Nederlands waterpoloteam verloor in laatste minuut van Joegoslaven Opening Spelen groeide uit tot weergaloze show Gelijkspel zou de verhouding beter hebben weergegeven Zege op punten van Van Duiven bode overvone l00r de Olympisch bokstoernooi met aantal teleurstellende partijen begonnen 13 OLYMPISCH ALLERLEI Olympische roeiers mogen niet eigen plaats „kiezen" Incident met toeschouwer VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 t 999 999 De dameszwemploeg van de Verenigde Staten wordt door insiders als de grote favoriet voor een aantal Olympische me dailles beschouwd doch er zijn een paar factoren die roet in het eten kunnen gooien jaloezie en achterdocht. Een ie der weet dat een goede teamgeest ge wenst is, wil men tot grote prestaties komen en de teamgeest is niet zo best in het kamp van de Amerikaanse zwem sters. Het grote wrijfpunt is de ruzie tus sen coach George Haines en de zakenman Harry Warner, wiens dochter Anne een van de sterren van Haines is, enerzijds, en Viko Ruuska, vader van de zwemster Sylvia Ruuska, anderzijds. Het ziet er naar uit dat als de ploeg weer thuis is, de rechter in deze ruzie een woordje zal moeten meesprkenen. Het is begonnen door Haines' grote ca paciteiten als coach. Hij is een H.B.S.- leraar, doch zijn grote kracht is de „kweek" van jonge zwemsters van formaat. Tij dens de Amerikaanse kampioenschappen in Indianapolis waar miss Ruuska niet in haar beste vorm stak werd Pa Ruus ka hels, toen hij ontdekte dat Haines aan zijn zwemmers en zwemsters pillen gaf. „Doping", constateerde Pa Ruuska, doch Haines beweerde dat het alleen maar om vitamine-preparaten en olie-in-capsule ging wellce zaken men zonder recept bij iedere drogist kon kopen. De stemming van va der Ruuska werd er niet beter op toen zijn dochter in de Olympische selectie wedstrijden in Detroit werd verslagen en alleen maar een plaats in de Olympische estafetteploeg kreeg. Pa Ruuska slaagde er in een paar pillen van Haines in handen te krijgen. Hij liet ze analyseren, doch er werden alleen vitamines in gevonden. In middels had Haines ontdekt dat ook miss Ruuska met pilletjes werkte. Haines kreeg een paar van die pilletjes te pakken en liet ze analyseren: vitamines. De heer Warner staat er op dat Ruuska zijn verontschuldigingen aanbiedt en Ruus ka zegt dat hij daartoe niet bereid is. Het ziet er naar uit dat de zaak thuis voor de rechter komt, aldus Haines. Haines beweert dat de ploeggeest niet geleden heeft door deze affaire, doch van een zwemsterjaerd vernomen dat er on derstromingen zijn. „We zijn niet de grote, gelukkige familie die we behoren te zijn", aldus de zwemster. Deze situatie kan Amerika lauweren kosten. VAL De Zuidafrikaanse tandemrijders Ray mond Robinson en Alfred Swift zijn tij dens de training op de Olympisch wieler baan ernstig gevallen. Robinson brak zijn rechtersleutelbeen en moest naar het zie kenhuis worden vervoerd. Swift heeft kneuzingen en verwondingen aan de be nen en aan de rechter schouder opgelo pen. Hij kreeg ook een hersenschudding. DIVERSEN In het Olympisch dorp heeft men don derdag de portefeuille met 1600 gulden van de Australische bokskampioen in het zwaargewicht, Ron Taylor gestolen. Tay lor is in Melbourne detectiveDe sup poosten bij het Olympisch dorp hebben donderdag opdracht gekregen scherp uit te kijken naar handtekeningenjagers, die als atleten verkleed het Olympische dorp trachten binnen te komen. Een official verklaarde dat sommigen