Z WITS AL BRYLCREEM Kort en Aanhoudend zonnig weer BB-kringhoofd beschuldigt zes burgemeesters van Goeree van ernstige malversaties MOEDER WORDEN... Aziatische landen geven zich grote moeite voor onderwijs Amsterdam mag congresgebouw van f 10 miljoen bouwen Heemsteedse arts aangeklaagd Sigaret opgestoken: f50.000 schade Vertrouwen in artsen ondermijnd Nieuwe zaakgelastigde in Djakarta Yisvergiftiging in de Waal bij Nijmegen VRIJDAG 5 AUGUSTUS I960 2 GEKNOEI MET RIJKSGELDEN? Haarlemse rechtbank Indiër Natarajan gaf overzicht op congres in Amsterdam Dak stortte in; bedrijfsleider gedood Gevangene was zijn bewakers te vlug af Een ontdekkingI VAN NELLE's 98 ct Vorstelijk bezoek aan Floriade werd niet opgemerkt RIJKSGOEDKEURING VERLEEND Het kringhoofd van de B.B. op Goeree- Overflakkee, de heer Carels, zou onlangs door de Kringsraad aldaar, waarin o.m. zes burgemeesters van het eiland zitting hebben, geschorst zijn wegens ongeschikt heid. Hierin heeft de heer Carels niet be rust. Hij heeft zich tot de justitie gewend met een klacht waarin hij de Kringraad o.m. van ernstige malversaties met rijks- gelden beschuldigt. De heer Carels kwam in 1957 als Kring hoofd bij de B.B. op Goeree-Overflakkee. De hem door de Kringraadvoorzitter bur gemeester Van Hofwegen va Oude Tonge beloofde „in aanbouw zijnde" woning bleef uit en bleek, aldus de heer C. zelfs niet op tekening te bestaan. „Wat de organisa tie der B.B. betreft, aldus verklaart nu de heer C, „kwam ik in een „bende" te recht. Toen ik hierin orde wilde scheppen, bemerkte ik allerwege tegengewerkt te worden." De heer C zou door de Kring- raad gedwongen zijn, handelingen te ver richten die valsheid in geschrifte beteke nen zouden. Naar de heer C verklaart, zouden bij deze Kring tienduizenden gul dens „verdwenen" zijn. Binnenlandse Za ken betaalde de Kringraad op basis van het inwonertal plm. 15.000 gulden uit voor de opleiding van B.B.-wachters, daarbij nauwkeurig bepalend, hoeveel van dit geld aan de opleiding per man besteed mocht worden. Geld was op In 1958 vroeg de minister van de B.B.- Kringen de resterende gelden terug maai de kring Goeree heeft volgens de heer C nooit iets terugbetaald. Op het ministerie beschouwde men dit als een verheugend teken, dat op Goeree veel B.B.-ers waren opgeleid. „De Kringraad," aldus de heer C, „liet dit maar zo en incasseerde rustig ook de driemaandelijkse bijdragen voor iedere „zogenaamd opgeleide B.B.-er". Toen de heer C. op het toneel verscheen en om inzage van de personeelslasten van de B.B.-kring vroeg, op basis waarvan deze rijksbijdragen geïnd werden, kreeg hij naar zijn zeggen steeds nul op het re kest. De B.B.-ambtenaar die hem was toe gevoegd, „had steeds maar uitvluchten," zodat de betalingslijsten niet onder de ogen van de heer C kwamen, hoewel in de wet op de Noodwacht uitdrukkelijk ver meld staat, dat het samenstellen der manschapslijsten onder controle van het Kringhoofd der B.B. staat. Tijdens een bezoek van een B.B.-ambte naar uit Den Haag kwam, aldus de heer C, aan het licht dat burgemeester Van Hofwegen van Oude Tonge, als hoofd van de Kringraad aan de assistent B.B.