EIS TEGEN POWERS 15 JAAR Twee doden, drie autowrakken na botsing op rijksweg nr. 1 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Verdediger baseerde pleidooi op excuus„bevel is bevel ÜV„ Haarfemsclse Auto Centrale Mary Kok bedwong als eerste Nederlandse vrouw Het Kanaal schilder zelf met FORD TAIINUS Show Brits plan voor schol-aanplant op Noordzee Postroof in trein Brighton-Londen Sovjet-satelliet met twee honden Peter Poole in Kenya geëxecuteerd Europese prijs voor Prins Bernhard Over 35 km. deed zij 12 uur 25 minuten 75e JAARGANG No 35 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 188 Iets warmer overdag Aan het strand Pleidooi In de krant van heden: ZES DODEN IN HET VERKEER Het woord is aan sikkens-tjallema produkt Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Siinon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Een overzicht van de eivolle zuilen zaal van het Vakbondsgebouiv in Moskou tijdens het proces-Powers. Op de voorgrond Francis Powers en zijn verdediger. HULL (UPI) Geleerden zijn van plan 500.000 schollen van ongeveer vier maan den oud, in de Noordzee te laten uitzet ten. Zij zijn tot dit plan gekomen na proe ven in het centrum voor wetenschappe lijk onderzoek van de marine te Lowestoft, waar zij de voortplanting en de levens kansen van de schollen hebben bestudeerd. Zij kwamen tot de conclusie, dat de vis zich niet in zulke grote getale vermenig vuldigde als men redelijkerwijs mocht veronderstellen. Proefnemingen bewezen, dat slechts één'op de duizend jonge schol len in zee geboren in leven bleef. Later in het centrum van de marine bereikten zij onder andere omstandigheden een cij fer van 1 op 10. Zij zullen nu in een afgesloten baai 500.000 jonge schollen laten uitzetten, die wanneer zij voldoende gegroeid zijn, in de Noordzee zullen worden vrijgelaten. Men hoopt op deze wijze bij te dragen aan een verbetering van de visstand. Wanneer de geleerden echter hun zin krijgen (èn het geld) dan willen zij tussen de 500 miljoen en 1 miljard vissen in de Noordzee loslaten. De kosten hieraan ver bonden bedragen ongeveer 30 miljoen gul den, maar over enige jaren zou de huidi ge vangst die nu jaarlijks 60 miljoen gul den opbrengt, ook verdubbeld zijn. Men zou andere landen om hulp willen vragen om in de kosten bij te dragen. (Van onze correspondent) LONDEN Gisteren is in Engeland de zoveelste postroof geschied. Een bende heeft, zonder dat iemand er iets van be merkte, donderdagmiddag de conducteur van de trein van de dienst Brighton-Lon don in zijn compartiment vastgebonden, een prop in de mond gestopt en opgeslo ten door de deur met spijkers vast te nage len. De ovex-vallers scheurden postzakken open en stalen 25 aangetekende brieven. Toen zij hun daad volbracht hadden gin gen zij tussen de andere reizigers zitten en wandelden in Victoria rustig het sta tion uit. De drie gangsters zagen kans een be drag 60.000.- a 100.000.- buit te maken. Het was een van d? gladste staal tjes van geluidloze beroving. Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind tussen west en zuid. Iets warmer over dag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen overwegend droog met zonnige perioden en een zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Temperatuur tussen 18 en 19 gr. C., zeewater bijna 18 gr. C. Vooruitzichten: een rug van hoge luchtdruk nadert langzaam en brengt tijdelijk verbetering met perioden van redelijk strandweer. 