Verkeer tijdens weekeinde eiste weer veel slachtoffers Sorong na olie-desillusie snel bergafwaarts Adenauer van schending der grondwet beschuldigd Russen maken veel ver toon van proces-Powers K.V.P.zet raadslid in Goes uit de partij Inbrekers hadden veel werk voor 800 Stentor" met kinderen op zee Predikantsjubileum van prof. Bakhuizen v. d. Brink Rechten van het kind moeten nageleefd worden MAANDAG S AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Strijd om tweede TV-programma Kennedy geeft Symington een defensie-opdracht Pjotr Vetrov herinnert zich Stnka-aanval Inval in communistisch hoofdkwartier in Djakarta Roeanda Oerocndi 1961 autonoom in Vier Afrikaanse landen in één week zelfstandig Wereldraad van kerken Concurrentiestrijd in Valkenburg Werkloze Indonesiërs wachten op repatriëring Hittegolf in Per zie A mor in bloemenland" trok door Leiden Twaalfjarige jongen ging zwerven Kampeerders protesteren tegen prijsverhoging Onderwijzerscongres doet beroep op de wereld fVon onze correspondent) BONN" De Westduitse bondskanselier Adenauer is gisteren te Hamburg door vier sociaal-democratische minister-presi denten van schending van de grondwet beschuldigd. Kaisen (minister-president van de deelstaat Bremen), Brauer (Ham burg), Zinn (Hessen) cn Kopf (Ncder- Saksen) verklaarden dat Adenauer met het onlangs tussen hem en minister van Justitie, Schaffer, gesloten televisiecon tract niet het belang der televisiekijkers op het oog had, maar het belang van zijn partij, in verband met de Bondsdagver kiezingen in september 1961. Volgens de vier verontwaardigde sociaal-democrati sche regeringschefs is de huns inziens al te tactische bondskanselier aan de funda menten van de grondwet gekomen, toen hij twee weken geleden de maatschappij Deutschland Fernseh G.m.b.H. stichtte. Hij liet daarbij minister Schaffer optreden als gemachtigde voor de elf deelstaten zonder dat deze dit wisten. Van deze elf deelstaten, zullen de vijf door S.P.D.- minister-presidenten geleide niet tot een compromis bereid zijn; de overige zes zijn in C.D.U.-handen en zullen waar schijnlijk nog deze week voor Adenauers slimme tactiek het hoofd moeten buigen. De vijf S.P.D.-regeringschefs hebben gis teren aangekondigd dat zij politiek en staatsrechtelijk alles zullen doen om het contract ongedaan te maken. „In blik" De Deutschland Fernseh G.m.b.H. spottend de firma Adenauer en Schaffer genoemd heeft een stamkapitaal van 23.000 mark, waarvan 12.000 in handen van de regering te Bonn; elk der deel staten kan een aandeel van 1000 mark krijgen. De maatschappij, beheerst dus door de regering te Bonn, zal voor de vier miljoen Westduitse televisiekijkers met medewerking van de particuliere maatschappij Freies Fernsehen op maan dag 2 januari 1961 om 20.00 uur het tweede programma beginnen. Freies Fernsehen heeft een stamkapitaal Naar van welingelichte zijde werd ver nomen, zal het proces tegen de Ameri kaanse piloot Francis Gary Powers, dat op 17 augustus begint, met de grootst mogelijke publiciteit worden gevoerd. Zijn berechting zal plaats hebben in de „Zuilen zaal" het voormalige gebouw der Russi sche vakverenigingen, op enkele honder den meters afstand van het Kremlin. Door middel van een vertaalinstallatie in het gebouw zal het publiek het verloop van het proces in het Engels, Frans, Duits en Spaans kunnen volgen. Aan honderden journalisten, die aanvra gen tot bijwoning van het proces hebben ingediend onder wie de Britse schrijver Graham Greene zullen de nodige visa worden verstrekt. Ook de echtgenote cn ouders van Powers, die binnenkort in Mos kou worden verwacht, zullen het proces mogen meemaken. Zij mogen zich door een Amerikaanse jurist doen vergezellen, die zich niet met de procesvoering zal mo gen bemoeien, doch wel contact mag on derhouden met de Russische verdediger van Powers. Op grond van de artikelen 9 en 16 van de Russische krijgswet