BUSBEDRIJVEN VRAGEN TARIEFSVERHOGING Bootje met spelevaarders door stuwsluis opgeslokt Onderwijzers regeren de jonge Afrikaanse staten n(ort Zonnig maar kans op een bui Groot Den Haag komt onder leiding van districtsbestuur en Amsterdam wil de Hembrug zo graag weg hebben Drie inzittenden verdronken Regering acht verantwoordelijkheid te groot voor één gemeentebestuur 2 Economische basis aangetast door loonstijgingen ESSO 2-T MOTOR OïL VERMENGT ZICH VANZELF MET DE BENZINE IN DE TANK Manokwari krijgt een nieuw postkantoor Chr. Middenstandsbond Nota over oude en nieuwe Dreigend tekort aan havenarbeiders Tekort aan leerkrachten ook daar enorm Examens Maar kans op tunnel voor treinen is erg klein Djuanda bezoekt Tito Faillissementen In Biak wordt een nieuw ziekenhuis gebouwd WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 (Van onze Haagse redacteur) Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn de eerste aanvragen van bus bedrijven om tariefsverhoging binnengekomen. Deze verzoeken zyn gebaseerd op een toezegging van de regering dat de ploegentoeslag van zes percent, welke in het begin van dit jaar met terugwerkende kracht tot 1 augustus 1959 werd ingevoerd, in de tarieven kan worden doorberekend wanneer de bedrijfseconomische positie der betrokken onderneming dat noodzakelijk zou maken. Als peildatum werd daartoe 1 september gekozen. By andere streekvervoermaatschappyen wordt het vraagstuk nog bestudeerd. Daarbij behoort ook de grootste Nederlandse streekvervoeronder- ncming, de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij te Haarlem. Bij dat bedrijf is met de dit jaar tot stand gekomen loonsverbeteringen een bedrag van 1,2 miljoen gulden per jaar gemoeid, hetgeen ongeveer gelyk is aan het exploitatieresultaat van het vorige jaar. Advertentie Er zijn ook busbedrijven die nog aarze len een aanvraag om tariefsverhoging in te dienen omdat zij daarvan een verdere achteruitgang van het vervoer vrezen. Dat geldt speciaal voor streken, waar bromfiets en auto de potentiële concurrenten van het openbaar vervoer vormen. Men zal zich herinneren, dat de invoe ring van de ploegentoeslag bij de inter lokale busondernemingen met nogal wat onrust gepaard ging. De werkgevers had den deze vorm van loonsverbetering welke in andere bedrijfstakken al veel eerder tot stand was gekomen, afhankelijk gesteld van de door de regering te verlenen toe stemming tot doorberekening in de tarieven met die voorwaarde waren de vakorgani saties aanvankelijk akkoord gegaan. Men overwoog daarbij, dat de onderhandelingen over de ploegentoeslag al begonnen waren voordat de regering de spelregels voor de zogenaamde vrijere loonpolitiek bekend maakte. De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, hield voet bij stuk in zijn eis tot niet-doorberekening. Tenslotte werd een compromis bereikt. Busbedrijven welke kunnen aantonen dat zij met hun Advertentie Esso 2-T Motor Oi! bevat een speciale dope die bij tweefakt moforen veelvuldig voorkomende lagercorrosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweefakt mo toren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van Vi en 1 liter. Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil ESSO NEDERLAND N.V., ESSO GEBOUW DEN HAAG huidige tarieven de exploitatiekosten, ver hoogd met een matig percentage voor ren tevergoeding en een bescheiden winst, niet meer dekken, zal met ingang van 1 sep tember toestemming tot tariefsaanpassing worden gegeven. Daarbij moet men wel bedenken, dat van het aldus verkregen beperkte overschot nog 47 percent vennootschapsbelasting moet worden betaald. De investeringsaf trek is daarin niet begrepen. Voorts mag uitsluitend de ploegentoeslag in de kosten berekening worden betrokken. De gevolgen van de per 1 april van kracht geworden C..O. voor busbedrijven moeten buiten beschouwing blijven: die vallen onder