RIJWIELEN LUXOR PHILIPS TELEVISIE „SPECTACLE" LA DOLCE VITA pracht plaatsen voor de Premier Fanfani is zeker van vertrouwensvotum Oppositiepartij in Senegal ontbonden Wateroverlast bij het Eucharistisch Congres Steeds meer Lenin en minder leeuwen Amerika versterkt zijn Middellandse-Zeevloot Ziekenfondsverzekering en de nieuwe loongrens Grossier in Utrecht op straat gezet „Zuiderkruis" arriveerde met 743 repatrianten Saluutschoten van de Karei Doorman wekten de bevolking WOENSDAG 3 AUGUSTUS 196 0 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Kennedy sluit vrede met Truman Nieuwe Sovjet-nota over incident met RB-47 Mysterie rondom Castro's ziekte verdicht zich E. M. Braskamp overleden w. van Deift €FCEMTJE RECHERCHE TEL. 5.73.74 NAAR NU WORDT HET ZOMER! GEBR. FABER N.V. AMSTERDAM Als u behoort tot de sportliefhebbers, dan verschaft het Philips te levisietoestel u een plaats bij de Olympische Spelen, die goud waard is. Philips televisie heeft een opvallend goede beeld kwaliteit (subliem contrast, scher pe detailtekening!) en een briljan te geluidsweergave. Gemakkelijke bediening door veie automatische functies. U kunt kiezen uit vele modellen in prijzen van f 695.- tot f 2095.- ROME (UPI). Premier Amintore Fan fani heeft het Italiaanse parlement ver zocht,. zijn goedkeuring te geven aan de door hem gevormde nieuwe christen-demo cratische regering, die, zoals hij zei, „is geboren uit de „nood" van de burgerlijke twist, maar ook vastbesloten is, aan de macht te blijven en de problemen van het land op te lossen". De „kleine professor" van de christen democratische partij had reeds voldoende aanhangers achter zich verzameld, toen hij dinsdag voor de Senaat en de Kamer van Afgevaardigden verscheen. Hij leek er ze ker van te zijn, dat men hem in de loop van deze week het vertrouwen zou schen ken. Zich gesteund wetend door de sociaal democraten, de republikeinen en de libe rale partijen, heeft de premier de commu nisten en neo-fascisten duidelijk gemaakt, dat hij van plan is het land te besturen aan de hand van de wetten, welke zijn opgesteld door het parlement, en niet door de wetten „gemaakt op de pleinen". Hij legde de nadruk op de verschillende tussen zijn regering en die van zijn voor ganger Tambroni, wiens christen-democra tisch kabinet, dat slechts kon regeren met steun van de neo-fascisten, vorige maand gedwongen was af te treden. Vergeleken met de communistische partij, acht hij de veel kleinere neo-fascistische groepering niet gevaarlijk voor de democratische in stellingen van het land. Fanfani drong er op aan dat Italië zijn steun aan de westerse zaak in de interna tionale politiek zou blijven voortzetten. In het bijzonder noemde hij de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie. Hij zeide ook toe dat Italië zou blijven ijveren voor een ver enigd Europa. De premier zei tenslotte, dat hij eerst de programma's voor de sociale en economi sche ontwikkeling zou uitvoeren, die zijn voorgangers hebben ontworpen, voordat hij hervormingen, die naar zijn mening nood zakelijk zijn, zal invoeren. DAKAR, Senegal, Mali-federatie. (Reu ter) De Senegalese regering heeft de Afrikaanse onafhankelijkheidspartij P.A.I. ontbonden, nadat zich zondag bij plaatse lijke verkiezingen te Saint Louis wanorde lijkheden hadden voorgedaan, waarbij elf personen werden gewond. Veertig orde verstoorders zijn gearresteerd. Het Senegalese ministerie van voorlich ting heeft medegedeeld, dat tot ontbinding der P.A.I. werd overgegaan, om eerbiedi ging van de grondwet te verzekeren. Hier aan werd toegevoegd dat opbouwende op positie