In Aix was er -met Mozart- dit jaar weinig nieuws, maar toch veel schoons te beleven Met „Spectacle" werd geslaagd tiendaags samenzijn van C.I.S.-jeugd besloten Uitgaan in Haarlem Individuele prestaties van vocalisten glanzende hoogtepunten van festival De negen muzen Cultuurhistorische diorama's in de Vleeshal Walletjesfilm bij N.S. op dood spoor VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 4 AFWEZIGHEID VAN HANS ROSBAUD STERK MERKBAAR Edith Piaf aan de beterende hand De Koningin bescherm vrouwe van N.A.T.U. Nieuw boek van Virgil Gheorghiu verboden Spieghel Historiael MUZIEK Kerkelijk Nieuws DRIE WEKEN VAN HET JAAR, heeft Aix zijn Cours Mirabeau aan de gasten van het festival ter beschikking gesteld en rond de cafétafeltjes kon men hier, gekleed in shirts en ook wel shorts, méér Parijse en internationale muzi kale en litteraire roem verzameld vinden dan bij een wereldpremière in de Parijse Grand Opéra. Poulenc, Auric en Roland-Manuel vertegenwoordigden de muzikale Parijse prominenten terwijl de Franse litteratuur aanwezig was in de personen van Cocteau, Mauriac, Sartre en Simone de Beauvoir, Emile Henriot en nog vele andere en kleinere goden. En dan zijn er natuurlijk alle internationale sterren van het operafirmament: de ronde oubol Marcello Cortis die in zijn rol van Sganarelle in Gounods „Médecin malgré lui" zichzelf een nieuwe pluim op de overvloedig bezette narrekap geplant heeft, de Amerikaanse sopraan Teresa Stich-Randall, nobele en nostalgieke comtesse uit de „Fi garo" en schitterende Dona Anna uit „Don Juan" die zich nu niet minder begenadigd toonde in de sopraansolo van Handels „Messiah" waarvan Pierre Dervaux in de grote kathedraal een uitvoering heeft gegeven die in haar storm achtige tempo een eruptie was van barokke pracht. Naast de „Don Giovanni" en „Le Nozze di Figaro" van meester Mozart zelf had de festivaldirectie, behalve ..La Voix Hu- maine" van Cocteau-Poulenc, Gounods „Le Médecin malgré lui" op het programma geplaatst, een werk dat er, zo dicht in de buurt van Mozart, nog wel bleker uit moest komen te zien, alsmede Vivaldi's „Senna Festeggiante" en Purcells „Dido and Aeneas". Bij die laatste twee werken bleek de muzikale rekening ideaal te sluiten. Maar het visueel-drama- Dirigent Pierre Dervaux tijdens de repetitie van Handel's „Messiah". tische aspect, dat bij een opera toch ook niet helemaal ver onachtzaamd kan worden, was pover. ANTONIO VIVALDI aan wiens „come back", om de sportterm te gebruiken, de secretaris-generaal van het festival Mare Pincherle die een ruim deel van zijn leven aan de bestudering en beschrijving van diens oeuvre wijdde geenszins vreemd is geweest, heeft behalve voor on telbare instrumentale stukken voor grote en kleine ruimte ook nog de tijd gevonden negenenveertig operas te schrijven die, sedert ruim twee eeuwen, zelden of nooit meer worden uitgevoerd. Wanneer men deze „Senna Festeggiante" die men in 1949 voor het festival van Venetië al had op gegraven, heeft gezien, dan valt die ver onachtzaming muzikaal gesproken zeker te betreuren, maar uit het oogpunt van een operadirecteur toch niet zo erg lastig te begrijpen. Ondanks alle motorische kracht en de gespierde lyriek die ook deze partituur weer in overvloed bezit en waar uit Vivaldi's muzikale wederopstanding ip onze tijd vooral wel verklaard moet wor den, mist dit werk dat in 1725 ter oplui stering van de kroningsfeesten van Lode- wijk de vijftiende geschreven werd toch wel ieder element waardoor het als opera vandaag nog bestaansrecht zou kunnen hebben. Wel was de uitvoering, met het discreet-nerveuze orkest onder Pierre Der vaux in de bak, een verrukking voor het oor, maar ook een onding voor het oog (dat wij persoonlijk dan ook maar snel hebben gesloten). BIJ PURCELL's „Dido and Aeneas" la gen de verhoudingen in beginsel evenzo. Ook voor dit meesterwerk dat Purcell op zijn