Auto met Heemsteeds gezin verongelukt, zoon overleden floriade De Nederlandse Olympische ploeg en Morgen af en toe opklaringen Automobilist door lifters overvallen IJMCA-conferentie gesloten Strandtelling definitief afgelast „Rio Diamante" in Amsterdam aangekomen Vergunningenstelsel voor vivisectie bepleit Diefstal uit Arnhems Openluchtmuseum Neerlands kracht Bagdad's burgemeester bezoekt ons land VAR-minister in Nederland Politieman schiet vluchtende dief dood Mariniers wilden tent van meisjes in brand steken Zes jonge Papoea's naar Nederland i! I ZES DODEN IN HET VERKEER Straaljager, die in zee viel, geborgen Dierenwet onvoldoende Kerkelijk Nieuws Zakkenrollers op Terschelling R'dams gemeentepersoneel wellicht 's zaterdags vrij Jan Schoutenhuis open Tragedie in llpendam FUSE'S ROGGEBROOD MAANDAG 15 AUGUSTUS 1960 Voor het gezin De Barnanson uit Heem stede is gistermorgen een autotocht naar Breda op, trieste wijze geëindigd. In de grote wagen, die was gehuurd, bevonden zich zeven personen: vader, moeder, vier zoons en een dochter. Bij de rotonde aan de Hoogmadenseweg te Leiderdorp vloog de door een 26-jarige zoon bestuurde huur auto uit de bocht en schoot in een grote, vele meters diepe kuil. De zoon die achter het stuur zat kwam hierbij om het leven. De overige inzittenden werden gewond, echter niet levensgevaarlijk. Zij zijn allen naar het academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. In Wassenaar is zondagavond de 68-jari- ge fietser W. A. Berger uit Leiden na een aanrijding om het leven gekomen. Hij was met zijn echtgenote een fietstochtje gaan maken en stak op de oversteekplaats ter hoogte van de Maaldrift bij Wassenaar onvoorzichtig de weg over. Hij werd door een personenauto aangereden en was op slag dood. De echtgenote van de heer Ber ger was even eerder dan haar man over gestoken. In Tilburg reed een personenauto uit een zijweg een voorrangsweg op en werd door een bus aangereden. De echtgenote van de bestuurder, die naast hem zat, was op slag dood. De bestuurder, de 61-jarige E. N. uit Tilburg, werd gewond en moest naar een ziekenhuis in Tilburg worden ge bracht. De bus liep lichte schade op. Van de inzittenden werd niemand gewond. In Oudebiltzijl (Fr.) is het vijfjarig jon getje Freek van der Wal vlak bij de ouder lijke woning overreden door een achteruit rijdende groenteauto. De jongen was ach- Zaterdagavond reed een inwoner van Weesp, de heer J. 0.,per auto van Am sterdam naar zijn woonplaats. Op de grens van Amsterdam en Diemen vroegen twee jongens, naar schatting 19 jaar oud, om een lift naar Hilversum. De automobiliste antwoordde hierop dat zij tot zijn woning in Weesp, welke dicht bij het station is gelegen, mee moch ten rijden. Hij raadde de jongens aan, om hun reis daar vandaan per trein voort te zetten. Nadat de jongens voor de woning van de heer O. uitgestapt waren, vroegen zij of zij iets mochten drinken. De automo bilist had hier geen bezwaar tegen en nam de jongens mee naar binnen. Nauwe lijks had hijzelf echter een voet over de drempel gezet of hij kreeg een hevige duw in de rug. „Dit is een overval", zei een van de jongens". We moeten je geld hebben". Er ontstond een worsteling waarbij de ene jongen een mes en de ander een ploertendoder, te voorschijn haalde. Onder bedreiging met deze wapens en licht ge wond door een. messteek in een van zijn handen, gaf de automobilist de aanvaller zijn portemonnaie met dertig gulden. On middellijk hierop slaagde hij, er in, zich los te rukken en zijn woning aan de achter zijde te verlaten om hulp te halen bij de politie. De lifters hadden echter de woning aan de voorzijde verlaten. