Kiel gelegd voor grootste supertanker van Europa Drie mensen in busje bij botsing op slag gedood Vorming Papoea-bestuurs- kader in volle gang u Kleine man in een complot van autodieven maakte fatale fout en bondig Regenkansen in het zuiden Schip van 260 meter lengte dat 105 ton olie kan vervoeren II II II Inboorlingen besturen zelfstandig reeds 28 districten 2 JOB VAN 50 MILJOEN VOOR VEROLME in weinig woorden II ti II II II P. G. van de Vliet lid van de Eerste Kamer Metereologen uit dertig landen bijeen ZEVEN DODEN IN HET VERKEER Generaal Schuurman overleden Meubilair van broer verduisterd Faillissementen Landbouworganisaties vergaderden in Brussel Twee Nederlandse dravers naar Duitsland Godenschemeringin Nieuw-Guinea Ambassadeur in Ghana E. F. M. van Hall genoemd Prinsenbeekse overweg wordt beveiligd Stroper in duikerpak Slachtoffers van nazi kampen herbegraven 'N BELANGRIJK LUSJE WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 Het was een kiellegging, gistermiddag op zyn werf op Rozenburg, die past by scheepsbouwer Verolme. Want op het mo ment dat vier machtige kranen de eerste 85 ton wegende sectie in het 110.000 tons dok neerzette, voor wat de grootste tanker moet worden die ooit in Europa is ge bouwd, stond nog niet vast hoe groot de Esso-tanker eigenlyk wel worden zal. Op papier staat 78.000 ton d.w., maar een dezer dagen is uit Amerika een telefoontje te verwachten, dat de tonnenmaat 84.000 ton moet worden. En op Verolme's werf kan dat allemaal: het dok is groot genoeg. Het is een kwestie van een sectie meer bouwen. Eind volgend jaar moet dit schip, een van een serie van drie, klaar zijn. Het zal rond vyftig miljoen kosten. Per reis zal het 105 miljoen liter ruwe olie kunnen ver voeren. De geschiedenis van deze bouw begon al in 1956, toen Verolme op Rozenburg helmaal nog geen werf had om deze super tankers te bouwen. Op een reis met de Nieuw Amsterdam naar New York ont moette hij een van de directeuren van de Esso-Nederland en uit dit eerste contact groeide een opdracht voor de bouw van vier schepen van 47.000 ton, een voor Ne derlandse rekening, drie voor Amerikaanse. Zonder nog een werf en personeel ervoor te hebben tekende Verolme het contract. Intussen wijzigden zich de opvattingen in de tankvaart. De opdracht van vier werd vervangen door een van drie tankers van Advertentie Alles over limpax Het doel van Tampax is om meer gemak en vrijheid te ge ven gedurende de dagen dat vro uwen sanitaire bescherming nodig hebben. Tampax werd door een dokter ontworpen volgens het princi pe van inwendige absorptie, sinds lang aan medici bekend. Tampax is vervaardigd van zuivere absorberende watten en is gemakkelijk in te brengen door middel van een gepaten teerde „wegwerphuls". Men be hoeft de Tampax derhalve niet met de handen aan te raken. Tampax is veel kleiner dan uitwendig verband. Het is on zichtbaar en vereist geen gor- deltje, spelden of andere be- mm vestiging. Met Tampax behoeft u niet bang te zijn voor plooien of oneffenheden, welke anders kunnen worden gezien in glad- af kledendepakjes of japonnen. Tampax kan niet gevoeld worden als u het draagt. U kunt gerust een bad nemen of gaan zwemmen zonder het te ver- BB wij deren. Tampax is verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en spe ciaalzaken in twee absorptie- graden., Regular f. 1,50, Super f. 1,75 per doos, met Neder- mm Iandse gebruiksaanwijzing. mm Sfarar mij onder blanco omslag een proefverpakking van Tampax. Ik sluit bierbij in 50 ets aan postzegels. Naam Straat A-ub. in een ala brief gefrankeerde envelop zenden aan Tampax (Nederland) N.V, Groenburgwal 54, Amsterdam eerst 74.000 ton, thans 78.000 ton, waarvan twee voor New Jersey en een voor Den Haag. De bouw van de eerste reus is dus begonnen. Als een miljoenennota Het wordt een supertanker met de on voorstelbare afmetingen van 