Groen Co. YMCA-ers: „macht" wordt te vaak alléén militair opgevat Unieke Belfort-stadhuis van Sluis gerestaureerd Een nacht op Santa Cruz RYNBEND1' 1 tHLif bp bprlpÖFn Mji) 4 Boekenhoekje ROOD PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE New York krijgt hotel van 50 verdiepingen Herstel wordt gevierd met middel eeuwse schranspartij voor duizenden Roerei VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 7 Voor de lief-hebbers De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Centrale Verwarming Qliestook-SnstaHsfles Discussies over oorlog en vrede in Loosdrecht Charles Exbrayat Hoogste ter wereld 7. „Ik begrijp er niets van!" riep de dikkerd uit, „waarom, willen jullie alle maal die ouwe opgelapte hoed van me kopen?" Niemand, gaf antivoord op deze vraag, want ze begrepen wel, dat de dik zak de hoed zeker niet uit handen zou geven als hij wist dat er een fortuin in verborgen was. „Ik.hm.ik heb een hoed nodig", zei Palmer tenslotte zwak jes. „Dan moet u naar een hoedenwinkel gaan!" riep de dikkerd ongeduldig. Maar ik bied er vijf stuivers voor!" jammerde Palmer, „vijf hele glanzende stuivers!" „Ik tien!" riep Joris royaal. Weliswaar had hij geen cent op zak, maar hij wilde toch in de markt blijven. Palmer werd bleek. „Elf stuivers!" riep hij ontredderd. „Twintig!" zei Joris luchtig. Nu verloor de zuinige miljonair zijn zelfbeheersing. „Ik zal je leren, mij op kosten te jagen!" hijgde hij, terwijl hij Joris te lijf ging. „Marktbederver! Stuiververkwister!" Maar nu was het ook met de zelfbeheersing van de dikkerd gedaan. „Welja.gromde hij, terwijl hij zijn mouwen opstroopte, „kom in m'n huis een robbertje vechten! Huis vredebreuk! Ik sla ze tot mosterdsaus!" Welbeschouwd en dat mag gezegd worden na de uitzending was de ver toning van Derek Benfields „Jong van hart" in het K.R.O.-programma van don derdagavond geen gebeurtenis. De amou reuze verwikkelingen rond de zilveren bruiloft van het ouderpaar Purvis smaak ten allengs zo naar fondant, dat het critisch duiveltje telkens even om de hoek van ons hart kwam kijken. Wij waren eerlijk bereid het spel mee te spelen toen het begon. Er werden langs de neus weg geestige en wat stekelige dingen in gezegd, die een aanslag beraamden op de gezapige vervulling van alle wensdromen, welke aan de orde kwa men. Eilacie: naarmate het stuk vorderde kon de auteur het niet over zijn hart ver krijgen ook maar een van zijn schepselen het bos in te sturen. Ze kregen elkaar, jong, oud, rijp en groen. De liefde lag als een poes te spinnen in de zon van Frits Butze- laars regie, die het ook niet helpen kon dat er zo'n rijstebrijberg van geluk oprees. Hij hielp ons er aardig doorheen, maar het glas van ons beeldvenster barstte bijna van vertedering. Enfin, lief was het en dank zij de gees tige intervallen soms nog onderhoudend en Lo van Hensbergen gaf een heel geslaagde vader weg, Rie Gilhuys deed erg haar best op de moeder, Carla de Raet was zo na tuurlijk als altijd gelukkig! Betsy Smeets onnatuurlijk wat haar glad afging en Manon Alving de melancho lieke jonge vrouw, die te veroveren was. Om haar wierf Ab Abspoel met vastbe radenheid en diepe donkere bastonen, Jules Hamel liet een schutterige puber zien, die nergens dan alleen in irreële blijspelen voorkomt en Johan Fiolet ijsbeerde er doorheen. Beslist goed in zijn kleine rol was Wim de Meyer. En dan was Peronne Hosang er ook nog in haar duizendste facet van een huisbooi. Vooraf ging een wat rommelig filmpje over het kerkgebouw. In Vademecum kwam Geurt Brinkgreve aan bod over pen ningen en munten. Jan Willem Hofstra leidde het gesprek, dat wel erg vluchtig was naar onze smaak. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 3.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de kinderen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 11.30 Kamermuz. 12.00 Ham mondorgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Roemeense muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Jongenskoor. 15.05 Ruimte voor vrijetijdsbesteding, lezing (2). 15.20 Omr.- ork. en solist. 16.00 Boekbespr. 16.20 Versierde vakantietips. 17.00 Jazzmuziek. 17.30 Weekjourn. 13.00 Nieuws en comment. 18.20 Piano-soli. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20 00 Nieuws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Gevar. muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Licht progr. 22.05 Sportnieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Zang met interviews. 23.10 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Progr. voor oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Middagklok noodklok 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Kath. nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Gram. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Mannenkoor. 14.20 Kunstkroniek. 14.50 Gram. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaan se zang. 16.30 Gram. 16.50 Wereldkamp. wielren nen 1960. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.05 Journalistiek weekoverzicht. 18.15 Noordhollands fiiharm-orkest en koorzang. 18 50 Wereldkamp. wielrennen 1960. 19.00 Nieuws. 19.10 Actual. 19.25 Gram. 19.30 Omr.-ork. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Cabaretprogr. 21.00 Gram. 21.10 De beer en de aap hoorsp. 21.45 Gram. 22.25 Boekbespr. 22:30 Nieuws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Wereldkamp. wielrennen. 15.10 Gram. 15.45 Idem. 16.15 Lichte muz. 16.45 Gram. Plm. 17.00 Wereldkamp. wiel rennen. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en liturg, kalend. 17.20 Gram. 17.30 Zangfestival van Israel. 17.45 Gram. 18.00 Klassieke muziek. 18.30 Voor de sclaaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 20.30 Gram. 21.15 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverzicht. AVRO: 20.30 De toe stand in de wereld, lezing. 20.45 Filmprogr. 21.00 Film over toeristen in Italië. 21.40 Cabaretprogr. NTS: 22.1022.40 Rep. wereldkampioenschappen wielrennen 1960. VOOR ZATERDAG NTS: 12.45-14.00 en 16.30—18.30 Rep. wereld kamp. wielrennen 1960. NCRV: 17.0017.30 Kin- derprogr. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 29.20 Disneyland-film. 21.05 Baskische folklore. 21.25 Gevarieerd programma. 22.10 Dagsluiting. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Tijdens de wereldjeugdconferentie van de Wereldbond van Christelijke Jongeman nen-Verenigingen, waartoe op het ogenblik jongeren uit vijftig landen tezamen zijn in het marine-opleidingokamp te Loos drecht, hebben de jongelui onder meer gediscussieerd over het onderwerp „oor log en vrede". Uit de discussies kwam als meest ge hoorde opmerking naar voren dat de Y.M. C.A.