Ook UNO-troepen uit Mali en Marokko naar Katanga r NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Van dag tot dag Openbaarheid öevraaöd Talrijke Russische experts zouden China verlaten Loemoemba, verbolgen over UNO, wil met eigen troepen naar Katanga Woensdag staat piloot Powers in Moskou terecht Nieuwe nationalisatie op Cuba Permanent UNO-leger van vrijwilligers bepleit Oostduitsers bedreigen Oostberlijns Bondsdaglid Nieuw kabinet voor Cyprus gevormd Geruchten over bemande Sovjet-satelliet Op de <:Praatótoel ENGEL MAANDAG 15 AUGUSTU S 1960 3 Zijn familie heeft een beroep gedaan op de vader Kroesjtsjev Indonesische politie hield al 200 communisten aan Frans Congo werd zondag onafhankelijk Hakenkruisen op muur van crematorium van Dachau Vandaag, meer dan zes weken na de indiening van het desbetreffende wetsont werp bij de Tweede Kamer, is de Anti-Vi visectiestichting in het geweer gekomen tegen de nieuwe Dierenwet, die zij er met name van beschuldigt, geen afdoende waarborgen te bieden tegen het voorkó men of beteugelen van vivisectieuitwassen. Wij hebben die lacune in het wetsontwerp destijds op 30 juli reeds in deze ru briek gesignaleerd en daarbij vooral ge wezen op de wenselijkheid van een offi cieel onderzoek naar de bestaande exces sen op dit gebied. De Anti-Vivisectiestichting gaat in haar thans verschenen communiqué veel ver der. Zij suggereert met name, de vivisec tie in ons land aan een vergunningstelsel te binden, waarbij dan alle dierenmartela- rij om commercieel gewin uitgebannen zou kunnen worden. Wij geloven niet, dat deze suggestie in het huidige bestel veel kans op verwerke lijking maakt, al was het alleen maar van wege het feit dat onder de huidige omstan digheden de opbouw van eei. doeltreffend controle-systeem op de vivisectie een bij zonder moeilijke en dure onderneming zou zijn, voor welk experiment op het ogen blik in de Kamers stellig geen meerder heid te vinden zal zijn. Maar het kan ook anders. Men zou al le instellingen en bedrijven die zich op enige wijze met vivisectie bezig houden kunnen verplichten, periodiek opening van zaken op dit gebied te doen, net zoals dat bijvoorbeeld maar ten aanzien van hun andere activiteiten in de jaarverslagen gebeurt, en die rapporten door middel van de pers wereldkundig te maken. De pu blieke opinie zal er dan wel voor zorgen, dat de uitwassen der vivisectie onmoge lijk gemaakt worden. De befaamde Duitse poppenmaakster Kcithe Kruse heeft enkele dagen ge leden in München het 50-jarig jubi leum van haar werk herdacht. In 1910 m,aakte zij haar eerste twee poppen, die zij nu als kostbare souvenirs be waart. Nu zijn haar „persoonlijke pop pen" wereldvermaard. Mevrouw Kruse, die 77 jaar is, heeft zich twee jaar ge leden uit de actieve zakenwereld terug getrokken. BELGRADO (Reuter) Volgens de cor respondent van Peking van het Joegosla vische persbureau Tanjoeg zijn de laatste paar dagen treinen vol Russische deskun digen uit Peking vertrokken en naar de Sovjet-Unie teruggekeerd. De correspon dent meldde, dat de officiële verklaring voor deze uittocht was, dat hun arbeids contracten afgelopen waren, doch dat er andere uitleggingen aan worden gegeven, die „een geheel ander licht op de kwestie werpen". In het bericht van Tanjoeg wordt ge meld, dat de massa-uittocht gepaard is gegaan met uitgebreide maatregelen der Chinese regering om hoofdambtenaren en zelfs ministers naar de mijnen, fabrieken en landbouwbedrijven te zenden om de produktieleiding op zich te nemen. Waarnemers in Belgrado wezen erop, dat de officiële pers van Moskou kortge leden herhaaldelijk critiek heeft geuit op China's ideologische opvattingen. Zij her innerden er aan, dat in 1948, toen Joego slavië uit het