de regels van de vrijere loonvorming. SKIN DEW is als een huiddauw... en herstelt het zo belang rijke vochtgehalte van uw huid. Verkrijgbaar bij: JANSSEN HAZEPATERSLAAN 16 HAARLEM - TELEFOON 0 2500 - 12747 Tot de plaatsen in Nederlands Nieuw- Guinea die binnenkort een nieuw en mo dern postkantoor binnen hun stadsgren zen zullen krijgen, behoort ook Manok wari. Op hetzelfde punt waar het oude postkantoor staat, zal een door ir. A. v. Noortwijk van de Dienst van Openbare Werken ontworpen nieuw PTT-gebouw verrijzen.Het moderne pand, dat in laag bouw zal worden uitgevoerd, wordt 25 meter lang en 11 meter breed. (Van onze Limburgse correspondent) Een man en twee kinderen zijn dinsdag middag bij Roermond aan de stuw in de Maas verdronken toen de roeiboot, waarin zij zaten door de opengetrokken stuw- schuif werd gezogen. Twee andere inzit tenden wisten zich aan het ijzerwerk van de stuw vast te grijpen. De heer C. Luy- ten, duiker by de Rijkswaterstaat, die het ongeluk zag gebeuren, slaagde erin, de zevenjarige Hans Salentijn uit het kolken de water beneden de stuw te redden. De 42-jarige opperman A. Hinssen, die aan de roeiriemen zat, en diens zevenjarige zoon tje Wim, alsmede de vierjarige Martien Salentijn verdronken jammerlijk. Het ongeluk gebeurde omstreeks half drie. De opperman Hinssen had een ijze ren roeiboot aan de Roerkade te Roer mond gehuurd: Zijn zoontje Wim, zijn vriend, de 28-jarige J. Salentijn en diens beide zoontjes Hans en Martien, en de 25-jarige ongehuwde M. H. Houben gingen mee op deze roeitocht. De heer Hinssen kwam op de Maas, dich bij de stuw, waar van drie schuiven wegens het door de re gen hoger dan normaal staande Maaswa ter waren geopend. Er stond ter plaatse een zeer sterke stroming. Twee vissers, die in de nabijheid waren, hebben de in zittenden nog gewaarschuwd. Ook de dui ker Luyten, die op de stuwbrug stond, heeft het gezelschap nog toegeroepen, dat men weg moest blijven. Maar het was toen al te laat. De boot werd met grote kracht naar de stuwgaten gezogen. De heer M. H. Houben en de heer J. Salentijn, slaagden erin, vlak voordat de boot in de geopende stuwschuif werd ge zogen, zich aan het hekwerk van de stuw vast te grijpen en zich zo te redden. Vader Hinssen en de drie kinderen sloegen met de roeiboot door de stuwgaten drie meter naar beneden en verdwenen in de kolken de watermassa onder de stuw. De roeier kwam even later met bebloed hoofd nog boven water, maar was niet in staat, de hem toegeworpen reddingsboei te grijpen. Toen ook de zevenjarige Hans Salentijn boven water kwam, ongeveer dertig meter uit de wal, sprong de duiker Luyten ge kleed te water en slaagde erin het ventje aan de kant te brengen. Ook een der an dere kinderen, werd gezien toen het zich vastklampend aan een losse plank aan de oppervlakte kwam. Toen de heer Luyten zich voor de twee- In hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer delen de ministers van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid en van Binnenlandse Zaken me de, dat de regering het noodzakelijk acht dat een bovengemeentelijk open baar lichaam wordt ingesteld voor het gebied van de Haagse agglome ratie (de gemeenten 's-Gravenhage, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar en Leidschendam) en de gemeenten Nootdorp en Zoetermeer. Een voorontwerp van wet daartoe zal binnenkort worden toegestuurd aan Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, die de betrokken gemeenteraden in de gelegen heid zullen stellen, hun zienswijze hier over kenbaar te maken. De regering is van mening dat de schat ting van 1,2 miljoen inwoners in 1980 voor de stedengroep 's-Gravenhage-Leiden-Delft een reële basis kan vormen voor haar be leid. Dit betekent echter een groei met meer dan 300.000 personen in de periode 1950-1980. Een afleiding van deze groei naar gebieden buiten het westen acht de