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. Dertien resoluties zijn met algemene stemmen aangenomen op de Y.M.C.A.- wereldconferentie in Loosdrecht, die za terdag na tien dagen is gesloten. Eén de zer resoluties hield in, dat de jeugd zelf meer bij de opzet en de uitvoering van dergelijke wereldconferenties betrokken wil worden. In de toekomst zullen voorts ook waarnemers van niet christelijke le vensovertuiging en ook uit communistische landen worden uitgenodigd. Een scheiding volgens christelijke opvattingen en gods diensten zal in de toekomst eveneens wor den vermeden. Om de twee of drie jaar zullen er regionale conferenties worden worden gehouden en om de vijf jaar een wereldconferentie onder auspiciën van de Y.M.C.A. De Y.M.C.A.-conferentie stelde zich on dubbelzinnig achter 't werk van de Verenig de Naties en achter alle pogingen tot ont wapening. Er werd voorgesteld op inter nationale basis model-jeugdraden naar het voorbeeld der V.N. te formeren onder aus piciën en op initiatief van de Y.M.C.A. De uitbreiding van de reisdienst van de Y.M.C.A. was een volgende resolutie, die unaniem werd aangenomen, evenals de mogelijkheden voor meer programma's in gezinsverband in deze jeugdgemeen schap. Tenslotte werd de uitgave van een in ternationaal tijdschrift voor de jeugd wen selijk geacht en de vorming van een in ternationale correspondentieclub en het opstellen van een lijst van onderwerpen, die op deze conferentie in Nederland zijn behandeld, niet alleen onderwerpen waar over men het eens is geworden, maar ook die waarover men het niet eens werd en ook die waarover men nog niet is uit gepraat. In zijn slottoespraak heeft dr. Charles D. Sherman, minister van Financiën van Liberia en algemeen voorzitter van de Y.M.C.A., de 800 jeugdafgevaardigden op geroepen hun indrukken van deze confe rentie uit te dragen. „De grote militaire figuren in de geschiedenis kunnen in deze wereld niet meer als historische helden voor de jeugd van 1960 gelden. Francis- cus van Assisie en Albert Schweitzer heb ben thans recht op deze onderscheiding. Wij moeten ons instellen op één wereld", aldus dr. Sherman, „die moeten we te zamen ontdekken". Zaterdagmiddag is de F84F Thunder- streak-straaljager van de Koninklijke Luchtmacht, welke vrijdag bij een oefening over de Wadden door de piloot moest wor den verlaten, geborgen. Het vliegtuig is in Harlingen aan de wal gebracht. Personeel van Volkel zal het toestel overbrengen naar deze vliegbasis. Daar zal het door deskun digen van de luchtmacht worden onder zocht. ter een hegje om achter de auto gekropen. De bestuurder van de auto heeft, voordat hij achteruit reed, nog achter de wagen gekeken maar het knaapje niet gezien. In de nacht van zondag op maandag is in Boxtel de 53-jarige wielrijder J. van der Meyden verongelukt. Op de verkeersweg 's Hertogenbosch-Eindhoven werd hij aan gereden door een auto, waarvan de be stuurder is doorgereden, zodat de juiste toedracht van het gebeurde niet bekend is gewoi'den. Na deze aanrijding werd hij ook nog overreden door een tweede auto, waar van de bestuurder het slachtoffer niet tij dig opmerkte. Vermoedelijk was de wiel rijder reeds bij de eerste aanrijding op slag dood. De 24-jarige G. van Dijk uit Beemster, die twee weken geleden met zijn invalide wagen door een taxi werd aangereden en meegesleurd, is zaterdagavond zonder bij kennis te zijn gekomen in het stadszieken huis té Purmerend aan zijn verwondingen bezweken. Hij was ongehuwd. De door de Provinciale Waterstaat van Noordholland in samenwerking met de be. trokken gemeentebesturen en de Planolo gische Dienst Zeeland voorgenomen telling van badgasten aan de zeestranden is thans definitief afgelast. Voor het slagen van een dergelijke telling is namelijk