ROXASECT WJV Een nacht op Santa Cruz Wereldraad-comité bijeen in Schotland de véeteéeéöze, JW° 0K PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED INSECTEN-VERDELGER Zesentwintig premières in Internationale Muziekweek DE REIS VAN KOEN EN LINNIE /fv°/\ THoe is het ontstaan WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 7 De Bar pianist" Pro Musica Nova N.Ph.O. met Zang en Strijd De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Debora Land benoemd aan conservatorium Amsterdam Vreemde verzamelaar Amerikaanse kapitein maakte parachutesprong van 31 kilometer hoogte Aannemer valt van bouwwerk Stichting Gaudeamus lN.PilO.-concert van Nederlandse werken Opening van Rotterdams toneelseizoen met stuk van Audiberti Alexandra Danilova gast- lerares bij Scapino Salzburg'pr ijzen Kort nieuws Dit woord: HERKAUWEN 11 Panda en Joris lieten zich het rijke maal goed smaken, maar Palmer kon geen hap door zijn keel krijgen. De gedachte aan al het geld dat hij straks voor deze maaltijd zou moeten betalen, benam hem alle eetlust. En toen hij zag, dat Joris opnieuw een kelner wenkte werd het hem teveel. „Halt!"siste hij, „er wordt niets meer besteld! Deze stuiver verslindende uit spatting is al te ver gegaan!" „Hoe nu?" vroeg Joris verbaasd. „Ge hebt toch geld genoeg? Alleen al in Uw hoed bevinden zich.„Niet over spreken!" riep Pal mer geplaagd, „dat is mijn geheim!" „Ze ker, zeker," gaf Joris volmondig toe, „maar ik dacht, dat ge vergeten waart, dat ge U wel 'n kleine toespijs kunt veroorloven!" En met deze woorden liet hij een ijstaart aanrukken, waarin Palmer tot zijn ontzet ting de duurste versnapering van het menu herkende. Nu kon de zuinige miljonair zich niet langer inhouden. „Dit is afperserij!" Ik zal je leren mij op kosten te jagen!" En ziedend van drift rukte hij de ijstaart uit handen van de kelner en plempte de ze over het hoofd van Joris. De Engelse auteur Ted Allan heeft spe ciaal voor televisie een stuk geschreven, De Barpianist, dat door de B.B.C. is uitgezon den en dat de V.A.R.A. nu voor de camera's zal brengen. Dat zal gebeuren in de tele visie-uitzending van zaterdagavond 17 sep tember. De handeling van het stuk is ge heel in een bar gesitueerd en de geschiede nis maakt duidelijk, hoe een ex-concert pianist ertoe kon komen, in een bar voor achtergrondmuziekjes te gaan zorgen. De titelrol zal worden vertolkt door Cor Le- maire, de bekende cabaretcomponist en -pianist, die nog niet eerder als acteur is opgetreden. Cor Lemaire maakt voor dit stuk een aantal liedjes. In de overige rol len zullen eveneens verscheidene mensen hun televisiedebuut maken. Berend Boude- wijn voert de regie. Enige tijd geleden hebben drie Neder landse musici een nieuw pianotrio ge vormd: Pro Musica Nova. Dit trio, dat be staat uit de jonge pianist Herman Uhlhorn, de violist Walter Ellegiers en de cellist Hans van Gelder, zal op zaterdagochtend 27 augustus een radiorecital geven in een programma, dat verzorgd wordt door de V.A.R.A. In overeenstemming met zijn naam voert het trio een programma uit van muziek uit de twintigste eeuw: het van 1921 daterende Trio no. 2 van de Neder landse componist Willem Pijper (1894- 1947) en het van 1930 daterende Trio over Ierse volksliederen van de Zwitserse com ponist Frank Martin, die al sinds 1946 te Amsterdam woont en tot de belangrijkste scheppende toonkunstenaars van onze tijd wordt gerekend. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft de gemengde zangvereniging „Kunst en Strijd" uit Amsterdam, met medewer king van solisten en van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, enige tijd geleden een concert gegeven, waarin twee werken van negentiende-eeuwse Franse componis ten werden uitgevoerd: Psalm 150 van Cé- sar Franck en het oratorium Le Déluge (De Zondvloed) op. 45 van Camille Saint- Saëns. Ten behoeve van de V.A.R.A. zijn hiervan opnamen gemaakt. De V.A.R.A. zal die uitzenden op maandagmiddag 22 augustus. De werken werden uitgevoerd onder leiding van de dirigent van Kunst en Strijd, Dick Dekker. De medewerkende solisten zijn de sopraan Annette de la Bije, de alt Annie Hermes, de tenor Charles Holland, de bas David Hollestelle en de organist Simon C. Jansen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.20 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Voor de kinderen. 