Belg Rik van Looy is eindelijk in bezit van wereldtitel op de weg Russische dames veroverden drie van de vijf Europese roeititels Grote prijs van Portugal ook al voor Jack Brabham Oostduitser Schur zorgde ervoor, dat Eckstein amateurtitel kreeg Damen werd als eerste Nederlander achtste Titelwedstrijden in cijfers Mangiarotti is tegen Concolini WmMÊÊm Nederlanders speelden opnieuw geen rol van betekenis 9 De incidenten bij de wereldkampioenschappen Protest in Rome Nationale zuinigheidsrit op 26 en 27 augustus Lundin eerste in Grote Prijs van Luxemburg Jubileum-Sneekweek traag begonnen MAANDAG 15 AUGUSTUS 1960 Rik van Looy is niet langer de ongekroonde wielerkeizer van Hee- renthals. De 26-jarige Belg had deze eretitel verworven dankzij een in drukwekkende reeks overwinningen in tal van klassiekers. Maar voor zondag had hij nog nooit kunnen plaats nemen op de troon van de heerser der wegrenners. Op de Sachsenring echter reikte Rik van Looy naar de hoogste wielereer. Daar werd hij wereldkampioen. Vier jaar achtereen had Van Looy tevergeefs getracht de hem vergezellende faam met een wereldtitel te bekronen. Groter dan de tegenstand van het puikje van de internationale wielerwereld was daarbij steeds de strijd die „Rik de tweede" tegen zijn landgenoot „Rik de eerste" (Van Steenbergen) moest voeren. Bij elk kampioenschap waar de twee Rikken aan de start ver schenen leverden zij onderling een gevecht op leven en dood. In de aller eerste plaats ging het hierbij om de gunst van het Belgische wielerpubliek, dat in twee kampen werd verdeeld, naarmate de strijd zich toespitste. Het ging soms in Vlaanderen toe als in Italië in de glorietijd van Fausto Coppi en Gino Bartalide beste vrienden werden eikaars grootste vijan den als een van de twee naar het kamp van de andere Rik overliep. De aanhangers van Van Steenbergen smulden dan ook toen hun favoriet in 1956 in Kopenhagen de wereldtitel voor de neus van Van Looy wegkaapte. Het jaar daarop vernederde Van Steenbergen zijn aarts vijand opnieuw in Waregem, waar hij on der de ogen van duizenden landgenoten zijn derde wegtitel in de wacht sleepte en Rik van Looy met de vierde plaats achter Louison Bobet en André Darrigade genoe gen moest nemen. Van Looy zwoer wraak en het resultaat was dat het tweetal el kaar in Reims en op het circuit van Zand- voort dermate zwaar bewaakte, dat de anderen de buit konden binnenhalen. Pas dit jaar werd Rik van Looy bevrijd van zijn „schaduw", wiens gevreesde eind sprint met het klimmen der jaren aan scherpte had ingeboet en die nu thuis aan de televisie moest toezien hoe Van Looy op de Sachsenring zijn grootmeesterschap in een wereldkampioenschap uitdrukte. Het was inderdaad een indrukwekkende prestatie van de kleine Belg, die heel veel werk had moeten verzetten om dit resul taat te bereiken. Nog was hij niet zeker van zijn zaak, toen hij met 16 collega's on der wie grootheden als Gaul, Junkermann, Robinson, Battistini en de gloednieuwe Franse kampioen Poulidor voor de laatste maal de lange afdaling vlak voor de Que- ckenberg op de verlossende eindstreep af- snelde. Maar Van Looy was ditmaal in tegen stelling tot vorige jaren, toen de Belgische ploeg door tweedracht was verscheurd, alleenheerser in de equipe. In de laatste sterk stijgende klim naar de finish deden Demulder, Cerami en Planckaert wat er van hen werd verwacht, zij sleurden hun kopman aan diens tricot naar voren en lan ceerden hem als een raket, waarna Van Looy weinig moeite had om de verbaasd kijkende titelhouder Darrigade van een „dubbel" af