kan Powers, aan wie spionage ten behoeve van de Ameri kaanse inlichtingendienst ten laste wordt gelegd, veroordeeld worden tot zeven jaar gevangenisstraf of tot de dood door de kogel. In verband met de publiciteit die aan dit proces wordt gegeven, acht men het ech ter waarschijnlijk dat het proces eerder een groots opgezet requisitoir tegen de Verenigde Staten zal worden dan een be rechting van de zaak tegen Powers, die slechts als een figurant wordt beschouwd. Volgens Russische zegslieden staan er geen persconferenties of interviews met Powers voor het begin van het proces op het programma. De Amerikaanse ambassade heeft nog steeds geen antwoord gekregen op haar verzoek een onderhoud met Powers te mo gen hebben. In Norton, Virginia, werd vernomen dat de ouders van Powers voor 17 augustus in Rusland zijn om het proces tegen hun zoon bij te wonen. Beschuldiging Commentaar leverend op de uitwijzing van de Amerikaanse student Edwin Mo- rell, wegens spionage en subversieve ac tiviteit, heeft het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington de Sovjet- Unie beschuldigd van „hysterische pogin gen" om de publieke opinie, aan de voor avond van het proces tegen Powers, in beweging te brengen. ,.De Sovjetpers staat tegenwoordig vol met sprookjesverhalen zoals „Trud", het orgaan van de vakbonden, vrijdag over Morell publiceerde. In een nota van de Sovjet-Unie aan Amerika wordt niet gereageerd op het Amerikaanse verzoek een vertegenwoordi ger van de ambassade in Moskou toestem ming te geven Powers te bezoeken. Militaire objecten Het Russische jeugdblad „Komsomols- kaja Prawda" heeft zondag geschreven dat drie Britse studenten, die in het af gelopen studiejaar aan de universiteit te Leningrad hebben gestudeerd, betrapt zijn toen zij foto's namen van militaire ob jecten. HYANNIS PORT, (UPI) De Demo cratische presidentskandidaat John Kenne dy heeft zijn voormalige concurrent voor de kandidatuur senator Stuart Symington aangesteld tot voorzitter van een commis sie, die een rapport zal moeten samenstel len over een reorganisatie van de Ameri kaanse defensie. Kennedy deelde dit zon dag mee op een persconferentie, die hij samen met Symington hield, nadat zij een bespreking hadden gevoerd over defensie- en landbouwvraagstukken. Symington heeft als senator steeds veel aandacht be steed aan defensieproblemen. Hij zei op de persconferentie een bestudering van de defensie noodzakelijk te achten, omdat „wij weten dat onze defensie bevredigend is". Hij wees op een rapport volgens hetwelk Amerika acht percent van zijn bruto Na tionale produktie besteedt aan de defensie tegen Rusland 25 percent. van 40 miljoen mark in handen van indus triëlen, dag- en weekbladuitgevers. be drijven van merkartikelen en grote waren huizen. Zij werkt samen met de Ameri kaanse televisiemaatschappij Columbia Broadcasting System en beschikt over ve le deskundigen die nu reeds program ma's voor drie maanden „in blik" gereed hebben. De maatschappij zal beginnen met 25 uur per week (maandag tot en met vrijdag 3 uur, zaterdag en zondag 5 uur per avond). Tien percent van de zend tijd komt beschikbaar voor reclame; de reclamekosten bedragen in het begin slechts 1000 mark por minuut, later zeker 20.000 a 30.000 en meer mark per minuut. De vier miljoen televisiekijkers zullen waarschijnlijk niet allen tegelijk gaan ge nieten van dit tweede programma. Daar voor moet men namelijk, omdat een spe ciaal apparaatje in de bestaande T.V.-toe- stellen moet worden aangebracht, 150 tot 200 mark over hebben. Men rekent er echter op dat binnen een half jaar zeker een miljoen T.V.