ZOMERVAKANTIE 1960 IN KENNEMERLAND Leeg strand, verlaten boulevards, drukke gokzalen en musea ZATERDAG 30 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Bij de foto's Tevreden Brit Zandvoort 1960 Drukte in museum Medische verzorging tijdens het weekeinde N.v. met uitzicht over zee Nieuwe Directie Bij de foto's Schuifelende toeristen Gokken aan zee Een privé-opinieonderzoekje heeft het ons duidelijk gemaakt. Ruim negentig per cent van de gesprekken in de winkels, op straat, in de koffiehuizen en bij de bus haltes gaat dezer dagen over het weer. Over het slechte weer dan wel te verstaan. De debatten over de oppositie van Katanga en de kandidatuur van Nixon worden waarschijnlijk uitgesteld tot 's avonds, de zojuist geëindigde schoolexamens leveren geen stof voor een babbeltje meer op, het gebroken been van buurjongen Jantje en de mogelijke verhoging van de sigarettenprijs worden met een paar woorden af gedaan. Neen, alleen het weer is belangrijk. En tijdens die gesprekken over hoge- drukgebieden en depressies, waaraan iedereen sinds de invoering van het televisie- weerpraatje opgewekt en ter zake kundig kan meedoen, tijdens die gesprekken dan valt vroeg of laat ook steeds het woord vakantie. Degenen, die hun vrije weken al gehad hebben vertellen uitvoerig over de zon, die zij in Italië, in Scandinavië en zelfs op de Veluwe gezien hebben en zij proberen daarbij een heimelijk gevoel van „Dat- kunnen-ze-ons-niet-meer-afnemen" vaak tevergeefs te onderdrukken. Zij, die nog vakantie moeten krijgen wandelen opgewekt van huis naar het werk onder het motto: „Wat er nu valt valt er straks niet". De enige groep, die werkelijk te beklagen is bestaat uit de mensen, die na 49 weken hard werken op het ogenblik bezig zijn aan het opmaken van hun veertien vrije dagen. Nu weten wij wel, dat een klein percentage toch wel plezier heeft. Er zijn altijd mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die er het grootste genoegen in schep pen dagenlang over hun postzegelboeken gebogen te zitten. Die graag twee weken lang het haalma-spel beoefenen en met tante in Vreeswijk en die dag in dag uit te vinden zijn in het Prentenkabinet om hun culturele kennis te verrijken. We willen niets ten nadele zeggen van postzegels, het halma-spel en de prenten, maar een feit blijft het toch, dat de overgrote meerderheid van de vakantiegangers er op uit wil. Men wil lui aan het strand liggen, men wil fietsen door de bossen en over de heide, men wil een boek lezen op een terrasje, men wil zomaar voor de pret een beetje door een vreemde stad dwalen en men wil in de eerste plaats zon zien. En geen regen. Geen pijpestelen, maar ook zelfs geen miezerige druppelbuitjes. De zon moet schijnen, er mag desnoods een verkoelend briesje waaien, maar het mag per se niet guur zijn. Maar wat gebeurt er als de natuur zich niet precies volgens die wensen gedraagt? Veel, heel veel. Zo op het oog is dat misschien niet eens merkbaar, maar een diep gaande studie van dit probleem heeft ons aanzienlijk wijzer gemaakt. Men moet daar bij overigens in gedachte houden, dat ons ondex'zoekje zich slechts uitstrekte tot Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort aan Zee. Wij „ontdekten" het volgende: 1. Er wordt veel geslapen. Sommige vakantiegangers kruipen onmiddellijk onder de,'dekens zodra zij ook maar één spatje voelen. Tot wanhoop overigens van de lgamermeisjes, die zoals zij ons vertelden soms uren achterraken op hun dag schema's, omdat een bezet bed nu eenmaal niet is op te m3ken. 2. Er wordt veel, lang en vaak gegeten. Tot plezier van de restaurant-eigenaars die daardoor natuurlijk hun omzet zien stijgen. 