dertigste jaar schreef voor een pen sionaat voor jonge meisjes die wel waar voor hun (school)geld hebben gehad, had Suzanne Lalique in sobere donkergrijze to nen decors ontworpen die, met de aangrij pende ouverture a la Frangaise, onmiddel lijk het drama in zijn atmosfeer van grandeur en mateloze smart en menselijk heid wisten te plaatsen. De ganse drama tische kracht zetelt hier in de muziek waarvan de uitwerking eerder belemmerd dan verhoogd wordt zodra ge engeltjes en DE JEUGDIGE SPAANSE zangeres Te resa Berganza, Dido in Purcell's opera en Cherubinin „Figaro", die een paar jaar geleden in Madrid, waar ze op het conservatorium piano studeerde, door de artistieke directeur van Aix en talent- speurder Gabriel Dussurget toevallig ont dekt werd, heeft zoals vele harer zus ters in de operakunst haar internatio nale carrière in Aix ingezet. Men kan haar 's morgens op de Mirabeau achter een kinderwagen zien wandelen, want nau welijks een maand geleden is ze moeder geworden. Er waren ook, om de stereotiepe uit drukking van de concierge uit onze hbs- tijd te gebruiken, „de absenten die er niet zijn". En het gezicht en de vooroverge bogen gestalte die men ook dit jaar weer het sterkste heeft gemist, behoren zeker toe aan de Oostenrijkse dirigent Hans Ros- baud die in zijn dubbele specialiteit van onvolprezen Mozart-vertolker en fascine rend pleitbezorger van Schönberg en zijn school en nakomelingschap, het festival dertien jaar geleden mede zijn karakter gaf, een karakter waarvan enkele trekken sinds zijn ziekte, vorig jaar, nu wel enigs zins teloor dreigen te gaan. Want in geen dier sectoren bleek de directie er.nog in geslaagd voor Rosbaud evenwaardige plaatsvervangers te vinden. Michael Gie- len, dirigent van de „Figaro", kwam de rappe nerveus-gespannen Mozart-stijl nog het dichtste nabij. Doch de voorstelling van „Don Giovanni" waarin de hoofdrol voor het eerst door een Fransman, Ga briel Bacquier, gezongen werd, leed —on der de Italiaan Alberto Erede zeer merkbaar onder Rosbauds afwezigheid. Met Rosbaud was ook het orkest van de radio van Baden-Baden dit jaar thuis ge bleven, en die afwezigheid heeft zich in het bijzonder voor de moderne en modern ste muziek pijnlijk doen gevoelen. Een concert met werken van recente winnaars van de Prix de Rome, onder de niettemin uitnemende leiding van de jonge Parijse dirigent Serge Baudo, kon misschien nog worden gewaardeerd als onbewuste en onbedoelde hommage aan Fauré waarvan deze muziek de vage echo vormde. Doch als manifestatie van muzikale scheppings kunst van onze eigen tijd, waren die stuk ken wel wat ver onder de maat. EVENEMENTEN als premières die ook nog onthullingen waren en die met gouden letters in de annalen van het festival ver dienden te worden opgetekend, heeft Aix dit jaar zo dus niet opgeleverd. Wel wa ren er weer tal van individuele prestaties van vocalisten als Cortis, Stich-Randall en niet te vergeten Denise Duval in Potilenc's aangrijpende één akter „La Voix Humai- ne", die glanzende hoogtepunten vormden in de programma's. En dan tenslotte was er, onveranderd, de magie van Aix zélf. Die wonderlijke atmosfeer welke hier in de avond, na een dag dat de zon weer twaalf of meer uren de lucht in hete tril ling heeft gezet en de rust en de stilte eindelijk intreden. Die rust en de stilte die dan, met de sterren in de donkere he mel, door Mozart worden gestoffeerd. En met die ervaring in het hart, weegt een incidentele teleurstelling over een tekort of een leemte nog maar betrekkelijk licht, al blijft voor 't volgend jaar de hoop dan ook wel vuriglijk op het herstel van zijn complete gezondheid en de terugkeer in Aix van Hans Rosbaud gevestigd. Frank Onnen (Van onze correspondent in Parijs) De zangeres Edith Piaf, die op het rand je van de dood is geweest en die door haar doktoren reeds was opgegeven, blijkt aan de beterende hand. Zij wordt nog