communistische blok werd gestoten, tal van Russen, die in Joegosla vië werkzaam waren, plotseling vertrok ken onder het voorwendsel, dat hun con tractstermijn afgelopen was. „Dogmatisme" MOSKOU, (Reuter/A.F.P.) Het Rus sische regeringsorgaan Izvestia heeft za terdag een lang artikel gepubliceerd, waar in het beginsel van vreedzame samenle ving verdedigd en de redenering, dat im perialistische oorlogen onvermijdelijk zijn, als „dogmatisme" wordt gekenschetst. Volgens het artikel zijn coommunisten rea listen, die gezonde gevolgtrekkingen ma ken uit het feit, dat er twee wereldstelsels bestaan onder de huidige omstandigheden en daarom voorstellen betrekkingen tussen deze stelsels te kweken op zodanige basis dat de mogelijkheid van oorlog tussen de landen uitgeschakeld wordt. In het arti kel wordt voorts gezegd, dat de „dogma tici" niet voldoende rekening houden met het huidige krachtenevenwicht in de inter nationale arena, hegeen door het Leninis me uitdrukkelijk wordt verlangd. Betoogd wordt, dat de kansen van „het imperia lisme" verminderd zijn als gevolg van de groei van de krachten van de vrede en het socialisme. ELIZABETHSTAD, Katanga (UPI) Terwijl Zweedse UNO-militairen naar Ja- dotstad werden gedirigeerd, om tussenbei de te komen bij een gevecht tussen poli tie en demonstranten, waarbij drie doden vielen, is secretaris-generaal Hammars- kjoeld zondagmiddag uit Elizabethstad te ruggekeerd naar Leopoldstad. Op het vliegveld had Hammarskjoeld meer dan twintig minuten gewacht tot president Tsjombe van Katanga zou komen. Diens komst was, om onbekende redenen, ver traagd en na een koel afscheid tussen bei de mannen stapte Hammarskjoeld, met een gebaar alsof hij geergerwas, in zijn vliegtuig. In Leopoldstad wordt hij nu weer geconfronteerd met een woedende Loemoemba, die hem ervan beschuldigd heeft „met de Belgen onder een hoedje te spelen". Vandaag zullen UNO-detache- menten uit Marokko, de Mali-federatie en nog enkele Zweedse eenheden naar Katan ga worden overgebracht en dinsdag zullen Ethiopische troepen rechtstreeks uit hun land naar Elizabethstad worden getrans porteerd. De eerste Belgische troepen zul len vandaag vanaf de basis Kamina naar België terugkeren. Als reden, waarom zoals eerder was aangekondigd de Ieren niet naar Katanga kunnen is gelegen in het feit dat het ge hele bataljon in de provincie Kivoe nodig is. Een tweede bataljon Ierse militairen is toegezegd, maar het is niet bekend wan neer de soldaten in Kongo zulleri aanko men. LEOPOLDSTAD (Reuter) Premier Loemoemba van Kongo heeft zaterdag op een persconferentie verklaard, dat zijn re gering wenst, dat de UNO haar werk voortzet, „doch op voorwaarde dat alle blanke troepen Kongo verlaten". Volgens hem zijn de Afrikaanse troepen die de UNO ter beschikking staan, voldoende om de orde te handhaven. „Vertragingsmanoeuvres" De eerste minister oefende felle kritiek op Hammarskjoeld en diens plaatsvervan ger Bunche, die zich zouden schuldig ma ken aan „vertragingsmanoeuvres" in de kwestie-Katanga. De secretaris-generaal werd ervan beschuldigd met de Belgische regering „onder één hoedje te spelen". Vooral had Loemoemba bezwaar tegen het feit, dat Hammarskjoeld met premier Tsjombe van Katanga onderhandelde in plaats van, overeenkomstig de resolutie van de Veiligheidsraad, direct UNO-troe- pen Katanga te laten binnentrekken. De Kongolese premier verklaarde, dat Belgische agenten, vermomd als UNO- functionarissen, zijn regering tegenwerk ten en door spionage en omkoperij van Kongolese „verraders" onrust zaaiden. Loemoemba zei, dat officieren van het Kongolese leger erop aandringen, teza men met de UNO-troepen uit Ghana en Guinea naar Katanga op te trekken. Eni ge Kongolese militairen