Hongaars dansensemble „Budapest" in het Bioemendaalse Openluchttheater Haarlems Opera Koor Grafiek van Georges Rouault in het Bisschoppelijk Museum Jeugd van het Vondelkwartier besloot geslaagd kamp Staatssecretaris antwoordt Nederlands Ballet Verbond Indonesisch protestants blad over Nieuw Guinea Canadese vrouw hield drie kinderen elf jaar binnen Drie doden in het verkeer Promotors van Kanaal tunnel houden vol Ghana begint maandag algehele boycot tegen Zuid-Afrika Kassem tevredengesteld door Perzisch antwoord Vakantie-activiteiten voor de jeugd De ruimte-plannen der Amerikanen HUWELIJK Plaats een Groentje kantoorbediende Villa's, middensi.mningen, flats enz. FRANS HALS BAR HOUTPLEIN 27 Kantoren-complex en magazijnruimte Kantoorlokalen te huur vertegenwoordiger ZATERDAG 30 JULI 1960 HAARLEMS DAGBL.AD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Expositie van werken uit gemeentebezit in „Huis van Looy" Duitser bestal zijn medetoeristen Houtzagerij en boerderij gingen in vlammen op Dr. Max Becker overleden Geen totale breuk met Arabische landen „HAARLEMSE AVOND" IN SCHQORL Programma voor maandag Volgend jaar al een bemande satelliet? Weekend menu meisje VJ HUISNAAISTER GEVRAAGD administratieve kracht MET EEN EERSTE KEUZE uit een zeer omvangrijk repertoire heeft Istvan Molnar zijn thans tien jaar bestaande en semble „Budapest" vrijdag onder betrek kelijk gunstige weersomstandigheden in Bloemendaals Openluchttheater aan een klein publiek gepresenteerd. Het bestaat uit ongeveer twintig dansers en danseres sen, die in doorgaans zeer fraaie kos tuums met aan strenge discipline onder worpen temperament de overzichtelijke arrangementen van folkloristische motie ven uitvoeren, bijgestaan en afgewisseld d.oor een zigeunerorkest onder leiding van Matyas Jonas, een voortreffelijke muzi kale gangmaker. De vochtigheid van de lucht dwong tot herhaaldelijk bijstemmen. Blijkens mededelingen van de impresa rio geniet deze groep een internationale reputatie. Vermoedelijk berust deze in hoofdzaak op de nationale specialiteit: de csardas, welke oude volksdans men in al lerlei toonaarden en ontwikkelingsfasen laat horen en zien. Deze artistiek verant woorde beperking versterkt echter de be trekkelijke eenvormigheid, die de Hon gaarse dansen toch reeds van nature ken merkt. Er zijn te weinig gelegenheden ge zocht of gebruikt om door middelen van virtuositeit wat spectaculaire variatie te brengen in de met steeds dezelfde passen opgebouwde patronen, die aan het met kruissteken vervaardigde bloemrijke bor duurwerk herinneren. Uiteraard kan de toeschouwer nu ondanks de vereiste aan passingen bij het theater de originele stijl bewonderen. Maar het ware behoeft be slist niet tot eenvoud beperkt te blijven. Misschien had men meer rekening moeten houden met de onherstelbare omstandig heid, dat het westen van Europa ruim honderd jaar'geleden een elegant aftrek sel van de csardas in de balzaal heeft le ren kennen en dat deze dans en men bedenke daarbij wel, dat die nu los van zijn maatschappelijke functie louter als lust voor het oog wordt vertoond sinds „Coppélia" van 1870 geraffineerd in het ballet is doorgedrongen. EEN PAAR JAAR GELEDEN is in Ne derland een veel groter Hongaars gezel schap op bezoek geweest, bij welks voor stellingen men dergelijke overwegingen niet behoefde te laten gelden. De oorzaak daarvan lag niet in het wellicht zelfs te variétéachtig aangezette stuntwerk, maar veeleer in de medewerking van een prach tig koor. Dat mist men hier, want nergens zo opmerkelijk als in de Hongaarse volks kunst gaan veelstemmige zang en rit misch geschakeerde dans vanouds teza men. Een bewijs uit het ongerijmde kreeg men gisteravond bij de uitvoering van de naar schatting vierhonderd jaar bekende „Ballade van het ontrouwe meisje" als laatste nummer voor de pauze, welke epo- lyrische curiositeit