Horen en zien Een nacht op Santa Craz PANDA EN DE LIJFWACHTERS DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Over de gehele wereld worden er dagelijks dertigduizend televisietoestellen verkocht Bijbel als inspirerend handboek" in Israel 5-aat~taxia Menig Brit heeft onleesbaar pootje ^"Hoe is het ontstaand J ZATERDAG 30 JULI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Geen recital maar songs Holland Festival I960 Gene Kelly show T e le visie programma Staatssecretaris over de belastingontwerpen Kort nieuws 1 SEX (UI) lllF Charles Exbrayat Gaat u met vakantie De radio geeft zondag De radio geeft maandag Dit woord: SEIZOEN 55. „Ik weet, waar uw hoed is," zei Panda. „En als u belooft, dat u Jut wer kelijk dubbel tarief zult betalen, zal ik laten zien, waar hij ligt". „Dat beloof ik!" zei Palmer gretig. „Gauw, breng me bij mijn hoed!" Jut volgde hen luste loos. „Panda moest beter toeten," mom pelde hij, „die uitgekookte vrek vindt al tijd wel een smoes om niet te betalen". Panda hield stil bij een kraampje, waar in hij de hoed had zien neer dwarrelen. Het was een schiettent. „Kijk," zei hij, „daar ligt uw hoed, tussen de prijzen!" En, zich tot de eigenaar van de tent wendend, vervolgde hij: „Meneer, wilt u ons even die hoed aangeven?" „Ik denk er niet aan," antwoordde de eigenaar, „als je een prijs uit mijn tent wilt heb ben, moet je ervoor schieten. Een kwart je per schot!" „Een kwartje per schot herhaalde Palmer ontdaan, „vijf kostelij ke stuivers! En ik kan niet eens schie ten!" I Waarom de VARA haar kijkers vrij dagavond 't piano-recital van Varda Nish- ry onthield en daar opnamen van het song festival in Knocke voor in de plaats gaf is ons een raadsel. Men heeft daar twee avonden geleden drie kwartier naar kunnen kijken en al ging 't nu om de win nende Duitse ploeg, wij vonden het toch wel een verregaande overschatting van dit gebeuren en hebben er ongaarne het pianorecital voor zien verdringen, waar van wij ook wat het beeld betreft (gezien de regie van Milo Anstadt) de beste ver wachtingen hadden. Het programma had in letterlijke zin een hoofdschotel namelijk de Schijf van vijf, waarbij Bert Steynkamp in samenwerking met de Nederlandse Voedingsraad op een ongedwongen en aanschouwelijke manier naging, waarmee wij ons tc kort doen of overladen in ons dagelijks menu. De vijf van de schijf, die elk een redelijk aandeel in het menu eisen zijn de (1) melkgroep, (2) bruinbrood of grutterswaren, 3) vetrij ke stoffen, 4) kaas, eieren, vlees en vis en 5) vruchten en groenten. Op het overzicht dat vijf bekende figuren van hun maal gaven, werd overigens te weinig in het bijzonder ingegaan: was men bang dat dat te persoonlijk zou worden? Daardoor bleef de zaak tamelijk in het algemene zweven. Maar goed, we konden er nota van nemen, dat het brood en de aardappel niet meer zo in de gunst staan: we hebben het te goed. Dat illustfëerde prof dr. C. den Har- 'tog door te vertellen, dat in het begin van de bezettingstijd- de ;voedihg beter en ge-. zonder was dan nu. In de rubriek achter het nieuws was Arie Kleywegt's interview met M. Reek- man over de Stichting „Wij komen" bij zonder goed besteed. Het spaarfonds en het noodfonds van deze stichting, die bei de al voortreffelijk goed gewerkt hebben, werden helder toegelicht. Een eresaluut voor deze' journalist, die zo'n bijzonder fijne neus blijkt te hebben voor wat in so ciaal opzicht als geroepen komt, had er dunkt ons best bij gekund! Overigens was het schieten voor en na in dit programma: in het journaal zag men onder meer Belgische parachutisten een kazerne met muitende Kongolese mi litairen bestormen en aan het slot mengde de kruitdamp zich met de sigarenrook van de kijkers in een bloedige Western, die echt op de televisie gemaakt