!iWbite Label Afrikanen krijgen meerderheid in Nyassalands parlement Liefdemaaltijden op het Eucharistisch Congres r NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Immobilisme Veldmaarschalk Schörner in vrijheid gesteld MacLeod overbrugde een diepe kloof Rafael Trujillo wordt gedelegeerde bij UNO X-15 vloog 3 keer zo snel als geluid ENGEL VRIJDAG 5 AUGUSTUS I960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Van dag tot dag Verhit door koelkast Baby als medeplichtige NA AFLOOP EEN SCOTCH WHISKY! Volledige vrijheid beloofd aan Dominicanen L'Express weer in beslag genomen in Algerije Minister Klompé sprak voor 5000 onderwijzers yOp de f ^Praatótoel Sinds in december 1958 de onderhande lingen met Engeland over de oprichting van een grote vrijhandelszone werden af gebroken is het enige werkelijk belangrij ke feit dat van dit Europese front ge meld kan worden, de oprichting van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) door Groot-Brittannië en zes andere lan den het vorig jaar. En over die nieuwe economische coalitie kan de rechtgeaarde Europeaan tot dusver allesbehalve in zijn nopjes zijn. Onmiskenbaar is deze door Engeland geïnspireerde blokvorming be doeld als tegenwicht tegen de voortschrij dende integratie van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap. Nu wordt er door de leden van de EVA altijd verkondigd dat deze zone het ont staan van de grote Europese integratie op den duur zal vergemakkelijken omdat de „zes" en de „zeven" tarieftechnisch en qua industriële ontwikkeling, die het ge volg is van het werken voor een grotere markt, even sterk zullen zijn. Zij zullen elkaar dan wannéér wordt er nooit bij gezegd als gelijkwaardige broeders in de kunst kunnen vinden. Het kwartaalbericht van de Economi sche Commissie voor Europa van de Ver enigde Naties wijst echter in een geheel andere richting. De ledenlanden richten zich in hun export steeds meer op elkaar, als gevolg van de reeds doorgevoerde ta riefsverlagingen die echter niet van zo ge weldige betekenis zijn, maar vooral om voor de toekomst, als de tarieven werke lijk afgeschaft zijn, zich een plaats op de gemeenschappelijke markt te hebben ver schaft. De verlaging van de tarieven brengt ons dan meteen op het tweede, hoe\ 21 niet zo saillante, feit van de versnelling der E.E.G., het „plan Hallstein", dat de ge meenschappelijke markt ongeveer vijf jaar eerder dan oorspronkelijk was voor genomen wil verwezenlijken. Dit plan, dat zoals bekend inmiddels is geratificeerd, had als primair doel het onder druk zetten van de EVA-landen en vooral van Enge land om zich bij de E.E.G. aan te sluiten. Na de beslissing van Engeland, voorlo pig geen aansluiting bij de „zes" te zoe ken, kan men gevoeglijk aannemen dat deze opzet in eerste instantie nog niet is gelukt. Zoals gezegd, verklaren beide blok ken regelmatig van hun liefde voor een groot Europees verband, maar men kan niet anders dan tot de conclusie komen dat hier een zeer hoffelijke lippendienst aan. een voor de zogenaamde „realpoliti- ker" schimmig ideaal wordt bedreven. "Tégen deze achtergrond krijgen ge sprekken als die welke tussen Adenauer en De Gaulle vorige week zijn gehouden iets onwerkelijks. De oude generaal droomt van een grote Europese confedera tie van nationale staten, die een gemeen schappelijk buitenlands beleid in de strijd tussen Oost en West zou voeren. Daarin zou dan ook op de een of andere wijze een plaats voor Engeland moeten zijn. Vooral omdat Amerika door de op handen zijnde presidentsverkiezingen gedurende een half jaar vrijwel niet in staat zou zijn lei ding aan het Westen te geven, zou Europa