8.40 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, lezing. 11.15 Sopraan en piano. 11.35 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en luinbouw- meded. 12.33 Fanfaremuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededingen, ot gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voordr. 14.55 Journalisten in de dop, lezing. 15.00 Pianorecital. 15 30 Gram. 16.00 Gevarieerd progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Journ. 19.00 Gram. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Edipo Re, opera. 21.10 Luigi Tarisio, hoorsp. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Nieuws, beursber. v. New York en S.O.S.-ber. 22.45 Zang en piano. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorspel. 23.40 Orgelspel. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.1 5Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de vrouw. 9.40 Voorde jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Lich te muz. 14.30 Concertegbouw-orkest. 15.30 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Clavecimbelrecital. 16.35 Amus.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. en solist. 18.30 Gram. 18.50 De Nederlandse kolonie in Monte Alegre (Brazilië), lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kerk orgel. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Koorzang. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Gevar. muziek. 15.30 Intern, zangfeest te Genève. 16.00 Koersen. 16.06 Vlaamse liederen voor de jeugd. 16.20 Intern, zangfeest te Genève (verv.). 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 en 19.50 Gram. 20.00 Operettemuz. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Sluiting. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30 17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journaal en weer- overzicht. KRO. 20.20 L'Elisir d'amore, komische opera. (Marionettentheater). 21.15 Buitenlands overzicht. 21.25 Spaans danspaar. 22.05 Epiloog. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20 00 Televizier. 20 30 Film. 21.00 De Huzaren (Les Hus sards), tragi-comedie. 22.25 Einde. ST. ANDREWS, Schotland (UPI) De eenheid der kerken en het vraagstuk van de overbevolking zullen de voornaamste thema's zijn van een negendaagse confe rentie van het centraal comité van de We reldraad Van Kerken, welke vandaag in de Schotse plaats St. Andrews is geopend. De conferentie wordt voorts bijgewoond door 300 gedelegeerden van 172 kerkge nootschappen uit ruim 50 landen, die bij de Wereldraad zijn aangesloten. Op de openingsdag van het congres werd onder meer het woord gevoerd dooi de Anglicaanse aartsbisschop van Canter bury, dr. Geoffrey Fisher. Men zal zich ook bezighouden met de kwestie van de betrekkingen met de kerk van Rome naar aanleiding van het be richt, dat zij deze bureau heeft ingericht, dat zich zal belasten met het probleem van de Christelijke eenheid. Het secreta riaat, dat deel uitmaakt van het admini stratief apparaat van de Romeinse curie, heeft twee taken. De eerste is dat 't de niet katholieken in staat zal stellen het werk van het aangekondigde tweede Vatikaanse concilie te volgen, het tweede om de mo gelijkheid te bestuderen van toenadering van de niet met Rome geünieerde kerken, meer in het bijzonder de Oosterse tot de moederkerk. Dr. W. A. Visser 't Hooft, de secretaris generaal van de Wereldraad, zei in het voorlezen van zijn verslag, dat er nog steeds verschil van mening bestaat over de wijze, waarop de eenheid der kerken moet worden uitgelegd, maar