-amb tenaar opdracht had gegeven de lijsten niet aan de heer C, maar alleen aan hem zelf te laten zien. Nadat de sterkte van Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE <4 Tegen fabrieksarbeider boete van 250 geëist Op 13 april stak in de spuiterij van een houtwarenfabriek in Westzaan een 33-ja- rige Zaandamse fabrieksarbeider een si garet op. Dit was ten strengste verboden. De man wist dat wel hij werkte er al twee jaar en ten overvloede stond de waarschuwing op borden aangegeven. Er volgde een explosie van cellulosedampen en onmiddellijk stond de spuiterij in lich terlaaie. De ruimte brandde gedeeltelijk uit en de schade bedroeg 50.000. De of ficier van Justitie bij de Haarlemse recht bank, mr J. van der Oever, eiste donder dagmiddag f 250 of 50 dagen tegen de fa brieksarbeider. Wegens het veroorzaken van brand, waardoor gevaar voor goede ren was ontstaan. Verdachte vertelde ter zitting dat hij in die tijd nogal nerveus was. Zijn vader was overleden en zijn vrouw moest een ernstige operatie ondergaan. Hij dacht meer aan de huislijke omstandigheden dan aan zijn werk. Zo kwam hij er toe een si garet op te steken, iets wat hij nog niet eerder in deze brandgevaarlijke omgeving had gedaan. Verdachte werd op staande voet ontslagen. De raadsman, mr B. J. Boer, concludeer de op juridische gronden tot vrijspraak. Voor het geval de rechtbank het niet met hem eens was, drong pleiter aan op een niet zo hoge geldboete. Uitspraak donderdag 18 augustus om half tien. de B.B. door de Haagse ambtenaar gron dig gecontroleerd was, aldus de heer C, bleken er nog geen honderd man op het hele eiland in aanmerking te komen voor de genoemde bijdragen. „Het restant der gelden, die dus ten onrechte voor niet-be- staande B.B.-ers waren geïnd," zo betoogt de heer C, was niet meer in kas". Bunker was garage „In 1959," aldus nog steeds de heer C, „kwam er een ingenieur van Binnenland se Zaken en vroeg mij waar de onder grondse bunker van de B.B. stond, waar indertijd 14.000 gulden voor was betaald. De bunker was er niet. Wel een brand weergarage in Sommelsdijk waarvan de waarde op 7.000 geschat kan worden! Na al deze en meerdere zaken zou de heer Carels door de Kringraad zijn aan geraden. zijn ontslag bij de B.B. te ne men. Hij zou dan eervol uit de dienst ont slagen worden en een jaarsalaris uitbe taald krijgen. Hiermee is de heer Carels niet akkoord gegaan. Hij vroeg om dan maar direct geschorst te worden. In de cember 1959 gebeurde dit schriftelijk. De heer Carels zou geschorst zijn o.a. wegens het feit dat hij niet met de mensen van de B.B. overweg kon. Er werden achttien mensen met naam en toenaam genoemd. Nog dezelfde dag zou gebleken zijn dat deze achttien mensen die in de schorsings- brief stonden, daar helemaal niet van op de hoogte waren. Zij namen er dan ook geen genoegen mee, stelden zich beschik baar om voor het ambtenarengerecht, waarbij de heer Carels inmiddels ook een klacht heeft ingediend, te getuigen. In de schorsingsbrief stond verder, dat de heer Carels geen meerdere boven zich kon ver dragen. Een onderzoek zou moeten uitmaken of dit juist was. Een Heemsteedse arts heeft de heer Carels daarna, op 5 maart 1960, afgekeurd maar na herkeuring op C's ver zoek door drie Rotterdamse artsen werd de heer C echter volkomen geschikt ge acht voor zijn werk. Op deze keuring zal nu nog een derde ambtelijke keuring moe ten volgen. Inmiddels heeft de heer Carels op aanraden van enkele artsen, waarvan hij de namen niet wil noemen, de Heem steedse arts bij de Medische Tuchtraad aangeklaagd. Onderzoek door justitie Ten slotte is de heer Carels naar de officier van Justitie in Rotterdam gestapt om daar van een en ander melding te maken. Een klacht tegen een persoon heeft hij dus niet ingediend. Enkele be langrijke punten uit de vele klachten van de heer Carels zijn voor de justitie ech ter reeds voldoende. Er zal een onderzoek door de rijksrecherche worden ingesteld. „Regelmatige controle" Burgemeester P. W. Hordijk van Mid- delharnis, een der zes leden van de B.B.