steeds verpleegd in het Amerikaanse ziekenhuis van Neuilly, een voorstad van Parijs. Zij brengt haar dagen door met telefoneren, met het luisteren naar de radio en met het beantwoorden van zeer vele brieven. Zelf veronderstelt zij dat zij weer spoedig zal kunnen optreden en wanneer dat zo is, zal dat in de Parijse variété-schouw burg Olympia zijn. De medici zijn echter van oordeel dat, zo er geen wonderen ge beuren, dat optreden zeker niet vóór het najaar, of ten hoogste de zomer, van het volgend jaar zal kunnen zijn. In ieder ge val zijn zij hoopvol gestemd met betrek king tot het verdere verloop van het ziek teproces. Vandaag is het twintig jaar geleden, dat door een fusie van de Algemene Neder- landsche Dilettanten Toneelbond en de Bond van Arbeiders Toneelverenigingen in Nederland in Utrecht de „Nederlandse Amateur Toneel Unie" (NATU) werd ge sticht. In 1942, bij de oprichting van de zo genaamde cultuurkamer, werden de ac tiviteiten van de unie gestaakt, maar na 1945 ontplooide zij vele initiatieven. In samenwerking met haar zusterorganisatie het „Werkverband Katholiek Amateur toneel", richtte zij vormingscentra voor het amateurtoneel op in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. De NATU stelde ook in alle Nederlandse provincies adviseurs aan voor het amateurtoneel en zij stichtte opleidingscentrale voor amateurregisseurs in Leeuwarden, Deventer, Arnhem, Alk maar, Den Haag en Rotterdam. Hare Majesteit de Koningin heeft er, ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de NATU. in toegestemd, het be schermvrouweschap van deze organisatie te aanvaarden. Naar het A.N.P. verneemt is de nieuw ste roman van C. Virgil Gheorghiu, ge titeld „La Cravache" voor geheel Frank rijk verboden. „La Cravache" werd op last van het „Tribunal de grande Instance de Paris" van 5 juli te Parijs in beslag genomen en voor de boekhandel verboden. Verdwijnend cultuurbezit. Door ver koop van voorwerpen van volkskunst van het Oostenrijkse platteland naar het bui tenland wordt elk jaar het Oostenrijkse cultuurbezit ernstige schade toegebracht. Bijna dagelijks, soms bij wagenladingen tegelijk, wordt onvervangbaar cultuurgoed door kapitaalkrachtige opkopers over de grens gevoerd. In het najaar wordt een onderzoek naar de mogelijkheid van be scherming van 's lands cultuurgoederen in gesteld. De provinciale regering van Vorarlberg heeft krediet ter beschikking gesteld om volkskunst aan te kopen en daardoor het verdwijnen ervan naar het buitenland te verhinderen. „Louise" van Charpentier. Als gevolg van het succes, dat de opvoeringen van Bizet's Carmen in Parijs hebben gehad, zal men volgend jaar in Parijs met een nieuwe enscenering komen. De keuze is gevallen op Louise, opera van de Parijse componist Gustave Charpentier, die in februari 1956 op zeer hoge leeftijd (hij was in 1860 geboren), in zijn huis aan de voet van de heuvel van Montmartre is overleden. Pica-sso's in de watten. Dertien waar devolle Picasso's die uit Moskou in Londen zijn aangekomen, zijn nog steeds niet uit gepakt, omdat er geen Russische museum directeur aanwezig is. De Russische Picas so's, die tot het beste vroege werk van de Spaanse meester behoren, zullen veel be langstelling trekken op de tentoonstelling in de Tate Gallery die al door 150.000 men sen is bezocht. Een geschil over verzeke ringspremies vertraagde de zending drie weken. Volgens een clausule in het con tract kunnen de schilderijen slechts in tegenwoordigheid van een Russische mu seumambtenaar uitgepakt worden. Men wacht nu in spanning wanneer de zo be langrijke man op zal komen dagen. Grafologie. Bij het bestuderen van handschriften in bibliotheken en musea is het de „Nederlandsche Vereniging tot Be vordering der Wetenschappelijke Grafo logie" opgevallen hoe belangrijk het voor de wetenschap is dat brieven, aantekenin gen, concepten en dergelijke van promi nente