dat de ker kelijke leiders het eens waren geworden over de aard van de eenheid, waar zij naartoe moeten werken. Met betrekking tot de verhouding van de Wereldraad met de rooms-katholieke kerk, zei de secretaris-generaal, dat ge vaar bestond, dat een aantal rooms-katho- lieken van mening was, dat concilie en katholieke kerk „vergelijkbare eenheden" waren. Het tweede gevaar was dat de pro testanten „te gemakkelijk zouden denken in termen van kerkelijke machtsgroeperin gen." „Dit," aldus dr. Visser 't Hooft, „zou een geestelijke ramp betekenen omdat wij bestaan voor de eenheid en niet voor het opnieuw vestigen van verschillen tussen vele groepen. De Wereldraad van kerken is een lichaam, dat weigert pleitbezorger te worden van één kerk of een groep van kerken en eenheid predikt in Christus van allen, die Hem erkennen als God en Ver losser." Op de bijeenkomst heeft een Russishce waarnemer dinsdag een boodschap van de patriarch van de Russische orthodoxe kerk Aleksei, voorgelezen, waarin wordt gezegd, treden kunnen bijdragen tot de afschaffing van kern- en andere dodelijke wapens. De Russisch-orthodoxe kerk is geen lid van de Wereldraad, maar heeft twee waarne mers gezonden, Viktor Aleksejev van het patriarchale bureau voor betrekkingen met buitenlandse kerken en prof. Vitali Boro- voi van het Moskouse theologische semi narie. De laatstgenoemde las de boodschap van de patriarch voor, waarin er op wordt gewezen, dat het gevaar voor het plotse ling uitbreken van een oorlog nog nooit zo groot is geweest als thans. Tot leider van de pedagogische afdeling van het Amsterdams Conservatorium is benoemd Jan Boeke. Behalve de algemene leiding van deze afdeling zal de heer Boeke ook de cursus algemene muziekpedagogie en de opleiding schoolmuziek op zich ne men, alsmede de opleiding hoofdvak alge meen vormend muziekonderwijs. Verder zijn benoemd tot leraar algemene pedago- gie-psychologie in de pedagogische afde ling Jan Beyk, en tot leraressen bijvak piano Debora Land en Lies Vel. NEW YORK (Reuter) De New Yorkse politie „baadt" zich in hopen geld en bijna twee meter hoge stapels van allerlei goede ren, die zij heeft gevonden in de flatwo ning van een twee weken geleden gestor ven rijke kluizenaar. Maandag was het lijk van de 73-jarige Geoorge Aichele in de woning gevonden door zijn advocaat, die hem een bezoek wilde brengen. De overledene bleek reeds twee weken geleden een natuurlijke dood te zijn gestorven. Vijftien jaar lang had niemand anders dan Aichele zelf een voet in het huis gezet. Dit bleek thans een zonderlinge collectie van alle mogelijke goederen te bevatten. Naast hopen geld in bankbiljetten, munten en depositiebewijzen tot een waarde van van honderdvijftigduizend gulden, vond de politie onder dikke stoflagen bedekte sta pels goederen van allerlei aard. Tientallen radiotoestellen, veile nog in dozen verpakt, nog niet opengemaakte kisten sterke drank, dozen met nieuwe gramofoonplaten, tien tallen trouw- en verlovingsringen, een doos met honderd mondorgels, een vogelkooi, een citer, duizenden dozen lucifers, als mede grote stapels kranten en tijdschrif ten uit het begin van deze eenw. Twee broers van Aichele waren destijds onder gelijke omstandigheden overleden. Zij waren in hun woonhuizen omringd dat de Christenen door gezamenlijk op te door grote stapels oude rommel. ALAMAGORDO (New Mexico) (UPI) Kapitein Joseph Kittinger van de Ameri kaanse luchtmacht is dinsdag in een open mand aan een grote ballon boven de Ame rikaanse staat New Mexico gestegen tot een hoogte van 31.150 meter, waarmee hij een nieuw wereld-hoogterecord voor bal lons vestigde. Vervolgens is Kittinger uit de mand gesprongen. Hij maakte een vrije val tot op 5.195 meter hoogte, waar hij zijn parachute opentrok. Kittinger is in to taal dertien minuten en acht seconden on derweg geweest. De ballontocht en de pa rachutesprong van de kapitein waren be doeld als een proefneming met