blijft toegestaan. De leider van de Afrikaanse onafhanke lijkheidspartij, Madjemoet Diop, die bij de wanordelijkheden te Saint Louis werd ge wond en nu in een ziekenhuis wordt ver pleegd, is onder arrest geplaatst. NIAMEY, republiek Niger (Reuter) De tweeëneenhalf miljoen inwoners tellende Afrikaanse republiek Niger is dinsdag te middernacht onafhankelijk geworden, het geen door de bewoners met feestelijkheden werd gevierd. Niger heeft deel uitgemaakt van Frans West-Afrika. Het heeft, tezamen met Da homey, de Ivoorkust en Opper-Volta, met Frankrijk over het verkrijgen van onaf hankelijkheid onderhandeld. Alle vier de staten blijven deel uitmaken van de Franse gemeenschap. HYANNIS PORT V.S. (Reuter) Se nator John Kennedy, de kandidaat van de Amerikaanse Democratische partij voor het presidentschap, heeft dinsdag tijdens een persconferentie medegedeeld vrede te hebben gesloten met oud-president Harry S. Truman. Kennedy zei een gesprek met Truman te hebben gehad, bij welke gele genheid Truman had medegedeeld hem te zullen helpen. Truman, die kortgeleden critiek had ge uit op de geschiktheid van senator Kenne dy voor het presidentschap, heeft gewei gerd de conventie van tie Democratische partij bij te wonen, omdat volgens hem het reeds „een uitgemaakte zaak" was, dat de 43-jaar oude senator van Massachu setts tot kandidaat zou worden aangewe zen. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft dinsdag de Verenigde Staten een nieuwe nota inzake het neerschieten van het Amerikaanse verkenningsvliegtuig van het type RB-47 op 1 juli doen toekomen. (AFP) In de nieuwe nota verwerpt de Sovjet-Unie de Amerikaanse stelling, dat het vliegtuig niet het Russische luchtruim zou hebben geschonden. De nota, die het antwoord is op een Amerikaanse nota van 18 juli, bevat geen enkel nieuw essentieel element over deze aangelegenheid, die kortgeleden onderwerp van debat in de Veiligheidsraad heeft uitgemaakt. Zij is in vrij heftige bewoordingen vervat en be sluit met de waarschuwing dat als de Ver enigde Staten geen einde maken aan de „provocaties" door hun luchtmacht, de Sovjet-Unie alle te harer beschikking staande middelen zal aangrijpen om haar veiligheid te verdedigen. HAVANA (UPI) Het mysterie rond om Fidel Castro's ziekte en zijn toekom stige politieke rol heeft zich nog verdicht, toen een zegsman uit het presidentiële paleis losliet, dat de premier in Havana aan het wandelen was, en er eens echt zijn gemak van nam. Hij zei er niet bij waarom Castro een wandeling maakte, terwijl men mocht veronderstellen dat hij het advies van zijn dokter zou opvolgen, die hem volstrekte rust had voorge schreven. De zegsman spotte met de geruchten over de gezondheid van de premier, die vele Cubanen ernstig bezorgd hebben ge maakt. „Alle geruchten zullen als sneeuw voor de zon verdwijnen, wanneer hij zater dagavond voor de televisie de slotrede zal uitspreken voor het eerste jeugdcongres van Latijns-Amerika, dat hier is gehou den," zo heette het. Er volgde geen verklaring voor de ver andering van het officiële programma waarin heeft gestaan dat Castro jongeren zou toespreken, in het congresgebouw. (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN Zolang het eucharistisch congres zich nog „binnenshuis" dat wil zeggen in kerken en congreszalen af speelt en zolang men nog het officiële ge deelte afwerkt in de vorm van bezoeken en recepties, is het niet in gevaar. De kardinaal-legaat Testa heeft gisteren de gehele dag besteed aan het ontvangen en afleggen van officiële bezoeken. De dag te voren had hij gelegenheid om een bezoek te brengen