te houden. Tot ieders verba zing kwam de 38-jarige Cerami, die enke le maanden geleden zijn plaats in de. ploeg voor het wereldkampioenschap had ver overd door een verrassende zege in de klassieker Parijs-Brussel, op de laagste trede van het ereschavotje. Vierde werd de winnaar van de grote bergprijs in de Ronde van Frankrijk, Massignan, voor Poulidor, de Duitser Junkermann en Gaul. Voor Nederland veroverde Damen een fraaie achtste plaats in dit selecte gezel schap, waarbij hij cracks als Anquetil, Robinson, Planckaert, Mastrotto en Bat tistini achter zich liet. Van de overige Ne derlanders hadden Rentmeester en Gel dermans in de laatste ronde de slag ge mist en werden op 1 minuut 44 seconde respectievelijk 21ste en 22ste. Stolker, Maliepaard, De Haan, Enthoven en Van den Borgh hadden de strijd voortijdig gestaakt. Van hen had allen Van den Borgh een gel dig excuus: de Limburger was een minuut achter geraakt toen hij in de beslissende jacht op Graczyk en Rohrbach een ander wiel had moeten nemen nadat een van de spaken het had begeven. En terecht had Martin toen maar de boxen opgezocht omdat het voor hem onbegonnen werk was in zijn eentje het gat naar de hoofdmacht te overbruggen. De strijdlust van' de helblonde Grac zyk, winnaar van vier etappes in de ron de van Frankrijk en drager van de groe ne trui in Goddet's evenement, had dit wereldkampioenschap tenminste enige kleur gegeven. De 50.000 toeschouwers slechts een schijntje in vergelijking tot de '50.000 Oostduitsers, die zaterdag meer belangstelling toonden voor de strijd dei- amateurs hadden in het begin wel veel strijdlust maar slechts weinig klasse kun nen bewonderen. De Nederlanders hadden zich in dit spel van de mindere goden ge ducht geweerd. Maliepaard wipte tegen het eind van de' vierde ronde met Aeren- houts mee, maar de aanrukkende verster king bestaande uit de Spaanse kampioen Suarez, de wereldkampioen der crossers Wolfshohl, de Italiaanse wegsprinter De- filippis en de onbekende Zwitser Lutz, was De uitslag van het wereldkampioenschap op de weg voor profs luidt: 1. Van Loov (Eelg.) 279 km in 7 uur 47 min. 27 sec.; 2. Darrigade (Frankr.) 7..t.; 3. Cerami (Belg.) 7..t.; 4. Massignan (It.) z.t.; 5. Poulidor (Fr.) z.t.; 6. Junkermann (Did.) z.t.; 7. Gaul (Lux.) z.t.; 8. Damen (Ned.) z.t.; 9. Anquetil (Fr.) z.t. 10. Robinson G.B.z.t.; 11. Planc kaert (Belg.) z.t.; 12. Mastrotto (Fr.) z.t.; 13. Battistini (It.) z.t.; 14. Stablinski (Fr.) z.t.; 15. Demulder (Belg.) z.t.; 16. Anglade (Fr.) z.t.; 17. Elliot (Ierland) z.t.; 18. Adriaenssens (Belg.) op 18 sec.; 19. Daems (Belg.) op 1 min. 22 sec.: 20. Defilippis (It.) op 1.22; 21. Rent meester (Ned.) op 1.44; 22. Geldermans (Ned.) op 1.44; 23. Manzaneque (Sp.) op 1.51; 24. Po- blet (Sp.) op 1.55: 25. Nencini (It) op 1.55. De uitslag van de titelstrijd bij de amateurs was: 1. en wereldkampioen Eckstein (Oost-Dld) 174.620 km in 4.43.31: 2. Schur (Oost-Duitsl.) 4.43.48; 3. Vandenberghcn (Belg.) z.t,.; 4. Meli- chow Rusl.4.43.53: 5. Klewzow (Rusl.) z.t..; 6. Lacombe (Fr.) z.t.; 7. Simon (Fr.) z.t.; 8. Postl (Oostenr.) z.t.; 9. Adler (Oost-Dld.) z.t.; 10. Cerbini (It.) z.t. Van de Nederlanders werd Lotz 24ste in de zelfde tijd als nummer vier. de Rus Melichow (4.43.53). Groeneweg finishte als 39ste, even eens in4.43.53. Onze overige landgenoten - Hu- gens, Snijder. Van der Klundert en Van Kreu ningen - behoorden tot de 47 deelnemers die de strijd staakten. Vierenzestig van de 111 gestarte renners bereikten de finish. De uitslag van de titelstrijd bij de dames was: 