Studiecommissie voor bemand station op de maan opgericht Hammarskjoeld vraagt wellicht algemeen vertrouwensvotum Loemoemba dreigt Belgisch bezit te confiskeren NAAIMACHINES WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Overdrijving Hoge ruimte Von Braun voorziet kernenergie bij ruimtevaart in nabije toekomst Prof. Lovell vraagt „lift" per Sovjet-satelliet MORGEN KOMT VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN Betogingen in Nyassaland "Op de ^Praatótoel ENGEL r WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 3 HET ELFDE RUIMTEVAART-CONGRES M aankaart Ruimtevaart-academie Voor radio-telescoopje Dat men meer vliegen met honing dan met azijn vangt weten ook de werkgevers, die met zeer rooskleurige schilderingen van de arbeidsvoorwaarden, de stemming en de „gezelligheid" in hun bedrijven po gen personeel aan te trekken. De werk geversbonden hebben onlangs een circu laire aan hun leden gezonden, waarin zij hun ongerustheid over deze opgeschroef de advertentiecampagnes uitspreken en op matiging aandringen. Overdrijving is altijd uit den boze en zeker bij de aanwerving van arbeids krachten. In een bedrijf dient nu eenmaal een zekere discipline te bestaan en er moet gewerkt worden. Wanneer men het doet voorkomen alsof de sollicitant een voortdurend zalig-nietsdoen tegemoet gaat kan het niet anders of dit werkt teleur stelling in de hand. En dat kan dan een averechts resultaat hebben, omdat de in zijn verwachtingen bedrogen werknemer of werkneemster het bedrijf de rug toe keert en daarmee het verloop van het personeel nog doet toenemen. Ook moet een goed personeelsbeleid op de toekomst gericht zijn en een hoogconjunctuur duurt niet eeuwig. Onherroepelijk zullen er weer andere, minder overspannen tijden komen waarin de beloften en voorspiegelingen die nu in sommige advertenties aangetroffen worden, niet gestand gedaan kunnen wor den. Daarbij komt dan nog, dat de jeugd een geheel verkeerd beeld krijgt van wat in het bedrijfsleven als „normaal" geizen moet worden. Toch is er ook wel eer excuus voor werkgevers die zich aan het genoemde euvel schuldig maken. De na-oorlogse loonpolitiek, met haar strakke reglemen tering (die ook onder het tegenwoordige systeem nog weinig verminderd is) maakt het de werkgevers onmogelijk een hoger salaris dan officieel in de c.a.o.s is vast gelegd, te betalen, althans daarmee te adverteren. Daar men toch op de een of andere wijze in het tekort aan personeel zal willen voorzien, blijft er niets anders over dan zijn heil te zoeken in de zoge naamde secundaire arbeidsvoorwaarden in ruime zin van het woord. Het bloed kruipt waar het niet kan gaan en de economische wetten blijven gelden. Het bewijst overduidelijk dat de vrijere loonpolitiek verder zal moeten worden ontwikkeld in een richting die ruimte geeft voor het spel van vraag en aanbod, met de mogelijkheid van aanpassing voor de achterblijvende sectoren. Kon er in vele bedrijfstakken openlijk een hoger sa laris geboden worden, dan zou men het werk niet behoeven voor te stellen als een bijkomende paskwil, veel minder belang rijk dan „de heerlijke koffie in onze ge noeglijke kantine". Integendeel men kon dan voor het geboden honorarium ook iets eisen. Het ruimtevaartcongres te Stockholm heeft een incident beleefd, dat de on scheidbaarheid van ruimtevaart en poli tiek aantoont, doch dat misschien terwille van de goede gang van zaken op dit vol komen als wetenschappelijk bedoeld con gres had kunnen worden vermeden. Het Amerikaanse delegatielid Spencer M. Beresford