hadden verklaard, dat zij zelf aan het hoofd van het Kongo lese leger naar ElisabethstaJ zullen gaan, als de centrale regering niet spoedig han delt. Hij gaf de verzekering dat de premiers van de provincies Leopoldstad, Kivoe, Ka- sai, Evenaar en Oist geheel achter hem staan in zijn strijd tegen de „imperialis tische druk". Loemoemba heeft de Belgen en Tsjom be ervan beschuldigd 190 Kongolese solda ten in Katanga doodgeschoten te hebben. Sprekende over de federalistische acties van de laatste tijd in de provincie Leopold stad, die van de Abakopartij zijn uitge gaan waarvan president Kasavoeboe de stichter is, gewaagde Loemoemba van MOSKOU (AFP) De Sovjet-Unie heeft in een nota aan de Amerikaanse ambas sade te Moskou laten weten, dat niemand toestemming krijgt om met Powers, de piloot van het Amerikaanse verkennings- tocstel dat op 1 mei bij Swerdlofsk werd neergeschoten, in contact te treden, voor dat deze wegens spionage terecht zal heb ben gestaan. Inmiddels is de vrouw van de piloot, mevr Barbara Powers, in Mos kou aangekomen. De vader van de piloot heeft, kort na zijn aankomst in Moskou, een brief op gesteld aan premier Kroesjtsjev waarin hij hem vraagt het leven van zijn zoon te sparen. Oliver Powers had de brief geschreven op papier van het hotel waar hij en zijn vrouw logeren, en las een deel ervan voor tijdens een persconferen tie, terwijl de tranen hem over de wan gen stroomden. „Mevrouw Powers en ik zijn naar de Sovjet-Unie gekomen met als enig doel alles te doen wat wij kunnen om onze zoon te helpen", zei Oliver Po wers. Hij verklaarde zijn brief rechtstreeks aan Kroesjtsjev te zullen sturen, als een beroep dat de ene vader doet op de an dere vader. „Ik ben er zeker van dat ieder ander ouderpaar hetzelfde zou doen", zei Powers. Het proces tegen Francis Powers be gint woensdag aanstaande in de zuilen zaal van het vakverenigingsgebouw. Me vrouw Powers, ook op weg naar Moskou, werd bij de tussenlanding op het Brussel se vliegveld geïnterviewd. Zij verklaarde dat de geneesheer die haar vergezelt, de lichamelijke toestand van haar man zal kunnen nagaan, zonder everiel met hem in rechtstreeks contact te kunnen treden. De Amerikaanse advocaten zullen zich in ver binding kunnen stellen met de Russische advocaat, die met de verdediging van haai man is belast. Zijzelf en de andere leden van haar familie en van die van de pi loot zullen deze laatste pas mogen ont moeten na het proces. Mevrouw Powers deelde nog mede dat zij van haar man vier brieven had ontvan gen waarin hij meldt dat hij in goede gezondheid verkeert, goed gevoed wordt en mag wandelen, maar zo voegde zij er aan toe, ik heb de indruk gekregen dat hij zich neerslachtig en eenzaam voelt. „rechtmatige aspiraties". „Wij zijn niet gekant tegen alles wat verenigbaar is met de belangen van het land", aldus Loe moemba. Maar het was nu niet de tijd om over federalisme te spreken. „Het doet er niet toe of Kongo een eenheidsstaat of een federatieve staat wordt. Het gaat mij nu om de toekomst van het land." Waarnemers zijn van oordeel, dat door deze persconferentie de spanning tussen Kongo en de UNO tot het kookpunt is gestegen. Oproep lot eenheid (U.P.I.) De Kongolese premier, Pa trice Loemoemba, schijnt de macht nog vaster in handen te hebben gekregen nu de Abako-partij haar congres afgelaste en president Kasavoeboe de voorzitter van deze partij alle Kongolezen opriep zich achter de centrale regering te scharen. Het besluit het in Thijsstad te houden con gres af te gelasten werd genomen na haastige beraadslagingen tussen Loemoem ba en Kasavoeboe. Loemoemba leidde de radio-oproep van Kasavoeboe zelf in, en week niet van diens zijde toen deze aan het woord was. President Osvaldo Dorticos