geprobeerd had den het dorp binnen te komen terwijl zij roeispanen en zelfs een roeiboot droegen. HOOP Laszlo Tabori, de voormalige Hongaarse lange-afstandloper na de opstand van 1956 statenloos werd donderdag bij zijn aankomst in het Olympisch dorp hartelijk verwelkomd door de andere atleten. De ex- Hongaar, oud-wereldrecordhouder op de 5.000 meter, hoopt op het laatste moment nog toestemming te krijgen om aan de Spelen deel te mogen nemen. Het Olym pisch reglement staat echter niet toe dat een statenloze atleet deelneemt aan de wedstrijden. Tabori, die wordt gesteund door de organisatie van uitgeweken Hon gaarse sportlieden, hoopt echter nog steeds dat de officials over hun hart zullen strijken. ZIEK Jon Henricks, een van de grote Austra lische zwemfavorieten, heeft last van darmstoornissen. Hij wordt buiten het Olympische dorp onder dokterstoezicht verpleegd. Prof. Stefano, die Henricks be handelt, heeft tegenover Syd Grange, chef d'équipe, verklaard dat Henricks in ieder geval zijn serie zal kunnen zwemmen. Dawn Fraser, die aan dezelfde kwaal leed, is inmiddels zover hersteld dat zy de trai ning kon hervatten. Zy was echter wel ver moeid en nam na afloop medicijnen tot zich. GENERAAL De Portugese Chef d'equipe, Correia Leal heeft veel af te dingen op de Olym pische organisatie in Rome. Naar zijn me ning hebben de Italianen de grote fout gemaakt burgers met de leiding te be lasten. De generaals en hun staven zouden het beter hebben gedaan. Correia Leal is een generaal. ZUINIG Het bekende Romeinse dablad II Messa- gero klaagt dat de Olympische toeristen zo zuinig zijn, veel zuiniger dan „normale" toeristen. Het blad meent dat na de Spelen misschien de vraag zal moeten worden ge steld. of de Spelen nuttig zijn geweest voor het toerisme en voor de algemene belangen van de hoofdstad. KAPPEN Riccardo, de kapper van het Olympisch dorp, heeft geconstateerd dat al zijn klan ten wat anders willen. „De Russische meis jes maken zich zorgen om de tijd die het kappen hun kost, de Britse meisjes om het geld dat zij moeten betalen, de Amerikaan se meisjes zijn dol op elke Europese mode, de Franse meisjes weten het meest van haarmodes en de Italiaanse meisjes weten beslist wat zij willen. De enige meisjes die je nooit tevreden kunt stellen, zijn de win kelmeisjes uit het dorp". Ben Kniest, die heel wat vervaarlijke schoten uit zijn doel.heeft gehouden in de strijd tegen Joegoslavië. Thomas Keiler, de Zwitserse president van de Internationale Roeifederatie (FISA) heeft de Olympische deelnemers er voor gewaarschuwd dat zij niet hun eigen plaats mogen „kiezen" in de series, wanneer zij geen kans hebben op de overwinning. Vol gens hem is het diverse malen voorge komen, dat ploegen, die in de heats niet konden zegevieren, hun tempo verlaagden om zo de plaats in te nemen die het voor deligst werd geacht. Onder het huidige eliminatie-systeem, roeien immers verschillende ploegen op nieuw in de repechages en kan het voor komen dat bijvoorbeeld een derde plaats in de series betere perspectieven biedt op het bereiken van een finale-plaats via de herkansing, dan een tweede plaats. De heer Keiler verklaarde dat hij een dag of tien geleden zelfs een ploeg had ge zien die terugroeide om zo zijn plaats te bepalen. Hij waarschuwde, dat als iets dergelijks in de Olympische heats zou voorkomen, de betreffende ploeg op de laatste plaats zal worden gezet en mocht het in de repechages gebeuren, dan volgt onmiddellijk