Forum in Aix-en-Provence over de kansen van een eigentijdse opera Gemeentelijke aanwinsten in Het Huis Van Looy Blijft de kerk in het dorp? OP EN OM HET BINNENHOF Oplossing puzzel 42 Grafiek van Albertoni in „In 't Goede Uur" 4 Affichetentoonstelling in september in De Vishal Gré Brouwenstijn naar Buenos Aires vertrokken Kerkelijk Nieuws Verzending van zeepost Crematie Frits van Dijk EXPOSITIES TE HAARLEM Kerkelijk Leven ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1960 AIX-EN-PROVENCE. Het is van den beginne af het lofwaardig streven van het leidende triumviraat Bigonnet, Dussurget en Pincherle van het muziekfeest van Aix geweest, de programma's voor de volgende jaren niet in een onderonsje te be disselen, maar te pogen de vaste kern der trouwe bezoekers actief te betrekken in die toekomstplannen. Vandaar een drietal lezingen van prominente figuren over de perspectieven van een nieuwe Franse opera, waarvan de lang-verbeide verschijning inderdaad bijna een kwestie van leven of dood voor de toekomst van deze internatio nale muziekfeesten genoemd kan worden, want een muziek- of operafestival, waarbij de blik uitsluitend achterwaarts gericht blijft, is op den duur gedoemd tot steriliteit. Wanneer men in Aix werkelijk een haard van Mediterraanse muziekcultuur wil stichten en dat is altijd de bedoeling geweest dan kan men 't zich niet veroor loven in de programma's een te eenzijdige roofbouw op het verleden te blijven plegen hoe verrukkelijk en onsterfelijk al die muziek van Mozart, Purcell, Handel en Vi valdi dan ook zijn mag. Men heeft in Aix dan ook opdrachten gegeven voor nieuwe opera's, waaruit Henri Sauguets „Caprices de Marianne" bijvoorbeeld is ontstaan. Maar zelfs in Aix werden die werken, na een enkele uitvoering weer spoedig van het repertoire afgevoerd, en ook elders kwamen ze niet meer of nooit aan bod. Van 14 tot 25 september zal in het cultu rele centrum De Vishal te Haarlem de affichetentoonstelling „Frankrijk in beeld" worden gehouden. Sauguet zelf heeft zich in een moedige pleitrede tijdens die conferentie afge vraagd waar de oorzaak van die trieste gang van zaken schuilen kon, en zijn con clusie luidde dat een componist misschien niet altijd het publiek vindt dat hij ver dient. Directeur Bigonnet en voorzitter Ro land-Manuel schoten onmiddellijk toe in een (wellicht niet compleet geslaagde) poging zowel Sauget voor zijn vermeende debacle te troosten als het festivalpubliek van Aix te verzekeren, dat het tot de elite van de internationale muziekgemeenschap behoort. Doch in ieder geval waren hier gelijktijdig twee vingers op twee wonde plekken gelegd. Het conservatisme van het opera-publiek; en een gebrek aan opera-dispositie en ervaring of dito ta lent van de kant der meeste componisten. Roland-Manuel ging, met betrekking tot dat eerste punt, heel ver met zijn advies of boutade aan het adres van de directeur van de Parijse Opéra-Comique. waar de laatste jaren iedere poging tot vernieuwing stelselmatig afstootte op een muur van publieke tegenstand, toen hij hem aanried eerst de deuren voor al zijn habitués te sluiten alvorens de toe komst van zijn instituut verder onder ogen te zien. Het vaste publiek blijft uitsluitend zweren bij de Italianen en bij Gounod, en Debussy's „Pelléas" of Ravel's „L'heure Espagnole" komen ook in Parijs nog niet of nauwelijks aan bod. Doch het is óók waar dat de voorwaarden aan onze zijde van het voetlicht in Aix waar het festival een trouwe kring van verlichte meloma- nen heeft gevormd, aanzienlijk gunstiger zijn dan in Parijs of elders en dat hier een nieuwe opera niét per se al bij de première onder de publieke onverschillig heid verpletterd behoeft te worden. Rest de vraag: hoe de componisten en de librettisten aan te trekken en te mobi liseren. Geef opdrachten aan grote en be langrijke