was wei nig intrige en veel geweld. Wij haasten ons eraan toe te voegen dat het recht zege vierde.. Beeldschermer Op maandag 1 augustus zendt de A.V.R.O van 21.40 tot 22.30 het tweede deel uit van opnamen van het concert, dat op 9 juli in het kader van het Holland Festival 1960 in het Concertgebouw te Amsterdam werd gegeven door het Juilliard Kwartet. Het programma vermeldt het Kwartet in F gr t. opus 135 van Ludwig van Beethoven en het Kwartet nr.l van Irving Fine. Het eerste deel van dit concert werd door de A.V.R.O. op dinsdag 26 juli uitgezonden. Op dinsdag 2 augustus kan men in het A.V.R.O.-programma van 22.00 tot 22.20 uur luisteren naar het tweede deel van opnamen uit het concert, dat op 13 juli, eveneens in het kader van het Holland Festival 1960, in het Concertgebouw te Amsterdam werd gegeven en waarin de mezzo-sopraan Cora Canne Meyer liederen van Hugo Wolf zingt. In dit concert ver ving Cor Canne Meyer de sopraan Elly Ameling, die wegens ziekte niet kon op treden. Aan de vleugel zit George van Renesse. Op zondag 31juli presenteert de A.V.R.O. televisie van 21.05 tot 22.00 uur de kijkers een van de N.B.C. overgenomen program ma, waarvan Gene Kelly niet alleen de regie heeft verzorgd, doch waarin de be roemde danser uit Pittsburgh bovendien de sterrol vervult. Tot de medewerkenden behoren drie Europese ballerina's, te weten Claude Bessy van de Opéra te Pa rijs, Gerd Anderssen van het Koninklijk Zweeds Ballet en Judith Dornys van de Berlijnse Opera. Gene Kelly zal in zijn show, waarin hij een door de beroemde Amerikaanse dich ter Carl Sandburg geschreven en gezegd vers („Spring is when the grass turns handsprings") al dansend zal „illustreren", met het twaalfjarig dochtertje van Judy Garland, Lisa Minelli, „For me and my gal" dansen. Dit nummer danste hij met haar moeder in 1942, toen hij zijn intrede deed in de film, na aanvankelijk onder meer werkzaam te zijn geweest als straten maker, ijsverkoper, metselaar en dansle- raar. Verdronken. De 20-jarige A. van Din- ter uit Arnhem, die als schippersknecht voer op het motorschip „Beaumé" is bij de sluizen van Linne te water geraakt en verdronken. ONGEVEER 85 miljoen televisie toestellen zijn er thans verkocht. Dit cijfer is dan bij benadering, want de groei van dit moderne tover middel gaat zo snel, dat het aan tal televisiebezit- ters in de wereld elke dag met ca. 30.000 stijgt. In de grafiek wordt een overzicht van de ontwikkeling in de diverse landen ge geven. Duidelijk blijkt, dat de tele visie zich in de laatste vijf jaar een hechte positie in de wereld heeft veroverd. In En geland is de op mars van de tele visie in Europa het grootst geweest Dit land heeft thans meer dan 10 miljoen toestellen Engeland heeft ook wel recht op dit hoge aantal, want het is reeds sinds 1936 met te levisieuitzendin gen bezig. Het be zit dan ook de oudste en meest geroutineerde televisie-organisatie ter wereld. Het bezit ook,, in het nieuwe BBC Televisie Centrum, het grootste „Televisie-hoofdkwartier" in Europa. Na Engeland komt West-Duitsland, met ongeveer 3,5 miljoen toestellen. Rusland bezit ongeveer 3 miljoen televisietoestellen en alle andere landen achter het ijzeren gordijn ongeveer 1 miljoen. Noord-Amerika heeft circa 56 miljoen toestellen, hetgeen vergeleken met het jaar 19'45 êeh toename van ongeveer 20 miljoen toestellen is. Als wij daarbij bedenken, dat elk televisietoestel eens vernieuwd nioet worden, kan .men zeggen, dat: Noord- Amerika een beste markt voor de televisie}abrieken is. In Zuid-Amerika zijn er ongeveer 1,5 miljoen toestellen, ivaarvan meer dan de helft in Brazilië. In Azië is Japan de reiLS in de televisiewereld, hier telt nien circa 3 miljoen toestellen; in de rest van Azië zijn 300.000 toestellen in gebruik. Afrika valt geheel in het niet want voor dit werelddeel zijn niet meer dan 35.000 toestellen te noteren. Australië geeft een aantal van 600.000 televisieapparaten op. VOOR ZATERDAG KRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weerovevz. KRO: 20.20 De klucht van de koe, toneelstuk. 