Circulatie daalt nog langzaam KLM tast mogelijkheden tot samenwerking verder af Uber alles Onvoldoende voorlichting was de voornaamste oorzaak Eind 1960 krijgt Nederland er 20.000 ha land bij De beurs Britse uitvoer is in juli opnieuw gedaald Bakkersorganisaties en de boterprijs Woningbouw wordt reeds voorbereid Beslissing valt nog dit jaar Saldo van banken gestegen De buitenlandse handel in juli 1960 Bandoengsche Kinine verhoogt het dividend SCHEEPVAARTBERICHTEN WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 DE STAKING BIJ WERKSPOOR De bot er prijs Drooglegging en ontginningen in Oost-Flevoland vorderen snel Lening Zuid-Holland niet voltekend DE WEEKSTAAT Dekkingspercentage gestegen Heineken participeert in Italiaans concern Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De vertegenwoordigers van de metaalwerkersvakbonden hebben gisteren een ge sprek gevoerd met de ondernemingsraad en de leden van de werkplaatscommissie van de n.v. Werkspoor Utrecht, naar aanleiding van de moeilijkheden die zijn ontstaan over de lonen. Door het systeem van werkclassificatie zyn de werknemers bij Werk spoor ingedeeld in zes groepen. In elke groep variëren de lonen echter ook weer tussen een bepaald minimum en maximum, hetgeen zoals wij reeds meldden, het ongenoegen van de arbeiders heeft opgewekt. Zij vonden het namelijk niet redelijk, dat mensen met dezelfde functies verschillende lonen kregen. Tijdens de bespreking van vanmorgen is besloten, het personeel van Werkspoor uitvoerig voor te lichten over het werk- classificatiesysteem, aangezien dit, naar het oordeel van de directie en de vakbon den, nog niet voldoende bekend is in het bedrijf. Vakbonden: Gee* goed beleid De erkende vakbonden var werknemers in de metaalnijverheid menen, dat de di rectie van de N. V. Werksnoor te Utrecht geen goed beleid heeft gevoerd ten aan zien van de voorbereiding van de werk classificatie. De arbeiders, zo menen de vakbonden, weten niet waaraan zij toe zijn, omdat de voorlichting bijzonder pover is geweest. De vakbonden distanciëren zich dan ook van dit directiebeleid, evenals zij zich distanciëren van de wilde staking die de vakbonden ten scherpste veroordelen. Men acht het onverstandig dat de directie van Werkspoor een aantal personen een hoger uurloon heeft gegeven, terwijl er voor hen nog geen functie-omschrijving is. Dit is vanavond door de gezamenlijke vakbonden medegedeeld tijdens een ver gadering van personeel van Werkspoor te Utrecht. Ook hebben de vakbonden de directie van Werkspoor te kennen gegeven dat zij er ernstig bezwaar tegen hebben, dat Werkspoor personeel in de fabriek laat werken, dat in dienst is van zogenaamde koppelbazen. Dit personeel dient, aldus de vakbonden, zo spoedig mogelijk de fabriek te verlaten. Vertrouwen verdwenen Inmiddels heeft de directie van Werk spoor toegezegd, dat men aan deze fi guur op korte termijn een eind zal ma ken. De vakbondsbestuurder- hebben een normaal voort te zetten om een verder beroep op de arbeiders gedaan het werk gesprek tussen de directie en de bonden over de werkclassificatie mogelijk te ma ken. De vertegenwoordigers van het Werk spoor-personeel hebben op de vergadering ernstige verwijten gericht aan het adres van de ondernemingsraad en de zogenaam de kleine commissie. Men wenste op kor te termijn nieuwe verkiezingen voor deze raad en commissie, omdat, zo deelde men mede, het vertrouwen in de leden van deze colleges ernstig is geschokt. Bezoek door minister van de V.A.R. De minister voor de verbindingen van de Verenigde Arabische Republiek, dr. Mostafa Khalil, heeft gisteren in gezel schap van enkele autoriteiten op het gebied van het verkeerswezen in de V. A. R. een bezoek gebracht aan Werkspoor. Hij trof een volmaakt rustig bedrijf aan, waar door alle arbeiders werd gewerkt. Dr Khalil werd ontvangen door de presi dent-directeur van Werkspoor Utrecht, ir (Van onze correspondent) LONDEN De Britse export is in juli opnieuw achteruitgegaan. Gedurende de laat ste drie maanden exporteerde Engeland vijf percent minder dan in het voorafgaande kwartaal. In juli liep de uitvoer volgens de voorlopige cyfers met een bedrag van 1G mil joen terug, terwjjl de invoer toenam met 18 miljoen pond. De her-export was écn miljoen pond groter. De kloof in de handelsbalans het bedrag waarmee de invoer de export overtreft verwijdde zich daardoor van 71 miljoen in juni tot 