Powers beantwoordt vragen van de Officier van Justitie Castro leidde actie tegen opstandige officieren 4 Chefarine.,4 Bonn licht Washington en de EEG-partners in Italiaans-Nederlands overleg in een sfeer van overeenstemming Hotel in Venlo met stenen bekogeld Doodstraf voor blanke, die zwarte bediende doodde Auto schoot in volle vaart onder stilstaande tankwagen Nieuwe demonstraties beroemde genees middelen in een tablet doen won deren! tegen pijnen en griep. Bromfietser verongelukt of vermoord? Herbegrafenis van dr. Wiardi Beekman in Nederland Maniak steekt drie hooibergen in brand 4 Wraak van„uitgestoten" woonwagenbewonersF Opschudding in Kenya Ongeluk op Afsluitdijk Begrip voor afwachtende houding Geen communisten in de nieuwe regering van Laos ÏM Nieuw Limburgs mysterie voor de rijksrecherche WOENSDAG 17 AUGUSTUS 196 0 (Vervolg van pag. 1 De aanklacht Volgens de tenlastlegging laat de route die Powers' U-2 boven de Sovjet-Unie volg de. er geen twijfel aan bestaan dat deze vlucht ten doel had met vijandige oog merken het luchtruim van de Sovjet-Unie binnen te dringen. Op last van de Rus sische regering werd het toestel neerge schoten door een raket. Het werd neer gehaald op een hoogte van ongeveer 19.800 meter door de eerste raket die werd ge lanceerd. Het herhaalde binnendringen van Ame rikaanse vliegtuigen in het Russische lucht ruim wordt „een schandelijke inbreuk op een algemeen aanvaard beginsel van het volkenrecht" genoemd. De U-2 werd over gevlogen van het vliegveld Incirlik in Tur kije naar PasjaWar in Pakistan vanwaar het naar de Sovjet-Unie vloog. De soeve reiniteit van Afghanistan werd hierbij ge schonden, aldus de aanklacht. Volgens de tenlastlegging heeft Powers meegedeeld dat hij in geval van nood op alle vliegvelden in Noorwegen, Perzië en Pakistan, en tevens op vliegvelden in Fin land en Zweden zou kunnen landen. Tijdens de vlucht boven de Sovjet-Unie heeft Powers geheime gegevens op zijn kaart aangetekend. In de tenlastlegging wordt voorts ge zegd dat Powers verklaard heeft schuldig te zijn aan het vliegen boven de Sovjet- Unie en wel boven de op de kaart aange geven plaatsen en aan het in- en uitscha kelen van de speciale apparatuur aan boord van het vliegtuig. Powers voegde eraan toe aan te nemen dat het de be doeling was geheime inlichtingen over de Sovjet-Unie te verzamelen, aldus de ten lastlegging. Het verhoor Vragen beantwoordende van de Officier van Justitie, zei de beklaagde dat hij op 1 mei de vlucht boven Rusland met zijn U-2 was begonnen. Tegelijk met hem wa ren twee andere vliegers voor een soort gelijke vlucht geïnstrueerd. Powers zei niet te weten waarom hem deze missie was opgedragen en niet een ander. 1-Iier onderbrak hem Roedenko, die zei dat Powers toch speciaal op deze vlucht was getraind. Maar Powers repliceerde dat alle piloten van „groep tien" deze training hadden ondergaan. Officier: „Powers inbegrepen?" Powers: „Ja". De officier van Justitie Roedenko: „Wan neer steeg u op in Pesjawar?" Powers: „Om half zeven 's morgens plaatselijke tijd". R: „Wat ging eraan vooraf?" P: „Twee uur training met het zuurstof masker voor vluchten op grote hoogte". R: „Steeg u op in een U-2?" P: „Ja". R: „"Wat voor soort vliegtuig was het?" P: „Een speciaal toestel voor zeer gro te hoogten". R: „Wat het een militair verkennings vliegtuig?" P: „Ik weet niet van wie het is. Het wordt gebruikt voor herkenningsvluchten en onderzoekingen". R: „Ook voor militaire herkenningsvluch ten?" P: „Ik weet niet van wie het vliegtuig is". R: „Behoorde het tot een militaire een heid?" P: „Aan het hoofd stond