Lawaaiterreur zeer in allerlei vorm vergalt vele mensen het leven „Bromcoureurs" maken een circuit van de Haarlemse binnenstad Garage Den Hout Garage Hardebelt Brieven aan de redactie Medische verzorging ijdens het weekeinde Geluid - een zeer moeilijke materie 5 Dahliatentoonstelling in „Linnaeushof" RENAULT DAUPHINE Marswedstrijd Vriendschappelijke wedstrijd Bij oversteken van Rijksstraatweg aangereden TR0UPIN - ZIJLWEG 151 HAARDEN VAN BECKING BONGERS TJLFT ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tot 20 september wordt in „Linnaeus hof" in Bennebroek weer de jaarlijkse gro te dahliatentoonstelling gehouden. Duizen den dahlia's bloeien hier in honderden soorten. Voorts staan er rozen, begonia's en andere zomerbloemen in bloei. Onder het motto: „Bezoekers kiezen de mooiste dahlia" wordt weer een prijsvraag ge houden. Advertentie Prijs 5625. Verreweg de zuinigste auto in zijn klasse Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Oliecarter 2^ 1. Verversen elke 2500 km. Wegenbelasting minimum Afschrijving gemiddeld 900. tot 1200.per jaar en vaak nog minder. Zeer weinig reparatie en dan nog goedkoop door praktische constructie en lage onderdelen- prijs, b.v. complete motorrevisie ongeveer 300. Daarbij: veilig, pittig en elegant. Laat u eens geheel vrijblijvend voor lichten door HOOFDAGENTSCHAP Wagenweg 166-168 - Tel. 12138 en 15056 B-AGENTSCHAP Rijksstraatweg 249 - Telefoon 57455 Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het trommelkorps „Frans Hals' in Haarlem wordt volgende week zaterdag middag een marswedstrijd voor tamboer korpsen en drumbands gehouden. De route is als volgt: Berckheydestraat, Frans Hals straat, Kennemerstraat, Schotersingel, Berckheydestraat. Het tweede elftal van RCH zal vanavond om zes uur in Heemstede een vriendschap pelijke wedstrijd spelen tegen Bloemendaal. Winkelgalerijen, bioscoopportieken, pa- tates-friteskramen en dergelijke zijn geliefkoosde verzamelpunten voor de „bromcoureurs". Een zestigjarige dame uit Wupperthal- Darmen, die bij kennissen in Haarlem- Noord logeert, is vrijdagavond op de Rijks straatweg, ter hoogte van de Zaanenlaan in Haarlem-Noord, door een bestelauto aangereden. Met een wonde boven het lin keroog en een hersenschudding is zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Het onge luk gebeurde omstreeks kwart over negen. De dame stak aan de oostzijde van de Rijksstraatweg de weg over en de bestel auto, naderde uit de richting centrum. (Verkort weergegeven Pompei'. In uw krant van 17 augustus staat in een artikel over de Vesuvius, dat Pompei verwoest werd door een stroom gloeiende lava. Dat is niet waar. De stad werd bedolven onder een breiachtige mas sa, die de helling afgleed en die bestond uit op de helling liggend vulkanisch mate riaal (fijn poeder en kleine en grote ste nen) vermengd met het water van de toen overvloedig vallende regens. De brij ver hardde tot tufsteen. Dat is een niet zeer harde steensoort, die na de toevallige ontdekking van de plaats waar het bedol ven Pompei lag zonder al te veel moeite kon worden uitgegraven. In hetzelfde artikel wordt ook gesproken van as. Er is in een vulkaan niets dat brandt, ook al is de lava gloeiend. Er wordt dus geen ro.ok en geen as gevormd. Wat men as noemt is poedervormige gestolde lava. A. L. C. BEEKMAN Advertentie HAARLEM Anno 1892 - Tel. K.2500 - 10564 - 20154 - 20750 voor ALLE NATUURSTEEN zoals Flagstones voor tuin en schouwen Raamtabletten - Tafelbladen GRAFWERKEN enz. EIGEN BLOKKENZAGERIJ TOT 5 TON. WIJ LEVEN IN een luidruchtige wereld. Om ons heen heerst de lawaaitiran in allerlei vormen en toon aarden. In ons kleine landje is er haast geen plekje meer te bedenken, waar men nog kan genieten van de rust en de stilte die zoals nog maar zo weinig mensen weten, onontbeerlijk zijn voor het lichamelijk en geestelijk welzijn. Overal is lawaai. Op straat en in huis, vooral in de moderne flats. Het woord „flatneurose" heeft in zeer korte tijd burgerrecht in onze taal gekregen. Ook in huis vindt de mens geen rust meer en zelfs de natuur, voor velen nog slechts de enige mogelijkheid om op adem