nieuwe middelen waarmee vliegers op grote hoog te hun toestel kunnen verlaten. Hij droeg een speciaal vliegpak, dat door een zuurstofcilinder onder constante druk gehouden werd. Zijn vlieghelm, die luchtdicht op het pak bevestigd was, had een plastic plaat, die door batterijen ver warmd werd. Hierdoor kon de kapitein zien wat er tijdens de vrije val gebeurde. Normaal zou een glazen of plastic vlak door de lage temperatuur op grote hoog te (100 graden Fahrenheit onder het nul punt) door bevriezende condensatie on- doorzichtelijk worden. Valsnelheid: 725 km. Later vertelde Kittinger dat hij tijdens de vrije val een snelheid van 725 km. per uur heeft bereikt. Zijn rechterhand was gezwollen. Tijdens de stijgtocht van de ballon was de luchtdruk in zijn rech ter handschoen weggevallen, waardoor de hand blootstond aan de luchtdruk zoals een menselijk lichaam die zonder specia le voorzieningen op grote hoogte niet kan doorstaan. „Ik heb niemand ervan ver teld, omdat ik bang was dat de tocht dan zou worden afgelast," zei Kittinger. „De ruimte boven me was volkomen leeg en levenloos en zag er gevaarlijk uit," vertelde de kampioen-parachute springer, die van de grens tussen damp kring en wereldruimte omlaag gespron gen is. Een Haarlemse aannemer van 58 jaar is dinsdagmiddag in IJmuiden van een zijner bouwwerken gevallen. Dat gebeurde bij een in aanbouw zijnde visbakkerij aan de Industriestraat. De aannemer bevond zich op een aantal balken, op ongeveer drie en een halve meter hoogte boven de begane grond. Hij stapte mis en viel. Met rug klachten en een wond aan zijn oor, is de man per auto van de ongevallendienst naar zijn woning in Haarlem gebracht. Advertentie laat géén vlekken na radicaal en snel frisse geur IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS Op de internationale muziekweek van de Stichting Gaudeamus, die van 3 tot 11 sep tember aanstaande wordt gehouden, zullen werken van componisten uit negen landen worden uitgevoerd. Hierbij zijn zesentwin tig premières. De muziekweek wordt op zaterdag 3 september geopend in De Werk plaats te Bilthoven met een concert door harmonie- en fanfare-orkesten, dat wordt gevolgd door een ontvangst ter gelegenheid van het derde lustrum van de stichting en het eerste lustrum van het Gaudeamus- kwartet. De zondag daarop worden verschillende werken uitgevoerd door het Kalafuszkwar- tet; dr. Karl H. Wörner uit Essen houdt een lezing over „Diatoniek en Chromatiek van Bach tot Schönberg". In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht geeft het Brabants Kamerorkest maandag een concert. Dins dag 6 september speelt het radio-kamer orkest in de K.R.O.-studio te Hilversum Voor donderdag en vrijdag vermeldt het programma weer lezingen door dr. Wörner en voor zaterdag „Componistenportretten" in huize Gaudeamus te Bilthoven en een kamermuziekavond in de N.C.R.V.-studio. De muziekweek wordt besloten met een uitvoering door het Brabants Orkest in Tivoli te Utrecht. CHARLES DE BURBURE OVERLEDEN De Belgische letterkundige Albert Charles de Burbure de Wesembeek is op 84-jarige leeftijd overleden. Hij publiceerde verschei dene werken over de zeevaart en heeft on telbare artikelen in niet-Belgische dagbladen en tijdschriften geschreven, waaronder ook Nederlandse. A Vr (/"NX!) /V O O J 1 *5 n 7273. Pobbel hield zijn hand boven de ogen en keek nogeens rond. Ja, ik geloof wel, dat we die kant uit moeten, zei hij. Laten we het maar proberen! Het is zo lastig, dat je niet ver zien kan door al het groen! Maar toen kreeg hij een goed idee. Wacht eens, zei hij. Als ik i?i die takken klim, kan ik veel verder kijken! Ja, zei Koen. Maar pas op, Pobbel, dat je niet valt, hoor' Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 29) Zij zal zich geschaamd hebben en zij verviel van kwaad tot ergerZij heeft haar ouders bestolen om aan geld voor het vergif te komenZij heeft de hand tekening van haar vader vervalst, op een