thans een opgelegde kans hebben zich een eigen positie te verwerven. Dit nu is in principe niet onjuist, maar de tóepassing ervan is een geheel andere zaak. Een confederatie is men denke aan de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden in het algemeen een zwak ke staatkundige formatie. Adenauer schijnt trouwens steeds meer onder de in druk te komen van de gevaren die drei gen juist ook op politiek gebied van de splitsing van Europa in twee economi sche blokken. Men kan rustig zeggen dat dit het kern probleem vormt van de actuele Europese situatie. Een politieke confederatie zou zonder oplossing van dit vraagstuk bij voorbaat al in zichzelf gespleten zijn en dus uiterst zwak. Er kan pas sprake zijn van een eigen Europese politiek wanneer het nu al anderhalfjaar bestaande immo bilisme op dit punt wordt doorbi-oken. Het gaat er ernstig op lijken dat daarvoor staatslieden van een andere generatie aan het roer van de leidende Europese landen moeten komen, met een frisse kijk op de problemen en met de bereidheid eventueel offers te brengen. De schema's waarin de staatslieden van thans denken lijken door hen niet meer door gedurfde nieuwe ver vangen te kunnen worden. En dat zou nu juist zijn wat nodig was, ook al om de Europese zaak dichter bij „de man in de straat" te brengen. Advertentie Er moest mannenkracht aan te pas komen, schrijft Mevrouw O.-de B., om de koelkast te verplaatsen, toen ik de keuken eens extra-goed wou schoon maken. Nou. ik heb nog nooit een man zó warm zien worden van een koelkast als mijn man op dat moment Ik gaf de „stakker" maar gauw een Boldoot. Towelette. „Hèèè", zei hij. toen hij zich lekker verfrist had, „zo'n doekje is toch maar het toppunt van koeltechniek. Wat kost het eigenlijk?" „Maar 20 cent" Heerlijk ook op reis. en in warme zalen Neem een doosje van 5 stuks voor 1.-. MüNCHEN (UPI) De voormalige Duitse veldmaarschalk Ferdinand Schör ner is uit; de gevangenis ontslagen na twee jaar uitgezeten te hebben van de vieren eenhalf, waartoe hij veroordeeld werd we gens zijn harde optreden in de laatste dagen van de oorlog. Hij werd voorwaar delijk vrijgelaten, zo deelt het Beierse mi nisterie van Justitie mee, vanwege zijn slechte gezondheid. Schörner zat gevangen in de gevangenis van Landsberg, waar Hitler na zijn mislukte putsch van 1923 zijn „Mein Kampf" schreef. Tijdens zijn Russische krijgsgevangenschap stierven zijn vrouw en oudste zoon. De nu 68-jarige Schörner vertoefde van 1945 tot 1955 in Russische krijgsgevangenschap. Na zijn terugkeer werd hij veroordeeld omdat hij in de laatste dagen van de oorlog een dronken soldaat, die van het front weg reed, zonder proces liet neerschieten en hetzelfde probeerde met twee officieren Schörner stond bekend als een dienstklop per. In de laatste dagen van de oorlog trad hij met onverbiddelijke strengheid op tegen alle tekenen van zwakte. WENEN (UPI) De hele buurt zag al tijd met vertedering neer op de jonge moeder, die met zoveel trots haar baby in de wagen voortduwde. „Wat is Anna Schönauer toch een voorbeeldige moeder weer of geen weer, haar dochtertje zal frisse lucht hebben", zo werd gezegd. En de buurt werd zo in beslaggenomen met het bewonderen van Anna Schönauer's ba by, dat ze er niet aan dacht ook eens naar de kinderwagen te kijken. Anna Schön auer was een goede moeder, en uitgesla pen ook. Wie zou er immers op de gedachte van diefstal van kinderwagens komen, wan neer daarin een rozige baby lag en een liefhebbende moeder er achter liep? Toch ging ook hier de kruik zolang te water tot ze brak. En Anna Schönauer gaat voor twee jaar de gevangenis in omdat ze vijf tien