foorstel tot financiering bij Tweede Kamer ingediend Ring met robijn en briljanten voor jarige prinses Irene Nederlands-Italiaans akkoord in Den Haag getekend en bondig Bewolkt met af en toe een bui Plan door experts positief beoordeeld C.P.N.-Kameriid stelt vragen over alarm oefening Jeiigdmisdaad steeg in Amsterdam met 25 pet. Toestand van jongen, die klap van leeuw kreeg, verbeterd Extra subsidie voor de bouw van eigen woning Kringraadsecretaris: „Een moeilijke zaak" Tapijtendief meldde zich bij de politie Officier stal fiets op Terschelling Werving van Italiaanse arbeiders ,in Europese geest" De gevaarlijkste maanden, dagen en uren in het verkeer 2 HET DRIEJARENPLAN VAN BONAIRE De BB-affaire op Goeree Kijk en rijd bij Uw Flat-dealer Hierom hebben de kleinere FIATS de voorkeur FIAT 500 f 3760.- FIAT 600 f4599.- GEBR. BEEKMAN AUTOMOBIELBEDRIJVEN A. J. ROTTEVEEL'S ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1960 By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende machtiging tot deel nemen in de financiering van het door de Nederlandse Antillen vastgestelde drie jarenplan voor de ontwikkeling van Bonaire en de Bovenwindse Eilanden. De voorgestelde machtiging betreft een bedrag van ten hoogste zestien miljoen gulden. De regering van Bonaire en de Bovenwindse Eilanden ziet zich geplaatst voor een dubbele taak om een oplossing te zoeken voor het probleem van de structurele werk loosheid en om aan de snelgroeiende beroepsbevolking passende werkgelegenheid te verschaffen. In verband met de aanwas van de bevolking, welke door de Nedcrlands- Antilliaanse regering op ca 4 percent 's jaars wordt berekend, zullen de uitgaven voor onderwijs, politie en sociale voorzieningen in de komende jaren een sterke stijging ondergaan. De Nederlands-Antilliaanse autoriteiten staan voor de zware opgave de toeneming van deze uitgaven binnen redelijke grenzen te houden. Verder wordt op het budget van het land nog een extra last gelegd doordat moet worden voorzien in de jaarlijks terugkerende tekorten op de begroting van de Bovenwindse Eilanden en Bo naire, welke in de periode 1956 tot en met 1959 volgens de goedgekeurde be grotingen van het land gemiddeld ruim NA 2.000.000 's jaars hebben bedragen. Ten -einde de economische ontwikkeling van deze noodlijdende eilanden te be vorderen, heeft de regering van de Nederlandse Antillen een driejarenplan aan de Nederlandse regering voorgelegd dat in oktober 1959 door de centrale commissie van de Staten van de Neder landse Antillen is aanvaard. De samenstellers van het plan komen tot de conclusie, dat geen belangrijke bijdra ge tot verhoging van de welvaart is te verwachten van de ontwikkeling van land bouw, veeteelt en visserij. De industriële mogelijkheden zijn beperkt. Een belang rijke bijdrage tot verhoging der welvaart is naar hun mening wel te verwachten van de bevordering van het toerisme, dat in het Caraïbische gebied een snel in belang toenemende bron van inkomsten is. Het plan beoogt dan ook in hoofdzaak de be vordering van het toerisme. Daarnaast be vat het voorzieningen voor de confectie fabriek op Bonaire en voor de bevordering van de visserij rond St. Maarten. In ver band met de bescheiden mogelijkheden voor de ontwikkeling van het toerisme op St. Eustatius en Saba zijn de plannen voor die eilanden beperkt tot de aanleg en ver betering van wegen en de verdere zoge naamde toeristische aankleding dier eilanden. Onder voorbehoud, dat het probleem der ontwikkeling van de eilanden is beoordeeld van Nederlandse verhoudingen uit, heeft de Rijksdienst voor het Nationale Plan