99 MOSKOU (Reuter en UPI) Roman Roedenko, de openbare aanklager in het proces tegen de piloot van het Amerikaanse U-2 verkenningsvliegtuig Francis Powers, heeft vanmorgen aan het slot van zijn requisitoir een gevangenisstraf van vijftien jaar geëist. Roedenko achtte het misdadige optreden van Powers volledig bewezen. Ontkennen of betwisten is onmogelijk. Powers heeft dit begrepen en heeft niet ge probeerd de misdaad die hij heeft gepleegd, te ontkennen, aldus de aanklager. Hy achtte het uit het bewijsmateriaal gebleken dat de organisatie en de uitvoering van spionagevluchten onder leiding stond van de Amerikaanse centrale geheime dienst met medeweten en instemming van de regering en de president van de Verenigde Staten. Dadelijk na de opening had de presi dent de openbare aanklager, Powers advo caat, Grinjev, en Powers zelf gevraagd of zij nog nieuwe gegevens naar voren wil den brengen. Na een ontkennend antwoord verklaarde de president het r nderzoeksta- dium voor geëindigd en gaf hij Roedenko het woord voor diens requisitoir. „Bij een terugblik op de afgelegde ge tuigenverklaringen is telkens weer de oi'f- ciële Amerikaanse lezing weerlegd", aldus Roedenko, die vervolgde met te betogen, dat de „10-10 eenheid" waartoe Powers behoorde, poseerde als een weerkundige eenheid, maar in feite niets anders was dan „een bastaard van de Amerikaanse inlichtingendienst en de inlichtingendienst van de Amerikaanse luchtmacht, welke zich verschuilt achter de naam NASA (Na tional Aeronautics and space agency)". Roedenko ging diep in op het „onweer legbare bewijs" dat de U-2 een militair en niet een burgerlijk vliegtuig was. Tot in bijzonderheden legde hij uit dat de vlucht van tevoren was beraamd en dat het doel spionage was. Wijzende naar de bewijsstukken van de U-2 op een tafel, zei Roedenko: „Zij bie den een combinatie van bewijsmateriaal, dat ten volle de schuld van Powers en van de aanstichters van deze grote sa menzwering tegen het mensdom vaststelt. Wij kunnen niet vergeten dat Powers een gevaai-lijke opdracht uitvoerde welke on voorstelbare rampen over het mensdom had kunnen brengen." Na te hebben verklaard dat zolang de U-2 in de lucht was niet had kunnen wor den vastgesteld of het toestel een kernla ding meevoerde, zei de aanklager: „Dit is een misdaad welke een gevaar inhoudt voor het gehele mensdom. Zij had enor me consequenties voor de gehele wereld. Zij spotte met alle internationale maatsta ven." Roedenko citeerde vervolgens artikelen uit het internationale recht dat „volledi ge en exclusieve souvereiniteit verleent aan een natie over haar grondgebied, met inbegrip van het luchtruim." Aan het einde van zijn requisitoir zei de aanklager: „Ik heb alle reden om het hof te verzoeken de beklaagde Powers de zwaarste straf op te leggen. Maar in aan merking genomen zijn oprecht berouw over de door hem begane misdaad, wil ik niet aandringen op de doodstraf, maar verzoek ik het hof beklaagde Powers te veroordelen tot vijftien jaar gevangenis straf." De eis van Roedenko werd, naar de woorden van Tass, door de aanwezigen in de zaal stormachtig toegejuicht. Het hof verdaagde de zitting voor twintig minuten. Roedenko was een uur en tweeëndertig minuten aan het woord geweest. Na een pauze kreeg de verdediging het woord. Grinjew begon met begrip te vra gen voor zijn eigen „uitermate moeilijke, onvergelijkbaar gecompliceerde positie, die nog verzwaard werd door de eis van vijftien jaar van de zijde van de openba re aanklager". pag. Weerrapporten 1, 2 Het proces Powers Uit het binnenland Van Dag tot Dag Op de Praatstoel Buitenlands nieuws Uitgaan in Haarlem Uit stad en omgeving 1, 13 2, 13 3 3 3, 13 4 .4, Agenda van Haarlem en IJ mond Van