goed stabiel strandweer vereist. Men wil trachten het onderzoek het volgende zomerseizoen uit te voeren. Het Argentijnse vrachtschip „Rio Dia mante" aan boord waarvan vrijdagmor gen ter hoogte van het eiland Vlieland brand uitbrak, is zaterdagmiddag, nadat de brand door de marine in Den Helder was geblust, via deIJmuider sluizen in Amsterdam aangekomen. Sommige bladen hadden gemeld dat de Argentijn 10 ton munitie of andere explo sieven aan boord zou hebben, in het voor schip. Bij aankomst te IJmuiden en gedu rende de vaart door de Noordersluis en het Noordzeekanaal zijn evenwel geen bijzon dere maatregelen getroffen. Ook het be trokken agentschap te Amsterdam wist vanmorgen niet met zekerheid welke soor ten ontplofbare stoffen het schip inhad. Het deelde mede dat het in elk geval geen dynamiet was. Honderden belangstellenden kwamen za terdagmiddag naar de „Rio' Diamante", die tegelijk met de „Arcadia" in de Noorder sluis lag, kijken. Aan het achterschip wa ren nog duidelijk de sporen van de brand te zien. Een zwakke geur van verbrand rubber was nog waarneembaar, maar werd overheerst door de geuren van exotische geréchten die in de kombuis" werden be reid. Experts waren hedenmorgen in Amster dam bezig te onderzoeken of de „Rio Dia mante" al dan niet voor bodemonderzoek en eventuële reparaties in het dok zal moeten. De Rio Diamante werd de Noordersluis binnengesleept door de sleepboten Hector en Simson van bureau Wijsmuller in IJmuiden. Sleepboten van Goedkoop brachten de Argentijn verder naar Am sterdam. „In weerwil van de langdurige voorbe reiding van de onlangs bij het parlement ingediende Dierenwet heeft de regering geen maatregelen getroffen ter bestrijding van de uitwassen, die zich bij de vivisectie voordoen", aldus een verklaring in het communiqué, dat de Anti-Vivisectiestich ting vandaajg aan de pers heeft verstrekt. Het communiqué, dat een beschuldigen de toon aanslaat, maakt melding van „de ernstige, voortdurende overtredingen van het vivisectiereglement door de Neder landse rijksuniversiteiten,overtredingen die door studenten aan het licht zijn gebracht". Volgens de stichting heeft de regering bij de beraadslagingen in de Kamer ge tracht, haar verantwoordelijkheid hier voor van zich af te wentelen door de stu denten in gebreke te stellen. De opstellers van het communiqué me nen dan ook dat de regering het bewys heeft geleverd, nog altyd niet van de ernst van de situatie te zyn doordrongen, „zodat het gevaar geenszins denkbeeldig is, dat de in dit opzicht chaotische toestand aan onze medische faculteiten in de toekomst aanmerkelijk zal verergeren". Men acht een doeltreffende bestrijding van de ge signaleerde feiten alleen mogelijk door in voering van een „deugdelijk vergunnings stelsel". Een dergelijk systeem bestaat in verscheidene landen reeds vele jaren en is onlangs ook in de Tweede Kamer be pleit. De Anti-Vivisectiestichting memoreert in haar communiqué voorts de lijst van in stellingen, waar zij dierproeven voor com merciële doeleinden heeft geconstateerd. Deze lijst heeft de organisatie destijds bij de minister van Justitie gedeponeerd. De regering beweert echter, aldus het com muniqué, dat van commerciële vivisectie vrijwel niets is gebleken. De stichting acht desondanks een wettelijk verbod noodza kelijk en herinnert eraan, dat een derge lijke bepaling in het op stapel staande ontwerp van de wet op de dierenbescher ming ontbreekt. De officiële Britse cijfers tonen tenslotte aan dat circa 89 percent van alle in Enge land genomen dierproeven zonder verdo ving worden uitgevoerd. Men kan gevoe gelijk aannemen, aldus het communiqué, dat de toestand in Nederland niet veel be ter is, noewel de regering zegt dat de die ren bij proeven waarschijnlijk veelal ver doofd worden. In de nacht van zaterdag op zondag heb ben ongewenste gasten een bezoek gebracht aan het Nederlands openluchtmuseum te Arnhem. Uit een der paviljoens en uit de Hindeloper pronkkamer worden een Friese stoeltjesklok, enige tinnen borden, een lepelrek met tinnen lepels en een koperen poffertjespan vermist. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oud-Vossemeer: G. C. Post, kand. te Delft. Bedankt voor Amersfoort (als pred.-dir. van „De Lichtenberg"): M. L. W Schoch, jeugdpredikant te Rotter dam. Chr. Geref. kerken Beroepen te Murmerwoude: W. van 't Spijker te Drogeham. Aangenomen naar Steenwijk: J. Vogel, kand. te Wormerveer, die bedankte voor de Krim, Lutjegast en voor Onstwedde. Bedankt voor Murmer woude: J. W. v. d. Gronden te Enschede. De Nederlandse ploeg (120 deelnemers en 39 functionarissen) voor de Olympische Spelen, die zaterdag in Scheveningen de officiële 'papieren in ontvangst nam, is nu geformeerd. Wij geven een samenvat ting van de vertegenwoordigers met de functionarissen die straks zullen probe ren Olympisch ei-emetaal in de wacht te slepen. De officiële afvaardiging is: chef de mis sion: C. L. Kerdel; assistent chef de mis sion: mr. J. P. H. E. van Lier; arts: P. Smit; olympisch attaché: A. Plesman. Atletiek: chef d'equipe: J. Moerman; leidster damesploeg: mevr. F. Blankers- Koen; masseur: J. H. van Vliet; tienkamp: Eef Kamerbeek en Herman Timme; vér- springen: Henk Visser; kogelstoten: Cees Koch; discuswerpen: Cees Koch; marathon: Frans Kunen; 800 meter dames: Gerda Kraan en Ine ter Laak-Spijk; hoogsprin gen dames: Nel Zwier en Dini Hobers; vér- springen dames: Joke Bijleveld. Boksen: coach: Theo Huizenaar; bantam- gewicht: Jan de Rooy; lichtgewicht: Wim Gerlach; zwaarweltergewicht: Bas van Duivenbode. Gymnastiek: chef d'équipe: mej. J. M. Fieseler; coach: J. H. Wickel; pianist: J. C. F. Ouwehand; gecombineerde wedstrijd landenteams en individueel: Nel Fritz, Bep Ipenburg-Drommel, Lineke Majolee, Ria Meyburg, Ria van Velsen en Nel Wam- bach. Hockey: chef d'equipe: mr. J. M. Elink Schuurman; coach: J. Anjema; masseur: G. Ros; spelers (16): W. J. M. de Beer, T. P. Buteux v. d. Kamp, C. W. Dekker, T. H. M. van Dijck, J. W van Erven Dorens, F. A. Fiolet, J. C. van Gooswilligen, jhr. E. C. C. de Graeff. G. A. Hooghiemstra, J. P. Leemhuis, G. Overdijkink, G. J. de Ruiter. T. B. M. Terlingen, T. J. M. V. van Vroon hoven, H. Wagener, E. Zwier. (Reserves in Nederland: Hans Both en Charles Cos- ter van Voorhout.) Kano: chef d'equipe: E. Lebbink; trainer: K. P. A. Muys; botenknecht: G. Heynis; Kl-klasse (1000 meter): Chick Weyzen; K2 klasse (1000 meter): Geurts en Knuppe; KI klasse estafette (4 x 500 meter): Keuze (4) uit: Huijsman. Legrand, Knuppe, Weyzen, Geurts en Beunder. Roeien: chef d'equipe: D. Willebrand; algemeen coach: dr. J. W. Hingst; coach argo: dr. A. G. Wit; coach double scull: H. van der Meer; skiff: Lex Redelé; twee zonder stuurman: Nereus: Veenemans en Blaisse; twee met stuurman: Argo: Wien- tjes. Van Dis en Bos, stuurman; double scull: Rentmeester en Bakker; vier met stuurman: Njord: Moerman, Stelma, De Ruiter, Wamsteker en Klumperbeek, stuurman; algemeen reserve (tevens coach Njord: Vervloet; algemeen stuurman-re- serva (tevens coach Nereus): Pennink. Schermen: chef d'equipe: J. J. Hessink; trainer: J. G. Vandervoodt; degen heren in dividueel: Max Dwinger; floret dames in dividueel: Elly Botbijl, Nina Kleyweg en Dany van Rossem; floret dames landen team: Keuze (4) uit: Elly Botbijl, Nina Kleyweg, Lenie Kokkes-Hanepen, Riet en Dany van Rossem. Wielrennen: chef d'equipe: J. H. Martin; coach: A. van Vliet; soigneurs: J. L. Buis en P. J. H. Liebregts; mecaniciens: P. Aan- dewiel en P. L. Gommans; tijdrit 1000 me ter: Piet van der Touw; sprint 1000 meter: Ad de Graaf en Piet van der Touw; tan dem 2000 meter: Mees Gerritsen en Mari- nus Paul; ploegenachtervolging 4000 meter: Henk Nijdam^Piet van der Lans, Jan Oud- kerk en Theo" Nikkesen; algemeen reserve baan-ploeg: Jan Legrand; ploegentijdrit 100 km weg: Jan Hugens, Lex van Kreu ningen, René Lotzen, Ab Sluis; individuele weg-wedstrijd 175 km: Jan Hugens, Lex van Kreuningen, René Lotz en Ab Sluis; algemeen reserve weg-ploegen: Jan Jans sen. Waterpolo: coach: Frans Kuyper; assis tent-coach: mr. Cor Braasem; spelers (11): Hans de Boer, Fred van Dorp, Henk Herm- sen, Ben Kniest, Harry Lamme, Bram Lee. nards, Han Muller, Harro Ran, Wim van Spingelen, Harry Vriend, Fred van der Zwan. Worstelen: chef d'equipe: F. J. A. Wan- sink; bantamgewicht grieks-romeins: L. C. Alflen; lichtgeicht Grieks-Romeins: T,. G. A. Piek; weltergewicht Grieks-Romeins: A. Rosbag. Zeilen: chef d'equipe: S. de Wit; draken- klasse: Van Duyl, stuurman, Van den Berg en Dudok van Heel Jr., bemanning; Flying Dutchmanklasse: Verhogen, stuurman en Lautenschutz, bemanning; reserves Flying Dutchmanklasse: Helder, stuurman en Van Meggelen, bemanning; Finnjollenklasse: Sleeswijk; reserve Finnjollenklasse: Lesage. Zwemmen: chef d' equipe: S. Bolman; leidster damesploeg: mevr. I. Koster-Van Feggelen; leidster damesploeg: mevr. A. Vlothuizen-Foursoff; leider herenploeg: J. E. Buiskool; leider schoonspringsters: J. Braamzeel; 100 m. vrije slag heren: Ronnie Kroon en Jan Bouwman; 200 m. school slag heren: Wieger Mensonides; 200 m. vlinderslag heren: Gerrit Korteweg en Bert Sitters; 100 m. rugslag heren: Jan Jiskoot; 4 x 100 m. wisselslag estafette heren: Jan Jiskoot, Wieger Mensonides, Gerrit Korte weg en Ronnie Kroon; reserves: Bert Sit ters en Bouwman; 100 m. vrije slag dames: Erica Terpstra en Cockie Gastelaars; 400 m. vrije slag dames: Tineke Lagerberg en Corrie Schimmel; 200 m. schoolslag dames: Ada den Haan en Gretta Kok; 200 m. vlin derslag dames: Marianne Heemskerk en A tie Voorbij; 100 m. rugslag dames: Ria van Velsen en Rini Dobber; 4 x 100 n. vrije slag estafette dames: Erica Terpstra, Cockie Gastelaars, Sieta Posthumus en Jopie Troost; reserve: Hennie van der Vel de; 4 x 100 m. wisselslag estafette dames: Ria van Velsen, Gretta Kok, Atie Voorbij en Cockie Gastelaars; schoonspringen da mes: Greetje Lugthart en Thea du Pon. Advertentie De leeuw met de sabel: Je maintiendraiIk zal handhaven! De leeuw met de schop: Ik zal voort brengen en volharden! Uit drab en woestenij heeft de schop Nederland gemaakt. Uit Nederland maakte de schop de Rotterdam t/m 25 september (9-24 uur) Vanaf donderdag a.s. 12.30 uur In de Energie-hal de WffiHATÊ op de Floriade. De burgemeester van Bagdad. Abdul Majid Hassan, brengt op het ogenblik een bezoek aan Nederland. Hij is daartoe uitgenodigd door een aantal Nederlandse bedrijven. Bij zijn aankomst op Schiphol werd de bur gemeester verwelkomd door de gemeente secretaris van Amsterdam, mr. J. C. van den Berg, en door ir. H. Wurfbain, adjunct-direc teur van een der bedrijven, die de heer Majid Hassan heeft uitgenodigd. Tijdens zijn verblijf, dat ongeveer twee we ken in beslag zal nemen, zal de burgemees ter bezoeken brengen aan: Amsterdam, Rot terdam, Eindhoven, Utrecht, Hilversum, Al melo en Hengelo. Onderwerpen, waarin de burgemeester zeer geïnteresseerd is, zijn de straatverlichting, welk onderwerp hij in Eindhoven zal be studeren, daartoe uitgenodigd door de Phi- lips-fabrieken, de verwerking van het huis vuil, waarvoor hij naar Almelo en Hengelo zal reizen, rioolwater-zuiveringsinstallaties, die