De Gaulle en Adenauer leunen steeds sterker tegen elkaar LOEMOEMBA ROEPT OOK CANADESE HULP IN WERELDNIEUWS ontharing depilan Van dag tot dag J Betere controle Noordkoreaanse patrouilleboot tot zinken gebracht Belgisch vertoog in Washington over de ontvangst van Kongo's premier Op de j Cfiraatótoel 3 v. DUIVENBODEN Farthing aan de inflatie ten offer gevallen Kleine Europese landen zouden hun stem moeten verheffen tegen hun geheimediplomatie Test zelf de grotere voordelen van de kleinere FIATS GEBR. BEEKMAN AUTOMOBIELBEDRIJVEN Rectificatie Controle-organisatie voor Indonesische pers ZATERDAG 30 JULI 1960 Het controlesysteem van ons parlement op de besteding van de belastinggelden roept om modernisering. Deze is dringend noodzakelijk temeer omdat de belasting druk zeer zwaar is geworden in verge lijking met vóór de oorlog. De burgerij heeft daarom recht op meer waarborgen voor een doeltreffende besteding. Reeds heel lang geleden, en elk jaar op nieuw, heeft onze volksvertegenwoordiging er op aangedrongen een nieuw orgaan in te stellen teneinde een betere controle mogelijkheid te krijgen op de uitgaven, nadat deze bij de behandeling van de be groting zijn goedgekeurd. Men moet zich nog altijd behelpen met de Algemene Rekenkamer, die voortreffelijk werk doet, maar in hoofdzaak toch alleen de recht matigheid van de uitgaven der diverse departementen controleert. Het gaat er de volksvertegenwoordiging echter ook om of het geld zuinig en goed wordt besteed en zij wil ook meer vooraf het nut van be paalde uitgaven controleren. De laatste tijd gaat de Algemene Reken kamer zich wel meer en meer bezighouden met de efficiency-controle van alle depar tementen, maar die doelmatigheidscontrole is wettelijk beperkt. Zij mag alleen gericht zijn op vermindering van de rijksuitgaven (door efficiency), op vermeerdering van de rijksontvangsten of de veereenvoudi- ging van het financieel beheer. Maar het parlement wil terecht meer. Een bezwaar is ook, dat via de Algemene Rekenkamer de volksvertegenwoordiging pas op de hoogte wordt gesteld van twijfelachtige uitgaven als er niets meer aan te doen is. De regering heeft nooit iets gevoeld voor een nieuw controle-apparaat van de Tweede Kamer, omdat zij meent een zelf standige verantwoordelijkheid te dragen voor de uitgaven. Het parlement heeft een mede-wetgevende en controlerende taak, de regering heeft een uitvoerende taak, en die twee aparte verantwoordelijkheden moeten gescheiden worden gehouden, be toogt de regering. Haar verzet komt er in de praktijk op neer dat de uitvoerende ambtenaren niets voelen voor parlemen taire pottekijkers in de ambtelijke keuken. De Kamerleden mogen een uitgave voor een bepaald doel goedkeuren, maar met de wijze van uitvoering mogen zij zich niet bemoeien. Daar kunnen eventueel achteraf klachten over komen. Maar dan is het te laat, en deze situatie acht de volksver tegenwoordiging steeds meer onbevredi gend. Zij wil dan ook een nieuw orgaan om haar te helpen bij de controle op de efficiency in de staatshuishouding bij de uitvoering. De speciale commissie uit de Tweede Kamer, die een onderzoek heeft ingesteld naar het militair aankoopbeleid, heeft nu een aantal suggesties gedaan (die men elders in ons blad vindt vermeld) voor een betere parlementaire controle op de be steding van de belastinggelden. Zij streeft er niet naar dat de Kamerleden op de stoel van de ministers gaan zitten. Zij vermeldt bij voorbeeld ook dat de Zweedse militie- ombudsman" in de uitoefening van zijn functie er zorg voor moet dragen niet in de beleidssfeer van de minister van Defensie te komen. Hij moet zorg dragen niet mee te regeren. Hij mag ambtenaren geen instructies geven en hij mag hun niet gelasten eenmaal genomen beslissingen te veranderen of in te trekken. Hij moet dit via de minister bewerkstelligen. Blijkens de praktijk van tientallen jaren in Zweden is een betere parlementaire controle dus mogelijk zonder de zelfstan digheid van de regering aan te tasten. Ons Nederlandse parlementaire controlesysteem is verouderd. Het enorm uitgedijde rijks apparaat is onze honderdvijftig leden van de Tweede Kamer boven het hoofd ge groeid. Modernisering van het Nederlandse systeem is daarom een dringende noodzaak geworden voor het behouden (en in som mige gevallen herstellen) van het ver trouwen tussen regering en volk. Advertentie aluminium laloezleön De beste service bi) Qed. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 LONDEN (UvP.I.) De „farthing" (vier- duit) is in het lagerhuis ten grave gedra gen door Anthony Barber, economisch se cretaris van het ministerie van Financiën. Zijn mededeling werd met zwijgen ontvan gen. Men was zich wel bewust dat een „farthing" al lang niets meer waard is. „Het lijkt duidelijk dat de „farthing" thans haar nut heeft overleefd en dat het gemak van het publiek het best kan worden ge diend door intrekking van dit muntstuk", zo verklaarde Barber. Een woordvoerder van de koninklijke munt zei: er zijn ongeveer twehonderd miljoen van deze geldstukjes in omloop, maar ik heb er geen idee van waar ze zitten. De .farthing" is achthonderd jaar geworden. Zij begon haar leven als zilveren munstuk. Drie eeuwen geleden werd zij tot koper gedegradeerd. Tijdens koningin Victoria volgde promotie tot brons. De doodsoorzaak van de farthing: inflatie. (Van onze correspondent) PARIJS Twee heren op leeftijd, de 84-jarige kanselier van de Westduitse re publiek Konrad Adenauer en de bijna ze ventigjarige generaal Charles De Gaulle, president van de Franse republiek, voe ren besprekingen in volledige afzondering op het kasteeltje Rambouillet. Zij hebben grote plannen, althans De Gaulle en het zal hem niet zo moeilijk vallen de erf vijand van zijn land, veranderd in een trouw genoemd bondgenoot, daarbij op zijn hand te krijgen. Of de andere lan den van Europa, waarmee beide landen in de Europese Economische Gemeen schap, de Organisatie voor Europese Eco nomische samenwerking en de Noordat- lantischc Verdragsorganisatie verenigd zijn, ook zo opgetogen zullen zijn valt te betwijfelen. Adenauer die gisteren op het vliegveld Orly aankwam ging per auto naar Rambouillet, waar de Gaulle hem ontving. Tezelfder tijd zijn te Parijs op het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay de Franse en Westduitse ministers van Buitenlandse Zaken en die van defensie plus de permanente vertegen woordigers van beide landen bij de NAVO en de O.E.E.S. bijeengekomen. De Gaulle heeft een voorkeur voor „ge heime" diplomatieke besprekingen. Hij is wat dat betreft ook al van de oude school en hij vindt daarbij in Adenauer een bond genoot, hoewel de Westduitser steeds op de vingers wordt getikt door zijn regering. In ieder geval kan men reeds thans ver onderstellen dat het officiële communiqué waarvan de publikatie zaterdagavond of zondag wordt tegemoetgezien, weinig nieuws zal bevatten. Toch is het niet moeilijk te weten wat op Rambouillet zal worden besproken, om dat de Franse dagbladen blijkbaar op in stigatie van de president van de Franse republiek gisteren beter ingelicht bleken te zijn dan wie ook. In de eerste plaats wil De Gaulle een soort politiek secretariaat nastreven van de zes landen van de E.E.G. Hij is van oordeel dat een Westduits-Frans leider schap daarbij nuttig zou zijn. Vervolgens heeft hij deze argumenten gevonden: a. Italië heeft te grote binnenlandse moei lijkheden, b. België zit met Kongo. De an dere landen acht hij niet belangrijk ge noeg. Het is bekend dat De Gauile bij voorbeeld ons land als een „quantité né- gligeable" beschouwt en dat hij de fran- cofilie voor een groot deel van het per soneel van ons ministerie van Buitenland se Zaken aanvaard als iets dat volko men vanzelf spreekt. Ook streeft De Gaul le een directorium binnen de NAVO na. Hij hoopt dat dit aan