Geen grote verrassingen op de tweede dag van titelstrijd Dinsdag was het „Ladies Day" ROOSEVELT RACEWAY: EEN DER MOOISTE BANEN TER WERELD Achterstand is vrijwel ingelopen Televisieaanbod is in principe aangenomen „Wij zijn zeker van drie gouden medailles" De Jong en Dukel in wereldkampioenschap OLYMPISCH ALLERLEI WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 11 Race Legenstein-Emerson wonnen in Kitzbühel A. Schuur elfde man van Nederlands elftal Voetbal in Engeland M. L. Wierema benoemd in technische commissie DE SNEEKWEEK Nationale wedstrijden op Noorder Buiten Spaarne Harry Gallagher: Chris von Saltza zwom de 800 m in recordtijd Camarero over het Kanaal Zeven finalisten bekend van Olympisch toernooi De Bruyne en Vannitsen gewond bij autobotsing Wereldrecord op 800 m dames in gevaar Met steun van bü uitstek geschikt ten- nisweer is de wedstrijdleiding van het toernooi om de nationale tenniskampioen schappen op de Mets-banen in Scheve- ningen erin geslaagd, de maandag door de regen opgelopen achterstand, op een ronde gemengd-dubbelspel na, weg te werken. In de enkelspelen en het gemengd dubbel spel kwam men tot de laatste zestien, in het dames- en heren-dubbelspel tot de laatste acht. Bij het bereiken daarvan hebben zich geen grote verrassingen voorgedaan. In het dames-enkelspel werd de als vierde ge plaatste mej. Seven uitgeschakeld door Ineke Commandeur. En met alle respect voor deze prestatie, de winnares was de eerste om te beamen, dat haar tegenstand ster, die na het verlies van de eerste set met 31 voorkwam, ver beneden haar normale vorm was gebleven. In het dames-dubbelspel werd de als vierde geplaatste combinatie Marjan Mo ri tzKenriëtte Ruinen verslagen door de eveneens hoofdstedelijke dubbel, mevr. BaarsHenny van Rijn. Het gewicht van als achtste geplaatst te zijn, drukte kennelijk zwaar op het racket van de Eindhovense speelster mevr. v. d. Wildenberg. Zij kwam door nervositeit in de eerste set met 51 en in de tweede met 31 achter, maar won door een grotere vastheid tenslotte met 75, 63, mede doordat Ineke Koster zich tot lange rallies liet verleiden, waarin mevr. v. d. Wilden berg vaster bleek. Fredy Marinkelle, als tweede geplaatst, zag na 63 in de eerste set een 53 voor sprong tegen de Groningse speelster Anja Lepoutre verloren gaan door op het in houden van de bal te gaan spelen. Maar na 55 liet de Haagse speelster die foute tactiek varen en won de set met 75. Mej. Jamin gaf blijk van een sterke wedstrijdmentaliteit. Zij won de eerste set van mej; Groenman met 63, verloor de tweede met 60 en kwam in de derde met 15 achter om die toch nog met 97 te winnen. Bij de heren heeft de als eerste ge plaatste speler, Piet van Eijsden, van Con stant toe Water meer tegenstand ondervon den dan hij verwacht had. De laatste kwam in de eerste set met 53 voor, in de tweede met 52 en vier setpoints tegen, maar ver loor met 75, 86 van een bijzonder matig spelende Van Eijsden. Willem Maris zag een 51 voorsprong en setpoint in de eerste set verdwijnen en won met 75, Marré kwam tegen Goris, na de eerste set met 63 te hebben ver loren, in de tweede op 53 en drie set points, maar verloor de set met 75. In het heren-dubbelspel kwam de com binatie Van SwolRinkel in actie, hetgeen een grote verhuizing van de vrij talrijke toeschouwers met zich bracht. Door twee overwinningen, waarbij vooral Rinkel meermalen tot sterk spel kwam, vooral Een jeugdige Italiaanse PTT-employè heeft in Rome het Olympische schermteam van de Libanon voor een grote teleurstelling behoed. Precies om half twaalf kreeg de postbeambte de brief uit de Libanon in handen waarin zoals aangekondigd was zich de