260 meter lang (een flinke straatlengte), 34 meter breed (een kustvaarder kan in de lengte dwars op dek staan) en 19 meter hol (met de schoorsteen mee de hoogte van een flat gebouw). De tanker krijgt pompen met een capaciteit van ruim 8000 kubieke meter per uur, die de lading binnen twaalf uur kunnen laden en lossen. De stoomketels (elf meter hoog) produceren een energie waarmee in een uur tijd een half miljoen liter water aan de kook kunnen worden gebracht. De machinekamer wordt een 30 meter hoog en de machinisten krijgen daarom een eigen dienstlift. Trouwens, voor de gehele bemanning wordt een mo dern zwembad ingebouwd. Nog wat ver gelijkende getallen? Aan dek kunnen rond 700 personenauto's worden geparkeerd. Als alle staal dat er aan wordt verwerkt uit- gewalst werd, zou men er een fietspad van Amsterdam naar Brussel mee kunnen aan leggen, of er 25.000 personenauto's van kunnen maken, inclusief de motor. De schroefas krijgt een dikte van 78 centi meter en weegt ruim 30 ton. Het roer weegt ook 30 ton. Schroef en roer zouden schuil kunnen gaan achter een flink huis. Secties worden voorgemonteerd In het droge bouwdok wordt het schip uit honderd secties van tussen 80 en 140 ton en 250 secties van tussen 20 en 80 ton opgebouwd secties die in de lood sen al in elkaar zijn gezet. De nieuwe Esso-tanker, die nog geen naam heeft, zal dus per reis 105 miljoen liter olie kunnen vervoeren. Hoeveel dat is blijkt uit deze vergelijkende cijfers: de Esso-raffinaderij in het Botlekgebied bij Rotterdam kan er een hoeveelheid brandstof uithalen die voldoende is om tien dagen in eigen be hoefte te voorzien, maar daarbij nog een hoeveelheid gas voor het vullen van 140.000 flessen, een hoeveelheid benzine waarmee 800 auto's vijf maal de aarde rond kunnen rijden, een hoeveelheid straalvliegtuig brandstof waarmee een D.C.-8 niet minder dan 25 retourvluchten AmsterdamNew York kan maken, een hoeveelheid olie- destillaten waarmee 10.000 woningen een winter kunnen worden verwarmd en ten slotte een hoeveelheid zware brandstof waarmee de drie thans in de vaart zijnde Esso-tankers, de Esso-Nederland, Esso- Rotterdam en Esso-Amsterdam, vier maal op en neer naar de Perzische Golf kunnen varen. Mr. H. van Riel (V.V.D.) te 's-Graven- hage, die was gekozen tot lid van de Eerste Kamer in groep IV (provincie Zuid-Hol land, heeft deze benoeming niet aanvaard, daar hij reeds voor de groep III (Noord holland en Friesland) zitting heeft in de Eerste Kamer. De voorzitter van het Cen traal Stembureau heeft thans de heer P. G. van de Vliet (V.V.D.) te Hilversum be noemd verklaard. Vertegenwoordigers van dertig zeevarende landen nemen in Utrecht deel aan een confe rentie, belegd door de maritieme commissie rentie, belegd door de Wereld Metereologische Organisatie (W.M.O.). Ir. C. J. Warners, hoofddirecteur van het KNMI in De Bilt, treedt op als vertegenwoordiger van de Ne derlandse regering. Op het congres, dat tot 1 september duurt, zal men verschillende problemen behandelen op maritiem metereologisch gebied. Tevens wil men trachten, tot een nauwere samen werking in internationaal verband te komen. Drie mensen zijn gisteravond om het leven gekomen en een werd ernstig ge wond bij een verkeersongeluk op de weg van Valkenswaard naar Eindhoven. Een personenbusje wilde een fille auto's in halen. De bestuurder merkte telaat een bestelwagen die van de andere kant kwam. Hij reed met grote snelheid op de bestelwagen in. De drie inzittenden van de bestelwagen waren vrijwel op slag dood. De bestuurder van het busje, die alleen in de wagen zat, werd ernstig ge wond. De drie inzittenden van de bestel auto waren de elctricien A. Gerrits uit Valkenswaard, die de wagen bestuurde, de monteur F. Jacobs en de monteur J. Reinders. De eerste twee waren gehuwd en hadden respectievelijk twee en vier kinderen. Gisteravond is op een