schrijvers, ried iemand aan. Die hebben andere zorgen aan hun hoofd, ant woordde Poulenc, „Bernanos zou me aan de deur hebben laten staan bellen, indien ik hem indertijd een tekstboek voor de „Dialogues des Carmelites" had gevraagd en Maeterlinck zou Debussy met een over eenkomstig verzoek voor een „Pelléas et Mélisande" indertijd evenmin hebben open gedaan; we moeten zelf maar uitkijken en rondneuzen". „Maar er zijn voldoende novellen en zelfs toneelstukken die zich in beginsel heel goed lenen voor een opera- verhaal", verzekerde de componist van „Le Voix Humaine" en de „Carmelites" die met deze twee wereldtriomfen in de opera-geschiedenis der laatste jaren wel enig recht van spreken heeft. En tot welke componisten moet men zich dan richten, zo de librettisten voor lopig dan dus wel buiten de discussie kun nen blijven? We mogen het bijzondere ka rakter van ons festival, waar Mozart als ideaal in het centrum staat, vooral niet uit het oog verliezen, zo meende een par tij, en dus geen avantgardistische experi menten en excessen aantrekken. Er volg de een wijdlopige discussie over het schan daal als gevolg van ieder oprecht vernieu- wingselan en deszelfs publicitaire nut voor een componist of andere kunstenaar. Georges Auric sprong in het krijt met 'n ietwat nadrukkelijk pleidooi voor 'n in tegrale vrijheid, die de jonge componist ge boden moet worden om alle wegen van de operakunst zelf te kunnen exploreren. En er werd ook de psychologisch juiste en be langwekkende opmerking gemaakt dat het publiek amorf of ongevoelig voor indruk ken was geworden na alle muzikale on gehoordheden waarmee het de laatste ja ren is bestookt. De stoutste en meest sen sationele klankencombinaties of construc ties van elektrofonische concrete of ande re oorsprong, worden door dat publiek vandaag beantwoord met een zelfde wel willend en beleefd applaus en de consta tering dat 't wel charmant is. Zodat de botsing der meningen (waaruit de waar heid zou kunnen...ontspringen) in die gees tesgesteldheid van elegante onverschillig heid wordt opgevangen en de bom een voudig niet meer explodeert. Een menta liteit intussen die de openbare mening in Frankrijk (en mogelijk niet slechts daar) op andere terreinen ook wel openbaart. Men verwondert zich over niets meer. En Wij wensen de puzzelaar, die bij zijn op lossing de puzzelredacteur een goede va kantie en mooi weer toewenste, van harte hetzelfde toe, al zal het hem en ons ook spijten dat hij niet tot de drie volgende prijswinnaars behoort: Mevrouw Duijs, Cremerplein 29, Haar- lem-O. 7.50; Zr A. J. de Vries, Curagao- straat 18, Santpoort 5.T. Wesselius Nat, Patrijzenlaan 26, Bennebroek 2.50. Op 3 september kunt u de volgende puzzel in ons blad verwachten. verontwaardiging, doch ook iedere uiting van geestdrift behoren tot de reacties van simpelen van geest of althans van zeer gedemodeerde lieden. Het herstel van de opera, om. tenslotte de kring weer te sluiten, blijft om al die redenen een probleem waardoor zeker Frankrijk niet alleen geraakt wordt. Ook door de intelligente en boeiende gedach- tenwisselingen die er in Aix aan loerden gewijd is de oplossing nog wel niet gevon den. Maar hier leeft tenminste de wil uit de impasse een uitweg te vinden. Di recteur Bigonnet heeft zelfs het visioen geopend van een internationaal operafesti val dat in Aix de repliek op de filmmon ster shows van Cannes zou geven, om de muziekdramatische kunst, xoeer tot een ob ject van vitale en brede belangstelling te kunnen verheffen. Het geloof van deze „aannemer in de bedrijven der schoon heid", om Roland-Manuel te citeren, heeft al eerder bergen verzet. Doch buiten het krediet van dat vertrouwen, heeft, de dis cussie, zo moet de conclusie helaas luiden, meer belemmerende obstakels blootgelegd dan vergezichten geopend voor de nieuwe opera die voor onze eigen