hij zal bezichtigen in Utrecht en Hilver sum. Voorts is de heer Majid Hassan zeef nieuwsgierig naar het plan, dat de Neder landse architect Dudok heeft ontwikkeld voor een nieuw stadscentrum" voor Bagdad. In de hoofdstad zal hij o.a. het Rijksmuseum en het Koninklijk Instituut voor de Tropen be zoeken. De minister van Verbindingen van de Verenigde Arabische Republiek, de heer M. Khalil, is zondagmiddag met een lijn- vliegtuig uit London op het vliegveld Zestienhoven aangekomen voor een orien- tatiebezoek van 'n paar dagen, op uitnodi ging van de Nederlandse regering. De ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek, de heer A. A. Khandji, de se cretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. II. C. Gie- ben, en de directeur-generaal van P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Zondagavond heeft de minister van Ver keer en Waterstaat zijn ambtgenoot van de Verenigde Arabische Republiek een diner aangeboden. Namens minister Kort hals trad secretaris-generaal Gieben op als gastheer. Aan het diner werd ook deel genomen door hoge Nederlandse ambtena ren en diplomaten van de V.A.R. Minister Khalil heeft vandaag een offi cieel bezoek gebracht aan de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Kort hals, en moderne P.T.T.-gebouwen in Den Haag en Rotterdam bezichtigd. Voor dinsdag staan bezoeken aan Werkspoor te Utrecht en de havens van Rotterdam op het programma. De minister vertrekt woensdagochtend per vliegtuig van Zes tienhoven naar Keulen. Zakkenrollers hebben tijdens een bal in het vakantieverblijf „Actania", bij Mids- land op Terschelling, zaterdagavond heel wat portemonnees van Duitse en Neder landse badgasten gerold. De bedragen va riëren van 35 tot 60. Een Duitse kam peerster en een Duitse student raakten hierdoor al hun vakantiegeld kwijt. Het gemeentebestuur van Rotterdam overweegt geleidelijk een vrije zaterdag voor het gemeentepersoneel in te voeren. Daarbij wordt in de eerste plaats gezocht naar een oplossing tot verschuiving van de werktijden. B. en W. zullen de diensthoofden mach tigen na te gaan welke mogelijkheden zich voordoen en welke maatregelen kun nen worden getroffen, indien het publiek belang voortzetting van de arbeid op za terdag eist. Bovendien zal een commissie met als voorzitter de wethouder voor al gemene personeelszaken, de naar voren gebrachte denkbeelden beoordelen. Het gemeentebestuur heeft reeds beslote bij de dienst voor sociale zaken een proef te nemen. Tot het einde van dit jaar wor den daar de werktijden van de eerste vijf dagen van de week zodanig verlengd, dat op zaterdag niet hoeft te worden gewerkt. Zonder officieel vertoon' is de pas ge restaureerde-vleugel van het Prinsenhof complex in Delft opengesteld. Het betreft de vleugel in de Schoolstraat. De heer D. H. G. Bolten, directeur van het stedelijk museum Het Prinsenhof deelde ons mee, dat hij, nu hij over dit nieuwe gedeelte de beschikking heeft gekregen, niet meer tij dens de Antiekbeurs het museum behoeft te sluiten. Zaterdagavond is de 42-jarige koopman K. S. uit Amsterdam by een opslagplaats van oude metalen in llpendam by een ont vluchtingspoging door een schot van een wachtmeester der rykspolitie dodelijk ge troffen. De handelaar in oude metalen, de heer Evers, had zaterdagavond twee mannen met een bakfiets zien rijden op de Kanaal dijk te llpendam. Hij vermoedde dat zij op weg waren naar z'n opslagplaats waar enige weken geleden ook al ongenode gasten wa ren geweest. De handelaar rapporteerde zijn bevindingen aan de wachtmeester der rijkspolitie te llpendam, die poolshoogte ging nemen. Onderweg kwam hem een zoen van de metaalhandelaar tegemoet met de mededeling, dat twee mannen