Procuratiehouder dupeerde zijn cliënten voor f 70.000. Komende dagen beter weer Jongen door verdwaalde kogel uit politiepistool getroffen Kort en bondig Haagse recherche brengt steeds meer knoeierijen aan het licht Deurwaarder verdacht van verduistering Duits meisje na eten van giftige paddestoelen overleden Politie sloeg vechtende nozembende uiteen Bij wilde achtervolging van dronken autorijder Oud-minister Suurhoff kandidaat gesteld Twintig jongens over vielen meisje van 14 Zes doden in het verkeer Weer vier oneerlijke Duitsers uitgewezen „Kijkcommissie" aan boord van „Langkoeas" ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 2 Arnhemmer lichtte weduwe op voor 28.000,- Uitspraak in bom-affaire in Paramaribo Comité „Nassi" ongerust over spijtoptanten Een week celstraf voor Engelse student Voorzitterschap P.v.d.A. Vluchteling Ferdinandus alsnog toegelaten Kerkelijk Nieuws Poging tot aanranding Betere bedrijfsuitkomsten bij tuinbouw in kop van Noordholland Koperafval ontvreemd Scholaanplant in Noordzee Drie weken is de Haagse recherche nu reeds bezig met het onderzoek in de zaak tegen de procuratiehouder van een assu rantie- en kredietservicekantoor op het buitenhof in Den Haag. Zoals onlangs werd bericht is deze procuratiehouder, een 44- jarige inwoner van Voorburg, die tot 1 juni van dit jaar zelf directeur en eigenaar van het bedrijf was, maar er toen twee andere directeuren inhaalde, op 25 juli ge arresteerd. Sindsdien zit hij opgesloten in het Huis van Bewaring en zijn twee re chercheurs dag in dag uit doende om de warwinkel, die op 't kantooi voor admini stratie doorging te ontraadselen. De knoeiereijen, waarvan de procuratiehou der tot op dit ogenblik wordt verdacht, be lopen een totaal van ongeveer 70.000.- De procuratiehouder had verschillende manieren om aan geld te komen. De meest lucratieve was de verduistering van auto's. Bij zijn aanhouding, drie weken geleden, had de politie reeds aangiften van verdui stering van vijf auto's. Inmiddels zijn dat er 10 gewoorden, wagens die de procuratie houder huurde en verkocht of die hij van relaties kreeg met de opdracht ze te ver kopen. In deze tien gevallen staat het vast dat hij het geld in eigen zak stak. Hoeveel dat geweest is, kan moeilijk worden nage gaan, omdat de prijzen die hij voor de au to's maakte vermoedelijk veel lager waren dan de feitelijke waarde. Voor de gedu peerden bedraagt de schade ongeveer 32.000.- Meer houvast heeft de recherche aan de verduisteringen van verzekeringspremies, die 18.000.- belopen. Het assurantiebedrijf kreeg diverse opdrachten voor het afslui ten van All Risks en w.a.-verzekerin- gen. Het meldde deze verzekeringen ook aan bij de betrokken maatschappijen en stelde de polissen aan de verzekerden ter hand. Maar de daarop betaalde premies werden niet aan de verzekeringsmaat schappijen afgedragen. Niettemin waren deze automobilisten verzekerd, in tegen stelling tot een andere categorie, die in het kantoor aan het Buitenhof een aan vraagformulier voor een verzekering in vulde en de premie bij vooruitbetaling vol deed, maar waarvan de aanvraag nooit naar de verzekeringsmaatschappij ging. Deze mensen, voorzover thans bekend is veertien in totaal, zijn samen voor rond 7.000.