21.00 Gevarieerd progr. 22.00 Speelfilm. VOOR ZONDAG AVRO: 20.00 Filmreport. 20.15 Jong talent. 20.55 Tclevizier. 21.05—22.00 Film. In de actualiteitenrubriek van de K.R.O. zal hedenavond om 19.10 uur een vraagge sprek worden uitgezonden met de staats secretaris van Financiën, dr. W. H. van den Berge, over de achtergronden van de vrijdag bij de Tweede Kamer ingediende belastingontwerpen. JERUZALEM (UPI) Velen in het moderne Israel beschouwen het Oude Tes tament als een geschiedboek, waaruit da gelijks lering voor het leven van heden te trekken valt. Nergens ter wereld neemt de bijbel zulk een „practische" plaats in als in Israel. Israëliërs, die leidende pos ten bekleden, zijn van gevoelen, dat de verhalen uit het oude Testament, zoals die over de verovering van Kanaan en over de vestiging van de kinderen Israels in het beloofde land, een nauwkeurige pa rallel zijn van hetgeen elke volwassen Is raëliër persoonlijk heeft doorgemaakt se dert de Tweede Wereldoorlog. Twee maal per maand komen vooraan staande Israëliërs bijeen ten huize van de eerste minister David Ben Goerion om de bijbel te lezen en te bestuderen. De groep vergadert zaterdagsavonds in het huis van de premier, dat nog geen twee kilo meter verwijderd is van de met prikkel draad versterkte grens en de grensposten van het nabije Jordanië. In die vaste groep zijn zowel technici te vinden als theologen en hoge ambtena ren. Zij zitten dan aan een rij tafels, die opgesteld staan dwars door de huis- en zitkamers van Ben Goerion en veelal be gint de studieavond met een bespreking van het boek Jozua, omdat dat de meeste parallelen bevat met de jonge geschiede nis van het moderne Israel. Op een van die avonden gaf president Itzhak Ben Zwi een voordracht over de Samaritaanse ver sie van Jozua en op een andere avond werd een aanval op een Syrische buiten post bij Khirbet Tawafik genoemd als voorbeeld van de waarde van verrassen de aanvallen bij donker, zoals die werden uitgevoerd door de bijbelse Israëlieten in hun strijd tegen de Mohabieten. De geest van deze bijeenkomsten wordt vertolkt door een grote kandelaber die bo ven de hoofden van de gasten hangt en waarin staan gegraveerd de woorden uit Zacharia 4 vers 6: „Niet door kracht, noch door geweld, maar door mijnen geest". Uit bad gegooid. De vrouw van de Amerikaanse acteur John Wayne. Pilar, werd onlangs uit de kuip geworpen waarin zij een bad nam, toen een verwarmingsin stallatie die er onder was aangebracht, explodeerde en een brandje veroorzaakte. Wayne hield het vuur met een tuinslang onder controle, totdat de brandweer arri veerde. Mevrouw Wayne mankeerde niets, maar er werd schade aangericht voor 10.000 gulden. Wayne werkt in Big Bear Lake aan een nieuwe film voor 20th Cen- tury-Fox. 1% i SEX (I) PRET De geslachtelijke moeilijkheden van journalisten zijn vele. Zo las ik in Het Vaderland dat „de gemeenteraad van Den Bosch haar goedkeuring gehecht heeft aan een voorstel van B. en W.". 