S.G.P. verdwijnt uit de senaat Werkloosheid gestegen door aanbod van afgestudeerden Hammarskjoeld waarschuwt dat Russische interventie dreigt in het verkeer Talrijke doden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Tsjombe plaatst UNO voor de beslissende keus K. V.P., P. v. d. A. en V. V.D. krijgen er elk een zetel bij rhtëL K0FFERS Boot op Indus omgeslagen; ruim 40 Indiërs verdronken? éee MORRIS beforeijouëuy! TIJDS VERSCHIJNSEL V er and erlijke bewolking Aan het strand In de krant van heden Het woord is aan Bunche naar Leopoldstad Dilemma J. J. VAN KOOTEN Excl. goudlen armbanden Desperaat STUURMALS. COHEN Registratie deelneming voetbaltoto: f 1.50 SCHRAVENDIJK 75e JAARGANG No 23 u 1 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 176 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- jjf g| Él B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). 1 I I I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 1 I 1 B 1 I Ifesal 111 I II lilSllfllI Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 \*A. %JL JL JL W JL JL JL löl %JL JkgF 1 VA VA [T' P-P'J t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Kampeerstoeltjes 9.90 Verchroomd® vouwstoelen ƒ63.50 TUINPARASOLS Advertentie TASSEN BXOUX BARTELJ0RISSTR.16 HAARLEM VOOR IEDER DE JUISTE KOFFER Op de rijksweg Koermond-Sittard is de 22-jarige mevrouw B. van der Weiden uit Apeldoorn om het leven gekomen bij een auto-ongeluk. Haar man werd ernstig ge wond. Zij waren eergisteren gehuwd. Het p&'ar was op huwelijksreis in een kleine auto. Het ongeluk gebeurde toen de heer Van der Weiden, die de auto bestuurde, naar links uitweek omdat een voor hem rijdende wagen plotseling afremde. Daarop ontstond een botsing met een tegenligger, waarbij mevrouw Van der Weiden uit de wagen werd geslingerd. Zij was vrijwel onmid dellijk dood. In Mijdrecht is hedenmorgen het 10- RAWALPINDI (India) (UPI) Men vreest, dat 41 personen zijn verdronken toen een boot met 63 opvarenden dinsdag op de Indus kapseisde. Volgens het in Rawalpindi ontvangen be richt gebeurde het ongeluk bij Tarbela, ongeveer 120 km van Rawalpindi. Uit de rivier werden 22 personen gered. Tot dus ver werden ti m doden geborgen. Het zoe ken naar de 31 andere opvarenden werd vandaag nog voortgezet. JUWELIERS - Houtplein 15 HORLOGERS Advertentie O.NBEPERKT KIP ETENl mr tmtuon r*. »*u» »«.rn Het Centraal Stembureau in Den Haag heeft hedenmorgen de officiële uitslag be kend gemaakt van de verkiezing, woens dag, van 37 leden van de Eerste Kamer door de provincies Zuid-Holland, Gelder land, Overijsel, Groningen én Drente. Tussen vijf lijsten (waarvan 2 KVP) moest worden geloot om vier zetels. Bij deze loting kreeg de K.V.P. twee zetels en de V.V.D. en de C.Ii.U. elk één. De S.G.P viel bij deze loting af. De namen van de door het lot aange wezen leden zijn: ir. A. L. H. Roebroek (K.V.P.), Th. S. J. Hooij (K.V.P.), J. W van Hulst (C.K.U.) en mevr. J. F. Schou- wenaar-Franssen (V.V.D. De samenstelling van de Eerste Kamer wordt nu: K.V.P. 26 zetels (25); P.v d.A. 23 (22); A.R. 8 (8), C.H.U. 8 (8), V.V.D. 8 (7), C.P.N. 2 (4), Staatkundig Geref. Partij 0 (1). De S.G.P. verdwijnt dus uit de Eer ste Kamer. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SEIZOEN-OPRUIMING Zoa'ls gemeld zullen de deelnemers aan de voetbalpool niet meer verplicht z\jn, werkend of ondersteunend lid van een voetbalvereniging te worden. De kosten zullen slechts 1.50 per persoon voor re gistratie bedragen. Deze registratie loopt nog wel over de clubs. Aan wie de minis ter van Justitie de concessie voor het or ganiseren van de toto zal verlenen, is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal deze con cessie gaan naar een door de Nederlandse Sport Federatie en het Comité Sportprjjs- vragen op te richten stichting. In het wetsontwerp voetbaltoto staat, dat een deelnemer niet meer dan één prijs kan winnen, van tenhoogste vijftigduizend gul den. Dit houdt in, dat er meerdere prijzen van een halve ton kunnen vallen, afhan kelijk van inzet en aantal winnaars. Veel voetbalverenigingen zien door deze nieuwe regeling een belangrijke bron van inkomsten verloren gaan. Men verzekerde ons bij de besturen van enkele clubs, dat het vrijwel onmogelijk is, alleen van de contributie rond te komen. Er heerst dan ook grote teleurstelling bij de verschillen de besturen. Natuurlijk zal nog steeds een percentage van de toto-inzet naar de clubs gaan, maar dat kan niet voldoende zijn, om de inkomstenderving, ontstaan door het bedanken van vele „pool-donateurs", op te vangen. Het is officieel niet toege staan begunstiger van een voetbalclub te worden uitsluitend om aan de toto mee te doen, maar het is een bekend feit, dat vele clubs, die er niet zo best bij stonden de laatste jaren, een grote vlucht hebben ge nomen door de grote aanwas van dona teurs, die wilden „poolen". Men vreest nu bij de verschillende besturen, dat vele van deze begunstigers zullen volstaan met f 1.50 voor de pool te storten. De meeste van deze begunstigers, zo oordeelt men, zal het weinig kunnen schelen, het club blad niet meer te ontvangen. In juli steeg het aantal werkloze man nen met 3.540 tot 29.818. Dl bezetting der aanvullende werken daalde met rond 500 tot 4.721 zodat de gehele geregistreerde ar beidsreserve van mannen steeg met rond 3.000 tot 34.539. Deze stijging is te ver klaren uit de inschrijving als werkzoeken de bij de arbeidsbureaus van jeugdigen, die na het beëindigen van de schooltijd tot het arbeidsproces toetreden. De werk loosheid van oudere mannen nam gedu- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en en kele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Nog rustig en over het alge meen goed strandweer met zon nige perioden. Zwakke noord oostelijke wind. Temperatuur ruim 20 gr, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: af en toe wat bewolking, maar ook tijdens het weekeinde rustig strandweer met opklaringen. rende juli nog met enkele honderden af. Gecorrigeerd voor het normale seizoen bleef het cijfer van de geregistreerde ar beidsreserve gelijk aan dat van de vori ge maand namelijk 47.000. Uit de nog steeds stijgende vraag naar mannelijke arbeidskrachten blijkt echter, dat de spanning op de arbeidsmarkt nog toeneemt. De werkloosheid van vrouwen nam in juli eveneens toe door inschrijving van meisjes, die de scholen verlieten, vooral in de beroepsgroepen handels- en kantoorpersoneel. De toeneming van het aantal jeugdige werklozen is ongeveer ge lijk aan de totale stijging van het aantal werkloze vrouwen. De vraag naar manne lijke arbeidskrachten steeg met ruim 7.400. De vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten bleef nagenoeg gelijk. De toeneming van het aanbod van jeug digen komt in de meeste beroepsgroepen voor, doch vooral in de bouw- en metaal nijverheid door de inschrijving van l.t.s.- ers. In de bouwnijverheid stijgt in enkele provincies de spanning op de arbeids markt, met name in het westen en in de len van de provincies Gelderland, Noord- Brabant en Limburg. In de laatstgenoem de drie provincies wordt dit mede veroor zaakt door de toenemende trek van bouw vakarbeiders naar Duitsland. Ook in de metaalindustrie nemen de tekorten aan ar beidskrachten nog voortdurend toe. Het. aanbod van l.t.s.