heeft giste ren. tijdens de viering van Fidel Castro's 34ste verjaardag, medegedeeld dat de Moa Bay Mining Company, een Amerikaans bedrijf, genationaliseerd zou worden. De maatschappij die 67.000.000 dollar waard wordt geacht, behoort aan de Freeport Suphur Company. Dorticos deelde tijdens een televisie- uitzending mede dat de maatschappij bin nen enkele uren zou worden overgenomen. De Moa Bay en de Nicaro Nickel fabriek waren tot dusver de enige twee grote Amerikaanse bedrijven op Cuba die nog niet genationaliseerd waren. Dorticos veroordeelde in scherpe be woordingen het particulier initiatief als wijze van produktie. Slechts in een geleide economie zijn industriële ontwikkeling en sociale vooruitgang mogelijk. Het systeem van de parlementaire democratie heeft zichzelf overleefd. Het Cubaanse staats hoofd deed een felle aanval op de „impe rialistische politiek" van de Verenigde Staten. Ondanks de hoge industriële ont wikkeling is het Amerikaanse volk onbe schaafd, „want het kent slechts de leu gens van het kapitalisme". Krachtige taal De leider van de Cubaanse delegatie naar de conferentie van de O.A.S. (Orga nisatie van Amerikaanse Staten) de minis ter van Buitenlandse Zaken Raul Roa, heeft verklaard dat Cuba niet van buiten het Amerikaanse halfrond wordt bedreigd maar door een Amerikaans land, namelijk de Verenigde Staten. Op de conferentie die morgen in San José, Costa Rica begint, zullen de betrekkingen tussen de Verenig de Staten en Cuba worden besproken. Miiter Roa zeide dat zijn delegatie niet alleen Cuba maar „alle volkeren van Latijns-Amerika tegen de dreiging (van de Verenigde Staten) zal verdedigen". Elke poging tot interventie op Cuba is tot mislukking gedoemd. „Wij zullen ons tot onze laatste druppel bloed verzetten". Groeiend verzet Terwijl de aanhangers van premier Fi del Castro van Cuba zich opmaken om zondag de 34ste verjaardag van de pre mier te vieren, worden uit Oost-Cuba nieuwe anti-Castro acties gemeld. Zater dagmorgen probeerden ondergrondse strij ders een houten brug bij Hevia in de pro vincie Camaguey in brand te steken. Zij werden echter verdreven door troepen en leden van Castro's boerenmilitie. Vrijdag deden contrarevolutionairen, zo als zij door Castro gedoopt zijn, een ge wapende aanval op een politiebureau in Jatibonico. eveneens in de provincie Ca maguey. Een van de aanvallers werd ge dood, twee politiemannen werden gewond. Zeventien aanvallers zouden zijn gearres teerd. Resolutie van Internationaal Juristencongres in Hamburg HAMBURG (UPI) Het 49ste inter nationale juristencongres in Hamburg is zaterdag geëindigd. De gedelegeerden van de 37 aangesloten landen namen twaalf re soluties aan, waarvan er twee geboycot werden door de Sovjet-Unie. Met overweldigende meerderheid en de stemmen van de Sovjet-Unie en haar sa tellieten tegen, werd een resolutie aange nomen, waarin werd besloten tot het be studeren van de juridische aspecten van de permanente troepenmacht van de UNO. De resolutie, welke zal worden doorge zonden aan de secretaris-generaal van de UNO, beveelt een permanente UNO-strijd- macht aan, die niet is samengesteld uit nationale contingenten, maar uit indivi duele vrijwilligers. De juristenorganisatie zal de voor- en nadelen bestuderen van een permanent UNO-leger en het optreden van UNO-troe pen „ad hoe" zoals in Kongo. De Russische delegatieleider Gregory Toenkin, deelde het congres mee dat een permanente UNO-leger in strijd zou zijn met het Handvest en dat de resolutie voor hem derhalve onaanvaardbaar was. Hij, en de gedelegeerden van de Oost- europese landen, stemden ook tegen een aangenomen resolutie over de nationalisa tie van buitenlands bezit. De hedendaagse handelspolitiek maakt het