Archief van bisdom gerangschikt en Haarlem opnieuw beschreven „OPEN OOG VOOR DE NATUUR" Ruim aanbod in Noordholland van lager technisch personeel Beschikbaarstelling van grond voor nieuwe r.k. l.t.s. AGENDA Egalisering van terrein voor Burg. Reinaldapark VZV versloeg LGB in promotiewedstrijd VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Telescoop-gashouder in aanbouw Nereus promoveert naar de eerste klasse Voor een sportieve vacantie 9.75 5.95 grote natuurexpositie in Haarlem DE ERASMUSPRIJS VOOR CHAGALL EN KOKOSCHKA In 8 minuten uw pasfoto W aterpolotoernooi O yiderwijsv oor stellen UIT STAD EN STREEK Vele stukken verloren Verleden ontsluierd Haarlem Velsen-IJ muiden Santpoort Beverwijk Heemskerk Aankoop van tribune voor Amerikaans honkbalveld B. en W. wachten rapport van Gezondheidsraad af Op het terrein van de Haarlemse gas fabriek aan de Harmenjansweg is men druk bezig met de bouw van de nieuwe telescoop-gashouder, die een inhoud- capaciteit van maar liefst honderd miljoen liter zal krijgen. De giganti sche gashouder krijgt een middellijn van zestig meter en een hoogte van ongeveer vijfenvijftig meter. De nieu we aanwinst van het gasbedrijf is van het zogenaamde schroef-type. Dit type gashouders kan na ar behoefte door middel van een soort telescoop-systeem kleiner of groter worden gemaakt. Dit heeft het voordeel dat het gevaarte niet erg opvalt als er weinig gas voor radig is. De houder bestaat uit drie telescopen en een zogenaamde „klok" (het bovenste gedeelte) die onafhanke lijk van elkaar in en uit elkaar kunnen worden geschoven. De totale kosten bedragen ongeveer 2Vz miljoen gulden. Men verwacht dat de gashouder in het begin van de herfst gereed zal zijn. Deze foto, die van de bovenkant van de eerste ring is gemaakt, geeft een goed beeld van de gigantische afme tingen van de houder. Nereus, dat tweemaal in Heemstede was geweest voor een beslissingswedstrijd tegen AZ '70 om het kampioenschap van de tweede klasse A, heeft zich in deze wedstrijden meer moeten inspannen dan in de strijd tegen Sleutelstad uit Leiden voor promotie naar de eerste klasse. De wedstrijd werd donderdagavond in de zwemvijver Groenendaal in Heemstede ge speeld. In snelheid was Nereus haar Leidse te genstanders de baas, maar na een afge slagen Nereus-aanval werd de bal via en kele Leidse handen door Eradus het Ne- reus-doel ingeslagen. Nereus was echter spoedig van de schrik bekomen en maakte gelijk door Tonny Stam. Uit een combina tie van Sikma en Scheepsbouwer werd het 2-1 voor Nereus, waarna Wim van Zijl bij verrassing de stand op 2-2 bracht. Toen verhoogde Nereus het tempo en kon mid- voor Gregorius de stand op 4-2 brengen. Na rust fabriceerde Gregorius uit een hoekworp wederom een Nereus-doelpunt, waarna Sikma met een boogbal raak schoot. Toen verhuisde de Leidenaar Ka- paan op de kant en werd het 7-2 door Gre gorius. Eradus bracht de eindstand op 7-3. Advertentie PUILOVER, rolkraag, lange mouw, 100% wol, alle mo dekleuren. Speciale prijs SHORTS In alle tinten, vanaf LANGE PANTALONS, prima - 0_ coupe, tot maat 50, vanaf MODEHUIS ANEGANG 26 TELEFOON 10645 Verhoging krediet. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om het krediet van 47.300.voor de verbetering van het woon wagenkamp in de Waarderpolder te verhogen met een bedrag van 9827.