tijd zou zijti weggelegd en waarvoor in Aix de ideale bakermat niettemin al ligt uitgespreid. Frank Onnen Aix-en-Provence, bakermat van een nieuwe opera-cultuur? De Nederlandse sopraan Gré van Swol- Brouwenstijn is vrijdagmiddag van Schip hol via Frankfurt naar Buenos Aires ver trokken. Zij zal daar drie weken blijven op uitnodiging van de directie van het theater „Colon" te Buenos Aires, in wel ke stad deze maand de 150ste verjaardag van de bevrijding van Argentinië wordt gevierd. Mevrouw Van Swol zal er minstens één maal, misschien echter meerdere keren optreden. Op haar programma staan de len uit:La Forza del destino van Verdi en Andrea Chenier van Giordani. Reeds eerder heeft zij Buenos Aires be zocht. In 1958 trad zij er voor de eerste maal op en de critici waren toen unaniem opgetogen over haar zang en kenden haar de prijs van de „beste zangeres van 1958" toe. Mevrouw Van Swol wordt op 29 augustus op Schiphol terug verwacht. Op een forum-bespreking werd de toekomst van de Franse opera belicht door directeur Bigonnet, musicoloog Roland-Manuel en componist Francis Poulenc. Ned, Herv. kerk Beroepen te Assen (vac. F. H. van Aalst) (toez.): C. J. Pak te Oldenkeppel; te Heke lingen: J. M. Snijders, legerpred. te Oir- schot. Chr. Geref. kerken Beroepen te Haamstede-Kerkwerve: A. J. Otter, kand. te Apeldoorn; te Onstwedde J. Vogel, kand. te Wormerveer. Bedankt voor Huizen (N.H.): W. F. Laman te Ha milton. Ontario. Canada; voor Mijdrecht: W. van 't Spijker te Drogeham. Rem. Broederschap Beroepen te Hilversum: J. van Goud oever te Leiden; te Friedrichstadt a.d. Eider (Duitsland): P. H. van Lent te Gouda- Schoonhoven. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Montferland, 8 aug. Australië: ms Willem Ruys, 8 aug. en ss Zuiderkruis, 10 aug. Brazilië: ms Montfer land, 8 aug. Canada: ms Prins Willem II, 11 aug.; ms Prinses Irene, 8 aug.; ss Groote Beer, 8 aug. Chili: ms Wien, 13 aug. Indo nesië: ss Hoechst, 7 aug. Ned. Antillen: ms Medon, 8 aug. Nieuw Zeeland: ms Willem Ruys, 8 aug. Suriname: ms Willemstad. 10 aug. Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika, ms Winchester Castle, 7 aug. en ss Rem- pang, 9 aug. Brits Oost-Afrika: ms Si- Kiang, 11 aug. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Zondagmiddag van twee tot vier uur zal de overleden acteur Frits van Dijk in de aula van de begrafenisvereniging Pot- hoff in de Valeriusstraat te Amsterdam worden opgebaard. Collega's van de overleden acteur zul len maandag bij de crematie fungeren als slippendragers. In de aula van het cre matorium te Westerveld zal van half een tot een uur een korte afscheidsplechtigheid worden gehouden. Opdracht. De in Zuid-Afrika wonende Nederlandse schilder Waalco Dingemans is deze week in Blantyre gearriveerd om in opdracht een reeks doeken te maken van tabaksveilingen in Nvassaland. Hij zal vol gende week naar Salisbury in Rhodesië terugkeren. IN „HET HUIS VAN LOOY" is tot 12 september een expositie te zien van hedendaagse kunst uit gemeentelijk bezit, waaronder enige nieuwe aanwinsten, en enige bruiklenen. Veel ruimte werd gegeven aan de schilderijen van Jaap Kaal, een schilder uit Wormerveer, die, naar men mij vertelde, verleden jaar overleden is. Lang al had ik niets meer gezien van deze figuur, die al zovele jaren geleden mij door zijn werk in ieder geval een vertrouwd schilder was. Er is wel eens onder schilders sprake geweest van een Zaanse school. Deze kenmerkte zich dan door een voorkeur voor naar het monochrome neigende en veelal aard- kleurige schilderijen, door een streven naar de grootste eenvoud in de vorm en naar een veelal donkere sfeer. De Amsterdammer Henk Broer, bij ons meer bekend als een helder spontaan tekenaar, sloot wel zeer dicht bij die school aan. Er leefde onder schilders daar aan de Zaankant en onder hun vrienden een