PILOOT POWERS BEKENT SCHULD Indonesië zegt de diplomatieke betrekkingen met ons land op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT M 0 R RIS "êefore ipu êuif! Vijftienhonderd mensen wonen spionageproces te Moskou bij HET WEER Ontvoerde Australische jongen werd vermoord teruggevonden Sukarnoandere middelen in strijd om West-Irian Valse dollars in Amsterdam Duits meisje in de Noordzee verdronken VOLENDAM ZONDER VOLENDAMMERS Het woord is aan Zuidoostelijke wind Aan het strand K.L.M.-Viscount schoot van landingsbaan het gras in In de krant van heden: 75e JAARGANG No 33 r'~ WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 186 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- li I I I I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 13295 (6 lijnen). I ff I I ip+tr I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Cr. Heilig,and 10. Tel. «J Bi!- fj. Q Q I Gill O ÏJ Q Q U I Q G kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 5775o t n y_ HaarJems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ur ADun i ii nnnj\jj£jmounii o w u ja n in i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De K.L.M.-Viscount „Jan Olieslagers", die gisteren met 57 passagiers van Londen op Schiphol arriveerde, is bij het uitrollen van de landingsbaan gereden. De machine kwam een vijftigtal meters voorbij het einde van de baan in het gras tot stilstand. Geen der passagiers liep letsel op. Gezagvoerder F. H. v. Vianen had, toen hij uit Londen kwam, de keus om op baan 14-32 of op de 01-19 te lan den. Hij verkoos de 1800 meter lange baan 14-32 boven de 2550 meter lange 01-19, aangezien de eerste baan precies in zijn vliegrichting lag. Waarschijnlijk door het weigeren- van de remmen reed de Viscount aan het ein de van deze baan door, het hoge natte gras in. Precies midden tussen dit einde en de Schipholdijk kwam het vliegtuig tot stil stand. De schade bestond slechts uit een aantal lekke banden. Onderzocht zal wor den of ook het landingsgestel en de mo torgondels schade hebben orgelopen. Advertentie BARTËLJÖRÏSSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 NYLON REGENMANTELS 49.75 Stromen toeristen bezoeken in de zomermaanden Voiendam. Ze komen met zovelen, da.t de Volendammers zelf wel door de Volendamse aardbodem lijken verzwolgen. Op de foto ziet men er bij de eerste oogopslag niet een. Bij nader toezien nog minder Bernard Baruch: leder heeft het recht op een eigen mening, doch niemand heeft het recht de feiten onjuist weer te geven. dig gevonden. Geruime tijd hebben vier artsen op het strand gepoogd de levens geesten van het meisje weer op te wekken, doch zonder resultaat. MOSKOU (Reuter) In de zuilenhal van het vakbondsgebouw te Moskou is van ochtend om tien uur Moskouse tijd het proces begonnen tegen de juist vandaag 31 jaar geworden Francis Powers, de piloot van de 1 mei b(j Sverdlowsk neerge haalde Amerikaanse U-2. Powers heeft zich vanmorgen schuldig bekend aan het hem ten laste gelegde. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, latei- toenemende bewolking en voor namelijk in het zuiden van het land enige regen. Zwakke tot matige wind, krimpend naar zuidoost tot oost. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. f Volledige weerrapporten op pagina twee Morgen droog en gunstig strand weer met iets hogere middag- temperaturen. Zwakke tot mati ge zuidoostelijke wind. Tempe ratuur in de middag 20 tot 22 gr. C., zeewater 18 gr. G. Voor uitzichten: zomerse periode, maar later wat minder stabiel. In Amsterdam zijn valse 50-dollarbiljet- ten in omloop gebracht, volgens de politie door een „met een Duits accent Engels sprekend, Italiaans type". Twee winkeliers uit de Kalverstraat accepteerden zonder argwaan de biljetten. Toen zij deze bij een bank wilden inwisselen, kregen zij te horen dat ze vals zijn. De politie acht het niet onwaarschijnlijk dat meer valse bil jetten in omloop zijn gebracht. Zij houdt zelfs rekening met de mogelijkheid dat men te dften