de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk zal worden toebedeeld. Adenauer voelt daar voor niet zoveel. Hij zou graag West-Du its- land erbij betrokken zien, maar hij be grijpt ook wel dat andere Europese lan den, met name die van de Benelux, wei nig of niets gevoelen voor een dergelijk „leiderschap" en dat zij West-Duitsland er liever niet in opgenomen zouden zien. Ook hoopt de Franse president dat West- Duitsland bereid zal zijn zich financieel te interesseren in die landen van Afrika, welke Frankrijk met veel verstand, dat dient erkend een grote mate van onaf hankelijkheid heeft gegeven. Waarschijn lijk zal ook Algerije daartoe vi-oeg of laat behoren, wanneer Frankrijk tenminste SEOEL, Zuidkorea (U.P.I.) Een es cortevaartuig van de Zuidkoreaanse mari ne heeft vanmorgen een Noordkore aanse patrouilleboot tot zinken gebracht tijden een gevecht dat zich voordeed voor de Oostkust, ten zuiden van de gedemili- tairiseerde zone, zo is in Seoel meege deeld. Volgens de mededeling in Seoel, is ge durende vijf minuten hevig geschoten aan beide kanten. Veertien Noordkoreanen zijn volgens nadere berichten bij dit treffen om gekomen. Het Noordkoreaaanse schip vuur de het eerst, toen 't Zuidkoreaanse ontdekt had, dat het in zuidelijke richting binnen drong. Het Noordkoreaanse schip naderde tot op 5.000 meter. eindelijk een oplossing kan vinden voor de problemen met welke het daar heeft te maken. Adenauer hoopt op zijn beurt dat hij de Gaulle zal kunnen overhalen om hem steun te verlenen tegen de latente Russische dreiging. De bondskanselier meent name lijk dat de Verenigde Staten als gevolg van de presidentsverkeizingen de eerstvolgen de maanden als bondgenoot niet zo krach tig kunnen optreden. Dat is nu juist wat men in alle toonaarden bij de NAVO en ook bij SHAPE, het hoofdkwartier van de Atlantische strijdkrachten kan vernemen: De Amerikaanse presidentsverkiezingen hebben niets te maken met de kracht van het westerse schild tegen Rusland. Het Westen zal zich verzetten tegen iedere agressie van de Russen en welk regime er nu ook zal komen in de Verenigde Sta ten: West-Europa zal worden verdedigd als een voorpost van de vrijheid. Vandaar dat de Gaulle zich baseert op veronderstellingen die veel grond missen. Adenauer zal hem dat waarschijnlijk niet vertellen. Zijn eigen Franse ministers, ogendienaren zoals men sedert 1940-1945 in Europa niet heeft gezien, evenmin. Maar hier ligt nu een taak voor de ver tegenwoordigers van kleine landen zoals bijvoorbeeld de minister van Buitenland se Zaken van ons land. Europa zou namelijk op dit ogenblik zeer gebaat zijn: a.) met een officiële verklaring van bij voorbeeld generaal Norstadt dat de kracht van SHAPE onveranderd is en ook zal blijven, zeker tot ver na de verkiezing van een nieuwe Amerikaanse president. b.) Een mededeling van de Nederlandse regering dat een leiderschap van Frankrijk dan wel van Frankrijk en Westduitsland. binnen de Europese organisaties niet zon der meer kan worden aanvaard, maar ten minste door het Europese parlement zou moeten worden beoordeeld. Advertentie Kijk en rijd bij Uw Flat-dealer geruisloze motor, die ook boven 60 km snelheid nog fel en pittig accelereert uitstekende wegligging. die grote veiligheid bij hoge snelheid garandeert tot in de finesses verzorgde en smaakvolle afwerking Sterk in prijs verlaagd I Thans FIAT 500 f 3760.. FIAT 600 f4599.