Horen en zien en nacht op Miljoenen marken in de strijd om Duitslands Tweede programma PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE MAANDAG 15 AUGUSTUS 1960 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN A f wisseling De radio geeft dinsdag T elevisiepr o gramma Eerste paal viel in stukken T.V. en astma AVRO met radioquiz in Haarlems Concertgebouw Damkampioenschappen Elektronisch concert in Scheveningen och ió het zo BAD CULTUUR J „Tony's" butler wordt kaatsbalbaanbediende in Amerika Charles Exbrayat Moeder naar ernstig zieke zoon in Canada Vrijgezellen weer bijeen in Grevenbicht Moeder der „Doorn roosjes" bekende 9. „Komaan", sprak Joris, zijn hand naar de hel uitstekend. „Ik zal thans onze gezette vriend even voorbereiden op het geluk, dat hem zo onverwacht ten deel is gevallen". „Nee! Blijf!" gilde Palmer, hem terugtrekkend. „Je moet hem niet vertellen, dat er een fortuin in die hoed zit! Dat is mijn geheim!" Joris trok de wenkbrauwen op. „Waarom wilt ge dat geheim houdenvroeg hij. „Ge zijt toch voornemens om de politie hierin te men gen? En als ge, met behulp van de wet, uw eigendom terugvordert, is het toch eer lijk, dat de gelukkige vinder zijn vinders loon krijgt? Tien percent van tien miljoen!" „Stil toch!" siste de miljonair, „dat hoeft niemand te weten! En dat zijn trouwens ook uw zaken niet! Het is mijn fortuin in mijn hoed!" „Ja", viel Panda de miljo nair bij, „waar bemoei je je eigenlijk mee?" „Maar manneke," sprak Joris ver wijtend, „het is toch mijn burgerplicht om er op toe te zien, dat ieder het zijne krijgt? Bovendien zal de gezette heer mij wellicht zijn erkentelijkheid betuigen door mij een kleinigheid toe te stoppen, zodat ik eindelijk mijn honger kan stillen met een eenvoudige bete broods". „Blijf!" gil de Palmer, toen Joris opnieuw een bewe ging naar de bel maakte. „Ik zal wel een broodje voor u kopen!" „Uw gulheid is adembenemend", sprak Joris, „dit royale aanbod mag ik niet afslaan. Komaan, laat ons dus niet talmen en onverwijld naar een bescheiden broodjeszaak gaan". Het was echter geen bescheiden broodjeszaak, waarheen Joris de radeloze miljonair voer de. Er waren dit t.v.-weekeinde twee bizon der afwisselende programma's voorbe reid, waarvan het zaterdagse door de N.C.R.V. geheel en al buiten het z.g. amu sementsgenre was gehouden, doch daar door niet minder het aanzien waard was, integendeel. Het stond op hoog peil en vooral de „Baskische Folklore", uitge voerd door het „Ballet Basque Oldgrra", drukte een cultureel stempel op deze avond. Zondag kwam de populaire serie „Claudia en haar gezin" met de derde af levering, dit maal op telerecording van wege zondagse verbintenissen van de mannelijke hoofdrol Will van Seist. Het verschil in kwalitiet van telerecording en directe opname hinderde deze aflevering vooral wat het geluid betreft. De serie „Claudia", die door Willy van Hemert wordt gepuurd uit de Amerikaanse roman van Rose Franken, bevat elementen die haar populariteit kunnen verklaren, zoals een levensechte „gezinshumor" en een on gekunstelde tekening van dagelijkse bele venissen. Doch daarnaast heeft zij te wei nig intrigants om sterk te boeien en te veel inzinkingen om briljant te worden ge noemd. De sterk Amerikaanse sfeer, de onaanvaardbaar eigenwijze tekst die voor de vijfjarige Bobby is toebedacht en het ontbreken van een omlijnd dramatisch ge geven per aflevering deden zich vooral bij dit derde deel nadelig gelden, zodat men niet onverdeeld met rode hoofden zal zit ten wachten op aflevering nummer vier. Het forum „Welbeschouwd" waagde zich deze keer aan het onderwerp „verzuiling", wat weinig verhelderende en meestal op de doorbraakgedachte gebaseerde opmer kingen ontlokte aan deze forumleden, die tenslotte niet „zomaar" in de P.v.d.A. te recht zijn gekomen uit de hoek van hun levensovertuigingen. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Voor de kinderen. 8.40 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Een jaar bij de Yoga's, door mevr. mr. L. Eversdijk-Smulders. Eerste lezing. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursberichten. 14.00 Gram. 14.40 Voordr. 15.00 Licht progr. 15.30 Voor de jeugd. 15.45 Kamermuz. 16.15 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Méns en dier: het dier in de moderne mensenmaatschappij, door prof. dr. S. Hofstra. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Gram. 19.45 Journ. 20,00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Voor dracht. 21.15 Lichte muz. 21.30 Latijns-Amerik. muz. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nieuws, beursber. v. New York en S.O.S.-ber. 22.45 De Engelse burger oorlog in debat, lezing. 23.05 Jazz-festival. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de jeugd. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. i 1.50 Volaan.. voor uit. lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Gram. 14.00 Gram. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Waar is Mr. Milburry, hoorsp. 15.15 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Be vordering van inheems bedrijfsleven in Neder lands Nieuw-Guinea, door dr. P. J. van Dooren. 13.00 Filmmuz. 18.20 Kaarten op tafel, lezing. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Koor, orkest en sol. 21.00 Filharm.ork. en solist. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 nr. 12.00 Gevar. muziek. (Om 12.30 Weerber.). 13.00 Nieuws. 13.15 Festival van Salzburg: Zangrecital. 14.05 Volksliederen. 15.00 Koor, ork. en sol. 16.30 Omr.ork. en solist. 17.00 Nieuws. 17.05 Lichte muz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.40 Marialiederen. 19.50 Lezing 20.00 Operettemuz. 21.00 Omr.ork. en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Film- documentaire. 20.4022.15 Hoofdfilm. De 400 werknemers van de jubilerende Monroe Calculating Machine Company Holland n v. in Amsterdam geloven sinds zaterdag dat de dertiende inderdaad een ongeluksdag is. 's Morgens stonden ze met een aantal officiële gasten, o.w. de presi dent van het Amerikaanse moederbedrijf, mr. Fred Sullivan, te kijken naar het slaan van de eerste paal voor een nieuwe fa briekshal van dit Amerikaanse bedrijf aan de Pilotenstraat in Amsterdam-West. Er werd gebruik gemaakt van een nieuwe hei machine. De machine werd in werking ge steld, maar in plaats van het heiblok werd de hele paal omhoog getrokken. Het 13 me ter lange betonnen gevaarte van 1200 kg viel, terwijl de feestgangers uiteen renden, in stukken. Er werden direct maatregelen genomen om een nieuwe paal aan te voe ren. Op onbarmhartige wijze bestoken elkaar in de Bondsrepubliek de twee kampen die een tweede televisie-programma op 1 januari willen beginnen. Daarbij deinst men er niet voor terug met waarlijk enor me salarissen elkaar de beste artistieke, technische en economische krachten af te kapen. Er is daarbij sprake van maand salarissen van 16.000 mark, dat is goed 14.500 gulden ofwel circa 175.000 gulden per jaar. De directeur van de Norddeut- sche Rundfunk te Hamburg, Hilpert, ver klaarde dezer dagen dat de beste krachten thans van de regionale radiomaatschap pijen, die ook het eerste televisieprogram ma verzorgen en tegen het door de rege ring voorgestelde tweede programma zijn, worden „afgekocht". Hilpert maakte bekend, dat daarbij blijkbaar door de door de regering te Bonn gesteunde Freies Fernsehen g.m.b.h., die alles reeds klaar heeft om een tweede pro gramma op 1 januari te beginnen met maandsalarissen tot 16.000 mark wordt ge smeten alsof