als zijn algemeen oordeel te kennen gege ven, dat het ontwikkelingsplan naar zijn indruk met fantasie en werkelijkheidszin een volgens de dienst zeldzame combi natie is opgezet. Het komt de dienst voor, dat de aan de uitvoering van het plan verbonden kosten binnen redelijke normen liggen en daarbij de rentabiliteit niet uit het oog is verloren. Naar zijn in druk bieden de aanbevolen maatregelen voor de vaak moeilijke problemen binnen het economisch mogelijke alleszins bevre digende en doeltreffende oplossingen. Prof. ir. Jac. P. Thijsse, die eveneens advies heeft uitgebracht over het pro bleem der ruimtelijke ordening, komt in zijn rapport tct de slotsom, dat „de toeris tenindustrie voorlopig de belangrijkste economische basis kan zijn voor de econo mische ontwikkeling der eilanden". De kansen voor St. Maarten liggen gunstiger dan voor de overige eilanden om zich tot een toeristencentrum te ontwikkelen. Met het oog hierop aldus de memorie van toelichting verdient het wellicht aanbeveling indien de Staten-Generaal met de voorgestelde financieringswijze in stemmen, op St. Maarten aan te vangen met de uitvoering der ontworpen werken. Daarna kan Bonaire volgen om tenslotte met Saba en St. Eustatius te eindigen. De regering is tot de slotsom gekomen, dat het plan in zijn totaliteit bezien op korte termijn tot welvaartsverhoging zal kunnen leiden. Bij het hier te lande gepleegde overleg met vertegenwoordigers van de regering van de Nederlandse Antillen heb ben zij met verwijzing naar het Statuut voor het Koninkrijk een beroep op Neder land gedaan om financiële steun voor de uitvoering van het plan. Overeengekomen is dat de Nederlandse re gering zal bevorderen, dat de deelneming van Nederland in de financiering van ge noemd ontwikkelingsplan in beginsel op overeenkomstige wijze zal worden gere geld als ten aanzien van de hulpverlening met betrekking tot het tienjarenplan voor Suriname bij de wet van 8 december 1955 stb. 556 is geschied. Dit houdt in dat Ne derland aan de Nederlandse Antillen op Het Tweede Kamerlid de heer Borst (Comm.) heeft aan de minister van Defen sie de volgende vragen gesteld: „Is het juist, dat op dinsdagavond 12 juli om streeks half elf de militairen van de twee de compagnie van het regiment Menno van Coehoorn in de Tapijnkazerne te Maas tricht door officieren werden gewekt met de kreet: „De Russen zijn in West-Berlijn" en dat hun werd bevolen zich in het don ker snel te kleden en vervolgens aan te treden? Is het de minister bekend, dat door het aankondigen op deze wijze van wat later bleek een nachtoefening te zijn vele mili tairen in de waan werden gebracht, dat een oorlogstoestand was ontstaan en dat onder hen grote ongerustheid .ontstond? Is de minister niet van mening, dat door op deze wijze alarm te slaan de sfeer van de koude oorlog en de geest van vijand schap tegen andere volken opzettelijk wor den bevorderd en dat dit als ontoelaatbaar moet worden beschouwd? Is de minister bereid te doen onderzoe ken van wie het bevel is uitgegaan, de be doelde nachtoefening te beginnen met de alarmkreet „De Russen zijn in West-Ber lijn" en de daarvoor verantwoordelijken terecht te wijzen? grondslag van goedgekeurde projecten van het driejarenplan een derde van de voor uitvoering benodigde investerings middelen zal verstrekken als lening en een derde als schenking, terwijl de Ne derlandse Antillen het resterende deel der kosten van deze projecten uit eigen mid delen zullen bijdragen. Hierbij is het voor behoud gemaakt, dat buitenlandse lenin gen en-of schenkingen, welke blanco of ten behoeve van de ontwikkeling