Haarlems industrieterrein verheugt zich in groeiende belangstelling INWONING Santpoortse feestweek met ringsteektoernooi geopend In verre toekomst uitbreiding tot vier keer huidige grootte Verbindingen zijn reeds aanzienlijk verbeterd v. Empelen WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mej. C. E. M. Kors kreeg Koninklijk brons MOOI WEER EN MEER DEELNAME Jeugdig echtpaar zoekt Brieven onder no. 3424 v. d. bl. Auto sloeg op Delftlaan enkele keren over de kop Aanbesteding riolering Kleverlaan en omgeving Muggenronde-leider nog steeds niet hersteld Ter gelegenheid van het feit dat zij veer tig jaar in dienst was van het St. Elisa beth's Gasthuis in Haarlem is dinsdag mej. C. E. M. Kors gehuldigd, waarbij haar namens het college van Regenten bij verhindering van de burgemeester door de heer D. A. J. Spek mededeling werd gedaan van de toekenning van de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, haar bij Konink lijk Besluit verleend. Mejuffrouw Kors, die huishoudelijke hulp B is, heeft de laatste achttien jaren dienst gedaan in de linnenkamer. De heer Spek stelde in zijn toespraak dat naast de primaire medische taken in een zie kenhuis ook de secundaire werkzaamheden goed verricht moeten worden. De jubila- resse heeft dit altijd uitstekend verstaan en het deed spreker dan ook genoegen haar mededeling te kunnen doen van de haar verleende koninklijke onderscheiding, die hij mejuffrouw Kors vervolgens op speldde. De geneesheer-directeur van het zieken huis, dokter P. A. Heeres, sprak eveneens zeer waarderende woorden, waarbij hij speciaal de goede sfeer roemde, die rond om de jubilaresse is ontstaan. De heer H. S. P. Bunt bood vervolgens namens het personeel als geschenk een vogelkijker aan, waarna uit naam van chef en collega's nog enige hartelijke toespraken werden ge houden en enige geschenken werden aan geboden. „Bollenstreek". De ren- en tourver eniging „Bollenstreek" houdt op zondag een vakantie-puzzeltocht. Men kan 's mid dags tussen 2 en 3 uur starten bij de „Witte Zwaan". DE VERSIERDE SANTPOORTSE HOOFDSTRAAT heeft dinsdag de hele middag getrild onder de voeten van de honderden toeschouwers bij het grote ringsteektoernooi, waarmee de feestweek werd ingezet. Menig vonkje is door hoefijzers en knarsende tilburywielen aan de klinkers ontlokt. En na afloop was er voor de straatvegers ruimschoots werk aan de winkel. Net als vorig jaar werd het ringsteekfestijn begunstigd door prachtig weer. Het aantal deelnemers aan het ringsteken op de fiets was veel groter dan in het jubileumjaar van de Sant poortse Harddraverijvereniging, die de feestweek organiseert. Bij de dames waren er zelfs een dertigtal deelneemsters meer. 's Ochtends beklommen niet minder dan 98 vrouwen en meisjes hun rijwielen om uit te maken wie zich de beste ringsteek ster per fiets mocht noemen. Deze eer viel tenslotte Tineke Mein te beurt. Yvonne Maarschalk eindigde op de tweede plaats, Alie Stolk werd derde en Elly Veenboer vierde. Het ringsteken op de fiets voor heren eindigde in een overwinning van Ab. Böhm, Henri Nijssen volgde na hem, Peter van Kuyeren veroverde de derde plaats en zijn broer Paul de vierde. Er waren bij de heren 79 deelnemers, drie meer. dan vorig jaar. Om half elf weerklonken de eerste hoef slagen in de Hoofdstraat. Het moeilijkste onderdeel van het hele ringsteektoernooi was begonnen: het ringsteken op het losse paard. Van de 32 ruiters kreeg Jan Dijk man ten slotte de meest ringetjes aan zijn sabel, twee werd Wim Schoorl, derde Theo van Veen, vierde André Lemmers en 5 Pieter Heeremans. Veertig paren Een kleine veertig paren hadden zich voor het ringsteken met paard en tilbury ingeschreven. Zij kwamen 's middags tegen elkaar in het strijdperk. Dit toernooi duurde