kinderwagens gestolen had. Advertentie mMIMh,. Etalages kijken gezellig winkelen. Na afloop even uitrusten en napraten onder het drinken van een verrukkelijk glas échte White Label Scotch Whisky. - Onvergelijkelijk lekker, vooral danCheers Imp. Wilmerlnk Muller - iiiïSEL (Van onze correspondent) LONDEN De conferentie over het Britse protectoraat Nyassaland is tol aller verrassing een groot succes geworden en een triomf voor Mac Leod, de voor uit- strevende en briljante Britse minister van koloniën. Mac Leod erkende, dat hij niet op het thans bereikte resultaat had dur ven hopen. Toen de besprekingen tien dagen geleden in Londen begonnen leek het of er weinig kans was dat zij zouden slagen. Dr. Hastings Banda, de leider van de nationalisten, hield een onverzoenlijke openingsrede, maar Mac Leod wist zijn vertrouwen en dat yan de andere gedele geerden, waaronder felle tegenstanders van Banda, te winnen. Het gevolg is, dat met volledige overeenstemming een voor lopige compromis-oplossing is gevonden, welke door alle betrokkenen als een stap in de goede richting, namelijk in die van zelfbestuur, berustende op een Afrikaan se meerderheid, in de wetgevende verga dering, wordt beschouwd. Een jaar geleden was dr. Banda als ge volg van de onlusten, waarbij de levens van de kolonisten werden bedreigd, in de gevangenis geworpen. Zelfs een Britse commissie van onderzoek moest openlijk erkennen, dat Nyassaland een politie staat was geworden. Dit alles is thans ra dicaal veranderd. Banda gaf gisteren in zijn slotrede toe, dat de Britse regering een risico liep toen hij in april van dit jaar werd vrijgelaten. Het is van groot belang, dat Banda die 40 jaar lang arts in een Londense volksbuurt was en geen haat koestert tegenover de Engelsen thans hulde bracht aan Mac Leod. Hij verklaarde, dat de manier waar op de minister de conferentie heeft be handeld, het vertrouwen in hem nog heeft verhoogd. Alle gedelegeerden beloofden, dat zij er voor zullen zorgen, dat de nieuwe constitutie op goede wijze zal wor den uitgevoerd. Mac Leod prees op zijn beurt Banda, dat deze bereid was tot ge ven en nemen. De conferentie was volgens Mac Leod het bewijs dat de mensen van verschillend ras, uitgaande van scherp verschillende standpunten, overeenstem ming kunnen bereiken. Er is thans een belangrijke schrede gedaan op de weg van CIUDAD TRUJILLO (UPI) De nieuwe president van de Dominicaanse republiek Joaquin Balaguer heeft donderdag de ster ke man van de republiek, generalissimo Rafael Trujillo, benoemd tot leider van de 20 man omvattende Dominicaanse de legatie naar de komende zittingen van de UNO-Assemblee in New York. Tujillo, die van 1930 tot 1938 en van 1942 tot 1952 president van de Dominicaanse republiek is geweest, was in 1952 korte tijd delega tieleider. Ealaguer zei, dat op de agenda van de U.N.O. punten voorkomen die .voor verschillende Latijns-Amerikaanse staten van belan- zijn". De benoeming van generalissimo Tru jillo heeft enig opzien gebaard. Als eerste officiële daad had Balaguer kort tevoren twee leden van de Trujillo-fami- lie uit de regering gewipt. Het waren se cretaris voor de strijdkrachten Jose Gar cia Trujillo en de secretaris van het ka binet van de president Luis Ruiz Trujil lo. President Balaguer heeft groter vrijheid beloofd en algemene verkiezingen in 1962. Op een persconfertntie deelde hij mee dat het volk onder zijn bestuur volledige vrij heid van kiezen zou hebben. De 53-jarige Balaguer, een advocaat en auteur, is li beraal wat zijn politieke instelling betreft. Hij is de eerste „onafhankelijke" presi dent van de Dominicaanse republitk in 22 jaar. De macht