- opgelicht. Zij verkeerden in de veronderstelling verzekerd te zijn, maar waren dat niet. De procuratiehouder heeft verder nog naar schatting vierduizend gulden ver duisterd bij de verkoop van oude auto's, die als aanbetaling of inruil voor een nieuwere gebruikte wagen aan hem wer den meegegeven. Deze auto's verkocht hij, maar de voormalige eigenaar zag de nieu we wagen nooit verschijnen. Als hij er om kwam vragen werd hij in een enkel geval tijdelijk afgescheept met een huur auto. Buiten dit alles om bereikten de recher che nog dagelijks meldingen van mensen, die geld van de procuratiehouder te vor deren hebben. In het gehele land, van Groningen tot Terneuzen, heeft hij schul den gemaakt. De schattingen van het to taal variëren van vijf tot vijftienduizend gulden. Daaronder zijn alleen al ettelijke duizenden guldens van landelijke en pro vinciale dagbladen, waarin de procuratie houder advertenties over zijn „Ameri- De gemeentepolitie van Opsterland (Fr) heeft in samenwerking met de rijksrecher che te Leeuwarden 'n 55-jarige deurwaar- der uit Beesterzwaag aangehouden. Hij wordt verdacht van het verduisteren van gelden van mensen voor wie hij zaken be heerde. Hij was ook gerechtsdeurwaarder bij het kantongerecht in Beesterzwaag. Daar hij geen drukke praktijk had en geen grote zaken behartigde, wordt aangeno men dat het bedrag niet boven de 8.000 gulden zal komen. Het elfjarige Duitse meisje Eveline Wro- bel is in het St Elizabethziekenhuis te Alkmaar overleden tengevolge van 't eten van giftige paddestoelen, de zogenaamde Amonita Phalloides (groene knolzwam). Het meisje kampeerde met haar ouders te Bakkum. Er waren nog twee andere Duitse families die op hetzelfde terrein kampeerden. Op een morgen had men paddestoelen gezocht, die 's avonds wer den geconsumeerd. Van het echtpaar Drost nam de man geen paddestoelen, omdat deze nogal eens last had van galaanval- len. In de nacht kregen allen, behalve de heer Drost, braakneigingen en de gealar meerde arts achtte overbrenging van de zeven personen die zich te goed hadden gedaan aan de paddestoelen naar het St. Elizabethziekenhuis te Alkmaar noodzake lijk. Van hier is later de 50-jarige heer Wrobel naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overgebracht. Hij is er zeer slecht aan toe. Zijn elfjarig dochtertje, Eveline, is donderdagmorgen te Alkmaar overleden. Haar stoffelijk overschot zal naar Gelsenkirchen in Duitsland worden overgebracht om daar te worden begra ven. Vrijdagavond is het tot een kloppartij gekomen tussen een groep jongelui uit de Haagse Boekhorststraatbuurt en uit de om geving van de Goeverneurlaan. De rel die, om onbekende redenen, begon op Rijswijks grondgebied, verplaatste zich naar de Gou verneurlaan en de Oudemansstraat in Den Haag. Daar heeft de Haagse politie een aantal knapen geverbaliseerd wegens het op de trottoirs rijden met bromfietsen en het op andere wijze in gevaar brengen van het verkeer. De rest van de vechtende troep werd met de gummiknuppel uiteen gedreven. Er scnijnen rake klappen geval len te zijn, maar voorzover bekend liep niemand zodanig letsel op, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. kaanse" financieringsmethode liet plaat sen zonder ooit te betalen. De recher cheurs zullen nog enige tijd voortgaan met het uitzoeken van deze zaak, maar omdat men er toch niet volledig uitkomt, zal het onderzoek binnen niet al te lange tijd wor den afgesloten en gaat het dossier naar de justitie. Bij de politie in Arnhem heeft zich een 27-jarige man aangemeld, die vorig jaar was ontslagen uit de gevangenis, waar hij twee jaar had uitgezeten wegens oplich ting. Hij heeft zich na zijn invrijheidsstel- ling aan hetzelfde misdrijf schuldig ge maakt. Hij heeft onder valse voorwendsels f28.000.