1. Beryl Burton (G.B.), 61.117 km in 1.54.39; 2. Rosa Seis (Belg.) op 3 min. 37 sec.; 3. Elisabeth Kleinhaus (Oost-Duitsl.) z.t.; 4. Vera Gorbatschjewa (Rusl.) z.t.; 5. Therese Naessens (Belg.) z.t. geen waarborg voor een langdurig avon tuur. Meer sensatie veroorzaakte de medede ling dat de Brit Simpson de strijd ha'd ge staakt. Hij was op een weinig voorkomen de wijze uitgerangeerd. Simpson kwam namelijk ten val doordat de veter van zijn rechterschoen brak en tussen de ketting kwam. De onfortuinlijke Brit, die tot de favorieten werd gerekend, moest zelfs naar een ziekenhuis worden gebracht om de snede aan zijn hoofd te laten hechten. De volgende vlucht werd ingezet dooi de Zwitser Strehler en de Spanjaard Man zaneque. Toen zij na tien ronden een voor sprong van anderhalve minuut hadden opgebouwd, vond Rentmester het tijd worden de laatste plaats in het peloton, die hij konsekwent vanaf het begin had bezet, voor een eervoller positie te ver wisselen. Hij ging in zijn eentje achter de kcoplopers aan en kreeg in de twaalfde ronde aansluiting. Inmiddels hadden de vluchters al twintig seconden van hun voorsprong verloren en toen de winst tot een halve minuut werd verkleind, liet Rentmeester zich in de lange klim op de Badberg terugvallen. Periode-Graczyk De overmeestering van Strehler en Man- zancquee luidde de periode Graczyk in. In de 17de ronde sprong de Fransman in het gezelschap van de Belg Daems en de Ita liaan Ronchini weg en veroverde binnen twintig kilometer een voorsprong van bij na drie minuten op het peloton. Van Looy, die aanvankelijk de poging van Graczyk niet serieus had genomen, vond het nu hoog tijd worden om de eerzuchtige Frans man tot de orde te roepen. Met Aerenhouts Wielrennen zette de Belg in de 20ste ronde de achter volging in en toen zijn makker het hoge tempo niet kon volgen ging Van Looy alleen door. Zo sterk voelde hij zich wel. Anglade zag hier een kans om zijn in de Tour geschonden blazoen wat op te poet sen-. Hij wipte naar Van Looy en ontketen de zo een jacht van de andere Fransen in het peloton, die de vermetele Anglade niet zo maar lieten gaan. De aftakeling van de Nederlandse ploeg begon nu ook. Ënthoven en De Haan moes ten afhaken en kwamen na de 21ste ron de niet meer door. Zij hadden opgegeven, welk voorbeeld een ronde later door Ma liepaard werd gevolgd. Hij was bij de fel le jachten in een van de laatste groepjes terechtgekomen en vond het maar beter om naar huis te gaan. Onder de jacht van het peloton, dat Van Looy en Anglade had overweldigd, begon het kopgoepje terrein prijs te geven. In de 23ste ronde gaf Daems de tegenstand op. Dit bleek een extra sti mulans voor de keiharde Graczyk te bete kenen, die in de volgende acht kilometer weer dertig seconden winst boekte. Aan Ronchini had hij niets. De Italiaan had teveel van zijn krachten gevergd, liet zich terugzakken toen het peloton toch weer dichter bijkwam en verdween later zelfs helemaal van het striidtoneel. Grac zyk gaf zich echter niet zo snel gewonnen. Met de steun van Rohrbach vocht de Fransman tegen de steeds sterker worden de aandrang van de hoofdmacht, waarin Wereldkampioen Rik van Looy Van Looy het tempo bepaalde. Maar uit eindelijk moest ook Graczyk zich gewon nen geven. Dat was in de 30ste ronde, toen er nog slechts 17 kilometer voor de boeg lagen. Rohrbach zette nog even door sa men met Anglade, maar weer was het Van Looy, die deze plannen dwarsboomde. In de voorlaatste ronde voegde hij zich bij de Fransen, van wie Rohrbach werd ge lost. De slotfase was begonnen. Van den