heeft het op zichzelf niet oninteressante probleem van de nationali teitsrechten op het luchtruim aangesne den, doch daarbij de U-2-vlucht van Po wers als voorbeeld genomen. Dit laatste heeft uiteraard de politiek in de congres zaal en daarmee de wetenschappelijke co ördinatie, die toch al aan dunne draden hangt, in groot gevaar gebracht. De Rus sische delegatie was boos en protesteerde heftig, ook al waarschijnlijk uit vrees dat zij zich tegenover Moskou zou compromit teren wanneer ze dit niet zou doen. De vraag, die Beresford opwierp, was in het kort deze: tot op welke hoogte kan een land een nationaliteitsrecht op de ruimte doen gelden en dus vreemde lucht vaartuigen neerhalen onder het motief van zelfbescherming tegen agressie en spionage? En daaraan vastknopend stelde Beresford, dat de U-2 van Powers een openlijke vlucht in de bovenste luchtlagen maakte, zoals dat ook het geval is met aardsatellieten van diverse nationaliteit, zodat het neerschieten van dit toestel in strijd was met „internationale begrip pen". De houdbaarheid van deze laatste stel ling lijkt ons zeer twijfelachtig, doch het opgeworpen probleem heeft in ieder geval de boeiende eigenschap dat het een gebrek aan internationale afspraken en wetge ving duidelijk aantoont. Er is inderdaad geen enkele juridische basis in het inter nationale verkeer, waarop men het ge bruik van ruimtevaartuigen kan afstem men. De nationale grenzen bieden geen houvast meer. Elk luchtruim, van welke nationaliteit ook, wordt voortdurend ge schonden door vliegende bedenksels van Amerika en Rusland. Daarbij zijn appara ten die waarnemingen kunnen doen in di verse vorm. Is dat spionage? „In de bo venste luchtlagen" is een rekbaar begrip. Voorlopig zal men zich waarschijnlijk op het standpunt stellen dat de grens daar ligt, waar de mogelijkheid tot neerschie ten begint. Doch dat is een verderfelijk uitgangspunt, waarmee de wetenschap niet accoord zal kunnen gaan. Het lijkt echter onvermijdelijk dat zo wel de Russen als de Amerikanen noodge dwongen tot een afspraak en een jurisdic tie hieromtrent zullen moeten komen, wil len zij niet de boemerang op hun hoofd krijgen die zij zelf afwerpen. STOCKHOLM De internationale aca demie voor ruimtevaart, die op de ope ningsdag van het ruimtevaartcongres in Stockholm werd opgericht en in Parijs zal worden gevestigd, is voortvarend van wal gestoken: er is een studiecommissie ge vormd, welke niets meer of minder be oogt dan het vestigen van een bemande basis op de maan. Deze commissie heeft de veelzeggende naam „Lunar Internatio nal Laboratory' gekregen (L.I.L.). Ge- vraagt naar een tijdschema deelde de Amerikaanse prof. dr. Th. von Karman van de universiteit van Pasadena in Cali- fornië namens de commissie mede, dat hij vestiging van zulke wetenschappelijke waarnemingsbases binnen 25 jaar tege moet zag. De Rus prof. Leonid Sedov, een van de grootste ruimtevaartdeskundigen van de Sovjet-Unie, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de ruimtesucces sen, waarmee de Russen de wereld heb ben verbijsterd, leverde als commentaar op deze voorspelling: „of langer, bij voor beeld 100 jaar. Dit commentaar is illustratief voor en kele merkwaardige aspecten van het ruimtevaar) congres. Amerika is vrijgevig met bijzonderheden over toekomstplannen, met het erkennen van moeilijkheden en met enthousiasme. De Russen zeggen over de toekomst vrijwel niets. Zij hebben het alleen over hun eigen (ongetwijfeld grote) successen en blijken bitter weinig te voe len voor volledige internationale