is sinds vele jaren zon der onderbreking in handen gweest, van de gebroeders Rafael en Hector Trujillo. Overigens roemde Balaguer generalissimo Trujillo als „vader des vaderlands". koloniaal bestuur naar democratie. Het be tekent het begin van de ontwikkeling van Nyassaland als een Afrikaanse staat. De Britse gouverneur blijft voorlopig verant woordelijk maar zal worden geadviseerd door een raad van ministers bestaande uit Afrikanen en Europeanen. Deze minis ters zullen worden aangewezen uit een ge kozen kamer, waarin de Afrikaners voor de' eerste maal een meerderheid zullen bezitten. Volgend jaar zullen verkiezingen worden gehouden, gebaseerd op een voor lopig nog beperkt kiesrecht. Het thans be reikte resultaat is voor de Engelsen ver heugend, vooral nu het zich aftekent te gen de achtergrond van de chaos in Kon go, waar verzuimd werd de inheemsen op hun onafhankelijkheid voor te bereiden, en tegen die van de Unie van Zuid-Afrika. Mogelijk hebben juist de gebeurtenissen in Kongo een matigende invloed op de Afri kaanse leiders van Nyassaland uitgeoe fend. Banda verklaarde ruiterlijk, dat hij hét standpunt van de Britse regering vol ledig begrijpt. Oorspronkelijk had Banda zelfs in september een. algemeen kiesrecht geëist. Nyassaland telt een bevolking van 3 miljoen. Er zullen 100.000 kiesge rechtigden uit alle rassen zijn. De Britten zijn er na deze conferentie van overtuigd, dat Nyassaland in het Gemenebest zal blijven. Maar de moeilijkheden tussen Nyassaland en de Centraal Afrikaanse Fe deratie, waarvan het deel uitmaakt, duren nog voort. Krachtens de bepalingen van de nieuwe grondwet zullen de Afrikanen voor de eer ste maal een meerderheid hebben in de wetgevende vergadering. De thans 27 le den tellende vergadering van wie 7 Afrikanen zal worden uitgebreid tot 33 leden, van wie 20 Afrikanen. Dr. Has tings Banda verklaarde naar zijn land te zullen teruggaan „vastgesloten te werken voor de grondwet, waarover thans over eenstemming is bereikt." Joe Walker (links) met twee andere testpiloten voor het experimentele Bell-raketvliegluig X-15 waarmee hij donderdag driemaal zo snel vloog als het geluid en waarmee hij eens een wipje boven de dampkring uit hoopt te maken. -W EDWARDS Californië (UPI) De met raketmotoren uitgeruste X-15 heeft donder dag driemaal zo snel als het geluid gevlo gen en vestigde een wereldsnelheidsrecord van 2.150 mijl (3.450 km.) per uur. De 38-jarige testpiloot van de N.A.S.A. (National Aeronautics and Space Admini stration nationaal bureau voor lucht en ruimtevaart), Joe Walker, bestuurde het experimentele vliegtuig. Hij brak het snelheidsrecord van capt. PARIJS (Reuter) De autoriteiten in Algiers hebben opnieuw de voor Algerije bestemde oplage van het weekblad „L'Ex press" in beslag genomen. Aanleiding hiervoor is een artikel van de hoofdredac teur Servan-Schreiber, die schrijft dat de oorlog in Algerije „zijn loop heeft her vonden". (Van onze speciale verslaggever) München, 5 aug. Het Eucharistische Con gres heeft een poging gedaan om een oud christelijk gebruik in ere te herstellen, de liefdesmaaltijd (agapè), na de viering van de eucharistie of het avondmaal, waartoe de beter-gesitueerde christenen hun min derbedeelde broeders uitnodigden. In vijf van de grootste Münchense restau rants, onder andere in het beroemde Hof- brauhaus had de congresleiding ongeveer vijfhonderd gasten voor het middagmaal uitgenodigd. Het maal was geschonken door de broeders uit de .Verenigde Staten, de wijn door de gelovigen uit de Paltz en het fruit door Beieren. Op lange tafels stonden aarden kruiken met wijn en kor ven wit brood. De maaltijd bestond