volgens deze re solutie wenselijk, dat internationale arbi trage wordt ingesteld in disputen tussen staten en individuele personen. DJAKARTA (AFP) Sedert twee maan den geleden in Indonesië alle communisti sche critiek op de regeringspolitiek werd verboden, heeft de militaire politie onge veer tweehonderd arrestaties verricht we gens „gezagsondermijnende" publikaties. Het betreft in hoofdzaak communistisch- gezindc personen. Hartelijk begroet premier Tsjombe van de Kongolese provincie Katanga secre taris -generaal Dag Hammarskjoeld. van de UNO op het vliegveld van Elisa- bethstad. (Van onze correspondent) De communistische Oostduitse partij de S.E.D. heeft het afgelopen weekeinde het in Oost.-Berlijn wonende sociaaldemocrati sche lid van de Bondsdag te Bonn, de 37- jarige Kurt Neubauer, bedreigd met tucht huisstraf. De S.E.D. beschuldigde de Bondsdagpoliticus van ondersteuning van de „atoomoorlogs-hetze van Adenauer". Volgens de viermogendheden-overeen- komst van 1946 tussen Rusland, Engeland, Amerika en Frankrijk is de S.P.D. in het door de communisten beheerste Oost-Ber- lijn toegelaten zoals de communistische S.E.D. in West-Berlijn ais politieke partij kan optreden. De S.E.D. boekte in West- Berlijn bij de laatste verkiezingen in 1958 zeer weinig succes. De S.P.D. zou de laat ste tijd vooral onder de Oostberlijnse jon geren vele nieuwe leden hebben geworven. Vandaar nu de harde en onbarmhartige hetze tegen Neubauer. Neubauer heeft geen Westduits of West- berlijns paspoort, m.aar een echt van alle communistische symbolen voorzien Oost duits persoonsbewijs. Hij leeft in Oost-Ber- lijn bij de gratie van een compromis tus sen de Westelijke en de Russische mili taire commandanten over de politieke par tijen. Reeds in 1952 kwam Neubauer als Berlijns afgevaardigde via de S.P.D. in de Bondsdag. In de afgelopen acht jaar is hij ontelbare malen bezocht door communis tische functionarissen en door zogenaamde spontane volksdelegaties. Toen het com munistische blokhoofd, dat ook Neubauers huis van „kapitalistische zonden" vrij moet houden, hem onlangs al te brutaal werd, zette Neubauer de communist de deur uit met de woorden „in mijn woning woonden reeds de ouders van mijn vrouw. Het- was indertijd de enige woning in deze flat waaruit nimmer een hakenkruisvlag heeft gewapperd. Uit jouw raam- waaide die vlag 17 jaar lang De blijkbaar staalharde Neubauer, die zich beschouwt als een vertegenwoordiger van het vrije Duitsland temidden van de communistische maatschappij, heeft al leen echte moeilijkheden met zijn 13-jarige zoon gehad. Deze bezoekt een Westberlijn- se school, maar een Oostduitse schoolwet verbiedt dat. Er kwam onlangs een drei gement: „De jongen moet naar een Oost berlijnse school of u komt voor het ge recht". „Dan maar meteen", antwoordde de on verschrokken Neubauer, „waarna men hem met rust liet. Tot de laatste dagen nu hij steeds weer bedreigd wordt. Hij weigert evenwel pertinent Oost-Berlijn te verlaten en zijn heil te zoeken in het veilige West-Berlijn. NICOSIA, Cyprus (Reuter) Aartsbis schop Makarios heeft zondagavond de samenstelling van een nieuw kabinet be kendgemaakt. Minister van Buitenlandse Zaken is Nicos Kranidiotis, die tijdens de Cyprische overgangsperiode optrad als di plomatiek vertegenwoordiger van Makarios in Athene. Minister van Binnenlandse Zaken in het nieuwe kabinet is Polycarpos Georghadjis, die in het overgangskabinet als minister van Arbeid fungeerde. Mi nister van Handel en Industrie wordt An dreas Araouzos, een vooraanstaand Grieks- Cyprische zakenman. Het gëhele kabinet van Cyprus, dat morgen een onafhankelijke republiek wordt, bestaat uit zeven Grieks-Cyprische en drie Turks-Cyprische ministers. Kranidiotis