particuliere over weg in de lijn Amersfoort-Zwolle onder de buurtschap Hooglanderveen bij Nijkerk een auto door twee treinen aangereden, eerst door een goederentrein uit de rich ting Nijkerk en even later door een trein uit de richting Amersfoort. De bestuur der van de auto. De groentehandelaar E. Bouw, kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde om kwart over tien. De auto, een lichte vrachtwagen, werd door de goederentrein op de andere baan geslingerd. Even later botste de sneL trein uit Amersfoort op de wrakstukken en sleurde deze ongeveer 800 meter mee. De trein werd zo zwaar beschadigd dat er niet meer mee gereden kon worden. Het stoffelijk overschot van de 51-jarige heer Bouw werd pas om twaalf uur 's nachts r* ge-vinden. Aan de gevolgen van een verkeersonge val is in Den Haag overleden luitenant- generaal b.d. W. J. C. Schuurman. Hij was 89 jaar. De heer Schuurman werd op 1 decem ber 1870 in Petten geboren. Hij trad op 1 december 1889 als kanonnier-volontair in militaire dienst. In 1892 werd hij benoemd tot tweede luitenant bij het vierde regi ment vestingartillerie en in 1899 volgde zijn bevordering tot eerste luitenant. In 1905 werd hij gedetacheerd bij de Hogere Krijgsschool en nadat hij in 1911 tot ka pitein was bevorderd, werd hij in 1917 le raar aan deze krijgsschool. In 1920 werd hij bevorderd tot majoor bij het derde re giment vestingartillerie. In 1924 volgde zijn benoeming tot luitenant-kolonel en in 1926 tot kolonel. Twee jaar later werd hij bevorderd tot generaal-majoor en belast met het commando over de tweede divisie. Het jaar daarop werd hij inspecteur van de artillerie en in 1931 volgde zijn eervol ontslag, direct na zijn benoeming tot lui tenant-generaal. Tegen een 29-jarige gedetineerde zee man uit de hoofdstad, die bekende dat hij nagenoeg het gehele meubilair van zijn broer tijdens diens vakantie had verduis terd, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam twaalf maanden gevangenisstraf geëist. Op verzoek van de broer was hij in mei als huisbewaarder opgetreden. Het meubilair had hij ver kocht wegens een belediging die zijn broer hem zou hebben aangedaan. De opbrengst had hij omgezet in sterkedrank. Het meu bilair had een waarde van ƒ2000,- De politie heeft alleen een aantal per soonlijke souveniers, die de verdachte ook had verduisterd en voor 35 aan een café houder had verkocht, kunnen achterhalen. De zeeman was al acht keren wegens diefstal en verduistering veroordeeld. Op 26 augustus doet de rechtbank uitspraak. De reizigers uit de sneltrein hebben tot ongeveer elf uur moetep wachten, voor dat zij over verkeerd spoor via Nijkerk naar Zwolle konden worden gebracht. Gister gebeurde bij Scharnegoutum (Fr) op de rijksweg Leeuwarden-Sneek een ver keersongeval, dat aan de 75-jarige weduw naar R. Spijksma uit Scharnegoutum het leven heeft gekost. Hij werd aangereden door een personenauto bestuurd door een inwoner van Castricum. De heer Spijksma was vrijwel op slag dood. Op de Westkruiskade te Rotterdam is gisteravond de 18-jarige Lea Impelman, toen zij uit een bioscoop kwam, veronge lukt. Even nadat zij op haar fiets was gesprongen kwam zij in botsing met een bromfietser, als gevolg waarvan zij tegen de aanhangwagen van een vrachtauto reed. Het meisje werd ernstig gewond en is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. Bij Vlissingen is de 72-jarige bromfietser P. L. uit Middelburg om het leven ge komen door een aanrijding. Een bestel auto, bestuurd door iemand uit Wolvaarts- dijk, sloeg rechtsaf zonder op het ver keer op het naast de rijweg gelegen rijwiel pad te letten. De bromfietser kwam in bot sing met de bestelauto. Hij was vrijwel on middellijk dood. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens het vex-bindend worden van de enige uitdelingslijst is op 6 augustus ge ëindigd het faillissement van J. Th. Kok, chauffeur, Rollandstraat 88, Haarlem, uit gesproken bij vonnis van 20 oktober 1959. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart en curator mr. H. Luijken. Wat bij een gegeven paard niet mag, maar op de jaarlijkse ponymarkt in Bemmel bij Nijmegen wel moet Landbouworganisaties uit negentien landen van Europa verenigd in de CEA (Confederation Europeenne de 1'Agricul ture) houden van 22 tot 27 augustus te Brussel hun Jjyaalfde algemene vergade ring. De circa'600 deelnemers zullen in een zestal commissies van gedachten wisselen over een aantal actuele problemen op land bouwgebied, zoals de samenwerking tussen de „zes" en de „zeven", de coöperatie, de plattelandssociologie, de bosbouw en de afzet van groenten en fruit. Twee driejarige Nederlandse dravers, IJsselmonde en Yrma Dunst, met als pi keurs P. M. Smit en D. S. Bolwijn, ne men zondag deel aan de internationale klassieke koers om de „Grosser Preis der Freien und Hanzenstadt Hamburg" op de drafbaan van Hamburg-Farmsen. De race gaat over 1900 meter (autostart) en is ge doteerd met 25.000 Mark. De twee gebroeders S. uit Rotterdam begonnen enkele jaren geleden een auto handel. Zij kochten voor de sloop auto wrakken, waarvan de nog bruikbare on derdelen werden verkocht. Zij kwamen on langs met twee jonge Duitsers in contact, die in hun vaderland auto's stalen en deze via Nederland verkochten naar België. Zij hadden daarbij echter een tussenhan delaar nodig en hun oog viel op het niet bepaald florerende Rotterdamse sloopbe- drijfje. De Duitsers en de beide Rotterdammers wisten een paar geldschieters te vinden, die de aanvankelijke bedrijfsonkosten voor hun rekening namen. Het ging aanvanke lijk heel vlot. De Duitsers stalen de auto's in hun eigen land, Willem S. bracht de wagens over de grens, waarbij hij ge bruik maakte van zijn handelaarsbewijs, de Duitse nummerplaten van de auto's werden vervangen door het nummer van de wagen van een der Duitsers, invoer rechten werden betaald, zodat niemand lont rook- Totdat op een fatale dag Petrus de plaats van zijn broer als auto-exporteur innam. Hij vervoerde een auto van Duits land naar ons land, doch hij had vergeten de nummerplaten die tevoren van de ge stolen wagen waren gesloont, tijdig te ver bergen. Zij lagen in de auto en wekten aan de grens de argwaan van de douane. Toen een onderzoek werd ingesteld kwam alles uit. Een der Duitsers zag kans om naar Tanger uit te wijken, de andere werd in Duitsland gepakt. Petrus S. stond thans voor de rechtbank in Arnhem terecht. Er werd anderhalf jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. De verdediger, mr. Lievens uit Rotterdam, schetste zijn cliënt als een meeloper, een zwakkeling, die zelfs niet de sluwheid had bezeten om de verrader lijke nummerborden ergens in de grond te verstoppen. Hij is na een vroegere voor waardelijke veroordeling 27 jaar lang niet meer in contact met de strafrechter ge weest. Daarom vroeg de verdediger een voorwaardelijke straf. Over veertien da gen doet de rechtbank uitspraak. Naar het ANP verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten van de heer E. F. M. van Hall, laatstelijk handelsraad aan de ambasade te Ottawa, tot Neder lands ambassadeur in Ghana met als standplaats Accra. Thans is de heer L. Noë ambassadeur te Monrovia, tevens ge accrediteerd in Ghana. In Accra is Neder land vertegenwoordigd door een tijdelijk zaakgelastigde, de heer J. B. E. P. van Hoeve. Tevens is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr. mr. E. V. E. Tei- xeira de Mattos, laatstelijk ambassadeur in Guatemala, tot ambassadeur in Pakis tan als opvolger van dr. H. H. Dingemans. In Prinsenbeek, aan de spoorlijn Breda- Rotterdam, wordt eind augustus een niet- beveiligde overweg voorzien van een auto matische knipperlichtinstallatie. Op de weg zal tevens een geel extra