Borgh, die zich steeds uitste kend had geweerd, kon de beslissing niet meer meemaken door pech en Stolker werd door kramp uitgeschakeld, Damen, die zich had zitten sparen, zorgde ervoor dat oranje in het slotgevecht vertegen woordigd was. Want Geldermans en Rent meester misten, evenals trouwens Tour winnaar Nencini, de aansluiting met de groep, die in de laatste ronde het duo Van Looy-Anglade nog overweldigde. En zo kwam het dus op deze .zwaar geachte Sachsenring toch tot een eindspurt van een lijvig peloton van 17 renners, waaruit Van Looy de hoofdprijs trok. Het dagelijks bestuur van de Internatio nale Wielerfederatie (UCI) heeft zaterdag in een officiële verklaring de incidenten veroordeeld, die voorkwamen tijdens de wereldkampioenschappen in Leipzig en Karl Marxstadt. In de verklaring wordt gezegd dat de bedoelde gebeurtenissen niets te maken hebben met de zuivere sport, zoals de UCI die nastreeft. De reeks incidenten "begon bij de baan- kampioenschappen, toen 't Westduise volks lied, dat ter ere van de wereldkampioen dei- achtervolgers' Rudi Altig moest worden gespeeld, na slechts zes maten werd afge broken. Daarna werden in de mededelingen be stemd voor de pers uitlatingen opgenomen, die krenkend waren voor West-Duitsland en Frankrijk, hetgeen bijna leidde tot het vertrek van de Westduitse en Franse deel nemers. Eduardo Mangiarotti, meervoudig Olympisch en wereldkampioen schermen, heeft bij het Italiaans Olympisch Comité een protest ingediend tegen de beslissing dat Adolfo Consolini, winnaar bij het dis cuswerpen op de Spelen van Londen in 1948 bij de openingsplechtigheid in Rome namens alle deelnemers de Olympische eed zal afleggen. Mangiarotti, die een van de twee kan didaten zou zijn geweest voor de eedsaf legging, voerde als argument aan dat de Italiaanse Schermbond zijn land heel wat meer Olympische medailles heeft bezorgd dan de nationale atletiekbond. Vier maal kwam Mangiarotti op de Spelen uit. Hij maaltte zijn debuut in Berlijn en was ook in Londen, Helsinki en Melbourne. De Ita liaan veroverde vier gouden, vier zilveren en twee bronzen medailles. Rusland heeft de grootste triomfen be haald bij de Europese roeikampioenschap- pen voor dames, die zondag in Willesden bij Londen werden besloten. De Russische dames veroverden drie van de vijf titels en eindigden eenmaal, in de skiff, op de tweede plaats. Skiff-kampioene werd voor de derde achtereenvolgende keer de 30-ja- rige Hongaarse Jeone Papp. Zij besliste het felle duel met de Russische Zossia Ra- kitskaia in de laatse honderd meter en finishte met een halve lengte voorsprong. Roeien Rusland was superieur bij de achten (de achtste Europese titel) de vier met stuur- vrouw en de dubbeltwee. Tijdens de fina le van het laatste nummer deed zich een incident voor: de Oostduitse ploeg ging uit haar baan en kreeg een aanvaring met de Tsjechische equipe. De race werd ge annuleerd, maar ook in het overroeien was Rusland de sterkste. Een grote verrassing was de nederlaag van de Russische ploeg bij de dubbelvie- ren, waarin zij als vierde en laatste ein digde. Oost-Duitsland werd op dit nummer kampioen. Zowel de dubbelvier, de Dordtsche-Nau- tilus-combinatie als de Nereus-skiffeuse Marian Luderus werden op deze tweede dag uitgeschakeld. De dubbelvier bracht het in de halve finales niet verder dan een derde plaats, wat niet voldoende was voor een plaats in de eindstrijd. Marian Luderus werd in de herkansin gen van de skiffs tweede achter de Rus sische Rakitskaia. Landenwedstrijd kano De landenwedstrijd tussen de