heeft gedurende de noodtoe stand zeven maanden gevangen gezeten, verdacht van EOKA-activiteit. De minister van Binnenlandse Zaken van de nieuwe republiek, Polycaropos Georghadjis (thans 29 jaar), was een vooraanstaand EOKA- strijder, die drie maal uit Britse gevangen schap is ontsnapt. Na zijn ontsnapping uit het ziekenhuis van Nicosia werd een prijs van 5.000 pond sterling (ruim 50.000 gulden) op zijn hoofd gesteld. BRAZZAVILLE, (AFP) In Brazzaville, de hoofdstad van voormalig Frans Congo, heeft zondagmiddag de ondertekening plaats gehad van het proces-verbaal van uitwisseling der ratificatiedocumenten met betrekking tot de verdragen, waarbij de bevoegdheden over dit gebied door de Franse gemeenschap worden overgedragen aan de Republiek Congo. Voor Frankrijk tekende de minister van staat Malraux en voor de nieuwe zelfstandige republiek haar president Fulbert Youlou. Nog geen uur na het uitroepen van de onafhankelijkheid heeft de regering van de nieuwe staat het hoofdkwartier van de UNO in New York om toelating in de vol- kerenoi'ganisatie verzocht. President Youlou verklaarde dat het land „in vrede en vriendschap met Frankrijk" onafhankelijk is geworden. „In dit uur gaan onze gedachten uit naar generaal De Gaulle de man van Brazzaville, de architect van onze vrijheid en onafhankelijkheid". (UPI) De Sovjet-Unie heeft de jonge republiek reeds erkend. STOCKHOLM (UPI) Amerika is van plan binnenkort een bemand ruimteschip uit te zenden voor een retourvlucht naai de maan. De brandstof voor de terugreis zal daarbij worden vervoerd in vier aparte raketten, die zich automatisch bij het ruimteschip aansluiten, zodra zij buiten de zwaartekracht van de aarde zijn geko men. Dit werd van gezaghebbende zijde vernomen in Stockholm, waar vandaag een ruimtevaartcongres begint, waaraan wordt deelgenomen door geleerden uit 33 landen. Naar verluidt zal de Amerikaan Charles C. Kaempen, het hoofd van de af deling raketten van de North American Aviation Inc. uit Downey in Californië, vrijdag op het congres een lezing houden over dit projekt. Voorts doen in Stock holm geruchten de ronde, dat Rusland waarschijnlijk ter gelegenheid van het ruimtevaartcongres zijn eerste bemande satelliet zal lanceren. Toen men prof. Lèonid Sedov, lid van de Russische academie van wetenschap pen, die zondag in Stockholm aankwam naar de juistheid van deze geruchten vroeg, glimlachte deze slechts. Er gingen geruchten dat Sedov, die reeds donderdag zou arriveren, was opge houden door de laatste voorbereidingen voor het lanceren van een satelliet een dezer dagen. In totaal zullen 800 geleerden en deskun digen aan het congres deelnemen. Zondag avond arriveerde de Amerikaanse raket- deskundige, dr. Wernher von Braun, die verklaarde dat de V.S. wellicht reeds dit jaar een bemande raket zouden lanceren. Eerst zouden nog twee raketten worden afgeschoten. In de tweede zou een aap de vlucht in de ruimte meemaken. King Size Wat kunnen de mensen toch vreemde begeerten koesteren! Ik las laatst in een advertentie dat iemand een mooie, punt gave, antieke, houten schommélwieg zocht en dat is natuurlijk tot daar aan toe. Dat kan een redelijk verlangen zijn. Maar tus sen haakjes vermeldden forse hoofdletters „KING SIZE" en dat gaf me waarlijk een schok. Wat bedoelde men nu met dat King Size? Bedoelde de adverteerder dat hij een wieg verlangde, waar een fiks uit de klui ten gewassen koning behaaglijk in zou kunnen rondrollen? Of zocht hij een wieg voor een heel klein koninkje, zo eentje van het soort da.t nog luiertjes draagt, omdat hij verwachtte dat de spruit die deze wieg vullen moest een koning gelijk zou zijn? En wanneer is een spruit een koning gelijk? Kun je dat zien aan de buitenkant? Spreekt