Mensen en Dingen Feuilleton Horen en Zien Kunst Beeldverhalen Economisch nieuws Beurs Effecten en Geldmarkt Scheepsberichten Sport Olympisch allerlei 5 5 5 7 7 7 7 9 9 9 9 11 11 Zie Boven 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie Hij zei dat het „onze burgerlijke en be roepsplicht" was om Powers te helpen. Maar aangezien deze zich volledig schul dig had bekend, „bestrijdt de verdediging de tegen de beklaagde Powers ingebrachte beschuldigingen niet, noch de waardebe paling van de misdaad door de openbare aanklager". Grinjew vervolgde: „Ik verzoek het hof de getuigenverklaringen te bestuderen en op hun waarde te schatten". Hij drong er bij het hof op aan in overweging te nemen dat Powers „in alle eerlijkheid zijn mis daad had bekend" en te willen overwegen dat hij orders moest uitvoeren van zijn superieuren. „Powers", aldus Grinjew ,had als een van de daders van een verwerpelijke en uitdagende misdaad jegens de Sovjet-Unie, naast zich in de beklaagdenbank zijn meesters moeten hebben: de centrale Amerikaanse inlichtingendienst van Allan Dulles, het Amerikaanse militarisme en met deze lichamen allen wier duistere agressiviteit aanstuurt op een nieuwe we reldoorlog". Grinjew zei dat deze omstandigheid volgens hem van „substantieel belang" was bij het bepalen van de strafmaat tegen Powers. Indien Powers niet alleen in de beklaag denbank had gezeten, dan zou hij maar een figuur van het tweede plan geweest zijn en zou dientengevolge de eis tegen hem veel lager zijn geweest dan thans, al dus Grinjew. „Zonder Powers te ontslaan van verantwoordelijkheid moet worden vastgesteld dat deze zijn misdaad heeft begaan op last van zijn superieuren, die hem niet eens in vertrouwen hadden geno men toen zij hem tot zijn daad aanspoor den". vervolgde de verdediger. „Zij zijn het ook geweest die Powers met opzet om de tuin hebben geleid door hem te verteilen dat aan de tocht geen ri sico verbonden was". Powers is van mening, aldus vervolgde Grinjew, „dat hij in rle Verenigde Staten tot tien jaar gevangenisstraf en/of tien duizend dollar boete zal worden veroor deeld wegens het prijsgeven van geheime inlichtingen. Niettegenstaande dit heeft Powers naar waarheid getuigd en zich ge compromitteerd bij zijn werkgever. Ik weet niet of Powers de hele waarheid heeft gezegd, maar het is niet aan twijfel onder hevig dat wat hij heeft verteld, op waar heid berustte". „Powers vlucht was geen uitdrukking van zijn eigen wil, maar van de wil van de uitdagende kringen die achter hem ston den", aldus Grinjev. Hij zei verder dat Powers hem tijdens het vooronderzoek had gezegd zeker te weten dat hy zou worden vervolgd wan neer hij naar Amerika terugkeerde. „Daar om ga ik vermoedelijk niet terug", aldus Powers in zijn gesprek met Grinjev. Powers zou bij dezelfde gelegenheid hebben gezegd dat hij het gevoel had door zijn superieuren te zyn misleid en dat hij nooit had verwacht „hier zo te worden behandeld". (Toen men later vader Powers naar zijn mening hierover vroeg, antwoordde hij dat zijn zoon inderdaad had gezegd niet naar Amerika te willen terugkeren. Hierbij moet in het oog gehouden worden dat hij dit zei in de verwarring van het moment, en derhalve misschien niet geheel wèergaf wat hij bedoelde te zeggen, aldus Po wers sr.). Grinjew besloot zijn pleidooi met een verzoek om verzachting van de door de openbare aanklager geformuleerde eis van vijftien jaar. Na het pleidooi van zijn verdediger, deed beklaagde Powers een kort per soonlijk beroep op het hof. Het hof trok zich daarop in de raadkamer terug en zou in de loop