zonder het vocale ele ment bepaald, een verkeerde indruk maak te. Veel aantrekkelijker kwam nu een zi geunerduet vol erotische symboliek tot gelding. TOCH IS HET GEHEEL voor een mooie avond 's zomers buiten, innemend genoeg. (Het ensemble treedt vanavond weer op in Bloemendaal). Men kan veel genoegen beleven aan het oude bruiloftsritueel, de dansen met zwaarden en zwepen, het jongleren met flessen en doeken. Mijn persoonlijke voorkeur gaat uit naar de kennelijk aristocratische „Sporendans" uit de achttiende eeuw, waarvan de delen De staatsexamens Danskunst Het bestuur van het Nederlands Ballet Verbond heeft onlangs bezwaar gemaakt tegen de eisen voor de staatsexamens Danskunst en opschorting verzocht van deze examens. De staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft thans aan het Verbond laten weten dat hy herziening van de exameneisen slechts dan in overweging zal nemen indien by het af nemen van de examens mocht blyken dat dit noodzakelijk is. Hij herinnert er aan dat de exameneisen voor de staatsexamens Danskunst door hem zijn vastgesteld op advies van een uitge breide en breed samengestelde commissie van deskundigen waarvan slechts één lid zich niet heeft kunnen verenigen met het door deze commissie uitgebrachte rapport Voorts heeft de Raad voor de Kunst zich volledig met de inhoud van dit rapport verenigd. Er is voor de staatssecretaris geen aanleiding te twijfelen aan de waarde v*n deze staatsexamens. Op het verzoek om opschorting van de examens kan de staatssecretaris dan ook niet ingaan. Van 6 augustus tot 12 september wordt in museum „Het Huis Van Looy" een Zo- mertentoonstelling 1960 gehouden van mo derne kunstwerken uit gemeentelijk bezit, de nieuwe aanwinsten en de werken die in bruikleen aan de gemeente zijn afge staan. De tentoonstelling zal dagelijks ge opend zijn van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; des zondags van 14 tot 17 uur. eveneens beurtelings langzaam en vurig zijn (welk beginsel men nogmaals terug vindt als men let op de omstandige pre paraties van ingewikkelde figuren en sprongen). Merkwaardig zijn voorts de veelvuldig voorkomende verwantschappen met Schotse voetvariaties. Militaire in vloeden het lijkt zelfs of de omgang met paarden ook de karakteristieke wis selingen van tempo heeft bepaald zijn niet minder talrijk. Maar hier herhaalt zich hetzelfde als naar aanleiding van de csardas werd vastgesteld: de concurrentie van opzienbarende uitwerkingen in het ballet, zodra men gaat proberen motieven van historische krijgsdansen choreogra fisch te hergroeperen. In de reidansen voor paren uit Marosszek op muziek van Kodalv is het ensemble meeslepend in zijn element. David Koning De 'Amsterdamse politierechter heeft een 21-jarige Duitser uit Hannover ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. De jongeman heeft tijdens zijn vakantie in ons land in een Haags en een Amsterdams hotel buitenlandse toe risten bestolen.In het Amsterdamse hotel ontvreemdde hij op 9 juli tienduizend lires en een hoeveelheid Amerikaanse dollars. Op 12 juli heeft hij in een Haags hotel honderdvijftig Duitse marken weggenomen De jongeman, een rangeerder bij de Duitse spoorwegen, is in Duitsland reeds twee keer veroordeeld. Als zijn straftijd voor bij is, zal hij waarschijnlijk worden over geleverd aan de Westduitse politie, die om zijn aanhouding heeft verzocht. DJAKARTA (Reuter) Het in Djakar ta verschijnende protestantse weekblad „Maranatha" schreef in zijn jongste num mer, dat de ..hebzuchtige en arrogante" houding van Nederland tegenover de In donesische aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea een grote uitdaging voor de christenen betekent. „In Nederland," al dus het blad, „zijn tal van protestanten en enkele katholieken voor overdracht van dit gebied aan Indonesië. De meer con servatieve katholieken zijn hier