-ers kan hierin slechts voor een deel voorzien. Door seizoenar beid daalde het aanbo'd van landarbeiders. De geregistreerde arbeidsreserve is in alle provincies toegenomen met uitzonde ring van Groningen en Zeeland. De in schrijving van jeugdigen en de bedrijfs- vakanties, waardoor de aanneming van personeel iets werd vertraagd, hebben de wrijvingswerkloosheid doen toenemen. De structuurwerkloosheid daalde onder in vloed van de stijgende vraag naar arbeids krachten. (Men zie ook pag. 7) pog. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 15 Van Dag tot Dag-3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6' Kun-st 4 Uitgaan in Haarlem4 Van Mensen en Dingen5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Agenda van Haarlem en IJmond 6 Beeldverhalen 9 Beurs 11 Economisch nieuws 11 Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Gustav Mahler: Het belangrijkste van de muziek staat niet in de noten. Dr. Bunche is vanmorgen uit Elisabeth- stad naar Leopoldstad vertrokken om over leg te plegen met Hammarskjoeld. Hij ver trok met een vliegtuig, dat aanvankelijk niet mocht landen, omdat het Katangese personeel dacht dat het toestel UNO-mili- tairen aanvoerde. De twintig burgerpassa giers mochten de machine niet verlaten en moesten mee terugvliegen naar Leopold stad. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ELISABETHSTAD, vrijdag. Het is de zwaarste Russische pressie sinds de Suezcrisis die Dag Hammarskjoeld heeft bewogen het Katangese probleem te forceren. Ralphe Bunche arriveerde hier gisteren met een groep medewerkers in een witte Convair en begon onmiddellijk zijn besprekingen, eerst met Tsjom- bes Belgische adviseurs, daarna met de Katangese premier zelf. De ernstige waarschuwing welke zij Belgen en Katangezen gaven, zou geweest zijn: „Als u inzake Katanga's afscheiding voet bij stuk houdt, riskeert u Russische interventie en daarmee een wereldbrand". Hammarskjoeld, die aanvankelijk een langzaam- aan-beleid in Katanga voorstond, veranderde van mening toen hem duidelijk werd dat Kroesjtsjev bereid zou zijn in de Kongo-crisis tot de rand van een oorlog te gaan. Hammarskjoelds medewerkers probeerden vruchteloos premier Tsjombe te overtuigen van de noodzaak van bet aanvaarden van UNO-inter- ventie in Katanga en hem te bewegen zich niet te verzetten tegen de aankomst der UNO-troepen op zaterdag. Tsjombe hield echter het been strak, hoewel hij nu door Blgië in de steek werd gelaten, en hield vast aan twee drei gementen: 1) gewapend verzet tegen de UNO-troepen en 2) de verzekering dat de aankomst der blauwe helmen ernstige stamoorlogen tengevolge zou hebben. Schietpartijen tussen UNO-troepen en Ka tangezen zouden het voornaamste wapen der blauwe helmen, te weten het preven tief karakter hunner aanwezigheid, voor goed teniet doen, aldus de Katangese pre mier. Het uitbreken van stamoorlogen zou, zo betoogde hij, een ramp zijn. De UNO- troepen zijn niet voldoende uitgerust om hieraan het hoofd te bieden en de tribale „moord en doodslag" zou kunnen overslaan naar de wijken der blanken. Die tribale tegenstelling in Katanga be tref de Baloeba, die sterk vertegenwoor digd is in Elisabethstad, en in Noordoost- Katanga en de in Tsjombe's Conakat ge federeerde stammen, zoals de Loenda en de Babemba. De Spanning tussen de stam men stijgt voortdurend, en een incident, al of niet door de regering geënsceneerd, zou voldoende kunnen zijn om er de vlam in te jagen. Zo staat Hammarskjoeld vandaag, wan neer althans de rapporten van dr. Bunche en diens medewerkers hem via de gebrek kige UNO-communicatiem'ddelen tijdig in Leopoldstad bereiken, voor de keus van zijn leven. Moet h'ij zijn militaire advi seurs geloven, die hem aanraden de aan