van de middag vonnis wijzen. MOSKOU (Tass) Vrijdag is in de Sovjet-Unie een tweede ruimteschip gelan ceerd in een baan om de aarde. Aan boord van dit ruimteschip bevinden zich twee honden, genaamd „Strelka" en „Belka". Hoofddoel van deze lancering is de verdere ontwikkeling van middelen om een mens in de ruimte in leven te houden en zijn terugkeer naar de aarde te kunnen ver zekeren. Het ruimteschip beschrijft een baan om de aarde op een hoogte van on geveer 320 kilometer. NAIROBI, Kenya (UPI) Peter Poole, een 28-jarige Europeaan, is donderdag avond in Nairobi, de hoofstad van Kenya, opgehangen. Hi] was ter dood veroordeeld wegens moord op zijn zwarte bediende. Poole was de eerste blanke in deze Brit se kolonie, die de doodstraf kreeg voor het vermoorden van een Afrikaan. De rechtszaak heeft zowel ter plaatse als in Engeland groot opzien gebaard. Het merendeel van de blanke gemeenschap in Kenya, en ook enige Afrikanen, deden een beroep op de regering om de doodstraf in levenslange gevangenisstraf te veranderen. Koningin Elizabeth ontving daartoe een petitie, die echter op advies van de Brit se minister van koloniën werd afgewezen. Poole ontving bezoek van zijn ouders en echtgenote enige uren voordat hij ge- executeerd werd. Advertentie Tolstoi: Om de waarheid uwer gevoelens te toetsen, dient gij u tijdelijk volkomen te ontdoen van alle overwegingen om trent de voordelen of praktische mo gelijkheden, die aan deze of gene be slissing verbonden zijn. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT,.(BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 REGENJASSEN Aan Prins Bernhard is de Europese prys F.V.S. van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa voor het jaar 1960 toegekend, als erkenning voor zijn verdiensten voor de eenmaking van Euro pa, met name voor de culturele samen werking van Europa. Een Hamburgse familie met de initialen F.V.S. heeft deze prijs, ter waarde van 10.000 Mark, in 1955 gesticht. Hij zal op 28 september te Straatsburg aan Prins Bern hard worden overhandigd. De eerste Nederlandse vrouw heeft het Kanaal bedwongen. De 20-jarige Hilver- sumse zwemster Mary Kok is erin ge slaagd het Kanaal van Cap Gris Nez naar de Engelse kust over em afstand van 35 km in de magnifieke tijd van 12 uur en 25 minuten over te steken. De snelste tijd die ooit door een vrouw werd gemaakt staat op naam van de Deense Greta An derson met 11 uur en 2 min. in 1958 en bij de heren op naam van de Egyptenaar Hassan Abdel Rahim, die in 1950 tot 10 uur 52 min. kwam. Om kwart voor vijf donderdagmorgen vertrok Mary Kok van Cap Gris Nez en zij zette precies tien minuten over vijf in de middag voet op Engels bodem, een prachtige prestatie waarmede het Hilver- sumse meisje, dat na haar verrichtingen als wedstrijdzwemster en haar eclatante succes tijdens de z.g. wereldkampioen schappen in de Amerikaanse stad Atlantic City, waar zij evenals haar landgenoot de Utrechtse onderwijzer Herman Willem- se een zege boekte, nu haar grootste wens in vervulling zag gaan om als eerste Nederlandse vrouw over Het Kanaal te zwemmen. Was het bij de start slecht weer de regen viel bij stromen uit de bewolkte hemel na tien uur in de ochtend scheen de zon en het water was rustig. In een gestadig tempo vorderde Mary Kok op haar tocht tegen de afstand, de vermoeid heid en de eenzaamheid, terwijl zij zich voedde met gecondenseerde melk met sui ker en koude thee, die haar door behulp zame handen uit de volgboot Rolande So- nia werd aangereikt. Zonder een inzinking te hebben ondervonden bereikte Mary Kok de Engelse