diskwalificatie. gediend in poule C. De Springbokken zege vierden met 32 (rust 12) over een te hard spelend Australië, dat vooral aan dit unfaire spel de nederlaag heeft te wyten. In technisch opzicht ontliepen beide ploe gen elkaar niet veel. Juist in perioden, waarin de Australiërs met een gestrafte speler op de kant zaten, sloegen de Zuid- Afrikanen hun slag. „Lekker gluiperig, hoor", riep een Nederlandse supporter, die flink wilde doen. Op dat moment hinkte Cor Braasem met een stok langs de hassinrand op en neer. En Frans Kuyper instrueerde Hans Muller, eer die het water weer in dook. De stand was 1-1 op dat moment en het was pauze bij Nederland-Joegoslavië, de eerste match van het waterpolopro- gramma - de eerste wedstrijd dus ook, waarbij voor ons zevental grote belangen op het spel stonden. Wel, Nederland-Joegoslavië is een forse, maar redelijk sportieve wedstrijd geworden, en ten bewijze hiervan werd er maar één speler (de Joegoslaaf Kacic) naar de kant verwezen en dan nog pas anderhalve minuut voor det einde. Vijftig seconden voor tijd kwamen de Joegoslaven met 2-1 voor en ondanks een verbeten slotoffensief van de oranjeklanten is het bij die stand gebleven. Op de tribune zaten Fanny Blankers en allerlei zwemmers en zwemsters, plus een stel vaderlandse wielrenners de Nederlandse ploeg hun steun te geven, maar al kwam cr een offensief los, een door Van der Zwan prachtig doorgetikte bal vloog tegen de lat en even later ging de laatste kans in rook op, toen Fred van-Dorp van flinke afstand hoog overschoot. Jammer, ontzettend jammer, die nederlaag. Als de Joego slaven nu beter waren geweest, was het een andere kwestie geweest, maar hoewel het geduchte knapen waren, met veel lichaamskracht en een zeer gesloten defensie, viel de ploeg als geheel niet mee. Er zat in de aanvallen weinig tempo en vooral in de "erste helft kwam er weinig schot uit de gevreesde voorhoede los. Daarna werd het 'eter en moest de voortreffelijk spelende doelman Ben Kniest vooral oppassen voor itanicic, die zeer onverwacht en hard schoot. Jammer die nederlaag omdat er een leine overwinning voor Nederland inzat, "oorzichtig, bijna aarzelend gestart, kwam r na enkele minuten vaart in ons spel en ^adat een goal van Fred van Dorp geannu- ^erd was, kwam de Hagenaar Ran in het nieuws door een verdienstelijke, lange rush te ondernemen, waarna de bal bijzonder zuiver en precies op tijd naar Van der Zwan verhuisde die prachtig, hard en zuiver inschoot. Dat was 10 en men zou gedacht hebben dat door die goal de Ne derlandse voorhoede vol doende heen zou zijn ge komen over haar ontzag voor de meesterlijke Joe goslavische doelman Mus- katinouvic. Maar nee dat viel tegen. Ondanks de steeds weer van de kant oplaaiende spreek koren, die er van getuig den dat Holland „een woordje meespreekt" bleef er teveel tempo en schot vaardigheid mankeren in onze aanval. En toen Har ry Lamme zich in de ver dediging iets laakbaars permiteerde, kregen de Joegoslaven een strafworp en daaruit schoot Stanicic onoudbaar in (11). Op nieuw kwam Ran daarop in het nieuws, maar dit maal in ongunstige zin. Hij zwom prachtig op, ging voortreffelijk door en overrompel" de de Joegoslaven door die formidabele rush. Maar aan het eind daarvan lag geen doeltreffend schot, maar via een niet geslaagde uitwijlcpoging naar links een slap balletje, dat in het water, vóór de doellijn al smoorde. Gelukkig bleven er goede aanvallen van de oranjeploeg volgen, maar veel