regering onmogelijk, daar deze groei on verbrekelijk verbonden is met de econo mische activiteiten die volstrekt aan het westen gebonden zijn. De regering is van mening dat een stei'- ke groei van Leiden (tot 230.000 inwoners) en van Delft (120.000) zeker te voozien is. Dit betekent dat van de totale groei bin nen de stedengroep circa 140.000 voor re kening van deze steden zou komen. Voorts zonder dat enkele verderaf gelegen ge meenten als Gouda en Alphen aan de Rijn een bescheiden bijdrage kunnen leveren in het opvangen van de groei. Daar de Haagse agglomeratie zelf maximaal tot 730.000 inwoners zal kunnen uitgroeien, komt de regering tot de conclusie dat voor ruim 100.000 mensen nog ruimte gezocht zal moeten worden. Na afweging van verschillende andere mogelijkheden komt de regering tot de conclusie dat het scheppen van de nood zakelijke uitbreiding het best tot stand kan komen op het gebied ten noorden van de spoor- en autobanen Den Haag-Utrecht. (Plan-Wilsveen-Zoetermeer). Op de vraag hoe de uitbreiding tot stand moet komen wil de regering nog geen exact antwoord geven, daar zij niet wil vooruitlopen op de besluitvorming van het bestuur van het te vormen district. Het bewuste gebied strekt zich uit over enkele gemeenten, terwijl de gehele Haagse ag glomeratie er belang bij heeft. Dit betekent dat de verantwoorde lijkheid onmogelijk bij één gemeente kan berusten, terwijl een intercommu nale samenwerking volgens de rege ring grote moeilijkheden mee zou bren gen. Zij komt daarom tot de conclusie dat de oplossing gevonden moet wor den door het creëren van een „boven gemeentelijk openbaar lichaam". Dit lichaam zou planologische en coördine rende bevoegdheden moeten bezitten, terwijl de rechtstreekse belangenbehar tiging (binnen de grenzen van de door het „districtsbestuur" te geven direc tieven) blijft berusten bij de gemeen tebesturen. de maal te water begaf had het kind de plank in het stromende en zuigende water moeten loslaten en was in de diepte ver dwenen. Het andere kind kwam niet meer boven water. Vanochtend om half tien was nog geen der drie slachtoffers geborgen. In IJsselmeer verdronken Dinsdagmiddag is in het IJsselmeer bij Nunspeet de 14-jarige R. van de B. uit Delft verdronken. De jongen, enig kind van de weduwe Van de B. uit Delft, kam peerde in Nunspeet op het recreatieoord van de gemeente Delft De Grote Bunte. Hij kon niet zwemmen maar had zich des ondanks met een kano in de nabijheid van de zogenaamde eilandjes gewaagd, waar het water vrij diep is. Dinsdagavond had de politie het stoffelijk overschot nog niet gevonden. In een nota van de Christelijke Midden standsbond wordt een résumé gegeven van bez\varen tegen de geleide loonpoli tiek. Deze zijn: het onvoldoende recht dat werd gedaan aan de eigen verantwoorde lijkheid van het bedrijfsleven; het ont staan van een schoksgewijze loonbeweging die de neiging had inflatoir te werken; de drang naar een loonronde die meestal sterker bleek dan de economische moge lijkheden aangaven; de strakke loonbe- heersing welke in sommige bedrijfstakken zulke spanningen ten gevolge had, dat zwarte lonen niet ondernemingsgewijs, maar zelfs bedrijfstakgewijs konden gaan optreden en het vaak onuitvoerbaar zijn van het systeem van algemene loonron- den in het midden- en kleinbedrijf, zonder doorberekening. De nota is voorbereid door een commis sie ad hoe, bestaande uit de heren H. de Mooij, bondsvoorzitter en voorzitter van de Bond van Chr. Slagerspatroons, J. Koster, voorzitter van de Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons, dr. G. J. Stapel kamp, algemeen secretaris van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroons bond, P. L. Hut, adj-secr. van de Ned. Bond van Prot. Chr. Beroepsgoederenver- voerders en mr. G. van Muiden, secreta ris. Verder worden in de nota enkele bezwa ren aangevoerd tegen de vrijere