Horen en zien a Een nacht op Santa Cruz Naaimachine kopen PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE NAAR SCHAAP LOPEN 9 radio f televisie NABESCHOUWINGEN liet huis De radio geeft zaterdag T elevisie programma Prominente figuren vertellen van Hiroshima Vara zendt Wozzeck uit Familiekomedie voor K.R.O.-televisie Haarlems koorconcert in K.R.O.-programma Televisie deed intrede op Curacao K rant -van actie co m ité Examens Tekstprijsvraag voor jonge mensen Bayreuther Festspiele Pauselijke boodschap op wereldcongres Artisbezoeksters door aap aangevallen Insluiper stal onder de ogenvan slapenden Hit hp bprlphpn tijh VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 1. Tussen de feestelijk versierde kraam pjes van de kermis liep iemand, wiens somber gezicht nogal afstak tegen het vro lijke gedoe rondom. Het was Joris Goed- bloed, die weer eens geen cent op zak had en zich daarom nogal gedrukt voelde. ,.Het is treurig", mompelde hij, „men ver kwist en verspilt zijn geld aan ijdel ver maak en tanden verwoestende zoetigheid, terwijl ik nog niet eens een broodje met kaas kan betalen. Het is ongelijk verdeeld in de wereld. Het zal me nog eens drijven tot een wanhoopsdaad; tot het zoeken van werk.Hij huiverde en raapte een peuk je op. „Ach", mompelde hij, „lagen de miljoenen ook maar zo voor het oprapen Op dat moment hoorde hij een stemmetje zeggen: „Niemand mag roeten, dat uw mil joenen in de hoed zijn verborgen. Als dat geheim bekend wordt, zal het veel moei lijker zijn, de hoed terug te krijgen". Joris spitste de oren. „Dat is de stem van mijn vriendje Panda", dacht hij, „en het man neke spreekt over iets heel belangwek kends. een hoed met miljoenen.een miljoenenhoed! lÉpl Mm I AANKONDIGINGEN EN Het lijkt ons moeilijk niet enthousiast te zijn over het televsiespel dat de Vara ons gisteravond presenteerde. Het was, als wij het zo mogen zeggen, geschreven op het beeldscherm als een teken des tijds. Indertijd heeft de experimentele toneel groep „Test" dit spel, „Het Huis" van Sybren Polet, onder regie van Kees van Iersel ten doop gehouden. Het steunt op le vondst der perspectievische tijdsverkor- ang: Het leven van een echtpaar gaat ons in een uur voorbij. Polet's spel zou men kunnen beschouwen als het antwoord van de jongere generatie op het „Hemel bed" van Jan de Hartog. Men zou het stuk ook kunnen vergelijken met het spel dat Peter Koen voor leerlingen van de Arnhemse toneelschool schreef en dat wij nog onlangs zagen. Maar vergeleken daar bij ligt Koen's dramatisering enige ron den achter. Het mist de structurele kracht van de werkelijke geladenheid. Polet maak zijn symboliek levensecht. Hij transfor meert zijn symbolen tot zinvolle werke lijkheid, die niet zelden in staat is te ont roeren. En wat men te kort kwam aan zuiver dynamisch uitdrukkingsvermogen vulde Kees van Iersel aan met zijn beel denspel. Technische snufjes? Trucages uit de eerste hand? Men mag het noemen zoals men het wil, maar voor ons leverde Van Iersel een prestatie van de eerste crea tieve orde. Hij herleidde alle symboliek tot beeld. Misschien in het begin wat erg nadrukkelijk, maar men moet er even aan wennen. Weldra zag men wat er achter woorden en gebeurtenissen leefde aan ge voel, aan gemoedsbeweging, aan ideeën, angst aan lijden. Niet zelden was de werking ook komisch zoals in het bezoek der vrinden en relaties bij een verjaar dagspartijtje, tragisch bij het sterven van de vrouw, sinister in de episode, gewijd aan de oorlog. Tekst en beeld groeiden tot een harmonische eenheid, sterk onder steund door geluidseffecten, die de film liefhebber „Nicht mehr fliehen" en „Jo nas" wel in gedachten zal hebben gebracht. In zoverre was Polet's drama en Van Iersel's beeldspel conventioneel dat er in werd vermeden aansluiting te zoeken op moeilijk herkenbare associaties met het onderbewuste. Des te beter. Nu bleef „Het Huis" verstaanbaar en toch in een strikt eigentijdse vorm. Henk van IJlsen en Shireen St.rooker speelden hun rollen dien overeenkomstig, perfect van intonatie, hele maal ingesteld op de plastische beweeg kracht van wat niet zomaar effecten in de ruimte zijn. Vooraf ging een filmpje over het werk van Interpol en een beschouwing van dr. L. de Jong over Hirosjima met een toch wel wat banaal slot. In de rubriek „Ach ter 't nieuws" werd alle aandacht geschon ken aan de uitvoering van „Spectacle", onder leiding van Hetty Blok, in het Bloe- mendaalse openluchttheater. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 ni. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20 00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9 10 Gram. 9.35 Waterst. 9.10 Gram. VPRO: 1000 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10 20 Gevar. progr. 11.40 Pianorecital. 12.00 Orgel spel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.15 Streekuitz. 14.40 Amateur-ork. 15.05 Gram. 15.20 Kamerorkest en alt. 10.10 Boekbespr. 16.30 Versierde vakantietips. 17.00 J'a/.zmuz. 17.30 Week- joum. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Operamuziek. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Christus. Zijn leerlingen en de mensen, le zing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Voordr. 21.00 Promenade-ork. 21.25 Soc. comm. 21 40 Lichle muziek. 22.05 Act. sportnieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram, met comm. 23.10 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7 30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10 00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.50 Voor de jeugd. 14 00 Amateursprogr. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole-orkest en zang. 15.15 Gram. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaan se zang. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Pontificale Byzantijnse hoogmis. 21.30 Gram. 21.55 Muzik. Quiz. 22.25 Boekbespr. 22 30 Nieuws. 22.40 Rep. Eucharistisch wereldcongres te Mün- chen. 23.00 Jong - oud - eeuwig, gesprekken 23.55 —24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12 00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzik. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15 00 Amus.muz. 15.15 Volksmuz. 15.45 Amus.muziek. 16.00 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Kamer- rnuz. 17.30 Gram. 18.00 Orgelrecital. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Amus.muziek. 20.00 Gram. 20.30 Lichte muz. 21.00 Rep. wereldkamp. wielrennnen te Leipzig. 21.15 Amus.orkest. 22.00 Nieuws. 22.10 Rep. wereldkamp. wielrennen te Leipzig. 22.15 Popul. muziek. 23.00 Nieuws. 23.0a —2400 Gram. VOOR VRIJDAG NTS: 19.00—19.45 Rechtstr. rep. wereldkamp. wielrennen 1960 te Leipzig. 20.00 Weekovericht. KRO: Testplaat. 20.55 Film. 21.20 Gevar. progr. 21.50 Sportpraatje. 22.10 Epiloog. VOOR ZATERDAG AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS' 19.10— ;20.15 Rechtstr. rep. Leipzig wereldkamp wielrennen 1960. AVRO: 20 15 TV-kroniek. 20.50 Amus.progr. 