-kijkers de keus tussen twee programma's zullen hebben. MOSKOU (UPI) Het laatste, dat de Russische soldaat Pjotr Ivanovitsj Vetrov van zijn vroegere leven kan herinneren, zijn de Duitse Stuka-duikbommenwerpers, die op een dag in 1942 zijn patrouille bui ten Moskou kwamen bestoken. Op dat. mo ment verloor hij namelijk het bewustzijn. Na een coma van achttien jaren, waar in Vetrov van 29 jaar 47 jaar werd, zijn Russische dokters er eindelijk in geslaagd hem weer tot bewustzijn te laten komen. Pjotr had een gelukkige glimlach op zijn gezicht en lag volkomen ontspannen in zijn bed toen Russische journalisten hem naar zijn eerste indrukken sinds zijn ontwaken vroegen. „Ik kan mij herinneren, dat ik met mijn kameraden op patrouille werd gestuurd naar het een of andere fabrieksgebouw. Plotseling verschenen er vijandelijke toe stellen in de lucht, die ons met bommen begonnen te bestoken. Een van die bom men kwam vlakbij tot ontploffing. Ik kreeg aarde over mij heen en mijn hoofd zat vol granaatsplinters. Toen raakte ik bewusteloos." „Dat was in 1942 en nu vertellen ze mij dat het 1960 is," voegde Vertrov er ver baasd aan toe. Al die achttien jaren heeft hij in dat ziekenhuis in Moskou gelegen. Zijn dok ters zeggen, dat Vetrov af en toe wat voedsel slikte, maar alleen als reactie op voortdurend herhaalde bevelen. Hij kwam nooit bij. Heel geleidelijk aan komt nu Vertrovs geheugen terug. Hij begon zich een naam te herinneren, een adres, een gebeurtenis. Ten slotte herinnerde Vetrov zich namen die in zijn familie voorkwamen en toen pas kregen zijn ouders te horen, dat het bericht over zijn „vermissing en waar schijnlijke dood" in 1942 niet juist was ge weest. Vetrov is nog zwak, maar krijgt elke dag weer meer kracht. „Ik .wil zo gauw mogelijk weer aan het werk," zegt hij. ..Misschien als chauffeür, want dat deed ik vroeger ook". DJAJARTA (UPI) Naar van betrouwbare zijde in Djakarta wordt vernomen heeft het Indonesische le ger vrijdagmorgen een inval gedaan in het communistische hoofdkwartier in Djakarta. De bedoeling zou zijn geweest beslag te leggen op documenten, die van belang kunnen zijn voor een eventuele rechtszaak tegen de communistische partij wegens de zeer critische verklaring, die de partij enige tijd geleden heeft uitgegeven over de huidige Indonesische regeringspolitiek. Volgens de zegslieden zijn geen papieren van waarde gevonden. Arrestaties werden niet verricht. Vorige week werd een aan tal communisten, onder wie partijleider Sarit door de poltie verhoord over de ver klaring. Naar verluidt zijn op verscheide ne andere plaatsen communisten gearres teerd. OESOF.MBOEROE (Reuter). De resi dent-generaal van Roeanda-Oeroendi M. J. Harroy, heeft verklaard, dat dit door Bel gië bestuurde mandaatgebied in 1961 auto noom zal worden en spoedig daarna onaf hankelijk. Roeanda-Oeroendi zal voortaan verantwoordelijk zijn voor zijn eigen vei ligheidsmaatregelen daar het niet mogelijk is in contact te blijven met de centrale regering van Kongo in Leopoldstad. De resident-generaal deelde mede, dat een binnenlandse politiemacht en een ter ritoriaal leger zullen worden opgericht. Totdat Roeanda-Oeroendi onafhankelijk zal zijn geworden, zullen er Belgische troe pen in het gebied blijven. Donderdag is een besluit vastgesteld, waarbij is bepaald dat Roeanda-Oeroendi in de toekomst een eigen betaalmiddel zal uitgeven, in plaats van te steunen op de Kongolese frank. Raad van de Entente ABIDJAN, Ivoorkust (UPI) De bewo ners van de vroegere Franse kolonie Ivoor kust hebben hun zondag verkregen onaf hankelijkheid gevierd met het indrukken van de deuren van het parlementsgebouw om de overdracht van de soevereiniteit van dichtbij te kunnen volgen. Ivoorkust luidde haar onafhankelijkheid van Frankrijk in met de gebruikelijke ka nonschoten, een parade en dansen in de straten. De onafhankelijkheid werd middernacht van zaterdag op zondag officiëel door pre sident Félix Houphouot-Boigny afgekon digd. De president bracht hulde aan president De Gaulle van Frankrijk. „In de avond van zijn eigen bewogen leven kan generaal De Gaulle zeggen: „ik heb Afrikaanse volken van verschillende huidskleur het recht ge geven op