ze kere hang naar echt Hollandse waarden, en zij lieten zich enigermate leiden door het voorbeeld van oude Hollanders. Iets daar van bespeurt men in een enkel werk van Kaal, aan wiens werk verder ook oudere zaken van Steyn doen denken. Vanuit het bijzondere van het Hollandse licht in een Hollands atelier heeft Kaal gestx-eefd naar werk van wijder strekking, naar werk van een algemener geldigheid. Sommige van zijn Nooi'dhollandse landschappen blijven mij in hun grijsheid iets te onbewogen. Een voorkeur heb ik voor een tweetal, dat men bij het binnenkomen van de tentoonstel ling direct links om de hoek ontmoet. Iets te onpersoonlijk of anderzijds net te wei nig monumentaal bleven mij sommige van zijn mensfiguren. Gezien in een ontwikke ling was Kaal een respectabele figuur en kunnen we dankbaar zijn voor de aandacht aan hem besteed. Van de aanwinsten noem ik etsen van Chailloux, die ik bij de laatst hiex-gehouden Starttentoonstelling al aanbeval, etsen naar kooien met vogels van Verpoorten, waar mee ik in Heemskerk kennis mocht maken, aquarellen van Wil den Ouden, Frans Flin ke, Jan van Geem. tekeningen van Ha. Mulder en een gouache van Corneille, alle bewijzen van gemeentelijke belangstelling voor exposities, die te Haarlem gehouden werden. Erg plezierig vond ik enige schet sen naar schepen van Alb. Loots. Ik wijs nog op grafiek van Jessurin de Mesquita, die eens lei-aar was van Verwey, die zelf hier vertegenwoordigd is met een kleine aquarel. De wethouder van Kunstzaken te Haar lem, de heer D. J. A. Geluk, heeft vrijdag avond de tentoonstelling geopend. Hij sprak zijn dank uit voor de schenkingen aan de gemeente. Mevrouw Kaal en een particulier hebben ieder twee werken ge schonken. Voorts kan men werken zien, welke via de contraprestatieregeling in bezit van de gemeente zijn gekomen. De wethouder wees erop dat de gemeente nog steeds een representatieve ruimte ontbeert om het moderne kunstbezit ten toon te stellen. Dit is bijzonder jammer, a'Idus de wethouder, want het bezit is langzamer hand voldoende omvangrijk geworden. Het is daarom goed dat de inwoners dank zij een jaarlijkse tentoonstelling van de aan winsten kan kennis nemen. Tenslotte zei de heer Geluk te hopen dat de gemeente er in de komende jaren in zal slagen een betere ruimte voor de moderne kunst te verkrijgen dan de zolder van het Frans Halsmuseum. „IN 't GOEDE UUR" exposeert deze maand grafiek van een jonge Italiaan. Al bertoni wei-kt te Bologna. Hij kwam naar ons land met een beurs van het departe ment van O., K. en W. Hij is hier al aax-dig thuis, zal het wel goed met Nederlanders kunnen vinden. Zijn werk is ons niet vreemd. Als men wil kan men zijn etsen van expressionistische aax-d vinden. Dat bewust naar hevigheid gezocht werd door hem mag ik misschien niet beweren. Het is vooral een grote spontaniteit die zijn etsen 'n expressionistische allure verschaft. Op zettelijkheden komt men in zijn wex-k niet tegen. Misschien soms een zekere slox-dig- heid en dat geeft nog een beminnelijke kant aan zijn x-esultaten. Lui is Albertoni zeker niet. Bepaalde litho's naar bewex-ke- lijke onderwerpen bewijzen dat. Ik denk aan bijvoorbeeld een landschap met veel vegetatie. Als een andere litho een ver- beelding van Amsterdam wil zijn, en alles lijkt daarop te'wijzen, dan komt me de enigszins achter de bomen langs een gracht schuilgaande toren wat weinig een Hol landse tox-en voor. Toch bevalt me de structuur van het geheel. Albertoni werkte vooral ook veel in de intimiteit van het atelier of een kamer naar model en zijn bevolkte interieurs konden die van Nederlandse kunstenaars zijn. Bob Buys Nadat ovex-al in Oost-Duitsland zoge naamde Landwirtschaftliche Produktions- genossenschaften gevormd zijn en de boe renbedrijven dus genationaliseex'd zijn, wacht men met spanning af wat deze fundamentele