21.50 Vliegwereld. NTS: 22.202„.40 Journaal en weeroverzicht. Vijftien jaar geleden op 6 augustus 1945 viel op Hiroshima de eerste atoombom. Naar aanleiding hiervan brengt de A.V.R.O. in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep op dinsdag 9 augustus van 20.35 tot 21.10 uur een pro gramma getiteld „Vijftien jaar na Hiros hima", een proeve van bezinning en ge wetensonderzoek bij een nieuw tijdperk. In deze uitzending zullen enkele promi nente figuren uit binnen- en buitenland, die persoonlijk betrokken zijn geweest bij hetgeen er vijftien jaar geleden gebeurde, aan het woord komen. De echtgenote van wijlen president Rooseveldt zal spreken namens haar man, die indertijd toestem ming moest geven om de onderzoekingen voort te zetten die uiteindelijk in de A-bom zouden resulteren. Er zullen Nederlanders spreken, die in Nagasaki het bombarde ment hebben meegemaakt; anderen, die op het ogenblik in Japan werkzaam zijn en die dus de polsslag van het hedendaagse leven in de verwoeste steden kunnen waar nemen. De burgemeester van Hiroshima, Shinzo Hamai, zelf slachtoffer van de atoom-aanval, heeft speciaal voor dit pro gramma een boodschap gezonden. Albert Schweitzer geeft uit het verre Lambarene een vermaning door. Ook de oud-president van de Ver. Staten Harry S. Truman komt in dit programma, dat door Cees Middel- hoff is samengesteld en waarvan de regie bij Willem G. van Maanen berust, aan het woord. In het Holland Festival heeft de Beier se Staatsopera in de Amsterdamse Stads schouwburg de opera Wozzeck uitgevoerd, die de Weense componist Alban Berg in de jaren 1914 tot 1921 heeft geschreven naar het gelijknamige drama van Georg Büchner. Ten behoeve van de VARA zijn van deze uitvoering opnamen gemaakt, die deze omroepvereniging in de komende week in twee gedeelten zal uitzenden. Op woensdagavond 10 augustus hoort men het eerste deel, op vrijdagavond 12 augustus het tweede. Het geheel werd geleid door de Hongaarse dirigent Ferenc Fricsay, die tegenwoordig dirigent is van de Beierse Staatsopera en die al herhaaldelijk in Ne derland is opgetreden, o.a. met het Con certgebouworkest. Wozzeck kreeg zijn we reldpremière in 1925 te Berlijn en werd in 1930 voor het eerst in Nederland uit gevoerd. Het behoort tot de belangrijkste muziek-dramatische werken van deze eeuw. Onder de titel „Jong van hart" (The young in heart) schreef Derek Benfield een genoeglijke familiekomedie, welke in de vertaling van Margrect van Hassel wtordt uitgezonden in het K.R.O.-TV-programma. In dit blijspel komen de volgende situa ties voor: Arthur Purvis (Lo van Hcnsber- gen) cn zijn vrouw Margaret (Rie Gilhuys) vieren binnenkort hun zilveren bruiloft; hun dochter Helen (Manon Alving) ont moet naar ex-verloofde Nigel Grahams (Ab Abspocl) in huis als gast van de ouders; de jongste dochter Freda (Betsv Smeets) wordt achtervolgd door de wat verlegen, maar door het echtpaar Purvis aangemoedigde, jongeman Albert Forster (Jules Hamel). .Johan Fiolet speelt de rol van majoor Todd en Carla de Raet speelt tante Mary Williamson. Frits Butzelaar regisseert. In de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem hebben op 3 juni leerlingen van de Koorschool en het Mannenkoor van de basiliek St. Bavo te Haarlem met mede werking van leden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Kees Bornewasser de Studentenmesse van Lotti uitgevoerd, alsmede het Laudate Do- minum van de dirigent zelf. Opnamen van dit concert worden uitgezonden in het K.R.O.