kanoploe- gen van België en Nederland, welke zon- Op vrijdag 26 en zaterdag 27 augustus wordt voor de eerste maal in ons land een nationale zuinigheidsrit gehouden. Het 600 km. lange parkoers leidt door Noord-Bra bant en Limburg. Vrijdagavond 26 augus tus vertrekken de deelnemers voor een eerste traject van 300 km. en zaterdag morgen vroeg beginnen zij, na een rust van twee uur, aan een traiect van nog eens 300 km. Algemeen winnaar wordt die deelnemer, wiens benzineverbruik zich het gunstigst verhoudt tot het gemiddelde re sultaat, dat met zijn type auto in eerder verreden internationale zuinigheidsritten werd behaald. Naast het algemeen klassement komt er een uitslag voor de afzonderlijke klassen, waarin degenen, die uit een liter benzine de meeste kilometers weten te halen, win naar zijn. Er zal buiten de route- en tijds- controles op worden toegezien, dat de ver- keersvoorschriften worden gerespecteerd. Het houden van de rit geschiedt op ini tiatief van de automobielsportclub Box meer en omgeving. dag op de watersportbaan in Gent is ge houden, eindigde in een Nederlandse zege. De Nederlanders, die slechts de K 1 500 meter aan de Belgen moesten laten, be haalden 28 punten, de Belgische ploeg bracht het tot 20 punten. Motorsport De Zweed Sten Lundin heeft de Grote Prijs van Luxemburg gewonnen, welke meetelde voor het wereldkampioenschap motocross. Door de tropische regenval in de middaguren dreigde de wedstrijd te moeten worden afgelast. Het parcours was veranderd in een modderzee en daardoor bijzonder glad en gevaarlijk. De organi satoren besloten in plaats van twee man ches van elk twaalf ronden slechts één manche te laten verrijden. Overdekt met een laag modder bereikten de rijders de finish met in het voorste gelid Lundin, op ruim een minuut gevolgd door de Brit Don Rickman. De uitslag luidt: 1. Lundin (Zweden) op Monark, 43 min. 40,5 sec.; 2. Rickman (G.B.) op Metisse 45.05; 3. Lundell (Zweden) op Monark 45,17; 4. Gustafsson (Zweden) op Monark 46,24; 5. Draper (G.B.) op BSA, 46,41. De stand voor het wereldkampioenschap: 1. Nilsson (Zweden) 42 pnt.; 2. Lundin (Zweden) 40 pnt.; 3. Rickman (G.B.) 27 pnt. De Valken lijdens de Sneekweek De eerste dag voor de jubileum-Sneek week, die zaterdag is begonnen, werd be gunstigd door goed zeihveer. Een groot aantal schepen kwamen aan de start, niet alleen uit Friesland, maar ook uit de wes telijke provincies. De banen waren voor de meeste klassen zeer lang, toen tegen de avond de wind wegviel zelfs te lang. Behalve in de nationale klassen werd er ook gevaren in de 30 m2 en in de 22 m2 klasse van de Noordnederlandse Water sportbond. Bij de 22-ers verscheen zoals gebruikelijk de commissaris van de Ko ningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, aan de start. Ondanks het nadeel van de halfwindse start deden zich bij de boeien vrijwel geen situaties voor, die tot protesten hadden kunnen leiden. In verscheidene klassen had de winnaar aan de finish een grote voorsprong, De zeilen hingen er bij als vaatdoeken, toen de jachten die nog in de wedstrijd waren op de helft van de baan werden gefinished. Het was het slot van de tweede dag, die begonnen was met een matige oostenwind. Maar toen de politieboot de volgorde vaststelde, bleek wel duidelijk hoe ver sommige deelnemers van hun con currenten waren weggelopen. De Haas bij voorbeeld dreef met een verschil van honderden meters op kop van 't veld vrij heids, nadat hij in vierde positie was ge start, en Kist had zich bij de regenbogen al spoedig losgewerkt van Bakker en Hoekstra