de hele middag voort. Onvermoei baar draafden de paarden hun rondjes, sommige vijftig keer. Steeds doordringen der werd de paardengeur in de Hoofd straat. Enkele rijtuigjes waren fraai met bloemen versierd en. onder paarden en menners zag men vele bekende gezichten. Het aantal kijkers nam voortdurend toe bij dit meest spectaculaire gedeelte van het ringsteken. Mevrouw Witteman-Schoorl was bij de dames de beste. Vorig jaar moest zij nog genoegen nemen met de vierde plaats. Zij overtrof de jongere garde, waarvan Hanny Timmers als tweede eindigde, Afra Koot als derde en Marga Peerdeman als vierde. Na de voorgeschreven aantal ronden voor de heren zat een paard zo in span ning voor de uitslag, dat het dier nerveus de versiering van een voor hem staande tilbury begon te ontredderen. Om weer te kalmeren knabbelde de viervoeter met sma*ak aan enig voortreffelijk gekweekt gebloemte. Tot ongenoegen van zijn baas, maar tot vreugde van de omstanders. Het paard had zich echter voor niets zenuwachtig gemaakt, want er moesten kampritten worden gereden. Deze brach ten een beslissing ten gunste van Piet Ste- gemeyer, die kampioen werd. Wijnand van Veen bezette de tweede plaats, Piet Lem mers de derde en Fred Handgraaf de vier de. Na afloop maakten de deelnemers een rondgang door het dorp, voorafgegaan door de muziek. De prijzen werden in De Weyman uitgereikt. Advertentie VRAAGT MEN een willekeurige Haarlemmer naar het. industrieterrein dan antwoordt hij tien tegen één: „Ja, dat is ergens aan de overkant van het Spaarne". Maar diezelfde Haarlemmer heeft datzelfde industrieterrein waarschijnlijk nooit anders dan van een afstand af gezien, toen hij eens met vrouw en kinderen langs de Spaarne-oever wandelde, of terugkeerde van een fietstochtje naar Spaarndam. Natuurlijk werken er dagelijks honderden Haarlemmers, die er 's morgetts aan komen om naar hun werk te gaan en tegen het einde van de middag weer via de Oudeweg naar hun haardsteden terugkeren. Zij hebben allen natuurlijk een globale indruk van de ligging van Haarlems industrieterrein en een meer spe cialistische kennis van het bedrijf waar zij zelf werken. Maar ook hun zal het waarschijnlijk nieuw in de oren klinken als zij vernemen dat de „Waarder- polder" zoals de doorsnee-Haarlemmer zijn industrieterrein noemt de laatste jaren steeds meer in het brandpunt van de belangstelling komt te staan. Niet alleen dof. de gemeente Haarlem mede via de in 1950 opgerichte Stichting tot Ontwikkeling van de Industrie te Haarlem druk doende is een zekere propa ganda ten gunste van industrievestiging te maken, maar zij doet ook daad werkelijk haar best het industrieterrein zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dit geschiedt onder meer door het doen aanleggen van betere verbindingen, zowel over land als te water. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat de gemeente met het bouwrijp maken van de terreinen nauwelijks gelijke tred kan houden met het steeds toenemende aantal aanvragen naar bouwrijpe industriegrond. Op het ogenblik is het totale industrieterrein glo baal ongeveer dertig hectare groot. Hier bij zijn inbegrepen de uitbreidingen die het gemeentelijk bedrijf van Openbare Werken thans onderhanden heeft ten zui den van de Oudeweg en ten oosten van de J. L. Tademaweg. Met deze laatstge noemde uitbreidingen zal het industrieter rein zijn voorlopige afronding hebben be reikt. in het totale gebied van beschikba re bouwrijpe grond zullen dan nog ver scheidene percelen kunnen worden uitge geven, voordat alles „vol" is. Inmiddels kijkt het gemeentebestuur echter verder. In voorbereiding is een uit breidingsplan dat een vergroting van het totale industrieterrein tot vier keer zijn huidige omvang zal omvatten. De begrenzing