het geld niets meer waard is. Nu is voorspeld dat Freies Fernsehen grote winsten te wachten staan indien deze maatschappij waarin dagblad- en weekbladuitgevers, industrieën en^erge- KOPENHAGEN (UPI) De Deense arts dr. Chr. Bach is op grond van vele proeven tot de conclusie gekomen dat astmalijders nadelige invloeden kunnen ondervinden van geolied teakhout. Het was hem opgevallen dat mensen die asth ma hadden, klaagden over vrij plotselinge verslechtering nadat zij een tv-toestel had den aangeschaft. Hij ging de hem bekende gevallen na en kon toen vaststellen dat in alle gevallen waar de kast van het tv- apparaat van geolied teakhout was, de astma van de kijker erger was ge worden. Dr. Bach stelde vervolgens vast dat teakhout, dat tijdens de bewerking met olie is behandeld, bij verwarming een gro te hoeveelheid positief geladen ionen uit straalt. Teakhout dat niet met olie behan deld is bezit deze eigenschap niet. De sterke verhoging van de hoeveelheid posi tief geladen ionen in de ingeademde lucht is de oorzaak van de verslechtering van de asthma. Meubelen van geolied teakhout die niet verwarmd worden zijn voor astmalijders niet gevaarlijk, volgens dr. Bach. lijke vertegenwoordigd zijn werkelijk op 1 januari aanstaande zou kunnen gaan draaien. De radio- en televisie-expert van de sociaal-democratische oppositie te Bonn, Kühn, heeft uitgerekend dat in twee jaar tijds West-Duitsland 5 miljoen bezitters van een televisietoestel zal hebben, die dan waarschijnlijk allen het tweede program ma zullen kunnen en willen ontvangen. Dat zal dan betekenen dat de reclame per minuut voor dit tweede programma niet minder dan 50.000 mark (45 000 gulden) zal kosten, hetgeen Freies Fernsehen per jaar 400 miljoen mark aan reclame zal op- opbrengen. Kühn stelt daarbij de zuivere produktiekosten van Freies Fernsehen op op 100 miljoen mark per jaar, waarmee er dus een netto-winst van 300 miljoen mark per jaar resteert. Daarvan krijgt de staat geen cent, want Freies Fernsehen zal de zendtijd huren van de op het ogenblik nog geheel in Bonner regeringshanden zijnde maatschappij Deutschland Fernsehen, die haar inkomsten voornamelijk zal krijgen uit de kijkgelden, die ongeveer 110 mil joen mark zullen bedragen. Dit geld zal hoofdzakelijk ten goede komen, na aftrek van de normale bedrijfskosten, van weten schappelijke onderzoekingen en kunst. Op woensdag 31 augustus presenteert de AVRO voor de zesde maal haar radio quiz „Kom er maar eens uit", ditmaal in het Concertgebouw te Haarlem. Haarlemmers en zij, die in de om geving van deze stad wonen kunnen, in dien zij belangstelling hebben voor de kunst-in-het-aigemeen en voor muziek, to neel, litteratuur, film, radio en televisie in het bijzonder, zich voor deelneming aan de quiz opgeven aan de AVRO, afdeling Gevarieerde Programma's, Hilversum, onder vermelding van naam, adres, woon plaats, geboortedatum, beroep en eventue le hobbies. De deelnemers kunnen geld prijzen winnen variërend van twintig tot zevenhonderd gulden. Quizmaster in het programma is Karei Prior. Voor het omlijstende amusement zorgen Corry Brokken, The Blue Dia monds, Willy Vervoort, Rexis en The Sky- masters onder leiding van Bep Rowold. Het Nederlands danspaar Gerard en Annie van der Mark uit Rotterdam heeft de tweede plaats veroverd in de Europese kampioen schappen langzame wals, samba, tango, Weense wals, rumba, slowfox, paso doble en quick step. In het afgelopen weekeinde werden in Nordeney in West-Duitsland de vier jaar lijkse wedstrijden gehouden om de Olympia- bokaal. Het paar Emil en Helge Timmermann uit Kopenhagen won de eerste prijs voor de vierde maal. De wedstrijden waren georga niseerd door de Fida, de internationale ama teur dansvereniging. Op do'nderdag 25 augustus