—. Speelveld. B. en W. van Haarlem vragen de raad om voor het aanleggen van een speel veld op de hoek van de Spaarndamseweg en de Jan Gijzenkade in Haarlem een krediet tot een bedrag van 9576.beschikbaar te stel len. Het bedoelde braakliggende terrein wordt op het ogenblik reeds door de jeugd intensief als speelveld gebruikt, maar het •verkeert In een bijzonder slechte staat. De natuurtentoonstelling die op initiatief van de Stichting Spaarpropaganda en in samenwerking met tal van organisaties en instellingen op het gebied van natuur bescherming en natuurstudie, van 7 tot 18 oktober in de Vleeshal en de Vishal in Haarlem wordt gehouden en waarover wij reeds schreven, heeft thans een naam gekregen. Deze luidt „Open oog voor de natuur", waaraan als ondertitel wordt toe gevoegd „Met als gids Jac. P. Thysse en Jan Voerman jr". Aldus is verband gelegd tussen de na tuur, waaraan de tentoonstelling is gewijd en de beide figuren die hier naarvoren zullen worden gebracht. Dr. Jac. P. Thys se omdat hij zo'n belangrijk aandeel heeft gehad in het tot stand brengen van doel bewuste en georganiseerde natuurbescher ming en door tal van publicaties heeft bijgedragen tot het bevorderen van de liefde voor de natuur. De schilder Jan Voerman jr. omdat hij door honderden illustraties bij het werk van dr. Thysse de schoonheid van de le vende natuur onder ogen van ontelbaren heeft gebracht. Een taak waarmee Voer man nog steeds doorgaat, onder andere met zijn tekeningen voor de jaarlijks ver schijnende spaarbankkalender. De afzonderlijke expositie van het vrije werk van Voerman, die in de Vishal wordt ondergebracht, zal na afloop van de ten toonstelling in de Vleeshal, als afzonder lijk geheel, nog twee weken worden voort gezet. Inmiddels is voor het inrichten van de tentoonstelling in de Vleeshal een werk comité gevormd, bestaande uit de volgen de personen: J. van Dijk, wetenschappe lijk medewerker van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land, ontwerper van de tentoonstelling, daarin bijgestaan door H. Wals, biologisch medewerker, J. A. Dorresteijn, directeur van de dienst van Hout en plantsoenen in Haarlem, ir E. C. Roderkerk, directeur van de Stichting nationaal park „De Ken- nemerduinen", D. H. Miezérus, lid van de Natuurbeschermingswacht Zuidoost-Ken- nemerland, afd. Haarlem, H. Boll, lid van het Nederlands Instituut voor Volksontwik keling en Natuur-vriendenwerk afdeling Haarlem, W. van Willige, directeur van de stichting „Haarlems Bloei" en C. G. van Ede, eveneens verbonden aan deze stich ting, J. Swart, directeur van de Stichting voor Recreatie in Den Haag, drs S. Gerke- ma, directeur van de stichting Openbare Propaganda in Rotterdam. De heer Boll treedt in het werkcomité op als contactman voor de in Haarlem ge vestigde afdelingen van de verenigingen die hun medewerking aan de tentoonstel ling verlenen. Dit zijn de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische vereniging, de Nederland se Jeugdbond voor Natuurstudie, de na tuurstudieclub van de K.J.B. en de r.k. natuurstudieclub „Natura", de christelijke jeugdbond voor natuurstudie, de Natuur beschermingswacht Zuidoost-Kennemer- land en het NIVON. Niet onvermeld mogen blijven de mede werking en steun die zijn toegezegd door de stichting Thysse's Hof in Bloemendaal, die op de tentoonstelling met een afzon derlijke stand vertegenwoordigd zal zijn en de n.v. Koninklijke Verkadefabrieken in Zaandam. Excursies Belangrijk Is het plan aan de tentoon stelling de mogelijkheid te verbinden tot het deelnemen aan excursies onder des kundige leiding. Deze excursies zullen gaan naar de Kennemerduinen, terreinen van de dienst van de Hout en plantsoe nen in Haarlem en Thysse's hof in Bloe mendaal. Ook op beide zondagen die in de periode van de tentoonstelling vallen, zul len deze excursies worden georganiseerd. Prins Bernhard, regent en het bestuur van de stichting Praemium Erasmianum hebben besloten de Erasmus-prijs 1960 toe te kennen aan de schilders Marc Chagall en Oskar Kokoschka. De stichting wil hier mee twee kunstenaars eren, die geduren de lange jaren door hun werk hebben bijgedragen tot de verrijking en de ver nieuwing van dat onverbrekelijke deel van Europa's cultureel erfgoed: de schil derkunst. De Erasmus-prijs, die in 1958 ingesteld is om in het kader der