104 miljoen pond in juli. Sinds februari beweegt de uitvoer zich in een dalende lijn. Het tempo van de ver mindering is thans nog versneld. Hoewel de situatie teleurstellend is, acht men het een gunstige omstandigheid, dat de terugslag in de buitenlandse handel komt op een ogen blik, dat als gevolg van de hoge rentetarieven in Engeland goud van New York naar Lon den vloeit. Doordat de reserves op deze ma nier versterkt worden, is er geen reden voor de regering om drastische deflatie-maatrege- len te nemen, welke allerminst gerechtvaar digd worden door de binnenlandse econo mische toestand, die tot nu toe geconsolideerd is, doordat de regering de credietteugel on langs heeft aangehaald. Over het algemeen is men in Engeland optimistisch over de bin nenkomende exportorders en worden de al gemene economische factoren als gunstig be schouwd. Desniettemin zullen de Britten zich meer moeten inspannen. Premier Macmillan tracht hen daartoe door de pas begonnen re geringscampagne ter vergroting van de ex- port'nandel. waarin nog een te klein percen tage van de Britse industrie een aandeel heeft, aan te sporen. M. C. Damme, die iets over het bedrijf vertelde. Ruim 20.000 arbeiders werken mo menteel bij de fabrieken van Werkspoor en Stork die tot de V. M. F. behoren. De jaaromzet bedraagt rond 400 miljoen gul den, waarvan momenteel 42 percent in het buitenland wordt geplaatst. De bedoe ling is op korte termijn dit exportpercen tage op te voeren tot 50. De buitenlandse gasten hadden met name belangstelling voor het rollend materieel. De Polyester jachten die voor het merendeel naar Amerika worden geëxporteerd en waar van er iedere week één wordt afgeleverd, bleken een grote aantrekkingskracht op het gezelschap uit te oefenen. De heer Damme deelde nog mede dat binnenkort begonnen wordt met het uitvoe ren van een grote exportorder van goede renwagons die voor Spanje bestemd zijn. Zeven bakkerspatroonsorganisaties hebben gezamenlijk een verkalring uitgegeven, waar in zij de aandacht vestigen op het verschil in pr(js van boter in grote verpakking met die in kleine verpakking. Zoals bekend, is ruim een maand geleden de consumentenprijs voor boter in kleine verpakking aanzienlijk verlaagd doordat het produktschap voor zuivel hierop een grotere subsidie geeft. Boter in grote verpakking (meestal vaat jes), die door de leden van de bakkersorga nisaties bij de vervaardiging van hun pro- dukten pleegt te worden gebruikt, is niet in prijs verlaagd. De bakkers achten deze maatregel een discriminatie, die zij moeilhi kunnen aanvaarden, aangezien de subsidie uit overheidsfondsen wordt verstrekt. De organisaties hebben het produktschap voor zuivel en de minister van Landbouw en Visserij verzocht deze beslissing in zoverre te herzien, dat de prijs van de boter in grote verpakking althans niet hoger wordt vast gesteld dan die van de boter in kleine ver pakking. Zowel het produktschap voor zuivel als de minister heeft dit verzoek zonder opgaaf van redenen afgewezen, aldus de or ganisaties. Een merkwaardig gevolg van dit beleid is, aldus het adres, dat de bakkers nu vrijwel uitsluitend boter in consumenten verpakking bestellen, dit wordt door de orga nisaties geldverspilling genoemd. Tegen het eind van dit jaar zal tweederde deel van de nieuwe 54.000 ha grote IJsel- meerpolder Oostelijk Flevoland ontwaterd zijn. De directie van de Wieringermeer hoopt omstreeks die tijd ongeveer 20.000 ha van dit nieuwe land te hebben ontgonnen. Binnen de dijk heeft „Zuiderzeewerken" thans reeds 136 km weg gereed. Rekent men hierbij de ongeveer 94 km lange omringdijk, dan komt men dus op een totaal van 230 km. Een groot aantal wegen is bovendien in aanleg. Voorts zijn in Oostelijk Flevoland zeventien bruggen gebouwd, zes bruggen zijn nog in aanbouw. Tegen het einde van dit jaar zal men 2000 a 2500 ha gedraineerd hebben. Het zaaiplan voor 1961 voorziet in de verbouw van landbouwgewassen op een oppervlakte van 16.600 ha. Aan het einde van de komende winter verwacht men te gen de 1300 ha te hebben bebost. Woningbouw Het ontginningswerk heeft tot nu toe door de overvloedige regen van deze zomer be trekkelijk weinig stagnatie ondervonden, maar bij het binnenhalen van de oogst is de regen wel bijzonder lastig. Negentig grote maaidorsmachines (combines) kan de directie Wieringermeer in Oostelijk Flevoland in het veld brengen, maar door dat natte gewassen