stoot kracht zat er toch niet in. We dachten al dat het 1—1 bleef, waardoor Nederland goede kansen op een medaille zou hebben behouden, maar toen kwam er een onge lukkig moment van de overigens behoor lijk leidende Zwitserse arbiter Zimmer- mann. De man was waarschijnlijk de enige in het bad waar de spanning nu kookhitte bereikte die de overtreding had gezien. Hij gaf een vrije worp, even was er ver warring' in onze verdediging en daar schoot simenc al naar voren. Met Kniest in bange fwachting vlak vóór zich. balanceerde de Toegoslavische schutter even met de bal <p de rechterhand en schoot daarna rustig hi de doelhoek. Het was onbillijk, die nederlaag, want de spelvcrhouding had ons tenminste recht op remise gegeven. En onnodig was het bovendien, want de Nederlanders hadden het initiatief dat zij halverwege de tweede helft bezaten, niet uit handen moeten geven. De enige troost is dat er niet slecht gespeeld is en een geduchte tegenstander pas op het uiterste nippertje heeft kunnen winnen. Maar in feite is dat een erg- schrale troost, want het verlies is geleden en al plaatst Nederland zich in de finale poule, deze 12 blijft voor de eindstand meetellen. Naar, maar waar! Zuid-Afrika heeft zich na Joegoslavië als grootste tegenstander van Nederland aan- Ongetwijfeld gaf deze wedstrijd van de serie van drie van de eerste avond van het waterpolotoernooi in 't Piscina Delle Rose het beste spel te zien, zonder nochtans te kunnen imponieren. Daarvoor kleefden er- te veel fouten aan. Het scoreverloop was: O'Brien 01, Tinkler 1—1, Peirce 1—2, Tinkler 2—2 en Butler 3—2. De stand in groep C van het waterpolo toernooi is naide eerste dag: Joegoslavië 1 1 0 0 2 2—1 Zuid-Afrika 1 1 0 0 2 3—2 Australië 1 0 0 •1 0 2—3 Nederland 1 0 0 1 0 1—2 Groep A De waterpolowedstrijd tussen Italië en Roemenië voor poule A eindigde met een 43 zege voor de Italianen, die bij de rust al een 21 voorsprong hadden. De wed strijd tussen Japan en de Verenigde Arabi sche Republiek (groep A) is geëindigd in een gelijk spel: 3—3. Bij de rust leidde Japan met 21. De stand in poule A is: Italië 1 1 0 0 2 4—3 Japan 1 0 1 0 1 3—3 V.A.R. 1 0 1 0 1 3—3 Roemenië 1 0 0 1 0 34 Groep B Rusland won in poule B met 54 van Duitsland, na een 40 voorsprong bij de rust. Voor groep B is voorts gespeeld de ont moeting ArgentiniëBrazilië, die eindigde in een gelijkspel: 22. Bij de rust leidde Brazilië met 10. De stand in groep B: Rusland 1 1 Argentinië 1 0 Brazilië 1 0 Duitsland 1 0 0 0 2 5—4 1 0 1 2—2 1 0 1 2—2 0 1 0 4—5 rj i XT T\ e 1 1 Nederlandse ploeg marcheert het De show was groots. Gistermiddag tussen half vijf en kwart, over zes heeft president Gronchi van Italië de 17de Olympische Spelen geopend en zijn op kleurige spektakelstukken verzotte landgenoten hebben hun ogen uitgekeken op dit kakelbonte, pakkende schouw spel. Hier waren alle ingrediënten voorhanden om de menigte van honderdduizend, in het schitterende, mar meren stadion voortdurend te boeien om nog maar te zwijgen van de miljoenen aan de t.v. al misten die dan het fantastische kleurenspel. Daar was dan allereerst de intocht der ploegen, 87 in getal. Eerst de Grieken: een ernstige groep, somber geklede mannen in stemmige jassen gehuld. Maar al spoedig werd het beeld fleuriger. Het ploeg je van de Antillen had zich los gemaakt uit de donkere tunnel- spelonk, waaruit de ploegen naar voren traden. Een enorme neger droeg de vlag parmantig voort. Het eerste glamourgroepje icas