— ontfutseld aan een weduwe, die hij gefantaseerde verhalen had verteld over een florerende autohandel. Hij importeerde naar hij zei, auto's uit Duitsland. Er was echter steeds veel geld nodig om de trans acties te kunnen afwikkelen. De weduwe betaalde grif in de verwachting, dat het geld met winst zou terugkomen. Haar ver trouwen ging zover, dat zij de man zelfs de gelegenheid gaf een gedeelte van haar effectenbezit te belenen. Behalve de weduwe werd nog een ander het slachtoffer van 's mans praktijken, doch in dit geval ging het om kleinere bedra gen. Ook een aantal Arnhemse winkeliers werden gedupeerd. De man kocht elektri sche apparaten op krediet en verkocht de goederen, zonder zijn verplichtingen jegens de zaken waar hij de artikelen had betrok ken, na te komen. Hij voelde zich gaan deweg steeds meer in het nauw gebracht, zag geen uitweg meer en besloot zich bij de politie te melden. De kantonrechter in Paramaribo heeft vrijdag uitspraak gedaan in de bom-aan- slag op het statenlid Pengel. Eén verdachte werd veroordeeld tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf, twee verdachten kre gen een jaar er. zes maanden; één ver dachte een jaar en twee maanden en twee verdachten twee jaar en drie maanden. De bom was in de nacht van 14 op 15 april 1959 bij de woning van het statenlid en fractieleider van de Nationale Partij Suriname, J. A. Pengel, ontploft. In de dagvaarding wex~d aan de zes ver dachten ten laste gelegd dat zij een aan slag hadden ondernomen met het oogmerk om een omwenteling teweeg te brengen, voorts samenspanning daartoe en uitlok king tot moord of tot het opzettelijk toe brengen van zwaar lichamelijk letsel en overtreding van de Vuurwapenwet. De aankomst van de Olympische vlag uit Melbourne, op het vliegveld van Rome. Het dundoek, dat sinds 1920 op de Spelen waait, is zorgvuldig verpakt in een stevige kist. Het comité „Nationale Actie Steun Spijtoptanten Indonesië" (NASSI) heeft zich na de vex'breking van de diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Neder land door Indonesië, in een adres tot de Nederlandse regering gewend. In het adres zegt het comité verontrust te zijn over de acute nood, waarin de spijtoptan ten thans zullen komen te verkeren. Het comité zegt voorts vele blijken van onrust onder grote groepen van het Neder landse volk te hebben ontvangen. Het vex-- zoekt de regering de toelating van spijtop tanten niet verder aan stx-enge beperkende bepalingen te ondex-werpen en maatregelen te treffen, voor hun spoedige overkomst naar Nederland. Tijdens een wilde achtervolging van een beschonken autobestuurder door het cen trum van Rotterdam, is een zestienjarige jongen door een kogel getroffen, die af gevuurd werd door een achtervolgende po litieagent. De jongeman Karei de Haan werd ge troffen in het rechterbovenbeen. Hij werd naar een gasthuis overgebracht waar bleek dat de verwonding nogal meeviel. Tegen half zeven gisteravond beklaagde een automobiliste zich een politie-agent, die het vex-keér op de Willemsbrug regel de dat tot drie keer toe een achter haar rijdende wagen tegen haar auto was ge reden. Zij wees de politieman de auto waarin twee mannen, kennelijk in be schonken toestand, zaten. De agent tx-acht- te de bestuurder te laten stoppen maar deze dx-ukte het gaspedaal dieper in en voort stoof de wagen. Met een particuliex-e auto zette de poli tieman de achtervolging in. De man die hem deze lift had aangeboden achtervolg de de snel rijdende vluchtelingen hardnek kig. Met snelheden van ver over de 100 kilometer gierden