Russisch centraal comité laakt Chinese Lenin-interpretatie GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Keita vraagt UNO-hulp om Malifederatie te herstellen 0 IR loemoemba wil van ÖNO-troepen af BRIEF AAN ALLE PARTIJKADERS Strijd om het leiderschap heviger, breuk onwaarschijnlijk geacht Twee sterfgevallen na gebruik van „rode" Planta Frankrijk voelt niet voor erkenning van Senegal Japanse studenten beraden zich over stappen inzake bezoek van „Doorman" Bom van halve ton opgegraven naast spoorbaan op Veluwe Nu! Haast u! Olympiade Alléén bij 7<£hoVi Totaal aantal zieken kan tot 50.000 stijgen m R\$"éefore you êuyf EXCLUSIEVE WINTERMANTELS Plaatselijk enkele buien Aan het strand In de krant van heden: Het woord is aan Spelen geopend Van Duivenhode won in bokstoernooi Waterpoloploeg op valreep verslagen tüt Ronnie Kroon naar de halve finales Olympisch record van Wiltrud Urselmann Ada en Gretta naar de finale Eerste goud voor Italiaanse wielrenners Hammarskjoeld begin september naar Z.-Afrika 75e JAARGANG No 41 VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 194 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- Tl I 1 8 0 H Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). |p^Ea5a| I i 1 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. HeÜigland 10. Tel. 15295. Bij- B If li li 1 i™" 111 lalfSillllfl Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N, Soendaplein, Tel. 57755 V-A. JL AWA JL lij JLS VA VA KJ 1 VA VA PP; f t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie! P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON EN LONDEN (UPI, Reuter). - Met grote belang stelling volgen regeringskringen in het Westen de ontwikkeling van de verhouding tussen Moskou en Peking, die volgens recente aanwijzingen tot een kritieke spanning heeft geleid. De grond van het dreigende conflict is een verschil van opvatting tussen de Sovjet-Unie en Peking-China inzake de al of niet onvermijdelijkheid van een oorlog met de „kapitalistische" landen. In China doet de nuchtere stelling opgeld, dat na een atoomoor log er altijd nog 300 miljoen Chinezen zouden overblijven, terwijl Rusland en Amerika van de aardbodem zou den zijn weggevaagd. Volgens News Week worden op het ogenblik Rus sische deskundigen in groten getale uit China teruggetrokken. In Wash ington ziet met het geschil als een strijd om het communistische leider schap tussen Kroesjtsjev en Mao Tse Toeng. In Londen acht men het on waarschijnlijk, dat het tot een open lijke breuk tussen beide landen zal komen, doch rekent men wel op een toenemende rivaliteit. In regeringskringen in Washington is vernomen, dat de Amerik anse regering beschikt over een exemplaar van de brief van het Russische centraal comité, waar in het standpunt van Moskou ten aanzien van de Chinese interpretatie van Marx en Lnein aan de lagere partijkaders wordt uiteengezet. Het bezit van de brief in Washington is nog niet officieel bevestigd, het bestaan ervan wel. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken komt de inhoud overeen met het artikel van Mikhailov en Polyanov dat 13 augus tus in het regeringsorgaan „ïzvestia" en een dat donderdag in het blac' van de strijd krachten, „Rode Ster" verscheen. In het artikel in „Rode Ster" wordt, overigens zonder dat China met name wordt genoemd, van leer getrokken tegen „sektariërs* en dogmatici, die werktuig lijk herhalen dat oorlogen onvermijdelijk zijn zolang het kapitalisme bestaat". Deze stelling was volgens „Rode Ster" van kracht toen de kapitalisten oppermachtig waren en economische factoren de wereld beheersten. Het socialistische kamp is thans echter sterker dan de kapitalistische wereld en heeft geen oorlog nodig om de eindoverwinning te behalen. Ook Mikhailov en Polyanov noemden China niet met name. Er zijn mensen „die werkelijk volkomen absurde conclu sies trekken uit de tegenwoordige inter nationale verwikkelingen. Het begrijpen van het agressieve karakter en de is één ding, het geen begrip tonen voor de steeds kleiner wordende kansen van het imperialisme ten gevolge van de toe nemende macht van de krachten van de vrede en het socialisme is iets anders". Naar verluidt telt de brief waarin deze stellingen zijn vervat vierentwintig pagi na's. Hij laat weinig illusies over inzake de „verzoening" tussen het Chinese en het Russische standpunt, die in juni te Boeka rest tot stand zou