Australië. Charmante meisjes in het geel, een groot gezelschap. Veel uitvoe riger dan de Oostenrijkse afvaardiging, maar nauwe lijks even gracieus. De Belgen daarentegen waren in stemmig blauw gehuld, dat scherp afstak tegen de steenrode sintels. Terwijl in het volkomen on-overdekle stadion de schaduwen zich over steeds meer tribunevakken uit breidden, marcheerde de ene groep na de andere over de sintels om zich dan op het middenveld op te stellen. Bijna elke groep maakte een fraaie indruk: de Brazi lianen, met hun stramme ruiterofficieren, de Bulgaren, die zo prettig ongedwongen naar de tribunes zwaai den en de Canadezen, wier meisjes met hun witte jurken en rode schoudertassen zó uit Hollywood leken te zijn weggelopen. Toch waren er dissonanten. De kleine Cubaanse ploeg kreeg gefluit in plaats van applaus. De heer Andreotti, die namens het Italiaans Olympisch Comité de deel nemers toesprak, werd door een ongeduldig deel van het publiek eraan herinnerd dat zijn speech te lang duurde. En dan was er het regelrechte incident met die half-naakte man, die een kwartier voordat de show begon plotseling uit het publiek opdook, de halve sintelbaan overdraalde, achterna gezeten door een groep officials, in kakibroek en bloot bovenlijf en toen weer even plotseling in de massa verdween. Maar overheersen bleef het gevoel dat de Spelen op een grandiose wijze geopend zijn, deze weelderige stad waardig. Hier marcheerde de ganse sportwereld langs de volgeplakte tribunes: Fransen met Baskische mut sen, Duitsers, begroet door vurige siLpporter schar en; een kranige ploeg, de mannen in lichtgrijze pakken, de meisjes in jurken, die zo blauw waren als de hemel boven het Olympisch stadion Vlak daarachter de diep zwarte mensen uit Ghana, in fel contrast met de stro blonde Duitsers. Dan de grote groep Japanners, chique uitgedost en gevolgd door zorgvuldig geklede Engelse meisjes, die tussen in marineblauw gestoken Britten liepen. Israel kreeg veel applaus en India eveneens met zijn gele tulbanden. Nederland kwam na Nieuw Zeeland, geleid door vlaggendrager Jan Willem van Erven Dorens, de aan voerder van onze hockeyploeg, het stadion binnen. Het waren er nauwelijks enkele tientallen met chef-de- mission Kerdel, Fanny Blankers-Koen en Arie van Vliet, dan enkele hockeyspelers en, achteraan, zeven zeilers, helemaal uit Napels overgekomen voor deze plechtigheid. Onze ploeg maakte geen bijzonder specta culaire indruk, maar correct was haar optreden onge twijfeld. Zo ging de opmars verder. De Pakistaners toonden fantastische hoofddeksels, de Ver. Arabische Republiek zocht het in stoer armgezwaai en ver-voortuitgestoken borstkassen, de Roemenen hadden meisjes bij zich, die witflakkerende tanden toonden en Spanje liet onder andere een stramme stoet van ruiters voorbij trekken. Veel applaus was er voor Amerika, dat een forse neger tot vlaggedrager had bevorderd. Enorm groot was ook de Russische ploeg. Struise meisjes in het wit waren een en al lach en zelfs over de stroeve gezichten van de mannen gleed af en toe een lach. Het slot van de intocht was een Italiaanse triomf. Honderdduizend Azurri juichten hun landgenoten, die er opgepoetst, elegant en zwierig uitzagen, uitbundig toe. Toen alles stond opgesteld, hield signor Andreotti zijn speech, opende president Gronchi met één enkele, in het Engels uitgesproken zin de Olympische Spelen 1960 en droegen matrozen de vlag binnen, die tijdens De Olympische vlag wordt