inschrijvingen bevonden van het Liba nese Olympische schermteam. Tien kost bare minuten gingen verloren voordat de jeugdige Italiaan een PTT-motor had gecharterd. In een dolle race, door rode stoplichten en verboden straten begon de race tegen de tijd. %Om middernacht eindigde de inschrijvingstermijn voor het schermen. Het lukte, al had de laat ste fase van de race veel weg van een opwindende filmscène. Achtervolgd door politie-mannen bereikte de PTT-em ployé om 23.59 uur juist toen de dienstdoende official de inschrijving s- lijst wilde aftekenen de „finish". Zelfs de Italiaanse politie-agenten hadden achteraf bewondering voor het staaltje doorzettingsvermogen van hun landgenoot. Ter plaatse spraken zij de postbeambte vrij.... Cricket wat volleren betreft, kwamen de heren bij de laatste acht. De belangrijkste uitslagen waren: Heren-enkelspel, 2de ronde: Van Eys- denToe Water 75, 86, Van Toor Stradmeijer 61, 63; KuijpersBaard 61, 63, GorisMarré 63, 75, Bies heuvelA. Maris 62, 62, W. Maris Steffelaar 75, 63, Menko jr.Bouwer 61, 75, Van DalsumT. Ókker 63, 64, FrederikseNieland 64, 62, Guro- witsch—Tulp 6—1, 6—2. Dames-enkelspel, 2de ronde: mevr. Thungmej. Schepens 61, 63, mevr. v. d. Wildenbergmej. Koster 75, 63, mej. Weurmanmej. Van Rijn 36, 62, 75, mej. Commandeurmej. Seven 63, 64, mej. Ruinenmej. Visser 79, 64, T ennis 75, mej. J. Marinkellemej. Harms 26, 61, 61, mej. F. Max-inkellemej. Le poutre 63, 75, mej. Rollin Couquerque mej. Okker 62, 64, mej. M. Tervoort mej. Onnes 26, 60, 61, mevr. Baars mej. Kramer 86, 60. Heren-dubbelspel, 2de ronde: Van Dal sum en Van EijsdenBreukink en Menko jr. 46, 60, 62, Taminiau en Beukers A. Maris en v. d. Straaten 97, 36, 64, E. Schneider en H. v. d. WegKuypers en Weijerman 36, 63, 63, Rinkel en Van SwolUrlus en Weidema 61, 63, Maris en FrederikseGurowitsch en Nieland 75, 63, Van Meegeren en Scholtz—Bit ter en F. Koerts 97, 86, Goris en IierokBruininga en J. Koerts 63, 61 Dames-dubbelspel, 2de ronde: mej. F. en J. Marinkellemej. Van Dongen en mej. Rinkel 16, 63, 61, mevr. Baars en mej. Van RijnMej. Mortz en mej. Ruinen 63, 61, mej. Seven en mej. Weurmanmej. Van Beest en mej. Wilmink 75, 75, mevr. Eerenvelt en mevr. Thungmej. Groenman en mej. Onnes 64, 26, 64. Gemengd dubbelspel, 1ste ronde: mej. F. Marinkelle en H. v. d. Wegmej. Versnel en Baard 63, 97, mej. Weurman en Biesheuvelmevr. Roolker en Stoop 63, 06, 63, mej. J. Marinkelle en W. Ma- rismej. Fikenscher en Bruininga 64, 60, mej. Seven en Gorismej. Pieksma en Koster 60, 60. De Oostenrijker Legenstein en de Au straliër Roy Emerson wonnen dinsdag het herendubbelspel van de wedstrijden om de Alpen-bokaal, die in KitzbiihJ. (Oostenrijk) worden gehouden. In de finale zegevier den zij met 6-3 3-6 en 6-4 van Billy Knight (Engeland) en Budge Patty (VS). Het Franse duo, Josette Billaz en Pierre Darmon plaatse zich voor de eindstrijd van het gemengd dubbelspel door de Joe goslavische mej. Gencic en de Oostenrij ker Legenstein met 6-1 6-4 te verslaan. Zij komen hierin uit tegen Angela Mortimer en Billy Knight (Eng), die.de Engelse Ri_- ta Bentley en de Oostenrijker met 6-2 6-0 uitschakelden. Als elfde man voor het Nederlands cricketelftal, dat op 27 en 28 augustus in Haarlem tegen de Free Foresters uitkomt, is aangewezen A. Schuur van HCC. De elfde man voor de wedstrijd van de Fla mingo's tegen de Free Foresters op 24 en 25 augustus in Amstelveen is Herklots (UD). Voor deze laatste ontmoeting zijn twee spelers verhinderd. Het zijn M. Maas en H. J. van Weelde. Zij zullen worden vervangen door L. Baak en N. Leetfink (beiden van PW). Voor de cricketwedstrijden tussen een Nederlands bondsteam en