beide auto's door de stad. Angstig sprongen voetgangers opzij. Automobilisten hadden een kwaad ogen blikje bij het zien van de aanstox-mende wagens. Waarschuwingsschoten knalden door de lucht. In het smalle Zwaanshals, in het noor delijk stadsdeel, wilde de politieman op de banden van de door hem achtervolgde wagen schieten. Een zijner schoten trof een jongen die op het trottoir liep. De kogel was van de auto geketst en in het De Amsterdamse politierechter heeft een 21-jarige Engelse student wegens dief stal van een transistor-x-adi x veroordeeld tot een week gevangenisstraf en onmiddel lijke gevanneming. De sutdent, die op ba- basis van 'n internationale studentenuitwis seling tot 17 september tewerk is gesteld bij een grote instelling in Amsterdam, had uit een radiozaak in de Kalverstraat het radiotoestel ontvreemd. Toen hij door een lid van het personeel van de zaak werd aangesproken was hij hard weggelopen en op zijn scooter ontkomen. Het nummer van de scooter wex-d echter genoteerd en bij een huiszoeking in zijn kamer werd onder het bed het toestel gevonden. De officier van Justitie zei: „Wij hebben de laatste tijd veel last van georganiseerde diefstallen voox-al van oosterburen, die nog blijkbaar vast zitten aan het begrip „Wir holen". Mr. Van den Berge eiste „als voor beeld voor de groeiende stroom toeristen" drie weken gevangenisstraf en onmidde- lijke gevangenneming. Hij verzette zich tegen het voorstel van de verdediger. De student een flinke geldboete te geven. „Ik vind mijn eis nog clement. Voor het ste len van een fiets wordt tegenwoordig al gauw negen maanden gegeven", aldus de officier. De politie-rechter veroordeel de de student tot één week. been van Kax-el de Haan gedx-ongen, die van kantoor op weg was naar huis. Op hetzelfde moment strandde de auto waarin de agent zat omdat de versnel lingsbak onklaar raakte. Inmiddels was echter het hoofdbureau gealarmeerd waar van het personeel in allerijl x-adiowagens naar het Zwaanshals dix-igeerde. Korte tijd later wex-d de auto van de beschonken chauffeur vei-laten op de Stoopweg, even eens in het noox-delijk stadsdeel, aangetrof fen. Op aanwijzingen van het publiek kon de man die al dit rumoer op zijn ge weten heeft, de 33-jarige koopman I. van der S. even later op de Gordelweg wor den aangehouden. Hij had een dagvaar ding bij zich om voor de x-echter te ver- schijnerf wegens het beschonken bestux-en van een motorvoex-tuigBovendien bleek dat zijn rijbewijs x-eeds op 5 juli was in getrokken. Hij was in gezelschap van een 42-jai:ige koopman die in de auto naast hem had gezeten. Beiden verkeerden on der drankinvloed. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid is voornemens oud-minister J. G. Suurhoff op het in maart 1961 te houden partijcongx-es aan te bevelen als kandi daat voor het voorzittex-schap. Het dage lijks bestuur van de Partij van de Arbeid heeft hiex-over in de afgelopen maanden overleg gepleegd met de voorzitters en se- cretax-issen van de gewesten. De heer Suux-hoff, die in de laatste ka- binetten-Dx-ees minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid was, is thans lid van de Tweede Kamer. De 28-jarige Th. R. Fex-dinandus die bij na drie jaar geleden als vex-stekeling op een Italiaans schip uit Indonesië vluchtte en aan wie de toegang tot Nederland tot nog toe wex-d geweigerd, zal alsnog naar ons land mogen komen. Dit is het resul taat van een onderzoek dat is ingesteld, nadat deze kwestie in mei jl. door leden van de Tweede Kamer opnieuw ter tafel