samen werking. Prof. Sedovs voorspelling van een bemande maanbasis over pas een eeuw is een evidente dooddoener zonder enige recle betekenis. Zelfs de voorspel ling wordt ook uitgelegd als een vriende lijke vermomming van zijn eigenlijke be doeling: jullie kunnen het toch niet, wij zullen het wel doen. Want de Russen voe len blijkbaar niets voor samenwerking, waardoor de ruimtevaart zich nog veel sneller zou kunnen ontplooien dan het nu reeds verbazingwekkende tempo. Zij heb ben geweigerd zitting te nemen in de nieuwe academie, waarin overigens onge veer 9 plaatsen voor hen gereserveerd blijven. De maanbasis-commissie bestaat echter uit een aantal academieleden en uitgenodigde niet-leden, waaronder zich ook prof. Sedov bevindt. Weinig elegant Een bijzonder elegant gebaar werd de aanvaarding van deze benoeming te- tegenover een weigering van een plaats in de verantwoordelijke academie bepaald niet geacht, maar men blijft hopen, zoals wij dinsdag reeds schreven, dat de Russen van standpunt zullen veranderen. Een der gelijke verandering van standpunt zou vooral kunnen worden gestimuleerd door grootser allure. Aan plahnen ontbreekt''t Amerika geens zins. In zijn dinsdag gehouden voordi'acht tijdens het ruimtevaart-congres, heeft dr. Werner von Braun uitvoerig gesproken over de ontwikkeling van de Saturnus-ra- ket, die een soort standaardvrachtwagen voor de ruimte in de naaste toekomst mag worden genoemd. Deze lezing behelsde voornamelijk tech nische bijzonderheden, doch later op de dag vertelde dr. Von Braun ons meer over toekomstplannen voor het gebruik van de ze monster-raket. De tweede versie van de Saturnus, vaktechnisch de C-2 genoemd, komt waarschijnlijk pas in 1967 voor ge- Tijdens het ruimtevaartcongres in Stockholm heeft de Russische astro noom prof. dr. A. A. Mikhailov tijdens een voordracht over de foto's van de onbekende zijde van de maan, in ok tober vorig jaar door de Loenik-3 ge nomen, voor het eerst een gedetailleer de kaart van dit maangedeelte getoond. Deze kaart toont een verbluffende rijk dom aan details. De kaart is getekend aan de hand van negen van vele hon derden gemaakte opnamen, die later door de Loenik-3 naar de aarde werden overgeseind. Prof. Mikhailov deelde mede, dat binnen afzienbare tijd een publikatie zal verschijnen met deze kaart en een serie reprodukties van foto's, welke door de Loenik zijn ge maakt. Amerikaanse en Britse astronomen, die het congres in Stockholm bijwonen verklaarden verbijsterd te zijn door de detailrijkdom van de kaart, die zij thans voor het eerst onder ogen kregen en zij verklaarden niet goed te begrijpen hoe een dergelijke detailkaart kon worden samengesteld uit moeilijk te interpre teren en weinig detailrijke foto's. Ver der ging hun voorzichtig commentaar niet. In Stockholm is het elfde wereldruim tecongres geopend. Op de foto zien we de Amerikaanse rakettendeskundige dr. Wernher von Braun (rechts), die vriendelijk lachend de hand drukt van zijn Russische collega, professor Leo nid Sedov, die president van het congres is. De enige Nederlander onder de leden, die bij de oprichting deel uitmaakten van de internationale academie voor ruimtevaart is dr. J. M. J. Kooy, lector aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda en voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Ruimtevaart, die als zodanig deelneemt aan het Con gres te Stockholm. Bij de oprichting telt de academie 45 leden, namelijk 14 uit de Verenigde Staten, 6 uit Frank rijk, 5 uit Duitsland, 4 uit Engeland, 3 uit België, 3 uit