binnengedragen. koorzang (de Olympische himne) werd gehesen. Daarop kwam de burgemeester van Melbourne de vlag van 1956 aan zijn Romeinse collega aanbieden. Drie doffe knallen, door kanonschoten veroorzaakt, waren het sein voor alle klokken in Rome om te gaan luiden. En in tussen toerden in het immense stadion duizenden dui ven losgelaten. Het leek wel een sprinkhanenzwerm, die een paar bogen boven het veld beschreef en ver volgens klapwiekend stadwaarts vertrok. Daarop verscheen de laatste fakkeldrager. Een jong atleet, die in rustige draf over de sintels ging, de vele groene treden naar de schaal snel en elegant aflegde en met een strakke armbeweging de vlam in de schaal aanstak ze zal er blijven branden tot 12 september. Adolfo Consolini, als held in eigen land vereerd, legde daarop namens alle deelnemers de Olympische eed af, beloofde eerlijk te zullen strijden en vormde met zijn schelle stem de inleiding op het vurig door een koor gezongen Italiaanse volkslied. Het enige, dat ons ver wonderde was, dat niemand van de toeschouwers mee zong. Maar het applaus /as daverend. Zo eindigde een plechtigheid, die niets origineels meer heeft, die vol Hiché-handelingen is en in theorie alleen de blinde idealisten zou moeten behagen, maai desondanks een groot succes werd. Omdat het show element op een weergaloze wijze werd uitgebuit. Rome en de Italianen waardig! De Nederlandse zwaarweltergewicht heeft zijn eerste wedstrijd in de Olym pische ring gewonnen. Donderdagavond versloeg hij namelijk de Spanjaard Cesa- reo Barrera Moya op punten. De Amster dammer won met moeite. Hij trof in de Spanjaard een moeilijk te bestrijden te genstander, die Van Duivenbode dwong zijn fraaie- stijl maar te vergeten. Het werd een van de slechtste partijen van deze eerste avond va.n het Olympische toernooi. De hyper-nerveuze Nederlander werd in het begin overdonderd door de onstuimige aanvallen van de Spanjaard, die met bre de swings zijn doel trachtte te bereiken. Eer van Duivenbode de juiste afweer had gevonden had de rechtse van Barrera hem tweemaal op het gelaat getroffen. Daarna kon Van Duivenbode het evenwicht her stellen. De opmerkingen van de Bulgaarse scheidsrechter Parkey over vermeende fouten van Van Duivenbode hadden tot resultaat dat deze feller ging vechten. Dat hij in de tweede ronde bovendien een on verdiende openbare waarschuwing kreeg wegens „kopstoten" maakte hem tot een furie. In de derde ronde drong hij Barre ra voortdurend in de touwen, bestookte hem met linksen en rechtsen en consoli deerde toen zijn puntenoverwinning. Moyan ging in de partij een keer tegen het canvas, maar niet door toedoen van Van Duivenbode; de Spanjaard tuimelde een keer toen hij bij een forse stoot zijn tegenstander royaal miste en zijn even wicht verloor Van Duivenbode komt in de volgende tegen de Engelsman Bill Fisher, die in een eveneens slechte partij de Noor Askevold uitschakelde. De start van dit Olympisch bokstoernooi in het prachtige gloednieuwe sportpaleis, dat plaats biedt aan 20.000 toeschouwers, die door de zelfdragende constructie van het koepelvormige dak een volkomen vrij uitzicht op de ring hebben, was teleurstel lend. Er werd maar zelden op Olympisch peil gebokst. Een der weinigen, die qua stijl een goede indruk maakte was de Franse neger Diallo, die een ruime pun- Bas van Duivenbode. tenoverwinning boekte op de Joegoslavi sche zwaarwelter Jakovijevic.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13