was gebracht. De heer Ferdinandus, die in Indonesië blijk had gegeven van zijn anti-Sukarno gezindheid, maar over wiens nationaliteit vex-warring bestond, heeft on geveer twee jaar in een kamp bij Rome doorgebx-acht. Naar verluidt, vertoeft hij thans in Duitsland. Hij wordt dezer dagen in Nederland verwacht. Ned. Herv. Kerk Bex-oepen te Opheusden J. van Rootse- laar te Delft; te Sao Paulo (Brazilië) (Ned. Prot. Kerk) J. G. Panhuisen, pi-ed. dir. jongensinternaat Chr. Lyceum te Zeist. Benoemd tot 'bijstand in het pastoraat te Oudewater J. J. Timmer, emeritus-predi kant te Woerden. Aangenomen naar Alt forst M. Jansen, vicaris te Schaersberg- Waubach (L.). Geref. Gemeenten Beroepen te Scheveningen A. Vergunst te Rotterdam-Scheveningen. Maandag zullen drie jongens voor de of ficier van justitie in Maastricht geleid worden wegens een poging tot aanranding. Zij hadden deel uitgemaakt van een groep je van ongeveer 15-20 jongens in de leef tijd van 15 tot 18 jaar, dat woensdag avond een meisje van 14 jaar in Maas trichts stadspark in de struiken hadden getrokken. Het meisje had weten te ont komen en was naar huis gevlucht, waar op de ouders aangifte hadden gedaan. De drie jongens zijn later geax-resteerd. Nabij Venlo is het twaalfjarig meisje Annie Cornelissen uit Alkmaar, toen zij plotseling met haar fiets een fietspad langs de weg VenloMaasbx'ee overstak, door een achteropkomende auto aangereden. Het meisje werd zodanig gewond dat zij korte tijd later is overleden. Zij was met vakantie in Blerick gelogeerd. In Bergen op Zoom is de 12-jarige Keesje Ieriks uit Antwerpen, die bij familie lo geerde, verongelukt. Het ventje was op de de eerste van twee aanhangwagens gekro pen, die achter een tractor waren gekop peld. Toen de tractor ging rijden is de jon gen van de wagen gevallen en door de tweede aanhangwagen overreden. In een ziekenhuis te Rotterdam is de 27- jarige B. J. S. van Kins uit Papendrecht aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden. Hij werd donderdagavond om streeks elf uur bewusteloos naast zijn bromfiets op het rijwielpad langs de rijks weg in Alblasserdam aangetroffen. In het ziekenhuis in Rotterdag constateerde men een schedelbasisfractuur en een hersen bloeding. Omtx-ent de toedracht van het ongeval is niets bekend. De voorzitter van de groenteveiling in Ter Aar, de 66-jarige heer L. J. Hogervorst is bij een verkeersongeluk in Langeraar om het leven gekomen. Hij fietste op het Kerkpad en wilde de Langeraarseweg op rijden. Hij werd door een personenauto aangereden en overleed enkele ogenblik ken na het ongeluk. Op de rijksweg nabij Oud-Beets in Fries land is de.58-jarige mevrouw J. van der Weide-Bosma uit Beetsterzwaag door een personenauto aangereden. Zij was op slag dood. Drie mensen, onder wie de 51-jarige Ne- derlandse mevrouw S. van RÖoyen uit Driel, zijn vrijdag in Duitsland om het leven gekomen toen de personenauto waar in zij reden op een spoorwegovex-gang na bij Asperden met een goederentrein in bot sing kwam. De slachtoffers zijn het Duitse echtpaar Lange uit Kreuztal bi] Siegen, en de Nederlandse dame. Een veertien- ja x'ig meisje, dat ook in de auto zat, werd ernstig gewond. Op de spoorlijn rijdt slechts driemaal in.de week een goederen trein. Het gezelschap kwam terug van een reis naar Nederland. Volgens een rapport van het Landbouw- Economisch Instituut heeft het gemiddel de netto-overschot van de tuinbouwbedrij- ven in het Geestmerambacht in het teelt en bewaarseizoen 1959-1960 5500 per be drijf bedragen, dat