r NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Eisenhower betreurt strengheid van het vonnis tegen Powers Indiër redde 2 UNOkoeriers van Kongolees „vuurpeloton" Westduitse generaals pogen politiek te beïnvloeden Senator Rolin verwijt Belgisch kabinet dubbelzinnig beleid Van dag tot dag U ïtverkoremen De kaakslag Mevrouw Powers tracht werk te krijgen in Moskou Radiosignaal via „Echo" van V.S. naar Frankrijk Loemoemba beschuldigt UNO- secretaris ook al van chantage Vuurgevecht van Algerijnen in Parijs Beschuldiging S.P.D.: Reichswehr-geest Sancties tegen bewind van Trujillo' '^Praatótcel ^NKEV^tEVEto^ ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 3 Commando luchtmacht Nieuw-Guinea Pleidooi voor atoombewapening Acht geleerden omgekomen op Russische poolbasis De O AS-conferentie Op de SIMCA EEN BIJZONDERE HHO A. J. ROTTEVEEL'S In functie zijnde generaals van het Westduitse leger hebben gezamenlijk na mens de „Führungstab" (het militaire lichaam dat in andere landen meestal de generaLe staf heet) een nota gepubliceerd, waarmee ze zich blijkens de inhoud daar van het recht van bemoeiing met de West duitse regeringspolitiek aanmatigen. Wel ke wensen zij in die nota kenbaar maken, doet eigenlijk veel minder terzake dan het feit, dat ze menen buiten de regering óm het Westduitse publiek in kennis te kunnen stellen van wat zij zich ten aan zien van de beleidskoers voorstellen. Dit verschijnsel duidt op een ernstig misverstand van deze militairen een historisch misverstand zou men kunnen zeggen, aangezien het onmiskenbaar voort komt uit de traditionele kaste-mentaliteit der Duitse militaire functionarissen. De Duitse generaal staat buiten en boven de wet en de staatsorganisatorische orde, hij heeft het recht om de lakens uit te delen en hij kan zich bemoeien met alles en iedereen (zo meent hij) en aangezien hij het machtsinstrument, de Wehrmacht, be heert moet iedereen naar zijn pijpen dan sen (zo meent hij). Dit misverstand heeft Duitsland in het verleden telkens weer onder de invloed van kwade geesten gebracht, die hun ver derfelijke kruitdampinspriraties konden afvuren op het gehele volk, omdat ze de steun van de Duitse generaals kregen, die zich als „echte soldaten" altijd weer bereid verklaarden de oorlog in te passen in de politieke intenties van welk waanzinnig regiem ook. „Eerst de politiek dwingen, daarna de politiek gehoorzamen tot de laatste man" lijkt de lijfstpreuk van de Duitse militaire kaste te zijn geweest van het eerste gloren der Duitse nationale grootheid af. De schuld van Duitslands generaals aan de opkomst en machtsver overing van Hitler is historisch onbetwist baar vastgesteld, het gebrek aan medewer king der Duitse generaals aan de uiteinde lijke val van het Hitleriaanse schrikbewind eveneens, de spaarzame uitzonderingen daargelaten. Dat die uitzonderingen na de oorlog door de stoere Duitse „militairen van de echte oude stempel" met de nek werden aangekeken, is ook wel duidelijk geworden. Zij hadden immers „Die Hei mat" in de steek gelaten? En nu begint het spel opnieuw. Met voor bijzien van hun ware positie (ambtenaar in rijksdienst) klimmen de generaals weer op het paard van hun hoogverheven, grootse eenzaamheid, om uit die hoogte blijk te geven van hun onaantastbare uit verkiezing als dragers van Duitslands heil. De commandant van de vliegbasis Leeu worden, kolonel-vlieger W. A. Bedet, is be noemd tot'commandant van de luchtverde diging op Nieuw-Guinea en de vliegbasis Mokmer op Biak, waar een squadron Hun- terstraaljagers wordt gestationeerd. Luite nant-kolonel-waarnemer J. L. Bosch, thans luchtmachtattaché in Bonn, zal op 7 sep tember het commando over de vliegbasis Leeuwarden overnen^en. (Vervolgd van pagina 1) Wat kan er gedaan worden om een einde te