Nederlandse en buitenlandse geleer den en kunstenaars voor het nageslacht bewaard blijven. Er worden echter weinig moderne handschriften bewaard. De ver eniging verzoekt een ieder, die van enigs zins op de voorgrond tredende Nederlan ders brieven of andere geschriften bezit, deze goed te bewaren en van tijd tot tijd te schenken aan de universiteitsbibliothe ken, het museum voor de Geschiedenis van de Natuurwetenschappen, de Koninklijke Bibliotheek of aan andere musea en biblio theken. „Wij Jack Bow, Wolfgang Wijdeveld, Bob Logger en ik zijn aangewezen geworden om onze helpende handen en vakkundige ervaring te bieden aan scho lieren uit zeven landen, die hier na een voorbereiding van nog geen twee weken gezamenlijk een kunstzinnige voorstelling wilden geven. Het bijzondere is nu achteraf te mogen vaststellen: deze jeugd, heeft dns geholpen en ons een onver getelijke ervaring geschonken. Wie tegen ons nog durft te zeuren over de jeugd zus en de jeugd zo, kan rekenen op een warm onthaal met knots en goedendag!" Met ongeveer deze woorden, gericht tot het talrijke publiek op de tribunes van Bloemendaals Openluchttheater, reageerde Hetty Blok op de haar gebrachte hulde voor haar geestdriftige leiding bij de totstandkoming van het gisteren onder auspiciën van de Conference of Internationally-minded Schools gehouden Spectaclevan muziek, zeng, dans en toneel, dat met onnodige overdrijving van bedoeling en mogelijkheden als „Kunstfestival 1960" werd aangekondigd. Tijdens de opvoering van Pyramus of de onnoosele Vermoording" kon men zoet spelevaren op het vijvertje vóór de speelweide waarnemen. In de koele, verduisterde Vleeshal op de Grote Markt wordt tot 24 augustus onder auspiciën van de stichting Haar lems Bloei, een tentoonstelling gehouden van cultuurhistorische diorama's onder de titel „Spieghel Historiael". Men kan er een aantal historische taferelen nauw gezet en op zijn gemak bewonderen; aanschouwelijke voorstellingen van tal rijke min of meer belangrijke gebeurte nissen, die in de eeuwen die achter ons liggen hebben plaatsgehad. Ondanks het feit, dat de handeling ver stard is en gevangen binnen de omlijsting van de bruin-houten ombouw krijgt bij voorbeeld toch de intocht van een Romeins veldheer iets terug van de triomf, die in het oude Rome een dergelijke gebeurtenis moet hebben omzweefd en bij de voorstel ling van de laatste dagen van het Huis ter Kleef verdiept de toeschouwer zich eveneens, mét de Spaanse officieren, in de aanstaande overwinning en voelt men de berusting, die afstraalt van het groepje Haarlemse burgers, dat op de Haarlemse wallen wacht, op de capitulatievoorwaar den van de Spaanse overwinnaar. Al deze diorama's zijn door dr. W. G. L. Wieringa, oud-wiskundeleraar aan het Lorentzlyceum te Haarlem, veelal met de hulp van zijn leerlingen vervaardigd. Uit triplex, kurk, karton en tinnen figuurtjes bouwden zij hun taferelen op en de gebo gen, getekende achtergrond verleende mede de benodigde sfeer en dieptewerking. In zijn openingswoord merkte ds. C. P. Hoekema woensdagavond op, dat men in deze kleine wereld als een enkeling moest* binnentreden. „Men moet er bij gaan staan en zich geen reus voelen", aldus ds. Hoekema. Dit is het werk van de homo ludens, de spelende mens, die zijn tinnen Adam tot een cultuurmens maakte in een steeds wisselende wereld met een steeds wisselend decor, in een wereld met klin- knde namen, zowel vóór als na Christus. „Vergeet niet dat cultuur ondenkbaar is zonder godsdienst," zei dr. Wieringa. Dit is het werk van een mens, die zijn liefde tot het gammatisch gebeuren gestalte wist te geven", aldus ds. Hoekema, die na een korte inleiding door de voorzitter van de stichting Haarlems Bloei, de heer D. A. Geluk, bovenstaand openingswoord sprak. Dr. Wieringa heeft zijn collectie, be staand uit veertig diorama's aan de ge meente Haarlem aangeboden. Van ge