is 33 per f 100,- kos ten. In het Grootslag was het netto-over schot gemiddeld 7800 per bedrijf of 40 per 100 kosten. Deze gemiddelde x-esul- taten zijn aanzienlijk beter dan die in de vorige twee seizoenen. In het Geestmer ambacht werden in die seizoenen verlie zen geleden: in 1957-1958 23 en in 1958 9 per 100 kosten (de koolsteun buiten beschouwing gelaten). In het Grootslag werd in 1957-1958 winst noch verlies ge maakt, in 1958-1959 was het netto-over schot 16 per f 100,- kosten. De verscheidenheid van de bedrijfsre sultaten was in het afgelopen seizoen groot. Zowel in het Geestmerambacht als in het Grootslag werden op dertien be drijven de kosten niet ten volle door de opbrengsten gedekt, terwijl er anderzijds bedrijven waren die overschotten van meer dan honderd percent der kosten ver- kx-egen. Terug naar Curasao. De gezaghebber van Curasao, de heer Gorsira, is vrijdag middag na een verblijf van bijna een maand in Nederland naar Willemstad te ruggekeerd. Hij heeft hier overleg gepleegd over het tienjarenplan voor het toerisme op Curasao, de uitbreiding van de lucht haven en vex'betering van de zeehaven ingang over de uitbreiding van de water- fabriek op het eiland. Tesamen met de ge zaghebber vertrok ook naar Cux-agao mr. J. Ellis, secretaris van de Eilandsraad van Curasao, die ook enige tijd in Nederland is weest. voor het voeren van ambtelijke be- spi'ekingen. Postbesteller aangehouden. De postale recherche in Amsterdam heeft een 40- jai'igo Amsterdamse postbesteller wegens verduistex-ing van enkele hondex-den gul dens gearresteerd en op staande voet ont slagen. Hij zou postwissels, bestemd voor bewoners in zijn wijk, van een valse hand tekening hebben voorzien en het geïnde geld in eigen zak hebben gestoken. Magisch congres. De Nederlandse Magische Unie zal op 16, 17 en 19 septem ber een congres houden, waaraan zal wor den deelgenomen door goochelaars uit bin nen- en buitenland. De 89-jarige heer H. Burgersdijk uit Den Haag wordt de oudste deelnemer aan dit driedaagse congres. Rijnwater stjjgt. De zware regens in Duitsland hebben in de bovenloop van de Rijn het water sterk doen stijgen. Bij Rheinfelden (Baden) bedroeg de stijging van donderdag op vrijdag negentig centi meter. Tussen Bazel en Rheinfelden is de scheepvaart stopgezet. Op enkele plaatsen komt het water reeds over de oever. Hoogleraar. Op voordx-acht van de minister van Landbouw en Visserij is bij Koninklijk Besluit benoemd tot hoogleraar in vaste dienst in de bijzondere landhuis houdkunde aan de landbouwhogeschool te Wageningen dr. ir. F. J. van Riemsdijk. Nadat in 1958 prof. Minderhoud zijn taak als hoogleraar in de landhuishoudkunde had neergelegd, werd besloten, wegens de snelle ontwikkeling van de agrarisch- economische wetenschap, een leerstoel in de algemene landhuishoudkunde in te stel len, waai-onder gerekend de agrax'isch- economische politiek, alsmede 'n leex-stoel voor de bijzondere landhuishoudkunde. Deze leerstoel omvat de bedrijfseconomi sche grondslagen van de bedrijfsox-ganisa- tie en de bedrijfsvoering. Fraude. De rijkspolitie te Zierikzee heeft een ambtenaar van de cultuurtech nische dienst aangehouden. Hij wordt er van verdacht betrokken te zijn bij finan ciële om-egelmaiigheden tot een bedrag van circa ƒ3500. (Van onze Zeeuwse correspondent) Opnieuw zijn er enkele Duitse „toeris ten" wegens wangedrag over de Neder landse grens gezet. Een viertal opgeschoten Duitsertjes van i5 tot 18 jaar uit Duisburg en Keulen heeft zich in het Schouwse bad