van Bonaire en-of de Bovenwindse eilanden zullen worden verstrekt b.v. uit het ontwik kelingsfonds van de E.E.G. nadat de as sociatie van de Nederlandse Antillen met de gemeenschap tot stand zal zijn geko men in mindering zullen worden ge bracht op de Nederlandse bijdragen. (Van onze Amsterdamse redacteur) De statistiek van de Amsterdamse poli tie doet verwachten, dat de jeugdcrimi naliteit in de hoofdstad dit jaar groter zal zijn dan ooit. Van januari tot en met juni zijn de cijfers ten opzichte van het eerste halfjaar 1959 met ruim 25 pet. gestegen. Deze cijfers hebben geen betrekking op de gepleegde misdrijven, doch slechts op het aantal aanhoudingen van jeugdige perso nen. Totaal werden in de eerste zes maan den van 1960 voor misdrijven 919 jongens en 108 meisjes aangehouden. In de eerste helft van 1959 waren deze aantallen res pectievelijk 742 en 79. Het blijkt, dat ruim tweemaal zoveel jeugdige personen (tussen 17 en 25 jaar) zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van auto's, namelijk 105 tegen 103 in het gehele jaar 1959. Bij de gestolen fietsen en bromfietsen is het beeld al niet veel gunstiger: hiervoor werden 247 jongens jonger dan 18 jaar aangehouden in de eer ste zes maanden van dit jaar tegen 277 in het genele voorgaande jaar. In deze leef tijdsgroep maakten zich 84 jongens schul dig aan diefstal met braak. In geheel 1959 was dit aantal 94. De winkeldiefstallen, doorgaans een piek bereikend in de de cembermaand, gaven het volgende beeld te zien: in de eerste helft van dit jaar 272 jongens en meisjes beneden 18 jaar, tegen 384 in het gehele voorgaande jaar. Naar wij vernemen is de toestand van de 14-jarige Henk van der Berg, die vorige week in Burger's dierenpark te Arnhem door twee leeuwen werd aangevallen, ver beterd. Hij zal, naar het zich laat aanzien, geen invaliditeit of blijvend letsel van zijn angstig avontuur overhouden. De wonden zijn diep en pijnlijk, maar gelukkig zijn geen vitale organen beschadigd. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft op verzoek van de Stichting Bevordering Eigen-woningbezit voor bezitters van eigen woningen alsnog de gelegenheid opengesteld een aanvrage tot het verkrijgen van een extra subsidie op grond van het Besluit Bevordering Eigen-woningbezit in te dienen tot en met 31 augustus bij een bemiddelend orgaan. Dit geldt voor woningen die langer dan zes maanden geleden gereed zijn gekomen. Voor woningen die vóór 1 oktober 1959 ge reed kwamen wordt de mogelijkheid van het verkrijgen van toeslag getoetst aan de tien geldende normen van leeftijd en op pervlakte. Voor na 1 oktober 1959 gereed gekomen woningen wordt deze toetsing niet meer toegepast. Zoals bekend is, bestaat voor eigen- woningbezitters de mogelijkheid een toe slag (gemiddeld ongeveer 1100) als extra subsidie te verkrijgen op de na 1 juni 1956 toegekende bouwpremies. Per 1 april 1960 is de bepaling herleefd dat de aanvrage daartoe moet zijn ingediend binnen zes maanden na het gereedkomen van de wo ning. Opdat degenen, die in het veideden door onwetendheid of nalatigheid hun aanvrage nog niet indienden, heeft de minister deze gelegenheid opengesteld tot het alsnog in dienen van de aanvraag. Gisteren heeft, op ons verzoek, ook een tweede lid van de BB-Kringraad Goeree- Overflakkee gereageerd op de beschuldi gingen die door het geschorste Kringhoofd de heer Carels aan het adres van die raad zijn geuit (zie onze edities van vrij dag). Het was de heer Knobelsdorf, burge meester van Stellendam en secretaris van de genoemde BB-Kringraad. Hij releveer de dat de heer Carels op