Italië, 2 uit Tsjechoslo- wakije en 1 uit Argentinië, Bulgarije, Canada, Joegoslavië, Nederland, Uru- gay, Zweden en Zwitserland. Onder de leden bevinden zich de meest vooraan staande ruimtevaartdeskundigen zoals Von Braun en ook een van de oudste pioniers van de ruimtevaart prof. Oberth uit Duitsland, die meer dan 30 jaar geleden reeds voor de ontwikke ling van de ruimtevaart pleitte. LONDEN (AFP) Prof. Lovell, de di recteur van de radiotelescoop te Jodrell Bank in het Engelse graafschap Cheshire, heeft de voorzitter van de Sovjet-acade mie van wetenschappen van Moskou maan dag de diensten gevraagd van een Sovjet satelliet, met behulp waarvan hij bepaal de Britse apparaten voor het ruimteonder zoek wil beproeven. Het zou onder meer gaan om een miniatuur-radio-telescoop. De Britse hoogleraar verklaarde, dat de samenwerking met de Russen zeer vriend schappelijk is. (AFP) Men verneemt dat Prof. Lo vell de Sovjet-geleerden om plaatsing van een miniatuur-radio-telescoop aan boord van een toekomstige Spoetnik heeft ver zocht nadat hij van Amerikaanse zijde een negatief antwoord had gekregen. De Ame rikanen hadden hem gezegd, dat het in de eerstkomende jaren onmogelijk is een radio-telescoop de ruimte in te sturen. Prof. Lovell verklaarde, dat de radio telescoop bedoeld is voor het opvangen van golven met lage frequentie, die niet op aarde kunnen worden geregistreerd. bruik gereed. Met deze viertrapsraket zouden bemande maanvluchten reeds mo gelijk worden, wanneer dit in vrij kost bare etappe-operaties zou geschieden. Een belangrijke stap voorwaarts zou het zijn wanneer het Rover-project, dat door de N.A.S.A. en de commissie voor kernener gie in samenwerking wordt ontwikkeld, gebruiksklaar is op het moment, dat de Saturnus voor gebruik gereed is. Statio naire proeven met het prototype van de ze door kernengerie aangedreven motor zijn bevredigend verlopen. Mogelijk zou een ruimtevaartuig met deze nucleaire motor reeds in 1964 als laatste trap op een Saturnus-raket gemonteerd kunnen worden en dit zou de mogelijkheid van bemande maanvoertuigen sterk vergroten. Een grote mate van waarschijnlijkheid kende Von Braun toe aan de kans, dat kernenergie met succes kan worden toe gepast in de laatste trap van de Nova raket, die men na de Saturnus tot ont wikkeling wil brengen. De motor voor deze geweldige raket heeft proefgedraaid en een stuwkracht van meer dan een miljoen pond ontwikkeld. De raket zelf is nog slechts in het sta dium van ontwikkeling op papier. Men denkt aan een beschikbaar komen van de ze raket ongeveer 5 jaar na de operatio nele beschikbaarkoming van de Saturnus C-2, dus over 12 jaar. Met deze nova-raket zouden maanexpedities ongetwijfeld gerea liseerd kunnen worden, terwijl dan ook bemande tochten naar Mars en Venus bin nen bereik zijn. Von Braun bevestigde als laatste toe komstplannen van Amerika de reeds eerder gelanceerde berichten, dat wellicht nog dit jaar met een Redstone-raket een mens de ruimte in zal worden geschoten, wanneer enkele proefscholen met deze Mercury- capsule feilloos verlopen. In de loop van 't volgens jaar wordt dan met een Atlas raket een bemande Mercury-capsule als kunstmaan in een baan om de aarde ge bracht. Woensdag is door de Amerikaan C. T. Rant een belangwekkende voordracht ge houden over de medische aspecten van de bemande ruimtevaart, waarin hij aan toonde, dat er nog heel wat fysiologische en psychologische vraagstukken moeten worden opgelost alvorens de mens de ruimte iets verder kan betreden dan de stap over de drempel van