Veiligheidsraad eist de aftocht van alle Belgische troepen I3M- Stelende jeugdbende in IJ muiden opgerold HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Staatsgreep in Laos VSV-ED0 UMORRIS beforeijou êuy! UNO-TROEPEN MOETEN NAAR KATANGA Afscheidingstendens doet zich in meer Kongolese provincies voor Brussel: troepen gaan weg als veiligheid vaststaat Vijftienjarige jongen was de leider Nationaal belang Onbestendig Aan het strand Westen verdeeld Noodtoestand OPTIEK Oproep tot strijd tegen communisme TAL VAN DIEFSTALLEN OPGEHELDERD In de krant van heden: Buren ontdekten brand Het woord is aan 75e JAARGANG No 2 6 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 179 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije New York, (Reuter/AFP). - De Veiligheidsraad der UNO heeft Bel gië hedenmorgen gevraagd zijn troe pen onmiddellijk uit Katanga terug te trekken. Hij verklaart verder, dat het binnentrekken van strijdkrachten der UNO in Katanga noodzakelijk is. De raad nam met negen tegen nul stemmen bij twee onthoudingen (Frankrijk en Italië) een door Cey lon en Tunesië ingediende resolutie over Kongo aan. Hierin belooft de raad ook dat de strijdmacht der UNO in Kongo zich niet zal mengen in in terne conflicten in de provincie Ka- tanga, die zich van de rest der Kon golese republiek heeft afgescheiden. De Sovjet-Unie trok haar resolutie in. Hierin werd een termijn van drie dagen gesteld voor een rapport van Hammarskjoeld over maatregelen om de Belgische troepen uit Katanga te verwijderen. (UPI) Secretaris-generaal Hammar skjoeld had de raad gewaarschuwd, dat een „zo spoedig mogelijke terugtrekking" van alle Belgische troepen noodzakelijk was om het Kongolese volk de gelegen heid te geven vrijelijk zijn politieke koers te bepalen „onafhankelijk van welke bui tenlandse inmenging ook". „Ik aarzel niet te verklaren", aldus de secretaris-generaal dat de snelst mogelijke, ik zou zelfs willen zeggen onmiddellijke oplossing van het Kongolese vraagstuk een kwestie is van oorlog en vrede. En als ik zeg oorlog en vrede dan bedoel ik niet voor de Kongo alleen." In de Ceylonees-Tunesische resolutie wordt Hammarskjoeld's mandaat in de Kongo bevestigd en zijn optreden daar tot dusver stilzwijgend goedgekeurd. Op Bel gië wordt een beroep gedaan zijn troepen onmiddellijk terug te trekken uit Katan ga om plaats te maken voor UNO-troepen wier aanwezigheid daar noodzakelijk wordt genoemd. In de resolutie wordt nogmaals verklaard, dat de UNO-strijdmacht zich buiten de interne politiek van Kongo zal houden en wordt een beroep gedaan op alle landen van de UNO het besluit van de Veiligheidsraad te aanvaarden en aan de uitvoering ervan mee te werken. Het debat in de Veiligheidsraad duurde tot hedenmorgen half tien. Het was op vallend gematigd, op enkele uitbarstingen van de Russische afgevaardigde Koeznet- sov na, die België ervan beschuldigde de rijkdommen van Katanga te willen be houden ten behoeve van grote Amerikaan se monopolies., Koeznetsov diende een re- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele regen of on weersbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Wisselvallig strandweer met enkele opklaringen, maar ook kans op een regen- of onweers bui. Zwakke wind. Temperatuur 18 tot 20 gr. C, zeewater 18 gr. C. In Scheveningen viel maandag middag 46 mm regen. Vooruit zichten rustig, maar onstabiel met buienkans. solutie in, waarin gesteld werd dat België de besluiten van de Veiligheidsraad „op grove wijze" schendt en waarin Hammar skjoeld de opdracht werd gegeven „be slissende maatregelen te nemen met ge bruikmaking van alle middelen" en dan binnen drie dagen verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad. Na de aanvaar ding van de Ceylonees-Tunesische resolu tie deelde hij echter mee niet te willen aandringen op een stemming over zijn eigen resolutie. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag zi.in waardering geuit over het rapport dat secretaris-generaal Ham marskjoeld over de toestand in Kongo heeft uitgebracht. Woordvoerder White verklaarde, dat Hammarskjoeld alle steun verdient bij de vervulling van zijn op dracht. In Britse en Franse kringen bij de UNO reageerde men echter koel op het rap port, dat in ongewoon strenge bewoordin gen is gesteld. De waarschuwing, dat het vraagstuk-Kongo „een zaak van oorlog of vrede" is, strookt weinig met de opvatting van de Britse delegatie, dat de komst van de UNO-troepen een einde aan de crisis heeft gemaakt. Ook de verklaring dat de aanwezigheid van de Belgische troepen in Kongo de voornaamste oorzaak van voortdurend gevaar" vormt, strijdt met de Britse en de Franse opvatting, dat de terugtrekking van de Belgische militairen niet de voornaamste kwestie is. Kort na de Veiligheidsraad-zitting werd door het UNO-secretariaat meegedeeld, dat Hammarskjoeld vanavond met een toestel van de K.L.M. zal vertrekken om via Amsterdam naar Brazzaville in Frans Congo te reizen. LEOPOLDSTAD (UPI) De centrale regering van Leopoldstad heeft vandaag de noodtoestand afgekondigd voor de ge hele republiek Kongo en haar troepen op dracht gegeven de Belgische ambassa deur, Jean van den Bosch „zo nodig met geweld" met zijn staf het land uit te zet ten. Het UNO-oppercommando heeft maan dag Zweedse militairen bij de Belgische ambassade geplaatst nadat de Kongolese minister van binnenlandse Zaken, Anicet Kasjamoera, de ambassadeur had bevolen het land te verlaten tegen vier uur in de middag. Die tijdslimiet verstreek toen, zonder dat er iets gebeurde. Premier Loe- moemba schijnt nu de verbreking van de diplomatieke betrekkingen met België, die hij reeds op 16 juli aankondigde, zonder dat België reageerde, te willen forceren. (UPI) Terwijl de Veiligheidsraad de batteerde over Kongo, heeft men in Kon go het volgende politieke beeld gekregen: In de provincie Leopoldstad heeft de voornaamste partij, de Abako, zich voor stander verklaard van een federatie van de zes provincies, waarbij aan elke pro vincie een bijna volledig zelfbestuur zal worden verleend. Een van deze delen zou een Bakongostaat moeten zijn. Advertentie Voor uw kostbaarst bezit, uw ogen,moetuhetbestehebben: wij léveren u het beste (wat lang niet altijd het kostbaarste hoefttezijn!) Gr. Houtstraal 137, Haarlem In de provincie Katanga is men ook be reid een dergelijke federatie in overwe ging te nemen. Tsjombe is inmiddels met algemene stemmen tot president gekozen. De provincie Kasai is in tweeën verdeeld na de verklaring van de leider van de Baloebastam, Albert Kalond.'i, die ver klaart een nieuwe provincie te hebben ge schapen, genaamd „de mijn-provincie", waar zich de meeste diamantmijnen be vinden, die ongeveer 60 percent van de wereldbehoefte aan industrie-diamant voor zijn rekening neemt. De evenaarsprovincie heeft zich achter het voorstel tot de vorming van een fe deratie geplaatst, onder leiding van de lei der van de Poena-partij, Jean Bolikango. De oostelijke provincie staat nog vastbe raden achter de leider van de centrale re gering, Patrice Loemoemba, die zelf uit deze provincie afkomstig is. In de provincie Kivoe is een neiging naar de federatie en een samengaan met Katanga merkbaar. De „Karei Doorman" is te Hollandia gearriveerd. Daar ligt het schip nu af gemeerd tegen het decor van het oer woud. Groot was de belangstelling bij de aankomst van het vliegdekschip in zijn thuishaven in Nieuw-Guinea. BRUSSEL (Belga) Als commentaar op de aanvaarding door de Veiligheids raad, van de resolutie waarbij de onmid dellijke terugtrekking der Belgische Hoe pen uit Kongo en uit Katanga wordt ge vraagd, spreekt men in regeringskringen te Brussel zijn spijt uit over de „over dreven haast", waarmee dit zou moeten gebeuren. België, zo wordt gezegd, had te verstaan gegeven dat het zijn troepen wil terug trekken. In Brussel hoopt men dat er geen hiaat ontstaat in de beveiliging van de Europese bevolking. In het kabinet van de Belgische eerste minister wordt verklaard dat de terug trekking van de Belgische troepen uit Katanga zal plaatshebben, wanneer de vei ligheid op het ogenblik der terugtrek king van de troepen verzekerd is. SINGAPORE (Reuter) Diplomatieke kringen in Singapore hebben dinsdag ver klaard, dat de regering van Laos va'ndaag omvergeworpen is als gevolg van een staatsgreep, onder leiding van „een deel van het leger". Volgens deze kringen heerst in Vientiane, de hoofdstad van Laos, de noodtoestand. BANGKOK (Reuter) Volgens in Bang kok ontvangen berichten, werd de staats greep tegen de regering van Laos beraamd door kapitein Kor.g Le. de commandant Advertentie WOENSDAGAVOND 6.30 uur: Toegangsprijzen 1.alle rangen kinderen 0.25. De politie van Velsen heeft een jeugdbende opgerold die in tijd van één jaar ongeveer dertig diefstallen en inbraken heeft gepleegd. Leider van deze jeugdbende was een vijf tienjarige jongen