waardigheid en vrijheid", aldus president Houphouet-Boigny, „niemand's glorie kan groter zijn". Ivoorkust is het laatste van de vier lan den van de ..Raad van de Entente" die deze week onafhankelijk zijn geworden. Dahomey werd maandag onafhankelijk, Niger woensdag en Opper-Volta vrijdag. Het centrale comité van de Wereldraad van kerken zal van 16 tot 24 augustus in de Schotse plaafs St. Andrews vergaderen ter bespreking van middelen om de pro testantse, anglicaanse en orthodoxe kerken nader tot elkaar te brengen. Aan het overleg zullen, behalve de ne gentig leden van het centrale comité, on geveer 300 leiders van de 172 aangesloten kerken deelnemen. De Zwitserse prof. Henri Despine zal een rapport over de eenheid van de kerken indienen. De anglicaanse bisschop Stephen Bayne uit Londen en de Nederlandse eco noom dr. Egbert de Vries zullen inleidin gen houden over het vraagstuk van de overbevolking. Een speciale studiegroep van de wereldraad en de internationale zendingsraad heeft zich in oktober van het vorige jaar uitgesproken voor geboorte regeling. Zij waarschuwde, dat de jaar lijkse toename van de wereldbevolking met vijftig miljoen zielen ernstige gevolgen zal hebben, als er geen maatregelen worden genomen. De verenigde Valkenburgse toeringcar- bedrijven hebben hun prijzen met 20 25 percent verlaagd voor dagtochten naar België. Luxemburg en de Duitse Eifel. Het is een tegenzet van de Valkenburgse toe- ringcarondernemers tegen de Hotocombi. welke onlangs haar prijzen met een gelijk percentage verlaagde. De tarievenstrijd met de Hotocombi, die vrijwel dezelfde dagritten maakt als de Valkenburgse ondernemingen, is nu in alle hevigheid ontbrand. De zakelijke concur rentie was reeds eerder begonnen toen in een kort geding onlangs de rechter moest ingrijpen tegen de Valkenburgse bedrijven, die een circulaire hadden rondgezonden, welke door de rechter ontoelaatbaar werd geacht. Er was ook nog een gerechtelijke procedure, waarbij Hotocombi tegenover het gemeentebestuur in het gelijk werd ge steld betreffende het onderhouden van een h ot el kamer-reserveri ngsd i enst tegenover het station in Valkenburg. Inmiddels is er een overeenkomst getroffen tussen het ge meentebestuur en de V.V.V. enerzijds en de Hotocombi anderzijds, waarbij beide partijen zich verbonden geen onaangename situaties meer te scheppen. De toeringcar- bedrijven zullen nu op zuiver commerciële basis de nu ingezette tarievenstrijd verder Door het plotselinge oversteken van een kind zijn zondagmiddag te Haaksbergen twee mensen omgekomen. De vierjarige Gerda ten Voorde stak plotseling vlak voor een met matige snelheid rijdende perso nenauto de weg over. De bestuurder, een inwoner van Almelo, trachtte haar te ont wijken, maar slaagde daar niet in. De kleine werd door de auto aangereden en was op slag dood. Bij de uitwijkpoging raakte de wagen op de linker weghelft, waar de 52-jarige J. Bunk uit Enschede werd aangereden. De heer Bunk werd ern stig gewond naar een ziekenhuis in En schede overgebracht, waar hij is overle den.V - ft- In Loenen op de Veluwe is de 11-jarige Albert Buitenhuis, toen hij met zijn fiets op de hoofdweg reed, door een personen auto aangereden. Later is hij in het zie kenhuis te Apeldoorn aan een schedel breuk overleden. De jongen was bezig een groepje wiel rijders te passeren, toen de auto van tegen overgestelde richting naderde. De knaap week plotseling nog verder naar links uit waardoor hij tegen de voorzijde van de wa gen reed. De auto kantelde en viel in een sloot langs de weg. Op een militair terrein in Schaarsbergen bij Arnhem is de 29-jarige wachtmeester M. Th. B. Wachtendonk van de derde divi sie Koninklijke Marechaussee, brigade Arnhem, die op een motor reed, in botsing gekomen met een achteruit rijdende vrachtauto. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij later in het militaire hospitaal in Arnhem is overleden. Zaterdagmiddag is op de weg tussen Keulen en Bonn een Nederlandse auto ge slipt, waarbij de 19-jarige J. Mertens uit HOLLANDIA. De „Nieuw Guinea Koerier" heeft een onderhoud gehad met de chef personeelszaken van de „Neder lands Nieuw Guinea Petroleum Mij.", de heer Westra, die te Hollandia heeft ver toefd voor overleg met verschillende in stanties van het gouvernement over de so ciale situatie, die in Sorong (op de uiterste westpunt van Vogelkop) is ontstaan dooi de liquidatie van een groot deel van het bedrijf der oliemaatschappij. Op een vraag van het blad, dat boven het artikel schreef: „Sorong snel bergaf waarts", hoe de toestand te Sorong is, ant woordde de heer Westra „droevig". Dc autochtone arbeiders, die werkloos wer den, zijn allen naar elders vertrokken, zo dat Sorong nu de indruk maakt een Indo nesische stad te zijn. De Indonesische gemeenschap is ook grotendeels werkloos. Hoewel de NNG-PM daar contractueel niet toe verplicht is, be taalt zij haar overbodig geworden perso neel, dat niet kan afvloeien, toch een toe lage uit. Deze situatie kan echter niet voor onbepaalde tijd worden voortgezet, aldus de heer Westra en dat is de reden waarom wij in Hollandia poolshoogte kwamen ne men met betrekking tot de maatregelen, die er van gouvernementszijde wellicht ge nomen zouden kunnen worden op sociaal gebied. Of de repatriëring naar Indonesië nog zal worden voortgezet na de vier reizen van het Paname schip Papagaio, is niet bekend. Het wachten is op de extra papie ren, die de Indonesische autoriteiten op een gegeven moment verplicht stelden, en die maar niet loskomen. Er zijn destijds 180 werknemers naar Indonesië teruggegaan, maar er blijven er nog ruim duizend over met hun gezinnen. Plaatsing bij andere bedrijven is uiter mate moeilijk aldus de heer Westra. De NNGPM spant zich in het bijzonder in om voor de geschoolde papoea's ander gelijk waardig werk te vinden, opdat de kost bare opleidingen, die zij destijds in Sorong hebben gevolgd niet voor niets zijn ge weest. Maar dit lukt slechts voor de bes ten van de besten. Het zou ook uit een oogpunt van landsbelang nadelig zijn in dien deze jonge generatie met technische praktijkervaring, zou terugvallen naar het kampong-niveau. De overdracht van NNGPM-instellingen aan het gouvernement gaat inmiddels ge stadig voort, cn ook dat heeft bepaalde nadelige gevolgen. De wegen in Sorong zijn in gouvernementsbeheer overgegaan en voorlopig zijn er nog geen faciliteiten aan wezig voor voldoende onderhoud. Het brandweermaterieel is overgedragen, maar er is geen gouvernementsbrandweer-per soneel. De NNGPM-kerkhoven die in gou- vernementsbehec- zijn overgegaan vra gen ook hun onderhoud, en dit soort pro blemen zal nog toenemen, wanneer straks de openbare nutsbedrijven als het elektri citeitsbedrijf en de telefooncentrale zullen overgaan naar het gouvernement. De inkrimping van de NNGPM gaat con sequent voort totdat een niveau is bereikt, juist voldoende voor de verscheping van de olieproduktie uit Klamonom. De enige nieuwe activiteit in Sorong be staat hierin, dat deze plaats de basis is voor de geologische expedities, die door een combinatie van mijnmaatschappijcn op diverse plaatsen in Radja Ampat en in het Karstensgebergte worden verricht. De plannen van het gouvernement om niet ver van Sorong extra werkgelegenheid te scheppen door cacao-aanplant, schijnen geen voortgang te vinden. TEHERAN, Perzië (Reuter) In Teheran cn de zuidelijke provinciesvan Perzië heerst een hittegolf, die duizenden mensen naar de kustplaatsen heeft gedreven. Er zijn temperaturen gemeten tot 48 graden Cel sius. In Andimesjk. nabij de oliestad Ahwaz zijn tenminste elf mensen aan de hitte be zweken. In verscheidene steden wordt niet meer gewerkt Echt (Limburg) om het leven is gekomen. De drie andere inzittenden werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Rheinbach