loonpoli tiek. Wij noemen daarvan: Het gevaar voor het te ver uiteenlopen van de lonen en het gevaar van de mag neetvorming. Onder dit laatste wordt be grepen, dat bedrijfstakken met een meer dan gemiddelde produktiviteitsstijging aanleiding kunnen geven, dat het totaal van de loonbeweging uitgaat boven het macro-economische gemiddelde, met als gevolg inflatie. Verder zullen bedrijfstak ken waar de produktiviteit sterk stijgt door een sterkere loonstijging in hun ont wikkeling worden afgeremd. Een bezwaar van principiële aard en het keert zich tegen wat genoemd wordt de nog steeds sterke ordening van boven af. Dit blijkt duidelijk, zo wordt gezegd uit de strak ge formuleerde gedetailleerde aanwijzing en nadere verduidelijking. De 36ste vakantiecursus van de stich ting Koninklijk Onderwijs voor de Scheep vaart brengt deze week de deelnemers naar de Deltawerken. Maandagochtend vertrokken de instructievaartuigen „Prin ses Juliana" en „Prinses Beatrix" van de stichting. De voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer W. Polderman, gaf een overzicht van het onderwijs in het afgelopen jaar. Er is een grote behoefte aan een opleiding in het havenwerk. Te weinig jongeren gaan tegenwoordig in de haven werken. De gemiddelde leeftijd van de havenarbei der is 46 jaar. De moderne ladingbehan deling vereist steeds meer vakmanschap. Amsterdam heeft daarom plannen ontwor pen voor een opleiding via het leerlingen stelsel voor jongens van zestien jaar af. Deze zullen dan een driejarige opleiding krijgen. Deze opleiding zal zo mogelijk in september van dit jaar beginnen. Ook het leerplan van de Rotterdamse dagnijver heidsschool zal uitgebreid moeten worden en wel met theoretische en practische oefeningen in navigatie op de Rijn en andere binnenwateren met behulp van radar. Volgens een globale schatting van de Wereldfederatie van onderwijzersorganisa- tics (vier miljoen leden in 60 landen) zijn 75-80 pet. van de ministers en volksverte genwoordigers in de onafhankelijke Afri kaanse staten afkomstig uit het onderwijs. Dit heeft de Amerikaan dr. Paul S. Welty, assisten-secretaris-generaal van de „World Confederation of Organizations of the Teaching profession" dinsdag tijdens een persconferentie in Amsterdam mede gedeeld. Op deze bijeenkomst vertelden afgevaardigden uit een aantal Afrikaanse landen die het wereldonderwijzerscongres in Amsterdam bijwonen, een en ander over de onderwijssituatie in hun landen. Op het congres zijn twintig Afrikaanse onderwij zersorganisaties met tezamen ruim 200.000 leden vertegenwoordigd. De Afrikaanse onderwi'zers zijn uiter aard trots op het feit dat d~ jonge staten hun politieke leidei-s uit het onderwijzers korps recruteren. Anderzijds bezorgt deze „massale uittocht" grote problemen. Het onderwijzerstekort was in alle Afrikaanse landen reeds groot. Er zijn laïiden waar scholen met 300 kinderen het met twee on derwijzers moeten stellen. Nu voor talrij ke functies in de jonge staten een beroep wordt gedaan op de intellectuelen, wordt het probleem van het onderwijzerstekort nog vergroot. Voorts laten de arbeidsvoor waarden van de onderwijzers veel te wensen over, waardoor velen na enige tijd een beter betaald beroep kiezen. Vooral de overheidsadministraties, de volksverte genwoordigingen, de vakbeweging en de regeringen profiteren thans van de scho ling der onderwijzers. De eerste minis ter van Nigeria en tien leden van zijn kabinet waren voorheen in het onderwijs werkzaam, de president van Ghana is een oud-onderwijzer, de regering van Ivoor kust bestaat geheel uit onderwijzers en in voormalig Frans Kongo wordt de helft van de overheidsfuncties bezet door oud onderwijzers. Het gevolg hiervan is dat bij het lagei-e onderwijs in dit land ruim 200 ongediplomeerde onderwijzers moesten worden ingeschakeld. Blanke onderwijzers zijn welkom Om aan het tengevolge van