ver der uit ham, eieren, kalfsvlees, groente, rijst en paddestoelen, sla en fruit. In het restaurant „Scholastika" zou kar dinaal Alfrink van Utrecht als gastheer optreden, maar hij werd door kardinaal Koenig van Wenen vervangen. De kerk vorst ging langs de tafels en gaf aan elk van de gasten een stuk brood. Daarna werd er gegeten, terwijl een koor liederen zong. Hiermee werd de gedachte tot uit drukking gebracht dat de gelovigen die op gelijke wijze deelhebben aan de geeste lijke goederen, ook, in zekere zin, gelijke- lijke deel dienen te hebben aan de aardse goederen. In de grote zaal op het tentoonstellings terrein kwamen gistermiddag meer dan vijfduizend onderwijzers en onderwijzeres sen bijeen om een toespraak van minister Marga Klompé aan te horen, getiteld: „Euchariste het middelpunt van ons leven". Minister Klompé gaf eerst in feilloos Duits een analyse van onze huidige tijd, waarin de mens tevergeefs zoekt naar de zin van het leven. Zij wees op de nood zaak van een religieuse overtuiging, waar door vooral ouders en onderwijzers de aan hen toevertrouwde jeugd leiding en zeker heid kunnen geven. Op grond van zulk een overtuiging zijn wij christenen bereid om dagelijks offers te brengen, want wat de jeugd van ons verwacht zijn geen woor den, maar daden en vooral een voorbeeld. Wanneer ons soms het gevoel bekruipt, aldus minister Klompé, dat deze taak te zwaar voor ons is, dan moeten wij ons op het verleden bezinnen, want twintig eeu wen christendom leveren het bewijs van offervaardigheid, heldenmoed en van ver trouwen, waartoe ook wij in staat worden gesteld, aldus de minister. Er is in de wereld een diep verlangen haar een allen omvattende menselijke ge meenschap, die in vrede, rechtvaardigheid en vrijheid leeft. Het is uiterst tragisch, dat atheïstische ideologieën en pseudo-ide- ologiëen de verwezenlijking van dit doel in de weg staan. Dr. Klompé zei verder, dat de spanning tussen de atheïstische com munistische landen en het vrije Westen kan worden aanvaard. De spanning tussen Europa en de jonge Afrikaanse en Azia tische landen, als gevolg van ressentiment bij laatstgenoemde landen tegen de vroe gere kolonisators, dient echter te worden overwonnen. De christenen moeten de eersten zijn om de zich ontwikkelende landen te hel pen. Een waarachtig christen kent geen rassendiscriminatie of haat, doch be schouwt iedereen als zijn broeder, aldus dr. Klompé. Succes Begunstigd door het mooie weer is het congres in de laatste dagen een groot succes geworden. Tot nu toe werden meer dan een half miljoen deelnemers geregis treerd. Daarnaast echter stromen nog elke dag vele duizenden nieuwe deelnemers toe uit de omgeving van München en uit geheel Beieren. Elke dag van het Eucharistische Con gres is nu aan een speciaal doel gewijd. Donderdag stond het in het teken van het priesterschap en de naastenliefde. In elf kerken van de stad werden priesters ge wijd. Mrlbur-Apt, gevestigd-in de Z-2, voorloper van de X-15, op 17 september 1956.- Mil- bur die een snelheid- van 2.094 mijl per uur wist te bereiken, kwam tijdens de vlucht om het leven toen het toestel uit eenviel. De X-15 werd met een bommenwerper van het type B-52 de lucht ingenomen tot een hoogte van 15.000 meter en daar op bevel van Walker losgelaten. De vlucht duurde van 8.58 uur toen het toestel werd losgelaten tot 9.08 uur toen het op de bedding van een uitgedroogd meer landde. Vier minuten van de vlucht werden met de motoren aan afgelegd, de rest in glijvlucht. De X-15 is uiteindelijk bestemd om met snelheden van 4.000 mijl per uur te vliegen en hoogten van ruim 100 mijl te bereiken. Even luchten