maken aan deze heilloze invloed van deze minderwaardigste (maar door hun rauwheid juist zo suggestieve) filmproduk- ten? De producers zullen niet ophouden ze te maken zolang ze er geld mee verdienen, en dat doen ze nu al tientallen jaren. Reeds vóór de eerste wereldoorlog heeft Bernard Shaw naar aanleiding van dit soort films gezegd, dat er in Amerika één oplossing scheen te zijn voor alle problemen, name lijk een kaakslag. Hollywood heeft zich al die jaren beijverd, deze „oplossing" popu lair te maken in elk land waarheen het zijn produkten exporteerde. En helaas is het niet bij de kaakslag gebleven maar heeft de „oplossing" steeds woestere vormen aangenomen. Nu deze methode op zulk een gruwelijke wijze school blijkt te hebben gemaakt, en nóg te maken, ook in ons land, is het drin gend noodzakelijk paal en perk te stellen aan die verwilderende invloed. Dat zal zeker niet gemakkelijk zijn. Maar toch kan men de zaak niet op zijn beloop laten, want er wordt dagelijks meer onheil gesticht. Misschien zal de Nederlandse filmkeuring ertoe moeten besluiten, heel andere maat staven aan te leggen dan tot nu toe. Mis schien ook zal de regering er zelfs toe moe ten komen, de invoer van films met zeden bedervende inhoud van niet-erotische aard te verbieden, zoals de wet nu de invoer van" erotisch-pornografische produkten ver biedt. Toegegeven dat het heel moeilijk zal zijn, daarbij de juiste grens te trekken tussen wat wel en wat niet zedenbedervend is; maar de toestand is nu wel zó ernstig geworden dat men bij het bepalen van die grens desnoods beter wat te ver dan niet ver genoeg kan gaan. Ook op dit gebied zouden zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Simon Koster WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft vrijdag in een verkla ring gezegd, de Russische propaganda- activiteit met bterekking tot het U-2-inci- dent te betreuren en ook de „strengheid van het vonnis" tegen de Amerikaanse piloot Powers. De president betuigde zijn sympathie met de leden van de familie Powers. „De sympathiebetuiging van president Eisenhowerd met de familie van Francis Powers klinkt niet bijzonder overtuigend," aldus het Russische agentschap Tass in een bericht uit Washington. Radio-Moskou noemde de verklaring van Eisenhower „monsterachtige huiche larij". De president wist dat Powers op dracht had zijn vliegtuig te vernietigen en zelfmoord te plegen als zijn missie mocht falen, aldus radio-Moskou. „Nu de vlucht van de U-2 mislukt is doen de Amerikaanse regeerders zich voor als menslievende lieden, tranen stortend over het lot van de man die het smerige werk moest opknappen", aldus radio-Mos kou. De Londense Times merk.e op dat het proces, tot het requisitoir van de openba re aanklager begon, een eerlijk verloop heeft gehad zonder dat men zich te buiten ging aan propaganda. De bekentenis van Powers was zo bezwarend voor het wes ten dat zij niet behoefde te worden ver fraaid. De „Daily Herald" (Labour) schrijft: „Hoe het vonnis ook luidt, het proces is op correcte wijze gevoerd. In onverschil lig wel land zou de piloot van de U-2 schuldig zijn bevonden. Het vonnis is streng, maar niet overmatig zwaar." De (conservatieve) „Daily Telegraph" meent dat het vonnis „bijzonder streng noch bijzonder licht is. Kolonel Abel, de Russische spion die in 1957 in de Verenig de Staten terechtstond, werd tot dertig jaar veroordeeld. Spionnen moeten derge lijke straffen verwachten wanneer zij wor den gegrepen". De „liberale) „News Chronicle" schrijft dat „de Sovjets het proces handig hebben gevoerd. Zij hebben er gebruik van ge maakt om „de agressieve politiek" van de Amerikanen aan te vallen. Tegelijkertijd hebben zij de verdediging de uiterlijke schijn van gerechtigheid gelaten en over eenkomstig hun wetten een