van deze nieuwe uitbrei ding wordt gevormd door een nieuw aan te leggen randweg, die ongeveer vierhon derd meter ten oosten komt te liggen van de huidige weg nr. 8 (die even ten oosten van de J. L. Tademaweg loopt) en in de toekomst over de spoorbaan zal worden geleid en aansluiting zal geven op de Am sterdamsevaart en de nieuw aan te leggen randweg van Schalkwijk. In hetzelfde uitbreidingsplan zal weg nr. 8 naar het noorden worden doorgetrokken tot de plaats ongeveer waar het vroegere bedrijf van de chemische fabriek Rids lag. Daar zal even ten zuiden van de Jachtha ven een nieuwe brug over het Spaarne worden gebouwd. Via deze brug krijgt de verlengde weg nr. 8 zowel als de nieuw aan te leggen randweg aansluiting op de Spaarndamseweg. Deze brug komt in de plaats van die, welke vroeger tegenover de Zaanenstraat was geprojecteerd. Bij verwezenlijking van dit uitbreidingsplan zal het vergrote industrieterrein over uil- stekende verbindingen zowel met het noor den (via Spaarndamseweg) als met Am sterdam en het zuiden (via de nieuw aan te leggen randweg) komen te beschikken. Verbindingen De verbindingen vormen trouwens het grootste probleem van de in omvang groeiende Waarderpolder. Sinds de Prin- senbrug werd voltooid is de verbinding Deze kaart geeft een overzicht van het Haarlemse industrieterrein zoals het nu is. De uitbreidingen ten zuiden van de Oudeweg en ten oosten van de J. L. Tademaweg zijn hierop duidelijk te zien, evenals de doortrekking van de Oudeweg tot aan de toekomstige weg nr. 8. Tevens staat op dit kaartje aan gegeven, waar de fustcentrale, de groente- en fruitmarkt en de veiling komen te liggen. met het stadscentrum aanzienlijk verbe terd. Deze is thans op een breedte van ongeveer dertien a veertien meter ge bracht, waardoor het wegverkeer de aan de haaks daarop staande wegen liggende industrieën gemakkelijk kan bereiken. Op het ogenblik is Faas' Aannemings maatschappij n.v. bezig met het in gereed heid brengen van terreinen ten zuiden van de Oudeweg. Het terrein van de nieuwe groente- en fruitmarkt is reeds geheel op gehoogd. Ook het daarnaast liggende per ceel grond van ongeveer 8400 vierkante meter waar de fustcentrale wordt geves tigd is nagenoeg gereed. Ten oosten hier van komt op een terrein van ongeveer 31.000 vierkante meter onder meer een nieuwe vestiging van Ruys en Co's Pa piergroothandel. Daarnaast zal in de naas te toekomst een terrein worden opge hoogd, waar onder meer een nieuwe ves tiging van Carrosseriefabriek J. W. Ver meulen n.v. komt. Deze terreinen komen eveneens spoedig in uitvoering. De nieuwe Oudeweg wordt dan verlengd tot aan de plaats waar in de toekomst weg nr. 8 zich naar het noor den zal afbuigen. In de loop van het vol gend jaar hoopt men tevens de terreinen ten noorden van deze verlengde Oudeweg in uitvoering te gaan nemen. De terreinen ten oosten van Nijverheidsweg en Iz. En- schedéweg zijn thans reeds opgehoogd. Als men 't gehele industrieterrein over ziet, bemerkt men dat Haarlem zich kan verheugen in een goed gevarieerde indus trievestiging van bedrijven van middel grote omvang. De grotere en meer „zwa re" industrieën liggen aan het Spaarne en behoren niet tot de eigenlijke Waarderpol der. Behalve over goede wegen over land heeft het industrieterrein ook andere toe gangswegen. Zo verheugt de industrieha ven zich ook in een groeiende belangstel ling, vooral voor die bedrijven, die hun grondstoffen bij voorkeur over het water aanvoeren. In het uitbreidingsplan is zelfs de mogelijkheid van een tweede industrie haven overwogen. Als de groente- en fruitmarkt ten zuiden en de groenteveiling ten noorden van de Oudeweg klaar zijn, zal vermoedelijk een spooraansluiting tot stand worden gebracht, die al naar be hoefte zal doorlopen