1 SEX (II) In hetzelfde Vaderland over een Amerikaanse jury waarvan „de helft al een veroordeling wegens openbare dronkenschap op zijn naam heeft staan". En wéér hetzelfde Vaderland heeft het over „het dak van het nieuwe Ameri kaanse ambassade" te Londen. Vrijheid en Democratie kondigt aan dat voor de „Vrouwen in de V.V.D." op 16 september „een Gooi-Dag georganiseerd zal worden". Vermoedelijk zal de dolle pret haar hoogtepunt bereiken gedurende de Smijt-Avond. GEVAAR Het Vaderland vertelt van een Duitse maatregel waarin aan kin deren verboden wordt „hun hoofd uit het open dak te steken, zulks met het oog op het gevaar, dat het voertuig plotseling moet remmen". Ik heb altijd gedacht dat plotseling remmen juist een maatregel was om aan gevaar te ontkomen. Talarius LONDEN (UPI) De Engelse poste rijen moeten per dag meer dan de ge bruikelijke zorg besteden om ongeveer acht miljoen brieven, waarop het adres vrijwel onleesbaar is, toch te bestellen. Dit is gebleken bij een wetenschappe lijke opgezet onderzoek dat een Ameri kaanse vulpenfabriek heeft laten verrich ten naar het handschrift van de Engelsen. De oorzaak van het slechte schrift is, aldus dit rapport, het feit dat op de lagere scholen van Engeland vrijwel niets aan „schoonschrijven" wordt gedaan. Pas als de kinderen elf jaar zijn gaat men hen wijzen op de voordelen van net schrijven. En dat niet alleen, ook het onderwij zend personeel heeft in de meeste geval Jen een abominabel „handje". Een hoofd onderwijzer in Belfast klaagde, dat de rapporten, die zijn leraren uitschrijven „er uit zien als het werk van een troep analfabeten". Wat Engeland nodig heeft is een cur sief standaardschrift dat op alle scholen onderwezen wordt, vanaf het moment dat de kinderen moeten schrijven tot het ogen blik, waarop zij de school verlaten. De posterijen hebben het al moeilijk ge noeg, maar bovendien kunnen de meeste Engelsen elkanders handschrift niet le zen en geeft het Britse „handschrift" de meest verbijsterende aanduidingen van het karakter van zijn eigenaar. 4243. De zon was nu opgekomen en het werd helemaal licht in het bos. Heerlijk is het hier, zo stil en rustig! zei Linnie. Ja, en er zijn gelukkig nergens mensen te zien! Ze liepen een eindje verder, en toen wees Koen ergens op. Kijk eens, Linnie, wat 'n grote paddestoel! Daar zouden we best samen op kunnen zitten! Ja, leuk! zei Linnie. En even later zaten ze naast elkaar boven op de paddestoel. Vertaling: Margot Bakker 14) Natuurlijk had ik een onderhoud kunnen weigeren, maar in dat geval zou ik mij een niet te onderschatten vijand op de hals hebben gehaald. Terwijl ik nu meende te mogen aannemen dat hij niet wist, wat hij aan mij had. Ik boog even en zei tamelijk nors: Mag ik dan de eer hebben u op mijn kamer te nodigen, commissaris? Hij voelde voor het spelletje en zei beminnelijk: „De eer is geheel aan mij, senor Moralès. Nadat hij mij beleefd had gevraagd of hij een sigaar mocht aansteken begon Fernandez bedaard: Dat ik u in uw hotel kom lastig vallen, senor Moralès, heeft zoals u zult begrijpen een gegronde re den. Ik heb gehoord wat er daareven in Triana ge beurd is en.. Ja, ja, ik was bijna het slachtoffer van een ernstig ongeval geworden. Het geluk is niet met u. Gisteren werd er een aanslag op u gepleegd en vandaag was u bijna over reden. Twee pogingen tot moord binnen twee dagen, vindt u dat ook niet wat veel? Met een lach, die mij moeite kostte, zei ik: In Triana ging het alleen om een ongeluk. Tegen de agent die u belette de onvoorzichtige chauffeur dood te slaan hebt u, meen ik, een enigs zins andere verklaring afgelegd? Laten we de zaak nu niet op de spits drijven. Ik geef toe, dat ik onbekookt ben opgetreden, maar ik begrijp niet waarom u.... Dat ligt anders voor de hand, senor.. U hebt uitstekend beseft dat er voor de tweede maal een po ging werd gedaan u onschadelijk te maken. Hij wachtte mijn antwoord af, maar ik was wel zo verstandig hem dat niet te geven. Daarna voegde hij eraan toe: Wie is er eigenlijk zoveel aan gelegen u van het leven te beroven, senor Moralès? En vooral., om welke reden? Hij begon het mij steeds lastiger te maken, die door tastende commissaris. Hoe moest ik hem om de tuin leiden? Neem me niet kwalijk, senor Fernandez, maar ziet u de feiten niet enigszins