vonnis geveld". De „Washington Daily News" verklaar de dat Powers „sommige dingen die hij gezegd heeft nu niet bepaald in overeen stemming zijn met de houding van een fier Amei'ikaans burger, zoals bij voor beeld zijn kritiek op de mensen die hem lieten gaan en zijn uitspraak, dat hij iets heel slechts op zich nam." Maar het blad zegt verder, dat „sommige Amerikaanse staatslieden veilig op Amerikaanse bodem iels dergelijks in hun woorden hebben la ten doorschemeren in de eerste opwinding na het U-2 incident." De Washington Post zegt, dat „het een ernstige fout van Powers was geweest om te erkennen, dat door zijn mislukte vlucht de Parijse topconferentie schipbreuk had geleden." Clementieverzoek? United Press meldt uit Moskou dat Po wers heeft gezegd ontdaan te zijn over de wijze waarop propagandistische munt is geslagen uit zijn proces. Het had de vlie ger onaangenaam getroffen dat zowel de openbare aanklager als zijn verdediger een grootscheepse propaganda-aanval op de V.S. was begonnen. „Deze aanvallen hebben Pov/ers geraakt in zijn vaderlands liefde", aldus Alexander Parker, de raads man van de echtgenote van de piloot. Hij vertelde dat mevrouw Barbara Po wers wil proberen werk te krijgen bij de Amerikaanse ambassade in Moskou. Zij wil in de omgeving van haar man zijn. De advocaat Rogers, die ook met de fa milie Powers naar Moskou is gekomen en het proces heeft bijgewoond, zei te menen dat er reeds een verzoek om clementie was ingediend, vermoedelijk bij de Opper ste Sowjet. Ook vertelde hij dat de familie Powers hoopt een gesprek met premier Kroesjtsjev te mogen voeren, om hem een verzoek om clementie over te brengen. WASHINGTON (UPI) In de nacht van woensdag op donderdag is een geslaagde poging gedaan een radio-signaal uit Ame rika via de verbindingssatelliet Echo I naar Frankrijk te zenden, zo heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart meegedeeld. Het signaal werd uit gezonden door een laboratorium te Holm- bel en opgevangen op het nationale tele- communicatiecentrum van Frankrijk. Het Amerikaanse ruimtevaartbureau heeft ook meegedeeld, dat twee kleine sta bilisatieraketten van de weersatelliet Ti- ros I zijn ontbrand na vier en een halve maand in de ruimte te zijn geweest. Dit gebeurde door middel van een signaal uit gezonden uit Hightown in de staat New York. Met deze stabilisatieraketten houdt men de camera's van de weersatelliet ge richt op de aarde. Er worden nog steeds foto's gemaakt. RICHARDSON, Texas (Reuter) Een radiografische foto van president Eisenho wer is vrijdag weerkaatst door de Ame rikaanse satelliet „Echo" op een afstand van 1.600 km. van het zendstation, en ver volgens op aarde opgevangen. Het beeld was enigszins vervormd maar de presi dent was duidelijk te herkennen. „Kijktijden" Blijkens een mededeling van de sterren wacht in Utrecht zal de Amerikaanse bal lonsatelliet in de komende nachten op de volgende tijden in ons land waarneem baar zijn bij helder weer op de volgende tijdstippen, gaande van west naar oost: op 20 aug. om 21.22 uur, 23.26 uur en 24.30 uur, op 21 aug. om 21.00 uur, 23.08 uur en 24.08 uur, op 22 aug. om 22.42 uur en 24.47 uur, op 23 aug. om 22.20 uur en 24.37 uur, op 24 aug. om 21.59 uur en 23.55 uur en op 25 aug. om 21.37 uur en 23.43 uur. PARIJS (UPI) De Parijse politie heeft vier Algerijnen gearresteerd, die in een stadswijk van Parijs waar veel Noord afrikanen wonen, een vuurgeveent hebben geleverd, waarbij drie van hen en vijf voorbijgangers gewond raakten. Twee dei- gearresteerden zijn lid van het F.L.N., de beide anderen waren de zaak van het M.N.A., de gematigde tegenorganisatie toegedaan. Een winkelier, die juist bezig was zijn winkel te sluiten toen de eerste schoten vielen, vertelde dat hij een schot in de arm gekregen