plaatsje Renesse schuldig gemaakt aan kleine diefstallen. Zij waren, liftende of per fiets, uit Duitsland naar Zeeland gekomen. Zij hebben o.a. ingebroken in een con sumptietent in Renesse en zich daar aan allerlei snoepgoed en ijs tegoed gedaan waarna zij het wisselgeld meenamen. Toen een paar dagen later een kampbeheerder de politie opbelde met de mededeling dat een Duitse jongen een bedrag van 5.21 met 521 losse centen had betaald, was de zaak vlug rond. Juist toen de politie op het kampeerterrein arriveerde, kwamen daar ook de vier „Halbstarken" binnen, die nun armen vol hadden met aardappelen en zo juist van de bomen getrokken appels. De maaltijd van appelmoes met aardappelen is niet doorgegaan. De knapen werden in Brouwershaven, Renesse en Haamstede in gesloten. Burgemeester mr. G. F. Tonckens van Renesse heeft daarna in overleg met de officier van Justitie in Middelburg de jonge Duitsers ever de grens gezet. Onder politietoezicht hebben zij hun kamp afge broken, waarna de arx-estantenwagen van Middelbux-g hen naar Venlo bracht. De Duitse politie heeft ze daar overgenomen en bij hun ouders afgeleverd. De politie van Velsen heeft een inwoner van Rotterdam aangehouden, die ervan wox-dt verdacht koperafval uit de in aan bouw zijnde nieuwe P.E.N.-centrale in Velsen-Noord te hebben gestolen. Ten aanzien van het Britse plan voor scholaanplant in de Noordzee, zoals weer gegeven door het Amerikaanse persbureau U.P.I. (zie IJ.C. van gisteren) meent het Rijksinstituut voor Vissex-ijonderzoek te IJmuiden de nodige reserve in acht te moeten nemen, ook al omdat de daax-in gemelde getallen niet geheel kloppen met die welke op het officiële werkplan van het Britse visserij onderzoek worden ge noemd. Voorts wordt er op gewezen dat het uit eenzetten van een half miljoen jonge schol len in een betrekkelijk geïsoleerd gedeel te van de Noordzee niet meer dan een experiment kan zijn. Intussen zou dit ex periment ons kunnen leren of de toene ming van het aantal schollen van beteke nis in een bepaald gebied de groei van deze vissoort al dan niet beïnvloedt. Hiervan hangt af of het al dan geen zin zou hebben de scholstand op te voeren. Het zou bijvoorbeeld geen zin hebben in de Noordzee, waar ongeveer een miljard schollen zouden zijn, nog eens hetzelfde aantal jonge schollen uit te zetten, als in hetzelfde gebied niet voldoende voedsel aanwezig zou zijn om alle schollen even hard te laten opgroeien als reeds het ge val is. Wat de economische kant betreft, moet er op worden gewezen, dat het voor de visserij van elk land maar de vraag is .of men gebaat is door een grote aanvoer van schol, omdat grotere aanvoer meestal min dere opbrengst in geld betekent. Tenslotte is het twijfelachtig dat elk land bereid wordt gevonden bij te dragen in het Britse onderzoek. Waarschijnlijk zullen de meeste landen vooralsnog niet hiertoe bereid zijn, daar zij niet geneigd zijn algemene gelden te besteden aan wat dikwijls genoemd wordt „het belang van een bepaalde groep ondernemers". Het Britse experiment is tenslotte een proefneming welke al vele jaren wordt ge nomen in Noorwegen en in de Ierse zee. Met het motox-schip „Langkoeas" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd vertrok vrijdag een hooggeleerd gezelschap naar zee om tijdens de kustreis van dit schip naar Bremen en Hamburg de eisen, die ge steld moeten worden ten aanzien van het gezichtsvermogen van gezagvoerders, stuurlieden en scheepswerktuigkundigen, alsmede van matrozen en olielieden voor zover dezen wacht