de ko lonel van de technische dienst W.J. Kal- denbach. Deze heren dienden daarop een klacht in tegen de majoor. De chef van de Ge nerale Staf liet zich daarop door een kleine commissie van drie hoge officieren onder voorzitterschap van generaal-majoor F. O. B. Musch over de merite van de zaak voorlichten. Hij liet nagaan of er te gen de majoor Koopmann op grond van toon en inhoud van zijn nota al dan niet disciplinaire maatregelen moesten worden getroffen. Dat conform het advies van deze com missie door de chef van de Generale Staf geen maatregelen tegen de majoor wer den genomen betekent niet dat zijn aan tijgingen juist waren. Integendeel, de com missie heeft gesteld dat, hoewel de be schuldigingen door majoor Koopmann on juist waren, deze verklaarbaar waren door de staat van grote emotionaliteit waarin hij destijds verkeerde en dat er reden is zijn goede trouw aan te nemen. Staatssecretaris Calmeyer verzekerde, dat hij met dit rapport van de commissie- Musch vrijwel geen bemoeienis heeft ge had. De chef van de Generale Staf, voor Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Houten (U.): S. de Jong, kand. te Molenaarsgraaf, die bedank te voor Boven-Hardinxveld en voor Hedel. Aangenomen het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengew werkz. (geest. verz. Ned. Prot. Gem. te Stockholm): A. van der Ven te Rozendaal (Geld.). Gcref. Gemeenten De heer H. Ligtenberg, theologisch kan didaat te Rijssen, heeft een beroep naar Oudemirdum aangenomen en bedankt voor 32 andere beroepen, waaronder dat van Haarlem. wie het eigenlijk uitsluitend bestemd was, heeft het hem ter inzage gegeven en daar na gevraagd of er bezwaar tegen was het ook aan de leden van de commissie- Koersen ter inzage te verstrekken. De staatssecretaris had daartegen geen be zwaar, hoewel daarmee verder werd ge gaan dan met een intern rapport gebrui kelijk is. De commissie-Koersen nu heeft het stuk ten behoeve van haar leden laten vermenigvuldigen. De staatssecretaris zei het niet met zoveel woorden, maar het was duidelijk dat hij daariin een oorzaak zag van de publikatie. Er wordt door de chef van de Generale Staf een onderzoek naar het lek ingesteld, dat kan zich niet tot de commissie-Koersen uitstrekken. De staatssecretaris was bijzonder pijnlijk ge troffen door de aanval op de directeur- generaal Duyverman, die het land reeds vele jaren met een boven alle lof verhe ven ijver en toewijding dient. De bewinds man stelt een volledig vertrouwen in de ze ambtenaar, die hem op financieel ter rein ter zijde staat. Hij deelde ook nog mee dat majoor Koopmann sinds enige maanden bij de intendance, zijn oorspron kelijke dienstvak, in Amsterdam werk zaam is. Het bouwconflict, waaraan voor de bui tenwereld een einde scheen te zijn geko men, toen de regering met het uitvaar digen van de prijzenbeschikking bouwbe drijf 1960 een punt zette achter de scha delijke staking in het voorjaar, duurt ach ter de schermen onverminderd voort. Er zijn nog talrijke meningsverschil len tussen de bouwpatroons en de regering, thans over de uitleg die men aan de be schikking dient te geven. De aannemers behouden zich nog steeds het recht voor stijgingen van de loonkosten op de een of andere manier aan de opdrachtgevers door te berekenen. En onder die opdracht gevers zijn ook de bouwministeries Volgende week woensdag zal nu een onderhoud plaats vinden tussen mi nister De Pous en de raad van bestuur bouwbedrijf. Waarschijnlijk zullen ook de ministers Aartsen en Korthals hierbij aan wezig zijn. De tweespalt in het kamp van de bouw patroons is overigens ook sedert het voor jaar blijven bestaan. Het overleg met de raad van bestuur vindt woensdag om half elf plaats, dat met de christelijke aanne mers, die destijds uit hoofde van het al gemeen belang geen voet bij stuk hiel den, 's middags'om half een.... Het Zwitserse m.s. „Sils" is uit Rot terdam naar Port Churchill in Canada ver trokken zonder de 53-jarige