- Kringraad Goeree-Overflakkee heeft in de jongste gemeënteraadSvërgadëring ver klaard dat de financiën van de B.B. op het eiland regelmatig gecontroleerd wor den. Hij zei voorts dat „een der oorza ken van de schorsing van de heer C als Kringhoofd (die officieel met ziekteverlof is) een verschil van mening tussen C. en de Kringraad over de graad van geoefend heid der B.B.-manschapper was." Naar aanleiding van het bericht van 2 augustus, dat een 72-jarige vrouw na een aanrijding op 7 juli jl. en na onderzoek in het Onze Lieve Vrouwegasthuis te Am sterdam naar huis werd gezonden, en een huisarts later opneming in de Valeriuskli- niek noodzakelijk achtte, waar de dame volgens de politie is overleden aan een schedelbasisfractuur, deelt de directie van het gasthuis mee, dat zij een onderzoek heeft ingesteld. Daarbij is gebleken „dat de patiënte aanstonds bij binnenkomst door een bevoegd arts is onderzocht, waar bij werd vastgesteld dat zij slechts licht gewond was. De in de pers vermelde diagnose schedelbasisfractuur is onjuist, hetgeen ook bij het latere onderzoek in de Valeriuskliniek is bevestigd. Enkele uren na thuiskomst van de patiënte zijn, op an dere gronden, onvoorziene complicaties opgetreden, die opname in een ziekenhuis noodzakelijk maakten." De directie zegt in de verklaring, het te betreuren, dat door mededelingen aan de pers van de zij de van terzake niet deskundige personen buiten het gasthuis een vals licht op de toedracht van de zaak is geworpen en ten onrechte het. vertrouwen in de zorg van artsen en ziekenhuizen is ondermijnd. De politie deelde ons desgevraagd me de, de diagnose „schedelbasisfractuur" te hebben opgekregen van nabestaanden van de overleden dame. De echtgenoot, de heer Wijmans zei ons, deze diagnose te hebben vernomen van de behandelende specialist in de Valeriuskliniek, waar de dame dezelfde avond van de bewuste dag is geopereerd. De chirurg, die de dame in de Valerius kliniek heeft geopereerd en die tegenover de echtgenoot van het slachtoffer de diag nose „schedelbasisfractuur en hersenbloe ding" had genoemd, verklaarde desge vraagd, geen mededelingen aan de pers te kunnen doen over de toestand van aan hem ter behandeling toevertrouwde pa tiënten. Advertentie Weergaloze BRYLCREEM aanbieding VELE GULDENS Unieke map met 17 landkaarten en 500 tips voor 500 trips samengesteld door Dr. L van Egeraat- bij aankoop van een tube BRYLCREEM Bij een tube Brylcreem van f. 1,85 krijgt u - zolang de voorraad strekt - voor slechts 90 ct een handige map met maar liefst 17 landkaarten plus 500 tips voor 500 genoegelijke tochtjes naar de mooiste, vaak onbe kende plekjes van ons land. Een kostelijk bezit voor wandelaars, fietsers, bromfietsers, scooter- en motor rijders, automobilisten. Deze ideale „reisgids" vindt u uitsluitend bij uw Brylcreem verkoper 1 verkochte haarcrème ter wereld m Beecham (Nederland) N.V. Dr. L. van Egeraat, de man die overal de mooiste en de rustigste plekjes kent; die 12 boeken en 33 reisgidsen heeft geschreven; die millioenen luisteraars en T.V. kijkers boeide met zijn reisverhalen - ja, hij stelde de Brylcreem map met de 500 tips voor 500 trips samen! Voor engros: Jacq. Mot N.V.-Amsterdam De meeste Aziatische landen beschou wen onderwijs als een eerste stap op de weg naar een gelukkiger, gezonder en vre delievender wereld. Zij geven voor onder wijs verhoudingsgewijs veel meer geld uit dan enig Westers land. Het gevolg hier van is geweest dat de lagere schoolbevol king in Birma, Cambodja, Ceylon, Perzië, Korea, Laos, Malaya, Nepal en Vietnam de laatste tien jaar vrijwel is verdubbeld. Economische factoren belemmeren even wel een grote vooruitgang bij de oplos sing van de Aziatische onderwijsproble men. Dit is de conclusie van het verslag, dat de heer S. Natarajan uit India, leider van de Aziatische delegatie op het wereldon- derwijzerscongres in Amsterdam, heden ochtend heeft uitgebracht over W.C.O.T.P.