zal in de Kurzaal te Scheveningen een concert van elektronische en concrete muziek wor den gegeven. Het wordt georganiseerd door de Maatschappij Zeebad Scheveningen in samenwerking met het Contactorgaan voor Elektronische Muziek te Eindhoven. Medewerking aan dit concert wordt gege ven door het Danzi Kwintet en de violiste Joke Vermeulen. Uitgevoerd worden werken van de Ne derlandse componisten Henk Badings en Ton de Leeuw, die elk een eigen rich ting in de elektronische klankenwereld ver tegenwoordigen, alsmede van de Neder lander Dick Raaymakers. Van de buiten landse pioniers op dit terrein worden een drietal werken uitgevoerd, namelijk van Pierre Schaeffer, Edgar Varèse en Luci ano Berio. Het concert zal worden inge leid door ir. R. Vedmeulen, elektro-akoes- ticus te Eindhoven. 6869. Daar stonden ze nu, druipend en wel, maar ongedeerd, gelukkig. We zijn er nog net goed afgekomen, zei Koen. Ja, zei Pobbel. Maar ik schrok me een hoedje, zeg! Dat is de eerste en laatste keer, dat ik in een vliegtuig ga! Ze liepen een eindje door en toen wees Koen op het vliegtuigje, dat helemaal kapot tussen de planten lag. Wat jammer van dat mooie vliegtuig, zei hij spijtig. Dat is nou niet meer te ge bruiken! V. SOMMIGE enthousiaste verheerlijkers van onze eeuw hanteren de ontwikkeling van het baden als graadmeter voor de ont wikkeling der beschaving. Zouden we dit voorbeeld volgen, dan komen de aan onze eeuw voorafgaande tijdperken van onze cultuur er wel bijzonder bekaaid af, dit in tegenstelling tot de oudheid en de middel eeuwen. Over het baden en de badgelegen- heden in de oudheid willen we het momen teel niet hebben, noch over de redenen waarom deze in verval zijn geraakt. Toch dienen we er op te wijzen, dat hoewel de christelijke gezaghebbers der eerste eeuwen zich fel hebben gekant tegen de, vaak om haar uitspattingen beruch te budgelegenheden van die dagen men zich van christelijke zijde niet tegen het baden als zodanig heeft ver zet. Dit blijkt uit het feit, dat het systeem in vereenvoudigde vorm in kloosters bleef voortbestaan. Over de badcultuur uit de eerste twaalf eeuwen zijn we dan ook al leen door de kloostergebruiken ingelicht. Eerst na die tijd ontstond in verscheidene Westeuropese landen weer een sterke voor liefde voor het baden, niet alleen als ver frissing, maar ook als amusement, zodat er vele openbare budgelegenheden ont stonden, waarin na verloop van tijd weer de bekende misbruiken binnenslopen. Vooral in de 16de eeuw verhieven kerk en overheid haar slem tegen het publieke ba den, zulks op grond van zedelijke onge regeldheden, maar ook om wille van het besmettingsgevaar. Tot diep in de 19de eeuw had dit ook in Nederland, dat om zijn uiterlijke!!reinheid een zekere faam ge noot, een vermindering van het baden ten gevolge die iedere zindelijkheid tot een il- lusie maakte. Bij zich fatsoenlijk achtende lieden en dat waren er velen in die tijd ontstond een- bad en watervrees, die tot de vreemdsoortigste opvattingen en vertogen leidde. Zo werd in een geschriftje uit 1780 in koelen bloede beweerd, dat bij het zwemmen in zee het zeewater de bader in het bloed zou dringen, waardoor hij een langzame dood zou sterven ten gevolge van een nooit meer te lessen dorst! Aan de andere kant gingen de pio niers van het baden in zee zich te buiten aan uitbundige lofuitingen en zij stelden tegenover de verschrikkingen die de tegenstanders opriepen, heerlijkheden zonder weerga. Een der Nederlandse mata dors op dit gebied genoot in het begin van de vorige eeuw overigens slechts met mate, want volgens eigen geestdriftige beschrijvingen liet hij zich drie maal in het water onderdompelen en hield het verder voor gezien. Nochtans wa ren zijn gewaarwordingen volgens zijn zeggen „met geen pen te beschrijven", zo dat ook wij van elke poging in deze richting zullen moeten afzien. Toch wilde men aan vankelijk de zeebaden meer als genees- dan als reinigingsmiddel zien en als ge volg daarvan werd, naar het voorbeeld der Kurorten, de gelegenheid geboden dage lijks enige bekers onversneden zeewater te drinken, welke kuur zelfs de hardnekkig ste badgast tot een tegenstander van de zee zal hebben gemaakt. Nu moeten we ook nog iets zeggen over de geneeskracht van minerale wateren. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). DANIA (Florida) (UPI) Er bestaat een kaatsbalspel, verwant aan het Baskische „Pelota" dat „Jai-Alai" heet, uit Zuid- Amerika stamt, ook in China zeer popu lair is en nu ook in Florida (V.S.) veel be langstelling trekt bij de rijke badgasten aldaar. Men kan bij dit spel weddenschap pen afsluiten en, champagnedrinkend in een loge gezeten, de spelers gadeslaan. Te Dania, in de Amerikaanse staat Florida, heeft men dit vermaak tot een vrij hoge mate van perfectie opgevoerd. De ex-butler van Anthony Armstrong Jones, die door Prinses Margeret ontslagen is, gaat daar butleren. Cronin, die 48 jaar is en nogal bekend was geworden door zijn strubbelingen met de heer Armstrong Jones, heeft namelijk een aanbod aanvaard om op de Jai-Alai baan van Dania de loge-bezitters te be dienen. Hij zal in avondcostuum de wel gestelde gokkers hun champagne serveren. Roy McAndrews, een industrieel in Chi cago, die eigenaar is van de baan te Dania, heeft Cronin gecontracteerd voor een sala ris dat, naar een woordvoerder meedeelde, tweemaal zo hoog is als hetgeen hij in zijn vorige werkkring verdiende. Cronin zelf ziet er een uitdaging in aan zijn eigen schappen als een „gentleman's gentleman''. Volgens de Londense „Sunday Express" is Cronin niet de enige die het huishouden in Kensington vaarwel heeft gezegd. Een Schot die als bediende voor Tony Arm strong Jones fungeerde, de 27-jarige Ber nard McBride, heeft er ook de brui van gegeven. Een week na Cronin heeft hij ontslag genomen. „De heer des huizes had hem zoveel plichten opgedragen dat hij er genoeg van kreeg", aldus het genoemde zondagsblad. McBride zelf weigert erover t- praten, want hij vindt het allemaal erg vervelend. McBride heeft een nieuwe be trekking gevonden in Edinburgh, bij Lord Rosèberry, die hij diende voor hij naar Kensington Place ging. Vertaling: Margot Bakker 27) Alonso wa£ van mening dat een man als Lajolette over al zijn helpers had zitten, niet alleen te Sevilla maar ook aan de grenzen. Zijn organistie was zonder twijfel uitstekend opgezet, wat het voor ons niet gemakkelijk zou maken. Het zou ons de nodige inspanning kosten de hand op hem te leggen. Ik kwam nog eens terug op de zonderlinge ontmoeting met de Hamburgse stoffenreiziger, die Hamburg zo slecht bleek te kennen. Dat leek Alonso meer belang in te boezemen dan de aanslagen die er op mij waren gepleegd en eerlijk gezegd vond ik dat niet aardig van hem. Nadat ik hem alles had verteld wat ik zelf wist en niet had vergeten hem op de hoogte te brengen van de vijandige houding van commissaris Fernandez, pro beerde Alonso mij nog eens over te halen het land te verlaten Maar ik bleef weigeren. Wij hadden zo lang zitten praten dat de tijd ons als het ware was ontgaan. Ik moest naar de plaats waar ik met Juan had afgesproken en verzocht Alonso met me mee te gaan. Ik wilde hem Maria's broer voorstellen. Mijn verloofde zou hij pas ontmoeten als wij samen gingen eten. Hij wilde graag mee, temeer, daar hij niet van plan was de minste moeite te doen aan de aandacht van Lajolette en zijn mannen te ontsnappen. Hi.i was alleen van identiteit veranderd om geen moeilijkheden met de Spaanse autoriteiten te krijgen. Juan was er al toen wij „Pasceral" bereik ten. Ik stelde de jongen aan Alonso voor en maakte er geen geheim van dat mijn vriend hetzelfde beroep uitoefende als ik en hij speciaal naar Sevilla was gekomen om mij in de lopende zaak de behulp zame hand te bieden. De kelner, die ons onze dranken had gebracht, was nog niet verdwenen of Juan trok vol trots de revolver uit zijn zak die hij voor mij had gekocht. Ik onderzocht het wapen zorgvuldig en legde uit beroepsgewoonte in mijn geheugen vast dat het nummer ei-van 32834 was. Ik gaf het aan Alonso, die het al even nauwkeurig bekeek als ik. Wij waren het er over eens, dat het zich in een uit stekende staat bevond en ik wenste Juan geluk met zijn aankoop. Hij overhandigde mij daarna nog drie volle patroonhouders, zodat ik in geval van nood het een en ander op het gebied van' aanslagen zou kunnen door staan. Ik vond het zo grandioos dat Alonso plotseling in Seviila was, dat ik hem voorstelde een rijtuig te huren en als alle toeristen een tochtje door de stad te maken, alvorens naar het huis aan de Palma te gaan. Terwijl wij met. Juan op zoek gingen naar een ver voermiddel wist Alonso inderhaast een pakje puros te kopen, waarvan hij naar hij ons bekende al had gedroomd toen hij Spaanse bodem betrad. Geheel als andere Angel-Saksen op reis lieten wij ons door een uitgemergeld paard, dat gedachten aan Rossinante bij ons opriep, in een vredige stap rondom Maestranza rij den. Via de Paseo de Christobal Colon en de Paseo de Las Delicias kwamen wij bij het park van Maria Luisa, waar wij hét beeld van de Cid Campeador begroetten. Dwars door de bladerrijke tuinen van Murillo reden wij stapvoets de prachtige barrio de Santa Cruz binnen, waarna v/ij naar de binnenstad terugkeerden. Wij hadden oprecht schooljongensplezier en dachten aan geen Lajolette meer. De koetsier zette ons op het Plein van de Heiland af en de omvang van onze fooi was voor hem aanleiding ons een welgemeend ..Vaya co Dios" na te roepen, dat ons oprecht goed deed. Als vvij Alonso zijn zin hadden gegeven zouden wij met verbijsterende hoeveelheden levensmiddelen thuis gekomen zijn. Hij wilde alles proeven en dus alles kopen. Juan had het grootste plezier. Het kostte ons heel wat overredingskracht voor wij hem zover hadden dat hij genoegen nam met niet meer dan wat gambas, grote kreeften, albondigas, Spaanse vis- of vleesballetjes, alca chofas relennas, gevulde artisjokken, empanadillas de escada, viskoekjes en manos de ternera guisadas, kalfs vlees in een saus. Juan was beladen met kaassoorten, carne de merbrillo, kweeperengelei en een kersentaart met rum, een biz- cocho borracho. Ikzelf had al mijn aandacht nodig om de flessen Jerez, muskadel en Sans sadurni de noya, de Catalaanse mousserende wijn, die Alonso mij had toevertrouwd, niet te laten vallen. Toen Maria van de Zoete Naam thuiskwam bleef zij op de drempel staan, diep onder de indruk van de voorraad goede zaken, die wij op de tafel hadden uit gestald. Alonso vroeg ons toestemming haar uit zijn eigen naam en uit die van Ruth te mogen omhelzen en sprak de verwachting uit, dat wij het samen in Washington goed zouden hebben. Terwijl Maria en Juan de tafel dekten en warm maak ten wat daarvoor in aanmerking kwam. nam mijn vriend mij apart en zei zacht dat mijn verloofde het mooiste meisje was dat hij ooit had ontmoet. Om mijn ontroe ring te verbergen verzocht ik hem grinnikend mij niet weer hetzelfde te leveren als destijds met Rüth. Hij begon te lachen en verzekerde mij, dat ik van hem niets te vrezen had. Hij had Ruth nu 'immers en voelde zich volmaakt gelukkig. Hij voegde er nog aan toe, dat wij, als het zo doorging, aardig op weg waren een soort Spaanse kolonie binnen de gelederen van het FBI te vormen en dat Cliff Anderson gedwongen