overgebracht, waar de 23-jarige G. Cabol- let uit Posterholt zondagmiddag is over leden. Met twee andere jongelui, Egel- meer en Hendrikx uit Posterholt, waren zij voor een vakantietocht naar het Rijn land vertrokken. De wagen was vrij zwaar beladen met tenten en ander kampeer - materiaal. De bestuurder, de heer Mer tens, heeft op de door de regen glad ge worden weg tussen Rheinbach en Wor- mersdorf de macht over het stuur verlo ren, waardoor de wagen omsloeg en tegen een .boom belandde. De wagen werd ge- heèr vernield. De politie'van Bellinzona in Zwitserland heeft meegedeeld dat een 27-jarige Duit ser uit Göttingen en zijn Nederlandse vriend in hun sportauto zijn verongelukt bij de Gotthardpas in een frontale botsing met een vrachtauto. De Duitser overleed op weg naar het ziekenhuis van Bellinzona. Zijn passagier, wiens naam door de politie als Johannes Staekemborg wordt opgegeven, is zeer zwaar gewond. Zondagmiddag is mevrouw A. den H. uit Diepenveen om het leven gekomen bij een auto-ongeluk op dc Rijksstraatweg Raalte- Almelo. Bij een poging om in te halen raak te haar echtgenoot de macht over het stuur van zijn personenauto kwijt cn reed tegen een hem tegemoetkomende auto. Bij de botsing werd mevrouw Den H. zo ern stig gewond dat zij later in het ziekenhuis te Hengelo overleed. De heer C. W. Vervest, K.V.P.-raadslid in Goes, heeft zaterdag een brief van het K.V.P.-afdelingsbestuur ontvangen waarin hem wordt medegedeeld dat hij als partij lid is geroyeerd. Hem wordt verzocht zijn raadszetel ter beschikking te stellen. Dit royement is een uitvloeisel van moeilijk heden in de Goese gemeentenaad. De heer Vervest was lid van een raads commissie, die enige tijd geleden een ge heim rapport opstelde 'ove- gedragingen van de burgemeester, de heer Michaélis, en dc K.V.P.-wethouder Roose. Dit rapport is dezer dagen gevolgd door een tegen- rapport van de heren Michaélis en Roose. Het K.V.P.-afdelingsbestuur heeft thans besloten de heer Vervest uit de partij te zetten. Inbrekers hebben bij de coöperatieve groenten- en fruitveiling te Margraten de zware kluis vernield en de in de kluis staande brandkast opengescheurd. Er zat slechts 800 gulden in. De zware kluisdeur was zeer vakkundig rond het slot uitge boord. Het oude model brandkast was open gescheurd op een wijze welke erop wijst dat er geen beginnelingen aan het werk waren geweest. Uit de opengescheurde brandkast werd 800 gulden aan klein pa piergeld gestolen. De schade aan de kluis deur cn de brandkast overtreft de waarde van het gestolene. De veiling is tegen in braak verzekerd. „Amor in bloemenland" was zaterdag te zien in Rijnsburg. Oeestgeest en Lei den. toen haar jaarlijkse bloemencorso vart Rijnsburg voorbijtrok. Dit corso was mooi er dan in voorgaande jaren. Er warer juweeltjes van bloemsierkunst te zien. F.ér binder mocht niet meer dan twee wagen? onder handen nemen, hetgeen de kwali teit van de wagens ten goede is gekomen Met fantasie en vakmanschap waren df wagens opgetuigd De praalwagens wer den bevolkt met lieflijke jongemeisies. di» in het romantische decor van de honder den bloemen de lof van de duizenden kij kers in ontvangst mochten nemen. 99 De zeesleepboot Stentor van Bureau Wijs muller in IJmuiden heeft zaterdag zee gekozen voor een bijzondere reis. Twee Zaanse buurtelftallen, die een door de Zaanse gemeenschap in het kader van de vakantiebcsteding georganiseerd voetbal toernooi hebben gewonnen, mochten als beloning met hun leiders een zeetochtje maken met een sleepboot van Wijsmuller, 's Ochtends hadden de jongens aan de hand van dia's en een praatje van de heer W Ncehus, public relationsman van Wijsmul lerhet een en ander vernomen over de aspecten van slepersbedrijf en het red dingswezen. Na in hotel Augusta de boter hammen te hebben verorberd voer het gezelschap om halftwee tussen de pieren door de zee op. De Stentor koerste op een kalme