-programma van zaterdag 13 augus tus (18.15 uur). Advertentie BEVERWIJK Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANOAM Tel. 12921 52—53. Pobbel schoof voor Koen en Linnie stoelen bij de tafel. Ga zitten, zei hij. Ik zal de koffie inschenken! Hij nam de koffiepot van het kacheltje en schonk drie kopjes vol. Toen kwam hij met die kopjes aangelopen. Alsjeblieft, zei hij en zette voor ieder een kopje neer. Dat smaakt best, na die lange reis. Koen vertelde, hoe Linnie en hij uit het warenhuis waren gevlucht en hoe ze met het vliegtuigje hierheen gevlogen waren. Op de avond van zondag 31 juli 1960 heeft de televisie haar intrede gedaan op de Nederlandse Antillen. Het is een fees telijke gebeurtenis geworden in de zeer moderne, nieuwe telvisiestudio op de berg Arrarat. De officiële opening geschiedde door minister-president E. Jonckheer, die een ieder opwekte mee te werken om de televisie te maken tot een middel ter culturele ontwikkeling van het eigen Antilliaanse patroon. Na de talrijke sprekers was er een bont programma van lokale en buitenlandse artisten, met als hoogtepunt het optreden van Wim Sonneveld. Sedert 1 augustus is Telecuragao iedere avond van zes tot elf uur in do lucht. De ontvangst op Curacao en Bonaire levert geen moeilijkheden op. Op Aruba is het echter moeilijk - althans voor een deel van de toestelbezitters - kanaal acht goed op het scherm krijgen. Er bestaan dan ook plannen om in de toekomst Aruba een eigen televisiestation te geven. Voorlopig echter zal Telecuragao zijn bestaansrecht moeten bewijzen. Het Actiecomité van AVRO-vrienden heeft aangekondigd dat binnen enkele weken een „omvangrijke krant" zal worden uitgegeven, „waarin het actiecomité ver slag uitbrengt van zijn werkzaamheden, zijn doelstellingen en voorts een spiegel beeld van de achtergronden zal verschaf fen". In deze krant, zo wordt medege deeld, zullen voor- en tegenstanders van het comité aan het woord worden gelaten. Den Haag. Voor .het examen middelbare akte tekenen m.o.-A is geslaagd L. J. Bilder, Aerden- hout. Charles Exbraya* Vertaling: Margot Bakker 19) Overigens wenste ik niet dat wie dan ook mij bij zuster en broer Alguin zag binnengaan. Ik wilde niet de kans lopen dat men Juan zou waar schuwen. Ik had de ervaring opgedaan dat mensen als hij het gemakkelijkst te hanteren waren als zij werden overrompeld. Mijn grootste angst gold de zwaarlijvige Dolorès met haar al te opdringerige vrien delijkheid. Maar ditmaal had ik geluk. Op hetzelfde ogenblik waarop ik de schaduwstrook die mij barm hartig verhulde, wilde verlaten zag ik Dolorès met een mand aan haar arm het huis verlaten dat ik wilde binnengaan. Ik wachtte tot zij goed en wel vertrok ken was en sloop onhoorbaar de nauwe gang binnen. Roerloc bleef ik naar de geluiden op de patio luiste ren. Zij leken alle dof genoeg om veilig te kunnen aannemen dat er zich op de binnenplaats geen deuren hadden geopend. Ik waagde het erop en na twee sprongen stond ik onderaan de trap waar ik tevoren zo onwelwillend was ontvangen. Ik veroorloofde mij een ogenblik rust om mijn hij gende ademhaling de gelegenheid te geven een nor maal tempo te hernemen. Langzaam begon ik de trap te beklimmen, trede voor trede en zorgvuldig wakend voor elk overbodig geluid Ik hoorde een vrouw lachen en een paar kinderen riepen iets, er was ook iemand aan het timmeren. Geen van die mensen had er ook maar een flauw vermoeden van dat er iemand de wrakke treden opklom en dan nog wel een agent van het FBI. Voor de deur van Maria's woning die solide op slot zat, begonnen do moeilijkheden. Als iemand me daar had betrapt, terwijl ik mijn loper in het slot stak, geloof ik niet dat ik een algemeen alarm had kunnen voorkomen. Zij zouden mij voor een dief hebben versleten. Het was gelukkig een simpel slot een leerling-inbreker had het open kunnen krij gen. De deur piepte even toen ik haar voorzichtig opende, maar ik slipte haastig naar binnen en sloot de kamer weer af. Weer bleef ik staan luisteren. Het leven