Daar bij die bovenramen van mevrouw Keel was het weer uitverkoop. Een hele ris net-gedragen dames-, heren- en kinder kleding hing daar te hangen. En dat met zulk heerlijk weer! „Bennu nou nog niet schoon?" riep me vrouw Hoeksema belangstellend. Ja, schoon was ze wel. Ze deed 't alleen maar vanwege de frissigheid. En om de mot. „En de tapijtkever, mevrouw Hoekse ma!" riep ze dreigend uit tussen een col- bertcostuum en een jel gebloemde soep jurk. „Die is d'r niet meersuste me vrouw Groentje. „En ze zijn net aangespoeld!" klonk op nieuw de dreigende stem tussen de zacht- deinende kledingstukken. „Dat waren geen tapijtkevers, buur vrouw," riep mevrouw Hoeksema. „Dat waren Coloratuurkevers". „Nou, maar die vreten in je goeie goed!" klonk het angstig vanuit de uitverkoop. „Wat heppu daar een leuke due-pjès hangen," zei mevrouw Groentje toen, en met die opmerking waren de dames waar ze wezen moesten. Mevrouw Keel haalde het geval van de haak en legde het breeduit over de ven sterbank, zodat de dames beneden de kwaliteit konden zien. Ze knikten goedkeu rend. „Die bontmantel van u is anders ook nog netjes," merkte mevrouw Groentje op. Toen kwam na veel wringen de bontman tel van de haak een maaksel van één of andere vaalbehaarde duistere diersoort. „Mmmmm", monsterde mevrouw Bril. Als je 'm eenmaal hebt, kan je d'r niet meer van buiten." zei mevrouw Keel. „Maar ja ,'t kost wat!" „Dat zie je zó", beaamde mevrouw Bril vakkundig. „Hij is prachtig," zei mevrouw Hoekse ma,. Drie uur later hing de hele garderobe aan de voorkant. Vanwege de frissigheid en de mot. Daar hingen mevrouw Blèrsma, en me vrouw Ei van daarnaast, en mevrouw Bal- poot die van d'r man af is, en mevrouw Draad van die zeeman, en mevrouw Knoest die daar boven inwoont, en mevrouw Hup die daar tussen door woont. En nu begon dit hele verhaal van voren af aan. Maar aan de achterkant draaide het vervolg: „Zag je die zakjapon? Meer zak dan ja pon. Wie draagt nou op die leeftijd „Bovendien wat een kwaliteit. Zo'n prul heeft hooguit een tientje gekost". „En d.'r zat nergens geen coupe in. In die bontmantel ook niet". Wat was dat nou voor soort? Ach mens, dat was niet echt wat dacht je. „Phhhfffsmaalde mevrouw Bril. „Ik mag er zó één kopen van Piet. Hij zegt, als jij een bontmantel wil, kóóp je 'm meid. Maar dan een echte natuurlijk, niet zo'n schurftige marmot". „Ik ook!" riep mevrouw Hoeksema. „Maar Dirk zegt, dat vrouwen in bont mantels hem aan Kaninefaten doen den ken. En daarom wil ik d'r geen hebben". ,,'k Vin 't-trouwens zielig", zei mevrouw Groentje:' Mevrouw Bril siste: 'k Mag lijen, dat er een engerling in d'r bontje komt". Waar op mevrouiv Hoeksema: „Als ik een mot was, zou ik d'r nog geen hap van blieven!" Paula Spotter Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 Excommunicatie. De islamitische schrift geleerden van Syrië hebben donderdag een resolutie aanvaard, waarin zij stel len dat de sjah van Perzië zich door het erkennen van Israel „buiten de Islam heeft gesteld". De erkenning wordt een „imperialistische daad om de Pales tijnse kwestie te liquideren" genoemd. De schriftgeleerden, die hun steun aan de politiek van president Nasser van de V.A.R. betuigen, dringen er op aan, dat de Arabische vorsten hun betrekkingen met de sjah verbreken. Martelaren. In Japan is thans een monu ment opgericht ter nagedachtenis van generaal Hideki Tojo en zes andere Ja- penners die als oorlogsmisdadigers zijn opgehangen. Het monument heeft de naam gekregen van „monument der ze ven martelaren". Het monument „kijkt" in de richting van de Verenigde Sta ten, die door de mensen, die het hebben laten bouwen, schuldig