nivrrHnnr pty\q I rrrf h I rrr\ sst Betere verstandhouding tussen Engeland en Duitsland verwacht Loemoemba wil zijn gezag in Katanga herstellen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Britten komen luisteren HET WEER Opstandelingen in Laos eisen aftocht buitenlandse troepen Diensttijdverkorting op de lange baan? Jaarbeurs en RAI gaan samen praten Staking in de haven van Amsterdam geëindigd Jongen door de bliksem gedood Tsjombe stelt voorwaarden voor binnentrekken der UN O-troepen --yz&kï,: ACHTSTE ONTMOETING ADENAUER-MACMILLAN Buien willen niet naar zee Koel Aan het strand Het woord is aan me iviuixivlö wjoreijou wij! In de krant van heden: Ultimatum aan honden TOESTAND IN KONGO VERSLECHTERD 75e JAARGANG No 27 v WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 180 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- TT 1 H 1 I I UitSave Grafische BedriJven Damiate N.V. Drokken] Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- J j. J 1 I vT 111^ I 71 JIJ I.JII.JLJ tr. p.p. 8.15. Losse ars. 12 ct. Postgiro 273107, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 m0* mm t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urKDuniri n/\/iiiijLiYiDonD uuunniN i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) BONN. De Britse eerste minister Harold Macmillan arriveerde hedenmorgen op het Keuls-Bonner vliegveld „Wahn", waar h(j door West-Duitslands 84-jarige Bonds kanselier Konrad Adenauer hartelijk werd verwelkomd. Vanmiddag hebben beide staatslieden te Bonn hun eerste gesprek over Europese en wereldpolitieke onder werpen. Dit zal de achtste keer zijn, dat Adenauer en Macmillan met elkaar een politiek onderhoud hebben. In Bonner politieke kringen kon men gisteren vernemen, dat dit overleg voor alles de nog altijd wat koele Brits-Duitse verhouding aanzienlijk zou kunnen verbeteren. Macmillan en Adenauer zullen besprekingen voeren over bijvoorbeeld de vorming van een permanente conferentie van Europese regerings leiders, een politiek Europees secretariaat, de verhouding E.E.G.Kleine Vrijhandels zone en dergelijke. Te Bonn zegt men, dat de brutale Rus sische houding van de laatste maanden het meer dan gewenst maakt, dat het komt tot een verdieping van de verhou ding tussen de westelijke landen. In het bijzonder acht men hier daarbij een goe de Brits-Duitse verhouding noodzakelijk, die niet meer gekenmerkt wordt door wel iswaar kleine maar vaak ergernis wekken de controverses. Weinig zeggen Uit commentaren uit Londen is hier dui delijk geworden, dat Macmillan en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, van plan zijn tijdens het overleg met Ade nauer „meer te luisteren dan te zeggen". Zij zouden van de bondskanselier willen vernemen, wat men op „het continent" denkt van de politieke en economische or ganisatie van Europa. Of Macmillan hier over een concreet antwoord van Adenauer zal krijgen valt te betwijfelen. Ook Bonn verkeert inzake de verdere Europese een heidsontwikkeling in een ietwat zwevende toestand. In oktober naar De Gaulle Men hecht hier voorts zekere waarde aan het interview dat Adenauer aan het Franse weekblad „Paris Match" heeft toe gestaan. Daarin zei de kanselier dat hij zijn zesde gesprek met De Gaulle waar schijnlijk in oktober zal hebben en wel opnieuw in slot Rambouillet bij Parijs. Hij acht het tijdstip voor een staatsbezoek van De Gaulle aan Bonn nu niet gunstig. Tij dens zo'n bezoek, aldus Adenauer, kan men geen rustig gesprek voeren. De kan selier legde er in dit interview alle na druk op dat Europese eenheid zonder Frans-Duitse overeenstemming onmogelijk is, maar dat daarbij evenzeer gelet moet (Van onze weerkundige medewerker De laatste dagen vallen vooral in het kustgebied langs de Noordzee zware buien. Oorzaak is een vlakke luchtdrukverdeling, zodat de wind zeer zwak is. Daarbij moet de opbouw van de