- (World- -Confederation of Organisations of the Teaching Profession) activitejten in Azië. Bij deze wereldfederatie van onder wijzers- en lerarenverenigingen zijn hon derdzes'organisaties met vier miljoen le den uit zestig landen aangesloten. De heer Natarajan heeft becijferd, dat c(e Aziatische landen zes tot veertig per cent van hun middelen aan onderwijs be- De Amerikaanse minister van Land bouw, E. T. Benson, heeft een bezoek gebracht aan de Floriade in Rotterdam. Rechts minister Benson, in het midden ambassadeur Philip Young, links de vice-president van de Floriade, ir. J. A. C. Tillema. In Uden is de 37-jarige W. Bongerts om het leven gekomen toen een dakconstruc tie boven hem instortte. De heer Bongerts was bedrijfsleider bij een kousenfabriek te Schijndel. Het Udense atelier van deze fabriek zou verplaatst worden naar een nieuw gebouw. De heer Bongerts ging daar elke middag de stand van zaken bekijken. Gisterlniddag was hij getuige bij de mon tage van enkele betonnen platen in het dak. Door nog niet opgehelderde oorzaak schoot een gedeelte van het dak los. De heer Bongerts werd geraakt en was vrij wel op slag dood. Een 24-jarige inbreker uit Eindhoven,die in 's Hertogenbosch voor de rechter-com- missaris geleid zou worden, heeft kans ge zien om op het moment dat hij door Eind- hovense politiemannen het paleis van jus titie werd binnengebracht, aan zijn bewa kers te ontsnappen. Hij was met een paar sprongen op het muurtje van de stadwal tegenover het paleis en sprong meteen in de daarlangs lopende gracht. Aan de over kant gekomen ontdeed hij zich van zijn natte kleren en rende het Bossche Broek in. Het duurde enige ogenblikken voor de Eindhovense politiemannen wisten, waar langs zij een kans hadden per auto de vlcuhteling.te achtervolgen. Deze had toen echter reeds een aanzienlijke voorsprong, die hij grotendeels kon behouden omdat de auto op een smal weggetje vastliep. In de bossen van het landgoed „De Pette- laar" raakten de agenten het spoor bij ster. De vluchteling is nadien nog in Den Dungen gesignaleerd. Tot laat in de avond is er vergeefs jacht op hem gemaakt. Advertentie Thee zetten op de moderne manier: vlug, ge makkelijk en proper. Met één Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u reeds genoeg krachtige, geurige thee voor heel de familie. Extra handig om mee te nemen „naar buiten": in de tent, de caravan, de boot r„Afternoontheebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks steden. En aantal factoren is er de oor zaak van, dat tussen de goede bedoelingen en de werkelijkheid nog een grote kloof ligt. De grote spreiding van de plattelands bevolking (speciaal in Nepal en India) en het grote tekort aan scholen en onderwij zers noemde de heer Natarajan de voor naamste hinderpalen. Tengevolge van de lage status van de vrouwen kunnen weinig onderwijzeressen worden gerecruteerd. In Nepal, Pakistan, Laos, Perzië, Cambodja, Afghanistan en India overtreffen de school jongens in aantal de meisjes met honderd percent. De grootste moeilijkheid is even wel de permanente toeneming van het aan tal schoolkinderen, hetgeen wordt veroor zaakt door de daling van de sterftecijfers en de toenemende geboorteoverschotten in alle Aziatische landen. De nieuwe aanwas van onderwijzers en leraren houdt