cheuqe.... Toen het eindelijk tot. haar doordrong hoever het met haar gekomen was heeft zij zich van het leven beroofd, IVIoralèsZe is in de Guadalquivir gesprongen Zijn stem begaf het, hij snikte. Toen het meisje thuisgebracht werd, heb ik niet dadelijk alles begrepen. Het begrip kwam bij mij pas, toen ik de brief ontving die zij mij voor haar dood had geschrevenEn sedert die dag, Morales, aarzel ik niet alle handelaars in verdovende middelen, die mijn ambtelijk pad kruisen een behandeling te doen endergaan die hen voorgoed geneest van hun liefhebbe rij. Gelukkig dat je verzet gepleegd hebt, Moralès, nu kan ik mij het genoegen veroorloven je als een hond neer te schieten! Hij greep zijn revolver en smeet Lucero mijn revolver toe. We nemen aan dat jij het eerst hebt geschoten en ik heb eenvoudig wat meer geluk gehad dan jij. Dat is alles. Ik keek Lucero aan, die niet reageerde. Fernandez onderschepte mijn blik en grinnikte: De inspecteur was met mijn dochter verloofd Hierna werd mij alles duidelijk. Het werd hoog tijd de komedie te staken, of hij zou me werkelijk neer schieten. Ik begon heel bedaard te praten en ik geloof nog altijd dat het mijn kalmte is geweest die hem belet heeft de trekker over te halen. Wilt u werkelijk een van uw collega's neerschieten? vroeg ik rustig. Collega's? Ik stond nu toch op en na mijn jas recht te hebben getrokken stelde ik mij voor: José Moralès, Amerikaans staatsburger, agent van het FBI, afdeling verdovende middelen. Hun gezichten waren de moeite waard. Het was al vier uur in de morgen toen ik hun het doel van mijn opdracht had verklaard en uitgelegd had, dat er zekere redenen bestonden om mijn anonimiteit te bewaren. Ik bracht hen op de hoogte van het feit, dat Lajolette en zijn bende al lang wisten wie ik was en wat ik kwam doen, reden waarom zij een serie aanslagen op mij hadden gepleegd, waaraan ik als door een wonder was ontsnapt. Ik maakte van de gelegenheid gebruik en bedankte Lucero nog eens voor zijn afdoende hulp tijdens mijn moeilijkheden van de vorige nacht. Ik vertelde hun dat Alonso was aangekomen. Ik wond er geen doekjes om dat ik op hun zwijgende medewerking zou zijn aange wezen, wilde ik nog een kans op slagen hebben. En ik rooest eenvoudige de hand op de bende leggen. Ik zou het daarna aan hen overlaten met de misdadigers af te rekenen. Ik zelf zou genoegen nemen met Lajolette. De commissaris haalde de schouders op. Als die man werkleijk zo handig is als u zegt zal hij de duurste advocaten nemen om zich schoon te praten. Nee, nee, commissaris, zei ik, ik vind Lajolette geen man om voor de aardse rechter te verschijnen. Fernandeze keek mij strak aan. Daarna schoof hij mij langzaam mijn wapen en de drie patroonhouders toe. Zorg er alleen voor, amigo, dat wij niet gedwongen worden in te grijpen, voor er recht is geschied. Al had Sevilla dan aan de vooravond van Palmzondag een feestelijk aanzien aangenomen, ikzelf was allerminst in een feestelijke stemming. Weliswaar had ik vrede met commissaris Fernandez gesloten en wist ik dat ik in elk geval van nood op hem zou kunnen rekenen, maar daar stond tegenover dat ik mij niet meer in staat voelde te ontkennen, dat Juan een dubbel spelletje speelde. Na de aanslag waarvan ik op de Barqueta het slachtoffer was geworden, was het mij nog gelukt mezelf wijs te maken dat de jongen het slachtoffer was gewor den van lieden tegen wie hij niet opgewassen bleek, maar wie had in vredesnaam de politie kunnen ver tellen dat ik een revolver had behalve Juan zelf? Als tenminste de verkoper niet gemeend had de autoriteiten te moeten inlichten. In dat geval was het duidelijk dat deze man deel uitmaakte van de bende en dat Juan hem bovendien haarfijn had verteld voor wie de revolver bestemd was. Van welke kant ik de zaak ook bekeek, steeds kwam ik uit op JuanJuan had geen bekende bron van inkomsten. Verduisterde de liefde die ik voor zijn zuster voelde misschien mijn