het Mercury- project. Het is zelfs de vraag of men bij de oplossing van deze problemen de vor deringen van de techniek wel bij kan hou den. Men hoopt echter van harte dat zich niet een situatie zal ontwikkelen, waarin de ruimte-voertuigen gereed staan maai de bemanningen deze uit menselijke over wegingen nog niet mogen gebruiken. Na de havenstaking van de vorige week in Engeland, zijn er in de Lon- dense haven rveer nieuwe bijeenkom sten gehouden, waar op hoger loon voor de havenarbeiders werd aange drongen. Op de bijgaande foto zien we (Van onze correspondent) BRUSSELDe vermoedelijk donder dag te houden bijeenkomst van de Vei ligheidsraad te New York e". het Kongo- debat dat vanmiddag in de Belgische twee de kamer begint zijn de hoofdpunten van de politieke actualiteit vanuit Brussel ge zien. Men is er van overtuigd, dat Loe moemba ondanks het feit. dat hij steun zal krijgen van Rusland, Guinea en wel licht nok van Ghana in de Veiligheids raad een zware nederlaag tegemoet gaat. De Verenigde Staten hebben inmiddels la ten weten, dat zij geheel achter Haraar- skjoeld staan en krachtig zullen belet ten, dat er door Ghana en Guinea, even tueel onder Egyptische leiding, militaire acties in Kongo buiten de UNO om wor den ondernomen. Er is maar een zwak punt in de ver dediging van Hammarskjoeld tegen Loe moemba, namelijk het feit, dat de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 juli aan de Kongolese regering het recht geeft te con stateren dat de orde in Kongo is her steld en dat derhalve de UNO-troepen het land dienen te verlaten Maar de secreta ris-generaal van de UNO kan van de Vei ligheidsraad een soort algemeen vertrou wensvotum vragen en het is zeer waar schijnlijk dat Hammarskjoeld dat van daag zal doen. De Belgische minister voor buitenland se zaken Pierre Wigny zal niet naar New York vertrekken. Men is namelijk van oordeel, dat België geheel buiten de controverse Hammarskjoeld-Loemoemba staat. Een andere houding aannemen zou de indruk wekken, dat België alsnog in de Kongolese zaken tussenbeide wil komen. NEW YORK (Reuter, AFP) Secre taris-generaal Hammarskjoeld is dinsdag avond uit Leopoldstad in New York terug gekeerd om verslag uit te brengen over de crisis in Kongo. Men acht het waar schijnlijk dat de Veiligheidsraad donderdag middag zal bijeenkomen. LEOPOLDSTAD (AFP) Premier Loe moemba van Kongo heeft op een pers conferentie in Leopoldstad meegedeeld, dat er met ingang van dinsdagavond voor zes maanden een speciaal militair bewind in Kongo is ingesteld. Loemoemba zei voorts, dat zijn regering verplicht zal zijn de confiscatie van de Belgische eigendom men in Kongo in overweging te nemen als zij niet over veertien dagen haar goud en tegoeden, die op het ogenblik geblok keerd zijn, teruggekregen zal hebben. Loemoemba legde deze verklaringen af na een vergadering van de ministerraad, die bijeengekomen was om het besluit over het bewind goed te keuren. Loemoemba zei verder on de perscon ferentie, dat zijn regering mogelijk be reid zal zijn de diplomatieke betrekkingen met België te hervatten als aan de twee volgende voorwaarden is voldaan: in de eerste plaats moeten alle Belgische troe pen uit Kongo vertrokken zijn en in de tweede plaats moet er een nieuwe Belgi sche regering zijn omdat de huidige agres sie tegen Kongo heeft gepleegs..hetgeen wij niet zo gauw zullen kunnen verge ten". Loemoemba vroeg ook nog om terug trekking van alle Zweedse UNO-troepen uit Kongo. Hij sprak in dit verband weer over de „bekende banden tussen de Zweedse en