uit IJmuiden-West, die vandaag voor de officier van justi tie in Haarlem, mr. J. van den Oever, is geleid. De jongen heeft twaalf jon gens van twaalf tot vijftien jaar op het dievenpad gebracht. De opbrengst van de diefstallen en inbraken ver teerden de jongens in Amsterdam, waar zij bioscopen bezochten, messen en ander „speelgoed" kochten en ver der het geld aan snoep, patates frites en ijsjes opmaakten. Met de aanhouding van deze dertien jongens heeft de politie klaarheid gebracht in tal van inbraken en diefstallen uit het laatste jaar. Geregeld kwamen meldingen van diefstal binnen, die tot nog toe niet konden worden opgelost. Hierbij waren in sluipingen in huizen en kantoren, inbraken in consumptietenten, scholen en bedrijven, diefstallen op vissersschepen. Voorts wer den sigaretten uit automaten gestolen. Ook werd ingebroken in het kantoor van het Staatshavenbedrijf. De jongens opereerden in ploegjes. Dik wijls gingen zij zeer geslepen en uitgere kend te werk, maar in vele andere ge vallen was het de politie duidelijk niet met „vakmensen" te doen te hebben. Totaal hebben de dertien jongens onge veer dertig inbraken bekend. De buit be liep honderden guldens. De politie is op het spoor van de bende gekomen door een dertienjarige jongen, die in de laatste tijd veel geld aan snoeperijen uitgaf. Geruime tijd werd de jongen geschaduwd. Tenslotte heeft de politie de ouders van de ver dachte jongen bezocht en hem een verhoor afgenomen, waarbij het tot een bekentenis kwam. De jongen vertelde de politie dat een vriend van vijftien jaar uit IJmuiden-west, de leider van de bende, steeds veel geld op zak had. De jongen wilde weten hoe zijn vriendje aan al dat geld kwam, waar op hij uitvoerig werd ingelicht over de wijze waarop de bendeleider zich van geld voorzag. Het resultaat van deze voorlichting was dat een nieuw lid aan de bende kon wor den toegevoegd. Maandag zijn de dertien stelende jongens naar het hoofdbureau van politie in Vel sen overgebi-acht en daar aan de tand gevoeld. Elf van hen zijn in de loop van de dag weer op vrije voeten gesteld. Twee jongens, onder wie de bendeleider, werden op het hoofdbureau vastgehouden. Een paar jongens waren in het bezit van alarmpistolen, welke door de politie in beslag zijn genomen. Ondermeer be kenden de jongens twee inbraken in de Claraschool, een inbraak in het jeugdhuis „De Brulboei", twee inbraken in koffie- wagens in de vishallen, vijf inbraken bij vishandelaren, drie inbraken in een bak kerij, twee inbraken in vispakhuizen, één aan boord van een olieschuit cn één op een petroleumboot, verder diefstal van een horloge aan boord van een schip, diefstal len uit automaten en van vissersboten. Het is mogelijk dat nog meer jongens bij de diefstallen betrokken waren. Het proces-verbaal is intussen al zeer omvang rijk geworden. van het tweede bataljon valschermtroepen in Vientiane. De staatsgreep begon dins dagmorgen om drie uur en was om negen uur 's morgens voltooid. Kapitein Kong Le zou een besluit heb ben uitgevaardigd, waarbij alle Laotische militairen wordt opgedragen „de gelederen te sluiten" in de strijd tegen het commu nisme en de corruptie. Waarnemers in Bangkok verwachten niet, dat de buitenlandse politiek van Laos verandering zal ondergaan. P^ Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 6, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6, 11 Onder ons (een nieuwe rubriek).5 Uit stad en omgeving 5, 6 Agenda van Haarlem en IJmond 6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Boekenhoekje 7 Garcia de Leon7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws8 Betas 8 Scheepsberichten 8 Sport 9 Kunst 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's In de Rozenstraat te Hilversum ontdek ten buren vanmorgen brand in de keuken van de familie Van S. Een brandend pe troleumstel had de vitrage doen vlam vatten. De buren zijn het huis binnenge drongen en hebben de brand geblust, waarna zij ontdekten dat het echtpaar zijn acht maanden oude baby alleen thuis had gelaten. Ook over de kleine hebben de buren zich toen maar ontfermd. Joods spreekwoord: Als een schavuit je kust, tel dan je tan den na. Voor de tweede keer wordt de „Strand- zesdaagse" gehouden, een wandeltocht nemers I van Den Helder naar Hoek van Hol- I land. Met ferme tred gingen de dtèel- op weg! Dezer dagen heeft men in de pers kunnen lezen (zie ons blad van j.l. zaterdag) dat de