echter te gen onder het voorwendsel, dat de com munistische krachten in Indonesië met de dag sterker worden." Het blad geeft verder als zijn mening te kennen, dat ook de communisten op het ogenblik in werkelijkheid tegen de overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië zijn. Het luide geschreeuw van de communisten om terugkeer van West-Irian is alleen maar een kwestie van taktiek, geheel in lijn met de tegenzin van de Nederlanders en hun bondgenoten om dit gebied aan Indonesië over te dragen. „Als er aanwijzingen zouden zijn dat Holland het betwiste gebied zou willen overdragen, zouden de communisten zeg gen dat de kwestie op het ogenblik niet van belang is," aldus Maranatha. HET IS AL WEER JAREN geleden dat in het Stedelijk Museum een grote tentoonstelling van het werk van de toen nog in leven zijnde Franse schilder Georges Rouault plaats vond. Men komt het werk van deze onder zijn tijd genoten zo bijna uniek te noemen figuur in ons land niet zo veelvuldig tegen. Daarom alleen al is de expositie van grafiek van Rouault, die tot 11 september in het Bisschoppelijk Museum gehouden wordt, van belang voor ons. Men expo seert daar zijn „Miserere",, een reeks aquatinten, en de reeks gekleurde etsen „Passion". Het sterk picturale karakter van de „Passion" maakt dat men met deze grafiek ook"kennis maakt met" d'e",7schildér" Rouault. die van Daumier), tot grote eenvoud terug- De eenkleurige „Miserere" is bovendien voor een belangrijk deel toch uit Rou- aults penseel gevloeid. Men zou de pren ten uit deze reeks wel door Rouault be werkte reproducties van penseeltekeningen van zijn hand kunnen noemen. Die teke ningen ontstonden in de jaren '14-T8. Rou- avlis composities werden langs fotomecha nische weg op koperen platen gebracht en dan ging hij aan die platen werken met verschillende gereedschappen, die hem onder zijn handen kwamen; een nieuwe techniek met overigens niets geheimzin nigs, zoals Rouault dat zelf zei. Gelijk veel van Rouaults oeuvre doet ook deze prentenreeks aan glas-in-loodvensters denken. Als veertienjarige kwam de in 1871 ge boren meubelmakerszoon Rouault in de leer bij een glas-in-loodschilder en dat heeft sterk de aard van Rouaults kunst bepaald. Bijna uniek te noemen is deze schilder omdat een deel van zijn vroege werk te vergelijken is met dat van de hier vermoedelijk onbekende schilder Lé- on Bonhomme, de één jaar oudere mede leerling van Rouault op het atelier van Gustave Moreau, aan wie Rouault latei- zijn „Miserere" mocht opdragen. Zoals Rouault ons in zijn „Miserere" verschijnt is hij onvergelijkbaar te noemen. Even kan zijn bedoeling met deze reeks doen denken aan Goya's „Verschrikkingen van de oorlog", maar Rouaults bedoelingen lagen op een breder vlak, zijn uiten is van mystieker aard. En door dat laatste is het moeilijk veel van deze prentenreeks te vertellen. Rouault heeft zelf zijn pren ten van titels voorzien, titels die meestal korte, dichterlijke zinnen zijn. Ook Goya deed dat bij zijn beroemde reeks etsen. Maar Rouaults formuleringen, vertaald door Lambert Tegënbosch, zijn meer ma gisch te noemen. Men moet ze lezen met de prent voor ogen. De onderwerpen zijrf dezelfde, die we in Rouaults hele picturale oeuvre tegenkomen: clowns, prostituees, koningen, onrechtvaardige rechters (gelijk TECUMSEH Canada (Reuter) Een Canadese gescheiden vrouw met zes kin deren heeft drie kinderen elf jaar bin nenshuis gehouden als gevolg van de woningnood. De moeder verklaarde tegenover de po litie en ambtenaren van kinderzorg, die de kinderen twee meisjes van dertien en achttien jaar en een jongen van veer tien hebben weggehaald en naar een ziekenhuis overgebracht, dat zij ze ver borgen had gehouden, omdat het zo moei lijk was een huis voor een groot gezin te vinden. Zij had een houten huis van twee verdiepingen gehuurd, na tegenover de eigenaar te