worden geacht aan de laatste oorlog in het Verre Oos- ten. Belangstelling. Het toeristenverkeer in Is rael is dit jaar met veertig percent toe genomen ten opzichte van vorig jaar. Het afgelopen halfjaar bezochten 56.000 bui tenlanders Israel. Pas op. Tijdens baggerwerkzaamheden in de Filipstadhaven van Oslo, op de plaats waar vandaag het Nederlandse schip Rotterdam zal meren, is donderdag een bom van 50 kilo ontdekt. De Rotterdam is het grootste schip dat ooit in de ha ven van Oslo is aangekomen. Daarom was uitdieping van de haven noodzake lijk. De bom, uit de Tweede Wereldoor log, lag tien meter diep. De Rotterdam heeft een diepgang van negen meter. Het projectiel zal in de Oslofjord tot ontploffing worden gebracht. Over de schreef. Tsjechoslowaije heeft dondardag bij West-duitsland gepro testeerd tegen „herhaalde schendingen" van de grens dom- Duitsers. In de afge lopen 3 maanden zou de grens 33 maal door Duitsers zijn overschreden. „De schendingen zijn klaarblijkelijk bedoeld om onrust in het grensgebied te schep pen en kunstmatige grensincidenten uit te lokken, zoals wordt bewezen door soortgelijke provocaties aan de weste lijke grens van de Duitse democratische republiek". Tekort. Ook in Australië heeft men veel te weinig onderwijzers en onderwijzeres sen. Alleen al in de staat Nieuw-Zuid- Wales komt men er 7.000 tekort. Lawine. Vijf bergbeklimmers zijn bij een beklimming van de ruim 4000 me ter hoge Argentière-piek, in de Franse Alpen, onder een ijslawine bedolven en om het leven gekomen. Drie hunner hadden de Franse nationaliteit. De bei de andere waren Nieuwzeelanders. De doden behoorden tot een groep van zes. De zesde, 'n Fransman, stortte 185 meter omlaag in een gletsjer, doch hij over leefde de val. Deze overlevende werd door een hefschroefvliegtuig gered en naar een ziekenhuis overgebracht. Reden. Radio-Peking meldde donderdag avond dat de communistisch-Chinese „Vereniging voor bestudering van rechts- en politieke wetenschappen" be sloten heeft uit de internationale vereni ging voor het recht te treden. Als reden werd opgegeven, dat de internationale vereniging „de Amerikaanse imperialis ten steunt in hun streven om twee Chi na's te laten bestaan". Ook wordt het de vereniging kwalijk genomen dat zij „hardnekkig het gebied Tibet als een land betitelt." Verder. De merikaanse marine heeft don derdag met succes van het land af een „Polaris" gelanceerd, die een afstand van 2.400 km aflegde. De grootste door een „Polaris" afgelegde afstand was tot dusver 1850 km. De raket is, zo als bekend bestemd voor duitboten. Alcohol. Een bloedonderzoek heeft uitge wezen, dat de bestuurder van de Ween- se tram welke met een grote snelheid op een andere reed en daarbij ook zelf om het leven kwam het equivalent van anderhalve liter wijn moet hebben ge dronken. Ooggetuigen hadden reeds het vreemde gedrag van de man opgemerkt. Achttien mensen zijn om het leven ge komen en vele gewond. Nakijken.West-Duitsland heeft Italië for meel om uitlevering gevraagd van Lud- wig Zind, die maandag op verzoek van Interpol in Napels werd gearresteerd. Zind is wegens antisemitisme in de Bondsrepubliek tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het Italiaan se ministerie van justitie moet thans binnen zestig dagen beslissen of het Italiaans-Duits' uitleveringsverdrag van 1942 voorziet i" deze mogelijkheid. Defect Door een defect in de stuurinrich ting is donderdag een autobus in een voorstad van Rio de Janeiro in een ri vier gereden, waardoor vijftien van de 22 inzittenden verdronken. De overige werden gewond.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3