3. Het museumbezoek gaat met sprongen omhoog, hetgeen uit culturele over wegingen alleen maar toe te juichen is. 4. In de Zandvoortse etablissementen waar tientallen gokautomaten staan is het een gedrang van jewelste. Er wordt de hele dag verwoed gespeeld, er wordt weinig gewonnen en vrij veel verloren. 5. Er wordt druk geslenterd door de winkelstraten. In plastic gehuld schuifelt men langs de zaken waarbij de winkels met zonnebrillen en zonnebrandoliën vaak geen stuiver verdienen en de handelaars in geïllustreerde tijdschriften, pocketboekjes en paraplu's een hausse meemaken. 6. Er wordt veel gemopperd op het slechte Nederlandse klimaat, waarbij vooral de Duitse toeristen de boventoon voeren. 7. Ér zijn helaas slechts een paar tevreden mensen. Maar zo'n tevreden man was bijvoor beeld de Brit, die wij langs de Bloemen- daalse Zeeweg ontmoetten en die onver stoorbaar bezig was aan het bereiden van zijn thee. In een oogwenk had hij uit zijn wrakke autootje een windscherm gehaald, dat hij met enkele grepen opzette. Hij was best in zijn nopjes. Nee, van de regen had hij hoegenaamd geen last. Thuis regende het zo vaak. Het was hier tenminste niet koud. Morgen ging hij naar Amsterdam, overmorgen naar de Afsluitdijk en verder zou hij wel zien. Nederland was een prach tig land en op het weer had hij beslist niets aan te merken. In zijn schuilhutje kregen wij een kop thee aangeboden. We droogden de jassen, we rookten een sigaret en we praatten wat over koetjes en kalfjes. En toen we weer opstapten zag de lucht er wat minder som ber uit, maar dat kan ook verbeelding zijn geweest. Onze fotograaf heeft zijn impressies van een verregende vakantiemiddag hierbij weergegeven. Maar bij het bekijken van die kieken moet men beslist niet al te treurig worden. Volgend jaar is er weel een vakantie. En, je weet het nooit, maar morgen kan het altijd nog opklaren. Op een parkeerplaats langs de Bloemendaalse Zeeweg troffen we een Engelsman aan, die zich niets aantrok van het slechte weer en die best te vreden onder zijn linnen afdakje zijn thee zat te zetten. (Foto boven). Een harde wind, die de vlaggen strak trekt, de terrasjes schoonspjoelt. en de mensen van de boulevard jaagt. (Foto linksmidden). In het Frans Halsmuseum in Haar lem treft men op regenachtige va kantiedagen honderden in vakantie- kledij gestoken toeristen aan, die komen schuilen voor het slechte weer en die en passent naar de schilderijen kijken. (Foto linksonder). HAARLEM Artsen: Men raadplege bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend telefonisch, firma Mathot, telefoon 11990. Tandartsen: J. M. de Haas, Joh. Wage- naarlaan 44, Heemstede, telefoon 39153. Dierenartsen: J. Westerman, Hartenlust- laan 7, Bloemendaal, telefoon 51555. Apotheken: (geldig voor Haarlem, Heem stede en Bloemendaal) Schoterbos Apo theek, Rijksstraatweg 19, Haarlem, tel. 50155; Stationsapotheek, Kruisweg 30, Haarlem, telef. 10043; Apotheek Klink hamer, Koninginneweg 69, Haarlem, tel. 1159; Aerdenhout Apotheek, Zandvoort- selaan 164, Aerdenhout, tel. 40758. BLOEMENDAAL Artsen: J. H. M. Egberts, Z. Stationsweg 12, Bloemendaal, tel. 57458; W. D. van Oldenborgh, Bloèmendaalseweg no. 223, Overveen, tel. 50158. Aerdenhout; J. Reu rink, Aerdenhoutsduinweg 8, Aerden hout, telefoon 42962. Wijkverpleegsters: zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel. 52129 en zuster L. A. Molenaar, Camp- huysenlaan 18, Heemstede, tel. 40038. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-zuid, telefoon 02560—8249. Zie verder onder: Haarlem. SANTPOORT Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort-dorp, tel. 8510. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoord-Z., tel. 8249. HEEMSTEDE Artsen: W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, telefoon 34606 en R. J. P. Mul ler, Raadhuisplein 6, telefoon 36550. Wijkverpleegster: zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), telefoon 39818. Tevens in de week van zaterdag 30 juli tot en met vrijdag 5 augustus, des avonds van zes tot elf uur. Apotheken: Zie onder Haarlem. ZANDVOORT Artsen: H. K. van Es, Kostverlorenstr. 4, telefoon 2058. Wijkverpleegsters: zuster A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2791. Verloskundige: zuster G. Bokma, Tolweg no. 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Westerman, Hartenlust- laan 7, Bloemendaal, tel. K 250051555. Apotheken: Van zaterdag tot en met vrij dag 5 augustus na 10.30 uur 's avonds nachtdienst: De Zandvoortse apotheek J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, telef. no. 2389. De diensten wisselen 's zater dagsavonds om 10.30 uur. De beide te aZndvoort gevestigde apotheken zijn ge durende de maanden juli en augustus elke avond ook 's zondags geopend tot 10.30 uur. Nachtdiensten uitsluitend voor recepten en spoedgevallen. HILLEGOM Artsen: A. A. v. d. Kaaden, Hoofdstr. 14, telefoon 5114. LISSE Artsen: H. A. Holl, Veldhorststraat 50, telefoon 3155. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: dr. B. v. d. Weetering, Hoofdweg 627, telefoon 6364. Nieuw-Vennep/Rysenhout: dr. Smit, tel. 02977 5860. BENNEBROEK Artsen: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53, telefoon 02502—6300. HAARLEMMERMEER Artsen: Badhoevedorp/Sloten: dr. Sabel, tel. 2330. Hoofddorp: dr. B. v. d. Weetering, Hoofd weg 627, tel. 6364. Nieuw-Vennep/Ryssenhout: dr. Smit, tel. 02977-5860. E.H.B.O.: Nieuw Vennep: tel. 388 (mej. Burghout, Venneperweg 261), tel. 02546- 527 (J. Kofoed, Hoofdweg 1558); tel. 375 (A. van Tol, Gelevinkstraat 4 t.n.v. B. Hartgerink); tel. 397 (R. v. d. Plas, Ge levinkstraat 45). Abbenes: tel. 220 (G. Kroon, Dr. Heyeelaan 12). Burgerveen: D. v. d. Blom, Leimuiderdijk 298, tel. 01721-136. HALFWEG Artsen: D. A. Reijnders, Amsterdamse straatweg 60, tel. 4593. Wijkverpleging: Zuster J. A. Driessen, tel. 4313. Advertentie Hotel Café Restaurant STRANDWEG 21 - ZANDVOORT Zonnige terrassen In ons Café-Restaurant het trio Ferry Herget Verzorgde keuken Kamers met privé-douche Tafelres. tel 2163 - Hotel tel. 3565 Afscheid. Zuster Eleonora, hoofd van de r.-k. meisjesschool in de Engel (Lisse), heeft de pensioengerechtigde leeftijd be reikt en gaat na 12 jaren onderwijs in de Engel te hebben gegeven de school ver laten. Zuister Guido zal haar opvolgen. In plastic verpakt schuifelen de toe risten door de winkelstraten waarbij zij in het geheel geen aandacht heb ben voor de strandartikelen, die tever geefs hangen te bewijzen, dat het toch werkelijk zomer is. (Foto rechts- midden). De speeltafels in een van de gok- hallen in Zandvoort. Urenlang staan de van de straat verdreven vakantie gangers te turen naar het rondsprin- fende balletje, dat slechts zelden in et verlangde hokje rolt. Soms ge beurt dat toch. De winst wordt uit gedrukt in punten en voor deze winst punten kan men bij de kassa een ge schenk afhalen. De hoogste prijs (20 punten) is een Duitse bierkroes. (Foto rechtsonder).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5