Europese saam horigheid belangrijk werk op cultureel of sociaal terrein te onderscheiden, bedraagt 100.000. Het bedrag zal ditmaal tussen de twee bekroonden worden verdeeld. Een deel van de prijs dient steeds door de win naars, in overleg met het bestuur van de stichting, bestemd te worden voor een pro ject, dat herstel of eenwording van de Europese geest en cultuur dient. De prijs zal op 22 oktober te Kopenhagen door prins Bernhard aan Chagall en Kokoschka worden uitgereikt, tijdens een plechtige zitting van het congres van de Fondation Européenne de la Culture, dat van 20 tot 22 oktober in de Deense hoofdstad gehou den wordt. Advertentie „BAVADO" - Rijksstraatweg 206 Het jaarlijks waterpolotoernooi van de Hillegomse zwemvereniging wordt zater dagmiddag, aanvang half drie, in de zwem inrichting aan de Mockkade in Hillegom gespeeld. De bekerhouder, zwemclub Haar lem, zal tegen de ploegen van Blauwe Beu gel (Aalsmeer), VZV (Velsen) en een ploeg van de organiserende vereniging HZV, de wisselbeker moeten verdedigen. In de provincie Noordholland steeg het totale aanbod van werkzoekenden, als ge volg van de inschrijving van meer dan 500 jeugdige werkzoekenden, van 3300 eind juni tot ruim 3800 eind juli. In hoofdzaak deed dit ruime aanbod van jeugdige ar beidskrachten zich voor in de beroepsgroe pen bouwnijverheid (150) en metaalnijver heid (310). Grotendeels betreft het hier jongens die van de lagere technische scho len komen. De geregistreerde arbeidsreserve be droeg eind juli 2900 minder dan in de zelfde maand van het vorig jaar. De werk gelegenheid heeft zich sindsdien in tal van bedrijfstakken gunstig ontwikkeld. Het aantal openstaande aanvragen van werkge vers nam toe van 11.654 eind juni tot 13.687 eind juli. Het aantal werkloze vrou wen steeg van 605 tot 756. Het aantal open staande aanvragen in deze groep nam toe van 8881 tot 8909. De oogstwerkzaamheden in .de land- en tuinbouw gaven veel bedrijvigheid. In de afgelopen maand waren in Noordholland nog ongeveer 250 Groningse en Friese ar beidskrachten werkzaam. Tegenover een vraag van 1550 kantoorbedienden staat een aanbod van 235. Gewest Haarlem Bij het gewestelijk arbeidsbureau Haar lem waren eind juli 335 werkzoekende mannen ingeschreven. Het aantal open staande aanvragen van werkgevers be droeg 1552. Vorige maand waren deze cij fers resp. 386 en 1669. Het aanbod van vrouwelijk personeel B. en W. van Haarlem zijn voornemens om tot egalisering over te gaan van het door middel van stadsvuil opgehoogd terrein aan de oostzijde van de Prins Bernhardlaan, dat bestemd is voor de aanleg van het Burge meester Reinaldapark. was 29 waartegenover een vraag stond 812. Vraag bouwnijverheid 350, aanbod 26; vraag metaalnijverheid 678, aanbod 48; administratieve beroepen vraag 85, aan bod 42. Gewest Lisse In het gewest Lisse bedroeg de geregis treerde arbeidsreserve van mannen eind juli 54, tegen 64 eind juni. Het aantal open staande aanvragen van werkgevers was eind juli 605 tegen 699 eind juni. De vraag naar vrouwelijk personeel bedroeg eind juli 224, het aanbod 13. Er wordgn 42 mannelijke en 44 vrouwelijke kantoorbe dienden gevraagd. Aantal werkzoekende mannen in Hillegom 11, openstaande aan vragen 123; in Lisse zijn deze cijfers 12 resp. 111. IN 1952 NAM DE PRIESTERLIJKE loopbaan van de heer P. M. Verhoof- stad, archivaris van het r.-k. bisdom Haarlem, een wending. Vele jaren lang was hij in de zielzorg werkzaam geweest. Eerst als kapelaan in onder meer Sassen- heim, Haarlem, Den Haag en Leiden. Ruim twaalf jaar was hij pastoor in Heer- hugowaard. Acht jaar geleden echter werd hij eerst adjunct-archivaris, een jaar daarna archivaris van het bisdom. In deze jaren heeft hij zich met toewijding ingezet voor de ordening van het archief, dat dringend wat rangschikking nodig had. Enige tijd terug is de heer Verhoofstad met deze werkzaamheden klaar gekomen.