- Agent voor: Haarlem e.o. Haarlem: Wagenweg 72 Tel. 02500-14160 Bloemendaal: Bloemendaalseweg 52 Tel. 02500-54601 OTTAWA, Canada (Reuter, A.F.P.) Premier Loemoemba van Kongo heeft bij zijn aankomst in Ottawa gezegd dat hy hulp van Canada verwacht bij het oplossen van de moeilijkheden van zijn land. „Amerika heeft op elk gebied doeltreffende hulp be loofd, zo verklaarde hij. Op de vraag of de Sovjet-Unie ook hulp had aangeboden, zei Loemoemba: „Ik ben niet in de Sovjet-Unie geweest. Ik ben op reis in uit Washington thans te weten, dat de Verenigde Staten de pogingen om ons land te verdelen nooit zullen goedkeuren. Ik weet nu dat niet één land Katanga als on afhankelijke staat zal erkennen". Naar Marokko De Kongolese premier keert morgen ochtend naar New York terug. Maandag wordt hij in de Marokkaanse hoofdstad Rabat verwacht. Koning Mohammed heeft Loemoemba uitgenodigd, op zijn terugreis Amerika en Canada". Toen men hcnVj naar Kongo Marokko aan te doen. vroeg of hy voornemens was naar de Een woordvoerder van het Amerikaan- Sovjet-Unie te reizen, zei Loemoemba dat se departement van Buitenlandse Zaken hij over enkele dagen naar Kongo terug keert. In een vraaggesprek voor de Canadese radio verklaarde Loemoemba dat hij bij zijn verzoek blijft om zo snel mogelijk troepen naar Kongo te sturen opdat de Belgen zich terugtrekken, ondanks het be sluit van de Belgische regering om 1.500 man naar België te laten terugkeren. Het Belgische besluit is van geen betekenis, al dus Loemoemba, want de Belgische troe pen gaan gewoon door met het bezetten van nieuwe centra in Kongo. De Kongolese premier viel ook nu weer heftig uit tegen België. De berichten in de internationale pers over verkrachting van blanke vrouwen noemde hij onjuist. Zodra hij dergelijke berichten had gehoord, had hij Belgische rechters in Kongo opgedragen een onder zoek in te stellen, de schuldigen op te sporen en de strengste straffen op te leg gen. Sindsdien is er echter geen enkel von nis geveld. „Dat is het bewijs dat er geen schuldigen zijn", aldus Loemoemba. Loemoemba verklaarde bij zijn vertrek heeft verklaard nog niets af te weten van een verzoek van Loemoemba om Ameri kaanse troepen ter beschikking te stellen. Functionarissen van het ministerie herin nerden eraan, dat met de UNO een „gentleman's agreement" bestaat dat de grote mogendheden geen troepen voor Kongo zouden léveren. Op een vraag of de Verenigde Staten het standpunt van Loemoemba tegenover de Belgen steunen, antwoordde de woord voeren van het ministerie;, dat wij geen enkele partij in deze tragische situatie steunen. Wij steunen het streven van de UNO". De Belgische ambassadeur in Washing ton heeft de Amerikaanse regering laten weten dat „de overmaat van eerbewijzen aan Loemoemba" door het Belgische pu bliek niet wordt begrepen. Er is echter niet formeel bij de Verenigde Staten ge protesteerd tegen uitlatingen van Loe moemba op Amerikaans grondgebied. Wat zouden de Amerikanen zeggen wanneer Fidel Castro in België een ontvangst zou krijgen als Loemoemba in de Verenigde Staten, zo merkte een Belgische woord voerder op. Het probleem van de afval-olie die grote wateroppervlakken bevuild en jaarlijks duizenden vogels ten dode doemt, zou opgelost zijn door een uit vinding van een in Denemarken wo nende vroegere Duitser, Eberhard Potratz. Hij heeft een substantie sa mengesteld, „Oilsink" genaamd, welke zich met de drijvende olie vermengt en laat zinken. In Engeland zijn ge slaagde proeven met „Oilsink" geno men. Op de bijgaande foto zien we hoe een dikke wolk „Oilsink" uit een vlieg tuig op een verontreinigde rivier wordt uitgestort. In het artikel ,.UNO is onmisbaar bij verdere kolonisatie van Afrika" op pagina 7 in ons blad van gisteren zijn een aantal regels verwisseld. De passage, die onder aan de vierde ko lom begint, moet luiden: Een zelfstandig Kenya, waarin de bevol king enigszins evenredig is vertegenwoor digd, zal niet anders dan schade kunnen doen aan de belangen der blanke kolonis ten. Nu is men in Londen ongetwijfeld be reid veel van deze schade voor lief te ne men, maar welke waarborg heeft MacLeod dat een dergelijke zelfstandigheid niet het goed en zelfs het bloed van de Britse kolo nisten zal kosten? Vooral de laatste weken is de vrees daarvoor weer veel groter ge worden. En de voorlaatste alinea van het artikel moet luiden: De moeilijk te ontwarren problemen in Brits Oost-Afrika hebben een griezelige actualiteit