had toen hij voor zijn kin deren in de winkel ging staan. Op straat zag hij een vrouw zich over haar gewonde zoontje buigen. Van de schutters zijn er drie gewond, een van hen was ongewapend. Een Noord- afrikaanse caféhouder, die een der gewon den wilde beschermen, werd door een aantal Parijzenaars afgeranseld omdat hij de indruk, wekte ook van het F.L.N. te zijn. Binnen drie minuten had de politie, die met enig vertoon ter plaatse was versche nen, de vier Algerijnen in de kraag ge pakt. De straat was bezaaid met scher ven van winkelruiten en autoruitjes die door de vele kogeln gesneuveld waren. Handgranaat in café CONSTANTINE (Reuter) In Constan- tine heeft een Algerijnse nationalist een handgranaat in een café geworpen. Twaalf personen wei-den gewond, van wie enkelen ernstig. LEOPOLDSTAD (UPI) Twee verte genwoordigers van de UNO zijn aan exe cutie door Kongolese militairen ontsnapt toen zij een brief van dr. Ralph Bunche, aan premier Patrice Loemoemba kwamen brengen. Een UNO-woordvoerder zei dat de beide mannen bij de woning van Loe- moeba door Kongolese soldaten werden ge arresteerd, waarop bevel gegeven werd hen te executeren. Het waren een Jamai- caan en een Braziliaan, die duidelijke UNO kentekenen droegen. Daar de Jamaicaan Frans sprak kon er geen misverstand over hun opdracht ontstaan. Toen zij bij de poort van de woning van de premier waren aangekomen, werden zij onder bedreiging van ge weren gearresteerd en naar de kamer van de wacht gebracht. Zij trachtten uit te leggen dat zij alleen maar een brief van dr. Bunche kwamen brengen, maar zij kwamen niet verder dan de wachten, die hen met geweren bedreigden," aldus de woordvoerder. Ghanese soldaten, die voor Loemoem- ba's woning met de Kongolezen op wacht stonden, waarschuwden het UNO-hoofd- kwartier. Generaal Rikhiye, de Indische militaire adviseur van de UNO, sprong onmiddellijk in een auto en reed naar Loemoemba. Intussen had een Kongolese officier be vel gegeven tot de executie van de beide UNO-soldaten. Op dit moment plaatste een Ghanese soldaat zich voor de beide UNO-soldaten tegenover de acht Kongole se soldaten, die de executie moesten vol voeren. Korte tijd later arriveerden gen. Rikhiye en enkele andere leden van de UNO-staf bij de woning van de premier. De Indische generaal liep rustig naar vo ren door de vuurlijn en zei tot de beide bedreigde mannen: „Kom jongens, ga mee." De Kongolezen durfden geen geweld te gen de Indische generaal te plegen. De mannen werden vrijgelaten nadat zij van een horloge en 15.000 Franken bei-oofd waren. „Het maakt het voor ons moeilijk om onder deze omstandigheden brieven te bezorgen," zei de UNO-woordvoerder. LEOPOLDSTAD (Reuter) Premier (Van onze correspondent) BONN. Na een pleidooi voor de algemene dienstplicht, het Westduitse lidmaat schap van de NAVO en de bewapening met tactische atoomwapens, is de zogenaamde Führungsstab van het nieuwe Westduitse leger, een soort generale staf bestaande uit generaals, door de socialisten fel geattaqueerd. Van de kant van de socialistische S.P.D., die in de oppositie is, sprak men onmiddellijk over „een massieve ingreep van de generaals, die in de Westduitse politiek sterk herinnert aan de methoden van de Reichswehr van na 1918". De zogenaamde Führungsstab publiceer de gisteren een nota waarin deze duidelijk stelling nam voor de dienstplicht, de Navo en de atoombewapening. Het was voor de eerste keer in de geschiedenis van de Bundeswehr, het Westduitse leger, dat de generaals zich in het openbaar als een gesloten front als het ware vertoonden en daarbij hun opvatting over de defensie uitten. De nadruk legden zij erop dat de Sovjet-Unie West-Duitsland eenvoudigweg geen keus laat in het huidige tijdsbestek: zonder dat Duitsland algemene dienstplicht heeft als het niet^zeer nauw verbonden is met de Navo en als het niet over tac tische atoomwapens beschikt, kunnen de Sovjets zonder grote moeilijkheden dwars door de Europese defensie heenbreken. Het Russische doel om Europa te onderwerpen laat niet toe, dat West-Duitsland zich neu traal houdt of er een eigen nationale de fensie op na zou houden, aldus de West duitse generaals. Het voorbeeld - Von Seeckt Het S.P.D.