^ Hij heeft een volledig inventaris van het bisschoppelijk archief op gemaakt en dit in een tweetal boekwerken vastgelegd. Het bestuur van de R.K. Technische School voor Haarlem en Omstreken heeft bij de gemeente Haarlem een aanvrage ingediend voor een stuk grond ter grootte van ongeveer 12.320 vierkante meter voor de bouw van de nieuwe l.t.s. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor op de hoek van Prins Bernhardlaan Berlagelaan Van Noppenstraat en A. P. Smitspad aan genoemde stichting een terrein in koop af te staan tegen een prijs van ƒ31.- per vierkante meter, ver meerderd met 9.200 wegens meerkosten voor de aanleg van de Van Noppenstraat. Voorts stellen B. en W. de raad voor medewerking te verlenen aan de totstand koming van een kleuterschool op een na der aan te wijzen terrein in het uitbrei dingsplan Parkwijk ten behoeve van de Stichting voorbereiding r.k. parochie Park wijk te Haarlem. De nieuwe school zal ruimte moeten bieden aan tenminste 93 kleuters en zal bestaan uit drie leslokalen en één spellokaal. Ten behoeve van de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs te Haar lem wordt voorgesteld medewerking te verlenen bij de voorgenomen uitbreiding van het leerplan van de prot. chr. lagere- technische school met een afdeling elek trotechniek. Voorts wordt een aantal voorstellen ge daan met betrekking tot voorzieningen aan scholen. Zo wordt 6.600 gevraagd voor het maken van een zandbak, het aan- •chaffen van klim- en klautertoestellen, bet maken van een opbergruimte voor het buitenspelmateriaal, het uitbreiden van het aantal toiletten en van de wasgelegenheid van de gemeentelijke kleuterschool „De Roerdomp" aan de Vondelweg. Voor de aanschaffing van leer- en hulp middelen ten behoeve van de Rudolf Stei- ner u.l.o.-school in Schalkwijk welke school thans over noodlokaliteiten be schikt wordt 12.270 gevraagd. Voor het aanschaffen van meubilair en leermid delen voor de koorschool van de Stichting Muziekinstituut van de Kathedraal van St. Bavo te Haarlem wordt 2.939 gevraagd. Verder stellen B. en W. voor te benoe men tot directeur van de gemeentelijke lagere technische avondschool de heer P. C. Boevé te Nieuwer Amstel en mejuf frouw H. R. Delachau over te plaatsen van de Van Zeggelenschool naar de school voor gewoon lager onderwijs aan de De Bazellaan (Parkwijk). B. en W. hebben drie voordrachten sa mengesteld voor de benoeming van twee onderwijzeressen en één onderwijzer aan de Prof. Kohnstammschool. In verschillen de volgorden bevatten deze voordrachten de namen van mej. J. Dey (Haarlem) mevr. J. A. Ensink (Haarlem) en de heer P. B. S. Kat (Haarlem). Tenslotte wordt voorgesteld aan de heer L. Postma ont slag te verlenen als vakonderwijzer bij het u.l.o. Nieuw* in het kort Aankoop perceel. B. en W. van Haarlem verzoeken de raad een bedrag van 3250.— beschikbaar te stellen voor de aankoop van het perceel Delftstraat 23 te Haarlem. Auto. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor om voor de aankoop van een personenauto ten behoeve van de stads bibliotheek een krediet tot een bedrag van 4185.ter beschikking te stellen. Mallejan. B. en W. van Haarlem verzoe ken de gemeenteraad om voor de aanftoop van een mallejan ten behoeve van de dienst van de Hout en Plantsoenen een bedrag van 10.000.