een kolonel, maar er waren ook veel burgers daar". R: „Droeg het vliegtuig herkenningste kenen?" P: „Ik kan me niet herinneren er ge zien te hebben, maar het was een spe ciaal toestel en daarom moeilijk te zien". R: „Maar u zag er dus geen?" P: „Ik heb het toestel niet geïnspec teerd. Alle vliegtuigen in Turkije hebben herkenningstekenen". R: „De U-2?" P: „Elk vliegtuig in Turkije heeft her kenningstekenen en ik veronderstel dat dit ze ook had". Powers zei dat hij op 20.000 meter hoog te had gevlogen. R: „Wat voor verzekeringen gaf kolonel Shelton u tegen het vliegen op zo grote hoogte?" P: „Mij werd gezegd dat het absoluut veilig was om op die hoogte over de Sov jet-Unie te vliegen. R: „Waaraan moest u zich bij deze vlucht houden?" P: „Ik moest mij houden aan de route op de kaart en de installaties in werking stellen bij de aangegeven plaatsen". R: „Welke plaatsen waren op uw kaart aangegeven?" P: „Ze waren gemerkt met „a", „b" en „c" er stonden geen namen op". R: „Wanneer werden die plaatsen op uw kaart aangegeven?" P: „Voordat ik ze in handen kreeg". Powers gaf toe dat hij opdracht had in geval van nood in Finland te landen. De naam van het vliegveld kon hij zich niet herinneren. Zijn instructies hadden verder voorzien in een landing op het vliegveld van Bodoe in Noorwegen, waar hij andere manschappen van zijn eenheid zou ontmoe ten. R: „Was die ontmoeting vooraf gere geld? Was het in Bodoe bekend dat u in aantocht was?" P: „Ik had er geen idee van wie mij ginds zou opwachten, maar mij was ge- Dit is de grote „kolommeiizaal" in het vakverenigingsgebouw in Moskou, waar hedenochtend het proces tegen de Amerikaanse TJ-2-piloot Francis Po wers is begonnen. zegd dat het mensen waren uit ons on derdeel". R: „Hoe moest u zich met hen in ver binding stellen?" P: „Ik had hen per radio moeten oproe pen en om landingsinstructies moeten ver zoeken". R: „Dat is duidelijk. Hoe lang bent u boven de Sovjet-Unie geweest?" P: „Ik kan alleen maar raden. Drie tot drie en een half uur". R: „Hoe voelde u zich tijdens de vlucht?" P: „Fysiek goed maar nerveus en bang". :R „Waarom bang?" P: „Alleen het idee van boven de Sov jet-Unie te vliegen". R: „Hoe ging het met de zuurstofvoor- raad? Was alles daarmee in orde?" P: „Alles was normaal voorzover ik dat. kon nagaan. Kort voor ik werd getroffen had ik wat moeilijkheden met de automa tische piloot. Afgezien daarvan was alles normaal". R: „Met andere woorden het verloop van uw missie vlotte totdat u werd neerge schoten?" P: „Ja, voorzover ik dat kan beoorde len. Het weer was slecht en ik week enigs zins van de koers af". Neergeschoten Powers bevestigde dat hij kort daarna met een raket werd neergeschoten op een hoogte van ruim 20.000 metei'. „Ik kon de schietstoel niet gebruiken door gebrek aan zwaartekracht. Op een hoogte van ongeveer 10.000 meter maak te ik een besluit en sprong ik' uit het vliegtuig. De parachutê-ging automatisch open nadat ik het vliegtuig verlaten had". Powers zeide zich te realiseren het Rus sische luchtruim te hebben geschonden en dat hij een spionagevlucht had gemaakt. Hij stelde echter met nadruk dat hij op last van hoger hand handelde. R: „Ontkent u dat u het Russische luchtruim hebt geschonden?" P: „Nee". R: „De schending van het luchtruim had dus spionage ten doel?" P: „Dat zal wel, ja". De officier ondervroeg hem scherp over de vlucht en de foto's. Op een gegeven ogenblik viel Powers kort aangebonden uit: „Ik had opdracht dit te doen en ik deed het". Bij de voortgezette ondervraging vroeg Roedenko: „U hebt gezegd dat u op ge geven ogenblikken uw apparatuur