te komen van het kabaal om hen heen, wordt thans geterroriseerd door de draagbare radio's. Hand in hand met de toenemende geluidshinder gaat een onstel- lend gebrek aan consideratie dat zich vaak uit in een onbegrip en een botheid, waaraan al het menselijke en menswaardige vreemd zijn. Hieraan maken zich ook de opgeschoten jongelui schuldig die in hun vrije tijd niets beters weten te doen dan aan de geluiddemper van hun brommer knoeien en knetterend rondjes te rijden om al of niet voor de meisjes de stoere coureur uit te han gen. Het Haarlemse raadslid de heer J. Prikkel heeft nu over de overlast die bewoners van de Haarlemse binnenstad en ook elders van deze „bromnozems" on dervinden, vragen gesteld aan B. en W. Inmiddels heeft het college de vragen in handen gesteld van de politie met het verzoek advies uit te bregen. Dit gaat dus ook over de bromfietsen, maar de vormen van lawaai-, hin- derzijn, ook in Haarlem en omgeving, velerlei. In dit artikel worden er nog slechts enkele genoemd. Massa's mensen zijn aan het lawaai verslaafd. Thuis radio, buiten ook radio. Op het terras. Op het strand. In het bos. „Weg met de stilte" is hun devies. de NZHVM. Hij heeft twee bushalten voor zijn deur. Het is hem opgevallen dat niet èlle bus sen dit enerverende kabaal produceren. Ook zijn er enkele bussen die voorheen hinderlijk veel remlawaai maakten, maar thans volkomen geruisloos stoppen. Het remmengegil dringt door alle muren heen en hoewel op zichzelf reeds ergernis wekkend gedurende het grootste deel van het etmaal, moet het wel bijzonder hinder lijk geacht worden voor zieken en vooral in de late avond- en vroege ochtenduren voor hen die een ongestoorde slaap hard nodig hebben, aldus deze briefschrijver. Hij meent dat de NZHVM deze geluids hinder kan verhelpen door revisie der reminrichtingen. De inspecteur van het materieel bij de vervoermaatschappij dèelde ons hierover het volgende mee. Mechanisch zijn er geen afwijkingen te vinden. Revisie is dan ook niet het redmiddel. Het euvel zit in de kwaliteit van de remvoering. De maat schappij heeft de fabriek er al over aan gesproken. Vroeger heeft men nooit last van dit remmengegil gehad. Thans zijn er in de bussen verschillende kwaliteiten remvoering in omloop en dezer dagen heeft men zelfs een partijtje uit Engeland laten komen om te beproeven, aldus de NZHVM. En nu we het toch over autobussen heb- men: mensen die bij begin- en eindpunten wonen, klagen wel eens over de chauffeurs die tijdens een pauze tussen twee ritten de motor maar stationair laten draaien. Dit geronk kan zeer irritant zijn. Het is echter voorschrift dat de chauffeurs de motor bij eindhalten afzetten. Of het moet zijn dat zij binnen een minuut aan de volgende rit beginnen. MENSEN DIE het ongeluk hebben bij een melkhandelaar te wonen, kunnen ook het een en ander over geluidshinder ver tellen. Want juist in de nachtelijke uren, waarin het tenminste nog stil kan zijn, komt de melkauto met rammelende flessen geladen voorrijden en dan begint het ge- smijt met de metalen kratten. „Er zijn proeven genomen met polyethy leen kratten, maar die zijn niet sterk ge noeg gebleken", vertelde de directeur van „De Sierkan" in Haarlem, de heer F. G. J. van den Berg. Ook de papieren fles, die geen lawaai maakt zoals zijn glazen broer, is geen suc ces geworden. Deze vorm van verpakking is veel te duur. Een glazen literfles gaat 78 keer mee; de papieren fles van een halve liter kost twee cent en wordt na één keer gebruik weggegooid. Bovendien kun nen produkten als yoghurt, karnemelk en vla niet in papier verpakt worden. Een verbod voor de chauffeurs om 's nachts te rijden zou uitkomst geven en de rust ten goede komen, meent de heer Van den Berg. Maar dat brengt met zich mee dat elke slijter een koelgelegenheid moet hebben om de melk die dan 's mid dags al bij hem bezorgd wordt, 's nachts in te bewaren. Want de melk moet koel en donker staan met het oog op het caloriën- verlies en het zuur worden, aldus deze melkfabriekdirecteur. HET ZOU TE VER voeren om nog meer vormen van geluidshinder, waar onder ook bewoners 'van Haarlem en omgeving