België op 4 sep tember in Breda en een bondselftal en het Nederlands jeugdelftal, eveneens op 4 sep tember, in Deh Haag zijn de volgende spelers aangewezen: Nederlands bondsteamBelgië in Breda: H. Sonneveld (HTCC) aanvoerder; J. J. Voogd (Haarlem), wicketkeeper; L. Bor- rani (Sparta); A. van der Ende (HDVS), D. L. Ingelse (Quick-N.), H. Klinkhamer (ACC), A. H. van der Linde (Sparta), A. K. W. Loehmann van Bennekom (VOC), H. Meyer jr (BCC), C. Tettelaar (HDVS), E. W. C. Vriens (HCC). Nederlands bondsteamNederlands jeugdelftal in Den Haag: P. van Arkel (HCC) aanvoerder, H. van Eek (Quick-H.), wicketkeeper; D. de Baare (ACC), R. C. P. Bakker (HCC), jhr. J. L. C. van der Bosch (HCC), J. Bregman (ACC), Th. L. F. Geurts (UD), H. Herklots (UD), J. H. F. Klaren- beek (Union), P. A. Marseille (Quick-H), mr. M. Schuur (HCC). Sport in het kort WIELRENNEN. Wim van Est is in Lon- lerzeel (België) in een wedstrijd achter dernies tweede geworden. Winnaar werd de Belg Impanis. Hij had een voorsprong van 200 meter. Dammen De Nederlandse schermploeg voor de pelen oefent nog geducht in Rotterdam. Op de foto ziet men van links naar rechts: Nina Kleyweg, Dany van Ros- sem, trainer J. Vandervoodt, mej. Riet Noels, mevrouw Leny Kokkes-Hane- pen en Elly Botbijl. Een aanbod van 150.000 pond sterling (ongeveer 1,5 miljoen gulden van een En gelse televisiemaatschappij voor het uit zenden van een serie Engelse competitie wedstrijden in het komende seizoen is in principe aangenomen, aldus maakte het bestuur van de leaque, de belangenge meenschap van de Engelse voetbalclubs, dinsdag in Londen bekend. De secretaris van de Leaque, Alan Har- daker, die dit in een schrijven aan de clubs bevestigde, wees op de noodzaak om een einde te maken aan de „onrustbarende daling van het aantal toeschouwers" en om de populariteit van de wedstrijden te vergroten. De overeenkomst, die alleen betrekking heeft op het seizoen 1960-1961, geeft het recht om tijdens het seizoen twintig maal de laatste vijf minuten van de eerste helft en de gehele tweede helft van een compe titiewedstrijd uit te zenden. Voorwaarde is echter, dat er op die tijd geen enkele andere wedstrijd gespeeld wordt. De uitzendingen zullen daarom waar schijnlijk op zaterdagavonden zijn, nadat de wedstrijden zijn beëindigd. Naar wij vernemen is de heer M. L. Wiere ma te Groningen benoemd in de nationale technische commissie van de KNVB. Hij komt in de plaats van de heer L. Steinvoorte te Leeuwarden, die als zodanig heeft bedankt.. Het was reeds bekend, dat er wrijving'be stond in de kring van genoemde commissie en de bondscoach en dit heeft tot het ont slag van de heer Steinvoorte geleid. „Ladies Day" wordt op Wimbledon de dag genoemd, die geheel aan het dames tennis is gewijd, maar ook de Sneekweek kent iets dergelijks. Dinsdag is daar de dag, die bestemd is voor de dames, al zei- lein voor de entourage de heren mee in de eenmanswedstrijden en in de teamwed strijden. De dames troffen het, want naarmate de Sneekweek vordert, neemt de wind steeds meer in kracht toe en op de vierde dag blies er zelfs een krachtige wind, die bij vlagen hard was. Toch werden er op vallend weinig brokken gemaakt en mis schien kwam dat wel, doordat op menig schip de vrouw het roer zo deskundig in handen had genomen. Zeilen Op het Noorder Buiten Soaarne en Mooie Nel te Haarlem worden op zaterdag 27 en zondag 28 augustus nationale zeilwed strijden gehouden. De organisatie berust bij een comité, samengesteld uit leden van de Haarlemse Jachtclub en Haarlem se Zeilvereniging. Er wordt gezeild in de volgende klassen: Flying Dutchmanklasse, Valkenklasse, 12m2 Sharpieklasse, 16m2 