Wit-Rus Di- mitro Simenovitsj Nedbairoff, die zoals wij hebben gemeld, jarenlang gezworven heeft om zijn in China verworven paspoort, dat hem tijdens een internering in India was afgenomen, terug te krijgen. Plij werd in Rotterdam door de Geneeskundige Dienst onderzocht, omdat hij beweerde in Austra lië, waarheen hij wilde terugkeren, niet te worden toegelaten omdat zijn longen niet in orde zouden zijn. Inderdaad constateerde men actieve tbc. De vreemdelingendienst in Rotterdam nam contact op met de Zwitserse rederij, de „Suisse-Atlantique Société d' arnement maritime" te Lausanne. Dit overleg heeft ertoe geleid, dat Nedbairoff voorlopig in Nederland in een sanatorium verpleegd zal worden. Het financiële gedeelte neemt de Zwitserse maatschappij voor haar reke ning. Na de genezing zal de man ons land moeten verlaten. Daarvoor zal ook de Zwitserse maatschappij zorg moeten dragen. De zeventienjarige H. M. Scheffer, een meisje afkomstig uit Koog aan de Zaan, is vrijdagmiddag tijdens het zwemmen bij Katwijk aan Zee, verdronken. Met een paar vriendinnen was het meisje in zee gegaan en met elkaar zwommen ze tot voorbij de tweede zandbank. Er stond een tamelijk sterke stroom. Plotseling hoorde een van de meisjes hulpgeroep. Een vrien din probeerde de drenkeling vast te pak ken, hetgeen gelukte. Maar omdat de zee ter plaatse diep is en het meisje geen vaste grond onder zich voelde, liet zij los. De Wijk aan Zeeër reddingsbrigade, die snel met de motorvlet aanwezig was, bracht de drenkeling naar het strand. Daar is tevergeefs geprobeerd met kunst matige ademhaling de levensgeesten terug te roepen. Advertentie AFGELOPEN! Zuurbranden en heftig* oprispingen! AFGELOPEN I door VENTROLETTEN Deze speciaal bewerkte, onschadelijke maagtabletten heffen direct al die narig heid op; ook dat nare zeurende-vermoet- ende gevoel in de maagstreek verdwijnt prompt en keert niet terug. U gaat met genoegen aan tafel en hebt weer lust i* het leven. Ventroletten brengen blijvend* verbetering. Probeer direct een doos|* Ventroletten prijs f. 3.7S; of neem een radicaalkuur (gelijk aan vier doosjes) prijs f.12.-. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. Valkhoff's pharmaceuttsche fabriek Postbus 194 - Haarlem Verkoopkantoor: Fa H. ten Herkei N.V. Hilversum Het K.N.M.I. deelt mede: Door drukdalingen in Frankrijk breidde zich een storing naar het noordoosten uit, die vergezeld gaat van regen en onweers buiten. De storing verplaatst zich aan de flank van een depressie bij Schotland. Aangezien de stroming in de hogere lucht lagen zuidwestelijk is zullen nog meer storingen uit Spanje, Zuid-Frankrijk of de Golf van Biscaye naar onze omgeving koersen, waardoor het weer een verander lijk karakter houdt. De temperaturen zul len weer iets dalen omdat achter de eerste storing opnieuw iets koelere oceaan- lucht binnenstroomt. WEERRAPPORTEN Temperaturen i bulten en binnenlandheden morgen V uur. Neerslag» laatste 24 uur él Zondag 31 juli Zon op 4.59 uur, onder 20.32 uur. Maan op 13.28 uur, onder 23.51 uur. Maandag 1 augustus Zon op 5.01 uur, onder 20.31 uur. Maan op 14.41 uur, onder uur. Maanstanden 31 juli 13.39 uur Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 30 juli Hoog water 7.35 en 20.01 uur. Laag water 3.19 en 15.32 uur. Zondag 31 juli Hoog water 8.24 en 20.54 uur. Laag water 3.58 en 16.14 uur. Maandag 1 augustus Hoog water 9.24 en 21.55 uur. Laag water 4.47 en 17.11 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Lissabon regen ono zwaar bew. no geheel bew. n half bew. o zwaar bew. windst. zwaar bew. zo regenbui o regen zzo geheel bew. mist half bew. mist zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. ozo windst. z zo z zw O z zzo windst. zzw z n zo no windst. ozo wnw windst. zo windst. zw windst. n z wnw 22 22 21 22 21 20 23 24 24 26 30 29 26 22 27 24 28 29 25 24 29 21 30 27 31 24 1 0 3 0,4 0 0,1 0 0,2 0 5 0 2 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2