-lid van de defensiecommis sie van de Bondsdag te Bonn Merten ver weet de generaals dat zij zich met deze nota hebben bezondigd aan het zich be moeien met de politiek. Zij hebben zich hierbij, aldus deze specialist, op hetzelf de niveau als de Reichswehr geplaatst het zeer zelfstandige en kleine, maar com pacte Duitse legerdeel dat na de eerste wereldoorlog in Duitsland voor onder ge neraal Von Seeckt een eigen politiek, als een staat in de staat, kor uitstippelen en volgen. Het ministerie van Defensie te Bonn ontkent evenwel ten sterkste dat de gene raals buiten hun boekje zijn gegaan. Voor de S.P.D. evenwel gaat het hier om zuivere politiek omdat zij nog altijd ge kant is tegen welke atoombewapening van de Bundeswehr dan ook. De S.P.D. heeft zich voorts verzet tegen een maatregel in de Bundeswehr volgens welke meer deren, militairen van alle rangen, ook bui-, ten dienst het recht hebben om minderen bevelen te geven. Van socialistische zijde is dit „een restauratie van de verhoudingen in de oude Wehrmacht" genoemd. Ook hier grijpt de S.P.D. een maatregel van militairen aan die verdacht veel lijkt op wat vroeger in dit geval in de „Oude Wehrmacht" usance was Loemoemba van Kongo heeft vrijdag Hammarskjoeld op een pernconferentie in Leopoldstad ervan beschuldigd, dat hij met opzet het incident, dat zich donderdag op het vliegveld van Leopoldstad heeft af gespeeld, heeft opgeblazen om de „publie ke opinie op te zetten tegen de Kongolese regering". Hij beschuldigde Hammars kjoeld voorts van „chantage" omdat deze de activiteit van de UNO in Kongo op nieuw onder de loep wil nemen ten gevolge van dit incident. NEW YORK (Reuter) Hammars kjoeld heeft vrijdag een „formeel en ern- sitg" protest ingediend bij de Kongolese regering. Hierin zegt hij dat het werk van de UNO in Kongo niet meer zal kunnen doorgaan, zo er zich nogmaals een inci dent:' z'öal's-dat van donderdag, waaVbij Ca nadese soldaten mishandeld werden, mocht voordoen. WASHINGTON (Reuter) Vrijdagavond is 't Russische Iljoeshin-18 vliegtuig, waar in de Kongolese delegatie naar-de Veilig heidsraad reist, op de basis Andrews van de Amerikaanse luchtmacht nabij Washing ton geland. Het toestel had op de vlieg- haven Idlewild bij New York moeten aan komen, waarvoor 't Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken speciale toe stemming van de luchthavenautoriteiten had verkregen. Als gevolg van het slechte weer in New York, moest het toestel ech ter naar Andrews uitwijken. De Veilig heidsraad-zitting is tot zondag uitgesteld. WASHINGTON (U.F.I.) Acht pool- vorsers, waaronder zes Russen zijn omge komen bij een brand op de Russische zuid- poolbasis Mirny. Een woor.tvu «nier van de „National Science Foundation" te Was hington, verklaarde, dat de twee andere slachtoffer '11 Tsjech en een Oost Duitser waren. Door de brand was een weerkundig ge bouw vernietigd. De slachtoffers waren allen weerkundigen, die oudr zoekings- station van de Russische basis bemanden. De brand was tijdens een orkaan met windstoten van meer dan 200 kilometer per uur ontstaan. Alle archieven waren vernietigd, behalve die van enkele kleine re proefstations die oner Mirny ressorte ren. De vier overlevenden zuilen hun on derzoekingen voortzetten, aldus het rap port, dat in Washington is ontvangen. De ministers van Buitenlandse Zaken uit de 20 landen die lid zijn