verandering op de duur zal uitwerken. Afgezien van de economische verhoudingen zal ook de wijze van sa menleven in de dox-psgemeente van Oost- Duitsland veranderen. In het verleden verrichtte de kerk in het dox-p belangrijke taken. Hoe zal dit in de toekomst zijn? Zal de sterke politieke invloed zich zo doen geldeii, dat de kerk haar bestaansrecht meer en meer ver liest of in het gunstigste geval aan de rand nog een ~ekere x-echtvaardiging voor haar bestaan behouden? Wat komt er van het kerkelijk grondbezit terecht, dat eco nomisch gezien voor de kerk van vrij groot belang is? Zullen de „Genossen- schafts"-boeren nog kerkelijke belastingen betalen? Zal men hun trouwens toestaan, gemeenteleden of kerkeraadsleden te zijn? Zullen de boeren 's zondags nog met hun vrouwen en kinderen naar de kerk gaan? Zullen zij hun kinderen nog naar de gods dienstlessen en naar de belijdenis-catechi- In 1956 was de Eerste Kamer in haar geheel vei'kozen nadat zij was ontbonden als gevolg van het feit dat in eerste aanleg voorstellen tot grondwetsherziening wets- kracht hadden gekregen. De grondwet eist namelijk, dat dan beide Kamers ontbonden en opnieuw gekozen worden teneinde de herzieningsvoorstellen nog eens door nieuw samengestelde Kamers behandeld te krij gen, waarna zij pas gx-ondwettelijke kracht kunnen verkrijgen. Onder andere omstan digheden geld voor de Eerste Kamer ech ter, dat haar vernieuwing slechts bij ge deelten geschiedt en wel om de vier jaar. Hiei'door waren thans 37 senatoren aan de beurt van aftreding. Op de grondslag van evenredige vertegenwoordiging moesten twee groepen van leden van Provinciale Staten, te weten de groep, voor dit doel gevormd door de Staten-leden van Gelder land, Overijssel, Groningen en Drente, en de groep van de leden der Staten van Zuid-Holland, respectievelijk 19 en 18 Eer ste Kamerleden kiezen. Bij de Partij van de Arbeid vond de grootste vernieuwing plaats, doordat de heren De Dreu en Oosterhuis, die op zeer lange staat van dienst kunnen terugzien, niet meer op de kandidatenlijsten voor kwamen en bovendien de P.v.d.A. er een zetel bij wist te winnen. Zodoende komt een nieuw klaverblad van drie haar Eerste Kamer fractie versterken. Van dit drietal zijn er twee, die het klappen van de par lementaire zweep zeer goed kennen. Aller eerst mej. mr. Zeelenberg, die tot een jaar geleden deel van de Tweede Kamer heeft uitgemaakt doch, wederom op het wethoudersgestoelte in Rotterdam ge plaatst, toen het lidmaatschap van de Tweede Kamer neerlegde; veel minder bezwaarlijk is ongetwijfeld vereniging van zulk een wethoudersfunctie met het senatorschap. Voorts wordt de oud-minis ter van Justitie, prof. dr. Samkalden, die in de parlementaire sfeer zeer goed thuis is gei-aakt, eerst als minister vervolgens als lid van de Tweede Kamer, senator. Aan de overzijde zal men hem node mis sen. Maar hij moest die tak van ons par lement wel verlaten nu zijn buitengewoon hoogleraarschap te Leiden in een gewoon professoraat veranderd is. Daax-mee is het lidmaatschap van de Eerste Kamer wel verenigbaar en het kan niet anders of voor zijn geestverwanten daar betekent zijn senatorschap winst, daar hij alom vanwe ge zijn kennis en takt groot aanzien ge niet. De derde nieuweling op de banken van de P.v.d.A.- leden is mr. v. d. Stoel, verbonden aan het partij-secretariaat, waar hij de internationale aangelegenhe den onder zijn hoede heeft. De K.V.P. fractie telt niet langer een vrouw in haar midden, aangezien de des betreffende kandidaatsstellers de K.V.P. Statenleden in kwestie er de voor keur aan gaven mevrouw Luyckx door Hillegom's bux-gervader, jhr. mr. van Nispen tot Pannerden, te vervangen. Ver der komt er een nieuwe K.V.P.