voorwaarschu- wingslicht worden geplaatst. Nadat een jaar geleden in Prinsenbeek een kind onder een trein is gedood, werd besloten, in deze gemeente die vele over wegen „rijk" is drie overwegen op te heffen. De meest beruchte overweg kan echter pas gesloten worden wanneer rijks waterstaat een parallelweg heeft aange legd. Deze is kortgeleden aanbesteed. Bin nenkort zal met de werkzaamheden wor den begonnen. In november hoopt men de weg gereed te hebben. Reeds lang had de rijkspolitie te Brui- nisse het vermoeden, dat in de visrijke kreken bij Ouwerkerk een visstroper aan het werk was. Ondanks de grootst moge lijke waakzaamheid was het niet gelukt de stroper te betrappen. Thans is gebleken dat de stroper, een inwoner van Zierikzee, gebruik maakte van een duikerpak. Bij het naderen van de politie verdween hij onder water en wachtte rustig tot het gevaar geweken was. Hij had er echter geen reke ning mèe gehouden dat de politie wel eens een speurhond op hem af zou kunnen stu ren. De hond hield hem staande toen hij zijn fuiken gereedmaakte. Hij kon toen tegenover de even later arriverende politie mannen moeilijk ontkennen. De „Papoeanisering" van het bestuurs apparaat in Nederlands Nieuw-Guinea, en met name de vorming van een kader op hoger middelbaar niveau als onderdeel van de opvoeding van de Papoea voor zelfbe stuur, is in volle gang. Reeds telt de op leidingsschool voor inheemse bestuursamb tenaren Osiba te Hollandia 12 leer lingen afkomstig van een primaire middel bare school. Deze zullen straks uitsteken de kandidaten zijn om bestuursfuncties in de onderafdelingen, die thans nog door Europeanen worden bezet, te vervullen Dit zei de directeur van Binnenlandse Za ken, de heer A. Boendermaker op een pers conferentie in Hollandia. Tweejarige opleiding De opleiding op de Osiba duurt twee jaar, waarna de studenten twee jaar „naar buiten" worden gezonden voor praktijk. Zij keren dan weer voor een aanvullende cursus op de Osiba terug. Toch draait deze opleidingsschool nog niet op volle toeren. Dit zal pas over en kele jaren het geval zijn. Behalve de reeds bestaande vier primaire middelbare scho len in Nieuw-Guinea, zullen er in septem ber van dit jaar nog drie bij komen. In 1967 kunnen er, naar schatting ongeveer drie of vier academisch gevormde Papoe a's zijn. Men kan er op rekenen, dat over ongeveer tien jaar vele onderafdelingen zelfstandig door Papoea's hoofden van plaatselijk bestuur kunnen worden geleid, aldus de heer Boendermaker. Op het strandgebied van Hollandia zal volgend jaar een geheel nieuw Osiba-ge- bouw verrijzen. De opleiding zal dan wor den uitgebreid op het gebied van de poli tie, in de rangen van hoofdagent, inspec teur e.d. „Voorbeeldige assistent" De Osiba heeft altijd een belangrijke plaats ingenomen in de opleiding van Pa poea-bestuursambtenaren. Op het ogenblik zijn 90 van die school afkomstige autoch tone bestuursassistenten in actieve dienst. Acht en twintig districten worden zelfstan dig door Papoea's bestuurd, die ook de districts-rechtspraak uitoefenen. De heer Boendermaker noemde in dit verband de naam van de kandidaat-bestuursassistent Jufuway, die in het Zuid-Nieuw-Guinese plaatsje Moeting als het ware geheel af gesloten is van de buitenwereld. Zijn ver houding met missie en zending en de wij ze waarop hij zijn district bestuurt, zijn een voorbeeld voor de anderen. Met zes anderen zal de heer Jufuway de volgende maand in staat worden ge steld, zijn horizon te vergroten. Op gou- vernementskosten zullen zij gedurende en kele maanden in Nederland verblijven om daarna naar Nieuw-Guinea terug te keren. Nieuwe streekraden De onlangs door de Staten-Generaal goedgekeurde Nieuw-Guineabegroting van dit jaar is in bepaald opzicht door de ontwikkelingen in Nieuw-Guinea achter haald. Het accent is verlegd, aangezien bijvoorbeeld veel meer streekraden