hiermee geen gelijke tred. Dit vraagstuk kan, volgens de heer Natarajan, worden opgelost door verbete ring van de loon- en arbeidsvoorwaarden der onderwijzers, waardoor het ambt aan- trëkkëlijk wordt. De heer Natarajan noem de in zijn verslag enkele maatregelen, die wellicht 't. onderwijzerstekort kunnen op heffen. De regeringen dienen de bouw te financieren van woningen voor onderwij zers ten plattelande. De nationale onder wijzersorganisaties moeten zieken- en ver zorgingsfondsen oprichten en ten aanzien van loon- en arbeidsvoorwaarden dient geen onderscheid te worden gemaakt tus sen mannen en vrouwen. Ook de gehuw de onderwijzeres moet gelijkwaardig wor den behandeld. Tenslotte vestigde de heer Natarajan de aandacht op de mogelijkhe den tot onderwijsvernieuwing zoals deze onder andere in India, de Philippijnen en Thailand reeds tot ontwikkeling is geko men. Voorts bepleitte hij de noodzaak van meer en beter regionaal-Aziatisch con tact tussen de onderwijzersorganisaties. De afgevaardigden luisterden vanoch tend voorts naar soortgelijke verslagen over de onderwijssituatie in Afrika en de beide Amerika's Over de W.C.O.T.P.--acti viteiten in Afrika zei de heer Bennett Cauley uit Ghana onder andere, dat bij de opvoeding van de jonge generatie re kening moet worden gehouden met de ty pisch Afrikaanse waarden, maar ook die nen de waarden, die de Europese opvoe ders introduceerden, niet te worden ver- ontachtzaamd. De spreker noemde hier van liefde voor het werk, respect voor vrouwen, zelfrespect en waardering voor nieuwe denkbeelden. „Er wordt teveel verteld, maar te weinig gediscussieerd over het Afrikaanse onderwijs", zo zei hij. „Het zelf denken dient te worden bevor derd zowel bij de leiders als de massa". De heer Cauley, die bijzonder dankbaar was voor de grote medewerking van de onderwijzersfederatie bij de opbouw van het onderwijs in Afrika, beschouwde het stimuleren hiervan als een zaak van de wereldonderwijzersorganisatie. Het nieuwbenoemde hoofd van de Neder landse diplomatieke missie in Indonesië, mr. J. Vixseboxse, is, vergezeld door zijn echtgenote, te Djakarta aangekomen. Bij zijn aankomst op het vliegveld verklaarde hij aan journalisten dat hij zijn uiterste best zal doen voor een verbetering van de betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland. Op een vraag over het zenden van het Nederlandse smaldeel naar Nieuw-Guinea antwoordde de heer Vixseboxse, dat het beter is, daarover niet te veel te praten. De heer Vixseboxse werd op het vlieg veld verwelkomd door zijn voorganger, de heer W. A. Frowein, en door ambtenaren van de Nederlandse diplomatieke missie in Indonesië. In de laatste weken komen er in de Waal bij Nijmegen, die ter plaatse drie honderd meter breed is, weer vele vissen boven drijven, die zware vergiftigingsver schijnselen vertonen. De oorzaak is gelegen in een sterke verontreiniging van het rivierwater, die in hoofdzaak veroorzaakt worden door het. lozen van onzuiver water en afvalprodukten door Duitse industrieën langs de Rijn. De middag vóór haar 21ste verjaardag heeft Prinses Irene een bezoek gebracht aan de Floriade. In gezelschap van haar grootmoeder, Prinses Armgard, kwam zij in haar auto voorgereden, liet aan de hoofdingang toegangskaartjes kopen en be gaf zich daarna naar het rosarium achter het museum Boymans-Van Beuningen. Daar hebben de vorstelijke bezoeksters, gezeten op een bank, wel een uur lang van de prachtige aanleg genoten en het langs- paraderende publiek gadegeslagen, zonder dat iemand van de bezoekers hen herkend heeft. B. en W. betalen schade. In de ge