van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten hebben vrijdag hun goedkeuring gehecht aan een reeks politieke en economische sancties tegen de Dominicaanse Republiek, die on middellijk in werking zullen treden. Tijdens een geheime zitting van verte genwoordigers der twintig Amerikaanse staten (Cuba boycot de vergadering), die te San José vertegenwoordigd zijn, heeft een beslissende meerderheid een onmiddel lijke gezamenlijke breuk van de diploma tieke betrekkingen, een wapenembargo en gedeeltelijke economische sancties bevo len. Dit programma is opgesteld tijdens de zitting die door de Braziliaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Horacio Lafer werd gepresideerd. Een voorstel van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Herter om eerst te trachten de democratie in de Dominicaanse Republiek te herstellen werd afgestemd. Het compromisvoorstel van Columbia, werd aangenomen. Dit voorstel beoogt eerst het Trujillo-regiem afkeuring te la ten voelen door het deze sancties op te leggen, om dan de Dominicanen te ver zoeken hun regiem te wijzigen door mid del van verkiezingen onder toezicht van de O.A.S. De grote meerderheid voor de sancties tegen de Dominicaanse Republiek heeft weinigen verrast. Donderdag reeds waren 14 van de 20 ministers bereid Venezuela te steunen bij zijn eis onmiddellijk sanc ties tegen de Dominicanen te nemen. Ve nezuela heeft de Dominicaanse Republiek ervan beschuldigd het komplot tegen pre sident Bétancourt op touw gezet te heb ben. Deze beschuldiging is door een com missie van de O.A.S. bevestigd. Verzet op Cuba Naar in wel ingelichte kring wordt ver nomen tracht het Cubaanse leger de ge wapende tegenstanders van het regime van Fidel Castro die zich in de bergen schuilhouden te vernietigen. Men meent te weten dat tenminste 125 gewapenden, die zich in drie benden hebben verenigd, de bergen van Escambray onveilig ma ken. De anti-Castro beweging zou met de dag sterker worden. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE E U f* IC I GROTE HOUTSTRAAT 181 Cl ff® U E£ lm TEL. 1444' Talens' prijs. Men verzoekt ons mee te delen, dat aanmeldingen voor de Talens' Prijs 1960 niet later dan 1 september kun nen worden aangenomen. De werkstukken hiervoor, geadresseerd aan de secretaris van de jury voor de Talens' Prijs, moeten op 5 en 6 september in het bezit zijn van de Rijksakademie van Beeldende Kunsten, Stadhouderskade te. Amsterdam. Klaarover Onze Mary heeft het geklaard. Ze is er over gezwommen. De eerste berichten wa ren enigszins misleidend, want er werd ge meld dat Mary Kok het Kanaal had „be dwongen". Dat is niet waar, hoor. Ze is er alleen maar over gezwommen, maar evengoed is dat een prestatie die geen en kele andere kok haar na zal doen. Ik heb vroeger ook al eensgelezen dat iemand het Kanaal had bedwongen. Ik dacht toen dat hij aan de kant was gaan staan met een hele grote stok en dreigend had gezeid: „Pas op, stout Kanaal, of ik overzwem je." Ma.ar later is mij geble ken dat het zomaar een aardige manier van zeggen is van de journalisten. Die gui ten weten altijd weer iets leuks te verzin nen. Maar nu onze Mary. We moeten haar eren en bejubelen, want ze heeft namens allen bewezen dat de Hollandse Leeuw nog van zich af weet te zwemmen. Hoe zullen we haar het best kunnen belonen? Zij is een vrouw, en die eist andere soorten van hommage dan een man. Nicolaas Kroese in Amsterdam moet een Marykokteel gaan schenken. En de mode van het komende herfstseizoen dient het Kanaalsilhouet met de Kokhalslijn als voornaamste motief te voeren. Maar dat is niet genoeg. We moeten ook tegenover het buitenland een beetje met onze Mary koketteren. Dus wij breiden onze driemijls zone uit tot de Engelse kust, noemen het Kanaal voortaan „De