bezig waren goederen uit de opslagplaats op hun bak fiets te laden. De wachtmeester en de zoon slopen naderbij en constateerden dat de mannen reeds twee zakken met oudroest op de bakfiets hadden geladen. De wacht meester vroeg de zoon van de heer Evers, de rijkspolitie te Landsmeer om assistentie te gaan vragen. In afwachting van die hulp kroop de wachtmeestér dichterbij én toen' hij het tweetal tot op ongeveer vijftien meter ge naderd was, richtte hij hét licht van een' lantaarn op hen en riep: „Blijf staan, po litie", doch de twee mannen zetten het op een lopen. De wachtmeester riep daarna driemaal „halt, of ik schiet" en loste een waarschuwingsschot. De twee mannen kwamen echter niet meer te voorschijn. Vlak daarop hoorde de wachtmeester ach ter zich geritsel en zich omdraaiend zag hij op 35 meter afstand de schim van een man die in gebukte houding liep. De wacht, meester riep daarop: „Geef ju nu maar over", maar de man dacht daarb lijkbaar niet aan, want hij kwam niet naderbij. De wachtmeester loste daarna eën laag schot in de richting van de gezochte. Kort daar op kwam een man op hem toe die vloekend zei: „Ik ben getroffen". Daarna zakte hij ineen. De getroffene, de 42-ji rige J. S. uit Amsterdam, gehuwd en vader van vijf kinderen, overleed ter plaatse. Bij het on derzoek vond men o.m- een dolkmes in een zijner zakken. De kogel is vermoedelijk door 'smans mond in de long terechtge komen. De andere man was via een sloot in een moerassig gebied in de omgeving terecht gekomen en hield zich daar schuil totdat het hem te machtig werd. Hij gaf zich daarna in de nacht van zaterdag op zon dag over aan de politie, die hc'„ terrein had afgezet. Het is de 26-jarige koopman J. F K., eveneens uit Amsterdam. Zowel S. als K. had al veroordelingen wegens dief stal achter de rug. Modelbouw. Voor de vijfde keer ex poseert de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers werkstukken van haar le den in het maritiem museum (Prins Hen drik" te Rotterdam. Bij de opening zei de voorzitter van de vereniging, de heer H. Bettonviel, dat men naar het schijnt, te genwoordig slechts bezig gehouden wil worden in plaats van zichzelf bezig te houden. Uit alle delen van het land zijn werkstukken voor de tentoonstelling inge zonden. Boerderijbranden. In juni zijn 21 boerderij branden voorgekomen. De directe schade, door deze branden aangericht, wordt gel-aamd op 871.800. Zes van deze branden werden veroorzaakt door blik seminslag, vier door spelen met vuur, één door kortsluiting en één door hooibroei. Bij deze branden kwamen 14 koeien, 122 vakens en 123 stuks pluimvee om. Afgebrand. Door onbekende oorzaak is vanmorgen vroeg brand uitgebroken in een koffiecantine aan de Utrechtseweg te Utreöht. Het van hout opgetrokken ge bouwtje stond in een ommezien in lichter laaie. Bij de blussingswerkzaamheden ex plodeerde een gasflees waardoor een poli tieagent aan hoofd en handen werd ge wond. Geen speelautomaten. In openbare gelegenheden in de Veluwse gemeente Doornspijk zullen de speelautomaten wor den verboden. De gemeenteraad besloot hiertoe naar aanleiding van een brief van de officier van Justitie te Zwolle, die mededeelde, dat enkele chauffeurs tot diefstal waren gekomen nadat zij in een café te Doornspijk hun weekloon in een automaat hadden verspeeld. Schapen blyven. Voor het nieuwe ge meentehuis in Exloo is de nationale drie kleur in top gehesen toen bekend werd, dat Gedeputeerde Staten van Drente hun goedkeuring hadden gehecht aan het be sluit van de raad tot beschikbaarstelling van ƒ4000 voor de overneming van de Exlooër schaapskudde en tot de uitbrei ding daarvan tot circa honderd schapen. Door deze goedkeuring is het behoud van deze