hebben verklaard, dat zij drie kinderen had. De kinderen, die tezamen in één groot bed op de bovenste verdieping sliepen, mochten zich vrij in het gehele huis be wegen. Zij mochten zich echter niet bui ten vertonen. De ambtenaren van kinderzorg verklaar den, dat de kinderen leden aan de gevol gen van verkeerde voeding en dat zij on volgroeid waren. Z:j konden ook niet be hoorlijk spreken of lopen. De veertienjarige jongen was nog geen 1.20 meter lang. Het meisje van achttien jaar zag eruit als dertien. In het huis werden ook een vijftiental katten aange troffen. gebrachte landschappen, Christuskoppen en merkwaardige figuren als „Père Ubu". Wanneer men de gedachte aan Rouaults kleur opzij kan zetten, mij gaat dat bij de herinnering aan veel van Rouaults schilderijen soms gemakkelijk, dan zou men in zijn „Miserere" de essentie van heel zijn werken kunnen zien. De „Passi on" geeft een idee van Rouaults kleur. Maar deze kan boeiender zijn. Jammer dat het Bisschoppelijk Museum over zo geringe middelen moet beschikken. Want met drie uitgezochte schilderijen bij deze expositie zou men zich een voldoende idee van Rouaults kunst hebben kunnen vormen. Het Bisschoppelijk Museum brengt ons dus in ieder geval een eind op weg. Bob Buys In Eindhoven is een personenauto ge slipt en in volle vaart tegen een boom gereden. In de auto zaten drie personen, van wie de zestienjarige P. J. Dekkers op slag gedood werd. Zijn twintigjarig zusje Tonia werd ernstig gewond. De bestuurder kreeg lichte kwetsuren. De 10-jarige Jan Talens uit Gasteren, die in Gieten logeerde is door een auto aangereden, waardoor hij zulke ernstige verwondingen opliep, dat hij in het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen is over leden. Op de weg Nijmegen-Arnhem is de 46- jarige Nijmeegse expediteur W. H. Kok met zijn auto geslipt. Daarbij liep hij een hersenschudding en zware inwendige kneu zingen op. Hij werd overgebracht naar het Canisiusziekenhuis in Nijmegen, waar hij is overleden. De houtzagerij van de firma Wicherson te Steenwijk is gedeeltelijk afgebrand. Toen de brand in de vroege ochtenduren ontdekt werd, stond de geheel van hout opgetrokken zagerij reeds in lichterlaaie. Een groot aantal machines, benevens en kele in de nabijheid opgestapelde partijen hout gingen verloren. Door het snelle op treden van de brandweer van Steenwijk kon het kantoorgebouw grotendeels wor den behouden. De krachtcentrale en de ad ministratie bleven gespaard, het bedrijf kan blijven doorwerken. In Surhuizem is een grote boerderij, eigendom van de Hervormde Gemeente, in korte tijd door brand verwoest. De be woner zag de vlammen uit het dak slaan, toen hij van een bezoek aan zijn buur man naar huis terugkeerde. Met de hulp van zijn zoon wist hij een aantal var kens en kippen in veiligheid te brengen. Bij aankomst van de brandweer uit Sur- huisterveen was de boerderij reeds één vlammenzee. In de schuur verbrandden ruim tachtig voer hooi, een hooiblazer en een melkmachine. Van het huisraad kon vrijwel niets worden gered. De scha de wordt geraamd op 120.000.-. Burgemeesters. Benoemd is tot bur gemeester der gemeente Sevenum de heer A. L. G. Steeghs te Ulft. De heer Steeghs is 37 jaar en lid van de K.V.P. Thans is hij chef algemene zaken en onderwijs ter secretarie van Gendringen. Tot burgemeester van de gemeente Maasbree is benoemd de heer F. G. L. L. Schols te Den Haag. De heer Schols is 34 jaar en lid van de K.V.P. Thans is hij commies-redacteur bij de vereniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag. BAD HERSFELD, West-Duitsland Dr. Max Becker, een der ondervoorzitters van de Westduitse Bondsdag, is de afgelopen nacht na langdurige ziekte in de ouder dom van 72 jaar in het universiteitszieken huis van Heidelberg overleden. Becker behoorde tot de vooraanstaande Duitse liberalen. Na de machtsoverne ming door