het uit nobeler gelaatstrekken of uit fierdere houding? Ik ben er het zal u wel niet verbazen niet uitgekomen. Als ik 's nachts wakker lig en mijn wie-deed-hetje me niet meer in de sluimer vermag te krijgen, dan speelt mijn brein met het hoe en waarom van het King Size. Waarom gebruiken we zo graag dat woord King Size als we alleen maar be doelen, dat iets een beetje groter of een beetje dikker is? Waarom zeggen we dan niet gewoon groter of dikker? Of zou het komen doordat het woord zo lekker bui tenlands klinkt en zo'n cachet geeft aan een advertentie? Ook al werpt het wél een lelijke smet op het aloude koningschap, omdat het zo sterk de indruk geeft dat een koning maar een allerakeligst inhalig soort van iemand moet zijn, die alles groter en dikker moet hebben dan een ordinaire onderdaan. Maar dat zal wel komen omdat men in het land, van herkomst van King Size zo heel weinig ervaring met koningen heeft. En men dat zoekt te verdoezelen door het gebruik van woorden, die moeten bewijzen dat ze toch heus wel weten waar ze het over hebben als er koningen op de proppen komen. Koningen die, naar de opvattingen van dat land, alles natuurlijk groter en dikker wensen dan normaal. Want wat heb je anders aan je koninklijke staat? Sporry Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 Protest. In de Verenigde Staten is gedu rende dit weekeinde druk geprotesteerd tegen het programma voor de bouw van atoomonderzeeërs, welke met Po- larisraketten worden uitgerust. Het be gon zondagmorgen toen vijf boten ge vuld met betogers in het water, dat de werven van de Electric Boat Divi sion van de General Dynamics omsluit, ligplaats kozen en vervolgens de gehe le dag bleven posten. De actie is op touw gezet door het plaatselijk comité voor geweldloosheid in New Londen, dat voor de duur van de zomer ver schillende betogingen heeft aangekon digd. Ondergronds. De commissie voor de scho lenbouw in Artesia, in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico, heeft een plan goedgekeurd voor de bouw van een ondergrondse school, die in oorlogstijd zou kunnen dienen als schuilkelder voor tweeduizend mensen tegen atoomaan- vallen. De kosten worden geschat op tien percent meer dan voor een gewo ne school. Hulp. Senator Kennedy, de democratische kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap, heeft meegedeeld dat me vrouw Rooseveldt hem in zijn campag- zal helpen. Voor de conventie, waarop Kennedy werd gekozen verklaarde me vrouw Roosevelt, die toendertijd de kandidaatstelling van Stevenson steun de dat Kennedy nog te jong was voor t' presidentschap. Onlusten. Bij onlusten in Haiduguri, de hoofdplaats van de Noordnigeriaanse provincie Bornu. zijn donderdag 11 per sonen om het leven gekomen en veertig gewond, aldus bericht „The Times". Ongeveer vijftig personen zijn gearres teerd. De onlusten ontstonden naar aan leiding van een proces tegen een aantal leden van de „jeugdbeweging" van Bornu, verdacht van verstoring van de openbare orde. Eigen lucht. Afghanistan heeft bij Pakis tan geprotesteerd tegen „schending van het Afghaanse luchtruim" door twee Pakistaanse vliegtuigen. De toestellen zouden zaterdag in Afghanistan tot lan den zijn gedwongen. DACHAU (UPI) De Westduitse poli tie heeft een onderzoek ingesteld naar donderdag door enkele onbekenden op de muren van het crematorium en elders in de omgeving van het Dachau-monument aangebrachte hakenkruisen. De bewaar der van het monument dat geopend werd tijdens het. eucharistisch wereldcon gres in München heeft de kladderaars gezien maar wil geen aanklacht indienen. Een der onbekenden had tegen de be waarder gezegd, dat het crematorium door de Amerikanen is gebouwd bij wijze van propaganda tegen de nazi's. „En jou hadden ze ook in de oven moeten stop pen," merkte hij tegen de bewaarder op. Toen die iets zei in de geest van „weet je wel waarover je spreekt?" had de on bekende geantwoord: „Ik ben de zoon van een hoge s.s.