in het leven worden geroepen dan oorspronkelijk gedacht was. De voorbereidingen voor 7 nieuwe streekraden zijn in volle gang. Be halve de reeds bestaande streekraad Biak Noemfoor zullen dit jaar die voor Japan Waropen, Hollandia en Fak-Fak een feit zijn. Die voor Ajamaroe, Teminaboean, de Radja Ampat en Merauke volgen in 1961. Het binnenlands bestuur ondervindt ech ter moeilijkheden bij zijn voorlichtings- werk aan de bevolking, aan wie het hoe en waarom van streekraden, van verkiezin gen e.d. moet worden uitgelegd, door een groot tekort aan bestuursambtenaren, zo verklaarde de heer Boendermaker. De opleiding van administratieve amb tenaren is dit jaar stopgezet. Deze waren bedoeld om een soort overbrugging te vor men voor het districtsbestuur. Men heeft getracht het tekort aan bestuursambtena ren op te vangen door aantrekking van af gestudeerde academici uit Nederland, doch deze proef kan niet geslaagd wor den genoemd. Kiezerslijsten vorderen De heer Boendermaker deelde voorts mede, dat het ontwerp-Kiesordonnantie thans gereed is. Het is thans gan alle re sidenten en aan de leden van de raad voor volksontwikkeling voor advies toege zonden. Het al of niet gewijzigde ontwerp zal vervolgens naar Nederland worden ge zonden. De kiezerslijsten, een ander punt van intensieve voorbereidingswerkzaamhe den, zijn voor de onderafdeling Hollandia gereed. Over de hoofdstad Hollandia werd gezegd, dat daar op het ogenblik een soort volkstelling wordt gehouden, teneinde in zicht te verkrijgen in het totaal aantal Ne derlandse ingezetenen, eveneens ten be hoeve van de kiezerslijsten. De kiezerslijs ten voor geheel Nederlands Nieuw-Guinea zullen omstreeks 1 december binnen zijn. Oplichting. Het gerechtshof te Am sterdam heeft een 46-jarige Utrechtse koopman wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Hij had een goedgelovige rentenier onge veer 25.000 afhandig gemaakt. Hij leende het geld om zogenaamd grote zaken te kunnen financieren. In werkelijkheid ge bruikte hij het voor een gemakkelijk leventje. Enschede 125.000. Enschede heeft zijn honderdvijfentwintigduizendste inwoner ingeschreven. Het is Gea van Hoorn die dit getal volmaakte. De vader kreeg voor zijn dochter van burgemeester W. Thomassen een spaarbankboekje met 125. Enschede neemt thans de tiende plaats in de grote Nederlandse gemeenten in. Arnhem ver wacht dat binnenkort het inwonertal op 125.000 zal komen. Het heeft nu de tiende plaats aan Enschede moeten afstaan. Gezant. Jhr. J. Q. Bas Backer, ambte naar van de buitenlandse dienst der twee de klasse, is benoemd tot gezant in de Tsjechoslowaakse Socialistische Republiek. Naar Addis Abeba. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. J. J. M. Welsing, laatstelijk ambassaderaad bij de Nederlandse vertegenwoordiging bij de E.E.G. en Euratoom te Brussel, tot ambas sadeur in Ethiopië ter vervanging van de heer M. J. van Schreven, die een andere bestemming zal krijgen. Maastunnel. Wegens onderhoudswerk zaamheden zullen in de komende nachten buizen van de Maastunnel worden afge sloten. Daar gedurende die tijd al het ver keer dus zowel van noord naar zuid als in omgekeerde richting door de niet- afgesloten tunnelbuis geleid moet worden, moeten automobilisten met vertraging rekening houden. Het verdient volgens de politie aanbeveling van de Maasbruggen gebruik te maken. Ontsporing. In Nieuw-Amsterdam zijn gistermiddag een ledige tankwagen en een bagagewagen van een goederentrein ont spoord. De bagagewagen blokkeerde ook het hoofdspoor, zodat het baanvak Nieuw- AmsterdamCoevorden was versperd. Autobussen vervoerden de passagiers van Nieuw-Amsterdam naar Coevorden. Tussen Emmen en Nieuw-Amsterdam werd een pendeldienst onderhouden. Twee auto's verduisterd. In Den Haag is een 46-jarige verhuizer aangehouden, verdacht van verduistering van twee auto's. De verhuizer