en dobberde eenzaam op het spiegelgladde meer. Interessant waren de wedstrijden onder deze omstandigheden niet. De Jong toonde zich opnieuw verreweg de sterkste in de Pampusklasse en De Jager had weer wei nig concurrentie te duchten in de Flying Dutchman-klasse. De Australiër Jack Brabham heeft de Grote Pr'js van Portugal gewonnen met een Cooper-Climax. Het was Brabham's vijfde achtereenvolgende overwinning in de strijd om het wereldkampioenschap voor coureurs, waarvoor hij thans leidt met 40 punten. Brabham opende zijn zegerecks te Zandvoort in de Grote Prijs van Neder land, waurop overwinningen volgden in de Grote Prijzen van België, Frankrijk, Enge land en Portugal. Alleen de Nieuwzeelan- der Bruce McLaren, die eveneens met een Cooper-Climax reed en te Oporto achter Brabham de tweede plaats bezette, kan de Australiër, die het vorige jaar reeds het wereldkampioenschap op zijn naam schreef in theorie nog overvleugelen. McLaren heeft thans 33 pnt. met nog op 't program ma de Grote Prijs van Italië op 4 septem ber en de Grote Prijs van Amerika op 10 december. Vijftien wagens verschenen voor de race aan de start, waarvan er slechts acht de finish zouden bereiken. Hierbij was ook Stirling Moss, die voor de eerste keer na zijn ongeluk tijdens de Grote Prijs van België op het circuit van Franchorchamps weer in een grote race uitkwam. Door her haalde pech met'zijn Lotus liep Moss ech ter zo'n"grote achterstand op, dat hij voor een der ereplaatsen werd uitgeschakeld. De Amerikaan Dan Gurney had een snelle start en handhaafde zich tot de tien de van de 55 ronden (totaal 407,385 km) aan de leiding, gevolgd door de Engelsen Moss en Surtees, beiden op Lotus. Op de vierde plaats lag Phil Hill op Ferrari. Al spoedig moest de Zweed Bonnier wegens motorpech de strijd staken, terwijl Von Trips en Ireland om dezelfde reden be langrijke achterstand opliepen. Tussen de tiende en dertiende ronde kwam Gurney „onder vuur", waartegen hij niet bestand was. In de 13de ronde lag Surtees op kop, gevolgd door Moss, Hill en op 300 meter door Brabham, welke po- De internationale wielersport kreeg zaterdag een lesje in opofferingsge zindheid van Taeve Schur, de Oost duitse titelhouder bij de amateurs op de weg, die terwille van de zege van zijn landgenoot Bernhard Eckstein zijn eigen kansen op een derde regen boogtrui zonder meer opgaf. De twee Oostduitsers en de 21-jarige Belgische favoriet Willy Vandenberghen zouden uitmaken hoe de drie medailles ver deeld zouden worden. Dat stond een paar kilometer voor het einde vast, want dit drietal had een voorsprong van ruim twintig seconden bij het in gaan van de laatste vier kilometer, voldoende om het in ieder geval tot de finish tegen het jagende peloton te kunnen uitzingen. De Oostduitsers kenden de rapheid van de Belg uit de laatste wedstrijd Praag- Warschau-Berlijn en demarreerden daar om om beurten. Taeve Schur, die twee maal achtereen de wereldtitel bij de ama teurs op de weg had veroverd, sprong het eerst. Maar Vandenberghen was op zijn hoede geweest en haalde de „verdiens telijk meester in de sport" terug. Onmid dellijk daarop was de kleine gedrongen Eckstein weg, die enkele maanden gele den de grote amateurkoers op het eiland Man had gewonnen. Hij nam enkele tien tallen meters. Nu werd de situatie heel anders. Van denberghen stond voor de vraag om op nieuw het gat te dichten met de zeker heid, dat Schur hem daarbij geen enkele steun zou verlenen en alleen maar op de loer zou liggen om zijn derde regenboog trui in te palmen. Bovendien wist de