-ers meer christen moeten zijn bij het oplossen van moeilijkheden op het per soonlijke vlak en dat de basis voor vrede en wederzijds vertrouwen thuis bij een ieder persoonlijk gelegd kan worden. Bo vendien menen velen, dat aan een betere verstandhouding tussen de volkeren ge werkt moet worden en dat er een groter verschil moet worden gemaakt tussen mi litaire macht enerzijds en economische, morele en culturele macht gebaseerd op menselijke waarden en respect voor het individu anderzijds. Men was van mening dat bij internationale aangelegenheden „macht" te dikwijls de betekenis van mi litaire macht verkrijgt. In de gemengde Engels-Duitse discussie groepen werd de onvermijdelijkheid van oorlog in deze tijd méér aanvaard dan in de andere groepen. Alle discussianten keerden zich tegen de idee als zou oorlog een oplossing beteke nen voor alles, doch men was evenzeer gekant tegen het wensen van vrede tot elke prijs. Een Spaans-Engelse groep stelde, dat landen niet om de vrede te bewaren mo gen weigeren terug te slaan: „Ware vre de kan niet bestaan indien mensen in slavernij leven of worden onderdrukt. Vre de zonder onafhankelijkheid is van geen waarde". Oorlog uit religieuze doeleinden achtten de jongelui niet gerechtvaardigd. De jongeren vonden neutraliteit moei lijk te verwezenlijken in deze tijd, „nu het Westerse blok vrede wil door vreedzame co-ëxistentie en het Oosterse blok door wereldheerschappij". Veel jongeren hebben waardering voor het, werk van de UNO. Men beklemtoonde vooral, dat jonge men sen in deze tijd internationale ervaring dienen op te doen, inzonderheid door te leven en te werken in andere landen. De bijdrage van de Y.M.C.A. aan dit alles moet zijn: mee te werken aan de noodzakelijke eenheid der christenen. De afgevaardigden zeiden eenheid te wensen doch geen gelijkvormigheid. De Y.M.C.A. en inzonderheid de jeugdleiders, kunnen veel bijdragen tot een christelijke beïn vloeding van de plaatselijke en landelijke verhoudingen. De kaderopleiding dient een internationaal karakter te krijgen, want de jonge mensen van vandaag zullen straks de nationale leiders zijn, zo stelde men. L6* 6465. Koen en Pobbel gaven allebei een schreeuw van de schrikHet vlieg tuigje begon snel in 't rond te draaien, en het viel met steeds groter vaart naar beneden. En opeens konden ze zich niet meer vasthoudenallebei vielen ze van hun bankjes. Oei! We vallen! riep Pobbel. Dat had heel slecht voor hen kunnen aflopenals ze niet 'n gelukje hadden gehad. Ze kwamen namelijk niet op de harde grond terecht, maar pardoes in een beek! (Van onze Zeeuwse correspondent) Begin september zal er in het Zeeuws- vlaamse stadje Sluis groot feest zijn. De inwoners van het eeuwenoude vestingstad je zullen dan, met grote trots, hun her stelde „belfort" weer in gebruik nemen. Een belfort is een stadhuis, dat vróéger althans tevens als verdedigingswerk dienst kon doen. Het Sluise belfort is het enige dat in Nederland nog bestaat. Direct na de officiële openingsplechtig heid op 9 september zal er een enorm bruiloftsmaal op de markt rond het nieu we belfort aangericht worden. Alle 2600 inwoners van Sluis zijn door het gemeen tebestuur uitgenodigd aan te zitten. Het in 1424 door een onbekende beeldhouwer ge maakte beeld „Jantje van Sluis" zal er, ter verhoging van de feestvreugde in het huwelijk treden, met een Sluis meisje. „Jantje van Sluis", een levensgroot beeld van een middeleeuws manneke, die met de hamer in zijn hand op gezette tijden de grote torenklok slaat, is voor de Slui- senaars het symbool van hun stadje. Het ventje heeft op wonderbaarlijke wijze ve le oorlogen overleefd. Nog vrij gaaf von den de Sluisenaars het na de beschieting van 1944 op enkele meters afstand van het totaal uitgebrande belfort tussen het puin van hun stad. „Jantje van Sluis" is weer gerestaureerd en zal dus na een vrijge zellenbestaan van ruim vijf eeuwen einde lijk in de echt verbonden worden. Het feest in Sluis belooft een echt Vlaamse schranspartij te worden. Het is de bedoeling dat alle Sluisenaars zich een kostuum aanschaffen zoals rond 1400 gedragen werd. De