Belgische koninklijke fami lies" en vestigde er de aandacht op dat Hammerskjoeld en de commandant van de UNO-troepen in Kongo, generaal Von Horn, beiden Zweden zijn. Hij zei dat de Veiligheidsraad „de intriges van Ham merskjoeld zou ontmaskeren". Loemoem ba deelde verder mee, dat er voortaan inreisvisa voor Kongo nodig zullen zijn. Later werd gemeld dat er bij de huiszoe king op dinsdag twee Belgen zijn gear resteerd. Het zijn Pierre Marchal, Bel gisch consul-generaal in Loeloeaburg en Gaston Dieu, plaatselijk directeur van de Sabena. Dieu heeft de luchtbrug naar Bel gië georganiseerd tijdens de relletjes na dat Kongo onafhankelijk was geworden. Zij zullen binnen 24 uur uit Kongo moe ten vertrekken. (UPI) Veel waarnemers in Leopold stad zien in de vestiging van een speciaal militair bewind in Kongo met volkstribu nalen om op te treden tegen alle onrustzaaiers een poging van Premier Loe moemba om t:e verhinderen, dat zijn be wind omver wordt geworpen voor het ge val hij in de Veiligheidsraad een neder laag lijdt tegen secretaris-generaal Ham merskjoeld. Volgens de waarnemers zijn deze speciale maatregelen van Loemoemba dan ook een teken, dat hij veel minder vertrouwen heeft in een voor hem goede afloop van het debat in de Veiligheids raad dan de beide vorige keren, toen het ging tussen hem en België. Onder het excuus dat er in Leopold stad vierhonderd Belgische parachutisten moesten zijn heeft premier Loemoemba de Kongolese politie dinsdag een razzia op Europeanen laten uitvoeren. Wie niet onmiddellijk een geldig identiteitsbewijs kon tonen werd meegenomen en per vracht auto naar een politiebureau gebracht. On geveer vijftien functionarissen van de UNO zijn op deze wijze gevangen genomen, om dat zij geen identiteitsbewijs met de hand tekening van Hammerskjoeld konden to nen. Zij zijn later, toen de UNO-staf te Leopoldstad tussenbeid was gekomen weer vrijgelaten maar een onbekend aan tal Europeanen wordt vastgehouden op het hoofdbureau van politie en in met prikkeldraad omgeven straatgedeelten. Bij de gevangenen bevinden zich verscheide ne belgen, zoals personeelsleden van de vorige week gesloten Belgische ambassade. De 2000 Europeanen, die nog in Leo poldstad zijn, maken zich gereed om de 23.000, die reeds gevlucht zijn te volgen. De razzia van dinsdag was voor hen de druppel, die de emmer deed overlopen. Velen van hen zullen voor de tweede maal vluchten, alle verzoeken van de UNO ten spijt. In de negerwij ken van Loepoldstad doen de meest fantastische geruchten de ronde over de Zweedse UNO-soldaten. Ze zouden Vlamingen in een vermomming zijn, of aan de kant van de Belgen staan om dat wijlen koningin Astrid een Zweedse was. BLANTYRE, Nyassaland, (UPI) De politie van Blantyre heeft dinsdag traan- gasbommen en gummiknuppels moeten gebruiken om een joelende menigte Afri kanen te bedwingen, die een leider van de regerende Verenigde Federale Partij op straat in Blantyre lastig viel. De me nigte bestond uit ongeveer vijfhonderd jonge Afrikanen. De moeilijkheden begon nen toen Matthews Phiri, de vice-voorzit- ter van de Verenigde Federale Partij, die de conferentie over de grondwet van Ny assaland in Londen bijgewoond had, door een groep jonge Afrikanen werd aange houden en voor stroman werd uitgeschol den. Nee maar, die is goed! Wat kunnen dat vreselijke ogenblikken zijn, als iemand een grap verteld heeft, een mop, een „witz". Het gaat dan over een reiziger die de trein gemist heeft en hard aangehold komt. Of over een dame die in bad zit en de loodgieter komt. bin nen. Of over een dronkaard die in een pension in een verkeerd bed kruipt. Het doet er niet toe. De persoon die de grap 'vertelt begint dan al halverwege te lachen. Voor ons luisteraars is er nog niets amusants. We horen een hoop feiten, we wachten gedul dig lot de verteller over de wat onzekere passages heen is.