Kokkerd", verande ren de wapenspreuk van Zeeland in „Ik vet me in en zwem." en beginnen met de op leiding van al onze aankomende meisjes tot Kanaalzwemsters, onder het motto: Klaar? Over!" Zo zal men zien, hoe een klein land over al oversteekplaatsen weet te vinden. Piet Sanders Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF Dr. D. Bakkerlaan 12-16. Bloemendaal Tel. 57500 - 57501 (K 2500) Moord. De Belgische politie heeft een vijf tienjarige geestelijk gestoorde jongen aangehouden, die er van wordt beschul digd een roofmoord op zijn grootmoe der te hebben gepleegd. Hij bracht haar om het leven door zijn hand op haar mond te drukken. Een gedeelte van het gestolen geld een bedrag van ƒ6500 gebruikte hij om een wielrennersuit rusting te kopen. Oversteek. Drie Ierse jongelui van 18, 19 en 21 jaar zijn er in geslaagd met een eigen gemaakte kano van ruim vijf me ter de Ierse zee over te steken. Over de 75 mijl peddelden zij een etmaal. Over de laatste twee mijl naar de kust van Wales deden zij zes uur als gevolg van sterke stromingen. Op advies van de kustwacht keren zij per stoomboot naar hun land terug. Op sap. Een Britse auto heeft in New York gelopen op gedistilleerd sinaasap pelsap. Het verbruik was één liter op zes km. De vreemde brandstof was aan zienlijk duurder dan benzine, nl. zeven- en-een-halve gulden per liter. Veeg teken. In de Elzas is opgemerkt, dat de eerste trek van ooievaars naar het zuiden reeds heeft plaatsgehad. De ooie vaars vertrokken gisteren uit de omge ving en vlogen in zuidelijke richting weg. Dit wordt opgevat als een teken dat het einde van de zomer nabij is. BRUSSEL De regering-Eyskens heeft na een langdurig debat van de senaat het vertrouwensvotum gekregen met 105 stem men (C.V.P. en Liberalen) voor en 49 (socialisten) tegen bij 2 onthoudingen. De ze zitting was in feite een herhaling van het tweedaagse debat in de tweede ka mer. Maar de aandacht van alle Belgi sche politieke kringen ging naar de uiteen zetting van de socialistische senator Henri Rolin, een der meest vooraanstaande in ternationale juristen, die als woordvoerder van zijn fractie optrad. Rolin was ook één van de voornaamste figuren van de beide rondetafelconferenties te Brussel. Rolin was zeer scherp voor de regering. Hij constateerde, dat. minister De Schrijver door de openbare mening als de zondebok wordt beschouwd en dat de bijeenroeping van de beide kamers van het parlement tot doel heeft hem „de laatste eer te bewijzen". Het gehele betoog van Rolin was gebaseerd op de zijns inziens vast staande constatering, dat de regering een dubbelzinnige politiek heeft gevoerd. Wat het verleden betreft verklaarde Rolin, dat ondanks alle waarschuwingen er nooit se rieus is gewerkt aan een progressieve po litiek in Kongo. Er gingen kostbare maan den verloren tot een zodanig psychologi sche sfeer was geschapen, dat het niet meer mogelijk was de oplossing nog lan ger uit te stellen. Wanneer dan uiteinde lijk de Veiligheidsraad op 8 augustus oor deelde, dat de Belgische troepen onmid dellijk uit Kongo teruggetrokken moesten worden, was de voornaamste reden hier van dat de raad geen vertrouwen meer had in de bedoelingen van de regering- Eyskens. Geconstateerd kon worden, al dus Rolin, dat de regering van de aanvang van de Katangese kwestie af gelaveerd heeft. Wij hebben niet alleen voorwendsels in de handen gespeeld van de Kongolese re gering, maar wij hebben ook aanleiding gegeven tot aarzelingen bij die landen, welke ons hadden kunnen steunen. De re gering heeft een verkeerd beeld gegeven van de toestand in Katanga, in welke pro vincie mochtans ernstige oppositie van de Baloebakat tegen de regering-Tsjombe kon worden vastgesteld. Rolin sprak er zijn verwondering over uit dat Eyskens in een nogal radicaal klinkende