Breu- gheliaanse maaltijd op de markt is het hoogtepunt van het feest. Behalve alle Sluisenaars is iedereen die aan de maaltijd deel wil nemen reeds bij voorbaat maar uiteraard tegen een vergoeding uitgenodigd Varkens aan 't spit Aan deze maaltijd zullen de varkens aan het spit gebraden worden. Het vlees wordt daarna opgediend op zo genaamde ovenkoeken. Dit was vroe ger in Vlaanderen gebruikelijk en het is de bedoeling, na het nuttigen van het vlees ook het bord maar op te eten. Zware sleperspaarden zullen grote va ten bier aanvoeren, die, dat kan men aan de Vlamingen rustig overlaten, beslist niet vol zullen blijven. Enorme slierten worsten zullen het feestterrein het aanzien geven van een schilderij van Breughel. De twee- Links: het sierlijke stadhuis zoals het er voor de verwoesting in de laatste oorlog uitzag en zoals het nu weer ge restaureerd is. Rechts: het herbouwde Belfort in de steigers. de dag van het feest zullen er kinderfees ten en wedstrijden georganiseerd worden, terwijl op de derde feestdag diverse cul turele manifestaties afgewerkt worden. Het Belfort van Sluis, gebouwd in 1376, werd enkele jaren later grotendeels door brand verwoest, doch reeds in 1396 ge restaureerd. Het gothische bouwwerk werd vervolgens in 1900 opnieuw geres taureerd, doch ging tijdens de oorlogshan delingen in 1944 vrijwel verloren. Slechts de kelders en enkele muren ble ven staan. Hoewel onmiddellijk met voor bereidende herstelwerkzaamheden begon nen werd, kwam pas in 1956, kort voor de afkondiging van de bestedingsbeper king, de goedkeuring tot herbouw en res tauratie af. De herbouw en restauratie van Belfort vormt het sluitstuk van de we deropbouw van Hulst. De totale herbouw en restauratiekosten, waarin het rijk 90 percent zal bijdragen, zijn op dit moment nog niet bekend. De ruim 800 gezinnen van Sluis hebben meer dan 17.000 gulden bijeen gebracht voor de komende festiviteiten en voor het aanbrengen van een carillon, dat uit 24 klokken bestaat, in de toren van het Bel fort. De meubilering en aankleding van het belfort geschiedt in volkomen harmonie met het unieke bouwwerk. De betimme ring van het belfort bestaat goeddeels uit zwaar eikenhout. Burgemeester Van Hoog- tegem heeft stad en land afgereisd om passende meubilering en aankleding te vinden. In de fraaie raadzaal, die- ver sierd is met de wapens van de graven van Vlaanderen en van Holland, is het smeed ijzeren sierhek aangebracht, dat in 1744 werd vervaardigd door de Antwerpse kunstsmid F. H. Lievens en dat bestemd was voor de „vierschaar" (rechtbank) in Middelburg. Voorts heeft de burgemeester voor de raadzaal een schilderij van Pieter Breu ghel weten te bemachtigen, voorstellende een landschap met de Kruisgang en een schilderij van B. V. Orley geschilderd omstreeks 1740, dat de tempelgang van Maria voorstelt. Een eeuwenoud gobelin, waarop het gevecht tussen St. Joris en de Draak wordt uitgebeeld, kon eveneens worden bemachtigd. Vertaling: Margot Bakker 25) Vrijdag voor Palmpasen. Het was al bijna één uur toen ik eindelijk uit bed kwam. Als ik geen afspraak met Maria had gehad zou ik waarschijnlijk de hele dag niet opgestaan zijn. Maar zij zou zich bezorgd maken en eigenlijk verlangde ik er ook naar het gezicht van dat onderkruipsel van een Juan te zier. als hij tot de ontdekking kwam dat zijn makkers mi; ook ditmaal niet klein gekregen hadden. Hoe langer ik over de zaak nadacht, hoe sterker ik tot de overtuiging kwam, dat Juan mij had verraden. Hij moest deel van de bende uitmaken en ik was wel zo dwaas geweest hem over mijn opdracht in te lich te. Weliswaar was