ziekteverlof is en zei, zich „met alles wat de heer Carels naar voren meent te moeten brengen, niet ernstig bezig te kunnen houden." „De on derhavige zaak is een heel moeilijke af faire", zei de burgemeester voorts nog. Verder deelde hij mee, geen commentaar op een en ander te kunnen leveren. Bij de Maastrichtse gemeentepolitie meld de zich in de nacht van donderdag op vrij dag de 59-jarige huisknecht H. A. M., wiens opsporing, aanhouding en voorge leiding door de rijkspolitie van Breukelen was verzocht. De man erkende, uit het buitenverblijf van zijn werkgever de heer M. M. R. aan de Vecht zes Perzische tapij ten te hebben gestolen met een gezamen lijke waarde van tienduizend gulden. Drie van de tapijten had hij naar zijn zeggen verkocht, drie andere waren in pandhuizen beleend. De man zal vandaag voor de offi cier van Justitie te Utrecht worden voor geleid. De heer J. Zorgdrager uit Midsland op Terschelling wist donderdagavond om streeks kwart voor twaalf in de duinen bij zijn woonplaats een man te grijpen, die er met zijn rijwiel vandoor was gegaan. Na dat hij de dader had gepakt, leverde hij hem over aan een wachtmeester der Rijks politie. Bij het verhoor bleek, dat de fiet sendief een tweede luitenant bij de Ko ninklijke Luchtmacht, T. H. H. uit Nijme gen, was. De man is door de marechaussee te Leeuwarden per vliegtuig van Terschel ling gehaald. Hij zal zich binnenkort voor de krijgsraad te verantwoorden hebben. Advertentie snel, sportief en toch hypercom- fortabel door de gedetailleerde, zorgvuldige afwerking geruisloze motor, die ook bover* 60 km snelheid nog pittig en prettig accelereert snelle service door heel Europa Sterk in prijs verlaagd l Thans Agent voor: Haarlem e.o. Haarlem: Wagenweg 72 Tel. 02500-14160 Bloemendaal: Bloemendaalseweg 52 Tel. 02500-54601 99' (Van onze Haagse redacteur Vanmorgen omstreeks halftien is in de ambtswoning van de minister van Buiten landse Zaken het akkoord getekend tussen Nederland en Italië over de werving van Italiaanse arbeidskrachten. Voor Neder land tekende minister mr. J. M. A. H. Luns en voor Italië de ambassadeur in Neder land, dr. Raimondo Giustiniani. In de preambule van het akkoord wordt gezegd, dat Nederland en Italië hun moeilijkheden op het gebied van de arbeidsvoorziening wensen op te lossen in een geest van Europese solidariteit. Er wordt in het ak koord echter niet verwezen naar het Ver drag van Rome. In het. akkoord is vastgesteld, dat Neder land periodiek aan de Italiaanse regering mededeling zal doen van de hier te lande bestaande behoefte aan arbeidskrachten. De aanvraagformulieren om werkkrachten van de Nederlandse arbeidsbureaus zullen worden doorgezonden aan de Italiaanse, die dan een voor-selectie uit de beschik bare werkkrachten zullen doen en aan de Nederlandse instanties zullen meedelen in hoeverre aan de vraag naar gespeciali seerde krachten voldaan kan worden. De definitieve keuze geschiedt door een in Italië gedetacheerde Nederlandse com missie. De leeftijdsgrenzen van de aan te werven arbeidskrachten zijn voor onge schoolden van 21 tot 35 jaar en voor de ge schoolden van 18 tot 45 jaar. In het ak koord worden geen uitdrukkelijke beper kingen genoemd ten aanzien van het ge slacht en de burgerlijke staat der kandi daat-migranten. De voorkeur voor on gehuwde mannelijke arbeiders zal uiter aard in de praktijk wel tot uitdrukking komen. Voor de Italianen zullen dezelfde loon- en arbeidsvoorwaarden gelden als „Ik ben bijzonder getroffen door alle har telijkheid en de vele blijken van gelang- stelling, die ik ter gelegenheid van mijn 21ste verjaardag