moeilijk kunnen wor den gedorst staan de machines vaak on gebruikt. Ofschoon de gewassen hier en daar door het natte weer wel wat hebben geleden kan niet van een slechte oogst worden gesproken. Alleen het riet profi teert van de grote regenval. Volgend jaar mei zal in Oostelijk Fle voland het grootste vrijwel aaneengeslo ten areaal koolzaad bloeien dat ooit in Europa te zien is geweest, namelijk 3300 ha. In de loop van september hoopt men te kunnen beginnen met het bouwen van wo ningen. Op de plaatsen waar de dorpen Swifterbant en Biddinghuizen zullen ver rijzen is men thans bezig een zandlaag van een meter dikte te spuiten om de grond voor woningbouw geschikt te maken Nog dit jaar zal het bouwen van 450 pan den, waaronder winkels en scholen, wor den aanbesteed. Ofschoon de bouw van Le lystad nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten, is men reeds geruimte tijd bezig het terrein waar de economische en culturele kern van de toekomstige hoofd plaats van de IJsselmeerpolders (het zo genaamde Lelystad-hoog) zal komen, met zand op te hogen. De dienst der Zuider zeewerken wil trachten tegen het eind van 1961 de grote weg naar Dronten tot Lely stad door te trekken. Budget enige rem Zuiderzeewerken en de Wieringermeer- directie kunnen echter niet ongelimiteerd doorwerken. Met het oog op het haar toe- De 4Vs pet 30-jarige obligatielening ten laste van de Provincie Zuid-Holland groot ƒ10 min tot de koers van 99 pet, waarop gisteren de inschrijving openstond, is aldus emittenten niet geheel voltekend. Achter de schermen gaat de directie van de K.L.M. voort met het aftasten van de mogelijkheden tot nauwere samenwerking met andere luchtvaartmaatschappijen. Na het besluit om niet mee te doen met de (nog altijd niet gestarte) Air Union, heeft men het oog gericht op andere maatschappijen, met name de Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S. en de Zwitserse Swissair. In een artikel in het personeelsblad van de K.L.M. „De Wolkenridder", heeft directeur mr. J. van der Wiel dezer dagen laten weten dat voor het einde van dit jaar een principiële beslissing genomen zal worden inzake de combinatie, waarin de maatschappij in de toekomst zal samenwerken. De persdienst van de K.L.M. legde er vanochtend nog eens de nadruk op, dat er geen sprake is van een fusie. Onze natio nale luchtvaartmaatschappij werkt al lang samen met concurrenten. Voor bepaalde drukke lijnen bestaan pool-overeenkom- sten en op allerlei technische terreinen is ér grote coördinatie. Het is heel goed denkbaar dat in dit opzicht de samenwer king nog kan worden vervolmaakt en dat wordt dan ook bij voortduring onderzocht. Hierbij speelt, zoals begrijpelijk is, ook het vraagstuk van de aanschaf van nieuwe vliegtuigtypes een rol, omdat de technische samenwerking nu eenmaal groter kan zijn als verschillende luchtvaartmaatschappijen hetzelfde type vliegtuig gebruiken. Ook over de onlangs aangekondigde „af ronding van de vloot" waarvoor honderd miljoen gulden beschikbaar is zal dit na jaar een beslissing worden genomen. Naar verluidt wordt in het bijzonder gedacht aan de ankoop van nog vier D.C.-8 straal vliegtuigen of vijf Convair 600 „Coro nado's". Ook de „Coronado" is viermotorig. Het toestel kan een snelheid van 1.020 kilometer per uur bereiken en biedt plaats aan maximaal 114 passagiers. gemeten budget moet de directie Wierin germeer zich beperken tot een gebied van 4000 ha jaarlijks. Wanneer in dit tempo wordt doorgewerkt dan zal het nog onge veer acht a negen jaren duren voor geheel Oostelijk Flevoland in cultuur is gebracht- Bij de bepaling van dit tempo is mede gelet op het tijdstip waarop Zuidelijk Fle voland vermoedelijk zal droogvallen, na melijk 1969. Men wil de werkzaamheden zoveel mogelijk laten aansluiten, zodat er niet een soort vacuum ontstaat waardoor vooral de Wieringermeerdirectie, die ge heel met eigen personeel en eigen mate rieel werkt (dit in tegenstelling met Zui derzeewerken), in moeilijkheden zou ko men. De terugkeer van de bankbiljetten heeft zich, blijkens de weekstaat van de Ne derlandse Bank van 15 augustus, voortge zet doch de omvang hiervan was voor gaande week aanmerkelijk hoger. Van 1 tot 8 augustus was 134 min terugge keerd en van 8 tot 15 augustus bedroeg dit 40 min. Met elkaar is er reeds ƒ34 min meer terugbetaald dan er gedurende de ultimo werd opgenomen. De stand van de circulatie is