zijn gebracht. Sommige waarnemers in Washington achten het niet uitgesloten dat China in „ideologische quarantaine" zal worden ge plaatst, wanneer Peking het hoogste gezag van Moskou op dit doctrinaire punt van doorslaggevende betekenis blijft aanvech ten. Doch gezien het feit, dat zowel Mos kou als Peking zich ten doel stelt het communisme uit te breiden, wordt een breuk tussen beide landen zeer onwaar schijnlijk geacht. „Zuivere revolutionaire processen bestaan niet" Ook prof. E. Zjoekov, een specialist in Aziatische aangelegenheden, gebruikte vrijdagochtend in de „Prawda" de term „sectariërs en dogmatici" voor mensen „die de wetten van de sociale ontwikke ling niet begrijpen en beweren, dat de toepassing van het Leninistische beginsel van vreedzame coëxistentie de opkomst van nationale bevrijdingsbewegingen in koloniale landen belemmert". „Slechts kortzichtige linkse extremisten en ongeneeslijke dogmatici kunnen ontken nen, dat wij getuige zijn van een ontwikke ling van groot historisch belang de geboorte van nieuwe staten in Azië en Afrika. Het is waar dat de meeste van deze staten worden geleid door bourgois- politici die een nationalistisch banier voe ren. Maar dit doet niets af aan het histo risch belang van de breuk, die zich in het imperialistische front voltrekt". „Dogmatici en linksen kijken neer op die nationale bevrijdingsbewegingen, die niet in hun gebruikelijke sociologische Advertentie Advertentie bij Knorr soep bouillon. Pakket van £3^30 nu slechts f 1,03 Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft heden mee gedeeld, dat bij de Geneeskundige Hoofdinspectie van de Volksgezond heid bericht ontvangen is van een tweetal sterfgevallen kort na het ge bruik van „Planta" met rode opdruk. In één geval (Leeuwarden) bestaat een ernstig vermoeden, dat er sprake is van een samenhang. Plet onderzoek naar de juistheid van dit vermoeden wordt voortgezet. Naar schatting hebben zich tot nu toe enige tienduizenden gevallen van déze ziekte, gepaard gaande met huidaandoe ning, over het gehele land verspreid voor gedaan, aldus heeft de directeur-generaal van de Volksgezondheid, professor P. Muntendam gisteren verklaard. Bij het overgrote deel van de patiënten hebben de ziekteverschijnselen zich na het ge bruik van Planta-margarine in de nieuwe samenstelling voorgedaan. Intussen is de ze Planta met rode opdruk door de fabri kant geheel uit de handel teruggenomen. Ook de ziektegevallen van de laatste da gen hebben over het algemeen een goed aardig karakter, hoewel in een beperkt aantal gevallen de ziekte een ernstig ver loop heeft genomen. Plet wetenschappelijk onderzoek naar de aard van de ziekte en naar het mogelijke verband tussen het optreden der ziekte en het nuttigen van Planta met rode opdruk wordt door alle betrokken instanties onder leiding van de directeur-generaal met kracht voortgezet. Nader wordt medegedeeld dat „het niet waarschijnlijk is dat het aantal patiënten boven de 50.000 zal stijgen". De geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid heeft alle artsen in het land gisteravond via de radio verzocht, de hun ter kennis komende nieuwe geval len van de huidziekte onverwijld aan te melden. Dit kan geschieden door inzending van de gewone aangifteformulieren voor besmettelijke ziekten bij de regionale in specteurs, respectievelijk directeuren van de gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst. Buiten gevaar De G.G. en G.D. te Rotterdam meldt, dat de toestand van een vrouw die enkele da gen geleden als zeer ernstig slachtoffer van de massale huidziekte in een Rotterdams ziekenhuis moest worden opgenomen, thans bevredigend is. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 lElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL'. 223596 Advertentie v Rolterdom-shag met de puro Kentucky Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Depressiegebied boven Engeland en Noordzee brengt onbesten dig strandweer met enkele bui en, maar ook opklaringen. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. Temperatuur overdag ruim 20 gr. C„ zeewater 18 gr. C. Vooruitzichten: door lucht drukstijging boven Scandinavië na morgen langzame verbetering De filmster Ingrid Bergman, die op het ogenblik in Nederland verblijft, heeft donderdagochtend een bezoek gebracht aan het Anne Frank-huis aan de Prinsengracht in Amsterdam. De foto toont haar in het achterhuis. Haar echtgenoot Sven Larssen vergezelde haar. schema's passen. Zij vergeten, dat het leven geen „zuivere" revolutionaire pro cessen kent." „Zij, die de verscheidenheid van vor men van de nationale bevrijdingsbewe gingen niet kennen, zij die neerzien op de anti-imperialistische bewegingen, die onder bepaalde historische voorwaarden worden geleid door niet-proletarische elementen, verzinken in het gevaarlijkste soort sectarisme, dat leidt tot een zelfop gelegd isolement". „De Sovjet-Unie verleent onzelfzuchtige bijstand en steun aan de staten die hun soevereiniteit tegen imperialistische aan vallen verdedigen. Zij wordt hierbij slechts geleid door de wens deze staten vrij en wel varend te zien". „Het Marxisme-Leninisme beschouwd de pogingen om de revolutie te exporteren of het andere landen opleggen van een soci aal stelsel dat niet het gevolg is van hun interne ontwikkeling, als een reactionair droombeeld". BAMAKO (A.F.P.) Premier Modibo Keita van Soudan heeft donderdag op een persconferentie te Bamako, de hoofdstad van de republiek meegedeeld, dat zijn re gering 'n boodschap aan de secretaris-ge neraal van de UNO heeft gezonden, met 't verzoek de Veiligheidsraad bijeen te roe pen en Soudan te helpen. „Nu Frankrijk geweigerd heeft zijn militaire akkoorden met de Malifederatie te eerbiedigen." „Wij hebben de UNO verzocht een strijdmacht te sturen," aldus de eerste-ministcr. De Soudanese premier verklaarde, dat Bamako thans de hoofdstad van de Mali federatie is geworden en dat de regering en de grondwet van de federatie in haar huidige vorm zullen worden gehandhaafd. NEW YORK (A.F.P.) Het secretariaat van de UNO heeft donderdagavond desge vraagd meegedeeld, dat het. géén bood schap van de Soudanese regeringsleider heeft ontvangen. (Reuter) In UNO-kringen is ver klaard, dat het niet direct duidelijk is, hoe de volkerenorganisatie op een verzoek om hulp van Keita zal reageren. De Mali federatie is geen lid van de UNO, hoewel de Veiligheidsraad in juni wel heeft aan bevolen dit gebied toe te laten. Volgens het Handvest kan een land, dat geen deel uitmaakt van de volkerenorganisatie, wel een geschil onder de aandacht van de Veiligheidsraad brengen, mits het zich van tevoren verbindt de verplichting tot een vreedzame regeling na te komen. De Veiligheidsraad behoeft echter niet noodzakelijkwijs bijeen te komen voor de behandeling van een kwestie, die een niet- lid voorlegt. De toestand in de Mali-fede ratie is ingewikkeld, zo merkte men in genoemde kringen op, doordat de federatie als zodanig geen partij in enig geschil is. De meningsverschillen bestaan binnen de federatie tussen de samenstellende delen Senegal en Soudan. BAMAKO (U.P.I.) De Soudanese pre mier Modibo Keita heeft ontkend een staatsgreep te hebben uitgevoerd, die tot gevolg heeft gehad dat Senegal zich uit de Mali-federatie heeft teruggetrokken. Senegalese leiders wilden volgens hem de federatie aan zich onderwerpen. De voor zitter van de algemene vergadering, Seng- hor, had president van de federatie moeten worden en zijn plaatsvervanger Lamine Gueye was voorbestemd om voorzitter te worden van de federale assembleé. Dit alles buiten medeweten van Soudan. DAKAR, Senegal (A.F.P.) De natio nale vergadering van Senegal heeft don derdag eenstemmig een nieuwe grondwet goedgekeurd. In de preambule wordt ge zegd, dat Senegal een onafhankelijke staat is, die de rechten van de mens zal eer biedigen. pas. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Agenda van Haarlem en IJmond 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Nieu w plan voor Bloemendaal aan Zee5 Uitgaan in Haarlem7 Kunst 7 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Olympische Spelen13, 15 Sport 13, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Een proto-type van de DAF-bestelwa- gen, gefotografeerd op de rijksweg Utrecht-Arnhem. De wagen is speciaal bedoeld voor de huis aan huis bezor ging en heeft daarom het stuur aan de rechterzijde. Dit maakt het in- en uit stappen veiliger. De aandrijving is ge lijk aan die van de personenwagen. PARIJS (U.P.I.) Naar van betrouw bare zijde in Parijs wordt vernomen heeft Frankrijk er bij zijn bondgenoten op aangedrongen Senegal, dat uit de federa tie Malie getreden is, voorlopig nog niet te erkennen. Frankrijk vreest, dat elke uitbreiding van het aantal onafhankelijke Afrikaanse landen de eigen positie