meenteraad van Bergen (Limburg) was nogal wat ontstemming gewekt, doordat B. en W. zonder toestemming van de raad een partij gebruikte materialen die op een door de gemeente aangekocht terrein- tje lagen voor niets hadden laten weg halen. De burgemeester heeft nu in de raad meegedeeld, een derde van de waar de van het materiaal (de totaalwaarde zou 2.000 belopen) te zullen vergoeden. De twee wethouders zouden dan ook elk een derde van de schade moeten dragen. Politic-mutaties. Met ingang van 1 augustus is benoemd tot commissaris van politie te Breda de heer H. L. Pijls, totnu- toe commissaris van politie in Eindhoven. Eveneens met ingang van 1 augustus is eervol ontslag verleend aan Th. B. P. van Roosmalen, commissaris van gemeente politie te Utrecht, met dankbetuiging voor de langdurige diensten als zodanig bewe zen. Familiereünie. Ongeveer 224 Neder landers met de naam Luitwieler zullen za terdag 6 augustus in Vlissingen bijeen komen voor het houden van een familie reünie. Vlissingen is hiervoor gekozen om dat in 1742 de eerste Zwitserse Leytwyler zich daar vestigde. In Zwitserland wonen meer dan 700 personen van die naam, die eens in de drie of vier jaar in het Zwit serse plaatsje Leutwil bijeenkomen. Eni gen van hen zijn uitgenodigd voor de bij eenkomst in Vlissingen. Morgen komt een gezelschap van onge veer honderd Zwitsers in Rotterdam aan. Het bestaat uit zestig Leytwylers en het muziekgezelschap „Leutwil", dat de bijeen komst zal opluisteren; Morgenmiddag con certeert het muziekgezelschap op de „Flo riade" in Rotterdam. Miljoenenactie. De gereformeerde „Stichting Steun Kerkbouw" zal in het voorjaar 1961 starten met een 7 miljoen actie. Marechaussee gestraft. De krijgsraad in Den Haag heeft een 27-jarige beroeps- marechausee eerste klas uit Den Haag conform de eis veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en ontslag uit de militaire dienst, zonder de bepaling dat hij niet meer bij de gewapende macht zal mogen dienen. De marechaussee was ervan beschuldigd, dat hij in juni van dit jaar, toen hij dienst deed als wachtcommandant bij het konink lijk paleis Huis ten Bosch, een meisje, dat inlichtingen kwam vragen, had toegelaten tot de terreinen rond het paleis en ge tracht had een afspraakje met haar te maken. Kind verdronken. Het stoffelijk over schot van het vermiste Katwijkse jongetje is donderdagmiddag uit een vaart achter de Kalkzandsteenfabriek in Katwijk op gehaald. (Ydn.ónze Arhsterdapise rédacteur) De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft het gemeentebestuur van Amsterdam goedkeuring verleend voor de bouw van een congresgebouw aan het Europaplein als onderdeel van het nieuwe RAI-tentoonstellingscomplex. Het congresgebouw, waarvan de bouw zo spoedig mogelijk zal beginnen, zal uit één grote en zes kleine vergaderzalen be staan. De grote zaal wordt voorzien van een uitgebreide toneelaccomodatie, waar door deze als schouwburgzaal kan worden gebruikt. De bouwkosten zijn geraamd op ongeveer 10 miljoen gulden. De tot standkoming van het nieuwe RAI-complex vordert overigens snel. Het zal op 2 februari met een grote personen autotentoonstelling worden geopend. Publieke werken is inmiddels begonnen met de aanleg van het omringende wegen net en van de parkeerterreinen. De nieuwe R.A.I. is aan de zuidrand van de stad bijzonder gunstig gelegen. Het grote voor plein zal 400 auto's kunnen bevatten, ter wijl in de onmiddellijke nabijheid parkeer gelegenheid komt van nog eens 2000 auto's. Tevens wordt in de komende maanden een begin gemaakt met de aanleg van de 85 meter brede Europa-boulevard, die