nieuwe ont wikkelingen toenemende onderwijzerste kort paal en perk te kunnen stellen, is volgens de Afrikaanse onderwijzers en le raren buitenlandse hulp onontbeerlijk. De republiek Kongo kan een onbeperkt aantal Franssprekende onderwijzers en leraren plaatsen. Ook de Belgen blijven daar wel kom, zo verzekerde de Kongolese minister van Onderwijs, Basil Nabusa van Leopold- stad. Maar het westen moet de nieuwe situatie aanvaarden. Voorts dient meer aandacht aan de opleidingsproblemen en de arbeidsvoorwaarden te worden geschon ken, opdat in de toekomst de Afrikaanse kinderen gelijke ontwikkelingskansen krij gen. Thans ontberen vele Afrikaanse kin deren behoorlijk onderwijs omdat er geen onderwijzers, scholen en leermiddelen zijn. De middelbare-schoolopleiding moet in vele landen nog van de grond af wor den opgebouwd. „De meeste Aziatische landen hebben echter een grote onderwijspost op hun be grotingen, verhoudingsgewijs vaak groter dan de meeste Westerse landen. Geen won der dat het aantal scholieren in Birma, Kambodja, Ceylon, Iran, Korea, Laos, Ma- lakka, Nepal en Vietnam in tien jaar tijd bijna is verdubbeld": aldus een rapport van de Aziatische delegaties op het con gres. Deze landen geven zes tot veertig percent van hun budget uit aan onderwijs. De positie van de vrouw maakt het veelal moeilijk vrouwelijk onderwijzend perso neel aan te trekken. In Nepal, Pakistan, Laos, Iran, Kambodja, Afghanistan en In dia is het aantal schoolgaande jongens tweemaal zo groot als het aantal meisjes scholieren. Gisteravond waren de congres sisten in het Rijksmuseum de gasten van de regering en de gemeente Amsterdam. Vandaag zijn de circa 400 deelnemers op excursie. Den Haag/Utrecht. Op de in Den Haag en Utrecht gehouden examens van het herenmaat- kleerntakersbedrijf zijn geslaagd voor het diplo ma leerlingenstelsel: J. Jansen. H. Spronk en P. J. van Toorenburg te Haarlem. Voor het gezellen- diploma slaagden: J. H. Bomhoff te Aerdenhout; J. C. Groot te Beverwijk en G. B. Kalee te Bloe- mendaal. Utrecht. Voor het examen Frans m.o. in Utrecht is geslaagd de heer B. A. A. van Dieren te Lisse. Commissarissen. Met ingang van 1 augustus zijn de heren H. Kessler en P. A. de Jong benoemd tot commissaris van ge meentepolitie te Amsterdam. Beiden wa ren hoofdinspecteur. Etherpiraat. Opsporingsambtenaren van P.T.T. hebben in samenwerking met de gemeentepolitie te Zwolle de klan- destiene radiozender „Donald, de amateur uit het noorden met zijn Staphorster boer" opgespoord en in beslag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen een 32-jarige Zwollenaar. Nieuwe dienst op Zuid-Afrika. De South African Marine Corporation te Kaapstad zal met ingang van september een regelmatige dienst gaan onderhouden tussen Rotterdam en de havens Durban, Lourenco Marques en Beira. Voorlopig zal er om de twee maanden een afvaart plaats hebben, de eerste met het s.s. „Botne", dat omstreeks 21 september van Rotterdam zal vertrekken. Lieveheersbeestjes. Bruinisse wordt nu reeds meer dan een week lang geplaagd door een invasie van miljoenen lieveheers beestjes. Zij dringen ook in de huizen door. De landbouw ondervindt geen schade, in tegendeel: de lieveheersbeestjes verdelgen bladluizen. Terwijl de strijd over de al dan niet gelijktijdige bouw van de Coen- en IJtun- nel binnenskamers nog steeds voortduurt, gaan er opnieuw stemmen op die zich ke ren tegen de Hembrug als obstakel, dat een belemmering vormt voor de groei van de Amsterdamse haven. Reeds vóór de oorlog werd door degenen die bij de haven zijn betrokken gefulmineerd tegen deze spoorbrug. Twee belangrijke voorvechters' van een spoortunnel zijn het V.V.D.-raads lid R. Th. J. Ie Cavelier, die tal van func ties in de haven bekleedt, en de heer J. v. Leeuwen, directeur van de Amsterdam- sche Drookdok-maatschappij, de laatste heeft een vurig pleidooi gehouden voor een spoortunnel toen een aantal Kamerleden te gast was aan boord van het gloednieu we K.N.S.M.