aan- en uitdraaide". P: „Ik deed dat, wat ik werd veron dersteld te doen". R: „Wist u niet wélke functie die appa ratuur had?" P: „Ik had ze nog nooit gezien, nee". R: „U zou wel een knop hebben kunnen omdraaien waardoor een a-bom was vrij gekomen". P: „Mogelijk, maar daarvoor was de U-2 niet het vereiste type. Het is niet gebouwd op bommenvervoer". R: „De gegevens omtrent het vliegtuig spreken voor zich het werd gebruikt om geheime inlichtingen te verzamelen". Powers zei dat hij 7500 roebel en gouden munten bij zich had gehad om in geval van gevangenschap te gebruiken als om koopsom. De munten waren gangbaar in verschillende landen. Kolonel Shelton, zei hij, verstrekte hem een injectienaald met vergif, „maar het werd aan mij overgelaten daarvan al dan niet gebruik te maken". Gevraagd waar om hij de zelfmoord naald in zijn bezit had gehad, antwoordde Powers dat hij haar in geval van marteling had kunnen ge bruiken. Vergif voor noodgeval Op de vraag óf hij was gemarteld zei Powers: „Nee, ik ben zeer goed behan deld." Hij zei instructies te hebben ont vangen om het vliegtuig in geval van nood te vernietigen, maar dat hij de werking niet precies had geweten. Op de vraag of het wrak dat op 17 mei in het Moskouse Gorkipark was tentoongesteld, zijn toestel was geweest, antwoordde Powers: „Daar ben ik zeker van. Ik heb alles te zien gekregen wat er van over was." Hij er kende te hebben verwacht dat hij gemar teld zou worden. In geval van een nood landing had Powers zijn toestel moeten vernietigen en moeten proberen met be hulp van zijn reddingsmateriaal een heen komen naar de grens te zoeken. Powers zei dat hij werkzaam was bij het centraal Amerikaans inlichtingenbu reau op een salaris van 2500 dollar per maand. Roedenko bracht vervolgens be wijsmateriaal ter tafel volgens hetwelk Powers bevoegd was militaire vliegtuigen te besturen. Een tweede bewijsstuk iden tificeerde hem als zijnde verbonden aan het Amerikaanse bureau voor luchtvaart en ruimteonderzoek. Dit was volgens Roe denko in wezen een militaire organisatie Het Amerikaanse bureau voor ruimte vaart was naar de mening van de officier van Justitie een lichaam „belast met de spionage-aspecten van het onderzoekings werk." De zitting werd om 12 uur verdaagd. Zij zou om twee uur worden voortgezet. Na afloop van de besprekingen die de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in Venetië heeft gevoerd met zijn Italiaanse ambtge noot Segni, is een communiqué uitgegeven waarin verklaard wordt dat er informatie ve besprekingen hebben plaatsgehad over de internationale situatie in het algemeen en de Europese problemen In het bijzon der. De beide ministers van Buitenlandse Zaken, die bijgestaan werden door kleine groepen adviseurs, zijn overeengekomen nauw samen te werkep voor het bevorde ren van de Europese gemeenschappelijke markt en de politieke unie van de West- curopese landen. De besprekingen hebben dinsdag twee uren in beslag genomen en werden gehou den in een sfeer van openhartige en vriendschappelijke samenwerking. Het bleek dat er een grote mate van overeen stemming bestaat. Na afloop van de be sprekingen verklaarde Antonio Segni zeer voldaan te zijn over de resultaten van zijn besprekingen met minister Luns. Waarop de Nederlandse minister ver klaarde met enige nadruk te willen stel len dat het initiatief tot de ontmoeting van minister Segni is uitgegaan. Ook verklaar de minister Luns dat de resultaten van het overleg door de Nederlandse regering met grote voldaanheid zijn ontvangen „omdat de Nederlandse regering ervan overtuigd is dat thans de tijd gekomen