denkvermogen en zag ik niet wat de eerste de beste burger zonder meer zou zien? Waar om schikte Maria zich zo gemakkelijk in het bestaan dat haar broer leidde? Waarom nam zij er genoegen mee, dat haar broer in kroegen rondhing, terwijl zij de kost voor hen beiden verdiende? Zoveel slapheid ging mijn begrip ver te boven. Ofschoon wij hadden afgesproken dat ik Maria van de Zoete Naam die zaterdag, nu zij het druk had met het versieren van de wagen van haar schutspatrones, niet zou ontmoeten, besloot ik haar toch een kort be zoekje te brengen voor ik laat in de middag Alonso zou trefler- Op de Palma heerste een levendige drukte. Mensen liepen de kerk in en uit, ieder wilde de pasos van zijn eigen broederschap bewonderen, die zij natuurlijk door en door kenden, maar waarvan zij toch de luister en de schittering met eigen ogen wilden aanschouwen. De be woners van het district waren er buitengewoon trots op, dat hun Maagd een van de eersten zou zijn die bij het aanbreken van de Stille Week de kerk verliet. De Virgen de la Armagura zou inderdaad de volgende dag, Palmzondag al om zeven uur 's avonds in het openbaar verschijnen. Alleen de medemaagden van „la Paz", „la Hiniesta", Gracia y Esperanza" en „la Estrel- la" zouden op dat tijdstip hun kerken al hebben ver laten. De muzikanten van de plaatselijke harmonie en de hoornblazers van de Giralda, die aan het hoofd van óe processie zouden lop^n, waren ijverig aan het repeteren. Ik liet Maria halen door een meisje, dat juist de sacris tie wilde binnengaan. Mijn verloofde kwam vrijwel dadelijk naar buiten. Ze keek mij al even verbaasd als ontsticht aan. José, ik had je toch gezegd dat ik vandaag Dat weet ik, Maria. Je begrijpt wel, dat er een ernstige reden moet zijn nu ik je op dit ogenblik kom storen. Ik zag een radeloosheid in haar blik verschijnen, die ik maar al te goed begreep. Is er iets met Juan gebeurd? Ik schudde ontkennend het hoofd, om haar gerust te stellen. Ik greep haar bij de arm en nam haar mee de Palma op. Daar vertelde ik haar wat ik de vorige avond naar aanleiding van de nieuwe revolver had mee gemaakt. Ik zei niet openlijk, dat ik Juan verdacht. Ik wees er haar alleen op, dat Juan eveneens degene was geweest, die mij naar de „Espiga de Oro" had verwezen. Toen ze mij eindelijk aankeek zag ik dat zij huilde en daar kon ik slecht tegen. Joséwe moesten onze toekomstplannen maar vergeten Wat zeg je daar? Waarom, Maria? Hoe kan ik nu gaan trouwen met een man die geen vertrouwen in mijn broer stelt? Hoor eens, Maria, niemand stelt jou verantwoorde lijk voor wat Juan doet. Zij legde haar hand op de mijne. Nee, JoséHet kan eenvoudig nietIk ken Juan toch door en door. Ik zie werkelijk wel waar zijn zwakke kanten liggen, maar hij is niet tot misdaad in staat en zeker niet tot verraad. Ik probeerde haar te overtuigen door haar erop te wijzen, dat zij in het geheel niet wist hoe Juan zijn dagen doorbracht en een groot deel van zijn nachten. Ik wond er geen doekjes om wat ik dacht van een jongeman die zijn zuster liet werken voor de gemeen schappelijke kosten van levensonderhoud en ik voegde eraan toe. dat een jongeman, die zo'n nutteloos bestaan leidde, gauw de kans liep van verkeerde dingen te wor den verdacht. Het één hielp even weinig als het ander. Zij worstelde met zichzelf, maar het slot was dat haar geloof in haar broer ongeschokt bleef. Ik verweet mezelf dat ik haar verdriet deed, maar kon het toch niet over mijn hart krijgen haar ongezonde liefde voor Juan door te laten zieken. (Wordt vervolgd) Op dinsdag 20 september zal het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends in het Concertgebouw te Haarlem een concert verzorgen, dat geheel bestaat uit eerste uitvoeringen van werken van Neder landse componisten. Dit concert wordt door het N.Ph.O. aangeboden aan het Genootschap van Nederlandse Compo nisten, dat dit jaar zijn gouden jubileum zal vieren. Het programma bevat zes werken, waarvan