— uit te trekken De 63-jarige gees telijke woont naast het bisschoppelijk museum aan de Jans straat. In het oude huis kan hij zich in alle rust tussen de studieboeken terug trekken. Het eigen lijke archief bevindt zich in de kelder van het bisschoppelijk museum. Maar het zal daar niet lang meer blijven. Volgend jaar zal het worden overgebracht naar de bisschoppelijke wo ning aan de Nieuwe Gracht, die hiervoor de noodzakelijke ruimte biedt. De heer Verhoof stad heeft zich zijn leven lang voor ge schiedenis geïnteres seerd. Maar wat eerst ?en hobby was is op latere leeftijd een dagtaak geworden. Elke werkdag ver- olijft hij zo'n zeven jur tussen oude do- ;umenten en boeken, die hij als kostbaar heden behandelt. Urenlang zit hij gebogen over oude koopacten, doopboeken, kasboe ken van kloosters, familieregisters, paro chie-archieven en kerkelijke decreten. Door de tijden heen is het handschrift soms moeilijk leesbaar geworden. Dan moet de archivaris turen, om toch zo veel mogelijk te ontcijferen. Maar vele oude stukken verkeren nog in een voortreffe lijke staat, geschreven in een stijlvol hand schrift op onaantastbaar perkament. Dit is bijvoorbeeld het geval met de pauselijke bul over de oprichting van het bisdom Haarlem. De in het latijn, de offieële kerk taal, geschreven bul is gedateerd 11 maart 1560 en begint met de woorden „Ex in- juncto". Aan de bul hangt het loden zegel van paus Pius IV. Zo'n stuk is ook de brief van Willem van Oranje, ondertekend met GuiUaume de Nassau, waarin hij Egmond in bescherming neemt. De interesse van de heer Verhoofstad voor de geschiedenis heeft zich gemanifes teerd in een boek over Katholiek Purmer- end, zijn geboorteplaats. Dit kwam in 1943 uit. Hierna kreeg hij opdracht tot 't schrij ven van een algemene geschiedenis over Purmerend, aan welk lijvig boekdeel hij vier jaar heeft gewerkt. Later heeft hij de geschiedenis van de parochie in Vel- sen-Driehuis beschreven. Ook heeft hij nu en dan artikelen gepubliceerd. Zijn nasporingen voerden hem nogal eens naar het Rijksarchief aan de Jans straat, waar hij vele goede adviezen kreeg van mr.J. W. Groesbeek. Deze heeft hem verder ingewijd in het werk van eenar chivaris. In het archief van het bisdom Haarlem bevinden zich meer dan 1500 dos siers, die de heer Verhoofstad alle heeft bestudeerd, beschreven en gecatalogiseerd en ze zodanig verzorgd dat deze stukken voor het nageslacht bewaard blijven en niet kunnen worden aangetast. „Bij het bestuderen van de stukken, houd je je Archivaris Verhoofstad in het bis schoppelijk archief, met de systemati sering waarvan hij onlangs is gereed gekomen. De heer Verhoofdstad bestu deert de pauselijke but van II maart 1560 over de oprichting van het bisdom Haarlem. steeds met het verleden bezig, maar het blijft werken voor de toekomst", zegt hij ervan. Van het in 1559 opgerichte en in 1560 met een bul bekrachtigde bisdom zijn ve le stukken verloren gegaan. Vooral uit de eerste jaren. Toen tijdens de beroeringen in 1578 bisschop Govert van Mierlo de stad ontvluchtte, heeft hij nog vele kostba re stukken in veiligheid kunnen brengen bij mensen die 't oude geloof trouw waren gebleven. Maar hiervan is weinig meer te voorschijn gekomen. Een van de kan- nuniken, Florentius van de Haer, week naar Rijssel uit en voerde een groot deel van het bisdomarchief mee. Maar ook dit is nooit teruggevonden. Andere stukken zijn in verspreide archieven terecht ge komen. Stukken die bijvoorbeeld betrek king hebben op het priesterconvinct „Pul- cheria" bevinden zich in het archief van de oud-katholieke kerk. Ondanks deze onvolledigheid is het ar chief een waardevol bezit. Het herbergt een scnat van gegevens over oude kloos ters, met name over de Haarlemse kloos ters, over geestelijken vooral natuurlijk over bisschoppen die aan het hoofd van het Haarlemse bisdom hebben gestaan. Maar ook over moeilijkheden en conflic ten. Zoals over de jurisdictiestrijd tusen het Haarlemse kapittel en de apostolische vicarissen met betrekking tot de opvolging van de in oktober 1599 bij Purmerend ver dronken Willem Coopal. Doordat de kanun niken van het kapittel maar geen opvol ger konden kiezen, stelde de apostolisch vicaris Sasbout Vosmeer in 1601 Eggius tot vicaris aan. Maar de kapittelheren acht