lijden, te beschrijven. In som mige gevallen kan men maatregelen nemen, in andere (nog) niet. Misschien kan over niet al te lange tijd veel ver- keerskabaal, en dus ook van bromfietsen, de kop ingedrukt worden, als de al gemene bepaling die, naar men zegt, in voorbereiding is en het „onnodig lawaai" van voertuigen verbiedt, aan de praktijk kan worden getoetst. Straal vliegtuigen zouden óm in plaats van óver steden kunnen vliegen. En mis schien komt het ook nog :eens zover dat de industrie de volumeregelaar van radio- en televisietoestellen afstelt op een maximale geluidssterkte. Het helpt alle maal, ook al blijft er dan nog genoeg lawaai over. Advertentie En zijn vrouw vertelt dat ze een keer twee van de „bromjongens" zag langs- razen, terwijl de vlammen uit de uitlaat spoten. „En stoppen bij de oversteekplaats voor het Proveniershuis is er ook niet bij. Als er mensen oversteken' gaan ze er kris kras doorheen. Dat er nog geen ongelukken gebeurd zijn, snap je niet". Mevrouw G. C. de la Leyne, Grote Hout straat 130, weet er ook van mee te praten. „Het is inderdaad heel erg, hoewel ik er geen last van heb. Ik ben nogal makkelijk, ziet u. Maar ze maken wel een herrie met dat rondjes rijden. Dat is zo", beaamt deze bewoonster van de Grote Houtstraat. De LAWAAITERREUR van deze jon gens heerst door de hele stad heen. Ze groepen samen voor bioscopen, cafetaria's, patates-fritesstalletjes en ze laten hun glanzende brommers knallen en knetteren. Tot grote ergernis van de omwonenden. Dan gaan ze weer een rondje rijden en er zijn zelfs knapen die bepaalde straten in verboden richting in razen. Dat gebeurt bijvoorbeeld in de Kleine Houtstraat van de Gedempte Oude Gracht, af en ook in de omgeving van het Concertgebouw. De heer Van der Wal heeft ook het twij felachtige genoegen langs het „circuit" in de binnenstad te wonen. Als hij 's avonds in zijn huiskamer boven zijn zaak in brom fietsen en scooters in de Koningstraat zit, hoort hij ze langsgieren. „Kijk, zo doen die jongens dat", zegt hij en hij wijst op een uitlaatdemper de plaats aan waar deze wordt afgezaagd. „Dan zet ten ze hem er weer in en de politie kan het zo aan de buitenkant niet zien. Maar hóren moet ze het wèl. De jongens denken dat hun brommers harder gaan met zo'n afgezaagde demper, maar dat is niet zo. Bovendien weten de meesten niet dat op de lange afstand een gaatje in de zuiger kan ontstaan, waardoor de uitlaat uit brandt. Ze halen ook wel het luchtfilter van de carborateur. Een bromfiets die tegenwoor dig de zaak verlaat, maakt heus niet zoveel lawaai. Alleen de Italiaanse brommertjes geven een iets feller geluid. Maar de her rie die de jongens maken door het geknoei aan de uitlaat, remt de verkoop. Vele men- HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: J. Hagedoorn, Heemsteed- se Dreef 11, Heemstede, tel. 35521. Tandartsen: P. van der Heyde, Plane- tenlaan 16, tel. 52416. Apotheken: Apotheek Krijnen, Ekster- straat 100, tel. 51959. Apotheek Loomeijer en zoon, Barteljorisstraat 11, tel. 10175. Hildebrand-apotheek, Kleine Houtweg 15 tel. 10539. Bloemendaalse apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903 HEEMSTEDE Artsen: A. G. Degenaar, Pieter de Hoogh- straat 11, tel. 35008 en A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6. tel. 39875. Wijkverpleegster: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), tel. 39818. Tevens in de week van zaterdag 20 tot en met vrijdag 26 augustus, des avonds van zes tot elf 'uur. Apotheken: Zie onder Haarlem. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: J. Roemeling Frima, Kruis weg 1013, tel. 6220. Nieuw-Vennep: dokter Nugteren, tel. 220. Badhoevedorp: dokter Nijzink, tel. 2664. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, tel. 57458. Overveen: Dokter C. R. Post, Gillis Schoolmeesterlaan 2, Haarlem (post Overveen, tel. 42630. Aerdenhout: Dokter J. Tjakkes, N. Beetslaan 6, Aerdenhout, tel. 42884. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel. 52129 en zuster H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 42119. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 02560-8284. Zie verder onder: Haarlem. SANTPOORT Artsen: M. M. C. Trooster, W. Daniëllaan 14, Santpoort-station, 'tel. 8410. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 8284 Wijkverpleging: zuster M. van Gelder, Lange Nieuwstraat 34, tel. 4378: Oud- IJmuiden, ten noorden van Kennemer- laan, Marktplein, L. Nieuwstraat, Plein 1940-'45; zuster C. E. Th. Man, IJsel- straat 23, tel. 8028: ten zuiden van Ha venkade, Kennemerlaan, Marktplein, L. Nieuwstraat en Zeeweg; zuster D. Spiers, Geelvinkstraat 27, Velsen-Noord, telef. K 2510-3936- ten oosten Zeeweg, Velser- beek, Velsen-Zuid; Velsen-Noord: zuster Lammerts, Curagaostraat 18, Santpoort, tel. K 2560-8756: Driehuis, Santpoort dorp, Santpoort-station. ZANDVOORT Artsen: P.Vijlbrief, Hogeweg 43, tel. 3355 Wijkverpleegsters: Zuster M. E. Niezen, Van Lennepweg 42, tel. 2382. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, tel. 2816. Dierenarts: J. Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11, Heemstede. Tel. K 2500-35521. Nachtdienst apotheken: De Zeestraat apotheek, M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis Zeestraat 71, tel. 3073. De beide te Zand- voort gevestigde apotheken zijn gedu rende de maand augustus elke avond, ook des zondags, geopend tot 10.30 uur. Nachtdienst uitsluitend voor recepten en spoedgevallen. BENNEBROEK Artsen: G. Manschot, Rijksstraatweg 34, tel. 02500-6430. HILLEGOM Artsen: Dr. C. M. Wijkmans, Stations weg 74, tel. 5771. HALFWEG Artsen: P. W. Sinnige, Oranje Nassau- straat 27, tel. 4454. LISSE Artsen: A. J. Duymaer van Twist, Hee- reweg 295, tel. 3453. Zo gieren ze door de straten, de „brom jongens" in de racezit op het achterzadel, het bovenlichaam voor over. Lawaaiterreur die kinderen uit de slaap houdt en volwassenen tot wanhoop brengt. DE LAATSTE JAREN is. er veel over lawaaibestrijding gesproken en geschreven. Enige tijd geleden is er in Duitsland zelfs een congres aan gewijd. In ons land doet de afdeling licht en geluid van het Insti- tuur voor Gezondheidstechniek TNO steeds wetenschappelijke onderzoekingen. Er zijn commissies die zich met het vraagstuk bezig houden, onder meer de wei-kcommis- sie geluidsbeperking wegverkeer, die de minister adviseert. In de industrie maakt men studies van het verband tussen lawaai en produktiviteit. Metingen worden ver richt, maar met dat alles blijft het nog een zeer moeilijke materie. Wanneer is een geluid hinderlijk? Wat de een mateloos irriteert is voor de ander slechts reden om de schouders over op te halen. „Hinderlijk" is een subjectief begrip. Daarbij komt nog dat degene die een of ander lawaai produceert, daar in de meeste gevallen zelf geen last van heeft. Als een ander hetzelfde lawaai maakt, is het mo gelijk dat het hem ergert. Zo hebben de jongelui die, om bij Haar lem te blijven 's avonds en vooral in het weekeinde, knetterend en knallend met zes en meer naast en achter elkaar hun rondjes rijden Grote Houtstraat, Grote Markt, Koningstraat, Gierstraat, steeds maar weer er misschien niet zo'n idee van wat zij omwonenden aandoen. Hoe zij kinderen uit de slaap houden en volwasse nen tot wanhoop brengen. Geen raam open „WE WORDEN nog eens stapelgek van het lawaai. We willen hier wel weg", zegt mevrouw J. Langedijk ons in haar boven woning aan de Grote Houtstraat 50 rd. „De hele dag heb je het zware verkeer door de straat. We kunnen geen raam open hebben. En dan 's avonds die jongens met hun bromfietsen. Aan de overkant in die win kelgalerij bomen ze bij elkaar. En dan maar steeds die brommer aantrappen en de knalpot open". Mevrouw drukt haar hand tegen de hartstreek. Ze loopt steeds naar de dokter en ze is ook al een keer opgenomen, maar ze is lichamelijk kerngezond. Haar zenu wen kunnen er niet meer tegenop. Haar man is chauffeur bij een zaak aan het Houtplein. Eerst woonden ze daar boven, maar toen de zaak vier jaar geleden ging uitbreiden, moest het echtpaar Langedijk verhuizen. „Aan het Houtplein is het toch ook niet rustig, maar daar hadden we geen last. Hier word je gek", zegt mevrouw. „In deze smalle straat kan het geluid ook niet weg", voegt haar man er aan