plegen te lopen, in de prakijk te beoordelen. Het bestaande reglement over deze ma terie, zoals dit is opgenomen in het Sche penbesluit, moet namelijk worden herzien. Daartoe werd onlangs een commissie be noemd, die hierover advies zal uitbrengen aan de inspecteur-generaal van Scheep- vaax-t. Deze commissie, waarin onder meer zitting hebben prof. dr. J. ten Doesschate uit Utrecht, prof. dr. M. C. Colenbrander uit Leiden, prof. dr. H. J. Flieringa uit Rotterdam, prof. dr. A. A. Hagedoorn uit Amsterdam en dr. W. J. G. Nieveen, me- disch-adviseur van de Scheepvaartinspec tie in Den Haag, heeft intussen binnens kamers bepaalde inzichten en voorschriften geformuleerd, maar stelde er prijs op, een en ander aan de praktijk te toetsen al vorens een definitief advies uit te brengen. Men zocht hiertoe contact met dr. H. B. G. Brueijer, hoofd van de medische dienst van de Rotterdamsche Lloyd, die reeds vaker van zijn interesse voor deze zaak heeft doen blijken en ook enige speciale brillen ten behoeve van de radarnavigatie op zee ontwierp. Dit contact had tot gevolg dat de commissie in de gelegenheid werd gesteld als gasten van de Lloyd de kust reis van de „Langkoeas" mee te maken. Het gezelschap is voor deze gelegenheid versterkt met dr. M. A. Bouman, directeur van het instituut voor zintuigelijke fysio logie te Soesterberg. Het K.N.M.I. deelt mede: rand van een diepe en langzaam bewegen- Door een intensiteitstoename van de re- de depressie ongeveer halverwege op de gen langs een oceaanfront werd de voor Atlantische Oceaan, zatex-dag uitgesproken verwachting niet be waarheid. Het regengebied aan dit front is weliswaar van kleine omvang, maar trekt met een westelijke stroming over Zuid-Engeland juist over ons land naar Noord-Duitsland. Achter het front wordt polaire lucht aangevoerd, die onstabiel is ringen, zodat het er voor het weer de hogere luchtlagen. Dit is begonnen aan de WEERRAPPORTEN Zondag 21 augustus Zon op 5.33 uur, onder 19.52 uur. Maan op 4.33 uur, onder 19.17 uur. Maandag 2Z augustus Zon op 5.35 uur, onder 19.50 uur. Maan op 5.36 uur, onder 19.45 uur. Maanstanden 22 aug. 29 aug. 10.16 uur 20.23 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 21 augustus Hoog water 3.13 en 15.34 uur. Laag water 11.11 en 23.27 uur. Maandag 22 augustus Hoog water 3.44 en 16.08 uur. Laag water 11.47 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen buiten- en binnenland to to van gisteren. .5 •3-2 d 03 rj s a Neerslag laatste 24 uur ■S-S <- is a O c.5 Den Helder regen W 17 3 Ypenburg regen w 17 8 Vlissingen regen zw 18 0.1 Eelde regen zzw 16 1 De Bilt regen zzw 17 3 Twente regen zw 18 1 Eindhoven zwaar bew. zzw 19 0 Zd-Limburg zwaar bew. z 18 0 Helsinki regen O 18 5 Stockholm motregen nnw 15 21 Oslo onbewolkt windst. 21 0 Kopenhagen licht bew. w 16 1 Aberdeen licht bew windst. 18 7 Londen zwaar bew. zw 21 0.2 Amsterdam regenbui w 17 7 Brussel zwaar bew. zw 19 0 Luxemburg licht bew. zw 17 0 Parijs zwaar bew. zo 20 0 Bordeaux mist windst. 23 0 Grenoble onbewolkt windst. 22 0.1 Nice onbewolkt nnw 28 0 Berlijn zwaar bew wzw 20 1 Frankfort zwaar bew z 20 0 München zwaar bew. zw 17 2 Zürich onbewolkt windst. 19 1 Genève zwaar bew w 21 0 Locarno niet ontvangen Wenen half bew. w 21 13 Innsbruck zwaar bew windst. 19 4 Belgrado onbewolkt wnw 35 31 Athene onbewolkt wnw 31 Rome onbewolkt windst. 28 0 Ajaccio onbewolkt no 26 0 Madrid onbewolkt windst. 26 0 Mallorca niet ontvangen Lissabon onbewolkt n 27 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2