Eenheidsklasse, Vrijheidsklasse, Olympis- jollenklasse, Sternklasse, 12 voetsjollen- klasse en jeugdklasse. Voor de wedstrijden wordt gebruik gemaakt van de haven van de HJC aan het Noorder Buiten Spaarne. Gisteren kon men tijdens de Sneek week de zelden meer in wedstrijden uitkomende Tjotters in actie zien. Maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat de heren het moeilijker hadden dan de dames. Zij immers kwamen bij deze vrij harde wind uit in de eenmanswedstrijden en menige zeiler had de grootste moeite zijn schip op de woelige baren te hou den. Spinnakeren ging in de meeste klas sen dan ook niet, al stonden toch op en kele valken de ballons bij. In de twee teamwedstrijden, die dinsdag werden gevaren, behaalde Friesland zowel bij de Noordnederlanders als bij de regen bogen een kleine overwinning, maar be slist is de strijd nog stellig niet, het kan de komende dagen nog geducht spannen. De uitslagen waren: Groepswedstrijd 22 M2 klasse: Friesland 20 1/10 pnt Holland 16 pnt. Individueel: 1. Uiver (A. Bottema, Leeu warden) 2. Cadans (A. Bottema, Leeuwar den) 3. Kidang (J. M. Rademakers, Hol land) Groepswedstrijd Regenbogen: Priesland 29 1/10 pnt. Holland 26 pnt. Individueel: 1. Tempo (J. de Wilde, Sneek) 2. Griffioen (Gerrit Ooms, Sneek) 3. Flamingo (F. P. Bos, Alphen a/d Rijn). Zwemmen VOETBAL. NAC heeft in Breda voor 5.000 toeschouwers met 12 verloren van FC Brugge. Voor rust scoorden Cambert voor Brugge en Canjels voor NAC. In de 41ste minuut van de tweede helft maakte rechtsbuiten Notenboom het tweede doel punt voor de Belgen. Dinsdag is de Australische Olympische zwemploeg, die enkele weken geleden ver scheidene wereldrecords verbeterde, te ruggekeerd uit het trainingskamp van Townsville. In Australië verwacht men al gemeen dat de ploeg in Rome de zwem wedstrijden zal winnen al zal zij de Ame rikanen en Japanners slechts met „neus lengte" kloppen. Harry Gallagher, de trainer van het team, voorspelde na een overzicht te hebben gegeven van de tijden die de Aus tralische en andere Olympische zwem mers de laatste weken hebben gemaakt drie zekere gouden medailles: Dawn Fra- ser op de 100 meter vrije slag, Jon Kon- rads op de 1500 meter vrije slag en de 4x200 meter wisselslag estafetteploeg. Gallagher zei verder dat Dawn Fraser, die het wereldrecord 100 meter vrije slag met 60.2 seconden op haar naam heeft staan, in de finale van dit nummer zeker de minuutbarrière zal doorbreken. Verdere vooruitzichten op gouden me dailles nog steeds volgens Gallagher zijn: 4x100 wisselslag estafette dames, Neville Hayes op de 200 meter vlinder slag en Marray Rose of Jon Konrads op de 400 meter vrije slag heren. Dawn Fra ser en Ilsa Konrads tipte hij als de grote favorieten voor de 400 meter vrije slag dames. De Amerikaanse zwemster Chris von Saltza heeft het wereldrecord op de 800m vrijeslag dames verbeterd tijdens haar training voor .het Olympisch tournooi. Zij maakte een tijd van 10 min. 5;t seconde waarmee-zij het-record van 10 min.llsec. van de Australische Ilse Konrads verbeter de. Het is niet waarschijnlijk dat het record zal worden erkend, daar 't werd gevestigd zonder de noodzakelijke rechters en tijd opnemers. Chris von Saltza ging het wa ter in met de bedoeling slechts 400 me ter te zwemmen. „Maar toen wij zagen dat zij het zo goed deed, lieten wij haar doorzwemmen." zei de coach van de Amerikaanse zwemploeg, George Haines. Naar wij vernemen zullen de Haarlemmer Wim de Jong en de IJmuidenaar Baris Dukel Nederland vertegenwoordigen op het toer nooi om het wereldkampioenschap dammen, dat in oktober in Nederland zal aanvangen en waaraan zeker de wereldkampioen Koe- permann zal