toe. Dan dringen opeens schelle klokkeklan- ken door de dichte ramen heen. „Ja, dat hebben we hier ook nog. Ieder kwartier. Dat is van een zaak aan de overkant. De hele dag door tot 's avonds elf uur. Waar om niet tot sluitingstijd om zes uur? Ik ga er maar veel uit overdag", zegt mevrouw Langedijk. „Het gaat over geluidshinder", zeiden we toen mevrouw J. J. Bax in de Gier straat 87 rood open deed. „O, komt u dan maar boven. We zitten wel net te eten, maar dat geeft niet. We kunnen u wel wat vertellen". Meneer Bax wijst op zijn televisietoestel. „Ik vraag me vaak af, waarom we dat ding eigenlijk hebben. De storing is niet van het scherm. Met zes, zeven achter elkaar racen ze steeds maar langs. En ze rijden heus geen dertig. Veel meer. Ik ben chauffeur en als ik even vlakbij een hoek parkeer om dat het echt niet anders kan, dan is de politie er zó bij. Maar waarom doet de po litie hier niets aan? Die moet bekeuringen uitdelen en de brommers in beslag nemen", aldus de heer Bax. Vlammende uitlaat seen denken dat een brommer lawaai móet maken", aldus de heer Van der Wal. De officier van Justitie, mr. J. J. Bredius, vertelde dat er voor het meten van het ge luid van een bromfiets nog geen officiële apparatuur is die door de wet wordt er kend. De politie kan alleen optreden tegen eigenaars van een bromfiets,, waarvan de knalpot niet voldoet aan artikel 80a lid 2c van het Wegenverkeersreglement. Dit ar tikel luidt: „de afgewerkte gassen mogen niet anders worden afgevoerd dan door een inrichting welke behoorlijk geluiddempend en o.ver de gehele lengte gasdicht is". De politie kan nog niets doen tegen bromfietsei's die de motor stationair laten gieren door de gashandel open en dicht te draaien, aldus de officier. En de waarnemende chef van de Haar lemse verkeerspolitie, hoofdinspecteur K. Endlich, zei dat de politie alleen kan op treden als het feit in een wettelijke be paling of verordening staat. En ook dan nog is het vaak moeilijk uit te maken, onder welk artikel de overtreding valt. Formeel kan de politie een bromfiets in beslag nemen, als bewijsstuk, maar in de praktijk gebeurt dit zelden of nooit. Verder deelde de heer Endlich mee dat de verkeerspolitie in Haarlem in het lopen de jaar tot en met juli 70 bekeuringen heeft opgemaakt tegen bromfietsers die aan de knalpot hadden geknoeid. Het aan tal bromfietsers dat wegens het overschrij den van de maximum snelheid van 30 km werd geverbaliseerd, bedroeg in deze zeven maanden 1440. Over de vragen van de heer Prikkel aan B. en W. kon de heer Endlich niets zeggen, omdat de verkeerspolitie aan het college advies moet uitbrengen. DE HEER PRIKKEL die wij in zijn wo ning aan de Rechthuisstraat in Haarlem- Noord opzochten, vertelde dat hij na de publikatie van zijn vragen over hinderlijk rumoer van brom- en motorfietsen in de Haarlemse binnenstad en ook elders, van vele kanten betuigingen van instemming had gekregen. Hij toonde brieven van een leraar, van de voorzitter van de bond van voetgangers en ook van een plaatselijke arts. Instem miné Deze laatste wees op het veel omvang rijker karakter van de lawaaihinder en de nadelige gevolgen voor de lichamelijke ge zondheid. „Ik hoop dat het gemeentebe stuur het belang van deze kwestie zal in zien en de burgerij in bescherming zal nemen", aldus deze arts. „Inderdaad heeft de geluidshinder vele andere facetten", zegt de heer Prikkel. Al jaren heb ik mede namens mijn fractie hierop gewezen bij de begrotingsoehande- ling. Maar dan gaat het in de papiermassa verloren. Daarom heb ik deze aangelegen heid nu eens aangeroerd in de vorm van vragen aan B. en W. Ja, alleen over brom fietsen en motorfietsen, maar er zijn veel meer vormen van lawaai, ook in onze stad". Gillende remmen Inderdaad, meneer Prikkel. Daar is bij voorbeeld de brief die een abonnee aan de Zijlweg ons schreef over de hinder die hij ondervindt van zoals hij het noemt: af grijselijk gillende remmen van bussen van Lawaai in de nacht. Metalen kratten en glazen flessen. Proefnemingen met ander materiaal zijn nog geen succes gebleken.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5