verklaring als zijn mening te kennen heeft gegeven dat België zijn mandaat over Roeanda en Oeroendi aan de UNO moet teruggeven. Hij was van oordeel dat om ernstige con flicten en zelfs een burgeroorlog in die landen te vermijden en om de wens van de meerderheid van de volkeren tegemoet te treden, het Belgisch mandaat gehand haafd moest worden. Minister Wigny diende Rolin van repliek op basis van een uitvoerig dossier. De minister van Buitenlandse Zaken las on der meer tot nu toe nog niet gepubliceer de briefwisseling voor tussen de Belgische regering en Hammarskjoeld en tussen de Kongolese regering en Hammarskjoeld, waaruit duidelijk naar voren kwam, dat de Belgische regering steeds met de UNO heeft samengewerkt, zowel in de zaak van de terugtrekking der Belgische troepen als in de kwestie Katanga. Papoea-bisschop. De eerwaarde George Ambo, 37 jaar oud en papoea van ge boorte, is gisteren benoemd tot bisschop door mgr. Halse, de aartsbisschop van Brisbane. Mgr. Ambo zal waarschijn lijk in oktober tot bisschop gewijd wor den. Mgr. Ambo was vroeger school meester en ontving zijn opleiding op de missie-scholen in Nieuw-Guinea. Kortsluiting. De juwelierswijk van Damas cus is vrijdag geheel in de as gelegd. Drie vrouwen kwamen hierbij om het leven. Van officiële zijde wordt de schade op miljoenen Syrische ponden geschat. De brand schijnt te zijn ont staan door kortsluiting in een houten huis. Het getroffen gebied staat onder politiebewaking om „goudzoekers" te weren. Eerst nog fout. In een oude, bijna zinken de kotter zijn 12 Poolse vluchtelingen in de haven van Kopenhagen gearriveerd en hebben politiek asyl gevraagd. De Poolse refugiés drie echtparen met hun vijf kinderen en een jonge zeeman waren die dag met hun kotter „W.L.A.-19" in Trelleborg in Zweden aangekomen, maar vertrokken weer omdat zij naar Denemarken wilden. Hitteproef. Het raketvliegtuig X-15 heeft van de vliegbasis Edwards in de Ame rikaanse staat Californië een expei-ime tele vlucht op hoge snelheid gemaakt, waar de temperaturen werden gemeten die op sommige plaatsen in en aan het vliegtuig door de luchtwrijving ont staan. Aan de onderzijde van het vlieg tuig, op 't cockpitdak en langs de voor zijde van de vleugels zijn temperaturen gemeten van 500 graden fahrenheit. Geduld op. Vooraanstaande woordvoerders van de Joodse bevolkingsgroep in Ar gentinië hebben vrijdag gedreigd „ge weld met geweld" te zullen beantwoor den als de aanvallen van „gangsters" op Joden in Argentinië nog langer onbe lemmerd doorgang vinden. De bedrei ging werd geuit tijdens een spoed-bij- eenkomst van de vereniging Israel-Ar- gentinië, nadat een 15 jaar oude jongen door een bende anti-semieten was neer geschoten. Doodgeslagen. Donderdagavond is in Phi ladelphia een jongen van zestien jaar doodgeslagen en -gétrapt door een groepje „teenagers", die lid waren van een jeugdbende. Zes van deze jongelui, wier bende. De ploeg dwangarbeiders" heette zijn inmiddels door de politie ge arresteerd. Toen de jongen in de na bijheid van zijn woning uit 'n bus stap te, werd hij tegen een muur geduwd en geslagen. Toen de politie verscheen was de jongen stervende. Voor Araos. De voormalige Israëlische ge zant in Oostenrijk, Yehezkeel Sahar, is door een rechtbank te Tel Aviv in staat van beschuldiging gesteld terzake van meineed. Sahar, die vroeger inspecteur- generaal van de politie is geweest, zou in een proces wegens smaad een vroe gere ondergeschikte, Amos Ben Goerion, ontlast hebben door het afleggen van een meinedige verklaring. Amos Ben Goerion, een zoon van de Israëlische premier, had het smaadproces aange spannen tegen vier schrijvers van vlug schriften. Mede dankzij de verklaring van Sahar won hij het proces.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3