-officier, 32 jaar oud en, ge loof me, ik weet waarover ik spreek." Waarom had de bewaarder geen aan klacht ingediend? Volgens een lid van het stichtingsbestuur, dat het monument be heert had de bewaarder gezegd: „Ik ben hier om jonge mensen op te voeden, niet om ze te achtervolgen." Verkeerde kant. Acht personen onder wie een achtjarig meisje zijn zondag om het leven gekomen toen een kleine ri vierboot, welke zich op de rivier de Doubs bevond, een baken aanvoer dat de vaargeul aangaf. Hoewel de boot vrij dicht onder de kant was en het water aan de landzijde van de boot nauwelijks een halve meter diep was, geraakten de passagiers in paniek, toen de romp na de aanvaring open scheurde en het vaartuig kapseisde. Zij sprongen ondanks de waarschuwin gen van de kapitein aan de verkeerde zijde van het schip, en hierbij kwamen zij in veel dieper water. Vitaal. De 38-jarige Farro Vitale uit New York, bezig met het vullen van zijn watertankauto uit een standpijp, zag zondag plotseling het glas bezwijken van een venster in een acht verdiepin gen hoog flatgebouw en een jongetje voorover vallen. Vitale rende naar het huis, juist op tijd om de tweejarige José Perez van een hoogte van zeven meter in zijn armen op te vangen. Het kind had alleen een kapotte lip en Vita le ging weer aan het werk. Verbaasd. Twee vijftienjarige Britse schooljongens en hun 29-jarige onder wijzer, die op een augustus uit Came ron Highlands (Malaya) waren vertrok ken en van wie men aannam dat zij in het oerwoud waren verdwaald, zijn zondag teruggekeerd. Men had hen vrij dag verwacht. Toen zij niet kwamen was er een grootscheepse opsporings campagne georganiseerd. De terugge keerden bleken hierover zeer verbaasd te zijn. Meevaller. Dank zij bepaalde technische ontwikkelingen zal de „Minuteman", een Amerikaans intercontinentaal ballis tisch proojectiel, met vaste brandstof, tegen het midden van 1962, dit wil zeg gen een jaar eerder dan werd verwacht, gereed zijn voor operationeel gebruik. Dit heeft het hoofd van de afdeling on derzoek en ontwikkeling van de Ameri kaanse luchtmacht, luitenant-generaal Bernard Schriever, meegedeeld. Opstand. Bij een opstand in de „Stony Mountain" strafgevangenis bij Winni peg, Canada, is een gevangene om het leven gekomen. Vier gevangenen wer den gewond toen de politie van vuur wapens en traangas gebruik maakte om de orde te herstellen. Drie bewa kers hebben eveneens verwondingen o gelopen. Trots. De politie van'Joliet in de Ameri kaanse staat Illinois heeft zaterdag avond een vierjarig jongetje bevrijd dat door zijn ouders, de familie Esca- millia, opgesloten werd gehouden in een donkere kamer. Het had geen kle ren aan, was sterk ondervoed en had al leen een mat om op te slapen. Zijn eten kreeg hij toegeschoven door een klep in de deur. Misschien heeft een oud Mexi caans-Indiaans gebruik om kinderen met een gebrek voor de buitenwereld verborgen te houden, een rol gespeeld. De jongen heeft een hazenlip. Voorstel, premier Kim II Soeng van Noord-Korea heeft zondag de vorming .voorgesteld van een federatie van Noord- en Zuid-Korea als „eerste stap" op de weg naar eenwording van het verdeelde schiereiland. De Noordko- reaanse communistische leider stelde verder een inkrimping van de beide le gers voor, tot 100.000 man voor elke re publiek. Kim deed zijn voorstellen in een redevoering in Pjongjang waar de vijftiende verjaardag werd gevierd van het einde van de Japanse bezetting.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3