komst der UNO-troepen uit te stellen, of althans hun actie tot de bezetting van de vliegvelden in Elisabethstad en enkele an dere steden te beperken om zeer ernstige lokale onlusten te vermijden, of moet hij in het belang van de wereldvrede door zetten en schietpartijen riskeren en daar mee de preventieve betekenis van de UNO- strijdkrachten voor de toekomst compro mitteren? Dr. Bunche en zijn medewerkers, die gisteravond bleek en wat gelaten aan ta fel zaten, weigerden ieder openlijk com- Advertentie Met een fö] E I K K E L bent u het beste a< BOUTPLEIN 18 - 20 - TELEF 16615 - 12001 Advertentie mentaar maar het was duidelijk dat zij geen antwoord wisten. Zij confereeerden tot diep in de nacht verder met. Belgische diplomaten en adviseurs. Heden zouden zij opnieuw Tsjombe ontmoeten om hem de definitieve beslissing van Hammar skjoeld te overhandigen. Tsjombe en zijn sterke man Moengo, de minister van Bin nenlandse Zaken, kraaiden gisteravond al victorie. Zij meenden Bunche met hun dreiging van gewapend verzet en het wa pen der Katangese stamoorlogen omge praat te hebben en gaven een achteraf nauwelijks geloofwaardige versie van het onderhoud waarover dr. Bunche in alle talen zweeg. Inmiddels lijkt het ons toch dat Tsjom be's en Moengo's vastbeslotenheid om op eigen houtje de UNO te tarten, is onder schat. Tsjombe's bevel tot algemene mo bilisatie tegen „UNO-agressie" is welis waar niet uitvoerbaar, maar kolonnes van ongeveer 2.000 man van zij" aanhangers marcheerden gisteren naar de kazernes om daar bewapend en geüniformeerd te wor den. Tsjombe beweert alle maatregelen genomen te hebben om de aankomst der UNO-troepen te verhinderen. Hij lijkt thans de gevangene van zijn eigen bluf en be reid tot het uiterste te gaan. Hij vreest namelijk, dat de UNO „Loemoemba in haar bagage meevoert" en diezelfde vrees leidt een aantal van zijn stammen (die duchten dat daardoor de balans ten gunste van de Baloeba's kan omslaan) tot hun desperate stemming. Belgische officieren zijn inmiddels verdwenen uit Tjombe's kantoren en uit het Katangese leger, waar zij zijn vervangen door inderhaast tot of ficier gepromoveerde Katangese korporaals Onder de slecht geinformeerde blanke bevolking van Elisabethstad zijn inmiddels tekenen van onrust te bespeuren: groepjes auto's brengen mensen naar de nabije Rhodesische grens. Mensen kopen dollars tegen zwarte marktkoers en drommen bij een aan de radio's, die ieder half uur Tsjombe's diplomatieke triomfen uitroept. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" meldt dat de Belgische ambassa deur te Washington, Scheyven, donderdag tegenover de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, de klacht heeft geuit dat Hammarskjoeld, zich niet heeft gehouden aan een niet-formele af spraak met België over het optreden van de UNO-troepen in Kongo. Volgens de Bel gen zou Hammarskjoeld eerst met Tsjom be, gaan spreken alvorens hii UNO-troepen naar Katanga zou laten gaan. Volgens de New York Times zou Hammai-skjoeld ver volgens proberen Tsjombe en de Kongo lese minister-president, Loemoemba, tot een akkoord te brengen. Het verkeer heeft gisteren weer tal van slachtoffers geëist. Bij een onge luk op de weg UtrechtDe Bilt wer den twee personen gedood en één zwaar gewond. Een kleine personen auto met drie inzittenden stak. de voor- rangsweg over en werd aangereden door een vrachtauto met aanhangwa gen. De bestuurder van de personen auto de 76-jarige chauffeur L. A. Ar- kema uit Bilthoven, zijn medepassagier, de 70-jarige heer J. de Jong en me vrouw De Jong-Stark, werden eruit geslingerd. De heer Arkema kwam on der een wiel van de vrachtauto en was op slag dood. De heer