moeilij ker zal maken, als de Algerijnse kwestie weer in de UNO komt. (Reuter) In de crisis tussen Senegal en Soudan is donderdag ook de kwestie- Algerije ter sprake gekomen. Premier Keita van Soudan waarschuwde Frankrijk, dat de Soudanese regering wellicht haar solidariteit met andere Afrikaanse volke ren zal moeten bevestigen en de voorlo pige Algerijnse regering zal gaan erken nen. Soudan omvat grote gebieden van de Saharawoestijn, die West-Afrika van Alge rije scheidt. Wanneer Soudan openlijk de kant van de Algerijnse opstandelingen zou kiezen, zou dit het Franse streven om de Algerijnse verzetsbeweging van hulp uit het buitenland af te sluiten, aanzienlijk bemoeilijken. Volgens gewoonlijk welingelichte kringe in Tunis zijn president Ahidjo van Kame roen en zijn Tunesische ambtgenoot het er over eens, dat een herstel van de Mali federatie in feite onmogelijk is. Ahidjo vertrok donderdag uit Tunis, waar hij Bourguiba een boodschap had gebracht. LEOPOLDSTAD, (UPI). - Pre mier Loemoemba van Kongo heeft vrijdag aangekondigd, dat hij het vertrek van de UNO-strijdmacht zal eisen, zodra alle Belgische troepen uit Kongo geëvacueerd zijn. Hij verklaarde op een persconferentie: „Na de terugtrekking van alle Belgische troepen zullen we vragen om een geleide lijke evacuatie van de UNO-troepen. Wij wensen geen nieuwe bezetting van Kongo door de UNO". De eerste en enige taak van de UNO in Kongo was het vertrek van de Belgen te bewerkstelligen, aldus Loemoemba. Als de Belgen weg zijn, zal er algehele rust en vrede heersen in Kongo. TOKIO (UPI) De linkse studentenor ganisatie, Zengakoeren, die een grote rol speelde in de demonstraties welke Eisen hower van zijn bezoek aan Japan deden afzien, houdt vandaag een bijzondere be stuursvergadering met het oog op het ko mende bezoek van de „Karei Doorman" aan een Japanse haven. Hiertoe werd be sloten naar aanleiding van een verzoek van de Indonesische, linkse jeugdvereni ging Pemoeda Rakjat om „acties te voe ren" tegen het bezoek van de Karei Door man aan Japan. De Karei Doorman wordt op 8 septem ber in Jokohama verwacht voor een be zoek van vier dagen. Een beambte van het secretariaat van de Zengakoeren deelde U.P.I. mede, dat het bestuur waarschijnlijk vanavond in ge heime zitting zal bijeenkomen „om enkele Indonesische problemen te bespreken". Hij weigerde precies te zeggen waarover gesproken zou worden, maar gaf te ken nen dat het verzoek van de Indonesische jeugdvereniging op de zitting ter sprake zou komen. Donderdag arriveerde in Tokio een hoge beambte van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken met een bijzonde re missie met het oog op het voorgenomen gezoek van de Karei Doorman. Het was Suska, directeur van het bureau van Azia tische en Afrikaanse Zaken van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Za ken. Berichten uit Djakarta wezen erop, dat de Indonesische regering mogelijk haar ambassadeur uit Tokio zou terugroepen als protest tegen het bezoek van de Karei Doorman. Beambten van de ambassade weigerden commentaar te geven op deze berichten. Robert Lynd Maak anderen gelukkig op hun wijze, niet op de uwe. 999 Wiltrud Urselmann (Zie voor verslagen van de Spelen de pagina's 13 en 15) JOHANNESBURG (AFP) Secretaris generaal Hammarskjoeld van de UNO arri veert 2 september in Pretoria voor bespre kingen met premier Verwoerd over de rassenpolitiek in Zuid-Afrika en de weer slag van deze politiek in de wereld, aldus is van gewoonlijk goedingelichte zijde ver nomen. Hammarskjoeld zou reeds in juli een be zoek aan Zuid-Afrika gebracht hebben, maar dit bezoek moest door de gebeurte nissen in Kongo uitgesteld worden. Op korte afstand van de spoorlijn Amers- foort-Apeldoorn-Enschedé heeft een arbei der in Barneveld tijdens graafwerkzaam heden een niet-ontplofte brisantbom van naar schatting 500 kg-gevonden. De mijnopruimingsdienst zal waarschijn lijk het oorlogstuig onschadelijk maken en het terrein afzoeken. In het weiland, dat klaar wordt gemaakt voor de bouw van een nieuwe fabriek, ko men nog vele bomtrechters en wrakstuk ken van kapotgeschoten treinen voor. In de oorlog werd deze spoorlijn, die de rechtstreekse verbinding met Duitsland vormt, vele malen per dag door Engelse vliegtuigen bestookt. Per dag passeren nier 130 treinen. Op het weiland hebben sinds 1945 koeien gegraasd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1