-er bij, na melijk mr. J. L. M. Niers. Deze 35-jarige zal de Benjamin van de Eerste Kamer zijn. Haar Nestor, prof. mr. A. Anema, komt niet op het Binnenhof terug. Met zijn 88 jaar vond hij het nu welletjes. Bijkans veertig jaar heeft hij in onze Se naat zitting gehad en daar de sympathie en bewondering kunnen boeken zowel van wie het wel als van wie het in politici niet met hem eens waren. Op veelal frisse, oorspronkelijke manier placht hij de din gen te zeggen en in het bijzonder met betrekking tot volkenrechtelijke en inter nationale vraagstukken, beginselen en idea len toonde hij tot de allerbesten te beho- i-en. Voor de Anti-revolutionaire fractie moet het een voldoening zijn dat een fi guur als prof. mr. De Gaay Fortman als opvolger van prof. Anema de Kamer zal binnentreden. Bij de Christelijk-Historischen maakt oud-minister Staf plaats voor een vakver enigingsman. het Tweede Kamerlid Van Mastrigt. De communisten raakten twee van hun vier zetels kwijt, zodat de heren Polak en Seegers zijn uitgevallen. Door gelukkige loting hebben de liberalen een zetel gewonnen, waardoor dr. P. G. van Vliet hun fractie komt versterken. De enige Staatkundig Gereformeerde, Ir. Fokker, heeft zijn zetel niet behouden doordat vrouwe Fortuna hem bij de loting niet welwillend gezind was. Dat komt ex- van als nu juist de Staatkundig Gerefor meerden een flix-tation met d i e dame be ginnen! Electorale loterij Wat nog nooit is voorgekomen, is na melijk dit keer gebeurd. Tengevolge van de in Zuid-Holland bereikte stemmingsre sultaten moest er tussen vijf kandidaten lijsten tot loting worden overgegaan. Het lot besliste zodoende over de politieke ge talsverhoudingen in de Eerste Kamer. Ik kan me best voorstellen, dat men hiertegen wel heel vi-eemd zal hebben aan gekeken. Intussen meen ik terstond te moeten waarschuwen tegen een misvat ting, die mogelijk post zou kunnen vat ten, alsof men hier weer eens met een bedenkelijk gevolg van het evenredig heidsstelsel te maken zou hebben. Oud tijds, dat wil zeggen, toen de volstrekte meerderheid vereist was om een Kamer zetel te behalen, werd bij staking van stemmen de oudste in leeftijd verkozen verklaard. Ook toen kon dus het „lot", met name het toeval van de geboorteda tum van de ene en van de andere kan didaat, uitmaken of bij voorbeeld een an ti-revolutionair dan wel een socialist, zo zij met een gelijk aantal stemmen uit de bus gekomen mochten zijn, op het Bin nenhof zou gaan zetelen. Overigens zou het met betrekking tot de verdeling van de zetels in de Tweede Kamer insgelijks kunnen gebeuren dat het lot uiteindelijk beslissend is voor de onderlinge politieke krachtsverhoudingen. Want indien er ten slotte nog een plaats valt toe te kennen aan één van twee verschillende groepen, die evenveel stemmen hebben verworven, is loting geboden. Bij een zo omvangrijk aantal kiezers als dat voor de Tweede Ka mer is echter de kans op zulk een gang van zaken onzegbaar veel geringer dan bij het zeer kleine kiezerscollege waarom het in het onderhavige geval ging, te we ten van de Zuidhollandse Statenleden. En hoe gering daar die kans al is, blijkt wel uit het boven reeds vermelde, nl. dat zich een dergelijke loterij voor toewijzing van de senatoriale zetels nog nooit eerder had voorgedaan. Abakadabra Van kansen gespx-oken, moeilijker dan ooit lijkt het mij te voorspellen, wat er straks in de Eerste Kamer dan nog in haar oude samenstelling, want de ver nieuwing gaat pas in met de derde dins dag van september met de wettelijke regeling inzake de voetbaltoto zal gebeu ren. Het voorlopig verslag over het des betreffende wetsontwerp bevat nu een maal de gebruikelijke geheimzinnige taal van dergelijke verslagen. De wijze, waar op nu eens „vele", dan „verscheidene", vervolgens .sommige" en daarna weer .sommige andere" leden in dat stuk aan het woord zijn, heeft veel weg van een soort Abakadabx-a. Daardoor is er niet goed uit wijs te worden, of op het ogen blik misschien