is om een gemeenschappelijk standpunt in concrete bewoordingen te formuleren, na de recente ontwikkelingen in de politieke toestand, speciaal in Parijs en Bonn". De exploitant van het hotel-café-restau- ant De Kraal aan de Kaldenkerkerweg te Venlo, heeft gisteren bij de politie gemeld dat onbekenden maandagavond een zes tiental glas-in-lood ramen van zijn zaak met stukken beton en stenen in schei-ven hebben gegooid. Vernielingen op kleinere schaal waren door een groep van tien a vijftien personen al eerder gepleegd. Er was toen glaswerk en porselein stukgesme ten en voorts waren een barkruk en terras ameublementen vernield. Maandagavond werd het café met stukken beton en stenen bekogeld. Een tiental gasten, dat er logeer de, vertrok onmiddellijk. De schade be loopt ongeveer 1500 tot 2000 gulden. De exploitant heeft echter ook bedrijfsschade omdat hij zijn zaak voorlopig niet herope nen kan. De oorzaak van het feit dat het café en de inventaris nu al verschillende malen zijn beschadigd, is er waarschijnlijk in gelegen, dat van O. aan enkele buurt bewoners er ligt een woonwagenkamp niet ver daar vandaan de toegang tot zijn zaak had ontzegd omdat hun optreden hem niet. beviel. Dit zou represailles van de uitgeslotenen hebben uitgelokt. De poli tie stelt een onderzoek in. LONDEN (AFP) De Engelse minis ter van Koloniën zal de koningin niet aan bevelen Peter Poole, een Engelsman, die in Kenya ter dood is veroordeeld wegens moord op een zwarte bediende, gratie te verlenen. Dit is officieel in Londen bekend gemaakt. Poole zal donderdag in Nairobi worden terechtgesteld. Het is de eerste maal dat in Engels-Afrika een blanke wegens moord op een neger wordt terechtgesteld. De veroordeling heeft onder de blanke bevolking van Kenya grote opschudding doen ontstaan. Ook een deel van de Engel se publieke opinie wenst dat Poole, die 28 jaar is en in een opwelling van woede zou hebben gehandeld, gratie wordt ver leend. Poole's advocaten, gesteund door enkele leden van het Lagerhuis en een deel van de pers, besloten tenslotte zich tot de mi nister van Koloniën te wenden om gratie te verzoeken. De Londense advocaat van Poole had gisteravond een onderhoud met de mini ster, maar deze weigerde gratie aan te bevelen. Een personenauto bestuurd door de 43- jarige J. J. Stienstra uit Leeuwarden is vannacht omstreeks twaalf uur in volle vaart ingereden op een stilstaande tank auto op de Afsluitdijk in de buurt van Den Oever. De heer Stienstra en zijn zoon, de 16-jarige J. Stienstra, werden zeer ern stig gewond. De bestuurder van de tank auto had zijn wagen geparkeerd aan de kant van de weg omdat hij een band moest verwisselen. Als waarschuwing had hij bij de brandende achterlichten van zijn tank auto een driehoekig waarschuwingsbord geplaatst. De heer S. heeft de auto niet opgemerkt, vermoedelijk doordat hij werd verblind door het licht van een tegenlig ger. Met een geweldige klap schoot zijn auto onder de tankwagen. Twee uur is men bezig geweest om de personenauto met be hulp van dommekrachten onder de tank auto vandaan te halen. De twee inzittenden werden overgebracht, naar het ziekenhuis in Harlingen. De personenauto werd totaal vernield. De heer De Waard liep geen let sel op. (Van onze correspondent) BONN. - De Westduitse regering heeft zowel Washington als de rege ringen van haar partners in de Euro pese Economische Gemeenschap, Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg, officieel ingelicht over de besprekingen die vorige week te Bonn zijn gehouden tussen bonds kanselier Adenauer en de Britse eerste minister Macmillan. Het lijkt erop dat men hier zeer wel begrip kan opbrengen voor de afwachtende hou ding die de E.E.G.