heb ondervonden en ik wil u allen hiervoor mijn heel hartelijke dank betuigen. Het is med hierdoor een heerlijke onvergetelijke dag voor mij ge worden" Deze woorden sprak Prinses Ire ne gisteravond door de radio tot de zeer velen, die haar ter gelegenheid van haar verjaardag 'n schriftelijke gelukwens had den gezonden. Het postkantoor van Soest- dijk had het gisteren extra druk met de talloze brieven die er voor de jarige uit alle delen van het land en ook van over de grenzen arriveerden. De belangstelling voor het hek van het koninklijk paleis was veel groter dan op andere dagen. Zodra de toeschouwers maar iets achter de hoge ramen zagen bewegen begonnen zij enthousiast t- zwaaien. Het garde-regiment fuseliers „Prinses Irene" zond gistermiddag om vijf uur een deputatie naar het paleis om zijn konin klijk petekind een geschenk aan te bieden. Deze deputatie bestond uit reserve-luite nant-kolonel van de fuseliers S. Bolmeijer, die de vereniging van officieren der gar de vertegenwoordigde, de kapitein van de fuseliers J. G. Brouwer, adjudant-onder- ofiicier-instructeur L. D. Claassen namens het vredesregiment, adjudant-onderoffi cier der mariniers A. van Wijk namens de Vereniging van Oud-strijders van de Koninklijke Nederlandse Brigade „Prinses Irene" en dienstplichtig fuselier J. B. Es- huis uit Hengelo namens de parade-groep, het dertiende bataljon gardefuseliers „Prinses Irene". De afgevaardigden van de Prinses Ire ne brigade werden in het paleis ontvangen door de Prinses en Koningin Juliana. Luite nant-kolonel Bolmeyer bood de jarige twee witgelakte tafellampen met een ovale sa tijnen kap, gedecoreerd met goud, aan. De vorm van de lampen is ontleend aan die van oud-Romeinse vazen. De Prinses Irene brigade is tot nu toe ieder jaar de Prinses komen feliciteren. In 1959 zijn de laatste stukken aan de cas sette tafelzilver, die op iedere verjaardag werd aangevuld, toegevoegd. De lampen vormen de afsluiting van deze geschenken serie. Nu de prinses 21 jaar is geworden zul len de fuseliers hun bezoeken aan het paleis op 5 augustus staken. Het tweede geschenk werd aangeboden door de federatie „Goud en Zilver. Deze had een delegatie gezonden bestaande uit secretaris, dr. mr. J. A. M. van Staay, en asymetrisch opgebouwd. Ook in de zijkan- de heer C. Vreedenburgh, die vergezeld werden door de heer J. R. Bakker van de firma, die het verjaardagsgeschenk, een kostbare ring, heeft vervaardigd. De prin ses had het ontwerp van de ring uit een aantal tekeningen gekozen. De montuur van de ring is van witgoud met platina- zetting. In het centrum bevindt zich een ovale bloedrode Ceylon-robijn, geflankeerd door briljanten van aflopende grootte. De h.•ar voorzitter, de heer P. Hallebeek, de montuur is op moderne wijze vrij hoog ten zijn briljanten gezet, aflopend in groot te. Van het centrum uit lopen straalsge wijze uiterst fijn gezaagde witgouden spijl tjes. Prinses Irene toonde zich bijzonder in genomen met dit cadeau. Zij schoof de ring onmiddellijk aan haar vinger. Het verjaardagsfeest is door de konin klijke familie in intieme kring gevierd. Voor vandaag waren de vriendinnen en vrienden van de Prinses uitgenodigd. voor Nederlanders. Bovendien zegt de Ne derlandse regering toe de opneming van de Italianen in de Nederlandse samenleving zoveel mogelijk te bevorderen. De contracten worden voor één jaar ge sloten, maar kunnen zowel voor een af lopende termijn als voor onbepaalde tijd worden verlengd. Er is geen verplichting tot verlenging maar wel is het oordeel van de Nederlandse selectiecommissie in Italië over de beroepskwaliteiten