jeugdcriminaliteit in Amsterdam gedurende de eerste helft van dit jaar ruim 25 percent groter is geweest dan in het eerste halfjaar van 1959. En dat stijgings percentage is nog „geflatteerd" ten gevolge van het feit, dat de cijfers vermeld in een rapport van een adviserende instantie der Amsterdamse politie geen betrek king hebben op de feitelijk gepleegde mis drijven maar slechts aangeven hoeveel aanhoudingen er hebben plaatsgehad. En de politie erkent, dat het aantal aanhou dingen van jeugdige personen percentueel geen gelijke tred houdt met het aantal gepleegde misdrijven, eenvoudig omdat het daarvoor aan voldoende politiemanschap pen ontbreekt. Het rapport in kwestie maakt opnieuw duidelijk dat er in ons land een zeer ver ontrustende situatie bestaat: enerzijds stijgende criminaliteit (en niet alléén onder de jongeren!), anderzijds een toenemend gebrek aan personeel bij de politie. Want al heeft het genoemde rapport alleen be trekking op Amsterdam, dat wil in het geheel niet zeggen dat de toestand op dit gebied in Nederland buiten de hoofdstad veel rooskleuriger zou zijn. Op de ene plaats zal de toeneming van het aantal misdrijven, en in het bijzonder jeugdmis- drijven, wat groter zijn dan op de andere, het verschijnsel zelf is ongetwijfeld al gemeen. En even algemeen, althans wat de gro tere gemeenten betreft, is het personeels tekort bij de politie. Men zou hebben mogen verwachten dat in de loop der jaren het totale personeel van de gemeentepolitie in ons land op zijn minst evenredig met de groei der bevolking zou zijn toegenomen. „Op zijn minst", want de taken van de politie zijn de laatste decennia voortdurend omvangrijker en gevarieerder geworden, hetgeen logischerwijze zelfs tot een per centueel grótere toeneming van politie personeel dan van bevolking zou moeten leiden. Maar het tegendeel is een feit: in tal van gemeenten lijdt de politie als gevolg van de vele vacatures zelfs op de basis van een aantal jaren geleden aan onderbezetting; zodat er nu, in plaats van meer, minder politiemannen zijn dan toen. En dit niet slechts relatief, in verhouding tot het bevolkingscijfer, maar ook abso luut. Het behoeft wel geen nader betoog dat dit tekort aan politiemannen niet al leen de reeds bestaande jeugdcriminaliteit maar ook de gezagscrisis, die toch al zó ernstig is dat orde en rust niet altijd meer verzekerd zijn, nog in de hand werkt. Een ander, en zeker niet minder be treurenswaardig, gevolg van het tekort aan politiepersoneel is het noodzakelijkerwijs onvoldoende toezicht op de naleving der verkeersregels, waardoor het aantal ver keersongevallen dat afnam na de in voering van de maximum-snelheid in de bebouwde kom nu weer stijgende is. Zowel op dit gebied als op dat van de jeugdmisdadigheid wordt het de politie dus door het personeelstekort heel moeilijk en soms zelfs vrijwel onmogelijk gemaakt, haar zo belangrijke preventieve taak te vervullen. En die preventie is in onze maatschappij juist zo onontbeerlijk om te zorgen dat er, èn in het verkeer, èn bij de opvoeding van de jeugd, niet onnodig wrakken worden gemaakt. Het aantal wrakken, veroorzaakt door verkeers ongevallen, zinkt daarbij nog in het niet tegenover het aantal menselijke wrakken die onze samenleving in de komende jaren nog onveiliger zullen maken als de jeugd misdadigheid zich ongestoord kan blijven ontwikkelen en heropvoeding van de ver doolde jeugd grotendeels achterwege blijft. Het is daarom een groot nationaal be lang dat de gemeentepolitie overal in het land ten spoedigste weer op een behoorlijk peil wordt gebracht hetgeen wil zeggen dat niet slechts de thans bestaande vaca tures worden gevuld, maar dat ook de officiële omvang van de korpsen wordt vergroot in overeenstemming met de taken die de politie in onze tijd moet vervullen. Dat kan alleen als het beroep van de politieman veel aantrekkelijker wordt ge maakt dan het nu is; als zijn inkomen en de daaraan verbonden sociale voorzie ningen (inclusief het pensioen) weer, even als vroeger, de vergelijking met die van een geschoold arbeider makkelijk kunnen doorstaan; en als de plaatselijke overheid in staat wordt gesteld, haar poltiemannen behoorlijke woongelegenheid aan te bieden. (Vervolg op pagina 3, eerste kolom) Advertentie BARTEUORJSSTR. HAARLEM TEL'13439 LEIDSESTfc'AAT (BIJ KONINGSPLEIN» AMSTERDAM TEL 223596 SWÈDE DAMES- EN HERENJASJES

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1