de nationaal-socialisten trok hij zich uit het politieke leven terug en werkte als jurist en notaris in zijn geboor teplaats Bad Hersfeld. Bij de wederop richting van de liberale partij na de jong ste wereldoorlog kreeg Becker spoedig een leidende rol. Tezamen met professor Theo- dor Heuss en de vroegere voorzitter van het. grondwetshof Hermann Hoepker Aschoff werkte Becker aan de voorlopige Westduitse grondwet. Ook nam hij als lid van de Raad van Europa deel aan de opstelling van een ontwerp voor een Euro pese grondwet. Becker was een voorvechter van de Frans-Westduitse toenadering. LONDEN (AFP) De plannenmakers voor een tunnel onder het Kanaal zijn weer in de aanval gegaan. In genendele ontmoedigd door de weinig enthousiaste ontvangst van hun project in regerings kringen, hebben zij de Britse en Franse regeringen een „aide-mémoire" gezonden met nieuwe voorstellen om de bezwaren van de regeringen uit de weg te ruimen. Deze voorstellen zouden inhouden: ten eerste het uitsluiten van deelneming van zowel de Britse als de Franse spoorwe gen aan de financiering van het project, ten tweede aantonen dat de aandeelhou ders van de maatschappij de risico's van hun investeringen op zich zullen nemen, voordat het beheer van de tunnel wordt opgedragen en ten derde, aan de Franse en Britse regeringen duidelijk maken, dat zij de plicht hebben zekere financiële ga ranties te stellen. Op een persconferentie heeft de heer Leo d'Erlanger, president van de Britse tunnelmaatschappij, er met nadruk op ge wezen dat de studiegroep van de maat schappij aan de twee belanghebbende re geringen heeft doen weten, dat de groep bereid is de bouw van de installaties te financieren aan de twee uiteinden van de tunnel. ACCRA (Reuter) De regering van Ghana heeft vrijdag een algeheel boycot van Zuidafrikaanse goederen aangekon digd. alsmede een verbod voor Zuidafri kaanse onderdanen om Ghana binnen te komen of op doorreis naar elders door het land te reizen, met uitzondering van degenen, die verklaren tegen apartheid en rassendiscriminatie te zijn. De boycot gaat maandag in. In het begin van deze maand had pre sident NKroemah van Ghana er bij alle onafhankelijke Afrikaanse landen op aan gedrongen om een datum te bepalen voor een algehele economische boycot van Zuid-Afrika, met inbegrip van het ontzeg gen aan Zuid-Afrika van het gebruik van vliegvelden en het verbieden van de ver scheping van olie naar Zuid-Afrika via ha vens van deze landen. Met ingang van 1 augustus zullen alle zee- en luchthavens van Ghana voor Zuid afrikaanse schepen en vliegtuigen zijn ge sloten. Naar de minister van buitenlandse zaken, Ako Adjei, in het parlement mee deelde, geldt dit verbod niet in noodgeval len. De Zuidafrikaanse uivoer naar Ghana had vorig jaar een waarde van ruim 2,2 miljoen pond, terwijl Ghana voor één miljoen pond naar de unie exporteerde. De voorzitter van de kamer van fabrie ken van Kaapstad, Regnier, heeft vrijdag gezegd dat de officiële boycot van Zuid afrikaanse goederen door G.A.T.T.-landen thans een ernstige omvang aanneemt en dat het tijd is dat. de Zuidafrikaanse re gering deze kwestie met het Gemenebest opneemt. BAGDAD (AFP) Volgens de Iraakse radio heeft generaal Kassem donderdag avond op een persconferentie in Bagdad verklaard dat zijn regering van de Per zische autoriteiten de verzekering heeft gekregen dat Perzië Israel de jure niet zal erkennen. Dank zij de wijze en voor zichtige politiek van onze regering heb ben wij een kloof in de Islamitische we reld kunnen voorkomen, zo Kassem ge zegd hebben. (Reuter) De New York Times schrijft in een hoofdartikel over deze kwes tie, dat de tegen de sjah ontketende furie van de Arabische landen volgens normale redenering geen zin heeft, daar de facto- erkenning van Israel door Perzië reeds van maart 1950 dateert en Perzië niets nieuws heeft gedaan. Men moet