gekregen en bovendien zijn zij te veelomvattend voor een enkele mogend heid. Wanneer men bovendien bedenkt, dat bij deze problematiek verschillende gebieden betrokken zijn, waarvoor Enge land verantwoording schuldig is aan de UNO, zoals Noord-Rhodesië, Nyassaland, Tanganyika en Beetsjoeanaland dan is er alle reden voor de vraag waarom de Britten deze zaken geheel op hun eigen houtje blijven afwikkelen. Vivaldi Tussen de bescheiden stapel plaatjes die ik geregeld voor m.ij laat spelen was een van Vivaldi mij het liefst van alles en dat zette ik dan ook veel vaker op dan de andere. Daardoor begint het al een beetje te ruisen en door onhandigheid bij het vake opzetten en afnemen en ook wel door de saffier in het midden te laten beginnen om bepaalde passages te herhalen is hier en daar een tik ontstaan. Deze bijgeluiden worden la.ngzamerhand zo hinderlijk dat ik op een goede dag be sloot er een nieuwe voor in de plaats te kopen. Dat roos werkelijk een goede dag want vlak nadat ik dit besluit genomen had of eigenlijk nog tegelijk daarmee kreeg die plaat opeens een geheel nieuwe Toaarde. Wantkijk, hoezeer deze ook zelf al had geleden en nog gestadig achteruitging Vi valdi zong maar door. De vaart waarmee hij eens begonnen was, bleef onvermin derd, hij bleef zijn vreugden maar uitjui- chen boven de huizén en trok zich nergens wat van aan. Nu zag ik pas ten volle de man die zijn blijdschap aan de mensen meedeelt en zelfs met zijn droefenis geluk kig maakt en die daarmee niet ophoudt voordat werkelijk de plaat in stukken breekt. Sindsdien is die plaat mij dubbel dier baar want nu is Vivaldi het symbool ge worden van de ziel die we zelf zouden willen bezitten en die we ook anderen toe wensen, de ziel die onverstoorbaar door gaat het leven te beminnen wat zij ook ervaart. Ik zal dat plaatje blijven draaien net zo lang tot het werkelijk eens in stuk ken breekt. Wat er door verdere slijtage en bekrassing aan akoestische waarde ver loren gaat wordt ruimschoots vergoed in symbolische kracht. Belcampo DJAKARTA (Reuter) President Su karno heeft een nieuwe organisatie inge steld voor de behartiging van de belangen van en de controle op de pers in Indonesië aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. Deze nieuwe commissie, die is samen gesteld uit militaire en burgerlijke autori teiten, onder wie de minister van Buiten landse Zaken dr. Subandrio en procureur- generaal Gunawan, zal de hoogste autori teit zijn op het gebied van vraagstukken over de functie van de pers. en zal alleen aan president Sukarno verantwoording verschuldigd zijn. Advertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 Bekrachtigd. De wetsontwerpen tot het verlenen van onafhankelijkheid aan twee Bi-itse koloniën, te weten Nigeria en Cyprus, zijn door het Britse hoger- huis bekrachtigd. De onafhankelijkheid voor Cyprus gaat in op 16 augustus, en die voor Nigeria op 1 oktober. Goede propaganda. De Amerikaanse vi ce-president, Nixon, heeft vrijdag mee gedeeld dat de Republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschap, Lodge, de Verenigde Staten zal vertegenwoordi gen op de bijeenkomst van de ontwa peningscommissie van de UNO van vol gende maand. Nixon zei dat Lodge zich in de tijd van de zitting van de com missie zal onthouden van politieke actir viteit. Vergeefs. Amerikaanse geleerden hebben vrijdag vergeefs geprobeerd een ruimtecabine van het type-Mercury, waar men te zijner tijd de eerste Amerikaanse astronaut in wil vervoe ren, na een baan door de atmosfeer naar de aarde te laten terugkeren. Het mislukken van de proef was waarschijn lijk een gevolg van een ontploffing in de Atlasraket, waarmee de cabine werd gelanceerd. Reeds 65 seconden na het lanceren viel het radiocontact met de raket uit. Bedreiging. De president van Guinea. Se- koe Toeré. heeft een aantal Franse of ficieren beschuldigd van samenzwering tegen de onafhankelijkheid