De Jong werd zeer zwaar gewond en is korte tijd later overleden. Mevrouw De Jong liep een schouderfractuur en ernstige snij- wonden op. De vrijwel vernielde auto werd tegen een andere auto geslingerd, die licht beschadigd werd. Een ander ernstig ongeluk gebeurde bij Vianen, waar door een verkeerde ma noeuvre van de chauffeur van een be stelauto een botsing tussen vier auto's ontstond. De bestelauto raakte bekneld tussen twee vrachtwagens, waardoor een van de drie inzittenden werd ge dood en de beide anderen ernstig letsel opliepen. jarige meisje H. van Zwieten bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Zij reèd per fiets naar de kerk en werd aan gereden door de aanhanger van een zware vrachtauto. Het kind werd zwaar gewond en overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. De 52-jarige kruidenier A. Verkaik, voor wiens winkel de aanrijding gebeurde, overleed tengevolge van de hevige schrik. In Ter Aar is het 5-jarig zoontje van de familie J. Dobbe voor de ouderlijke wo ning door een autp aangereden en zeer ernstig gewond. De jongen is later in een van de Leidse ziekenhuizen bezweken. De jongen speelde met zijn zusje in een bosje. Plotseling rende het zusje het bosje uit en stak de weg over. De automobilist kon haar nog net ontwijken, maar reed haar broertje, die haar achterna liep, aan. In Lochem is de 12-jarige Volkert Brandsma uit Dalfsen door een auto aan gereden en om het leven gekomen. De jongen kampeerde daar met een ploeg jon gens en meisjes. Tijdens een fietstochtje haakten de sturen van twee hunner in el kaar. Het gevolg was dat Volkert Brands ma tegen de juist passerende auto viel. Op een oversteekplaats met knipperbol- len in Hilversum is de 83-jarige mevrouw J. Bleeksma-Aukema aangereden door een 40-jarige motorrijder. De oude dame viel bij de botsing achterover en werd zo ern stig gewond dat zij later in een ziekenhuis is overleden. De 50-jarige weduwe C. M. van Bak uit Beverwijk, die woensdagavond gewond werd bij een verkeersongeval in Limmen zij zat op de duo van een bromfiets, waarvan de bestuurder geen voorrang aan het verkeer van rechts verleende is in een ziekenhuis te Alkmaar overleden. Op de autoweg tussen Hamburg en Bre men is een auto, die in Rotterdam door een Engelse familie was gehuurd, ten gevolge van het springen van een band op de lin ker rijbaan gekomen en daar tegen een Nederlandse auto gebotst. In deze auto zat de familie Van Opheusden uit Nieuw Weerdinge. De 40-jarige heer Van Op heusden, zijn 38-jarige vrouw en hun twee zoontjes van 8 en 6 jaar werden zwaar gewond. In de andere auto, die na het ongeluk in brand vloog, zat het echtpaar Lloyd uit Londen met een 14-jarig dochtertje. Dit meisje is in de vlammen omgekomen. In een ziekenhuis te Ulm (Duitsland) is de 61-jarige heer J. Meinds uit Stadska naal overleden als tweede slachtoffer van een ernstig ongeluk, tengevolge waarvan de gehele familie Meinds in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het 3-iarige kleindochtertje Willy van de heer Meinds was reeds eerder overleden. Mevrouw Meinds en haar dochter worden nog in het ziekenhuis verpleegd. Vijf inzittenden van een kleine personen auto werden ernstig gewond toen deze auto uit een zijweg de rijksweg bij Gouda opreed en toen door een zware vrachtauto met aanhanger werd meegesleurd en in de berm gedrukt. De personenauto werd bestuurd door de 66-jarige heer Jager uit Delft. In de wagen zaten voorts zijn 63- jarige vrouw, zijn 42-jarige dochter en twee kleindochtertjes van 14 en 6 jaar. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 Sunny Seat stoelen 58r 65.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1