thans 4572 min, tegen vorige week 4613 min. In het betalingsverkeer tussen de banken en de staat zijn grote bedragen heen en weer gegaan. De banken moesten belangrijke bedra gen aan belastingen voldoen, maar ander zijds moest de staat ƒ51 min op vlottende schuld aflossen en 39 min aan rente en aflossing op gevestigde schuld betalen. Een Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige ge gevens bedroeg de waarde van de invoer in juli 1960 1.476 min (v.m. 1.461 min), ter wijl voor een waarde van 1.242 min (v.m. 1.222 min) werd uitgevoerd. De uitvoer be droeg 84 °/o van de invoer (v.m. eveneens 84 In juli 1960 is t.o.v. juli 1959 de invoer toe genomen met 12, de uitvoer met 14 °/n, zo doende verbeterde het dekkingspercentage met 3 punten. Bij het maandgemiddelde van januari-juli zijn de stijgingspercentages van in- en uitvoer 16 en 15. Het dekkingsper centage was hier 1 punt lager. Het invoer- saldo bedroeg sedert het begin van het iaar 1.285 min (januari-juli 1959 1.031 min). Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij n.v. en Cobra n.v. delen mede, dat zij voor de ont wikkeling van de brouw-industrie in Italië in 't kader van de gemeenschappelijke markt een overeenkomst hebben aangegaan met een belangrijk Italiaans brouwerijconcern. De holding-maatschappij van deze groep, de Mo bilaire Industriale Cisalpina S.P.A. te Milaan controleert onder andere de volgende brou werijen: Pedavana te Pedavena, Dreher te Triest, Metzger te Turijn, Cervisia te Genua en Bosio e Cavatsch te Turijn. De overeenkomst heeft betrekking op een participatie in Cisalpina en op het verlenen door Heineken van technische bijstand. Zo wel Heineken als Cobra wordt vertegen woordigd in de raad van bestuur van Cisal pina. deel van dit laatste bedrag is terecht gekomen op de rekening „andere ingeze tenen" welke rekening met 22 min steeg van 130 min tot 152 min. De banken die ook nog f 9 min binnenkregen uit devie- zenoverdracht, zagen hun tegoed bij de Nederlandsche Bank toenemen van f 16 min tot 301 min. De totale goud- en deviezen voorraad steeg va:, 547 min tot f 5485 min bij een gelijk blijvende goudvoorraad van 4733 min. De geldmarkt was aldoor goed van middelen voorzien. De daggeldrente bleef op l'/z percent gehandhaafd. De resultaten van de Bandoerigsche Kinine- fabriek Holland n.v. over 1959 stemmen, blij kens het jaarverslag, tot tevredenheid. Hoe wel de belangrijke produkten van de ven nootschap op de wereldmarkt scherpe con currentie ondervonden is de omzet niette min in vergelijking met 1958 zowel kwantitatief als in geldswaarde toegenomen De verkoop van specialité's bleef zich gunstig ont%vikkelen en ook de inkomsten uit licentie overeenkomsten met buitenlandse fabrikan ten aangegaan toonden een stijging. Blijkens dg geconsolideerde winst- en ver liesrekening heeft de vennootschap ondei meer een bruto bedrijfsresultaat behaald van f 5.537.000 4.435.000). De inkomsten uit licenties en industriële eigendomsrechten be droegen 240.000 138.000). Het vorig jaar werd aan bijzondere baten ontvangen 181 000 Na afschrijvingen ad 1.386.000 1.451.000) speur- en ontwikkelingskosten ad 1.017 000 'J 929.000), voorzieningsfondsen en belastingen f 1.339.000 796.000) en een toevoeging aan de reserve diverse belangen ad 418.000 372.000) etc., bedraagt de netto winst 720.000 600.000). Voorgesteld wordt een dividend van 18 percent (16 pet.). De verkoop der effecten leverde een winst op van 157.506. Het verwachte beroep op de middelen van de vennootschap werd ach teraf niét gedaan, doch het is geenszins uit gesloten dat zulks in 1960 wè] het geval zal zijn, aldus de directie. 99 99 Onder de kop „über alles" schrijft de „Daily Express." dat Engeland zich niet moet aan sluiten bij een Europees blok dat door de Duitsers wordt overheerst. „Het Duitsland van Adenauer heeft het aanschijn van een streng, monolithisch front tegen het oosten". „Hoedt u voor de Sov jet-dreiging", zo roept het tot Engeland. ..Maar kijk eens achter deze indrukwekkende show van vijandigheid. De handel van Duits land met het Sovjet-blok bloeit. In de eerste helft van dit jaar nam deze met 30 percent toe. Wanneer het eigenbelang van de Duit sers op het spel staat wordt aan de principes stilzwijgend voorbijgegaan en zijn de mooie woorden vergeten. Ook Engeland moet in de eerste plaats lette nop zijn eigen belangen Het moet zich nooit verbinden met