zee en met prachtig weer zuid waarts, met tikkertje spelende jongens aan boord. Voor Bloemendaal ging het met volle kracht terug langs de loodsboot Bel- latrix, waarop zeefotograaf Cees van der Meuten gauw de kans waarnam enige op namen van de Stentor te maken. Af en toe spatte het buiswater hoog over de boeg Ónder grote vrolijkheid lieten enkele jon gens zich drijfnat spetteren. Dat hinderde niet want in de wind droogden de kleren weer snel. De Stentor ging niet recht streeks terug naar de steiger, maar voer eerst nog even de Hoogovenhaven in. He' geweldige fabriekscomplex maakte een diepe indruk op de jongens. Via het toe- leidingskanaal tot de noordersluis keerde de Stentor, die onder bevel stond van kapi tein A. Broek, terug naar de kant. Een mooie dag was voor de Zaandammertjes ten einde. In vorige jaren was het de ge woonte van de Zaanse gemeenschap voor de winnaars van de vakantiespelen een rondvlucht boven de Zaanstreek te organi seren. Een zeereisje viel echter meer in de smaak. Op het terrein van Hoogovens te IJmui den zwierf zondag een twaalfjarige jongen. Hij is scholier en woont te Voorburg. De politie kwam erbij en deze vernam, dat de jongen een dag tevoren in Egmond-aan Zee was aangekomen voor een verblijf van drie weken in een gezondheidskolonie. De jongen wilde niet meer terug, zei hij. In overleg met de ouders is de knaap echter later weer naar Egmond aan Zee gebracht. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, hoogleraar in de theologie aan de r.u. te Leiden, herdenkt maandag 8 augustus de dag waarop hij voor 40 jaar het predik ambt in de Nederlands hervormde kerk aanvaardde. Dc jubilaris werd 25 mei 1896 te Joure, waar zijn vader predikant was, geboren, hij bezocht het christelijk gym nasium te Doetinchem en studeeerdo aan de rijksuniversiteit te Leiden theologie, alsook in Parijs. In 1919 werd de jubilaris kandidaat en 8 augustus 1920 bevestigde zijn vader hem te Nieuw-Dordrecht in het predikambt. Hierna promoveerde de jubila ris in 1923 bij wijlen prof. dr. F. Pijper tot doctor in de theologie op een disser tatie getiteld: ..De oudchristelijke monu menten van Ephcsus, een epigrafische studie". Prof. Bakhuizen van den Brink diende de gemeenten van Winterswijk en Kralin gen en werd in '34 opvolger van wijlen prof. dr. A. Eekhof aan de Leidse uni versiteit om onderwijs te geven in kerk en dogmengeschiedenis. 1 juni '34 inaugu reerde de jubilaris met een rede over „in carnatie en verlossing bij Irenaeus". Prof. Bakhuizen heeft aan het publieke leven steeds een actief aandeel genomen. In zijn woonplaats is hij voorzitter van het Dia- conessenhuis, terwijl hij voorts voorzitter is van de liturgische kring en de liturgi sche vereniging, voorzitter van de archi- tectcnraad B.N.A. on lid van de bouw- en restauratiecommissie der Nederlands her vormde kerk en bestuurslid van de Neder landse organisatie voor zuiver wetenschap pelijk onderzoek. Tal van geschriften zijn van zijn hand verschenen, waaronder het tweedelig handboek der kerkgeschiedenis, dat hij met wijlen prof. dr. J. Lindeboom geschreven heeft. In het Nederlands ar chief voor Kerkgeschiedenis, in Kerk en Eredienst en in het Nederlands Theolo gisch Tijdschrift, dat hij mede heeft op gericht, heeft prof. Bakhuizen eveneens veel gepubliceerd. Ook geeft hij colleges in de etherleergang van de N.C.R V. De jubilaris is lid van de koninklijke acade mie van wetenschappen en ere-doctor van de oudste universiteit van Schotland, de university of St. Andrews, als ook ridder in de Oide van de Nederlandse Leeuw. De forensen-kampeerclub „Het Gooi" die voornamelijk bestaai uit bewoners van zomerhuisjes op het kampeerterrein „De Franse Kamp" bij Bussum, heeft in Bus- sum een protestvergadering gehouden we gens een door het Gootse Natuurreservaat aangekondigde vrij drastische prijsverho ging voor het plaatsen van zomerhuisjes Het gaat hier