zou zijn Spaans te leren wilde hij ex-van op de hoogte blijven wat er onder zijn pei-soneel besproken werd. Voor wij aan tafel schikten vertelde Maria nog dat dona Josefa op de Duitser Kax-1 Oberchner teruggeko- men was De heer Percel had zich op de hoogte gesteld en de man bleek index-daad een oplichter te zijn. Hij was een van die kleine flessentx-ekkers, die erop uit was voorschotten op belangrijke bestellingen op te ne men, in dienst van een fix-ma die niet bestond. Don Alfonso had geen lust gevoeld de politie in zijn zaak te zien verschijnen en was niet verder gegaan dan de diefachtige Duitser buiten de deur te zetten. Het echt paar Percel liet mij bedanken voor mijn waarschuwing en vex-zocht mij nog eens de koffiemaaltijd of de avond maaltijd bij hen te gebx-uiken. Ik was welkom wanneer ik maar wilde. Ik besefte dat Karl Obex-chner waax-schijnlijk geen vriendelijke gedachten over mij zou koestex-en als hij er ooit achter kwam dat ik de stoffenwinkelier een tip had gegeven. Maar zoals de zaken stonden kwam een vijand meer of minder er voor mij eigenlijk niet meer op aan. Tijdens de kox-te ogenblikken, die zij nog thuis door bracht, vx-oeg Maria aan Alonso telkens meer bijzonder heden over Ruth, van wie zij beslist een foto moest zien. Ook over Washington wilden Juan en zijn zuster alles weten wat er maar te weten viel. Zij beschouwden de stad al geheel als hun toekomstige woonplaats. Maria was al lang naar /San Juan de la Palma gegaan toen wij nog steeds aan tafel zaten. Wij aten de laatste stukken van de krententaart met rum op, die wij met grote slokken wijn naar binnen spoelden. Onze vrolijkheid was uitbundig en ik voelde mij zozeer boven alle zox-gen des levens uitgetild, dat ik ten slotte tot de overtuiging kwam, dat Washington in heel veel opzichten niet voor Sevilla hoefde onder te doen. In welk opzichten had ik onmogelijk kunnen zeggen, maar Alon so bleek het geheel met mij eens te zijn. Kortom, wij verkeerden in de gemoedsstemming waar in alles heerlijk en mogelijk lijkt en wij zouden het volkomen aannemelijk hebben geacht, dat ik mijn huwe lijksreis naar de maan ging maken, ofschoon Alonso en ik heel goed wisten dat een Amerikaan die zichzelf res pecteert op huwelijksreis gaat naar de Niagara Watex-- vallen. Het had al één uur geslagen toen wij eindelijk besloten te vertrekken. Wij zongen, terwijl wij de trap afliepen en Ju3n, die ons tot aan de buitendeur had gebx-acht, wilde ons rliet alleen laten gaan. Hij vergezelde ons tot. aan hotel „Cecil-Ox-iënt" en stelde ons daar voor, ten afscheid in „Pascual" nog een glas te gaan drinken. Ik was te opgewonden om zelfs maar hoop op slaap te koestex-en en ik ging op zijn voorstel in. Alonso, die niet meer wakker kon blijven, lieten wij in het hotel achter. Eerlijk gezegd bleef het in die kroeg niet bij één glas en toen ik op mijn beurt afscheid van Juan nam lag hij, met het hoofd op de armen, op de tafel te slapen. Ikzelf was dronken. Ik liep door de Zaragoza toen ik een wagen opmerkte, die soepel langs het tx-ottoir schoof en mij bleef volgen. Ik was op slag nuchter. Het leek een gangsterfilm: de bende van Lajolette zou mij op het tx-ottoir met kogels doorzeven. (Wordt vervolgd) Met een vliegtuig van de Canadese lucht- vaartmij. C.P.A. is zaterdagavond laat mevrouw M. van der Toorn uit Scheve ningen naar Vancouver in Canada gereisd, waar haar ex-nstig zieke zoon Jan in een ziekenhuis ligt. Een jaar geleden emigreerde de acht tienjarige Johannes van der Toorn naar Canada. Een daar wonende oom had hem een betrekking aangeboden, die de jongen gunstig leek. De gedane toezeggingen kon den echter niet waargemaakt worden en Jan kwam van de ene baan in de andere. Hij besloot naar Nederland terug te keren, maar voor