een Euro pees blok dat door de Duitsers wordt over heerst". aldus de „Daily Express". Aagtekerk 16 170 m. z.z.o. Suez n. Aden. Abbedijk 17 te Rotterdam. Achilles 16 670 in. w.z.w Fayal n. Curasao. Agamemnon 17 te La Guaira. Albireo 17 te Hamburg. Alcor 17 te Sydney. Aldabi pass. 16 Fernando Noronha n. Las Palmas. Algol 16 650 m. z.o. Chagos arch.ipel n. Aden. Algorab 16 te Rio dc Janeiro. Alkaid 16 75 m. z. Stockholm n. Yxpila. Alpherat 17 te Las Palmas. Amerskerk pass. 16 Straat Messina n. Genua. Ammon 13 v. Dcmerara n. Amsterdam. Amsteldijk 17 te Houston verwacht. Amstelhoek 16 560 m. n.w. Cocos eil. n. Australië. Amsteikroon 17 te Karachi venv. v. Fremantle. Amstellaan 16 40 m. o. Okinawa n. Newcastle. Amstelveld 16 v. Suez n. Aden. Andijk 17 te Antwerpen. Annenkerk 16 v. Mombasa n. Aden. Area 16 210 m. z. Socotra n. A.badan. Arendsdiik 16 te Le Havre. Ares 17 te Amsterdam. Arneaijk 17 te Rotterdam. Artemis 16 te Houston verw v. Port Arthur. Attis 17 te Amsterdam. Balong 17 v. Singapore n. Manilla. Bantam 17 v. Savona n. Beyrouth. Barendrecht 16 100 m. n.w. Algiers n. Banias. Batu 16 v. Probolinggo n. Tandpong Mani. Bawean 16 te Abadan. Beninkust 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Billiton 17 te Bombay. Bbtar 18 te Adelaide verwacht. Bt.nita 16 v. New York n. Puerto Limon. Calamares 16 te Cristobal verw v.t New York. Caltex Amsterdam 16 520 m. o.n.o. Mombassa n. Rast a nu ra. Call. Arnhem 16 220 m. w.z.w. R. Fartak n. Suez. Calt. Eindhoven 16 180 m. o. Bahrein n. Bahrein. Caltex Gorinchem 16 v. Kopenhagen n. Antw. Caltex Pernis 17 te Auckland verwacht. Caltex Rotterdam 16 100 m. vv. Algiers n. P. Said. Calt. The Hague 16 te Bahrein verw. v. Karachi. C'oltex Utrecht 16 70 m. n.w. Muscat n. Bahrein. Camerounkust 16 v. Port Harcourt n. Abidjan. Camitia 24 te Curacao verwacht. Casamance 16 120 m. n.o. L. Palmas n. Bordeaux. Castor 15 15 m. n. Algiers n. Antwerpen. Charis 15 v. Grenada n. Baltimore. Chiron 17 te Curacao. Cities Service Valley Forge 16 90 m. w. Djeddah naar Suez. Clavella 18 te Reykjavik verwacht. Colytto 16 v. Karachi n. Bomboy. Crania 15 te Stanlow. Dabomeykust 16 130 m. w.z.w. Lissab. n. Fr'town. Bsphnis 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Diogenes 16 v. Cristobal n. Curacao. Dordrecht 16 200 m. z. Bermuda n. Casablanca. Eos 17 te Amsterdam. Esso Amsterdam 16 30 mijl z.z.o. Daedalus naar Rastanura. Forest Hill 16 350 m. n.w. Perim n. Mena. Forest Lake 16 35 m. w.n.w. Oporto n. Mena. Fravizo 16 v. Archangel n. West-Hartlepool. Friesl. SSM 16 160 m. o. N.castle n. Kalundborg. Geeststar 16 te Port of Spain. Giessenkerk 17 te Marseille. Graveland pass. 16 Casquets n. Amsterdam. Grootekerk 16 140 m. w.z.w. K. Comorin n. Singap Hathor 15 te Maracaibo. Hecuba pass. 16 Casquets n. Amsterdam. Heelsum 16 130 m. o. Malta n. Calais. Helena 17 te Antwerpen. Helicon 15 440 m. n.o. Fayal n. Amsterdam Hera 15 v. Kingston n. Curacao. Hersilia 16 45 m. z.w. Scillys n. Bridgetown. Hilversum 16 te Le Havre. Holendrecht 16 35 m. z.z.w. Wight n. Genua. Hoogkerk pass. 16 Kreta n. Genua. Hydra 15 830 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Iberia 16 v. Amsterdam n. Igarka. Japara 15 v. Suez n. Aden. Joh. v. Oldenbarnev. 16 v. Wellington n. Papeete Kaap Hoorn 16 te Suez n. Thamcshaven. Kabylia verm. 17 v. Curacao n. Cabimas. Kalydon 17 te Kawasaki verwacht. Kara 16 v. Dingle n. Mena A1 Ahmadi. Karimata 16 200 m. z. Ouessant n. Le Havre. Karsik 16 te Zanzibar. Kasimbar 16 te Kaimana. Katelysia 16 104 m. z. Recife n. Buenos Aires. Kelletia 17 te Curacao verwacht. Kellia 28 te Rotterdam verwacht. Kenia 16 te Beira n. Abadan. Kermia 16 te Stanlow. Khasiella 16 220 m. z.z.o. Kp. York n. Auckland. Kinderdijk 16 te Antwerpen. Kloosterdijk 16 te Brownsville. Koningswaard 14 v. Pta. La Cruz n. Curacao. Korendijk 17 te Rotterdam. Korenia 20 te Buenos Aires verwacht. Korovina 21 te Curacao verwacht. Kosicia 22 et Buenos Aires verwacht. Krebsia 17 te Stanlow verwacht v. Maracaibo. Kryptos 16 te Cabimas verwacht. Leeuwarden 16 te Charleston v. Laceiba. Lekhaven 16 te Santos. Lelykerk 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Let'o 17 te Brake verwacht Lindekerk pass. 16 Perim n. Dubai. Lombok 18 te San Francisco v. Los Angeles. Lutterkerk 17 te Hamburg verwacht. Maas 16 te Piraeus verwacht. Maashaven 17 te Rotterdam. Maron 17 te Paramaribo. Medon 16 v. Lissabon