meentelijke zijde bestaat er zeer zeker belangstelling voor dit aanbod, men kampt echter met een gebrek aan plaatsruimte, Dr. Wieringa heeft als voorwaarde gesteld dat de collectie opgesteld wordt op een daartoe geeigende plaats. De expositie in de Vleeshal omvat 42 diorama's, waaron der beelden uit de tijd van vóór Christus (zoals een markt te Athene en paalwonin gen uit 1000 voor Christus), voorstellingen uit de tijd van Christus' omwandelingen op aarde en taferelen uit de tijd ha Chris tus, zoals de intocht van Maximiliaan I in een middeleeuwse stad en de terugtocht uit Moskou van het ontredderde leger van Napoleon. Precies zevenendertig minuten na de vastgestelde tijd was deze internationale manifestatie van samenwerking door min derjarigen geopend door de wethouder van kunstzaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, die onder meer een uiteenzetting gaf van het streven van de in 1949 opgerichte C.I.S. om onbegrensde verstandhouding in de wereld te bevorde ren. Men poogt dat onder meer te berei ken door leraren en leerlingen van mid delbare scholen van vele landen met el kaar in contact te brengen (conferenties, werkkampen, vakantiecursussen en uitwis seling). Toen de heer Geluk drie jaar ge leden bij een dergelijke samenkomst te Parijs tegenwoordig was, heeft hij gezegd: dat kunnen en moeten wij in Haarlem ook doen. Spreker bracht hartelijk dank aan allen die ertoe hebben bijdgedragen, dat deze belofte thans gestand kon worden ge daan. Met het stadsbestuur hebben het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, het Prins Bernhardfonds, het Marcello Cortis als Sganarelle in Gou nod's „Médecin malgré lui". goden over de planken ziet huppelen of wanneer wanhoopsgebaren van een prach tig zingende, doch iets te potige Teresa Berganza als „Dido", of een Gerard Sou- zay, de uitgelezen liedzanger die op het toneel kennelijk nog enige ervaring mist, de aandacht afleidden van een muziek die geen enkele toevoeging van visuele of theatrale orde vraagt omdat Purcell alle dramatische schoonheid hier in de parti tuur zelf heeft gelegd. Die partituur was overigens door zijn hedendaagse nazaat en opvolger Benjamin Britten met smaak en piëteit herzien, een herziening die zich in tussen bepaalde tot het uitwerken van de clavecimbelpartij en het versoberen van enkele orkestrale stemmen en waarvan Aix, gelijke het programma wat pompeus verklaarde, nu de „wereldpremi.re" had. Zondag 7 augustus, Teylers museum, 15 uur: Bespeling éénendertig toonsorgel door Rien Ritter. Op het programma staan werken van Bach, Obrecht, Swee- linck, Kerckhoven, Pachelbel, Baustetter en Fiocco. Dagelijks in 't Goede Uur tot 8 augustus, van 2122 uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Bach. Van 815 augustus werk van Mozart. Iedere zondag 12 uur: Goldberg-variaties van Bach. DIVERSEN Zaterdag 6 augustus, Openluchttheater, 20.15 uur: Toneelgroep 't Masker geeft een opvoering van „De barbier van Se- villa". Maandag 8 augustus, Clubhuis speeltuin vereniging „D.V.S.", Vondelweg, 1417 uur: Ruilbeurs voor verzamelaars. TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 1115 uur, behalve maan dag en eerste zondag van de maand, van 13—17 uur. Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. •iisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur: zondagen 13—16 uur. Van 31 juli tot 11 september expositie van prentenreeksen „Miserere" en „Passion" van Geor ges Rouault. De prenten komen uit een particuliere verzameling. •"rans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit t.e Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden Dagelijks geopend van 10—17 uur, des zondags van 1317 uur. Iedere zaterdag avond, tot en met 3 september, van 20.30 tot 22.30 uur: speciale avondopenstelling met buitenverlichting, oude muziek en kaarsverlichting in de expositiezalen. Voormalig woonhuis, Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofddorp: Dagelijks geopend van 9— 12.30 uur en van 14 tot 17 uur. Des zon dags van 10—12.30 uur en van 14—17 uur Kunstcentrum De Ark: Van 10 juli tot 8 augustus wisselexpositie van werken van Haarlemse beeldende kunstenaars Geopend dagelijks van 9 tot 17 uur. Vishal, Grote Markt: Van 23 juli tot 5 sep tember: eretentoonstelling van schilde rijen, aquarellen en tekeningen van Kees Verwey. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, des zondags van 1317 uur. Museum „Het Huis Van Looy", Kleine Houtweg. Van 6 augustus tot 15 septem ber tentoonstelling van moderne kunst werken uit gemeentelijk bezit. Dagelijks geopend van 1012.30 uur en van 13.30 —17 uur. Des zondags van 1417 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein. Gedurende de maand augustus tentoonstelling van grafiek van Filippo Albertoni. Dagelijks geopend van 10 22 uur. Vleeshal, Grote Markt. Van 4 tot 26 augus tus tentoonstelling van cultuurhistori sche diorama's uit een particuliere ver zameling. Dagelijks geopend van 14—17 uur en van 19.30—22 uur. Des zondags van 1417 uur. Anjerfonds, de nationale vereniging Cari tas en het W.i.k.o.r. financiële steun ver leend. Een afzonderlijk woord van welkom werd gericht tot de Westduitse gezant en de vertegenwoordiger van de Franse am bassade, de burgemeester van Bloemen- daal en de heer Kees Boeke van De Werk gemeenschap te Bilthoven, een der initia tiefnemers van de organisatie, waarbij ze ven Haarlemse inrichtingen van onderwijs zijn aangesloten. Vervolgens werd het speelveld vrijgegeven voor een vlaggetjes parade door de jonge deelnemers, waar van er vijftig uit Engeland, Noord-Ierland, Duitsland afkomstig waren. Bij de optocht der Nederlandse afdeling liep halverwege een der meisjes de verkeerde kant op, al dus ongewild het individualimse als natio nale karaktertrek demonstrerend. De eni- Zwitser in het gezelschap bewees zijn vaardigheid in het vendelzwaaien. Het is uiteraard niet eenvoudig om voor een dergelijke gelegenheid een zowel zin rijk als aantrekkelijk programma samen te stellen. De deputatie van onze ooster buren kwam met een reeds eerder in het eigen land vertoonde, door mevrouw Char lotte Landmann in scène gezette en inge studeerde pastorale, waarvan men toepas selijk genoeg slechts de titel tot „Goethe und Mozart in Blumental" behoefde te wij zigen. Misschien is het geen slecht idee om in de toekomst dit overwegend vrien delijk uitgevallen voorbeeld meer en meer te volgen. Op die manier kan men niet alleen tot betere resultaten komen, maar tevens het beginsel van harmonisch sa mengaan met behoud der eigen geaardheid in praktijd brengen. Nu moest men nood gedwongen proberen elkaar te vinden en te volgen op dit romantische terrein in het aan geen taal gebonden bewegingsspel. Vooral met enkele gemimeerde chansons, veelstemmig gezongen en begeleid door een orkest van vereende krachten van ver schillende herkomst heeft men de gestelde idealen het dichtst kunnen benaderen. Dat men soms zijn waardering tot het princi piële element moest beperken, mocht de welwillendheid niet drukken. Ter illustra tie van een Frans liedje werden zelfs de kleurige fonteinen in de vijver in werking gesteld. Bestuursleden van het zo kostelijk met natuurschoon gestoffeerde theater zul len op dat moment wellicht hun hart heb ben vastgthouden, vrezende dat er cou pletten ter verheerlijking van het vrolijke houthakkersleven zouden volgen.. Het heeft weinig zin het hele^program- ma, waarvan enkele dagen geleden een volledig overzicht in de kolommen van dit blad is verschenen, achteraf op de voet te volgen. Voor de pauze werd met de vlot verlopende uitvoering van de revue achtige choreografie „International hand shake" een verrassend en joyeus hoogte punt bereikt. Verder werd men onthaald op gitaarspel en een Spaanse schaakpar tij, op coupletten