echter onder de oppervlakte zien voor een moge lijke verklaring van het optreden der Ax-a- bische landen, aldus het blad. „President Nasser doet alle moeite om te voorkomen dat de nieuwe republiek Cyprus Israel zal erkennen. De nieuwe onafhankelijke Afrikaanse staten hebben een vriendelijk heid ten aanzien van Israel aan de dag gelegd, welke Nasser ongetwijfeld zou wil len tegenwerken. „Het algemene patroon is naar Nassers zin te gunstig voor Israel en daar wil hij een stokje voor steken", aldus is de conclusie van de New York Times. Volgens politieke waarnemers in Jeru zalem is in de betrekkingen tussen Perzië en Israel generlei verandering gekomen en bestaat er ook geen plan tot enige wijziging. Er zijn volgens hen ook geen aanwijzingen, dat er voorbereidingen voor het aanknopen van diplomatieke betrek kingen worden gemaakt. De erkenning de facto van Israel door Perzië bestaat se dert 1950 en volgens de waarnemers was het eigenlijk overbodig dat de sjah zich op dit ogenblik uitdrukkelijk daarover uit sprak. (Volgens nadere mededeling van Reuter deed de Sjah zijn gemelde verkla ring van zaterdag dat Perzië Israel erkende, maar dat dit niet nieuws be vatte gezien de sedert jaren bestaande de facto-erkenning in antwoord op een op een persconferentie gestelde vraag of Per zië van plan was Israel te erkennen.) Het dorpje Schoorlten noorden van Alk maar, op het ogenblik nog vol vakantie- drukte, weet sinds vrijdagavond dat in Haarlem een speeltuinvereniging „Het Vondelkwartierbestaat. Enige honder den vakantiegangers zijn namelijk te gast geweest op het afscheidsfeest waarmee de kinderen van deze speeltuin hun kamp- week in Schoorl hebben besloten. Met twee bussen waren de ouders van de kampeerdertjes en een aantal genodig den in Schoorl aangekomen om dit sluit stuk mee te maken. De tuin van restau rant Timmerman aan de Herenweg was voor deze gelegenheid gezellig verlicht met slingers kleurige lampen. Nadat de Vondelkwartierders hun clublied hadden gezongen werden de vele aanwezigen ver gast op het optreden van de Haarlemse muziekkapel „De Alpenjagers" onder lei ding van Will van Baekel. Het zangeresje Freneli Bauer oogstte eveneens veel succes. De heer A. van Moock, ambtenaar voor jeugdzaken van de gemeente Haarlem, maakte in de loop van de avond de uitslag bekend van de opstelwedstrijd die onder de deelnemers aan het kamp gehouden. Hij zwaaide het bestuur van „Het Vondelkwartier" veel lof toe voor de wijze waarop het dit kamp had georganiseerd. Ook de kampleiding, met de heer F. Wezel aan het hoofd, kreeg een pluim op de hoed. De voorzit ter van „Het Vondelkwartier", de heer H. van Merkenstein. uitte op zijn beurt zijn waardering en erkentelijkheid voor het werk van de kampleiding. De keukenploeg Noordersportpark, mr. Jan Gerritszlaan 10 en 14 uur: Ganzenbordspel. Parochiehuis St. Jan, Teylerplein 9 ex? 11 uur: filmvoorstelling. „Kindervreugd", Godfr. van Bouillon straat 14 en 16 uur: filmvoorstelling. „Mariagaarde", Westergracht, 9 uur: bustocht naar Oud-Valkeveen. „Frans Hals", Schotersingel, 10 uur: zwemmen in zwembad Kleverlaan. „W.I.K.", Oudeweg, 10 uur: zwemmen in zwembad Houtvaart. „Buitenrust". Van Zompelstraat, 15 uur: excursie stadskweektuin. Kaarten zijn verkrijgbaar op de speel tuinen en speelpleinen. kreeg een extra hoeraatje van de kinde ren. „De Alpenjagers" zorgden voor een klinkend besluit van deze „Haarlemse avond" in Schoorl. WASHINGTON (U.P.I.) De Ameri kaanse „Nationale raad voor lucht- en ruimtevaart" beoogt de komende tien jaar in totaal 260 ruimteraketten en satellieten te lanceren en in 1965 de eerste proef vlucht te laten maken met een door kern energie voorgedreven raket. In 1961 moet een bemande ruimtecapsu le van het „project-Mercurius" een satel- lietreis maken en moet een dergelijke ruimtecapsule vol instrumenten op de maan landen. In 1963 