een meerderheid geen lust heeft noch reden ziet om haar stem aan het ontwerp te geven. In elk geval kan men de indruk krijgen, dat het in de Se naat ook buiten de fractie van de P.v.d.A. geenszins ontbreekt aan afge vaardigden, die het aftreden van minister Beerman in zijn eentje, zo het wetsont werp verworpen mocht worden, juister zouden vinden dan een tegen de meerder heid van het volk ingaand Beermanniaans beleid, zoals de minister dat in de Twee de Kamer in het vooruitzicht had gesteld voor het geval dat het wetsontwerp een voor hem onaanvaardbare tegenstand mocht ontmoeten. Dr. E. van Raalte satie kunnen sturen? Dt zijn vragen, waar mee velen op het ogenblik in de Oost zone van Duitsland rondlopen. Recente uitlatingen van Walter Ulbricht hebben de gemoederen ten deze weer een beetje gekalmeerd. Hij verklaarde voor de Volkskammex-, dat men geen „Genos- senschafts"-boer verhinderen mag te bid den en zijn godsdienstige gebruiken na te komen. Met enige nadruk zei Ulbricht: „Die Kirche bleibt nach wie vor im Dorf". Meer aandacht In het orgaan van de vex-enigingen van Duitse Evangelische predikanten is in het zojuist verschenen nummer een pleidooi gehouden voor meer aandacht van de ker kelijke dorps- en plattelandsgemeenten voor de mensen uit de grote stad, die hun woonplaats ontvlucht zijn en vaak weinig benul hebben van w f kerkdiensten inhouden. Verschillende maniex-en worden aangegeven om op een aangename en stijl volle wijze de aandacht van de stedelingen op de kex-kdiensten te vestigen. De uit voering van desbetreffende box-den langs de weg of van plakkaten moet volgens de auteur even smaakvol zijn als die voor „Coca Cola" en „Asbach Uralt". Behalve tijd en plaats van de kerkdiensten moet wox-den aangegeven hoe de kerk, van de hotels uit, het beste te bereiken is. Voox-al ook in de hotels moet men naar mogelijkheden omzien om op de kerkdien sten te attenderen. De schrijver van dit ar tikel geeft ten slotte aan de gemeentele den een aantal praktische wenken om de vreemdelingen uit het kerkelijke „Jeruza lem" op een passende wijze te benaderen. Open brief De conferentie van Eux-opese kerken, die begin oktober voor de tweede maal in Nyborg (Denemax-ken) met gedelegeer den uit Oost en West bijeenkomt, ver wacht van de jeugd van deze kerken een beslissende bijdrage met betrekking tot opdracht en taak der christenen in ons veranderend werelddeel. In een open brief aan de in Lausanne gehouden „Eer ste oecumenische Jeugdconferentie in Eux-opa" constateert de Hauptpastor dr. Hans-Heinrich Harms (Hamburg), secre taris van de Conferentie van Europese Kerken, met vreugde, dat Lausanne en Nybox-g elkaar zowel wat thema als wat taak betreft grotendeels dekken. Ook zal uit de kerken van Pox-tugal tot Moskou en van Cypx'us naar IJsland een aantal afgevaax-digden aan beide confe renties deelnemen, schrijft d.. Harms. Nyborg 1961 zal met het thema „De dienst van de Europese Kerken in een zich veranderende wereld" vooral gewijd zijn aan de minderheidskerken, als mede aan de kerken die tot dusver niet in de Wereldraad samenwex-ken. Ook wijst dr. Hax-ms in zijn open brief er nadrukkelijker op, dat de deelname van een vrij groot aantal gedelegeerden van de jeugd over zee, Lausanne er voor zal behoeden „ge- introverteerd Europees" te denken. Te vens moet men volgens hem dankbaar zijn, dat in Lausanne de kerken van Gi-oot Britannië met 320 deelneiuex-s de gx-ootste delegatie zenden. Ds. Harms, die zelf lange tijd een be langrijke staffunctie bij de Wereldraad heeft vervuld, uit de hoop, dat de resul taten van de Jeugdconferentie in Lau sanne met haar rond vijftienhonderd deelnemers uit alle niet-rooms-katholieke landen van Europa in Oost en West voor de christenen uit ons contingent hulp en zegen zullen bx-engen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4