in de woonkazerne ging zijn gewone gang. Nie mand had gemerkt dat er een indringer naar boven was gegaan. Ik liep door naar de kamer van Juan. Het was mij vanzelfsprekend niet bekend dat het ver sleten kleedje op de grond in de eerste plaats diende om een gat in de vloer te verbergen. Ik struikelde dan ook, kwam op mijn knieën terecht en smoorde op tijd een lelijk woord. Toch redde die tuimeling mij het leven, want het mes, dat met bedreven hand werd geworpen, scheerde langs mijn wang, alvorens trillend in de kastdeur achter mij te blijven steken. Ik rilde even bij het besef dat het maar een haar had gescheeld of datzelfde mes was trillend in mijn nek blijven steken. Ik keerde mij vliegens vlug om. juist op tijd om Juan op te vangen, die op mij wilde springen. Hij was niet bijzonder sterk, maar wel lenig en bovendien opgewonden. Ik deed niet meer dan zijn slagen afweren in afwachting van het ogenblik waarop ik die brutale knaap, die het gewaagd had een agent van het FBI in functie nog wel met een moordwapen aan te vallen, te pakken zou kunnen nemen. Het was dom van hem dat hij zijn hoofd achter over boog om mij in het gezicht te spuwen. Zo zijn ze altijd romantisch. Ik had onmiddellijk mijn vingers om zijn keel en hij sperde zijn mond ver open, als een vis die op het droge wordt gehaald. Ik had hem gemakkelijk kunnen wurgen, maar daar was het mij ten slotte niet om begonnen en ik vergenoegde mij ermee hem op zijn bed te smijten waar hij dubbel gevouwen bleef liggen, happend naar lucht. Toch was het geen laffe jongen. Hij krabbelde al gauw overeind en maakte aanstal ten mij opnieuw naar de keel te vliegen. Hij trilde van woede. Ik zette mijn handen op zijn borst. Kom tot bedaren, Juan, voor ik je werkelijk iets doeMij hebben ze lang geleden al de kunst bijgebracht hoe ik medemensen naar de ande re wereld kan helpen. En ik was altijd een goede leerling. Hij vloekte, met een stem waar de ademnood nog in doorklonk. Ik haalde de schouders maar eens op. Maar ik val een ander niet van achteren aan, Juan. Zijn ze in Sevilla zo laf geworden nadat ik er weg ben gegaan? Hij schoot overeind, maar ik was nog altijd op mijn hoede. Ditmaal gaf ik hem er flink van langs en hij viel met zijn hoofd achterover op het kussen. Ik stak een sigaret op in de overtuiging dat hij de eerste minuten niet kon beginnen. Toen hij bij kwam zag hij mij over zich heengebogen als een moeder over haar kind. Zo, ben je weer wakker, jongeman? Prachtig! Hoor eens, als je nu graag wilt dat ik je gezicht niet onherstelbaar beschadig, zeg je mij nu dadel ijl en braaf wie jou opdracht heeft gegeven mij uit de weg te ruimen. Gezien de manier waarop hij mij aankeek begon ik te twijfelen of ik hem wel terecht verdacht. Voor de goede orde bleef ik op antwoord aandringen, maar het drong tot me door dat er sprake kon zijn van een zwaar misverstand en ik was lang niet meer zo overtuigd als eerst. Hoor ik nog wat? Voor wie werk jij? Voor eigen rekening. Maak mij dat wijs! Met kwaad gezicht plantte hij zijn elleboog onder zijn hoofd en schreeuwde mij toe: Om mijn eer te verdedigen heb ik niemand nodig! Nu was het mijn beurt hem verbijsterd aan te kijken. Je eer? Ik heb je met mijn zuster zien wandelen, schurk! Verbluft keek ik hem aan, zonder iets te zeggen. Daarna begon ik onbedaarlijk te lachen. Hier, waar ik mij voorgesteld had een van de draden *van een kunstig geweven komplot in handen te krijgen, stuit te ik weer op het aftandse probleem van de Spaanse eer, de honra. Juan was niets dan een broer, die de eer van zijn zuster verdedigde. Aanvankelijk viel het mij een beetje