ik schaars met mijn inlichtingen ge weest, maar zijn opdrachtgevers hadden hem mogelijk al dadelijk na mijn aankomst te Sevilla volledig op de hoogte gesteld. Eerlijk gezegd had ik in deze zaak al zoveel stommiteiten uitgehaald, dat ik met schaamte aan mijn ambtelijk optreden in mijn geboortestad dacht. De slechte nacht die ik achter de rug had, het besef van mijn vele fouten en een gevoel van machteloos heid, dit alles droeg er toe bij om mij mijn toe komst bij het FBI niet al te rooskleurig te doen zien. De wetenschap, dat mijn aanstaande zwager deel uit maakte van de bende, die ik volgens mijn opdracht on schadelijk moest maken, stemde mij zo mogelijk nog somberder. Mijn huwelijk leek mij plotseling een twij felachtige aangelegenheid te zijn geworden. Terwijl ik mij in slakkentempo kleedde probeerde ik, lafhartig genoeg, allerlei uitvluchten te bedenken, waar door het mij mogelijk zou worden aan Juans schuld te twijfelen en Maria leed te besparen. De jongen kon ten slotte bij Lajolette's mannen in het oog zijn ge lopen. De heren waren uitstekend op de hoogte van mijn betrekkingen met Maria en haar broer, getuige het briefje, dat de jongen mij op de Alameda de Her- culès had overhandigd. Had Hacinez misschien gemerkt dat Juan hem scha duwde en het vermoeden gekregen dat de jongen voor mij werkte en mij een tip zou geven? Was Juan mis schien cp zijn beurt geschaduwd toen hij mij ging waar schuwen? Eigenlijk was dat in het geheel geen on waarschijnlijke veronderstelling. Ik voelde mij reusach tig opgelucht toen ik mezelf kon voorhouden dat ik mij geen mening over Juan mocht vormen voor ik over afdoende bewijzen van zijn schuld beschikte. En .k hoefde werkelijk niet ogenblikkelijk met Maria over mijr. verdenking te spreken. Erg veel moed be zit je toch niet, senor Moralès! Maar dat komt meer- voor bij verliefde mensen. Zij hadden niet naar binen durven gaan en stonden getweeën op mij te wachten, vlak voor de ingang van hotel „Christina". Maria werd doodsbleek toen zij mij in het oog kreeg. Nog voor ik haar had begroet vroeg ze met trillende stem: Ben je gewond geraakt? Ik nield mij groot. Het heeft niets te betekenen, anders was ik hier natuurlijk niet. Juan greep mij bij de arm. Ziet u nu wel, dat ik beter met u mee had kun nen gaan? Om me te helpen of om me de genadeslag te ge ven? Ik deed alsof mijn verwondingen van geen enkel belang waren alleen al om mijn verloofde gerust te stellen. Maar zij was met geen geweld het restaurant meer binnen te krijgen. Ik moest in een taxi stappen en wij reden naar de Palma. Maria was blijkbaar van mening dat ik mij in haar woning beter op mijn gemak zou voelen dan in een eetgelegenheid en dat had zij niet eens zo kwaad bekeken. Nadat zij ons alleen had gelaten, haar broer en mij, om wat bood schappen te gaan doen voor een geïmproviseerde kof fiemaaltijd stak ik een sigaret op en staarde Juan zwijgend aan. Hoe moest ik hem tot een bekentenis dwingen, aan genomen dan dat hij iets te bekennen had? Al die tijd keek de kwajongen mij aan met een blik, waarin ik als ik mij niet vergiste niets dan bewondering las. Zeg eens., kende jij die Prospero? Hij keek me verbaasd aan. Nee, maar u had me gezegd hoe hij er uit zag en daaraan herkende ik hem. El loco noemen ze hem op Triana Zo, de gek dus! Hoe ber. je er in geslaagd hem te vinden? Ik wis: dat hij werkte als je het ten minste werken kunt noemen bij een vishandelaar in de San Jorgestraac. Ik ben eens gaan kijken en hij was er. Heeft hij jou gezien? Nou, en of. Ik heb hem iets te drinken aangeboden om hem aan het praten te krijgen. Zo, zo