van de emi granten bindend voor de werkgever. Daar van kan alleen bij zeer duidelijke beoor delingsfouten worden afgeweken. Voorts wordt de mogelijkheid geopend tot indivi duele aanwerving van personeel. In dat geval is een kortere procedure mogelijk. De verkeersonveiligheid in Europa blijft toenemen. In de landen aan deze kant van het IJzeren Gordijn (met uitzondering van Spanje en Portugal) zijn vorig jaar ruim 45.000 mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen, bijna 4.000 meer dan het jaar er voor en ruim 10.000 meer dan in 1953. Blijkens cijfers die zijn verza meld door het bureau van de Verenigde Naties in Genève, staat Nederland met 1.691 slachtoffers op de zesde plaats,Bel gië met 906 doden op de tiende plaats. Bovenaan staat West-Duitsland met 12.288 doden in 1959, daarna volgen Frankrijk (8.409), Italië (7.232), Engeland (6.520), Oostenrijk (2.041), Nederland (1.691), Zwit serland (1.114), Joegoslavië (995), Zwe den (927), België (906), Denemarken (764), Portugal (594), Ierland (306), Noorwegen (305) en Luxemburg (73). Uit de statistieken blijkt voorts dat juli en augustus de gevaarlijkste maanden, zijn. De ongevallen cijfers zijn het laagst in januari en februari. Ze lopen geleidelijk op tot een piek in juli en augustus en zij nemen daarna weer af naarmate de winter nadert. De zaterdag is de gevaar lijkste dag van de week. De gevaarlijkste uren van de dag zijn die tussen vijf en zes. Kortere werkweek Laros tapytfabrie ken. De Laros Tapijtfabrieken, v/h J. Wil- lard, gevestigd te Laren (in 't Gooi) en te Oss, zullen zo spoedig mogelijk overgaan tot invoering van een vijfdaagse werk week. Goedkeuring van dit besluit is aan gevraagd bij het College van Rijksbemid delaars. In verband met de toekomstige kortere werktijd is intussen mede met het oog op de omvangrijke orderporte feuille een rationalisatie van het pro- duktieproces ingezet. 25.000. De 28-jarige heer J. W. Rui tenberg en zijn echtgenote die het Natio nale Luchtvaartmuseum op Schiphol be zochten, zullen een vlucht van een uur boven Nederland mogen maken in een vliegtuig van de Nationale Luchtvaart- school. Het toestel zal bestuurd worden door de directeur van het museum, de heer L. A. de Lange. Mevrouw Ruitenberg was namelijk de 25.000e bezoeker van het onlangs geopende museum. „Al zou ik er rijk van worden, dan kroop ik nog niet in een vliegtuig", zei zij. Maar later be loofde zij dat zij nog eens over het aan bod zou nadenken. Man valt van steiger. Bij werkzaam heden aan een in aanbouw zijnde nieuwe buizenfabriek te Stadskanaal is de 56-jarige H. L. Piebes uit Musselkanaal van een steiger gevallen. Hij was op slag dood. Onschuldig. Twee zestienjarige Duitse jongens, die gisteren in Scheveningen door de politie werden aangehouden op ver denking van het veroorzaken van een duinbrand, zijn op vrije voeten gesteld. Gebleken is, dat de jongens niets met het ontstaan van deze brand te maken hebben gehad. Dankzij snel ingrijpen van de brandweer ging slechts 400 vierkante me ter duinbeplanting bij dat brandje in vlammen op. Naar de oorzaak van deze brand wordt een verder onderzoek inge steld. Bonenprijs gedaald. Op de Neder landse tuinbouwveilingen worden thans elke dag vele tienduizenden kilo's sper ziebonen aangevoerd. De conservenfabrie- ken zijn volop bezig met de verwerking van dit produkt, dat jaarlijks in grote hoe veelheden, verwerkt in blik, vanuit ons land wordt geëxporteerd. Het aanbod was deze week echter belangrijk groter dan de vraag en dat heeft tot aanzienlijk lagere prijzen geleid. Finsen-medaille voor dr. Rottier. De bioloog