om ongeveer 550 gezinnen meest uit Amsterdam, die van april tot september zomerhuisjes in de vrije natuur bewonen. Tot dusverre moest voor de grond voor een dergelijk huisje f 4 per week huur worden betaald. Dit zal volgend jaar f 6 50 moeten worden, een verhoging dus van 62.5 percent. Het bestuur van de forensenkam peerclub „Het Gooi" is ook teleurgesteld omdat het geen enkel inzicht krijgt in de exploitatie van het kampeerterrein. Men zou daar over willen meespreken of al thans een adviserendp stem willen hebben in het bestuur van hot Goois natuurreser vaat. Het zaterdag in Amsterdam beëindigde congres van de Wereldfederatie van on derwijzersorganisaties heeft in zijn slot zitting een beroep gedaan op alle landen en internationale lichamen om alles in het werk ie stellen teneinde de kinderen van dc hele wereld, ook de zieken en gehan dicapten, de rechten te verlenen die de UNO heeft aanvaard. Volgens deze „rechten van het kind" dient elk kind in de gelegenheid te worden gesteld zich lichamelijk, geestelijk en sociaal te ont wikkelen, beschermd tegen rassenvooroor delen cn andere vormen van discriminaties. Op de aangesloten 115 onderwijzers- en lerarenorganisaties uit 68 landen en hun vier miljoen leden is een beroep gedaan de verantwoordelijkheid te accepteren voor de naleving van deze doelstellingen. Deze principes vormen de basis van een aantal resoluties, die de Wereldfederatie heeft opgesteld. De „rechten van het schoolkind" worden nader omschreven en ook wordt de aandacht gevestigd op de leemten in sommige landen, die een ge zonde ontwikkeling van het schoolkind in de weg staan. Een groot aantal wensen cn verlangens met betrekking tot de ge zondheid van het kind en de inrichting van de scholen wordt in de resoluties op gesomd. Samenwerking met gezondheidsdiensten en ouders is geboden. Teneinde het onder wijs op dit gebied te vereenvoudigen, dient de onderwijzer de beschikking te hebben over gedrukt lesmateriaal en visuele hulp middelen. Gratis medische zorg Het wereldonderwijzerscongres heeft voorts vastgesteld, dat alle schoolkinderen recht hebben op gratis geneeskundige con trole en behandeling door gezondheids diensten, ook gedurende dc vakanties. Hoewel sexuele voorlichting in verband met de daaraan verbonden religieuze, mo rele en sociale opvattingen in de eerste plaats door de ouders dient te worden ge geven. v/as het wereldonderwijzerscongres van mening dat de onderwijzers en lera ren ook op dit terrein een actief aandeel moeten leveren. Daarbij dienen zij even wel rekening te houden met de ethische en morele aspecten van het probleem. Tot de taak van de school behoort Ook het vestigen van de aandacht der kinderen op de gevaren van het leven. In het leer plan dient daarom aandacht te worden ge schonken aan preventieve en beschermen de maatregelen tegen ongevallen en andere gevaren-die de jeugd bedreigen. In de resoluties wordt ook de noodzaak bepleit van gymnastiekonderv/ijs, waar voor elke school een plan dient op te stel len. Geen schoolkazernes Omdat overal ter wereld een gebrek aan goed geoutilleerde scholen is, heeft het congres in een resolutie een aantal mini male eisen opgesomd. Het congres gelooft dat er een duidelijke relatie bestaat tussen de omvang van een klas en de gezondheid van het kind en zijn onderwijzer. De bouw van grote scholen (schoolkazernes) dient te worden voorko men, omdat van deze gebouwen dezelfde nadelige invloed uitgaat als van te grote klassen. Huiswerk Bij de indeling van het schooljaar en het geven van huiswerk dient rekening te wor den gehouden met de leeftijd en de moge lijkheden van het kind. Teveel huiswerk oefent een schadelijke invloed uit op de gezondiieid. In het belang van de gezond heid van het schoolkind wordt ook het onder druk zetten van kinderen die zich voorbereiden op een examen afgeraden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4