tegen, maar bij nader inzien kon ik het toch waarderen dat Juan geen dief b)eek te zijn. Mijn schaterlach leek mijn tegenstander ontwapend te hebben. Er was niets van hem overgebleven dan een boze kwajongen, die overigens nog altijd probeerde be wijsmateriaal te verzamelen om zichzelf in het gelijk te stellen. Ik zag jullie samen, toen jullie San Juan de la Palma uitkwamenEn het verwonderde mij eerlijk gezegd niets. Ik had allang begrepen dat het jou om Maria begonnen wasMaar haar had ik niet in staat geacht totzoiets smerigs Hoor eens, Juan, als jij op die manier over je zuster praat, krijg je een draai om je oren en dan hoop ik dat je me nog eens aanvliegt. Of hopen is eigenlijk te veel gezegd, want als ik werkelijk kwaad word, sla ik hard, zie je. Hoe moet ik het anders noemen als een meisje heimelijk een afspraak maakt met een man die zij nauwelijks kent? Nauwelijk kent? Zie nu geen spoken, knaap. Tot hoever ben je ons nagelopen? Tot aan de Cuna. Nou dan. Je hebt toch gezien dat we niets verkeerds hebben gedaan? Ze hield je hand anders wel vast. Wat hindert dat? Zo beginnen die dingen altijd. Onzin. Ik heb alle eerbied voor je zuster en als je wat ouder was zou je dat duidelijk zijn Waarom moesten jullie dan zo geheimzinnig doen? Ja, hoor eens, ik houd van Maria en zij houdt van mij. Wat wij elkaar te zeggen hadden ging anderen niet aan. Hij lachte spottend. Noem je zoiets soms liefde? Hij begon op mijn zenuwen te werken, langzaam maar zeker. Ik voelde mij gedrongen hem te waar schuwen. Het is beter dat je nu je mond maar houdt, Juan. Voor er iets ergs met je gebeurt. Ik stond op, liep naar de kast en trok het mes uit de deur. (Wordt vervolgd) De goede resultaten, die de afdeling Jeugduitzendingen van de A.V.R.O. heeft geboekt met haar in 1958 uitgeschreven tekstprijsvraag voor jonge mensen, heeft haar doen besluiten dit jaar weer zo'n krachtmeting te organiseren. Jonge men sen tussen zestien en dertig jaar kunnen vóór 15 oktober I960 een tekst insturen van een hoorspel, een klankbeeld of cabaret programma. De eventuele uitzending mag niet minder dan vijftien en niet meer dan dertig minuten duren en het manuscript moet geschikt zijn voor uitzending in een programma voor de rijpere jeugd. Inzen ding moet geschieden vóór of op 15 oktober 1960 aan de A.V.R.O., afdeling Jeugduit zendingen, 's Gravenlandseweg 58 te Hil versum. De eerste prijs bestaat uit waar debonnen tot een waarde van 500, de tweede uit waardebonnen tot een waarde van 350, de derde uit waardebonnen tot een waarde van 150. In de week van 7 tot en met 13 augustus wijdt de A.V.R.O. aandacht aan de Bay reuther Festspiele 1960. In drie uitzen dingen worden opnamen gebracht van de openingsvoorstelling van 23 juli te Bay- reuth van Richard Wagners opera „Die Meistersinger von Nürnberg". De eerste akte hiervan wordt uitgezonden op zon dag 7 augustus van 14.15 tot 15.50 uur; de tweede akte volgt op dinsdag 9 augustus van 21.10 tot 22.30 uur en de derde en laat ste akte op donderdag 11 augustus van 20.05 tot 22.25 uur. Tot de uitvoerenden be horen onder meer de sopraan Elisabeth Grümmer (Eva), de mezzosopraan Elisa beth Schartel (Magdalena), de tenoren Wolfgang Windgassen (de jonge ridder Walther von Stolzing), Gerhard Stolze (de leerjongen David), de bassen Josef Greindl (Hans Sachs, de schoenmaker) en Karl Schmitt-Walter (schrijver Sixtus Beck- messer) en het koor en orkest van de Bay reuther Festspiele. Het geheel staat onder leiding van Hans Knappertsbusch. Op de laatste dag van het Eucharistisch Wereldcongres, zondag 7 augustus zendt de K.R.O. (16.30-17.00 uur) een