Belg, dat de twee Leipzigers alles in het werk zouden stellen om aan het verlangen naar een wereldkampioen van de 150.000 land genoten rond het circuit te voldoen. Mis schien hoopte Vandenberghen dat de men selijke eerzucht bij Schur toch nog moeite zou doen om de titel zelf te bemachtigen. Het was al nooit voorgekomen dat een amateur tweemaal achtereen de wereld titel op de weg in de wacht had gesleept, maar met een derde zege zou Schur's naam in de wielersport onsterfelijk wor den. Wellicht heeft ook Schur even aan deze mogelijkheid gedacht. Maar dan beslist niet lang, want de Oostduitse kampioen was snel tot een besluit gekomen. Hij bleef aan het wiel van de Belg plakken tot Eckstein's en dus Oost-Duitsland's we reldkampioenschap veilig was. Toen gooi de Schur alle remmen los en veroverde de tweede plaats voor de teleurgestelde Belg, die na afloop zijn tranen nauwelijks kon verbergen. Hij had gehoopt, dat Schur hem als beloning voor zijn aanvalslust, waarop de Oostduitse zege uiteindelijk werd gebouwd, tenminste de tweede plaats gelaten zou hebben. „Taeve" Zoveel medelijden had Schur echter niet kunnen opbrengen. Nu de 24-jarige Eck stein alle aandacht tot *ich dreigde te trekken, moest Schur, die in zijn land als held vereerd wordt, een tegenzet doen om niet in een slag alle populairiteit te verlie zen. Van dit spel werd Vandenberghen het slachtoffer. De nu 29-jarige Schur kreeg zijn zin. Want de massa bleef tijdens de huldiging om „Taeve" roepen en vergat bijna de nieuwe kampioen... De strijd om het wereldkampioenschap van de amateurs op de weg werd een van de eentonigste van de laatste jaren en voor Nederland bijna een herhaling van het echec van Reims in 1958. Van onze land genoten deed alleen de Nederlandse kam pioen Dick Groeneweg een poging om zich in het strijdgewoel te werpen. Groeneweg en de Limburger René Lotz waren boven dien de enigen, die met het grote peloton de wedstrijd uitreden. Mik Snijder was al vrij vroeg door derailleurpech terugge worpen en had halverwege de strijd ge staakt. Lex van Kreuningen en Van der Klundert, die in 17de ronde op een lange klim waren gelost en met veel moeite het contact met de hoofdmacht hadden kun nen herstellen, stapten in de volgende ron de af. In de slotfase gaf ook Jan Hugens na een ketti'ngdefect er de brui aan. Het was geen beste dag voor de oranjeman nen, die, behalve Groeneweg dan, geen moment aanvallend waren opgetreden. Het was koud en de regen stroomde uit de lucht, toen de 111 amateurs zich op weg begaven voor de 20 ronden over de Sach senring, waar na ruim 174 km voor slechts één van hen de felbegeerde regenboogtrui wachtte. Ontsnappingen De regen doofde voorlopig alle strijd lust, pas toen het na 25 km droog werd kwamen de ontvluchtingen. Een serieus karakter hadden de vluchtpogingen echter niet, ook niet de solo van de Brit Holmes, die 20 seconden uitliep. Ernst werd het, toen in de zevende ronde zeven renners een winst van 33 seconden op het peloton boekten. Daarvoor waren Groeneweg, de Italiaan Magnani, Willy Vandenberghen, de Brit Laidlaw, de Oostenrijker Ruiner, de Deen Baunshoe en de Zwitser Jaisli verantwoordelijk. Nederland had dus één man in de voorhoede, maar ook één man achteraan. Want inmiddels had Snijder de moeilijkheden met zijn derailleur gekre gen en was een minuut op het peloton achtergeraakt. De blonde melkboer uit Halfweg kreeg het gezelschap van een paar mindere go den, hetgeen hem niet inspireerde en hij raakte steeds meer achter. Toen het pelo ton in de achtste ronde het evenwicht her