ten dit een inmenging in de Haarlemse aangelegenheden en tot 1703 volgde een jurisdictiesstrijd met de apostolisch vica rissen. Toen werd aan het kapittel alle rechtskracht ontnomen. Voor de toegewijde geïnteresseerde weten de honderden stukken vele gegevens over het verleden te ontsluieren. Over het !c ven in de koosters, de moeilijkheden als gevolg van de hervorming, de interne span ningen en conflicten met de overheid. Maar ook over de bloei van het kerke lijk leven en de wijsheid van sommige ge zagsdragers. In de kelders staan de docu menten als zwijgende getuigen van vier eeuwen kerkelijk leven in het Haarlemse bisdom. Nu het archief weer goed geordend is door de loop der jaren was het steeds min der systematisch geworden is het waar devol voor hen die zich in de kerkelijke geschiedenis verdiepen en voor hun weten schappelijk werk hier brokstukken voor hun studies trachten te vinden. Steeds tal rijker worden de bezoekers die de archiva ris met zijn inlichtingen ten dienste staat. In dissertaties enz. wordt daarom nog al eens naar het door de heer Verhoofstad gesystematisseerde archief verwezen. Door de bestudering van de vele stuk ken is de archivaris zelf bijzonder goed in de geschiedenis van het bisdom, van kloosters en parochies thuisgeraakt. „Het verleden van de kerk in het bisdom is voor mij geen gesloten boek meer". Dank zij zijn nasporingen zijn vele oude stukken achterhaald, of is de plaats vastgesteld waar deze stukken bewaard blijven. Het oude archief bevat alle stukken tot 1853, het jaar waarin de kerkelijke hiër archie werd hersteld. Intussen is de archi varis reeds enige tijd bezig met de orde ning van het archief na 1853. Hij verwacht dat hij binnen een jaar van dit nieuwe ar chief een systematisch overzicht kan heb ben samengesteld. Dan zijn alle beschik bare stukken en boeken uit vier eeuwen kerkelijk leven uitstekend opgeborgen en gemakkelijk terug te vinden. Als de heer Verhoofstad hiervoor de ko mende jaren gelegenheid heeft zou hij zich willen wijden aan het systematiseren van parochie-archieven. En ook zou hij nog een aansluiting tot heden willen schrij ven op zijn algemene geschiedenis van Purmerend. Maar of hij hiertoe komt, weet hij niet. Want het archief van het bis dom biedt hem nog genoeg werk. VZV, dat in de zomer-waterpolocompe- titie kampioen is geworden van de dames derde klasse A, moet met de zwemclub Naarden en de Leidse Golfbrekers uit Lei den een halve competitie spelen om een plaats in de tweede klasse. De eerste ont moeting vond donderdagavond plaats. VZV speelde in de Herenduinen tegen LGB. VZV was overwegend sterker en wist de LGB-aanvallen goed te stuiten. De jeug dige Hanna Spanjaard zette vanuit de VZV-achterhoede de voorhoede aan het werk en nog binnen de minuut had VZV door Nel Toon het initiatief. LGB kwam daarna op volle kracht de VZV-verdedi- ging bestoken, waarbij Loes Zandvliet een kans uitbuitte 1-1. Hiermee had LGB vrij wel al haar kruit verschoten. Hanna Span jaard plaatste goed naar Nel Toon en VZV hernam de leiding. LGB kreeg toen geen kans meer om gelijk te maken. Met een LGB-speelster op de kant werd het 3-1 door Anna Kok en 4-1 door Nel Toon, waarna er enige verwarring voor het VZV- doel heerste, zodat LGB de achterstand kon verkleinen. Marijke van Koten en Anna Kok brachten kort voor de rust de stand op 6-2. Na de hervatting verhoogden Anna Kok, Marijke van Koten, Anna Kok, Hanna Spanjaard en Nel Toon de score tot 10-2. LGB scoorde daarna nog één keer tegen (10-3). In de reserve derde klasse heren is HVGB 3 afdelingskampioen geworden en moet nu met UZSC 2 en DJK 4 een halve competitie spelen om een plaats in de tweede klasse. Maandagavond is de eerste wedstrijd tegen DJK 4 in Stoop's Bad. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Tempest", 14 jaar. Elke ochtend (behalve zondag): Vakantiejeugdprogram ma „Tom en Jerry festival". Frans Halstheater: Dagelijks, 14, 19 en 21.15 uur, echter dinsdag 14 en 20 uur en zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur: „The big circus", alle leeftijden. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Conny, 'n meisje van zestien", alle leeftijden. Zater dag 23.30 uur: „Donker Parijs", 18 jaar. Luxor Theater: Dagelijks 14 en 20 uur, echter zondag 13, 16.30 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „De tijger van Eschnapur", 14 jaar. Zaterdag 14.30 uur en zondag 14 en 16.15 uur: „Hier bin ich, hier bleib' ich", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (ook zondag): „Fanfare", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Revolverduel in Durango", 14 jaar. Studio Theater: Dagelijks, 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Faja Lobbi", alle leeftijden. Elke ochtend (be halve zondag) 10.30 uur: Jeugdprogramma -iet Donald Duck en andere. Theater Monopole (Zandvoort): Dage- 'jks 14.30 uur: „Het rijkste meisje ter we reld", alle leeftijden; 19 en 21.15 uur: Hopla Conny", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Eretentoonstelling van schilde rijen, aquarellen en tekeningen van Kees Verwey, dagelijks van 10 tot 17 uur, zon dags van 13 tot 17 uur. Vleeshal: Tot en met 24 augustus „Spie- ghel Historiael", dagelijks van 14 tot 17 uur en van 19.30 tot 22 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): De hele maand augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafiek van Filippo Albertoni uit Bologna. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1 tot 3): Tot 8 augustus dagelijks van 9 tot 17 uur: Expositie van werden van Haarlemse beeldende kunstenaars. DIVERSEN Santpoort (Wüstelaan): Kindercircus Bas dagelijks (behalve zondags), aanvang 10 en 19.30 uur. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" elders in dit blad). VRIJDAG 5 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Rex, 20 uur: „Münchhausen in Afrika". ZATERDAG 6 AUGUSTUS Thalia, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Rex, 20 uur: „Münchhausen in Afrika". VRIJDAG 5 AUGUSTUS Westlaan, 18.30 uur: Gekostumeerde boerenpaardenrace. ZATERDAG 6 AUGUSTUS Feestweek, 20 uur: Muzikale rondgang. Eerse spade. De burgemeester van Bloe mendaal dr. D. H. Peereboom Voller zal za terdagmorgen 6 augustus om half tien de eerste spade voor de bouw van het duinpa- viljoen in het Wethouder Van Gelukpaik de grond in steken. VRIJDAG 5 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Geef mij maar een miljoen". W. B. Theater. 20 uur: „Geen genade voor Tom Dooley". ZATERDAG 6 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Geef mij maar een miljoen". W. B. Theater, 20 uur: „Geen genade voor Tom Dooley". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „De boom der gehangenen"; zondag middag 14.30 uur: „De zwarte schorpioen" B. en W. stellen de raad voor een bedrag van 4000 ter beschikking te stellen voor de aankoop van een tweede verplaatsbare tribune voor het Amerikaanse honkbalveld aan de Kleverlaan. Het college stelt voor een drie jaar oude tribune voor 315 zit plaatsen aan te kopen. De kosten van rente en aflossing kunnen ruimschoots worden goedgemaakt door de vergoeding van f 0,50 per bezette plaats die de gemeente bij in terlandwedstrijden ontvangt. Bij andere wedstrijden wordt ƒ0,20 per plaats in rekening gebracht. Fluoridering van drinkwater In antwoord op schriftelijke vragen van het Haarlemse raadslid mevrouw T. Kerkhoff- Pet (Arb.), die had aangedrongen op fluori dering van het Haarlemse drinkwater, delen B. en W. van Haarlem mee dat zij willen wachten totdal 'net rapport van de Gezond- ïeidsraad over cezr kwestie is gepubliceerd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7