-partners ten aan zien van de plannen voor Europese samenwerking aannemen. Uit het feit dat Bonn via zijn am bassade te Washington de Amerikaan se regering heeft ingelicht is hier op gemaakt, dat Adenauer alleen in voortdurend overleg en in samenwer king met de Amerikanen een nieuwe Europese politiek zou willen helpen creëren. Men is er zich voorts van bewust dat met de gesprekken Adenauer-De Gaulle op 29 en 30 juli op het slot Rambouillet bij Parijs, en Adenauer-Macmillan op 10 en 11 augustus te Bonn slechts een begin is gemaakt met een reeks van Europese HAVANA, (UPI) Premier Fidel Cas tro van Cuba heeft gisteren persoonlijk een overval geleid die elite troepen uit voerden op een marine-installatie in Ha vana, waar een aantal officieren betrokken zouden zijn in een samenzwering tegen zijn bewind. Naar verluidt kwam hij maandag op de hoogte van het complot en besloot hij toen, ondanks de ziekte waar hij de laatste tijd van te lijden heeft gehad, per soonlijk de troepen aan te voeren. De over val werd uitgevoerd op het arsenaal van Casablanca, aan de overzijde van de baai van Havana. Naar verluidt verboorde Castro persoon lijk alle officieren en liet hij hen naar huis brengen na hun huisarrest opgelegd te hebben. Naar verluidt houdt het leger, de tak van de strijdkrachten die Castro het meest is toegedaan, de marinebasis nu be zet. Al het personeel van het arsenaal werd gearresteerd. Volgens onbevestigde be richten zou de marinecommandant majoor Juan Castineira zich ook onder arrest be vinden met enkele hoge officieren. Zij wer den beschuldigd van contra-revolutionaire activiteiten. De overval werd vroeg in de morgen uitgevoerd. (Reuter Een openlucht-mis voor het herstel van de gezondheid van de Cubaan se premier Fidel Castro, die door de „re volutionaire" katholieke organisatie dins dag te Havana was georganiseerd, is ont aard in een anti-Amerikaanse demonstra tie. De menigte van een achtduizend men sen schreeuwde: „Cuba ja, Yankees neen" nadat de geestelijke „lang leve het vrije Cuba" geroepen had. De „revolutionaire katholieke organisatie voor kruis en va derland" wordt niet door de kerk erkend. President Dorticos zei in een toespraak tot de menigte dat er geen botsing tussen de revolutie en de kerk bestaat of kan be staan. Communistische bijeenkomst Vertegenwoordigers van communistische landen en partijen uit de gehele wereld zullen aanwezig zijn op de negende natio nale vergadering van de Cubaanse volks- socialistische (communistische) partij, die dinsdag te Havana wordt geopend. Önder andere zullen er zijn de plaatsvervangen de secretaris-generaal van de Franse Com munistische partij, Jacques Duclos, Woe Hsioe Tsjoea voor de Chinese communis tische partij en Paul Warner van de Oost- duitse Volksrepubliek. Voorts zijn er afge,- vaardigden uit Tsjechoslowakije, Noord- Koorea, Bulgarije en Polen, Italië, Chili, Costa Rica en Indonesië. besprekingen op regeringsniveau over de Europese samenwerking. Vandaar dat men hier veel belangstel ling aan de dag legt voor de ontmoeting, die de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. Luns gisteren te Vene tië met zijn Italiaanse ambtgenoot Segni heeft gehad; daarbij, zo verluidt hier, stonden de verhouding E.E.G. Keine Vrijhandelszone en De Gaulles Europaplan nen in het middelpunt. De komende maand zal er te Rome overleg plaatsvinden tus sen Adenauer en de Italiaanse minister president Fanfani en tussen laatstgenoem de en De Gaulle te Parijs. Rome en Den Haag In een