heeft met een van de lieden die af en toe in Europese landen opereren ter verspreiding van vals geld. Zij geven in een stad slechts enkele biljetten uit en verdwijnen dan weer naar een ander operatieterrein. De goed nagemaakte 50-dollarbiljetten vertonen de beeltenis van de oud USA- president Ulyssus Grant (uitgevoerd in groen en zwart). Op de achterkant staat een afbeelding van 't kapitool in Washing ton. De biljetten onderscheiden zich van de echte door een matte kleur. Overigens vertoont het valse biljet diverse afwijkin gen die voor het lekenoog zeer moeilijk waarneembaar zijn. De valsgeldgentrale in Den Haag en Interpol zijn op de hoogte gesteld van het signalement van de man, terwijlvoorts een beschrijving is gegeven van de valse biljetten. SYDNEY (Reuter) In een bosachtig gebied op vijftien kilometer ten noorden van Sydney is dinsdag het stoffelijk over schot gevonden van de achtjarige school jongen Graeme Thorne, die op 7 juli op weg naar school werd ontvoerd. Kort na zijn verdwijning had men in hetzelfde ge bied de schooltas en andere voorwerpen van de vermiste jongen gevonden. Na de verdwijning van de jongen had een man telefonisch de eis gesteld, dat de ouders, die kort tevoren 800.000 gulden hadden ge wonnen, een losprijs van 250.000 gulden zouden betalen. De vader van de jongen deed toen via de televisie een hartstochte lijk beroep op de ontvoerder(s) om Grae me vrij te laten. De grootste mensenjacht die ooit in Au stralië werd gehouden, leverde geen re sultaat op. Ook het uitloven van twee be loningen van in totaal 200.000 gulden voor inlichtingen leidde niet toe een oplossing van de zaak De politie vermoedt dat het kind kort na zijn ontvoering op 7 juli ge wurgd is. Een politie-arts die het lichaam onder zocht, vond geen kentekenen. Het lichaam was in verregaande staat van ontbinding en gewikkeld in een deken. Het was geheel gekleed en handen en voeten waren met touwen vastgebonden. De premier van de Australische staat Nieuw Zuid Wales, R. J. Heffron, heeft verklaard dat de wetgevende vergadering bij de eerstvolgende gelegenheid een voor stel zal behandelen waardoor de straf op ontvoering verzwaard kan worden. De maximale straf die thans in Nieuw Zuid Wales op ontvoering gesteld is be draagt zeven jaar gevangenisstraf, en tien jaar extra, indien poging tot afpersing is gevolgd. Graeme Thorne is door zijn ontvoer ders) vermoord. Het is de eerste maai dat een dergelijk misdi'ijf in Nieuw Zuid Wales begaan is. Premier Heffron noem de de ontvoering en de moord op de acht jarige jongen „Een van de meest afschu welijke misdrijven die ooit in deze staat zijn gepleegd." De zevenjarige Irene Link uit Essen (Duitsland) is dinsdagmiddag bij het baden in zee ter hoogte van het conferentieoord „De Baak" in Noordwijk in een kuil ge stapt en verdronken. Het kind werd spoe- Meer dan 1.500 mensen, onder wie 140 buitenlandse correspondenten uit bijna dertig landen, hadden zich vanochtend in de zuilenhal verzameld. In een soort loge zaten Powers' echtgenote, ouders en schoonmoeder met hun advocaten. Het ge sprokene werd gelijktijdig van het Rus sisch vertaald in het Engels Frans, Duits en Spaans. Powers, die met kalme stem antwoordde op de eerste vragen die be trekking hadden op zijn naam, geboorte plaats en -datum en beroep, zag er ver zorgd uit en maakte een beheerste indruk. De president van de rechtbank heeft eerst Powers meegedeeld welke rechten hij tijdens de zitting heeft. Hij mag En gels spreken, zich laten bijstaan door een advocaat, deelnemen aan de plei dooien, vragen stellen aan getuigen en verzoeken om deskundig advies. Ook mag hij nieuw bewijsmateriaal aanvoeren en verzoeken om toevoeging van nieuw ma teriaal in de stukken. Vijfentwintig minuten na het begin van de zitting werd begonnen met het voorle zen van de dagvaarding en ten lasteleg- ging. Vier getuigen, die zeggen te hebben gezien dat een raket Powers' U-2-vliegtuig trof en de Amerikaanse piloot hebben ge vat, zullen worden