drie opdrachten zijn van het N.Ph.O. te weten: Otto Ketting - Intrada Festiva, Lex van Delden Pianoconcert, met als solist George van Renesse, en Guillaume Landré Ana grammen. De Derivazioni voor strijk orkest van Robert Heppener en het Con certo voor blaasinstrumenten van Oscar van Hemel zijn regeringsopdrachten. Tenslotte zal nog worden uitgevoerd „Nostalgies" voor tenor en orkest van Rudolf Escher met als solist Lode Devos. Op maandag 3 oktober heeft het Ope ningsconcert plaats in het Concertgebouw te Haarlem dat, zoals ieder jaar, wordt aangeboden aan het Provinciaal Bestuur van Noordholland en de colleges van B. en W. en de gemeenteraden van de leden van de Stichtingsraad. Als solist werkt aan dit concert mede jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz, burgemeester van Utrecht. Onder leiding van Henri Arends zal het volgende programma worden uitgevoerd: Otto Ket ting Intrada Festiva, César Franck Variations Symphoniques voor piano en orkest, George Enesco Roemeense Rhapsodie no. 2, Beethoven Symfonie no. 2. Dit concert is uitsluitend voor ge nodigden. Het Rotterdams Toneel, dat ook volgend seizoen zal optreden onder de artistieke lei ding van Ton Lutz, begint het nieuwe speel- jaar met een comedie van de dichter-toneel- schrijver Jacques Audiberti, getiteld „L'Effet Glapion". Het door Audiberti geïntroduceerde „Glapion-effect" doet fantasie en werkelijk heid, verleden, heden en dagdromen dooreen- vloeien. Deze comedie voor drie personen heeft in het Parijse théètre La Bruyère vorig seizoen zeer veel succes gehad. Een afscha duwing hiervan is het feit dat woorden als „glapionner" en „glapionnade" door verschil lende critici werden overgenomen. De Rotterdammers gaan „glapionneren" onder regie van Georges Vitaly, die twee jaar geleden de spelleiding voerde over Balzacs „Mercadet" en die „L'Effet Glapion" ook in Parijs gebracht heeft. De door Remco Cam- pert vertaalde tekst zal door Ina van Faassen, Luc Lutz en André van den Heuvel gespeeld worden. Gedurende de tweede helft van augustus zal als gastlerares bij het Scapino Ballet optreden mevrouw Alexandra Danilova, directrice van een balletschool in New York, die thans een toernee door Europa maakt. Mevrouw Danilova is onder Dia- ghilev eerste ballerina van de Ballets Rus- ses geweest. De Salzburgse schilder- en beeldhouw- prijzen zijn uitgereikt. Evelyn Suttman uit Michigan won de „Oskar Kokoschka prijs 1960"; haar echtgenoot Paul verwierf eerste prijzen voor zijn beeldhouwwerken. Ook een Brits echtpaar boekte succes. Mrs. Irina Hale-White uit Sussex kreeg de tweede schilder-prijs en haar echtgenoot John Hale-White de tweede prijs voor zijn beeldhouwwerken. Turks bezoek. Een groep van 32 stu denten zal een bezoek van vijf weken aan Nederland brengen. De studenten, die tech niek studeren aan de universiteit van An kara, zullen logeren in Nederlandse gezin nen. Het geldt hier een tegenbezoek nadat eerder dit jaar een groep van 30 Neder landse studenten een bezoek aan Turkije heeft gebracht. De eerste uitwisseling van Nederlandse en Turkse studenten had vo rig jaar plaats op initiatief van het mini sterie van O.. K. en W. De uitwisseling is voorbereid door de rectores magnifici van een aantal Nederlandse universiteiten en die van de universiteit van Ankara. Het ligt voor de hand herkauwen op één lijn te stellen met werkwoorden als her-kennen, her-zien, her-ademen, her denken en vele andere, waarin het voorvoegsel her- betekent: opnieuw, als te voren. Wanneer men echter ziet dat oude vormen van herkauwen luid den: eer-cauwen uit een ouder eder- cauwen, dan wordt het waarschijnlijk dat wij te maken hebben met een woord ede dat wij terugvinden in de woorden etmaal en etgroen, waarin het betekent: wederom. Het is begrijpelijk dat, juist doordat e t- en her- hetzelfde betekenden, het ene voorvoegsel met het andere is ver- y^/ard.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7