atmosfeer onstabiel zijn. Boven land kunnen dan buien tot ontwikke ling komen die onder meer beïnvloed kun nen worden door plaatselijke omstandig heden als b.v. de duinenrand die de buien tegenhoudt. Hierdoor kon maandagmiddag een bui boven een deel van Den Haag en Scheveningen vrijwel geheel uitregenen (46 mm. in drie kwartier). Ook elders langs de Noordzeekust kwa men zware buien tot ontwikkeling waarbij behalve stortregens ook hagel voorkwam. Regenhoeveelheden van 40 tot 70 mm. per etmaal zijn daarbij geen zeldzaamheid. Boven grote steden worden deze buien vaak nog geactiveerd door opstijging van warmere lucht boven deze steden waardoor de lucht nog onstabieler wordt. Amsterdam Haarlem, Rotterdam en Den Haag zijn bij een dergelijk weertype dikwijls de plaat sen waar in korte tijd grote hoeveelheden regen vallen, mede doordat deze buien zich uiterst langzaam verplaatsen. Van Enge land nadert in de bovenlucht nog iets kou dere lucht, zodat het zeer onstabiele weer met plaatselijke fikse buien nog zal voort duren. Tussen de buien door, vooral tij dens zonnige periode, kan het weer een aangenaam zomerse karakter hebben. Maar het is niet raadzaam er zonder regenjas op uit te trekken. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met nu en dan regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen onbestendig strand weer met enige regen en ver spreide opklaringen. Matige wind uit zuidelijke richting. Temperatuur 18 tot 20 gr. C., zeewater ruim 18 gr. G. Vooruit zichten depressie bij Zuid-En- geland brengt een paar te koele en onbestendige augustusdagen. worden op de overige Europese staten en in het bijzonder Engeland. Hij hoopte met Macmillan vooral ook de tegenstelling E.E.G.-Vrijhandelszone te bespreken hetgeen zijns inziens zonder meer nog mo gelijk is daar „de één de andere nog geen pijn heeft gedaan". Keerpunt BONN (Reuter) In Engelse kringen te Bonn verwacht niemand opzienbarende resultaten van het bezoek en velen be twijfelen, of er ook maar concrete beslui ten zullen worden genomen. In diploma tieke kring acht men het evenwel niet uit gesloten, dat het gesprek een keerpunt zal betekenen, in die zin dat de verhou ding tussen Engeland en de „zes" in plaats van slechter, beter gaat worden. Verwacht wordt dat Adenauer Macmillan op de hoog te zal stellen van een plan dat hij met generaal De Gaulle heeft gemaakt voor een regelmatig politiek overleg tussen de Europese landen. De vraag waarop de Britse premier wel in de eerste plaats antwoord zal willen hebben, is of De Gaulle nu bereid is tot onderhandelingen over de economische be trekkingen tussen Engeland en de „zes". Zonder deze onderhandelingen, die de E.E. G.-landen volgens Engelse opvattingen tot dusver niet gewild hebben, lijkt het on mogelijk dat er een relatie tussen Enge land en de „zes" tot stand komt. Strijdbijl begraven Waarnemers verwachten als resultaat van het gesprek, cat de kanselier de strijd bijl zal begraven, die hij gedragen heeft sinds het bezoek van Macmillan aan Mos kou, in maart van het vorige jaar. De betrekkingen tussen Engeland en de Bonds republiek zijn wel aangeduid als „zeer goed, behalve op het hoogste niveau". Adenauer, die Macmillans houding ten op zichte van de Sovjet-Unie te zacht vindt, heeft in de maanden voor de mislukte topconferentie weinig moeite gedaan om zijn wantrouwen in Macmillan te verber gen. Dit en de critiek van een deel van de Britse pers op West-Duitsland voor namelijk naar aanleiding van de antise mitische incidenten en de kwestie van de Duitse bases in Spanje hebben de be trekkingen vrijwel permanent verduisterd. De verhouding Oost-West zal vermoede lijk ook een groot deel van de aandacht van de beide staatslieden in beslag nemen. Een van de redenen waarom Adenauer een steviger Europese eenheid wenst, is zijn behoefte aan een gesloten front tegenover