Ik zei tegen hem, dat ik meende hem op de Palma te hebben gezien, die dag dat hij geprobeerd heeft u op onze trap te vermoorden. Hij begon te lachen, hij meende iets geweldigs te heb ben gedaan Daarover heb ik het natuurlijk niet gehad.Ik heb gewacht tot hij vrij was en toen ben ik hem nagelopen. Hij deed verscheidene cafés aan. In de „Espiga de Oro" zag ik wel dat hij niet meer in staat was nog veel kroegen te bezoeken en toen heb ik u gewaarschuwd.. De arme Juan had blijkbaar niet begrepen dat de ander hem met zich mee lokte! Nu had ik al heel wei nig recht anderen over een dergelijke stommiteit lastig te vallan, want wat betreft in de val lopen sloeg ik in die dagen iedere mededinger met stukken! Het deed me genoegen dat ik nu bijna overtuigd kon zijn van Juans onschuld. De jongen was misschien niet eens zo kwaad. Hij maakte op dat ogenblik een eerlijke indruk. En dat stond mij best aan. Aan tafel moest ik met alle geweld vertellen wat er mij de vorige avond overkomen was. Geen enkele bij zonderheid werd mij bespaard. Maria kwam diep onder de indruk en zuchtte onophoudelijk. Juan verzekerde mij telkens weer, dat er niets zou zijn gebeurd als hij bij mij was geweest. Zij deden samen wat zij konden om mij over te halen een vuurwapen aan te schaffen. Juan nam op zich mij een revolver te bezorgen, als ik hem tweehonderd peseta's zou geven. Ik gaf hem er drie honderd en verzocht hem een Luger te kopen, als hij althans enige keuze had. Maria liet ons alleen zodra wij onze maaltijd naar binnen hadden gewerkt. Het was ten slotte de vrijdag voor Palmpasen en binnen tweemaal vierentwintig uur zou de Virgen de la Armagura haar kerk aan de Palma verlaten. Het lag op de weg van mijn verloofde zich bij de Broederschap te melden. Het kon zijn dat de borduursters nog een of ander haastwerkje voor haar hadden. Wij maakten een afspraak voor 's avonds en kwamen overeen dat wij nog eens bij het echtpaar Percel zouden gaan eten. Maria zou die avond geen tijd hebben zich bij ons te voegen. Voor zij het huis verliet vertelde zij mij nog, dat zij dona Josefa deelgenoot had gemaakt van mijn wantrouwen ten opzichte van de heer Oberch- ner. Mevrouw Percel liet mij bedanken en zou er met haar echtgenoot over spreken, die dan maar beoorde len moest wat men zou doen. Juan, die mij onder geen voorwaarde meer alleen wil de laten, vroeg mij of ik al een plan had opgesteld voor een tegenaanval op mijn vijanden. Ik wilde de bewondering die hij mij toedroeg op dat ogenblik nog niet verliezen en ik verzweeg voor hem het feit, dat ik volkomen in het duister tastte. Ik vertelde hem al evenmin dat Cliff Anderson mij hoognodig nieuwe instructies moest zenden, wilde ik niet voorgoed in de moeilijkheden blijven zitten. Ik geloof stellig, dat Juan van dit alles niets zou hebben geloofd, al had ik het hem verteld. Maar ik nam geen risico. Ik vertelde hem een en ander, voor de vuist weg, waaruit niet op te maken was dat ik er zelf niets van geloofde. Juan keek mij met stralende ogen aan. En als ik hem aankeek, drong het meer en meer tot mij door, dat ik een domme vergissing had gemaakt door hem van verraad te verdenken. Als wij later in Washington zitten, zo nam ik mij voor, zal ik hem vertellen dat ik argwaan tegen hem heb gekoes terd. Hij zal dan inzien dat zelfs ervaren politiebeamb ten zich in mensen kunnen vergissen. Wij zullen er samen nog eens hartelijk om lachen als we achter een glas nou ja, geen Jerez, maar dan toch coca cola zitten. (Wordt vervolgd) De duitse schrijver Alexander Spoerl heeft in het boekje „KIES ZELF UW AUTO", dat onlangs