n. Curacao. Meerkerk 16 te Port. Amelia verwacht v. Mtwara. Meliskérk 17 te Antwerpen. Mentor 15 v. Rotterdam n, Tripolis. Merwede IS te Monrovia v. Freetown. Moh. Reza Shah 16 100 m. n.o Bahrein n. Suez Mclenkerk 16 te Madras verwacht v. Trincomale. Moordrecht 16 dw. Philippeville n. Mena. Muiderkerk 16 450 m. n.o. Sokotra n. Aden. Musilloyd 16 225 m. w. Azoren n. Halifax. Mylady pass. 16 Finistcrre n. St. Malo. Naess Commander 16 245 m. o. Gibralt. n. Fawley. Nanusa 16 te Djibouti. Naranio 16 v. Rotterdam n. Londen. Navicella 18 te Trinidad verwacht. Neder-Ebro pass. 17 Guardafui n. Penang. Neder-Eems 16 te Amsterdam. Neder-Waal 16 v. Genua n. Bilbao. Neder-Weser 16 te Houston verwacht. Nestor 16 te Nickerie verwacht v Georgetown. Nieuw Amsterdam 17 te Le Havre n. New York. Noordwijk 15 300 m. n.n.o. L. Palm. n. Monrovia. Motos 15 dwars Kp. Nao n. Cartagena. Oberon pass. 16 Kp. Coc n. North-Plymouth. Oidekerk 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranje 16 te Piraeus. Oranjefontein 16 260 m. z.z.w. Las Palmas (best..). Oranje Nassau 15 v. Aruba n. Puerto Limon. Orestes pass. 16 Scillys n. Ciudad Trujillo. Ossendrecht 16 v. Conakry n. Gdynia. Ouwerkerk 16 220 m. z.z.o. Dondrahead n. Aden Papendrecht 16 25 m. w. Kp. Passero n. Car. Zee. Pendrecht 17 v. Rotterdam op proefvaart. Peperkust pass 16 Dakar n. Antwerpen. Pericles 16 te Pimentel verwacht v. Guayaquil. Philidora 16 100 m. n.w. Algiers n. Liverpool. Philine 16 60 m. n.n.w. St. Vincent n. Mena. Pbilippia 16 60 m. w.n.w. Algiers n Tranmere Pieter S 17 v. Rotterdam n. Swansea. Poseidon 18 t.e Paramaribo verwacht Prins Willem George Fred. 16 860 m. w. Scillys naar Le Havre. Prins der Nderlanden 16 v. A'dam n. Hamburg. Prins Willem V 16 te Newcastle verwacht. Prins Willem IV 16 480 m. w. Scillys n. Londen. Pr. Willem II 16 250 m. w.n.w. Scillys n. Montreal. Pygmalion 15 200 m. o. Tripoli n. Alexandrië. Radja 17 te Rotterdam. Raki 11 te Los Angeles. Kempang 16 240 m. n.o. Finisterre n. Las Palmas Reza Shah te Great 17 rede Suez n. Tranmere. Rondo 15 te Hamburg. Rotte pass. 17 Sabang n. Aden. Rotterdam 16 te New York verwacht. Ruys 19 te Lorenzo Marques verwacht. Salatigo 17 te Toledo. Saloum 16 150 m. w. St. Vincent n. Dakar. Samarinda 16 te San Francisco v. Longview. Sanana 16 te Singapore verwacht. Sarangan 16 v. Lissabon n. New York. Sarpedan 16 v. Rotterdam, 17 te Antwerpen. Schelpwijk 17 te Suez. Scherpendrecht pass. 16 K. Matapan n. Zwarte Z. Schiedijk 16 460 m. o.n.o. Kp. Race n. Antwerpen. Schouten 17 v. Port Harcourt n. Lobito. Siiindoeng 16 v. Cebu n. Singapore. Soestdijk 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Solon 17 te La Guaira. Stad Alkmaar 18 te Rotterdam verwacht. Stad Delft 16 v. Las Palmas n. Vlaardingen. Stad Leiden 16 ten anker rede Sagunto Stad Schiedam 16 50 m. w. Stadlandt n. Narvik. Stanvac Sunda 17 te Tandpong Uban verwacht. Stanvac Talangakar 17 te Penang. Statendam 16 540 m. n.n.w. Fayal n. South.ton. Stentor 17 te Lissabon verwacht. Steven 16 v. Letreport n. Bayonne. Straat Bali 15 v. Durban n. East-London. Stï. Clement 16 730 m. z.o. Mauritius n. Mauritus. Straat van Diemen 16 te Singapore verwacht. Sunet.ta 2.9 te Curacao verwacht. Tahama 16 65 m. w. Djeddah n. Suez. Taria 16 225 m. o. Ceylon n. Abadan. Werktijdverkorting in de metaalindustrie De Vakraad voor de Metaalindustrie heeft tot en met gisteren aan 137 ondernemingen met in totaal 50.757 handarbeiders vergunning verleend tot verkorting van de wekelijkse werktijd tot gemiddeld 47 uur. Vergunnig voor werktijdver korting tot gemiddeld 45 uur per week is nog niet verleend. Deze arbeidsverkorting zal op zijn vroegst met ingang van 1 januari 1961 kunnen ingaan. DRIELING Mevrouw Maria Simeoni uit Napels heeft dinsdag het leven geschonken aan een drieling, twee meisjes en een jongen Baby's en moeder, de 34-jarige vrouw van een kantoorklerk, maken het goed. Het echtpaar had al drie kinderen. Telamon 17 te Port. of Spain verw. v P Cabello, Tero 16"130-Tn. n.o. Massawab n. Port Said. Texel 16 v. Rotterdam n. Houston. Texelstroom 17 v. Amsterdam n Huil. Thuredrecht pass. 16 Straal Gibraltar n. Triest. Tjiluwah 16 v. Brisbane n. Sydney. T.isadane 17 te Port Elisabeth. T.iitarum 16 v. Shanghai n. Hongkong. Towa 17 te Rio de Janeiro verwacht Triton 16 te Nassau verwacht v. Amsterdam. Valeria 16 v. Pto. Cabello n. Charleston. Van I.inschoten 