deelnemen. De heer De Jong is kampioen van Nederland 1960, de heer Dukel werd in 1959 nationaal kampioen. De 29-jarige Argentijnse televisiehandelaar Alfredo Camarero is als tweede van dit jaar erin geslaagd het Nauw van Calais zwem mend over te steken. Camarero startte bij kaap Griz Nez en ging 12 uur en 22 min. later bij St. Margarets Bay aan land. Basketbal Na de vijfde dag van het pre-Olympisch basketbaltoernooi in Bologna zijn zeven van de acht landen, die uitkomen in de finale poule van het voortoernooi, bekend. Het zijn in poule A: België en Canada; in poule B: Tsjechoslowakije en Spanje; in poule C. Hon garije en in poule D: Polen en Israel. In poule C moet de ontmoeting Joegoslavië—Oosten rijk beslissen wie het achttal completeert. Wielrennen De Belgische wielrenners Alfred de Bruyne en Willy Vannitsen kwamen dins dagmiddag in het Bois de Boulogne bij Parijs met hun Mercedes in botsing met een andere wagen, waarvan de bestuur der ernstig werd gewond. De beide Belgen werden eveneens naar een ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat de Bruyne zijn armen op verscheide ne plaatsen had gebroken en verwondin gen aan beide benen had opgelopen. Van nitsen kon na verbonden te zijn het zieken huis weer verlaten. Atletiek Tijdens Russische pre-Olympische wed strijden in Moskou bleef Ludmilla Schew- tzowa met een tijd van 2 min 4.5 sec slechts 0.2 seconde boven haar nog niet erkende wereldrecord. Op de 5000 meter kwamen Bolotnikow, Besjatschikow en, Shukow tot tijden die rond de 13 min 52 sec. lagen. Kreer bereikte bij het hinkstap- springen een afstand van 16.38 meter en Rudenko slingerde de kogel 67.86 meter. De laatste dagen wordt in het Olym pisch stadion in Rome een serie repetities gehouden van de plechtige openingscere monie van de Spelen. De omvang en de grootsheid van deze opening, waarbij on der meer de Italiaanse president Giovanni Gronchi aanwezig zal zijn, maken name lijk een uiterst zoi-gvuldige voorbereiding noodzakelijk. De mise-en-scene is van minuut tot mi nuut geregeld, zoals dat het geval is met de scènes van een film. De daarmee be laste afdeling van het organisatiecomité van de Spelen heeft tot voor de kleinste details voorzieningen getroffen, hoewel men om voor de hand liggende redenen slechts over een beperkt aantal „figuran ten" kan beschikken. De ceremonie begint met de uitvoering van de Olympische hymne door vier mi litaire muziekkorpsen en het beroemde De Roosevelt Raceway, waarop zaterdagavond Wil lem Geersen en zijn paard Hairos II een poging zullen ondernemen het wereld kampioenschap op hun naam te brengen, is één van de mooiste banen in de wereld. De baan is ontstaan door een idee van een aan tal vooruitstrevende man nen, die meenden dat door het organiseren van avond- koersen in een grootse en luxueuse accommodatie de drafsport uit een impasse kon worden gehaald en het hoofd zou kunnen bieden aan de enorme concurren tie van de rensport. Pas in 1940 werd met de aanleg van de 804 m lange baan en de daarbij behorende ac commodatie begonnen, maar eenmaal gestart, overtrof fen de uitkomsten de toch al hoog gestelde verwach tingen volkomen. Om de steeds toenemende stroom van bezoekers te kunnen blijven ontvangen, waren binnen enkele jaren reeds uitbreidingen nodig, doch aan deze lapmiddelen werd in 1956 een einde gemaakt door een enorme verbou wing, die niet minder dan 18 miljoen dollar heeft ge kost. Het resultaat was ver bluffend. Er kwam een in vele etages gebouwde tri bune, een restaurant met 1250 plaatsen, een café, snackbars, verpozingsruim ten, kortom één der mo dernste installaties was verrezen om tussen de 50 en 60.000 