vertekend? Aan de Palma heeft een doodgewone zakkenroller geprobeerd mij te beroven en daareven was ik zo onfortuinlijk voor de wielen te komen van een chauffeur, die onwel werd.. Dat was gevaarlijk, maar ten slotte is het geen drama. Dat zou het wel geweest zijn als men u van moord had beschuldigd! Mij? Ja, u. U hebt de onwel geworden chauffeur nogal hardhandig aangepakt. Een man, die bijna het bewust zijn had verloren, mogelijk een hartpatiënt. Het is een wonder, dat u hem niet dadelijk hebt doodgeslagen., vindt u ook niet? Ja, lieve help! Nu ik erover nadenk Nu u erover nadenkt, senor, zult u moeten toe geven, dat die chauffeur allerminst onwel is geworden en wel degelijk de bedoeling had u dood te rijden. Hierna bleven we allebei zwijgen. Ik zag niet in, wat ik op de laatste woorden moest antwoorden en de commissaris had blijkbaar door dat hij mij klem had gezet. Ik begon bang te worden voor die commissaris, maar dat nam niet weg, dat ik hem mocht. Ik heb altijd waardering voor dienders die ruiterlijk en met de nodige intelligentie te werk gaan. Ik zag maar één uitweg en dat was: mij van de domme houden. Tja., van die kant bekeken.. Hoor eens, commis saris, ik geef eerlijk toe, dat u mij de stuipen op het lijf jaagt. Hij keek me zo spottend aan, dat ik voelde een kleur te krijgen. Hij nam nog de moeite op mijn op merking in te gaan en vroeg: Nu u blijkbaar van de ernst van de toestand over tuigd bent, gaat u ongetwijfeld een aanklacht indie nen? Hij was niet van plan zijn prooi los te laten! Ik heb u al gezegd, commissaris, dat ik er wei nig voor voel met de Spaanse justitie in aanraking te komen.. Ik bezoek mijn geboortestad niet om u het leven lastig te maken.. Ach ja, neem me niet kwalijk. Ik was de invloed van de Stille Week vergeten. U kunt er zich geen voorstelling van maken, senor Moralès, hoezeer 't mij verheugt dat deze hoogtijdagen in het kerkelijk leven in staat blijken de gemoederen te verzoenen. Uw slachtoffer van Triana is al evenmin bereid een aanklacht in te dienen. De aartsbisschop van Sevilla zou trots zijn als hij van de resultaten van zijn prediking op de hoogte was. Jammer genoeg ben ik geen priester en uit dien hoofde ongeneigd aan te nemen dat het geloof invloed kan hebben op een misdadig karakter. Daarbij komt nog, dat ik deze Pe dro Hernandez zo'n beetje ken, ziet u. Ach! Het is een zeer ongunstig bekend staand indivi du.. Senor Moralès, u houdt mij hoop ik ten goede, maar u beschikt over zonderlinge relaties.. Relaties? Wilt u zeggen dat ik het gezelschap van dergelijke lieden vrijwillig zoek? Dat niet, maar zij zoeken u wel. Zij hebben dus belangstelling voor u. En ik zou willen weten op grond waarvan. Dat zou ik eveneens graag willen weten. Hij stond op, een en al afweer. U kunt er staat op maken, dat ik niets ongedaan zal laten om uw nieuwsgierigheid te bevredigen. Hij keek mij strak aan en snauwde mij toe: Pedro Hernandez is zo'n sjacheraar in verdoven de middelen. En lieden die met verdovende middelen te maken hebben haat ik, senor Moralès. Wie het ook zijn, ik haat ze. Verstaat u mij? Dat kan ik aanvoelen, maar ik zie niet in waar om. Dat is best mogelijk, maar lieden die ik haat om dat zij een gevaar betekenen voor dé samenleving krijg ik na verloop van tijd altijd in handen, senor Moralès! Ik heb de eer u te groeten! Hij was al weg nog voor ik de kans kreeg hem uit te laten. Hij maakte mij het leven wel moeilijk, die commissaris Fernandez. Hij dwong mij een heel verkeerde kant uit. Door zijn toedoen stond ik nu bij de politie gesignaleerd en ikzelf had hem op het spoor van de verdovende middelen gebracht! Het was te voorzien dat Cliff Anderson een eind aan mijn vakantie zou maken zodra hij rapport van mij had ontvangen, tenminste als Lajolette hem