de Sovjet-Unie. Gedurende de afgelopen dagen heeft premier Tsombe van de Kongolese pro vincie Katanga de opleiding van de recruten voor zijn leger krachtig ter hand genomen. Vrolijk nemen de sol daten in spe een stormbaan Moeilijkheden bij salaris verhoging militairen Morgen zal tijdens een vergadering van het militaire georganiseerde overleg op het ministerie van Defensie opnieuw het nieuw te vormen salarispeil voor vrijwil ligers en beroepspersoneel worden bespro ken. Naar wij vernemen verloopt het in terdepartementale overleg over deze kwes tie uiterst moeizaam, omdat men vreest voor een verstoring van het salaris-even- wicht met ander rijkspersoneel, zoals douane en politie. Duidelijker gezegd zou defensie met al te gunstige voorwaarden de andere rijks diensten kunnen beconcurreren bij de per- soneelswerving. De vertraging in het over leg en de uitwerking van de salarisplan nen van minister Visser heeft echter tot gevolg dat de militaire wervingcampagne, die op 1 oktober zou beginnen, ook zal moeten worden uitgesteld. De daarmee sa menhangende diensttijdverkorting (bij gunstige resultaten) zou daarmee even eens op de lange baan worden geschoven. Confucius: In het woordje „IK" ligt het heelal met al zijn geheimen. lÊmÊm h Wmê. In het dierenpark te Arnhem is zes weken geleden een tapir geboren. De jonge telg gaat nu met moeder buiten aan de wandel Het zeldzame beestje verkeert klaarblijkelijk in een welvarende staat. Advertentie 'lêuu! BARTÉLJÖRISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN)'AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES SAIGON (Reuter) Volgens een uit zending van radio-Vientiane, heeft het re volutionaire comité, dat het bewind in Laos heeft overgenomen, woensdag be kendgemaakt, dat alle buitenlandse troe pen het land zullen moeten verlaten. Op grond van de in 1954 in Genève ge sloten overeenkomst, waarbij een einde kwam aan de gevechten in het vroegere Indo-China, werden ongeveer 500 man aan Franse troepen in Midden-Laos gestatio neerd, terwijl sinds 1959 78 Amerikanen naar Laos zijn gekomen om de Fransen te helpen bij de opleiding van het Lao- tiaanse leger. Ook tien Amerikanen, die deel uitmaakten van het tweede bataljon valschermtroepen, dat de staatsgreep uit voerde, zouden moeten vertrekken. Uit Singapore wordt gemeld, dat Laos thans vrijwel van de buitenwereld is af gesneden'. Alle radio- en telefoonverbindin gen zijn verbroken, terwijl ook het lucht verkeer van en naar Vientiane is ge staakt, evenals de veerdienst over de Me- kong-rivier naar Thailand. Volgens diplomatieke kringen in Saigon zou het revolutionaire comité in Laos zich trouw aan de koning hebben verklaard. Dinsdag nam het comité het eerste con tact op met leidende politieke figuren in Laos, onder wie de voorzitter van de na tionale vergadering, prins Soevanna Phoe- ma, die een voorstander is van een neu- tralistische politiek, en de minister van justitie Ngon Sanaikone, een der weinige ministers, die nog in Vientiane is achter gebleven. Hij is een broer van Phoui Sa- nanikone, die in december jongstleden door een staatsgreep uit zijn ambt van premier werd ontzeet. Het schijnt dat de officieren, die Phoui Sananikone wegwerk ten, het voornaamste doelwit vormden van de jongste staatsgreep. Volgens persberichten in Bangkok zou den de Laotiaanse minister van buiten landse zaken en nog tenminste twee an dere ministers zijn gearresteerd. Bij de staatgreep zouden vier militairen zijn gedood. Premier prins Tao Somsanith en bijna alle leden van het kabinet zou den zich in de koninklijke residentie Loe- ang Prabang bevonden hebben toen de staatsgreep werd uitgevoerd. Zij zouden het leger hebben opgedragen naar Vien tiane op te marcheren en de rebellen tot overgave te dwingen. Twee uur lang zou den schoten gehoord zijn in Vientiane en de moderne villa van de legercomman