tot een punt ten noor den van de groentemarkt. Eventueel kan men in de verre toekomst nog een tweede spoorverbinding aanleggen, zo de behoef te daartoe zich doet gevoelen. Kortom de Waarderpolder vertoont een bloeiend leven: de uitbreidingen van de verscheidene industrieën, die er reeds zijn geven er blijk van, evenals de vraag naar bouwrijpe grond van bedrijven, die er zich nog willen vestigen, waaronder er ve le zijn waarvoor op de huidige plaats van vestiging (in de binnenstad bijvoorbeeld) geen ruimte voor uitbreiding is. En als dan over vele, vele jaren het industrieterrein vier keer zo groot is als het thans is, zal het kunnen gebeuren dat een Haarlemmer op de vraag: „Waar is het industrieterrein?" vol trots zegt: „Bij de Waarderpolder. Even rechtdoor en dan linksaf de nieuwe randweg op!" Advertentie Een pulletje bloemen, schaal planten of een bruids- bouquet. Het is ware bloemsierkunst bij BLOEMENMAGAZIJN Binnenweg 13 - Heemstede Tel. 3-89-80 Dinsdagavond omstreeks kwart over tien is op de Delftlaan nabij de Heussensstraat in Haarlem een combinatiewagen enkele keren over de kop geslagen, doordat de wagen bij een inhaalmanoeuvre met zijn iinkerwielcn tegen een verkeersgeleider kwam, waardoor de bestuurder, een 18- jarige bakker uit Haarlem, de macht over het stuur verloor. Twee inzittenden, een 16-jarige scholier en een 19-jarige monteur werden daarbjj licht gewond. Eerstgenoemde had schaafwonden aan gezicht en handen en de monteur klaagde over pijn in rug en hals. Beiden zijn naar het Grote Gasthuis vervoerd. Omtrent de toedracht van het ongeluk tast men nog in het duister. De bestuurder van de combinatiewagen verklaarde dat hij een auto inhaalde, die plotseling naar links uitweek, waardoor de wielen van zijn eigen wagen in aanraking kwamen met de ver keersgeleider. De andere bestuurder ont kende echter naar links te zijn uitgeweken. De politie vraagt getuigen zich met haar in verbinding te stellen. De combinatie wagen werd zwaar beschadigd weggesleept. Eén der vele fabrieken in de Waarder polder. De Haarlemse industrie omvat een groot aantal zéér gevarieerde bedrijven. Advertentie Dezer dagen heeft de directeur van het Haarlemse gemeentelijke bedrijf van Openbare Werken aanbesteed het ver nieuwen van de riolering in de Klever- iaan, Molijnstraat en Engelszstraat. Het aantal inschrijvingen bedroeg acht. Laag ste was de firma C. Smit en Zonen uit Vijfhuizen voor 298.400. Hoogste was J. Dienaar en Zonen n.v., IJmuiden-Oost voor 350.000. Dat een industrieterrein ook wel eens poëtisch kan zijn bewijst deze foto. De bladerenkrans geeft een vriendelijk accent aan de uit de aard der zaak wat nuchtere fabrieken. De heer Huug van Hulst, organisator en algemeen leider van de zesde Haarlemse Muggenronde is nog steeds niet hersteld. Zoals wij destijds schreven struikelde hij op de vierde dag van de Muggenronde te Epen in een weiland over een schrikdraad waarna hij van een heuveltje tuimelde. Aanvankelijk vreesde men, dat hij zijn knieschijf gebroken had, later dacht men, dat de knie alleen gekneusd was, maar op het ogenblik weet men nog steeds niet zeker wat er eigenlijk aan de hand is. Bijna veertien dagen na het ongeval mag de heer Van Hulst nog steeds niet lopen. Eerst moeten twee wonden aan de boven kant van de knie en een bloeduitstorting onder de knieschijf genezen zijn voordat er eventueel foto's van de knieschijf zelf ge maakt kunnen worden. „Het zal nog wel even duren", zo ver telde hij ons. „maar ik heb over belang stelling gelukkig niet te klagen. Dagelijks komen er nog jongens en kennissen me op zoeken. Alleen hoop ik bij de prijsuit reiking na de schoolvakanties wel weer op mijn eigen benen te kunnen staan".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5