kocht vorig jaar juli een vrachtauto op een huurovereenkomst. Hij betaalde zijn termijnen op tijd, zodat de automobielhandel geen bezwaar had hem in januari van dit jaar een bestelauto op dezelfde voorwaarden mee te geven. Daarna betaalde hij echter niets meer. De auto's verkocht hij; de vrachtauto in Mook, de bestelauto in Rotterdam. Op de erebegraafplaats in Loenen op de Veluwe had dinsdagmiddag de herbegrafe nis plaats van de stoffelijke resten van een aantal Nederlanders, die in de laatste wereldoorlog het leven lieten en in massa graven in het buitenland waren begraven. Onder degenen, die werden herbegraven waren twee militairen. De herbegravenis geschiedde daarom met militaire eer. Het gold hier de stoffelijke resten van de mili tairen G. Kroon uit Apeldoorn en H. D. van der Wezen uit Rotterdam. Het trom- petters-korps van de Huzaren van Boreel uit Amersfoort speelde treurmuziek. De laatste eer werd bewezen door een vuurpe loton van het dertiende bataljon Garde- Fuseliers „Prinses Irene" uit Schalkhaar. Terwijl de stoffelijke resten ter aarde wer den besteld, speelde het trompetterkorps het Wilhelmus. De directeur van de Ne derlandse Oorlogsgravenstichting, dr P. W. den Hartogh, sprak namens de familie een dankwoord. Advertentie Kijk, als u een plastic regen jas koopt, altijd even naar het lusje. Als de naam BigBen daarop staat, weet u zeker, dat u straks goed beschermd bent tegen regen en wind. Prijzen van 6.90-7.90 - 9.75* 12.75*-15.75 en 17.50. met pluvex) - patentsluiting. DE BILT, woensdag 10 uur: Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl een lagedrukgebied boven Scan dinavië de laatste 24 uur nauwelijks van plaats veranderde, bewegen de druksyste- men op zuidelijker breedte met matige snelheid naar het oosten. Zo bereikte het gebied van hoge druk, dat gisterochtend boven Zuid-Frankrijk lag, reeds de Bal kan en naderde een lagedrukgebied op de Oceaan de Golf van Biscaye. Dit lagedruk gebied begint voor het weer in Nederland van grote betekenis te worden. Het ver oorzaakt in Frankrijk sterke barometer dalingen, waardoor in onze omgeving de wind naar richtingen tussen zuid en oost gaat krimpen. Verder is het waarschijn lijk, dat de bij het lagedrukgebied beho rende fronten morgen Noord-Frankrijk of België bereiken en in ons land de bewol king weer doen toenemen. In de loop van de dag is dan voornamelijk in het zuiden van het land weer regen mogelijk. WERKRAPPORTEN Temperaturen, buiten en binnenland heden morgen 7 uur. Neerslag) laatste M uur Donderdag 18 augustus Zon op 5.28 uur, onder 19.58 uur. Maan op 1.44 uur, onder 17.32 uur. Maanstanden 22 aug. 29 aug. 10.16 uur 20.23 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 augustus Hoog water 0.45 en 13.27 uur. Laag water 8.40 en 21.10 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder onbewolkt w 18 Ypenburg half bew. z 19 Vlissingen licht bew. zw 18 Eelde zwaar bew. zzw 19 De Bilt mist z 19 Twente licht bew. zzw 17 Eindhoven licht bew. z 20 Zd-Limburg licht bew. zzo 20 Helsinki licht bew. z 20 Stockholm zwaar bew. zw 19 Oslo zwaar bew windst. 20 Kopenhagen licht bew. wzw 20 Aberdeen half bew. wnw 17 Londen zwaar bew .windst. 20 Amsterdam mist z 19 Brussel zwaar bew. z 19 Luxemburg mist ono 17 Parijs half bew. no 21 Bordeaux onweer windst. 23 Grenoble zwaar bew. n 23 Nice zwaar bew. nw 23 Berlijn onbewolkt w 21 Frankfort half bew. windst. 21 München licht bew. windst. 19 Zürich mist windst. 22 Genève zwaar bew windst. 23 Locarno licht bew. ono 25 Wenen onbewolkt windst. 22 Innsbruck mist w 25 Belgrado onbewolkt windst. 24 Athene onbewolkt windst. 33 Rome onbewolkt windst. 31 Ajaccio onbewolkt no 29 Madrid licht bew. windst. 34 Mallorca niet ontvangen Lissabon motregen zw 26 0 0 0 0 2 2 3 0.2 0 0 0 0.3 4 0 0.4 8 4 0 1 0 0 8 0.2 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2