bij de uitgeverij Hollandia n.v. te Baam verschenen is, op een duidelijke en overzichtelijke wijze zijn ervaringen op auto-gebied neergelegd. Het werkje, dat zich zelf aanduidt als een boek voor mensen die een auto bezitten of een auto willen kopen, staat vol met nuttige wenken, die in het bijzonder gericht zijn op de adspirant autokoper. Na lezing zal deze laatste ongetwijfeld met meer ver trouwen de autodealer ontmoeten. Echter ook voor mensen, die reeds een wagen bezitten en iets meer afweten van wat er zich allemaal tijdens het rijden onder de motorkap afspeelt, heeft dit boek je zijn nut. De uitleg, die Spoerl van de verschil lende carrosserie- en motoronderdelen weet te geven, werkt verhelderend, al moet men er zich rekenschap van blijven geven dat iedere wagen zijn eigen speci fieke problemen of probleempjes blijft houden. De lezer van „Kies zelf uw auto" moet dan ook niet verwachten in dit boek je de reden te vinden van de eventuele eigenaardigheden van zijn eigen auto. Hoe het ook zij, de lezer zal zowel aan de tekst als aan de vele tekeningetjes die het geschrevene te hulp komen, veel ge noegen beleven. Bovendien zal het voor beeld van de Bovag koopovereenkomst achter in het boekje velen tot voordeel strekken. „PIRATEN" door L. B. Carlier, uitge geven door De Sikkel, Antwerpen en de Wereldbibliotheek, Amsterdam. In dit boek, het vierde van de schrij ver, geeft Libera Carlier in een zeer per soonlijke stijl 'n piratengeschiedenis weer. Het is echter een heel andere historie dan we gewend zijn. Hier geen uitbundige woestheid, geen uiterlijke pracht of spec taculaire acties. Carlier geeft een indrin gend beeld van het lot van een man, die zich door het leven te kort gedaan voelt. Hij voert een brutale zeeroof uit en tracht daarna met een vrouw, die er al even troosteloos aan toe is, een nieuw leven te beginnen. Advertentie MAINZ (DPA) Brandweerlieden uit Mainz hebben donderdag de strijd moeten aanbinden tegen een roerei met een mid dellijn van meer dan tien meter en daarbij tot over hun enkels in het eierstruif ge staan. Bij het Duitse plaatsje Ingelheim, aan de weg van Mainz naar Keulen op de lin ker Rijnoever gelegen, was de aanhanger van een grote vrachtwagen van een firma uit Venlo omgevallen, waarbij ongeveer de helft van de uit eieren bestaande lading brak. Ongeveer tachtigduizend Nederland se eieren hebben de val niet „overleefd". Het ongeluk gebeurde, toen de vracht wagen door een inhalende auto werd ge sneden en tot een uitwijkmanoeuvre werd gedwongen. De aanhangwagen sloeg hier bij om. Hoe hoog de schade is, kan nog niet precies worden vastgesteld. NEW YORK (UPI) Loew Theatres Inc. in New York heeft een plan ontvouwd voor de bouw, in New York, van het hoog ste hotel ter wereld. Het gebouw, waar van de fundering in de herfst zal worden gelegd en dat in mei 1962 klaar zal zijn, zal 50 miljoen dollar kosten, 50 verdie pingen tellen en tweeduizend kamers heb ben. Het hotel zal „The Americana of New York" gedoopt worden. Advertentie BEVERWIJK HAARLEM ZAANDAM Kruisstraat 25 Haarlem Tel. 12921 Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant den 14 Augusti 1760 LONDEN den 8 Augusti, De Lord Mayor deezer Stad heeft een Ordre aan alle de Magistraats- Persoonen en Officieren der verscheydenen quartieren laten afgaan, om de In- woonders te gelasten hunne Honden binnens Huys op gesloten te houden en de zelve in geene twee Maanden op Straat te laaten loopen, tot voorkoming van Onge lukken welke door het byten der dolle Honden veroorzaakt worden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7