krijtrotsen en het is voor haar ongetwijfeld de bekroning geweest van een zwemcarrière, die vele ups en downs heeft gekend. Als eerste Nederlandse vrouw over Het Kanaal in een tijd die sneller was dan die van onze landgenoten Jan van Hems- bergen in 1951 (14 uur 30 min.) en van Herman Willemse in 1959 (12 uur en 50 minuten. Op 13-jarige leeftijd begon zij met de zwemsport. Zij verbeterde verscheidene wereldrecords, namelijk die op de 4x100 meter wisselslag, 800 meter vrije slag, 440 yards vrije slag, 880 yards vrije slag, het wereldrecord over 1 mijl, 100 meter en 110 yards vlinderslag en de 200 meter vlin derslag, prestaties die haar tot een groot zwemster stempelden. In 1956 ondervond zij de grootste teleurstelling van haar le ven toen zij op het toppunt van haar zwemloopbaan als amateur niet naar de Spelen van Melbourne kon afreizen, aan gezien Nederland om bekende redenen af zag van deelneming. Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST Advertentie Donderdagavond is op de rijksweg nr 1, Amsterdam-Het Gooi, een ernstig ver keersongeluk gebeurd, waarbij een 54- jarige dame en een 23-jarige Israëliër het leven verloren. Een Larense autobestuur der moest in zeer ernstige toestand naar een Amsterdams ziekenhuis worden ver voerd. De 23-jarige Israëliër D. Lub reed in gezelschap van de 54-jarige mevrouw Nuss- baum-Weireb uit Amsterdam, bij wie hij logeerde, op de rijksweg in de richting van de hoofdstad. Nadat de wagen een andere auto gepasseerd was heeft de bestuurder volgens ooggetuigen vermoedelijk de macht over het stuur verloren waardoor de auto begon te slingeren. De wagen schampte een uit de richting Amsterdam komende auto met aanhangwagen, bestuurd door de heer Flutter uit Oosterbeek. Deze wagen sloeg over de kop en schoot in een naast de weg gelegen weiland. De bestuurder kreeg geen letsel. De auto bestuurd door de Israëliër begon na deze aanrijding nog meer te slin geren en reed recht op een uit de richting Amsterdam komende auto in, bestuurd door de heer W. Post uit Laren. De ge volgen waren zeer ernstig. Van beide auto's bleef niets over dan wrakstukken. Mevrouw Nussbaum was op slag dood en de Israëliër werd in zeer ernstige toestand naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis in Amsterdam overgebracht, waar hij kort daarop overleed. De heer Post werd in levensgevaarlijke toestand naar hetzelfde ziekenhuis over gebracht. Het verkeer werd op deze toch al zo drukke weg op dit spitsuur volkomen ontwricht. In Arnhem is de 23-jarige mej. L. B. Kreune op de Raapopseweg door een vrachtauto aangereden. Mét ernstige won den aan het hoofd werd zij in het Diaco- nessenziekenhuis opgenomen, waar zij later is overleden. Een tweede dodelijk ongeluk in Arnhem gebeurde op de Kemperbergerweg. Daar reed een 25-jarige automobilist tegen een boom, waarschijnlijk doordat hij onwel werd. Door de botsing werd de motor ge heel naar achteren gedrukt en raakte de bestuurder beklemd. De dood moet vrij wel onmiddellijk zijn ingetreden. In Roermond kroop een dochtertje van anderhalf jaar van de familie Lamberich onder een vrachtauto, die op het erf van een boerderij stond. Toen de chauffeur wegreed, werd het kind overreden. Het was op slag dood. Eveneens in Roermond is de 73-jarige bromfietser G. Kok uit Nieuwenhagen tegen een auto gereden en zo ernstig ge wond dat hij korte tijd later is overleden. Showroom Houtplein - hoek Lorentzplein Van zaterdag 20/8 tot zaterdag 27/8 Geopend: 9.0022.00 uur zondag 13.3017.30 uur Telefoon 14125

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1