toeschouwers te kunnen bevatten. Niets, maar dan ook niets is na gelaten het publiek alle comfort'te bieden dat maar mogelijk was. Op 3 augus tus 1957 werd de baan her opend en reeds 14 dagen la ter passeerden op één avond ruim 50.000 betalende be zoekers de loketten. De lichtinstallaties op de Roosevelt Raceway zijn ge lijk aan een dorp met 1000 inwoners, de leidingen heb ben een lengte van 500 km en voeren naar 13.000 lam pen. De draversbaan wordt door 1632 schijnwerpers be schenen, maar bovendien zorgen nog eens 192 lampen op het dak van de tribune voor een compleet daglicht in de laatste rechte lijn. Behalve de fotofinishappa- ratuur beschikt de baan over een aantal filmcame ra's, die vanuit vaste pun ten het gehele verloop van iedere course vastleggen. Binnen enkele minuten kan deze film voor de wedstrijd leiding worden vertoond en is daarbij voor klachten over hinderlijk rijden en allerlei andere incidenten tijdens de draverij een prachtig hulpmiddel, dat al onschatbare diensten heeft bewezen. De beide Newyorkse dra- versbanen de Yonkers- en de Roosevelt Raceway geven ieder jaarlijks 104 avondmeetings, waarop 8 tot 9 nummers worden ver reden. In 1958 en 1959 be droeg het gemiddelde aan tal bezoekers per avond rond de 25.000, zodat jaar lijks meer dan 5 miljoen mensen deze banen bezoe ken, waarvoor men dan o.a. ook beschikt over parkeer terreinen voor 15.000 auto's. In verband met de gerin ge lengte van de banen (804 meter) is het aantal star tende paarden in ieder nummer beperkt tot 8, die volgens hun gewonnen be dragen en records in be paalde klassen worden in gedeeld. Door dit systeem zijn de onderlinge krachts verschillen zo gering, dat niet minder dan 60 °/o van de races met minder dan een halve lengte verschil wordt gewonnen, een per centage dat door geen land ter wereld wordt behaald. In deze enorme ontwikke ling van de drafsport in Amerika valt echter te be treuren, dat de zuivere dra ver hoe langer hoe meer op de achtergrond wordt ge drongen en zich nu reeds overvleugeld ziet door de pacers of telgangers, welis waar ook paarden van het draversras, doch die hun benen niet diagonaalsgewijs verplaatsen, maar evenwij dig. De oorzaak hiervan schuilt in het feit, dat de pacers nimmer fouten ma ken en zelden of nooit uit geschakeld worden, waar door de uitslagen zeer re gelmatig zijn. De voorkeur van het spelend publiek gaat naar deze courses en daar dit op de Amerikaan se banen in alle opzichten koning is, bestaan de pro gramma's reeds voor 80% uit telgangers. Dit heeft er reeds toe geleid dat de Amerikaanse draver op de wereldmarkt veel terrein heeft verspeeld en een ern stig symptoom van deze te ruggang was vorig jaar reeds de overwinning van de Franse hengst Jamin in hetzelfde kampioenschap, de eerste overwinning van een in het buitenland ge fokt paard in Amerika. De kansen voor Geersen en zijn crack Hairos II liggen dan ook niet ongunstig, vooral als hij een gunstige positie aan de start zal loten. Een historische bijzonder heid is, dat op hetzelfde terrein waar de Roosevelt Raceway is gelegen in het begin van de 17de eeuw de Friese en Hollandse hard dravers reeds hun wedstrij den liepen en daarmee waarschijnlijk de basis heb ben gelegd voor de later zo gigantische Amerikaanse draverfokkerij en sport, die thans, dank zij het inslaan van andere wegen, grootser en bloeiender is dan ooit in de geschiedenis het geval is geweest. Bij de loting heeft Hairos II, de Europese kampioen van 1960, de vierde baan geloot. Het Amerikaanse paard Silver Song, Ameri kaans kampioen, heeft de eerste baan, die langs de railing, getrokken. In de tweede start het Nieuwzee- landce paard