reportage uit van de grote bijeenkomst op de Festplatz: de plechtige viering van de H. Eucharistie. In de avonduren (20.00-22.00 uur) zendt de K.RO. opnamen uit van het feestconcert, dat bij gelegenheid van het Congres is uit gevoerd in de Congreszaal van het Deut- sches Museum te München. Solisten, koor en symfonie-orkest van de Beierse Omroep voeren onder leiding van prof. dr. Eugen Jochum werken uit van Mozart, Orlando di Lasso en Leos Janacek. Bij de sluiting van het Eucharistisch Wereldcongres te München draagt de Pau selijke Legaat Z.Em. Gustavo Kardinaal Testa op de Theresienwiese een pontificale Hoogmis op. Tijdens de plechtigheid zal de Paus zich in een boodschap richten tot de deelnemers aan het Congres. Deze plechtigheid wordt via Eurovisie uitgezonden en van 10.30 uur overgenomen door de K.R.O. Drs. P. de Grijs pr. verzorgt het com mentaar. „Blijft achter de hekjes en kom nooit te dicht in de buurt van de kooien" is de welgemeende raad die de leiding van de Amsterdamse dierentuin Artis aan de be zoekers geeft. Een onvoorzichtige dame, die dezer dagen over het hekje stapte dat het publiek op een afstandje van de apen houdt, hoorde plotseling iets kraken en bemerkte tot haar grote schrik dat een volwassen lampong-aap zich met een en kele forse ruk meester maakte van haar rok, die het dier in een oogwenk door de tralies trok. Het colbertje van haar echt genoot moest het gestolen kledingstuk, dat later door een oppasser in deplorabele toestand weer aan de aap kon worden ont futseld. vervangen. Een andere dame, die zich teveel voor overboog. heeft ettelijke minuten lang met haar armen omhoog staan worstelen om te voorkomen dat zij door dezelfde aap van haar nogal wijde trui werd ontdaan. Het dier had deze aan de tailleboord te pakken gekregen en met een ruk bijna over het hoofd getrokken. Slechts door de armen boven het hoofd te spreiden, wist de bezoekster een zekere ramp af te wen den. In de nacht van dinsdag op woensdag is een insluiper in de Baardsestraat in het „witte dorp" te Rotterdam bijzonder bru taal te werk gegaan. Terwijl de bewoners van een der huizen rustig lagen te slapen, stal hij op nog geen meter afstand van de heer des huizes een portefeuille met 300. Vervolgens sloop hij naar de kamer waar een zoon sliep. Rustig haalde hij een por- temonnaie uit de pantalon van de jonge man. Daarna drong hij de woning van de buren binnen. Eerst doorzocht hij de woon vertrekken, hetgeen hem een geldkistje met 250 en een bedrag aan geld van 8 uit enkele spaarbusjes opleverde. Ook in dat huis richtte hij de schreden naar de slaapkamer en stal uit de pantalon van de bewoner, die op een stoel vlak bij diens bed hing. een portemonnee met 55. Opregte woensdagsche Haarlemse Courant van 8 Augustus 1860 DINSDAG j 1. zyn voor Osborne House het op het eiland Wight aan zee gelegene lust-verblijf van Koningin Victoria, hoogst belangrijke proeven genomen met een nieuw middel tot verlichting; 't welk door den hoogleraar Way is voorgeslagen. Het beginsel van het licht is (dus wordt ge meld) de galvanische stroom, toegepast op een zeer kleine kolom kwikzilver, 't welk door eene opening, ter grootte van de punt eener naald, onophoudelijk stroomd uit een hollen bol in eene kleine schaal, welke is gevat in het uiteinde van een glazen buis. Zoolang de galvanische batterij werkt op het loopende kwikzilver even zoolang ook werpt dat vloeibare metaal een licht af, 't welk, dus wordt voorgegeven, het zuiverste is 't geen men zich kan voorstel len en aan het zonlicht zeer nabij komt. I

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9