van Annie Schmidt en een paar oud-Engelse madrigalen. Het tweede deel begon met een ondoorgronde lijke maskerade, waarna een schoorvoe tend ballet op het Assepoestermotief over ging in veel wezenlijker expressiviteit op moderne dansritmen, via de geluidsinstal latie door Dave Brubeck en zijn ensemble aangegeven. Alleraardigs was de verbeel ding van „Polonaise" van Paul van Os- tayen, waarbij Cor Lemaire de muziek had geleverd. Dat iets dergelijks ook met „Mare groet 's morgens de dingen" werd uitgehaald, berustte op een blijkbare ver gissing omtrent de aard van dit in aller persoonlijkste eenvoud prachtige vers. Erg leuk tenslotte was de vertoning van „Py- ramus of de Onnoosele Vermoording" door Kees Stip, een geestige parodie op de „Gysbreght" van Joost van den Vondel, waarin voor het eerst in de geschiedenis van 't openluchttheater zelfs een boottocht werd ondernomen. Zo mogelijk nog gekker was de „culturele community singing" daarna, waartoe aan het publiek gestencil de teksten van Nederlandse volksliede ren in op Engels gelijkende koldertaai werden uitgereikt. Uit honderden volle borsten zong men van „Overall, overall, where the sweetharts are" en „And of your hay lar, hough lar, hold your courage in". Na de uitreiking er bloemen en door Hetty Blok kordaat ondernomen omhel zingen der schenkers daarvan sprak de Engelse penningmeesteres van de C.I.S. een met vele Hollandse woorden door spekte betuiging va, erkentelijkheid, in het bijzonder gericht tot mevrouw De Vaal-Muller en haar medewerkers van het bureau culturele zaken van het Haarlem se stadhuis, die wekenlang uitzonderingen hebben geleverd op de regel dat ambte naren nooit langer dan van. negen uur 's morgens tot vijf uur''s middags werken. Als het beginsel van vriendschap en goede wil wederkerig heeft geheerst, zal men zich ongetwijfeld met dit samenzijn hebben geamuseerd. Hoofdzaak is geweest de nau we samenwerking nu tussen straks met meer inzicht in eikaars opvattingen uit eenlopende mensen van morgen. David Koning De Nederlanadse Spoorwegen hebben ge weigerd medewerking aan de Italiaanse film die regisseur Luciano Emmer over de Amsterdamse walletjes maakt, te verlenen. In het scenario van de film is een scène opgenomen die zich zou moeten afspelen op het Centraal Station in Amsterdam, waar een Belgische stoomtrein met een Italiaanse mijnwerker aankomt. De mijn werker wil in Amsterdam contact zoeken met een der walletjesfiguren. Voor deze scène had men van de Bel gische spoorwegen de medewerking gekre gen. Het treintje zou namelijk naar Am sterdam stomen en alles was gereed om daar opnamen te maken. Toen de Neder landse' Spoorwegen er evenwel lucht van kregen dat de film voornamelijk zou han delen over de praktijken op de Amster damse walletjes, weigerden zij een film vergunning af te geven. Dit heeft nogal wat stof doen opwaaien en de Italiaanse gezant heeft zelfs getracht, bij het mini sterie van Verkeer en Waterstaat te be middelen. De spoorwegen waren echter niet te vermurwen, temeer daar men al jaren de strijd voert tegen de runners die voor het centraal station reizigers naar de walletjes lokken. Men heeft de Belgische spoorwegen te verstaan gegeven, dat men de trein daar beter kon houden, omdat van filmen op het Centraal Station in Amsterdam geen sprake zou zijn. De scène is nu opgenomen op het station van Antwerpen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brandwijk (toez.) G. C. Post, kand. te Delft. Aangenomen naar Herkin- gen B. J. Wiegeraad, knad. te Montfoort, die bedankte voor Wijngaarden; naar As sen (als vicaris voor het H. v. Boeijen- oord) mej. S. v. d. Wal, vic. te Laren (Geld.). Geref. Kerken Beroepen te Tuindorp-Oostzaan J. Dijk te Paramaribo. Doopsgcz. Broederschap Beroepen te Rottevalle S. S. Smeding te Noordhom, die dit beroep ook aannam.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4