aan Oberammergau, waar hij diep onder de indruk kwam van het passie spel. Het congres kan echter grotendeels mis lukken, wanneer het blijft regenen zoals in twee afgelopen dagen. Woensdagavond zal namelijk de eerste grote bijeenkomst in de openlucht plaatshebben op de There- siënwiese, dat is het terrein van het beken de Oktoberfeest in Miinchen, waar echter nu banken met zitplaatsen voor meer dan 40.000 deelnemers zijn opgesteld. Bij goed weer en onder het licht van de schijnwer pers zal het een unieke bijeenkomst kun- nenworden, waarbij de aartsbisschop van München. kardinaal Wendel, voor de eer ste maal in de openlucht het gehele congres zal toespreken. Het middelpunt vormt een eenvoudig altaar, dat staat op een podium van veertig treden, zodat de plechtigheid van alle kanten zichtbaar zal zijn. Boven dit altaar is een zevenhoekig baldakijn uK gele stof aangebracht. Maar het zal werkelijk van het weer afhangen of de komende massale bijeenkomsten in de openlucht zullen doorgaan. Nog erger is het gesteld met de tentenstad bestaan de uit 2000 tenten achter de Theresiën- wiese, die nu reeds geheel onder water staat, zodat men begonnen is met het gra ven van geulen om het water te laten af vloeien. Dit is ook het geval met drie andere massa tenten, waar 12.000 jeugdi ge deelnemers onderdak zouden vinden, maar die men voorlopig in scholen en ba rakken heeft ondergebracht. Op het ogen blik bevinden zich reeds 34 kardinalen en minstens 500 bisschoppen in de congres- stad. Aangemeld hebben zich echter 42kar- dinalen, dat is ongeveer de helft van het gehele college van kardinalen. Onder de deelnemers bevindt zich een groep van een paar honderd personen uit ons land. Aan het hoofd van deze Nederlandse de legatie staat de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink, alsmede de bisschop pen M. Jansen van Rotterdam. P.Moons van Roermond en P. A. Nieman van Gro ningen. Ook minister Marga Klompé is in Miin chen aangekomen en zal aanstaande don derdag een toespraak in het Duits houden, die in het Engels, Spaans, Portugees en in het Frans simultaan zal worden vertaald. HANNOVER West-Duit,sland (UPI) Tot voor kort vormden de Oostduitse circussen vrijwel het enige lichtpunt in het zo grauwe bestaan van de Oostduitse massa's. Overal in Oost-Europa trokken de rondtrekkende circussen volle tenten. In Hongarije verleden jaar zagen alleen al meer dan vier miljoen mensen de voorstellingen van het Oostduitse circus Aeros. Maar er kwam 'critiek, eerst in hel lei dende Oostduitse cultureel politieke tijd schrift „Sonntag". De clowns wgren ouderwetse grappenmakers, zij behoorden krachtige voorvechters te worden van het regime en het dagelijkse politieke nieuws in hun nummer te verwerken. „Waarom waren er zoveel beesten in een circus no dig, dat dreef de prijs van het vermaak maar onnodig op". Van hogerhand werd door de circus- secretaris van het ministerie van cultuur bevel gegeven, dat het gesproken woord in het circus voortaan moest overheersen, daar politiek slechts door woorden ver spreid kon worden. Het werd buitenlandse medewerkers moeilijker gemaakt visums te verkrijgen. Er kwam een centrale regeringsorganisa tie voor alle circussen onder leiding van de staats-circus-secretaris. De voorstellingen, nu met meer Lenin en minder Leeuwen, trokken steeds min der bezoekers. Sinds begin januari 1960 zijn de directeuren der drie grootste cir cussen naar West-Duitsland gevlucht met vele van hun medewerkers. Door gebrek aan verzorging zijn er veel kostbare die ren gestorven. De Oostduitse veiligheidspolitie kreeg haar handen vol met het arresteren van die circusmensen,die hun medewerking aan de vlucht hadden verleend. Sinds in 1949 een geheel circus met acrobaten, clowns, dieren en al onder de ogen van de glimlachend toekijkende grenswachten de grens over verdween, is het Oostduitse circus een doorn in het oog van de Oost duitse communisten geworden. Oost-Duitsland zal het voortaan zonder de drie directeuren Karl Langenfeld, Har ry Michel en Paul Schafer van de circus sen Aeros, Barlay en Busch moeten stellen. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse Zesde Vloot in de Middellandse Zee, zal worden versterkt met een derde vliegdekschip, aldus heeft het ministerie van marine in Washington medegedeeld. De vliegdekschepen „Forrestal" en „Franklin Delano Roosevelt" zullen de volgende maand worden vervangen door de „Independence", de „Saratoga" en de „Intrepide". De zesde vloot, die ongeveer vijftig schepen omvat, komt hierdoor over ongeveer 200 vliegtuigen te beschikken. De „Forrestal" en de „Franklin Delano- Roosevelt" gaan naar de Atlantische vloot. De zevende vloot, die onder meer in de straat van Formosa patrouilleert, telt 130 schepen en 250 gevechtsvliegtuigen. Aan de vliegdekschepen „Oriskany" en „Ti- conderoga" en het super-vliegdekschip „Ranger" zullen volgend jaar twee super vliegdekschepen worden toegevoegd: de „Kitty Hawk" en de „Constellation". SAN DIEGO Californië (UPI) Het Amerikaanse vliegdekschip „Saratoga" (van dezelfde klasse als de „Forrestal", 60.000 ton) is in staat vijftig vliegtuigen, alle voorzien van een kernwapen, binnen twee uur in de lucht te brengen. Indien de vliegtuigen van tevoren, dus niet vlak voor de start, hun kernwapens gekregen hebben, kunnen ze van het schip worden gestart met een snelheid van vier vlieg tuigen per minuut. De „Saratoga" is reeds van Amerika onderweg naar de Middellandse Zee. De loongrenzen in de sociale verzeke ringswetten zijn met ingang van 1 januari 1960 verhoogd tot 7.450. Voor personen, die op 31 oktober 1959 reeds verplicht ver zekerd waren en wier loon daarna wegens een collectieve loonswijziging de oude grens van 6.900 heeft overschreden, geldt de nieuwe grens van 1 november 1959 af. Voor de toepassing van de loongrens blijven buiten beschouwing alle wijzi gingen van het loon, welke tijdens de dienstbetrekking in de loop van het ka lenderjaar plaatshebben. De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen ver zocht aan hen, die met terugwerkende kracht verzekeringsplichtig zijn geworden en zich vóór 14 augustus als verplicht ver zekerde aanmelden, een vergoeding te ver lenen voor kosten van medische hulp. In de wet is bepaald, dat ziektekosten verzekeringen van personen, die ten ge volge van de wijziging van de loongrens verzekeringsplichtig zijn geworden, met terugwerkende kracht vervallen, tenzij men vóór 20 september 1960 aan de ver zekeringsinstelling bericht de verzekering te willen handhaven. In het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag is maandagmiddag overleden de heer E. M. Braskamp sr., president com missaris van de n.v. Pharmaceutische Chemische Fabriek v/h E. M. Baskamp te Rijswijk. Wijlen de heer Braskamp was de oprichter van dit bedrijf en tot 1959 voerde hij de directie. Hij bereikte de leef tijd van 81 jaar. Het stoffelijk overschot van de heer Braskamp zal donderdag a.s. om 15.00 uur worden bijgezet in het fami liegraf op de algemene begraafplaats te Rijswijk. Op de Amsterdamsestraatweg in Utrecht is vanmorgen een grossier in levensmid delen, H. J. Jaarsma, op straat gezet. Hij oefende daar al meer dan 19 jaar zijn be drijf