steld bleek te hebben, was Lotz terugge vallen. De Limburger kwam echter in zijn eentje terug. Schur had zich totnogtoe bij na niet laten zien. De favoriet voor de ti tel werd scherp bewaakt door de Fransen en Italianen en reed voortdurend in de middenmoot. Dat gaf zijn landgenoten echter kans aan de aandacht te ontsnappen. Vooral Eckstein was zeer actief en hij was het ook, die in de 14de ronde met de Italiaan se invaller Cerbini demarreerde. Samen bereikten zij een voorsprong van 30 secon den op het peloton, waaruit zich in de 15de ronde de Belgen Lelangue en Vandenber ghen, de Italianen De Rosso en Trape, de Fransman Simon en de Rus Melichow los maakten. Toen zij de koplopers bereikten, lag de hoofdmacht op anderhalve minuut en leek verder voor een verloren zaak te strijden. Het liep heel anders af dan men ver wacht had. Drie ronden voor het einde be gon Schur aan de jacht op de kopgroep, die tot de uiteindelijke zege van de Oost duitsers leidde. Alleen Vandenberghen had het gevaar geroken. De Belg demarreerde op het moment dat Schur in de voorlaatste ronde in zijn eentje de sprong naar de leiders maakte, maar moest tenslotte het hoofd buigen voor de samenspannende Oostduitsers. Tweede wereldtitel De Engelse huismoeder Beryl Burton veroverde zaterdag op de Sachsenring haar tweede titel in deze wereldkampioen schappen. Nadat zij ruim een week gele den in Leipzig de eerste plaats had ver overd in de achtervolging, bleek de Engel se ook nu in de wegwedstrijd voor dames veruit de sterkste. Mevrouw Burton demarreerde in de vierde van de zeven ronden, die de dames moesten afleggen en reed, evenals de Lu xemburgse Elsy Jacobs twee jaar geleden in Reims, onbedreigd naar de overwin ning. Met een voorsprong van 4V2 minuut veroverde de slanke Britse haar tweede regenboogtrui. In de spurt van het „pelo ton" reikte de Belgische mejuffrouw Seis naar het zilver, terwijl de Oostduitse Kleinhans door een derde plaats ervoor zorgde, dat de zeker 40.000 toeschouwers bij de huldiging zich ook voor een land genote konden warmklappen. Jack Brabhdm sities acht ronden later nog ongewijzigd waren, met dien verstande, dat Moss door een pitstop in de 19de ronde naar de ach terste gelederen was verdwenen. De stand na dertig ronden was: 1. Surtees, 2. Brab ham, 3. McLaren (op 50 sec.). Zonder ern stige gevolgen raakte Phil Hill van de baan af en ook Gurney was inmiddels van het strijdtoneel verdwenen. In de 35ste ronde kreeg Brabham de overwinning binnen zijn bereik, toen Sur tees, na een pirouette te hebben gedraaid, met een beschadigde wagen moest opgeven. Onbedreigd snelde de Australiër op zijn vijfde achtereenvolgende zege in een „Grand Prix" af. Met ruim een minuut achterstand finishte Bruce McLaren als tweede, waarmee Cooper een dubbele zege praal behaalde. De uitslag van de Grote Prijs van Por tugal luidt: 1. Brabham (Australië) op Cooper Climax 407.385 km in 2 uur 19 min. 3 sec. (gem. 175,849 km per uur). 2. McLaren (Nieuw- Zeeland) op Cooper Climax op 1 min. 5 sec. 3. Clark (G.B.) op Lotus, op 1 min. 52 sec. 4. Von Trips (Did.) op Ferrari, op 2 min. 25 sec. 5. Brooks (G.B.) op Cooper Climax, op drie ronden. 6. Moss (G.B.) op Lotus, op drie ronden. 7. Ireland (G.B.) op Lotus, op zeven ronden. 8. Gendebien (Bel gië) op Cooper Climax, op negen ronden. De stand voor het wereldkampioenschap coureurs: 1. Brabham (Austr.) 40 punten; 2. McLaren (Nw.Zeel.) 33 pnt.; 3. Moss (G.B.) 12 pnt.; 4. Ireland (G.B.) 11 pnt.; 5. Gendebien (Belg.) 10 pnt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9