niet voor was en mijn terugtocht naar d<> Verenigde Stater, 've bodig maak te. Maria van de Zoete Naam werkte in „Het Lam onzes Heren" in de Cuna, een tamelijk groot confec tiemagazijn, dat daarnaast stoffen verkocht. Ik was er al vroeg en terwijl ik deed alsof ik geheel verdiept was in de achter de ruiten geëtaleerde artikelen, tracht te ik een glimp van het meisje op te vangen. Ik ge droeg me als een gymnasiast, maar ik schaamde me niet eens, en ik voelde me al evenmin schuldig bij de gedachte aan Ruth. Eerlijk gezegd begreep ik zelf al gauw, dat de vage pijn, die mij kwelde, geen gevolg was van het verdwijnen van de romantische binding aan de vrouw van mijn collega Alonso, maar meer van het eindigen van mijn jeugd, waarvan de hard nekkige liefde voor Ruth een symbool was geweest. Aan de overkant, aan de oever van de Potomac, had ik willen zweren dat er voor mij op aarde niets aan- trekkelijkers bestond dan een blonde vrouw met een blanke gelaatskleur. Nu ik aan de oever van de Gua dalquivir vertoefde, deed het. verleden zich gelden en kwam ik tot de gelukkige bekentenis dat er niets ging boven de warme teint van de Sevillaanse vrouwen, ge bruind door de Andalusische zon. U bent er op tijd bij, senor. Ik schrok en keek om. Het was Juan. Er verscheen geen lach op zijn gezicht, het was alsof hij mijn reactie bespiedde. Ik wist niet meer precies hoe laat we afgespro ken hadden en daaromMaar u bent zelf ook vroeg. Hij haalde zijn schouders op. Ach, dat is heel iets anders. Ik zwerf de hele dag door de stadde Cuna, Sierps. Alvarez, Quintero, Tetuan..Het duurt nog wel een half uur voor Ma ria vrij is. Dan hebben wij nog ruimschoots de tijd iets te drinken. (Wordt vervolgd) en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE HILVERSUM I. 402 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 11.45 VPRO. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 800 Nieuws en postduivenber. 8.18 Ge varieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Be richten uit de kerken. AVRO: 12.00 Milit. orkest. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel verz.progr.). 13.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.15 Residentie-ork. en solist. (In de pauze: 15.2015.35 Filmpraatje). 15.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Radioportret. 17.15 Boekbespr. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitsl. en sportjournaal. 18.30 Gram. 18.55 Het dal van de Inn, lezing met muzikale illustraties. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nieuws., 20.05 Promenade-ork, omr.koor en sol. 20.50 Wan delingen met Clio, klankb. 21.10 Zang en piano. 21.25 Gram. 21.45 Journ. 22.00 Int.. Songfestival te Knokke. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.45 Gram. 23.15 New York calling. 23.20 Lichte muz. 23.55— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 NCRV. 8.30 IKKOR. 9.30 KRO. 17.00 Convent van Kerken. 18.30 NCRV. 19.45—24.00 KRO. NCRV: 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Ork., koor en sol. IKOR- 8.30 Goede morgen. 9.00 Openlucht- dienst. KRO: 9.30 Nieuws en postduivenber. 9.45 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram. 12.00 Symf.orkest en sol. 12.30 Gram. 12.55 Act. 13.00 Nieuws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Gram. 13.30 Gram. 13.50 Letterkun dige persoonlijkheden, die ik heb gekend, praatje. 14.00 Zangrecital. 14.30 Gram. 15.30 Nederland zendt zijn missionarissen uit, lezing. Convent van Kerken. 17.00 Gereform. kerkdienst. NCRV: 18.30 Omr.orkest. en solist. 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Meisjeskoor en sol. 19.30 De gelijkenissen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nieuws en post duivenber. 20.00 Klankbeeld over Suriname. 