in de richting van de Amstel zal lopen en die een parkeergelegenheid krijgt voor ruim 2500 auto's. Langs deze boulevard komt in de toekomst een uitgestrekt terrein, bestemd voor tentoonstellingen, kermissen en circus-voorstellingen. Het Europaplein belooft een zeer repre sentatief plein te worden, dat zeer gemak kelijk bereikbaar azl zijn vanaf de Utrecht- seweg en een goede verbinding krijgt met de wegen naar Den Haag en Haarlem. De nieuwe Rotterdamseweg, rijksweg nr. 3, zal op het Europaplein uitmonden. Het zandlichaam van deze direkte verbinding Amsterdam-Rotterdam is ten zuiden van de hoofdstad reeds gereed. NIEUW VIADUCT IN GEBRUIK Het nieuwe wegencomplex tussen Haar lem-Noord en Santpoort nadert nu snel zijn voltooiing. Donderdagmiddag heeft het uit het noorden komende verkeer al ge bruik kunnen maken van het viaduct over de Hoofdstraat. Bommenrek opgevist. Een Stellen- dams vissersvaartuig heeft tussen Scheve- ningen en Hoek van Holland een stuk van een vliegtuig, waarin zich een bommenrek met bommen bevindt, opgevist. Het vaar tuig is naar Hoek van Holland gesleept. De mijnopruimingsdienst zal het schip eerst buitengaats onderzoeken. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig gebied van hoge luchtdruk strekt zich nu van Groenland tot over het zeegebied ten westen van de Azoren uit. Het blokkeert de circulatie op de Oceaan, zodat er van die kant geen storingen meer naar West-Europa kunnen komen. Boven Scandinavië bevindt zich eveneens een gebied van hoge druk. Daaromheen stroomt polaire lucht, die uit Noord-Rusland is ge komen, in de richting van Schotland. In West- en Midden-Europa blijft de luchtdruk tamelijk laag. De oude depres sie in Noordwest-Duitsland is nu vrijwel opgevuld. Ze veroorzaakte vanmorgen al leen nog in de omgeving van Hamburg en Bremen zware bewolking en enige regen. Een andere depressie, die grotere activi teit vertoont, is via Spanje Zuid-Frankrijk binnengekomen. Ze koerst naar de noorde lijke rand van de Alpen en veroorzaakt in Zwitserland, Zuid-Duitsland en Oostenrijk regen. In onze omgeving blijft als gevolg van de bovengenoemde drukverdeling de wind noordoostelijk. Er kunnen daardoor nog enkele wolkenvelden uit Noord-Duitsland binnendrijven, maar in het algemeen zal het tamelijk zonnig blijven. De kans op regen is klein. WERKRAPPORTEN T«mperatur«n; bultan- an binnenlandheden- a SiI morgen 7 uur. Neerslag: A3 laatste 34 am Zaterdag 6 augustus Zon op 5.09 uur, onder 20.22 uur. Maan op 19.45 uur, onder 4.17 uur. Maanstanden 7 aug. 3.41 uur volle maan. 14 aug. 6.37 uur laatste kwartier. 22 aug. 10.16 uur nieuwe maan. 29 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag ^vater in IJmuiden Vrijdag 5 augustus Hoog water 1.39 en 14.13 uur. Laag water 9.42 en 22.12 uur. Zaterdag 6 augustus Hoog water 2.32 en 15.04 uur. Laag water 10.37 en 23.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Lissabon licht bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt mist mist mist zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regen onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. regenbui onbewolkt onweer zwaar bew licht bew. regen zwaar bew. regen regen licht bew. regen half bew. zwaar bew licht bew. half bew. nno 19 n 22 no 22 windst. 19 verand. 22 windst. 20 windst. 23 ono 23 ono 15 n 18 windst. ono 21 windst. 16 windst. 21 n 22 windst. 23 no nno w z O zzo no wzw 22 25 27 26 24 16 25 24 windst. 25 n 26 windst 25 zo 24 wzw 26 windst. 30 nno 27 w 27 nnw 0 0 0 0,1 0,4 0 0 0 0 0 31 12 17 5 0 0,4 8 20 15 0 4 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2