„Hoe was het nou ook weer? O nee, hij komt bij haar op be zoek en niet zij bij hem. Ja, zo was het, dus hij komt bij haar op bezoek en als hij op de canapé zit.O nee, het was toch andersom. Zij komt bij hem op be zoek en als zij dan op de canapé zit, of nee, zij zit op de canapé maar hij zit op de leuning en in eens. Zo gaat het dan en je wacht geduldig tot de verteller zich uit het wrakhout van zijn herinnering losgewrikt heeft. Onder tussen bestudeer je zijn gezicht, je kijkt naar zijn das, je denkt hoe laat het kan zijn, terwijl de verteller voortbrabbélt. En eindelijk, eindelijk, eindelijk komt dan de ontknoping van de grap. „Dus de schoonmoeder zegt: „Ik dacht, dat het een cadeautje was, dus ik heb het in de ijs kast gestopt." Of: „En hij kreeg een vre selijke kleur want zij was de enige vrouw met rood haar aan boord." Of: „En hij keek naar de toren en zei: „O, ik dacht aldoor dat het een meisje was". De grappenverteller kijkt je dan ver wachtend aan. Je kunt aan de mop niets grappigs vinden. Maar je denkt: „Ik had beter moeten luisteren bij het middenge deelte. Als ik had opgelet, had ik het nu begrepen." In ieder geval realiseer je je, dat de mop voorbij is. De angstige stilte na het vertellen schreeuwt om reactie. En dus schiet je hartelijk en spontaan in een ge brul van grappigheid. „Ha, ha, haha, ha, ha, ha. Ha! Ja, erg goed. Erg grappig. Hahahaha.. Ha! Ik heb het in de ijskast gestopt. Hahaha! Enig! Die moet ik ont houden!" Ondanks je slaafs gebrul voel je, dat er iets mis is. De verteller kijkt namelijk plotseling verschrikt. En nu komt het vre selijke ogenblik. Hij opent ontdaan zijn mond. „O nee, dat heb ik nog vergeten te ver tellen. Ze hadden geen ijskast." Of: „O, maar ik had er nog bij moeten vertellen, dat ze een handdoek over haar hoofd gooi de. Anders is het onbegrijpelijk." Of: „Nee, ik heb me toch vergist. Hij kwam natuurlijk bij haar op bezoek. Anders kon zijn schoonmoeder niet binnenkomen." Dat is het afschuwelijke moment. Met deze extra mededeling wordt het vertel de een milde mop. Daarzonder is het zin loos. hi de valse lachbui die wij voor de verteller geproduceerd hebben, verraden wij ons als karakterloze sycophanten. Het vreselijke ogenblik ontmaskerd ons als lafaards. Vaak. is er ook een hele kring van ge dwee bulderenden. Totdat één verrader zegt: „Dat begrijp ïk niet. Waaróm heeft ze het in de ijskast gestopt?" En eerst dan corrigeert de verteller zijn relaas. En alle anderen kijken elkaar stom aan en weten dat ze allen tesamen zo vals als een muziekschool waren. Voorkom dat vreselijke moment de vol gende keer. Wees voorzichtig met bulde ren. Misschien heeft de verteller zich ver gist. Wacht eerst af of hij zich verbetert. Doet hij dat niet, tel dan tot drie en bul der eerst dan. Ter vermijding van dat ogenblik van ontmaskering. H. B. Fortuin Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 1444^ Het geld. Na enkele dagen van voorbe reidingen zijn maandag te Genève de besprekingen begonnen tussen een Bel gische en een Kongolese delegatie, over de stichting van een „bank voor Kongo", die de functie overneemt die de Belgische nationale bank tot dusver in Kongo vervulde. Ook moeten de ta ken en bezittingen van de Belgische