artikel in de Frankfurter Allge- meine Zeitung is erop gewezen dat Italië en de Beneiuxlanden niets moeten hebben van een directorium voor West-Europa on der leiding van Parijs en Bonn of van Parijs, Bonn en Londen. Er zou tussen Rome en de Beneluxstaten druk contact zijn over het innemen van een eigen stand punt tegenover hetgeen Adenauer, De Gaulle en Macmillan bekokstoofd hebben of zouden willen bekokstoven. Fanfani zou zelfs ronduit geweigerd hebben in septem ber naar Adenauers Noord-Italiaanse va kantieoord Cadenabbia te komen; hij wil niet de indruk wekken alsof hij Adenauer en Macmillan achterna loopt. Vandaar dat Adenauer nu naar Rome gaat. Of de bondskanselier tegenover zijn klei nere bondgenotenBelgië, Luxemburg en Nederland eenzelfde houding zal aannemen en bijvoorbeeld minister-president De Quay zal gaan opzoeken, valt te betwijfelen. In de elf jaren van zijn bewind is Adenauer er nimmer toe gekomen in Den Haag en Brussel, laat staan in Luxemburg, persoon lijk te werven voor zijn ideeën in het Europese vlak en voor een goede persoon lijke verhouding tot de regeringschefs van zijn nabuurlanden zoals hij wel, sedert Schumann, keer op keer te Parijs aan de bel heeft getrokken. Ook thans niet nu hij zich toch moet verzetten tegen de voor stellen van zijn Franse vrienden, die een permanente politieke top boven de zes E.E.G.-landen willen hebben waarin Parijs natuurlijk moet domineren en die aan de NAVO-structuur willen morrelen. VIENTIANE (AFP) Een niet geïden tificeerd vliegtuig heeft dinsdag boven Vientiane pamfletten uitgeworpen waarin generaal Phoemi, de leider van een anti communistische beweging in Laos, mee deelt een „comité tegen de staatsgreep" te hebben gevormd. Generaal Phoemi zegt met de onder zijn bevel staande strijd krachten Vientiane te zullen heroveren op de parachutisten van kapitein Kong Lae. Buitenlandse waarnemers hechten niet veel belang aan de uitlatingen van gene raal Phoemi, omdat de koning mede op verzoek van kapitein Kong Lae prins Soevanna Phoema formeel tot kabi netsformateur heeft benoemd. Zoals be kend heeft de prins reeds een regering gevormd; hierin zijn geen communisten opgenomen. 'Advertentie mwm^ De nieuwe herfstcollectie van de En gelse ontwerper Norman Hartnell. Men ziet links: „Old Flame", een rode ge borduurde avondjapon van tafzijde met stola. Midden: Pearl Barley", een 'tafzijden avondjapon, geborduurd met grijze zijde. Opvallend is de tweede „rok", die omgeslagen kan worden. Ook hiervoor is tafzijde gebruikt. Rechts: „Town Mouse", een korte sa tijnen avondjapon, bestikt met goud draad, met bijbehorende mantel. In samenwerking met Interpol en de Rijkspolitie heeft de rijksrecherche in Roermond een uitvoerig onderzoek inge steld naar de wijze waarop de 50-jarige tuinder Martin Cleven uit Horst in de nacht van 8 op 9 juni jl om het leven is gekomen. Totnogtoe had de rijkspolitie aangenomen dat de tuinder in die nacht met zijn bromfiets op de Venloseweg in Horst was verongelukt. Maar kortgeleden heeft zij belangrijke aanwijzingen gekre gen die er op kunnen wijzen, dat de tuin der het slachtoffer is geworden van een misdrijf. Woensdag 8 juni vertrok hij des middags met zijn bromfiets naar Roggel om daar een vrij kleine rekening te be talen, waarvoor hij van zijn vrouw gepast geld had meegekregen. Thans is echter gebleken, dat hij met groot geld heeft betaald, zodat hij onderweg ergens geld moet hebben geïncasseerd. Bovendien is hij verder het Noordlimburgse land inge reden en vervolgens de Belgische grens overgegaan. Zijn vrouw stond voor een raadsel, toen zij dit