net zover was werd hij ziek, zo ernstig zelfs, dat hij aan één zijde verlamd werd. De doktex's contstateerden een tumor in de hex-senen en waarschuw den zijn familie in Nederland. Toen kwam het noodfonds „Wij komen" voor ouders van in moeilijke omstandig heden verkerende emigranten in actie. In Scheveningen hield ds. Poldex-vaart een inzameling, waardoor een gedeelte van de reis- en verblijfkosten (mevrouw Van der Toorn mag zo nodig een half jaar in Ca nada blijven) reeds betaald is. Het nood fonds zorgde voor het ontbrekende bedrag, waarna mevrouw Van der Toorn zaterdag avond kon vertrekken. Het was de elfde maal, dat het fonds bemiddeling verleende in een noodgeval. De heer M. Reckman, de initiatiefnemex-, vertelde dat een drieduizend oudex-s totaal •reeds meer dan ƒ400 000 bijeen hebben gespaard, teneinde hun kinderen te kunnen bezoeken. Met de diverse vervoersmaat schappijen wordt overleg gepleegd. Ook de regering heeft belangstelling voor het werk van het fonds getoond. Initiatiefnemer Ger Greijn heeft zondag in Grevenbicht het achtste wereldvrijge- zellencongres geopend. De congresfestivi teiten begonnen des middags met het af schieten van drieëntwintig kanonschoten door de meer dan viex-honderd jaar oude schutterij „Het Heilige Kruis". In zijn openingsrede zei de heer Ger Greijn dat het achtste congx-es zich in het bijzonder zal bezig houden met de psycho logie van het alleen blijven. Het behoort, naar de mening van de heer Greijn, tot de essentie van het congx-es dat het wordt gehouden in een gezellige sfeer, waarin ieder zichzelf kan zijn en volgens eigen aard en gewoonte in contact kan treden met personen die de vrijgezellenstaat met hem of haar delen. Dat aan dit contact grote behoefte bestaat is hem, naar hij zei, gebleken uit de duizenden brieven die hij jaarlijks ontvangt en verder uit openhar tige contacten die hij heeft gehad met deel nemers aan vorige congressen. Dat maakt het hem mogelijk met zijn werk voort te gaan, ondanks, naar hij opmerkte, de vele afbx-ekende critiek van alle mogelijke per sonen en instellingen. Hij betreurde te hebben moeten constateren dat valse be weringen, verdachtmakingen en volkomen foutieve voorlichting de wereld zijn in gestuurd, zodat de bedoeling van dit con gres naar buiten in een minder gunstig daglicht wordt gesteld. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de heer Richard B. Kay uit Cleveland (Ohio), algemeen voorzitter van de vereniging van vrijge zellen in de Verenigde Staten. CLEVELAND (UPI) Zaterdag heeft de moeder van de twee Amerikaanse „Doox-nroosje" bekend, haar dochtertjes van drie en vijf jaar slaapmiddelen toe gediend te hebben, waardoor de kinderen maandenlang bewusteloos geweest zijn. Zij bekende dit in de ^kraaminrichting van het ziekenhuis, waar zij onlangs het leven heeft geschonken aan een vijfde kind. Mevrouw Fratantonio vertelde, dat zij sinds vorig jaar september slaapmid delen had gegeven aan haar driejarige dochter Bex-nadette „om haar te kalmeren". Toen het meisje in het ziekenhuis was op genomen en verschillende proeven met haar werden genomen, had zij haar tijdens de bezoekuren nog meer slaapmiddelen toegediend, cm haar „de pijn van deze proeven te besparen". Zij had meestal slaapmiddelen in vloeibare vorm gebruikt, maar soms ook wel in tabletten. Later paste zij deze „kuur" ook toe op een ouder dochtertje. Onmiddellijk na de bekentenis werd de pasgeboren baby van mevrouw Fratan tonio door de kinderrechter aan de moeder onttrokken. De beide andere meisjes, die nu weer vrolijk in de kinderkamer van het ziekenhuis spelen, zijn voorlopig onder voogdij gesteld. De 29-jax-ige moeder houdt vol, dat zij „dol" op haar kinderen is.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7