16 v Kaapstad n. Durban. Van Neck 16 80 m. n Surabaja n. Suva. Vasum 19 te Banias verwacht. Viana 16 te Tripoli verwacht. Vivipara 16 te Cardon. Waal 16 te Paramaribo. Waterman pass. 16 Scillys n. New York. Westland pass. 15 St. Paulsrocks n. Montevideo. Willem Ruys 16 dw. Malta n. Port Said. Willemstad 17 te Madeira. IJssel 16 v. Piraeus n. Rotterdam. Zatra 17 te Suez. Zonnekerk 16 10 m. w. Gibraltar n. Antwerpen. Zuiderkerk 17 v. Suez n. Port Said. KLEINE VAART Aardenburgh pass 16 JE-8 v, Stockh. n. Antw Adm. Courbet 16 5 m n. Kp. Spartel n. Nice. Admiralengracht 15 45 m. o. Bornholm n. Gdansk. Aletta Johanna 16 te Rotterdam. Amyntas 16 20 m. w.n.w. K. Caxine n. Mostagan. Andromeda 16 10 m. n.o. Boston n. Boston. Areas pass. 16 Bizertha n. Faro. Ardeas 16 20 m. w.n.w. Oporto n. Genua. Bab T 15 v. Soernaes n. Zaandam. Banka 16 dwars Texel n. Zaandam. Betty Anne S 16 dwars Villano n. Casablanca. Binnenhaven 16 dwars Balfleur n. Duinkerken. Birmingham 16 15 m. z.w. Texel n. Harlingen. Celebes 16 100 m. o.May eil. n. Leith. Corrie Broere 16 36 m. z.w Cacquets n Ipswich David pass. 16 ET-16 v. Jakobstad n. Lorient. Deo Gloria 16 v. Hamburg n. Hamina, Diannel 16 50 m. w. Terschei!.bank n. Delfzijl. Dietert pass. 16 Terschellingerbank n Delfzijl. Eijo 16 10 m w. Dungeness n. Plymouth. Emmy S 16 120 m. w. Lista n. Liverpool. Fedala 16 100 m. o. Malta n. Patras. Fiducia 16 dwars Cromer n. Maassluis. Flans van Seumeren 16 20 m. zw. St. Cath.point naar Southampton. Frean 16 te St. Catharinapoint n Abö. Frigo 16 50 m. n. Texel n. Sta vanger. Geestdam 16 in Washbay n. Boston. Glory 16 v. Sandviq te Rotterdam verwacht, lieerengracht 16 te Amsterdam. Helemar H 16 40 m. n.n.o. Kp. Villano n. Tunis. Helvetia S 16 160 m. n. Villano n. Cork. Kolwierde pass. 16 ET-4 v. Kotka n. Amsterdam. Hunze pass. 16 Terschell bank n. Great Yarmouth. Inspecteur Mellema 16 60 m. z. Texel n. Abö. Jongkind 16 80 m. z.z.o. Marseille n. Marseille. Joost 14 te Karskaer v. Delfzijl. Juno 16 te Duneness n. Par Konny M 16 v. Immingham te Rotterdam verw Kortenaer 16 50 m. z.w. Texel n Hamina. Leliegracht 15 te Bornholm n. Amsterdam. Looiersgracht 16 op Elbe v. Emden n. Mariage. Lutetia pass. 16 JE-8 v. Delfzijl n. Itzehoe. Manto 15 te Aalborg n. Aarnus. Margriet Anja 16 40 m. n.o. Outergabb. n.K'hagen Mare Liberum 16 dw. Dover n. Rotterdam. Marie Christine 16 te Eastdocking n. Rotterdam Marian H 16 40 m. o. Oran n. Avonmouth. Marjan 16 te Newarp n. Heek van Holland. Markab 16 v. Domsjö te Newcastle. Markelo 16 85 m. o.z.o. Stockholm n. Helsinki. Matthew 16 10 m. z.w. Texel n. Liverpool. Medusa 16 10 m. n. Schwinemiinde n. Stettin. Naerebout. pass. 16 JE-6 Hamina n. Londen. Pandora 16 50 m. n.w. Vlieland n. Dramman. Phidias 15 te Malaga n. Cadiz Plato 15 te Amsterdam v. Bordeaux. (Dokken). Port Talbot 16 8 m. n.o. Noordhinder n. R'dam. Rr.na 16 10 m. n. Texel n. Ipswich. Hema 16 v. Manchester te Brunsbüttel verwacht. Rigel 16 v. Amsterdam n. Bremen. Seftan 16 v. Boston n. Norrköping. Sonja D 16 15 m. z.z.w. Texel n. Antwerpen. Spaarnest.room 16 v. Thames te Amsterdam verw Thaletas 16 te Beachyhead n. Antwerpen. Tluiban pass. 16 Borkumrif n. Ostende. Tromp 16 dwars Nort-Foreland n. Goole. Vanda 16 30 m. n.o. Ile de Bas n. Roskov. Veenenburgh 16 25 m. o. Dudgeon n. Rotterdam. Vliestroom 16 v. Liverpool te Amsterdam verw. Vijgendam 16 op Fehmarnbelt n. Brussel. SLEEP VAART Barentsz Zee 15 540 m. n.w. Azoren n. Liverpool. Blankenburgh 13 te Dover Clyde 15 420 m. n.o. Bermuda n. Antwerpen. Holland 15 580 m. n.n.w. Fayal n. Engeland. Humber 15 720 m. n.n.o. Barbados n. Belem. Noordzee 15 ter hoogte van Freetown n. Tema. Oceaan 15 630 m. z.o. Recife n. Engeland. Poolzee 15 ter h. van Las Palmas n. Montevideo Rode Zee 15 150 m. z. New Orleans n. Houston. Schelde 14 te Karachi. Stentor 12 v. Portsmouth n. IJmuiden. Tasmanzee 8 te Abidjan v. Rouaan Thames 15 1800 m. w.n.w. Tahiti n. Antwerpen Tyne 12 t.e Mobile v. Puerto Barrios. Zwarte Zee 15 v. Gibraltar n. Perzische Golf. Hoogovens vast, Kon. Olie flauw Hoogovens lag gisteren vast in een overi gens zwakke markt. Er werd circa 825 betaald (810'/2). Bij het verlaten van d» markt werd 822 gedaan. Aandelen Kon, Olie waren bepaald flauw door lokale ver kopen. Tegenover het aanbod was heel weinig vraag aanwezig waardoor de prijs inzakte van f 135,10 tot f 134,20 138,60). De prijzenstrijd is het gevolg van de hevige concurrentie in de olie-industrie. Philips lag op 1296. 