-schip „Socrates", waarmee de vloot van deze maatschappij voor het eerst na de oorlog de 300.000 ton draag vermogen heeft gepasseerd. Het toeval wilde, dat terwijl de heer Van Leeuwen zijn bezwaren tegen de Hembrug uitte de „Socrates" de machines stopzette omdat gewacht moest worden voor diezelfde Hembrug. De heer Le Cavelier heeft onlangs de ex tra lasten becijferd die de Hembrug op de havenbedrijven doet drukken. Mist een binnenkomend schip de openingstijd van de brug of liggen er meer schepen op het openingsmoment te wachten, zodat niet alle vaartuigen binnen de maximale ope ningstijd van 10 minuten kunnen passeren, Premier Djuanda Kartawidjaja van Indonesië heeft op het eiland Brioni een onderhoud gehad met president Tito tijdens zijn zesdaags verblijf in Joegoslavië. Tussen beide landen werd een overeenkomst gesloten nopens het vreedzaam gebruik van kernenergie. dan wachten vaak honderden door de stu wadoors opgeroepen havenarbeiders a raison van ongeveer ƒ4.30 bedrijfsloon per uur, en de kranen a raison van ongeveer 15.- per uur op de verlate komst van het schip, ongeacht de kosten van de overu- x-en die moeten worden gemaakt om het schip tijdig leeg of beladen te krijgen. Reeds vóór de oorlog werd de Hembrug een groot obstakel genoemd, maar wat de inhoudstonnage betreft is de scheep vaart in Amsterdam thans echter bijna driemaal zo omvangi-ijk als in 1939. Drie- kwart van de dag vinden kapiteins en lood sen de Hembrug echter gesloten. De opening van het Amsterdam-Rijnka naal in 1952, de vèstiging van het over slagbedrijf Amsterdam in 1956, het zacht- houtoverslagbedrijf in 1959, het graanover- slagbedrijf in oktober 1960, de vergroting van de tankopslagruimte van ongeveer 250.000 kubieke meter in 1939 tot onge veer 750.000 kubieke meter in 1960, het zijn alle factoren die de zeescheepvaart op Amsterdam bevorderen.Vooral de over slagbedrijven trekken zeer grote schepen aan. Ditzelfde geldt voor de scheepswerven die plannen hebben de allergi-ootste sche pen te kunnen bouwen en repareren. Am sterdam heeft de grootste nieuwbouwwerf in Nederland. Binnen afzienbare tijd wordt de toestand onhoudbaar, zei de heer Le Cavelier in de gemeenteraad. Hij heeft en waarlijk niet als enige bij herhaling op een spoortunnel aangedrongen. Zo'n tunnel kost 85 miljoen gulden, waarvan Amsterdam volgens de Noordzeekanaal- overeenkomst een derde deel zou moeten betalen. Maar nu de minister van Waterstaat ge zien het investeringsprogramma en de si tuatie op de arbeidsmarkt het niet eens verantwoord acht om twee tunnels tegelijk te bouwen is het bij voorbaat uitgesloten dat de spoortunnel binnen afzienbare tijd wordt verwezenlijkt. De Hembrug zal zijn zeventigste verjaardag nog wel halen. En dan te bedenken dat in de laatste oorlog op het nippertje is voorkomen dat de brug door een dynamietlading zou worden op geblazen. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 2 augustus 1960 in staat van faillissement verklaard: J. Visser jr., schilder, wonende te Zaan dam aan de W. Brinkmanstraat 56. Rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cura tor: Mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam aan de Provincialeweg 52. Johannes Marinus Heykoop, wonende te Zwanenburg, gemeente Haarlemmei-meer aan de Kerkhoflaan 70 (van beroep me taalbewerker. Rechter-Commissaris: Mr. H. J. M. Cokart. Curator: Mr. K. A. F. J. Pliester, advocaat en procureur te Haar lem aan de Kruisweg 61 rood. W. J. Koelemij, winkelier in groenten en fruit, wonende te Haarlem aan de Kamer- lingh Onnessti-aat 2. Rechter-Commissaris: Mr. H. J. M. Cokart. Curator: Mr. H. J. Pot, advocaat en procureur te Haarlem aan de Ged. Oude Gracht 92. Over enige maanden zal worden begon nen met de voorbereidende werkzaamhe den voor de