vernam daar C. haar gezegd had, alleen naar Roggel te zullen gaan. Er is reden om aan te nemen, dat Cleven, die in de dertiger jaren ambte naar bij de Crisis Controledienst is ge weest en bekend stond om zijn speurzin, op eigen houtje een of andere duister zaak je heeft willen onderzoeken. Ook is echter komen vast te staan, dat Cleven onder weg nog zaken heeft gedaan, waardoor hij in het bezit was van een grote som gelei. Met dit geld bij zich, is hij 's nachts om twaalf uur nog gezien in een café in het Belgische grensplaatsje Kinroy, waar op dat moment nogal wat duistere figuren bij een waren. Dit heeft thans de caféhoud ster verklaard aan wie Cleven bekend was. Even over twaalven is de Horstenaar uit Kinroy weggereden en om half drie vond een slagersknecht hem ernstig gewond op de Venloseweg in Horst. Met een schedel- basisfractuur werd hij naar het ziekenhuis in Horst overgebracht, waar hij zes dagen later zonder tot bewustzijn te zijn geko men is overleden. Men vond op hem slechts een biljet van tien gulden en een Belgi sche franc. (Van onze Haagse redactie) Op de erebegraafplaats van de Oorlogs gravenstichting te Loenen op de Veluwe zullen op 8 en 9 september de stoffelijke overschotten herbegraven worden van zes tien Nederlanders, die in het Duitse con centratiekamp Dachau om het leven kwa men. Onder deze zestien bevindt zich on der andere dr. H. B. Wiardi Beekman, uit Overveen, voor de oorlog lid van de Twee de Kamer en een van de leidende figuren in de socialistische beweging. De Partij van de Arbeid gaf zijn naam aan het we tenschappelijk bureau van deze partij dat in 1946 ingesteld werd. Dr. Wiardi Beekman werd in februari 1942 gearresteerd op het Scheveningse strand, toen hij, met enige anderen onder wie het huidige Tweede Kamerlid Frans Goedhart, wachtte op een boot, die hen naar Engeland zou brengen. Hij was door de Nederlandse regering in Londen naar Engeland geroepen om het bestuursappa raat daar te versterken. De poging om naar Engeland over te steken werd voorbereid door de Hagenaar Peter Tazelaar, die door een marineboot aan land was gezet en enkele dagen later weer zou worden opge haald. Tazelaar ontliep een arrestatie door zich aan het einde van een golfbreker in zee te begeven en daar met het hoofd boven water enkele uren te blijven staan. Dr. Wiardi Beekman stierf in het concentratiekamp op 16 maart 1945 aan vlektyphus. Zijn herbegrafenis te Loenen vindt plaats op 8 september. In de Utrechtse dorpen Houten en Odijk zijn gisternacht kort na elkaar drie hooi bergen in vlammen opgegaan. Het staat vast dat hier een maniak aan het werk geweest is, maar totnogtoe heeft de rijks politie de brandstichter niet kunnen op sporen. Omstreeks een uur 's nachts sloe gen de vlammen uit de hooiberg van de eerste boerderij onder Odijk. Een halfuur later ontdekte men dat een andere hooi mijt vijhonderd meter verder in lichter laaie stond, Juist toen de brandweer hier arriveerde, brak er opnieuw brand uit in een hooiberg bij een boerderij in Houten, die ver van de hoofdweg in het land gele gen is. Uit dit laatste feit leidt men af dat de brandstichter ter plaatse zeer goed be kend geweest is. De eigenaars van de, goeddeels leegge- brande, hooibergen in Odijk zijn ernstig gedupeerd, daar zij slechts een deel van de schade van hun verzekering vergoed krijgen. De hooioogst van de Houtense boerderij kon, door tijdig ingrijpen van de brandweer, voor een groot deel behouden worden. In de omgeving heerst grote on gerustheid dat de pyromaan opnieuw zijn slag zal slaan.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4