dant generaal Xoênthone Pattamavong zou door revolutionairen beschoten zijn. De generaal en andere legerleiders waren gearresteerd. Volgens berichten, die door ambassa des in Saigon zijn ontvangen heeft het re volutionaire comité een verklaring uitge geven die neutralistisch en anit-Ameri- kaans van toon is. Het is niet bekend of prins Soephanoevong, een leider van de linkse Pathet Lao. die in juni uit een ge vangenis van Vientiane ontsnapte, achter de staatsgreep staat. Volgens waarnemers is de positie van de regering van prins Som sanith „onmogelijk" geworden. De provin cie Loeang Prabang zou sterk geïnfiltreerd zijn door de Pathet Lao en de kans dat prins Somsanith een tegenactie op touw kan zetten wordt gering geacht. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft dinsdag medegedeeld, dat er 753 Amerikaanse burgers in Laos zijn. (UPI) De revolutionaire leider, de 27-jarige kapitein Long Lae, werd van daag door een in Bangkok verschijnend blad beschreven als een „fellowtraveller en volgeling van de ontsnapte communisti sche Pathet Loa-leider, prins Soupha-noe- vong. Functionarissen van het hoofdkwartier van de Zoavo te Bangkok bewaren het stilzwijgen over de situatie in Laos. In diplomatieke kringen te Bangkok zei- de men dat zo de revolutionaire partij naar links zou neigen, Zuidoost-Azië de warmste plaats ter wereld zou worden, „warmer dan Afrika". pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 Adenauer, De Gaulle en Wij4 Uit stad en omgeving 5, 6 Agenda van Haa rlem en IJ mond 6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Boekenhoekje 7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Binnenkort zal een gesprek plaatsvin den tussen de raad van beheer der Konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht en jiet bestuur van de RAI in Amsterdam. Dit zal de eerste ontmoeting zijn tussen de twee grootste instituten in ons land op het gebied van beurzen' en exposities. De maandagmiddag door een commis sie van Amsterdamse havenarbeiders ge proclameerde waarschuwingcstaking van 24 uur, zal vanmiddag om half zes eindi gen. Een vergadering van ongeveer tl00 stakende havenarbeiders die gisteren in gebouw Marcanti werd gehouden, ging met dit voorstel van de commissie stil zwijgend, d.w.z. zonder stemming, ak koord. De voorzitter van de commissie zeide: „Wij zullen de bonden de kans geven tot 31 augustus om te onderhandelen over een loonsverhoging. Daarna zullen wij op 1 september opneiuw bijeenkomen sn zal de commissie het initiatief var de bonden overnemen wanneer er niets uit de bus is gekomen. Tevens zal dan worden be raadslaagd hoe wij een nieuwe bond van havenarbeiders in het leven kunnen roe pen." Volgens de voorzitter van de commissie, A. van de Mortel bedroeg het aantal sta kers vijf a zes duizend. Daarbij zijn inbe grepen de circa 1.000 havenarbeiders, die van buiten per bus komen en vanochtend naar huis terug zijn gegaan. „De staking kan en mag niet langer dan 24 uur duren. Wij vrezen geen buitenlandse Italiaanse arbeiders, als zij maar niet gaan wer ken onder onze lonen", aldus de voorzit ter. Namens de commissie verklaarde een andere spreker met nadruk dat deze sta king „niet door de E.V.C. wordt geleid". De opkomst van de avondploegen der bootwerkers in de Amsterdamse haven, na het eindigen der staking om half zes, is heel kalm verlopen, zo deelde de politie om zes uur mede. De 13-jarige Johan Akse uit Hoogeveen is gisteren tijdens een onweersbui door de bliksem getroffen. De jongen was aan het bonen plukken op een akker te Tien- deveen(gem. Beilen), toen een hevig on weer losbrak. Toen men de jongen te hulp kwam bleek hij reeds overleden te zijn. Ook boven de Veluwe en de Achterhoek heeft het gisteren hevig geonweerd. Door de hevige regenval liepen in Millingen en Uddel enkele boerderijen onder. De brandweer uit Apeldoorn