13. Unilever verloor op 918 circa 10 punten, terwijl A.K.U. zich vrij goed kon handhaven op 539, 2. Scheep vaartwaarden lusteloos en een weinig la ger. Hetzelfde kan gezegd worden van da cultures. Staatsfondsen kalm en doorelkaar hoger. (ANP). Boeke Huidekoper van 161 op 158 1, Boom-Ruygrok van 171% op 175, Figée van 186 op 190, Spaarnestad van 610 op 615. VERHANDELDE FONDSEN 15 aug. 16 aug Totaal 475 458 Hoger 286 (60,2%) 212 (46,3%) Lager 100 (21,1%) 143 (31,2%) Gelijk 83(18,7%) 103 (22,5%) A VOND VERKEER VAN' GISTEREN Slot A.K.U 538—539 gl 538 Kon. Olie135.00-135.50 ƒ135.00 Philips 1300-1305 1301 Unilever 923—925 924 Hoogovens 824825 824 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U 538—539 gl 537 Kon. Ólie134.00-134.70 133.71 Philips 1303—1308 1306'/2 Unilever 927—930 928 Hoogovens 827—832 831 b DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. OVERWEGEND VASTER Gesteund door de betere houding van Wall Street heeft het Damrak zich voor de meeste hoofdfondsen van de gisteren ge leden verliezen grotendeels kunnen her stellen. De belangstelling was echter niet groot, hetgeen tot gevolg had dat de koers fluctuaties van beperkte omvang bleven. De arbitrage hield zich tamelijk afzijdig o.i.v. de kalme en gemakkelijke stemming in Londen en de min of meer verdeelde tendentie aan de Westduitse beurzen. Uni lever opende 15 p. hoger, Hoogovens ge vraagd en stegen 12 p. tot 833, Philips -f 16 a 17 op Zwitserse vraag. AKU 2V2. Een dissonant was Kon. Olie met een nieuw verlies van 1.40 op 133.60. Daarmee was het fonds 0.60 op New York achter. K.L.M. onveranderd op 104 geadviseerd, ondanks koersverlies van 1/8 in Wall Street. De notering bleef 1.70 boven New York. De andere afdelingen hielden zich op de achtergrond. Scheepvaartwaarden nauwelijks prijshoudend. Cultures stil en ongeveer op vorig niveau. De staatsfondsenmarkt was prijshou dend. Aandelen Heineken hoger op een be richt over een belangengemeenschap met een Italiaans bedrijf. Overeenkomstig de verwachtingen is de emissie van 4% obligaties Zuid-Holland niet voltekend.Het restant zal vermoedelijk met enige reduc tie wel onder te brengen zijn, zodat van een mislukking niet gesproken kan worden. Vorige Advteskoers slnlkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 390 390 Ned. Handel Mij 305 305 Rotterd. Bank 315% 315% Twentsche Bank. 293 292 A.K.U 536'/2 538* Albert Heijn 475 475 Amstel Bier 513 505 Billiton Mij. II 447% 448 Bols 600 Bührmann Papier 510 510 Deli Mij 186.— 186, Dordtsche Olie 648% 636 Fokker 466% 466 Heineken's 660 660 Hoogenbosch Sch 283 284 Hoogovens 821 832* H.V.A 154 153 tndola 619% 618 485 485 KLM 1 104. 104, Kon. Ned. Zout 990 Kon Olie 1 135.20 133,70* Müller Nat. Bezit 434% 436 Nederl. Ford 675 675 Ned. Gist- en Sp 419 419 Ned. Kabelfahr 598 600 Philips Gem Bez 1293Va 1308* Philips Pref 329% 329% A'dam Rubber 116% 110%* Sikkens Groep 913 Stokvis R.S 273 275 Thomassen Dr 728 730 Unilever 917 930* Van Berkei's Pat 346 346 Var Gelder Pap 321% 324 Van der Heem 314% 325 Ver. Machinefabr 253 254 Wessanen 344 340 Wilton Fijenoord 204% 204 Zwanenherg-Org. 915 905 Interlinie f 219.— 219, 1 241.50 241,50 525 f 523.— Ver. Bezit v. 1894 136.50 136,50 HAL 137% 137 K NS M 182 181%* N Scheepv Unie 144% 144* Ommeren Phs van 268 267 Stoomv Mij. Ned 169 168% Anaconda 51% 51 Kennecott Copper 82% 81% Aluminium Ltd... 32% 32% Bethlehem Steel 44% 45 U.S. Steel 8U% 82 Republic Steel 61% 62% American Motors 217% 22 General Motors 43'Vi 9 44% Cities Service 44% 44% Shell Oil 67% 69 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Enig herstel Opnieuw Is er gisteren een stijgende ten dentie geweest in het verloop van de New Yorkse effectenbeurs, waarbij elektro nische, farmaceutische, staal, automobiel, camera en verspreide waarden de toon aangaven. Doordat de kopers zich voor namelijk concentreerden op aandelen die niet voorkomen in de lijst waaruit de ge middelden worden opgemaakt, maakten de industriële blue chips slechts een geringe verbetering door. Al met al noteerde de aandelenmarkt zijn achtste stijging uit negen beursdagen. Polaroid viel op met een winst van 9 dollar bij de camera's, terwijl Underwood ruim 4 dollar won Texas Instruments, een elektronisch fonds, won meer dan 6 dollar.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9