dr. P. B. Rottier van de rijksuni versiteit te Utrecht heeft de Finsen-me daille gekregen die vóór hem aan nog slechts vier anderen is uitgereikt. De over handiging geschiedde tijdens het foto-bio logisch congres dat in Kopenhagen wordt gehouden ter nagedachtenis van de Deen se röntgen-onderzoeker Niels Finsen, die een eeuw geleden geboren werd. Kolendampvergiftiging. In het Ju- lianaziekenhuis te Apeldoorn is de 74- jarige L. Visser overleden, die op 13 juli in zijn woning aan de Looseweg te Apel doorn in bewusteloze toestand werd aan getroffen ten gevolge van kolendampver giftiging. Zijn zuster bleek toen reeds over leden te zijn. Omkoping. In Nijmegen zag een po litieagent dat een winkelier, die kennelijk dronken was, in zijn auto stapte. De agent verbood hem te gaan rijden, maar de win kelier zag toch kans er vandoor te gaan. De volgende dag ging de agent naar de winkelier, die de politieman veertig gulden bood als hij geen proces-verbaal zou op maken. Het resultaat was dat hij in een cel van het politiebureau is opgesloten. Advertentie SIMCA: EEN BIJZONDERE SDID' tEVEJIISty «403^ ZIET ER STEEDS MEER OP DE WEG AUTOMOBIELBEDRIJF Dr. D. Bakkerlaan 12-16, Bloemendaal Tel. 57500 - 57501 (K 2500) Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die via Spanje en Zuid- Frankrijk naar midden-Europa kwam, heeft in de afgelopen nacht in Beieren, Zwitserland en Noord- en West-Oostenrijk vrij veel regen veroorzaakt. Boven het midden van de oceaan handhaaft zich een gebied van hoge luchtdruk tussen Groen- land en de Azoren. Door deze drukverde- ling is in onze omgeving de wind meer noordelijk geworden en stroomt nu tame lijk koele lucht van zee uit het land bin nen. In deze lucht, die enigszins ontstabiel is, komt veel bewolking voor, waaruit hier en daar meest lichte buien vallen. Voor morgen worden in deze toestand geen be langrijke veranderingen verwacht. WEERRAPPORTEN Temperaturen bulten* en binnenlandbeden* jj <g d morgen 7 uur. Neerslag: A Ed laatste 24 uur fi-g g 8Ö Sb S3 Zondag 7 augustus Zon op 5.10 uur, onder 20.20 uur. Maan op 20.23 uur, onder 5.35 uur. Maandag 8 augustus Zon op 5.12 uur, onder 20.18 uur. Maan op 20.55 uur, onder 6.53 uur. Maanstanden 7 aug. 3.41 uur volle maan. 14 aug. 6.37 uur laatste kwartier. 22 aug. 10.16 uur nieuwe maan. 29 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 6 augustus Hoog water 2.32 en 15.04 uur. Laag water 10.37 en 23.05 uur. Zondag 7 augustus Hoog water 3.21 en 15.55 uur. Laag water 11.29 en 23.57 uur. Maandag 8 augustus Hoog water 4.10 en 16.40 uur. Laag water 12.20 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder zwaar bew. n 20 0,1 Ypenburg regenbui windst. 21 0,5 Vlissingcn zwaar bew. nnw 21 0 Eelde licht bew. wnw 20 0,7 De Bilt geheel bew. w 21 0 Twente mist wnw 21 0 Eindhoven zwaar bew. windst. 22 0 Zd-Limburg mist zw 22 0 Helsinki onbewolkt ono 18 0 Stockholm zwaar bew. o 18 0 Kopenhagen onweer ono 20 10 Aberdeen zwaar bew. windst. 19 0,3 Londen zwaar bew. nno 23 0 Amsterdam zwaar bew. windst. 22 0 Brussel regen wzw 22 0,2 Luxemburg half bew. nw 21 0 Parijs mist nw 24 0 Bordeaux half bew. z 22 0,2 Grenoble half bew. no 23 6 Nice onbewolkt nnw 21 19 Berlijn licht bew. w 24 1 Frankfort half bew. wnw 24 0 München regen wzw 20 14 Zürich regen w 22 10 Genève licht bew. zzw 23 10 Locarno onbewolkt windst. Wenen regen wnw 27 2 Innsbruck geheel bew. windst. 23 8 Rome zwaar bew. windst. 33 0 Ajaccio licht bew. ono 31 Madrid licht bew. windst. 0 Mallorca onbewolkt windst. 32 0 Lissabon half bew. windst. 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2