gehoord. Het zijn de chauffeurs Wladimir Soeri? en Leonid Tsjoezjakin, de arbeider Anatoli Tsjere- nisin en de invalide Pjotr Asabinawar. Verder verschijnen er zeven getuigen-des- undigen. Powers heeft in antwoord op vragen van de president gezegd geen bezwaar te heb ben tegen de samenstelling van de recht bank en tegen de openbare aanklager en de deskundigen en dat hij de advocaat Grinjen als raadsman accepteert. Nadat de secretaris var de rechtbank, majoor Afanasjev, de tenlastelegging had voorgelezen, vroeg de president, luitenant- generaal Borisoglebski: „Beklaagde Powers, begrijpt u de be woordingen van de tenlastelegging tegen u?" Powers: „Ja, ik heb alles begrepen.' Rechter: „Beklaagde Powers, bekent i zich schuldig?" Powers: „Ja, ik beken mij schuldig twaalf pagina's De voorlezing van de aanklacht vergd ongeveer een uur. Powers volgde de tek? in het Russisch en in het Engels. Een wes telijk diplomaat die de openingszitting bij woonde, zei dat tot dusver alles „angstval lig correct" gegaan was. Na een onder breking van twintig minuten begon de ol ficier van Justitie, Roman Roedenko me de ondervraging van Powers. Hij wild' bijzonderheden weten over de vlucht vai diens U-2 op 1 mei en of het toestel d' nationale herkenningstekenen had ge voerd. Powers antwoordde dat hij op dracht had gekregen om over Rusland t( vliegen van de commandant van zijn on derdeel in Adana, Turkije, een kolonel Shelton. De opdracht had hem bereikt in Pesjawar, Pakistan, waar hi' vier of vijl dagen daarvoor was aangekomen. De juiste datum kon hij zich niet meer her inneren. (Vervolg op pagina 4) De U-2-piloot Powers in de ver- i dachtenbank, met naast hem een Russische militair. Geheel links, zittend, de verdediger. DEN HAAG. - Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft woensdagochtend meegedeeld, dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Subandrio aan de Nederlandse tijdelijke zaakgelastigde te Djakarta, dr. J. Vixseboxse, mededeling heeft gedaan van de verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen met ingang van heden. DJAKARTA, (Reuter en AFP). - President Sukarno verklaarde woensdag in een rede ter gelegenheid van de Indonesische onafhankelijk heidsdag, reeds dat Indonesië de diplomatieke betrekkingen met Nederland zou verbreken. In Djakarta hadden al' geruchten de ronde gedaan, dat de president een verbreking van de betrekkingen met Nederland zou aan kondigen, maar in de van tevoren verstrekte tekst van de rede van twee- eneenhalf uur was over deze kwestie niets gezegd. De mededeling van het staatshoofd werd door duizenden toehoorders op het terrein van het vrijheidspaleis met gejuich begroet. In zijn rede heeft president Soekarno over de verbreking der diplomatieke betrekkingen met Nederland nog gezegd, dat Indonesië thans in de kwestie West-Guinea „andere middelen te baat zal nemen dan onderhandelingen of verzoeken". Deze verbreking aldus Sukarno ver der zal „een 'versterking van de natio nale eenheid" tengevolge hebben en een confrontatie zijn tussen het Indonesische volk en het Nederlandse kolonialisme en imperialisme. Hij bracht in herinnering, dat in het verleden de politiek van „vriendschappelijke overreding" ten aan zien van Nederland op een mislukking is uitgelopen, evenals de jarenlang voortge zette pogingen om de openbare mening in de wereld te overtuigen van de rechtvaar digheid van de Indonesische zaak. „Thans zullen wij niet meer moeten vragen, dat ons recht zal worden gedaan, maar er voor moeten vechten." Surkarno deelde voorts mede, dat de nieuwe koers in de Indonesische politiek ten aanzien van West-Guinea de vorige maand is goedge keurd door de opperste Indonesische ad viesraad. Aan het slot van dit deel van zijn toe spraak wekte Surkarno de menigte op, te werken voor de bevrijding van West- Nieuw-Guinea en voor het verdrijven van het imperialisme van de Indonesische bo dem. Masjumi en P.S.I. ontbonden Zolang de Nederlanders op Nieuw-Gui- nea bleven, zouden er