uit. De achtergrond van deze uitzetting is een zich reeds jarenlang voortslepend pro ces, dat dan weer eens door de eigenaresse van het pand, de maatschappij „De Velu- we" in Den Haag, dan weer eens door de heer Jaarsma werd gewonnen. De maat schappij verkocht het pand onlangs aan de familie Velgersma in Den Haag, die de directie vormt van de maatschappij „De Veluwe". De familie Velgersma, die het pand kan verkopen voor 125.000 zegde de huur op aan het levensmiddelenbedrijf en eiste ontruiming van het pand, welke eis door de kantonrechter te Utrecht werd inge willigd. Hedenmorgen verschafte een deurwaar der met zes expeditieknechten zich toegang tot het perceel. Voor meer dan 50.000 levensmiddelen werd op straat gezet. Cho colade en koffiemelk stonden in de felle zon naast grote flessen zuurtjes, die door de warmte al begonnen te kleven. Ook de woning van de familie Jaarsma werd ontruimd. Direct boden een aantal eigenaren van vrachtwagens aan de goe deren naar pakhuizen te vervoeren. De heer Jaarsma heeft een beroep ge daan op de gemeente, maar de gemeente lijke instanties konden geen hulp bieden. De familie Jaarsma weet nog niet waar ze vannacht zal slapen. Voorlopig heeft men dekens in een bestelauto gelegd. Het ziet er naar uit dat het gezin daarin zal moeten slapen. Sinds 1945 zijn ongeveer driehonderddui zend Nederlanders uit Indonesië in ons land teruggekeerd. Ongeveer vijftigduizend van hen zijn inmiddels naar de Verenigde Staten en Brazilië geëmigreerd. Van de resterende kwart miljoen is ruim vijf en negentig percent in het arbeidsproces in geschakeld. Dit heeft een vertegenwoordiger van het ministerie van Maatschappelijk Werk me degedeeld bij de aankomst van het rege ringsschip „Zuiderkruis", dat vanochtend met 743 passagiers, waaronder 409 spijtop tanten, in de haven van Amsterdam is gearriveerd. Van deze groep repatrianten zijn 525 mensen nog niet eerder in Neder land geweest. Ruim zeshonderd zullen in vijf en zestig contractpensions, verdeeld over het oosten, noorden en zuiden van ons land, worden ondergebracht. Vijftien bejaarden krijgen een onderdak in één van de twintig regeringsbejaardenhuizen voor Indische Nederlanders. Ter verwelkoming was onder meer aan wezig minister-president prof. dr. J. E. de Quay, die zich geruime tijd onderhield met het team maatschappelijke werkers en geestelijke verzorgers, dat de repatri anten heeft begeleid en met een aantal repatrianten. De minister-president zei, dat de rege ring voornemens is het selectie-apparaat sneller te laten fungeren, zodat de Neder landers en spijtoptanten die nog in Indo nesië zijn. zo spoedig mogelijk naar Neder land worden overgebracht. Volgens globa le schattingen zouden nog veertienduizend Nederlanders en spijtoptanten op vervoer naar Nederland wachten. IIOLLANDI (ANP) Rollende, door de heuvels weerkaatste echo's van 83 dave rende saluutschoten hebben gistermorgen vroeg iedereen in Iiollandia gewekt, toen smaldeel V de Humboldtbaai binnenvoer. Deze saluutschoten waren afkomstig van de Karei Doorman en werden beantwoord door de op de rede van Iiollandia liggende Piet Hein. Zeker drieduizend inwoners van Hollan- dia zagen de Karei Doorman, die daartoe gebruik maakte van de stuwkracht van vliegtuigmotoren, afmeren aan de nieuw gebouwde betonnen steiger, kort daarna gevolgd door de Groningen en de Limburg. Het tankschip Mijdrecht ging voor anker in de Humboldtbaai. Te halfelf bracht gouverneur Platteel een bezoek aan de commandant van het smaldeel, commandeur A. P. Ferwerda, waarna de commandant zeemacht Nieuw- Guinea aan boord ging. Bij het