bank voor Kongo en Roeanda Oeroen- di verdeeld worden tussen de bank voor Roeanda Oeroendi, en de nieuw op te richten Kongolese nationale bank. Dringend geval. De justitie van de staat Beieren is met zeer grote voortvarend heid opgetreden tegen de 30-jarige Mar tin Fiedler, die eind vorige week bij het Dachau-monument de bewaarder had gezegd: „Ze hebben klaarblijke lijk vergeten jou óók in de oven te stoppen". De man is inmiddels gear resteerd en veroordeel'" tot zeven maanden gevangenisstraf. Fiedler is de zoon van een ss-officier die lange tijd in Dachau gestationneerd is ge weest. Krijgsgevangenen. De Poolse oorlogsge schiedschrijver Jerzy Brandhuber heeft volgens het Poolse nieuwsagentschap in een artikel in het onlangs verschenen nummer van het tijdschrift van 't staats- museum van Oswiecim verklaard, dat meer dan 11.000 Russische soldaten zijn omgekomen of gedood in Duitse concen tratiekampen in Polen, gedurende de Tweede Wereldoorlog. Brandhuber ci teert nazidocumenten, waaruit blijkt, dat 11.780 Russische gevangenen in het kamp zijn ondergebracht. Bij de laatste telling op 17 januari 1945 waren er nog maar 96 gevangenen over. Opluchting. Een honderdtal leden van een religieuze secte in Benson, Arizona, heef 42 dagen in een ondergrondse schuil plaats doorgebracht, in afwachting van het einde van de wereld, dat haar lei der had voorspeld. Hogelijk verbaasd, dat niet de gehele wereldbevolking bij atoombombardementen om het leven was gekomen hebben zij in hun kerk gebouw van gewapend beton een dank gebed uitgesproken. Omgeslagen. Bij de kust van Mozambi que is zondag een zeilboot omgeslagen tengevolge van ruw weer. Er kwamen 27 Afrikanen om het leven. Trein overval. In Ethiopië zijn 49 mensen aangehouden, die verdacht worden van deelneming aan de aanslag op trein van Addis Abeba naar Djiboeti op 9 ausustus. De waarnemend directeur van de maatschappij en twee Ethio- piërs kwamen toen om het leven. Opgesloten. Dertien mijnwerkers zitten op het ogenblik opgesloten in een goudmijn te Johannesburg. De stad werd dins dagmorgen door een zware aardschok getroffen. Hierdoor stortte rotsgesteen te naar beneden op 700 meter diepte in de mijn. 35 mijnwerkers werden in gesloten. Er konden 22 mijnwerkers vei lig naar boven gebrach*- worden. Slachtoffers. Volgens de „Freimauer-kor- respondenz" is Adolf Eiehmann, die thans in Israel gevange. zit op be schuldiging van uitmoording van Joden, ook verantwoordelijk voo. de uitroeiing van de vrijmetselaars in Duitsland. Van de 80.000 Duitse vrijmetselaars in 1933 zouden er aan het eind van de oorlog nog slechts 5.000 in leven zijn geweest. Tegenslag. Senator John Kennedy, de de mocratische kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, heeft dinsdag meegedeeld te lijden aan voorhoofdhol- te-ontsteking, en zijn spreken tot het hoogst nodige te beperken. Vermaning. Het Russische blad „Izwes- tia" verwijt dinsdag het tijdschrift „Li- teratournaja Gazeta", dat het een arti kel van de schrijver Sossinski heeft ge plaatst, waarin deze zich sarcastisch heeft uitgelaten over de lichamelijke conditie en privé-aangelegenheden van de Amerikaanse miljonair Richardson, bij wie hij drie weken gastvrijheid heef genoten. Volgens de „Izwestia" heeft Sossinski blijk gegeven van gebrek aan tact en kiesheid. Hoger. Onder de nieuwe Australische be groting wordt de inkomstenbelasting voor ondernemingen met 6 Australische pence per Austr. pond en voor perso nen met 5 percent verhoogd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3