20.30 Gram. 20.45 U bent toch ook van de partij?, le zing. 20.55 Gram. 21.30 Voordr. 22.00 Rep. Eucha rist iscli wereldcongres te München. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondgebed. 22 55 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BLOEM EN DA AL. 245 m. 9.30 ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. 11.00 ds. G. Toornvliet (uitzending van de dienst voor belangstellenden op 24 juli om 7.30 uur). 3.30 ds. G. Toornvliet. ERUSSEL. 324 m. 12.15 Amus.ork. (Om 12.30 Weerbericht). 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Gram. 16.00 Gcvar. muz. 17.00 Sport en nieuws. 17.10 Gram- 17.20 Rep. waterpolowedstr. België—Nederl. 17.25 Gram. 17.30 Rep. Belg. kampioensch. beroepsren ners. 17.45 Gram. 18.00 Zangrecital. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Popul. gram. 21.00 Lichte muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Gram. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15, Verz.progr. 8.30 Voor de kinderen. 8.40 Verz.progr. (verv.). 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgenwijding. 1000 Gram. 11.00 Omr.ork. en solist. 11.45 Voordr. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor ons plat teland. praatje. 12.43 Jazzmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Gram. 15.30 Spreekuur van elf tot twaalf, hoorsp. 16.45 Viool en piano. 17.15 Gram. voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Polit. praatje. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Pianorecital 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.35 Progr. over de Wieringerwaard. 20.55 Internat. Songfestival te Knokke. 21.15 Journ. 21.30 .Gram. 21.40 Holland Festival 1960: Kamermuziek. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en S.O.S.-ber. 22.45 Actual. 23.15 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 730 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Voordracht. 11.45 Gram. 12.00 Clavecimbelrecital. 12.25 Voor boei en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwnieöed. 12.33 Zang. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Ge varieerde muziek. 13.40 Gram. 14.00 Gram. 14.15 Operamuz. 14.30 Gevar. progr. 15.45 Gram. 16.00 Bubeloverdenking. 16.30 Kamermuz. 16.45 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Vakantie op de eilanden Biak en Soepiori in de Geelvinkbaai, II. door J. F. van Bruggen. 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Pianospel. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muziek. 20.10 Vijf dagen naar Parijs, hoorspel. 21.10 Viool en piano. 21.40 Gram. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-berichten. 22 40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gram. 23.25 Jazzmuziek. 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Voor de landb. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Symf.ork. en sol. 15.30 Amus.muziek. 16,00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.45 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.40 Der fliegende Hollander, opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuz. 22.5523.00 Nieuws. Het Nederlandse woord voor seizoen is jaargetijde. Wij kennen vier jaargetij den, maar op de keper beschouwd is er elk jaar slechts één seizoen, n.l. de len te. Het woord seizoen is n.l., evenals het Engelse season, ontleend aan het Fran se saison, dat weer uit het Latijn is overgenomen. In die taal betekent satio: het zaaien, de bezaaiing en vandaar: de tijd die geschikt is om te zaaien. Dan wordt het begrip uitgebreid tot tijdperk in algemene zin en dus tot: jaargetijde. Ook in de betekenis zaaiveld, bouwland komt het Latijnse satio voor en het Middelnederlands kende in die beteke- ^nis nog: saet, ons woord zaad.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7