of in 1964 wordt het eerste „astronomisch laboratox-ium" per satelliet omhoog gezonden en in 1964 wordt het eerste onbemande ruimtevaartuig ge lanceerd op een reis naar de maan en terug naar de aarde. Pas na 1970 verwacht de raad een be mande raketreis naar de maan en terug te kunnen laten maken. Het programma werd ontvouwd op de eerste dag van een conferentie van 1300 deskundigen en geleerden uit kringen van universiteit, industrie en regering, die ge durende twee dagen in Washington gehou den wordt. Alle deelnemers van de con ferentie zijn geïnteresseerd bij de ruimte vaart of het onderzoek van de ruimte. De besprekingen vinden plaats achter gesloten deuren en het weinige dat door dringt naar de buitenwereld wordt gecen sureerd. Nog dit jaar wil men een „astx-onaut" een reis laten maken in de neuskegel van een raket. Volgend jaar gaat zulk een zorg vuldig opgeleide en uitgerust vrijwilliger een satelietreis maken, gaat er een in strumentensatelliet naar de maan en wordt de eerste „Centaurus" raket een com binatie van thoi--raketten gelanceerd. In 1962 kom*- de andere gigantische raket, de „Satui-nus" in roulatie. Burgemeester. Benoemd is tot bur gemeester der gemeente Etten en Leur de heer A. J. A. Oderkex-k met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Dussen. Kind dronk vergif. Het 2-jarig doch tertje van een inwoner van Hoensbroek, dat in Soest haar vakantie doorbrengt, heeft de inhoud van een lesje wrattentinc- tuur opgedronken. Het kind werd naar een ziekenhuis overgebracht,waar het enige uren later is overleden. Trouwen doet D via Bureau „De Elf Provinciën" Grootste bureau van't conti nent, onder leiding van het detective-echtpaar De Vries, bekend door radio 'eh pers De Elf Provinciën Verspronckweg 44, Haarlem Telef. 51894 Spreekuur: uitsluitend na af spraak. Overal te ontbieden. Vrijblijvend inlichtingen in blanco cc vert. Restaurant ,,'T HEERENHEK' Houtplein 12 Iel 14796 Heldere tomatensoep Cotelette a la paysanne Vanille-ijs, chocoladesaus f 5.00 Zoekt U een *öor de morgenuren! fit. Pa upjia i s er ROTTERl Voor ons verkoopkantoor te Haarlem vragen wij een Mnl. of Vrl. leeftijd tot 22 jaar. Aanmelden Nlc. v. d. Laanstraat 27-29 Haarlem is gedurende de maand AUGUSTUS met vakantie Op 7 SEPTEMBER a.s. vangen de repetities weer aan in gebouw „CULTURA", Jansstraat 83, Wilt u medewerken aan het concert op 16 okt. a.s. meldt u dan zo spoedig mogelijk aan als lid. HEEMSTEDE - HAARLEM - BLOEMENDAAL TE KOOP AANGEBODEN; bestaand zowel als nieuw. Prospectus op aanvraag. - De Ridder Strljbls. makeL NBM Zandv.laan 71. Heemstede ftelefoon 38920) Eerst borrelen, dan KIP AAN T SPIT. KIPPEN geleverd door TAAMS WILDHANDEL SCHOUWTJESLAAN 27 - TELEFOON 16238 Dagelijks vers - Geen diepvries te huur aangebeden te Haarlem In representatief gebouw op zakenstand. 12 lokaliteiten, geschikt voor b.v. zetel van maatschappij of onderneming. Bemiddelings-courtage volgens gangbaar tarief. Aanvragen met uitvoerige gegevens betr. karakter der onderneming, vestigings-mogelijkheid etc. onder no. 3397. 1 maal per week. (Reiskosten worden vergoed) MEVR. A. J. v. ENGELEN. Wilhelminalaan 3, Hillegom - Telefooon K 2520 - 5178. aangeboden in zaken-centrum Haarlem. In gebouw: series van 4 lokalen of combinatie daarvan. Bij drage v. gebruik v. Centr. Verw. - Bemiddelings-courtage volgens gangbaar tarief. - Aanvragen met uitvoerige ge gevens over verlangd aantal vertrekken en karakter der onderneming, etc. onder no. 3396, bureau van dit blad. CO-OP HAARLEM vraagt per 1 september leeftijd 1621 jaar, bij voorkeur diploma Mulo. Brieven aan de personeelsafdeling Don kere Spaarne 42, Haarlem. GROOTHANDEL IN OLIE zoekt voor de provincie Noord-Holland met technische kennis, niet jonger dan 40 iaar. In bezit van auto. Brieven onder no. 3404 aan het bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6