heeft het water weggepompt. Boven Ootmarsum duurde het onweer gistermiddag bijna drie uren. Door de zwa re regenval liepen vele wegen onder en werd grote schade aangericht aan de rog- ge-oogst. LEÜPOLDSTAD, (Reuter). - Premier Loemoemba van Kongo heeft in een radiotoespraak herhaald, dat hij van plan is dadèlijk persoonlijk naar Katanga te gaan. „Als de Belgische troepen ons willen doden, sterven wij voor het volk", zei hij. In Elisabethstad heeft premier Tsjombe van Katanga duidelijk te kennen gegeven, dat hij zijn aanspraak op onafhan kelijkheid handhaaft. Na de belofte van de Veiligheidsraad dat de UNO- troepen zich niet met de interne politiek zullen bemoeien, is Tsjombe bereid UNO-troepen in Katanga toe te laten, op voorwaarde dat deze niet uit communistische landen afkomstig zijn en niet de weg vrij maken „voor de mensen van Loemoemba". Indien communistische troepen Katanga zouden binnenkomen zouden de Katangezen de tactiek der verschroeide aarde toepassen. Uitlatingen van de Belgische premier Eyskens wijzen er op dat de Belgische regering zowel op het buitenlandse als op het bin nenlandse vlak reageert op de Kongo-resolutie van de Veiligheidsraad. Het militair budget zal waarschijnlijk in het nadeel van de Belgische ver plichtingen ten opzichten van de NAVO met meer dan 300 miljoen gulden worden verminderd. De economische gevolgen van het verlies van Kongo zullen door een sanering van het Belgisch budget en een nieuwe oriëtatie van de economie worden weggewerkt, waarbij geprojecteerde uitgaven voor werken in Kongo-gebieden zullen worden weggestreept. (UPI) - Waarnemers in Leopoldstad ver wachten ook de een of andere dramatische zet van Loemoemba tegen de Kongolese president, Joseph Kasavoeboe, wiens par tij, de Abako, zich verleden week uitsprak voor de vorming van een federatie, ter wijl Loemoemba streefde naar een krach tig centraal bestuur. Sinds zijn terugkeer van een reis. naai de V.S., Canada en Afrikaanse landen, heeft Loemoemba nog niet met de presi dent gesproken noch heeft hij deze, vol gens protocol, per brief op de hoogte ge steld van zijn reis in het buitenland. (Reuter) Loemoemba verklaarde ook nog: „Kongo zal nimmer een kolonie der UNO worden. Wij zullen nooit een voogdij schap van de UNO aanvaarden. Wij zijn een soeverein land. Wij wensen samenwer king, geen liefdadigheid. De UNO moet geen monopolie in Kongo krijgen. Wij zul len de Sovjet-Unie, de V.S. en de andere Afrikaanse landen verzoeken ons technici te zenden, zonder dat hieraan voorwaar den verbonden zijn". De Kongolese premier noemde de leden van de Abako-partij van president Kasa voeboe, die zich hebben uitgesproken voor een Kongolese statenbond, zoals die ook wordt gewenst door de Katangese premier Tsjombe, „fascisten, die samenzweren met president Joeloe". (UPI) Men neemt aan dat Loe moemba op het punt staat de oprichting van speciale miltaire tribunalen aan te kondigen voor de berechting van Afrika nen en Europeanen, die moeilijkheden heb ben veroorzaakt, aldus zegslieden. Deze maatregel is kennelijk bedoeld om die re- gerings- en parlementsleden die zich ver leden week uitspraken voor een federatie, te intimideren. De dynamische persoonlijkheid van de premier schijnt evenwel alle agitatie te gen hem behalve die in Katanga te heb ben weggenomen. De Belgische regering gaf de behartiging van haar zaken in handen van de Franse ambassade in Leopoldstad, nadat de Bel gische ambassadeur, Jean van den Bosch, aanzegging had gekregen uit Kongo te ver trekken. Loemoemba had soldaten naar de Belgische ambassade gestuurd. Toen zij arriveerden kwamen zij tegenover UNO militairen te staan. Zij keerden terug en met een escorte van soldaten uit Ghana reed de Belgische ambassadeur toen Leo poldstad uit, naar Brazzaville. (Vervolg op pagina 4)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1