van zijn land. Deze officieren zouden thans in Gambia en Portugees Guinea „contacten leggen". De samenzwering zou deel uit maken van een complot in verband waarmee aan het begin van dit jaar drie personen ter dood en anderen tot langdurige gevangenisstraffen werden veroordeeld op beschuldiging door ge weldpleging wanordelijkheden te heb ben willen veroorzaken. Afscheid. De Amerikaan James Morgan Read heeft zijn ontslag ingediend als plaatsvervangende Hoge Commissaris van de UNO voor het vluchtelingen werk. om president te worden van het college van Wilington in Ohio. De hoge commissaris dr. August R. Lindt, heeft het ontslag, dat ingaat op 1 oktober, onder betuiging van spijt aanvaard. De 52-jarige Read heeft deze post bekleed sinds 1951. Opzet. Het Amerikaanse bureau voor de burgerluchtvaart is tot de conclusie ge komen, dat het vliegtuig van de Natio nal Airlines, dat op 6 januari met 34 mensen aan boord neerstortte te Boli via in Noord Carolina ten onder is gegaan door een opzettelijke dynamiet- ontploffing. Het bureau wijst geen schuldige aan, maar vermeldt wel, dat de dynamietontploffing plaatshad bij de zitplaats van de advokaat Julian A. Frank, van wie reeds bekend was, dat hij kort tevoren zich had laten verzeke ren voor ongeveer een miljoen dollar. Antirevolutionair. De militaire comman dant van Istanboel heeft vandaag het dagblad „Havalis" een verschijnings verbod opgelegd. Het zou provocerende en antirevolutionaire artikelen hebben gepubliceerd. Deze maatregel was de eerste tegen de pers gerichte actie sinds de regering van Menderes werd af gezet. Hoog genoeg. Engeland heeft de Russische beschuldigingen, dat Britse militaire vliegtuigen Sovjet-schepen op volle zee zouden hebben gehinderd, van de hand gewezen, zo heeft vrijdag het ministe rie van Buitenlandse Zaken te Londen bekendgemaakt. De vliegtuigen in kwes tie hadden niet lager dan 150 meter gevlogen en geen mensenlevens in ge vaar gebracht. Water. Door de overstromingen in Polen zijn tot op heden vijf personen om het leven gekomen. In het zuiden is de re gen opgehouden, maar van Lublin tot aan de Baltische zeekust zijn vandaag de dijken van de Weichsel op talrijke plaatsen gebroken. Ook de dijken van de Oder zijn op verscheidene plaatsen onder de druk van het water bezweken. De overstromingen zijn de zwaarste sinds de oorlog. Stok-bij-de-hand. Senator John Kennedy de Democratische kandidaat voor het presidentschap van Amerika, heeft bij een onderhoud met de Franse televisie gezegd, dat hij alleen voorstander van een topconferentie is, als zich tevoren bij een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken bemoedigende tekenen hebben voorgedaan. Eerder heeft Kennedy op een persconferentie gezegd, dat hij hoopt op vrede met de Sovjet-Unie door de tactiek te volgen van „zacht spreken en een dikke stok bij de hand hebben". Groen ding. Patrouillevaartuigen van de Amerikaanse marine hebben vrijdag de Golf van Mexico afgezocht naar een grote, donkergroene onderzeeboot zon der kentekens, die woensdag jongstle den de bemanning van een vissersboot aan het schrikken had gebracht. Vol gens de schipper van het vissersvaar tuig zou dé onderzeeër in de vroege ochtend uit. de mist te voorschijn zijn gekomen en later zijn ondergedoken. Ook de andere opvarenden van de vis sersboot zouden volgens de schipper de onderzeeër hebben gezien. Teleurstelling. Te Samtsjonpo, ten westen van de Zuidkoreaanse stad Poesan, zijn vrijdag 40 politiemannen gewond ge raakt bij een treffen met 2.000 mensen, die een stembureau bestormden. De menigte was ontevreden over het feit, dat de eerste verkiezingsuitslagen een overwinning te zien gaven van een lid van de liberale partij van oud-president Syngman Rhee. De menigte sneed de stroom- en telefoondraden van 't stem bureau door. bestormde het bureau en stak de stembussen in brand.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3