bezoek van het smaldeel aan Hollandia, dat vier dagen zal duren, is voor de bemanning een uitgebreid re creatieprogramma opgesteld, voor eer» groot doel bestaand uit sportontmoetingen op velerlei gebied. Het smaldeel zal ook bezoeken brengen aan Biak, Manokwari en Sorong, maar zal Merauke niet kunnen aandoen, daar dit wegens navigatiemoei- lijkheden niet mogelijk is. Als voorbode van de aankomst hebben maandag vijf Avengers en vijf Seahawks boven Hollandia een luchtparade uitge voerd. Driekwart van de bevolking, ook vele Nederlanders onder hen, hadden nog nooit straaljagers of een vliegdekschip ge zien. 15 augustus a.s. hopen onze geliefde ouders JOHANNES J. VAN KOLK en JOHANNA G. VAN KOLK- KNArE den dag te herdenken dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Hun dankbare kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. Haarlem, 3 augustus 1960 Raadhuisplein 13. ORTHOP. CHIRURG PRAKTIJK HERVAT. RECHTSZAKEN Bur. Kraneveld, Zfjlweg 21 Dag. 9-5; 's av 7-8. Tel. 20707 A. H. de Vries ARTS, Wilhelminastraat 26, GEEN PRAKTIJK. Voor waarneming: tel. 11990. Dr. C. 3. Doets PRAKTIJK HERVAT. H. F. 3. de Leur ARTS AFWEZIG TOT 26 AUG. Waarneming: raambiljet of telefoon 11990. GEEN PRAKTIJK TOT 4 SEPT. 3 Haeseker ARTS Waarn.: Telefoon 11990. Syne de 3ongh ARTS AFWEZIG TOT 4 SEPT. Voor waarneming bood schappendienst Tel. 11990. M. C. de Haan ARTS, Rijksstraatweg 17, AFWEZIG TOT 4 SEPT. Voor waarneming: zie raam biljet en telefoon 11990. De directeur van het Telefoondistrict Haarlem maakt bekend, dat als ge volg van omvangrijke kabel werkzaamheden aan het kabelnet te Heemstede diver se telefoonaansluitingen in de Spoorlaan, Laan van Ro zenburg, Orchideeënlaan, Stephensonstraat, Azalea laan, Teslastraat, Frederik van Eedenplein, Heerenweg, Alberdingk Thijmlaan, Ein- steinstraat, Leidsevaart, Nar- cissenlaan, Spoorzichtlaan, Zandvoortselaan, Willem Klooslaan. P. C. Boutens- kade, Clivialaan, Herman Heijermanslaan, Laan van Bloemenhove, Amaryllislaan, Rhododendronplein, Aster kade, Irislaan, Chrysanthe mumlaan, Zandvoorter Al lee, Jacq. Perklaan en Leid- sevaartweg op 4 augustust tussen 4—17.00 uur gestoord kunnen zijn. WILT U UW HUIS VERKOPEN? Algemeen Makelaarskantoor KL. DE VRIES Gasthuissingel 42, Tel. 17781 Haarlem Bij gedipl. verpleegster Kamers aangeb. partex-re, voor oudere dame of heer, event, echtp. Brie ven onder no. 3422. 3uweien, Goud en Zilver inkoop H. W. DAMES Kruisstraat 19, Haarlem b. d. Ridderstr. Telef. 16910 W'lfc u een Zeilboot huren? ffaotft V» Informaties - Expertise „INTERFORM" Haarlem, Planetenplein 20 VOOR „CORNE L" Houtplein 35—37 - Tel. 12493 OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL Show door 95 scholieren uit 7 landen Regie: HETTY BLOK DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 - aanvang te 20 uur Kaarten: 1.50; tot en met 18 jaar 1.a.r.i. Tuinzwembaden tot 4.000 liter inhoud, ligstoelen, tuin- en stoclparasols, rubberboten, strand windschermen. SINGEL 23 - TEL. 223181. Van VRIJDAG a.s. af 18 j. Wegens de grote lengte der hoofdfilm gewijzigde aanvangstijden dagelijks 2 en 8 uur - zondag 1.4.30 en 8.— uur Plaatsbespr£ken reeds 2 dagen vooruit aan de cassa (Voor vrijdag a.s. reeds vanaf heden verkrijgbaar) 21 TX 262 A: Super-ontvanger met 53 cm beeldbuis. Asymmetrisch model met twee luidsprekers. Automa tische horizontale en verticale synchronisatie, automatische fijn afstemming per kanaal (memo- matic tuner), automatische con trastinstelling. f995.' Met aanschroefbare poten f25.- méér. OLYMPISCHE SPELEN met

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6