opstandige acties in Indonesië blijven bestaan, zei Sukarno. Het grondgebied onder gezag van de op standelingen was het afgelopen jaar ech ter aanzienlijk kleiner geworden en er wa ren 11.000 opstandelingen gedood. Het staatshoofd deelde mee voornemens te zijn, agrarische hervormingen tot stand te brengen, hetgeen zou neerkomen op af schaffing van alle buitenlandse rechten en „koloniale" concessies en uitbreiding van het grondbezit voor de inheemse bevol king. Alle grondbezit zou worden gecon troleerd, omdat „het land voor hen is die de grond bewerken en niet voor degenen, die gemakkelijk zitten en dik worden door het zweet van het volk te exploiteren." Sukarno maakte voorts bekend, dat van daag bij decreet de mohammedaanse par tij Masjumi en de socialistische partij ont bonden zijn. Deze maatregel was geno men omdat het bestaan van deze twee par tijen de veiligheid van de staat in gevaar bracht. De leiders van de twee partijen, respectievelijk Mohammed Natsir en dr. Sumitro, zijn er door de regering van be schuldigd, dat zij sinds 1958 de opstand op Sumatra hebben ondersteund. Volgens zekere waarnemers zal de ver dwijning van de twee partijen zeker de communistische partij versterken, zoals deze beweging al eerder heeft geprofiteerd van andere organisaties. In zijn rede, die per radio werd uitge zonden, pleitte Sukarno ook voor verdwij ning van de „liberale democratie" in In donesië, een versterking van de x-evolu- tionaire geest, een samengaan van com munisten, mohammedanen en nationalis ten en een politiek van kracht tegenover de Nederlanders in Westelijk-Nieuw- Guinea. Sukarno dreigde met confiskering van alle Nederlandse .kapitaal dat nog in In donesië is „indien de Nederlanders zo stug blijven met betrekking tot de kwestie- West-Irian". Sukarno doelde vermoedelijk op de gedeeltelijk in Nederlandse handen zijnde Shell oliemaatschappij in Indone sië. De Nederlandse regering zal een be vriende mogendheid verzoeken de behar tiging van de Nederlandse belangen in In donesië op zich te nemen. Welke mogend heid dit is, zal pas bekend worden ge maakt, wanneer de regering van dat land zich hiertoe bereid heeft verklaard. De Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging in Indonesië, die nu dus wordt opgeheven, is veertig man sterk. Aan het hoofd van deze missie staat mr. J. Vixse boxse, die nog geen twee weken geleden de functie van tijdelijk zaakgelastigde op zich nam. Hij wordt bijgestaan door drie ambtenaren met diplomatieke status en tien administratieve ambtenaren in vaste dienst. Voorts zijn aan de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta verbon den enige op arbeidsovereenkomst uitge zonden krachten en een aantal lokale (overwegend Nederlandse) hulpkrachten, tezamen 26 personen. In geheel Indonesië zijn nog slechts on geveer vierduizend Nederlanders wei'k- zaam. Het voornaamste werk van onze di plomatieke vertegenwoordiging bestond de laatste jaren uit het behandelen van de verzoeken orn visa en reisgelegenheid van de spijtoptanten (ex-Nederlanders, die des tijds voor het Indonesische staatsburger schap hebben geopteerd). Er zouden thans nog ongeveer veei'tienduizend van deze „warga-negara's" in Indonesië zijn. „De Nederlandse regering acht de Indo nesische stap even teleurstellend als zin loos. Zij ziet niet in welk belang hier mede kan worden gediend. De verbete ring van de betrekking tussen beide lan den, waartoe Nederland steeds de deur heeft opengehouden, is hierdoor van de kant van Indonesië welhaast onmogelijk gemaakt", aldus een officiële mededeling van hot ministerie van Buitenlandse Zaken. pag. Weerrapporten 1, 2 Het proces Powers1, 4 Uit het binnenland2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Veiligheidsraad, over Kongo 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kampeerders houden de moed erin 5 Agenda van Haarlem en IJ mond 5 Uit stad en omgeving5 Feuilleton7 Horen en Zien 7 Kunst 7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1