bouw van een nieuw zieken huis te Biak ter vervanging van het be staande complex, dat in verband met de verlenging van de startbaan voor vliegtui gen zal moeten verdwijnen. Een deel van het bestaar.de ziekenhuis, dat dateert uit de laatste wereldoorlog, is langzamerhand door hoge ouderdom ern stig in verval geraakt. Vernieuwing is dringend gewenst. Aangezien het huidige complex na de uitvoering van de plannen tot verlenging van de startbaan van het vliegveld Mokmer te dicht bij dit vlieg veld komt te liggen is besloten het oude ziekenhuis af te breken en ter vervanging een nieuw complex te bouwen op een an dere plaats. Het nieuwe ziekenhuis zal een capaciteit hebben van ongeveer 125 bedden; dit aan tal kan eventueel uitgebreid worden tot ongeveer 200. Ir. A. van Noortwijk van de Dienst Openbai'e Wei-ken heeft het geheel in paviljoenbouw ontworpen. Reden voor deze laagbouw is dat de omvang van het project iets te klein is om de hoge kosten voor een liftinstallatie te rechtvaardigen. Het nieuwe complex, waarvan de bouw wordt uitgevoerd door de combinatie Am sterdamse Ballast Maatschappij en de Bouw-Maatschappij Hollandia, zal zes za len omvatten die gegroepeei-d zijn rond een binnentuin. Huis ten Bosch open. De Koningin heeft goedgevonden, dat gedurende augus tus het Huis ten Bosch gedeeltelijk door het publiek mag worden bezichtigd. Open gesteld zijn de recreatiezalen van het hoofdgebouw. Reeds de eerste dag bleek de openstelling een succes te zijn. Diverse reisbui-eaus in den lande hebben het Huis ten Bosch op hun programma geplaatst. Het K.N.M.I. deelt mede: Een in de bovenlucht aanwezige storing is de laatste dagen langzaam van de Ierse Zee naar het oostzuidoosten getrokken. Ze ligt nu vrijwel boven ons land, waardoor de atmosfeer onstabiel is geworden en er voornamelijk in de middag plaatselijk buien ontstaan. De meeste regen 43 mm werd gisteren afgetapt in Zierikzee, kort na het passeren van een windhoos. Het scheidingsfront tussen de koele lucht waarin wij ons bevinden en de warme lucht in Noord- en Oost-Europa lag van morgen over Jutland en het zuidelijk deel van de Oostzee. Langs de Duitse en Poolse Oostzeekust heeft het ook de laatste 24 uur veel regen gebracht. In het front is nabij het eiland Rügen een nieuwe storing ont staan, die in westelijke richting beweegt. Daarom blijft in het noorden van het land de kans op veel bewolking en enige regen aanwezig. Elders in het land worden mor gen flinke zonnige perioden verwacht, maar in de middag zijn in het binnenland nog enkele buien mogelijk. WEERRAPPORTEN Donderdag 4 augustus Zon op 5.05 uur, onder 20.25 uur. Maan op 18.06 uur, onder 2.02 uur. Maanstanden 7 aug. 3.41 uur volle maan. 14 aug. 6.37 uur laatste kwartier. 22 aug. 10.16 uur nieuwe maan. 29 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 3 augustus Hoog water 11.54 en uur. Laag water 7.09 en 19.50 uur. Donderdag 4 augustus Hoog water 0.29 en 13.14 uur. Laag water 8.30 en 21.09 uur. Tempers turen: en binnenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon Duiten- 1 heden- flf J Neerslag) rs a 4 g 1 uur i b 3 SE 3 13 zwaar bew. z 19 0 licht bew. zw 20 0 onbewolkt zzw 20 0 zwaar bew. wzw 20 0 mist windst. 19 4 mist windst. 20 0 mist windst. 21 3 mist zzw 18 0,3 motregen no 23 5 zwaar oew. nno 26 0 zwaar bew. n 29 3 zwaar bew. nno 25 0 geheel bew. nnw 13 12 half bew. wzw 21 1 onbewolkt z 20 0 onbewolkt zzw 21 9 onbewolkt wzw 17 0,2 onbewolkt windst. 20 0 licht bew. nno 22 0 onbewolkt windst. 21 0 licht bew. n 24 0 zwaar bew. w 21 2 regen zzw 19 3 zwaar bew. wzw 17 5 geheel bew. ozo 19 2 onbewolkt windst 20 0 zwaar bew O 25 0 zwaar bew. wnw 22 0 regen windst. 20 4 zwaar bew. wnw 28 0 onbewolkt windst. 31 licht bew. windst. 30 0 onbewolkt nno 25 0 onbewolkt windst. 32 0 onbewolkt windst. 0 half bew. n 28 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2