Durban Chief, in de derde Tie Silk (Cana da) en in de vijfde het Oos tenrijkse paard Iton. In de ban en zes tot en met acht gaan de Italiaanse paarden Tornese, Icare en Creval- :ore van start. Dit is Giancarlo Peris, een negentien jarige student, die de Olympische fak kel op de openingsdag van de Spelen het grote stadion van Rome zal binnendragen. koor van Sint Cecilia. Vervolgens zullen 6200 duiven wórden opgelaten, waarna een drievoudig salvo van kanonschoten zal weerklinken. Daarop volgt het défilé van de leiders en de atleten, dat 53 minuten zal duren. Het organisatiecomité heeft in verband met hun grote aantal (meer dan 8000) er van moeten afzien om alle officials en at leten uit de 86 ingeschreven landen aan het défilé te laten deelnemen. Slechts de helft van dit aantal komt hiervoor in aan merking, waarbij elke chef de mission een keuze uit de leden van zijn ploeg kan ma ken. Na afloop van het défilé zal de Italiaan se president de Spelen officieel voor ge opend verklaren, terwijl de Olympische vlag in het stadion aan de hoogste mast gehesen zal worden. Enkele ogenblikken later zal de laatste fakkeldrager, de jonge Gian Carlo Peris, het stadion binnenko men en het Olympische vuur ontsteken, waarna de bekende Italiaanse discuswer per Adolfo Consolini namens alle deelne mers de Olympische eed zal afleggen. Volgens het nieuwe protocol zal, zodra de Olympische vlag is gehesen, de burge meester van Melbourne, de stad waar in 1956 de Spelen werden gehouden, een Olympische vlag van geborduurd satijn, in 1920 door het Belgisch Olympisch Co mité geschonken aan het Internationaal Olympisch Comité, overhandigen aan de burgemeester van Rome. Wanneer de Spe len beëindigd zijn zal de satijnen vlag in een van de zalen van het Kapitool be waard worden tot 1964 en vervolgens wor den overhandigd aan de burgemeester van Tokio, waar de Spelen in dat jaar gehou den worden. HITTE Gisteren is de jongste deelnemer aan de Olympische Spelen in Rome gearriveerd en prompt door de hitte bevangen. Het is de 13-jarige Roger Mircea, stuurman van de Roemeense twee en vier met stuurman. De jongen viel flauw kort nadat hij en an dere leden van zijn ploeg in het Olympi sche dorp waren gearriveerd. De tempera tuur in de aankomsthal waar de nieuw aangekomenen enkele minuten moesten wachten, bedroeg bijna 40 graden Celsius. ZAKKENROLLERS Twee zakkenrollers, die bekenden uit Si cilië te zijn gekomen speciaal met het doel in Rome zakken te rollen, zijn in de gevangenis terecht gekomen, negen dagen voor de Olympische Spelen een aanvang nemen. Guiseppe Andronico (19 jaar) en Salvatore Messina (21 jaar) werden op he terdaad betrapt toen zij een Italiaan in een tram van zijn portefeuille wilden be roven. STERK De Amerikaanse gewichtheffers die druk bezig zijn zich voor te bereiden op de grote ontmoeting met collega's uit Rusland, heb ben een probleem: de stalen staven waar aan zij de gewichtschijven moeten beves tigen, buigen door. De Amerikanen ontwikkelen zulk een kracht dat het staal van de stangen door buigt onder het gewicht van de schijven waarmee zij trainen. „Slechte stangen", zei hun coach, Bob Hofmann. „Het allerbeste staal voor deze stangen komt uit Zweden. In Amerika gebruiken wij natuurlijk Ame rikaans staal, dat ook heel best is, maar wat de Italianen ons ter beschikking heb ben gesteld is veel te slap. Mijn jongens buigen die stangetjes gewoon dubbel". Het Joegoslavische Olympische team zal, zo wordt uit Belgrado gemeld, uit 126 deel nemers bestaan, die in 13 takken van sport uitkomen. Joegoslavië wordt verder door 26 officials vertegenwoordigd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11