uit toeristisch oogpunt belangrijke bezienswaardigheid verzekerd. Advertentie •=n voor uw qezondheid èn als lekkernij Hofleverancier Tien tegen één dat ook uw dokter het eet I Twee mariniers, de 21-jarige G. V. uit Apeldoorn, en de 22-jarige H. L. uit Hee renveen zijn in de politiecel van Lande- rum op Terschelling opgesloten wegens molestatie en poging tot brandstichting. Zaterdagavond wilden ze op het kam peerterreinvan het Staatsbosbeheer een tent van twee meisjes uit Groningen bin nendringen. De dames waren evenwel voor geen kleintje vervaard, want ze gingen met een koekepan de rustverstoorders te lijf, die daarop overhaast de vlucht na men. Uit wraak haalden ze toen een fles petroleum en goten die over de tent van de meisjes leeg, waarna zij deze in brand wilden steken. Ook dit wisten de meisjes te voorkomen. De rijkspolitie arresteerde de mariniers en sloot ze op. Zes jonge Papoea's zullen in september een oriëntatiebezoek brengen aan ons land. De groep, die onder leiding zal staan van de bekende Papoealeider Marcus Kasiepo, ambtenaar bij de bevolkingsvoorlichting, zal twee maanden in ons land blijven. Van de zes Papoea's zijn er twee be stuursambtenaar, twee onderwijzer, één ambtenaar bij de gezondheidsdienst en één landbouwopzichter. Zij zullen hier ken. nis maken met de Nederlandse wijze van werken op hun eigen vakgebied. De twee bestuursambtenaren zullen hiertoe onder de hoede van de burgemees ter van Rijswijk worden gesteld. Zij zul len in Rijswijk kunnen zien hoe de ge meentezaken worden geregeld. Het K.N.M.I. deelt mede: Het lagedruk- oorsprong duurt voort. De temperaturen gebied boven West-Europa met daarin af- blijven dan ook in vrijwel geheel West- zonderlijk voorkomende storingen begint Europa beneden normaal, nu op te vullen, terwijl van de Britse eilanden een gebied met iets hogere lucht- WEERRAPPORTEN druk naderbij komt. Daardoor zullen mor gen af en toe opklaringen voorkomen maar ook nog enkele plaatselijke buien, aange zien de lucht onstabiel blijft. Op de oceaan handhaaft zich een gematigde depressie- Maandag 15 augustus Zon op 5.23 uur, onder 20.05 uur. Maan op uur, onder 15.01 uur. Dindsdag 16 augustus Zon op 5.25 uur, onder 20.03 uur. Maan op 0.18 uur, onder 15.57 uur. Maanstanden 14 aug. 6.37 uur laatste kwartier. 22 aug. 10.16 uur nieuwe maan. 29 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 augustus Hoog water 9.46 en 22.15 uur. Laag water 5.10 en 17.30 uur. Dinsdag 16 augustus Hoog water 10.51 en 23.26 uur. Laag water 6.09 en 18.38 uur. Temperaturen, es blnnenlanc Duiten* 1 heden* aj j morgen 7 uur Neerslag! A c a laatste 24 uur 85 Den Helder onweer z 19 0.4 Ypenburg regen wzw 21 6 Vlissingen onweer zzw 21 10 Eelde zwaar bew z 20 0.3 De Bilt onweer w 21 5 Twente geheel bew windst. 19 0 Eindhoven regenbui w 21 5 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 20 0.4 Helsinki regenbui ozo 24 1 Stockholm regen O 17 35 Oslo zwaar bew. windst. 20 0.1 Kopenhagen licht bew. w 19 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 16 3 Londen zwaar bew. wnw 17 0.4 Amsterdam regen wzw 21 3 Brussel regen wzw 20 1 Luxemburg regen w 14 9 Parijs licht bew wzw 18 10 Bordeaux zwaar beW zzw 22 0.3 Grenoble regen windst. 25 0 Nice zwaar bew .n 29 0 Berlijn zwaar bew .z 21 0 Frankfort zwaar bew .windst. 15 7 München regen zzw 18 1 Zürich regenbui z 21 3 Genève regenbui zw 21 0.3 Locarno regenbui windst. 20 14 Wenen zwaar bew. verand. 21 0.2 Innsbruck gelieei bew w 19 10 Belgrado onbewolkt wzw 25 2 Athene onbewolkt nnw 33 0 Rome onbewolkt windst. 28 0 Ajaccio onbewolkt nno 26 15 Madrid en Mallorca niet ontvangen Lissabon onbewolkt nnw 27 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2